Wallage zet zich af tegen VVD Ont Maasvlakte valt af voor luchthaven Zwaar transport Rottenberg: 4 Ik houd half jaar mijn bek 'Arbodiensten werken vaak met beunhazen' 'Boek Fortuyn speelt extremisten in kaart' Verlanglijstjes politici naar prullenbak De Stem Prijs 1997 We ma de stem de stem Vrijheid en concurrentie Een beloning van tienduizend gulden de stem BINNENLAND 'Bolkestein schept onzekerheid' COMMENTAAR i BINNENLAND KORT in ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 Den Haag (anp) - De tweede Maasvlakte is uit beeld als mogelijke locatie voor een tweede nationale luchthaven. Dat blijkt uit het concept van de Perspectievennota over de luchtvaart die momenteel wordt besproken in kabinets kringen. De ambtenaren die de nog ver trouwelijke nota hebben geschre ven lijken het meeste te zien in een soort filiaal van het huidige Schiphol in de Noordzee, aldus een ingewijde. In de concept-nota komen drie opties ter sprake om het groeiend vliegverkeer op te vangen: een hele nieuwe luchtha ven, waarbij het huidige Schip hol dicht zou gaan; een tweede nationaal vliegveld naast het be staande en een soort satelliet van Schiphol met slechts enkele losse banen, maar zonder terminal. Het volledig vervangen van Schiphol, de eerste optie, wordt in de nota niet reëel genoemd, omdat deze te duur zou zijn en de aanleg waarschijnlijk te veel tijd vergt. De volgende optie, een tweede Schiphol, stuit op het be zwaar dat waar in Nederland die luchthaven ook komt te liggen, er altijd veel omwonenden zullen zijn die er overlast van ondervin den. De derde optie heeft die be zwaren veel minder, zeker als de banen in de Noordzee komen. Ook het Markermeer en Flevo land worden genoemd als moge lijke locaties voor zo'n Schiphol- filiaal. Voordeel van zo'n oplos sing is met name ook de flexibili teit. De satelliet kan langzaam meegroeien met de drukte in de luchtvaart. De in- en overstap- terminal zou gewoon op het hui dige SchiphoL'kunnen blijven. Overigens verwachten de ambte naren dat *de daadwerkelijke aanleg van zo'n vliegveld-filiaal in de Noordzee niet binnen tien jaar kan beginnen, wegens de noodzakelijke inspraak-procedu res. De nota, waarover het kabi net binnenkort een beslissing neemt, moet de start vormen van een maatschappelijke discussie over de toekomst van de lucht vaart in ons land. Deze 'nut en noodzaak-dicussie' zal ongeveer vier maanden duren, zo bleek eerder al. Onder anderen het Pv- dA-Kamerlid Van Gijzel vindt deze periode te kort. Hij wil dat de discussie niet alleen gevoerd wordt met vertegenwoordigers van instellingen en organisaties, maar vooral ook met de betrok ken burgers. Een daadwerkelijke kabinetskeuze voor een eventuele nieuwe lokatie is overigens voor lopig niet aan de orde. Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA-fractieleider Wallage heeft zich op de eerste dag van Ijet PvdA-partijcongres in Den Haag scherp afgezet te gen coalitiepartner WD. Volgens hem schept de WD grote so ciale onzekerheid door te blijven hameren op de verlaging van het minimumloon. Ook de uitlatingen van VVD-lei- der Bolkestein om de uitbreiding van de Navo niet door te laten gaan, vielen bij de PvdA-fractie leider in slechte aarde. „De men sen in Praag, Warschau en Boe dapest hebben recht op de warmte van het bondgenoot schap," aldus Wallage. Ook premier Kok keerde zich gisteren na het kabinetsberaad tegen de uitspraken van Bol kestein over het niet-uitbreiden van de Navo. Het kabinet houdt, inclusief WD-minister van De fensie Voorhoeve, vast aan de toetreding tot de Navo van voor malige Oostblok-staten, aldus de premier. Minimumloon Wallage kantte zich op het Pv- dA-congres fel tegen de door de liberalen voorgestelde verlaging van het minimumloon. Daarbij zouden mensen die werk vinden onder dat minimumloon afhan kelijk worden van een toeslag uit de bijstand om rond te kunnen komen. „Niemand zit te wachten op de toeslagenmaatschappij van Bolkestein," aldus Wallage. „Iemand die werkt, moet vol doende inkomen krijgen om van té leven." Hij gaf de VVD nog een veeg uit de pan. Volgens de PvdA-fractieleider is de WD bezig 'voetzoekers los te laten op de overleg-economie'. Terwijl die in de ogen van Wallage juist mede gezorgd heeft voor de eco nomische groei van dit moment. „Ik roep de WD op zuinig te zijn op het goede sociale klimaat in ons land." Wallage prees het beleid van het kabinet-Kok, maar vroeg zich wel af of enkele 'ingeboekte be zuinigingen' nog wel nodig zijn gezien het grote aantal financië le meevallers. Zo pleitte hij op het PvdA-congres voor het onge daan maken van de bezuingin- gen op de studiefinanciering in het middelbaar beroepsonder wijs. AOW-fonds Op het PvdA-congres werd dui delijk dat de discussie in het ka binet over de invoering van een AOW-fonds op een haar na is ge vild. De kans is groot dat het fonds er komt. Uit het fonds kan een deel van de AOW-uitkerin- gen na het jaar 2010, als de kos ten van de oudedagsvoorziening sterk gaan stijgen, worden be taald. De aanstaande overeenstem ming in het kabinet kwam giste ren plompverloren naar buiten door een promotiefilmpje van de PvdA. Daarin schaarde premier Kok het AOW-fonds onder de zegeningen van PvdA-deelname aan de regeripg. De coaUtiefr.ac,- ties in de Tweede Kamer waren het onderling al eens. Dat bracht PvdA-staatssecretaris Vermeend van Financiën in een toespraak tot de opmerking: „Het spreekt voor zich dat het kabinet met dit brede draagvlak rekening zal houden." Tot nu toe was onduidelijk hoe het kabinet over het AOW-fonds zou oordelen. Minister Zalm van Financiën (VVD) was ervoor, maar Melkert (PvdA) van Socia le Zaken (PvdA) was eerder niet erg enthousiast. Staatssecreatris De Grave van Sociale Zaken kondigde aan de zaak te zullen onderzoeken en zo nodig in te zullen grijpen. Om voor wettelijke erkenning in aanmerking te komen moeten ar- bodiensten beