IFOTO'S kelen Ook Duitsers kampen met varkenspest selaktle Heelal veel groter en ouder dan gedacht 4Kremlin-piV geneest bijna alle kwalen Reputatie van Britse rechtspraak staat op het spel Invloed Frans Front National neemt toe hi nes (m/v) Tanker in brand in Turkse haven Toch geen besluit over Brcko PEN DAG ilETER (m/v) 'ERATOR 9x13 of 10x15, glanzend DËSTEM BUITENLAND A5 fee in vier deelstaten geslacht te» van &oate"en BUITENLAND KORT 'S WERELDS SNELSTE FERRY KOMT ERAAN. DE BROCHURE IS AL GEARRIVEERD. Stena Line Rl 1997 _Xl05 310 of ERDAG 22 FEBRUAR11997 [lUTAIRE DIENSTVERLENING ïDING EN MARKETING julteit Toegepast Management 11.00 - 15.00 uur teellaan 141, Heerlen Ifoon 045 573 47 77 [chool Limburg I in de kunststoffenwereld met 30 (gen producten, hoofdzakelijk ge ling ook zéér actief op het gebied |uctie-afdeling een |zensteller met daarnaast de be- bij de assemblage van eindpro- met grote interesse voor kunst- J kunststoffen is een vereiste. Is en Duits geeft een voorkeur, pten van arbeid in een drieploe- inen werken. euwe vestiging in Etten-Leur. Deze jis- en profielextrusion. |aar een lijzensteller met daarnaast de be- voorkomende werkzaamheden te interesse voor kunststoffen. In kunststof extrusion is een vereis- ^ls en Duits is een pre. in elektronica en besturingstech- ftot het verrichten van arbeid in een [kunnen werken. tate van zelfstandigheid die op de |<en voelt, richt dan uw schriftelijke odukt B.V., Oostrand 2, 4762 PB fers. of mat. uren 60 70, Ridderstraat (076) 51440 45 Delft (0118) 61 26 03 15 42 52, Zuiderhout (0162) 42 66 ersstraat (0165) 56 90 88 J 11111 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 .Jen (anp) - Het heelal is ,.er en ouder dan weten- pers hebben gedacht, mt blijkt uit de eerste resul- L van een onderzoek van f(t Europese Ruimtevaartbu- jju ESA. .^„geheten Hipparcos-onder- jhaalt een sinds 1912 gehan- rje rekenmethode over de af- %D in het heelal onderuit. L methode was gebaseerd op helderheid van flikkerende i(rren, de Cepheïden. De af- jjnden met verder weg gelegen Ljen waren geschat. Volgens nieuwe becijferingen geven jesterren meer licht en staan ze Jer weg dan werd veronder- iteld. De bevindingen zijn vastgelegd in een sterrencatalogus, die een omvang van zeventien telefoon boeken heeft. Uit het onderzoek blijkt verder dat de oudste sterren lang niet zo oud zijn dan gedacht. ESA komt op elf miljard jaar; het heelal zou twaalf miljard jaar oud zijn. Met de uitgave van de sterrenca talogus is binnenkort een van de grootste projecten uit de Euro pese ruimtevaartgeschiedenis voltooid. Aan het project is ongeveer 25 jaar gewerkt. De kosten bedroe gen 875 miljoen gulden. Hippar- cos was de satelliet die vier jaar lang - tot 1993 - gegevens naar de aarde stuurde. „Voor het eerst is er een driedi mensionale kaart van alle ster ren bij ons in de buurt," zegt dr. M. Perryman, leider van het Hipparcos-project. Perryman: „Vóór Hipparcos wa ren gegevens over de afstanden tussen sterren voornamelijk gokwerk. De catalogus geeft het antwoord op vragen die sterren kundigen al 300 jaar hebben ge steld. De catalogus stelt de exacte po sitie van meer dan 100.000 ster ren vast. „In de buurt," noemt Perryman het. „Tot duizend lichtjaren," preciseert dr. H. La- mers, hoogleraar aan de Univer siteit van Utrecht. Lamers: „De kracht van het on derzoek was de beperking. Het ging alleen om het meten van de afstanden. Bij NASA hebben de projecten meestal een groot aan tal opdrachten." Volgens de onderzoekers zijn de Amerikanen stinkjaloers op het Europese project. Vier jaar geleden, toen de Hip parcos zijn werkzaamheden beëindigde, werd al gesproken van de meest succesvolle astro nomische missie. Sterrenkundi gen beschikten sinds 1937 over een standaardcatalogus van Duitse origine. Maar die gaf al leen een antwoord op de plaats van de enige honderden sterren. Met het oog van de satelliet had een mens' met een lange nek op de Dam in Amsterdam de groot te van het achterlichtje van een fietser op het Rode Plein in Mos kou kunnen bepalen. Zonder de satelliet was het werk niet mogelijk geweest. Het ven ster stelde Hipparcos in staat positie, afstand en bewegingen van de sterren te meten. Vanaf de aarde was dat onmogelijk ge bleken. De start van het project verliep overigens weinig florissant. Na een geslaagde lancering op 8 augustus 1989 vanaf de Europe se basis bij Kourou in Frans-Gu- yana, weigerde de satelliet door het uitvallen van een stuurmotor in de voorgenomen stationaire baan om de aarde te komen. Daardoor moest de ruimtesonde haar werk doen in de elliptische baan, waarin zij niet uit kon ko men. Technisch was dat niet eenvoudig, het wetenschappelijk onderzoek moest sterk worden aangepast. Maar Perryman kreeg de satel liet uiteindelijk onder controle, waarna Hipparcos kon starten met het opvangën en versturen van de door de onderzoekers zo begeerde gegevens. Frans Wijnands i - In vier Duitse deelstaten zijn de afgelopen weken tussen J(30.000 en 40.000 varkens geslacht, die aan varkenspest leden tf die mogelijk besmet zouden kunnen zijn. Uit voorzorg zijn daarom ook vele duizenden, op het oog nog gezonde dieren ge- Jood en vernietigd. In de getroffen regio's zijn enkele tientallen bedrijven tot een kilometer in de omtrek tot strikt verboden ge- lied verklaard. !n talloze varkenshouderijen in Ie buurt van de besmette bedrij- worden voortdurend nauw- tte controles uitgevoerd op ïe veestapel. aag zal een tussenstand worden opgemaakt om te zien of Je besmetting zich verder heeft ïolgens dr. Michael Lohse van de Duitse Boerenbond is het nog te om al precies te kunnen «eten of men de infectiehaarden onder controle heeft, of dat tóch leer nieuwe gevallen bekend zien worden, ondanks de afge kondigde transportverboden. Onrust Voor de aan Nederland grenzen de deelstaat Noordrijn-Westfalen is het uitbreken van de varkens pest een betrekkelijk onbekend fenomeen. Daar is dan ook de pootste onrust onder de var- asfokkers ontstaan. De brand- len liggen hier vooral rond Gütersloh, Bielefeld en Soest. InNedersaksen zijn vooral de re gio's Cloppenburg en Oldenburg ffen. In deze twee deelsta ten, alsmede in Bremen en Meck- i'g-Voorpommeren, geldt een transportverbod. Rome (afp/anp) - De interna tionale arbitragecommissie «ft toch nog geen besluit over de omstreden Bosnische d Brcko genomen. stad komt onder internatio nal toezicht totdat volgend jaar een definitief besluit valt. Don- Mag nog was in diplomatieke jwimen vernomen dat de stad in banden zou komen van de Bosni- ®e Serviërs. internationale aanwezigheid Md Brcko wordt versterkt en een Amerikaanse toezichthouder ®l er voor zeker een laar het ge- 8§ uitoefenen. de verlengde overgangsperiode ®oet er bewegingsvrijheid zijn 'oor alle bevolkingsgroepen, Ser vers, Rroaten en moslims. Onder oezicht van de Europese Unie 'eten er binnenkort verkiezin- 8® worden gehouden. 6 omstreden grens tussen de I ervische) Republika Srpska en ®°skra-Kroatische federatie ™>ij Brcko is het enige territo- IMc gesckd in Bosnië, dat in l ,nkt is geregeld in de ak- raen van Dayton. Een inter- ronale arbitragecommissie m» J'deze de tijd om oplossing te vinden. Begin januari ontdekte een boer in de buurt van Paderborn dat zijn varkens ziek waren. Vermoe delijk is het virus daar overge bracht via rubberlaarzen. Uit vrees voor ontdekking en ver dere besmetting, begroef hij het grootste deel van zijn dode var kens in de nabijheid van zijn boerderij. Toen de invallende vorst het spitten onmogelijk maakte, moesten de resterende dieren alsnog naar de destructor. Toen kwam de affaire aan het licht. Wilde zwijnen Veertien dagen geleden werd op een bedrijf in Mecklenburg- Voorpommeren de ziekte gesig- naliseerd; naar is vastgesteld ver oorzaakt door wilde zwijnen. Het betekende een explosieve uitbrei ding van de varkenspest omdat "hét bewuste bedrijf inmiddels talloze al besmette dieren naar een aantal Duitse deelstaten had vervoerd. Het is nog te vroeg om over een zwartgallige toekomst voor de varkenshouderij te speculeren. Eerst moet blijken of men de be kende besmettingshaarden effec tief heeft kunnen afschermen. Maar dan nog kost het de getrof fen varkensboeren veel tijd - en geld - voordat ze opnieuw met fokken kunnen starten. Bij voor gaande epidemieën waren veel varkenshouders meer dan een half jaar volledig buiten bedrijf. In de zogenaamde 'Sperrgebiete' ligt de vergoeding van de varkens op de normale marktwaarde. Schadevergoeding De Duitse Boerenbond verwacht volgende week vanuit Brussel de hoogte van de schadevergoeding voor dieren in de zones, die nog niet tot verboden gebied zijn ver klaard maar wel worden gecon troleerd. Men rekent daar op een schade loosstelling iets onder de markt prijs; zo'n 300 mark per dier. Vol gens Lohse vergoedt 'Brussel' 70 procent en vult de Duitse over heid de resterende 30 procent aan. Door Wierd Duk Moskou - Ooit was, het een van de best bewaarde geheimen van het Kremlin. Tegenwoordig kan iedereen met vol doende geld de 'Kremlin-pil', de won derpil van Russische makelij die bijna alle kwalen geneest, gewoon kopen in de apotheek. Op de Russische televisie wordt drie maal daags uitgebreid reclame gemaakt voor de pil, 299.000 roebel kost het ding, omgere kend zo'n honderd gulden. De Kremlin-pil is eigenlijk geen pil. Het is - in vertaling - een 'Autonome Electro Stimu lator voor maag en darmkanaal', ofwel een AES. De AES ziet eruit als een tamelijk groot uit gevallen metalen bolletje, dat met een zeer ruime hoeveelheid water moet worden door geslikt. Meteen na inname begint de inge bouwde electrostimulator, volgens de ge bruiksaanwijzing, elektronische impulsen uit te zenden. Die signalen schijnen een genezende wer king te hebben op zieke magen en darmen. Bovendien gaan zij kanker in het beginsta dium tegen, behoeden voor psychische aan doeningen, helpen het hartritme te stabili seren, zijn ideaal als geneesmiddel voor sui kerpatiënten en bestrijden allerlei gyneaco- logische kwalen. De AES herstelt ook nog de hormonale huishouding, verlaagt het cholesterolgehalte en gaat depressies tegen. De metalen pil blijft tussen de vijf uur en de vijf dagen in het lichaam ronddolen en wordt daarna op natuurlijke wijze afge scheiden. Succes verzekerd, aldus een zelf verzekerde Russische arts in de tv-reclame. Zelfs het ministerie van Gezondheid van de Russische Federatie beveelt de AES van harte aan. Komponent heet de fabriek waar de won derpillen worden gemaakt. Vroeger was Komponent een geheim object, hier werd ondermeer technologie ontwikkeld, waar mee het kapitalistische Westen moest wor den bestreden. Maar de fabriek is nu door gebroken op de lucratieve Russische markt voor wondergeneesmiddelen. In de reclames wordt druk gerefereerd aan de mysterieuze geschiedenis van de AES. Volgens krantenadvertenties is de pil in de jaren '80 in opdracht van het Politburo ont wikkeld. Slechts medewerkers van het 'Vierde Directoraat', een speciale afdeling van het ministerie van Gezondheid, waren van het bestaan van de AES op de hoogte. Het 'Vierde Directoraat' hield zich bezig met de behandeling van de Sovjet-elite en had een groot aantal uitstekend uitgeruste klinieken, ziekenhuizen, sanatoria en rust huizen onder haar hoede. Die gebouwen stonden veelal verscholen in de pijnbossen rond Moskou, of ze bevonden zich in bekende kuuroorden in de Kaukasus en aan de Baltische en Zwarte Zeekusten. De kwakkelende Boris Jeltsin maakt ook nu nog gebruik van de voorzieningen van het voormalige 'Vierde Directoraat'. En wie weet slikt hij de AES. Hoewel de wonderpil het leven van Sovjet leiders als Leonid Brezjnev en Konstantin Tsjernenko niet heeft kunnen redden, gelo ven veel Russen in zijn heilzame werking. „Het loopt storm," zegt Zemfira Cholopova (43), die de Kremlin-pil via de tv-winkel verkoopt. „Dagelijks krijgen we wel hon derd telefonische bestellingen binnen. We worden ook regelmatig gebeld door dankba re klanten, die ons willen bedanken. Die pil schijnt enorm te helpen. Een oudere man kon weer lopen en een ander zei minder last te hebben van zijn hart." In Rusland is het heel gebruikelijk om ge loof te hechten aan wonderbaarlijke gene zingen. Russen zijn gewend aan merkwaar dige Raspoetins, die invloed hebben tot in het Kremlin. Onder de verzamelnaam 'ekstrasens' doen allerlei kwakzalvers dan ook goede zaken. Beroemd is 'professor' Dzjoena Davitasjvili, een alternatieve 'half-Assyrische' genezeres, die in vroegere tijden bejaarde Politburo-le- den tot haar klanten mocht rekenen. Ook Boris Jeltsin zou van Dzjoena's diensten ge bruik maken. Van Dzjoena werd voor het laatst vernomen toen zij, gekleed in zwart militair SM-uni- form, haar 'Dzjoena-1 Biokorrektor' aan het publiek voorstelde. Dat 'levensverlengende apparaat' is, vol gens gerespecteerde Russische medici, een heuse 'doorbraak'. Een lid van de Academie van Wetenschappen suggereerde zelfs, dat 'het heel goed mogelijk is dat dankzij dit ap paraat een mens langer leeft dan 200 jaar'. Voor de geplaagde Boris Jeltsin, die na een zware hartoperatie en een dubbele longont steking nog lang niet de oude is, zou de Bio korrektor in combinatie met de Kremlin-pil uitkomst kunnen bieden. Maar misschien schrikt de president terug van de wilde geruchten rond de donkere Dzjoena. Die willen dat zij niet een geneze res is, maar niet minder dan de reïncarnatie van de duivel. osnische Serviërs hebben ak 7M j n'euwe oorlog gedreigd Brr/1 Stad moeten afstaan, dip a 'n een smaUe corridor tinto6 ienige verbinding vormt hun d westelijke deel van Republika Srpska enerzijds Semi °usteliike ervan en het aids tu6 moederland ander- KmaV ®osnische moslims en Rat dpnq?n er fel tegen gekant vonr ri mers Brcko, waar zij waron °orlog in de minderheid een k 'i m°®en houden. Dat zou schp onmg ziJn v°or de 'etni- en lvermgen', het verdrijven Door Bob van Huët Londen - „Moordenaars. The Mail beschuldigt deze man nen van doden. Als het niet waar is, moeten ze ons maar een proces aandoen." Vette koppen vulden gisteren de voorpagina van de Daily Mail. Daaronder de namen en foto's van vijf blanke jongemannen, die vier jaar geleden een 18-jarige zwarte jongen hebben doodgesto ken, zo weet de krant zeker. Uniek in dit geval is dat de hoofdverdachten eerder door de Engelse rechter van rechtsvervol ging zijn ontslagen, wegens ge brek aan bewijs. Stephen Lawrence werd in april 1993 zonder reden doodgestoken bij een bushalte in de Zuidlon- dense voorstad Eltham. De enige getuige, een vriend, raakte zo ge traumatiseerd door de aanval dat hij de politie nauwelijks kon hel pen. De vermoedelijke daders, vijf no toire racisten, konden niet wor den veroordeeld. In een ongeken de stap stelt de Daily Mail niet langer genoegen te kunnen ne men met wat 'een frustrerende rechtsgang' wordt genoemd. Politie-inspecteurs zijn ervan overtuigd dat dit de daders zijn, weet de krant. Het vermoedelijke moordwapen zou zijn gevonden bij een vriendin van een van de hoofdverdachten. Van de vermeende daders be staan heimelijk gemaakte video opnamen waarin ze opscheppen over racistische aanvallen op wil lekeurige slachtoffers. Probleem is steeds geweest dat deze hoofdverdachten alles ont kennen en systematisch hun zwijgrecht gebruiken. Bovendien durfde niemand tegen hen te ge tuigen. Hun criminele en notoire racistische families zijn gevreesd in de buurt, aldus de Mail. De meesten politici en advocaten meenden dat de krant over de schreef was gegaan en feitelijk aanzette tot een volksgericht. Niet echter Peter Bottomley, de Conservatieve afgevaardigde van Eltham. Hij bood aan zijn parle mentaire onschendbaarheid te gebruiken om nieuwe gegevens over zaak te openbaren. Een van de prominenten die zich eerder sterk heeft gemaakt voor het bestraffen van de daders was de Zuidafrikaanse president Nelson Mandela. Hij troostte de ouders van Stephen Lawrence Mandela foto reuter tijdens een werkbezoek aan En geland. De affaire-Lawrence heeft het vertrouwen van de zwarte ge meenschap in politie en justitie niet vergroot. Na de moord op Stephen Lawrence was de politie wel snel ter plaatse, maar door traagheid, incompetentie of - volgens de ouders - onverschil ligheid schoot men aanvankelijk weinig op bij een eerste buurton derzoek. Moeder Lawrence klaagde over 'muren van stilte'. Sommige commentatoren hebben parallellen getrokken met de O.J. Simpson-sentimenten in de Vere nigde Staten. De publieke reac ties na moord op de jonge, zwar te, Lawrence stonden in schril contrast met de nationale veront waardiging na de moord op een andere Stephen Lawrence (een Londense hoofdonderwijzer), die eveneens werd doodgestoken. Volgens de Daily Mail dreigt de zaak Lawrence 'de verstandhou ding tussen de rassen te bescha digen, evenals de reputatie van de Britse rechtspraak'. De familie van het slachtoffer zette een particuliere procedure in gang die opnieuw leidde tot de arrestatie van de vijf verdachten. Maar na de eerste hoorzittingen werden drie van hen vrijgespro ken en ook de twee anderen kon den later gaan. Na lang procederen kwam de zaak deze week tenslotte op nieuw voor om de formele doods oorzaak vast te stellen. Opnieuw zwegen de hoofdverdachten. De jury van dit hof gaf deze week de zeer ongebruikelijke toelich ting dat het slachtoffer was over- Door Wilko Voordouw Parijs - Het extreem-rechtse Front National zou volgend jaar bij de Franse Kamerverkiezingen wel eens erg hinderlijk kun nen worden voor de democratische partijen. Het blad 'Politique Opinion' heeft uitgerekend dat de partij van Jean-Marie le Pen zich in meer dan 200 van de 577 kiesdistricten kan handhaven voor de tweede ronde. De partij zal vrijwel zeker een groot aantal zetels winnen en vervult in ieder geval de rol van arbiter. Sinds de racistische partij van Jean-Marie le Pen afgelopen zon dag in het Zuid-Franse Vitrolles een vierde burgemeesterszetel veroverde, neemt de angst voor het Front in toe. Terwijl de pro gressieve en de conservatieve partijen ruzie maken over de schuldvraag, is er eigenlijk alleen nog maar oppositie vanuit de cul turele wereld. Die keert zich tegen het beleid van het Front, maar ook tegen de nieuwe immigratiewet, die extra streng lijkt te zijn gemaakt om kiezers van extreem-rechts te plezieren. Het onderzoek van 'Politique Opinion' bevestigt de verder gaande 'lepenisering' in Frank rijk. Daarmee wordt bedoeld dat steeds meer Fransen de denk beelden van Le Pen aanvaard baar vinden. Die verandering in het denken gaat veel sneller dan de opinie peilers en politicologen voor mo gelijk hielden. Het gaat zo snel dat de partij, die zich bij de Ka merverkiezingen van 1993 vrij wel kansloos in enkele tientallen districten kon handhaven voor een tweede ronde (en geen zetel behaalde), nu naar verwachting in 200 districten naar de tweede ronde gaat - en grote kans op mi nimaal tien tot twintig zetels maakt. Dat betekent volgens het blad dat de socialisten, maar vooral de conservatieve partijen UDF en RPR in grote problemen raken en mede daardoor de regerings meerderheid kunnen verliezen. Met man en macht wordt in de Turkse havenstad Tuzla geprobeerd een brand te blussen aan boord van een Turkse tanker. De brand was ontstaan na een explosie. Vijf dokwerkers en 24 brandweerlieden raakten gewond. De brand is inmiddels geblust. foto reuter Nederlanders in Tsjechië veroordeeld Praag/Den Haag - Een Tsjechische rechtbank heeft gisteren drie Nederlanders wegens drugshandel veroordeeld tot gevangenis straffen van respectievelijk drieëneenhalf, drie en tweeëneenhalf jaar. Dat heeft de Nederlandse ambassade in Praag bevestigd. De drie hebben hoger beroep aangetekend. Volgens Europarlementariër Leonie van Bladel is het vonnis me de gebaseerd op door de CRI verstrekte foutieve informatie. Een van de veroordeelden zou daarbij het slachtoffer van persoons verwisseling zijn. Ook zouden in de opsporingsprocedure grove fouten zijn gemaakt. Daling geboorten in Italië stokt Rome - Vóór het eerst in twintig jaar is het aantal geboorten in Italië toegenomen. Vorig jaar werden in Italië 550.000 geboorten geregistreerd, 20.000 meer dan in 1995 en ongeveer evenveel als in 1993. De door politici, economen en clerus gevreesde tendens tot vergrijzing en ontvolking lijkt daarmee voorlopig gekeerd. In 1961 werden er nog 930.000 Italianen geboren. Daarna daalde het geboortecijfer gestaag. De grote gezinnen waarmee Italië nog al te vaak wordt geassocieerd, zijn al een jaar of vijftien een uit zondering. In de jaren '90 werd zelfs een negatieve bevolkings groei bereikt, ondanks de jaarlijkse import van 100.000 immi granten. Doodstraf leider Rwandese genocide Kigali - Een Rwandese rechtbank heeft Froduald Karamira ver oordeeld tot de doodstraf wegens betrokkenheid bij de genocide van 1994. Karamira, zelf een Tutsi, zou als vooraanstaand politi cus leiding hebben gegeven aan de moordpartijen op Tutsi's en gematigde Hutu's. „Hij heeft oorlogsmisdaden op zijn geweten. Hij leidde de Intera- hamwe (de Hutu-doodseskaders), en doodde zelfs zijn eigen bu ren," aldus rechter Jariel Rutaremara in een toelichting op het vonnis. I SB» Karamira was een Tutsi maar sloot zich aan bij de Hutu-meerder- heid, die in 1994 ongeveer 500.000 Tutsi's en gematigde Hutu's af slachtte. Uiteindelijk greep de Tutsi-minderheid de macht in het land. Referendum Slowakije over NAVO Bratislava - De bevolking van Slowakije gaat zich in een referen dum uitspreken over de toetreding van het land tot de NAVO. Het parlement heeft dat besloten met 87 stemmen voor en 37 tegen. President Michal Kovac moet binnen dertig dagen de volksstem ming uitschrijven. De Slowaken moeten zich uitspreken over drie vragen: bent u voor de integratie van Slowakije in de NAVO?; bent u voor de sta tionering van kernwapens op Slowaakse grond?; bent u voor bui tenlandse militaire basis op Slowaaks territorium? De oppositie heeft de stap bekritiseerd. De vragen zouden opzet telijk zo geformuleerd zijn dat de mensen tegen toetreding stem men. Uit opiniepeilingen blijkt al weinig enthousiasme voor toe treding tot het bondgenootschap. Rebellen Tadzjikistan laten gijzelaars vrij Moskou - Tadzjiekse rebellen zijn begonnen met de vrijlating van gijzelaars. Dat heeft rebellenleider Bachrom Sadirov gezegd te gen de Russische vice-premier Vitaly Ignatenko. De rebellen heb ben inmiddels twee vrouwelijke gijzelaars, journalisten van de persbureaus Tass en Interfax, vrijgelaten. Na de vrijlating van de twee vrouwen zijn nu nog twaalf mensen in gijzeling, onderwie acht VN-medewerkers. Een eerdere mel ding, dat de rebellen een VN-waarnemer zouden hebben schoten, werd gisteren weer ingetrokken. (ADVERTENTIE) leden na een 'volkomen willekeu rige racistische aanval door vijf blanke jongeren'. Het was na de ze uitspraak dat de Daily Mail besloot tot de unieke aanklacht. Volgens advocaten staan de vijf verdachten nu twee wegen open in een eventueel verweer tegen de Mail: een zeer duur proces we gens smaad (waarvoor geen rechtshulp bestaat), of een proces wegens onjuiste publicatie. Het laatste is riskant omdat de vijf dan him hun zwijgen moeten doorbreken en in de situatie ko men een omgekeerde bewijslast te moeten produceren. Een van hun advocaten sloot niet uit dat men de Mail zou aanklagen we gens smaad. Vooraanstaande magistraten be grepen de frustratie van velen over de zaak, maar veroordeelden het initiatief van de Daily Mail. Sommigen waarschuwden tegen de risico's van rechtspraak via de media. Sir Michael Davis, gepensioneerd rechter van het hooggerechtshof, suggereerde dat - als het de Daily Mail ernst was het recht te doen zegevieren, en het niet ging om een stunt - de krant zelf proces kosten van de beschuldigden voor rekening zou nemen. Vanaf 2 juni vaart tussen Hoek van Holland en Harwich de Stena HSS. Dankzij een snelheid van 75 km/p.u. heeft hij voor de over tocht slechts 3.40 uur nodig. Als u voor de eerste afvaart kiest bent u al voor 10.00 uur in Engeland. De HSS biedt plaats aan 350 auto's. De treinreis van Harwich naar hartje Londen duurt slechts 1.10 uur. Informeer bij uw reisagent, bel Stena Line: 0900-8123 (44 ct.p.m.) of stuur onderstaande bon op. I Stuur mij gratis: de autobrochure, Stena HSS Engeland en Ierland Q de treinbrochure, Stena HSS Londoner I I K,I Naam:_ -m/v I Adres: Postcode: Plaats: i I Deze bon in een gefrankeerde envelop opsturen naar: j Stena Line Holland BV, Postbus 2, 3150 AA Hoek van Holland. STENA HSS. HOEK VAN HOLLAND - HARWICH TN 3.40 UUR.

de Stem | 1997 | | pagina 7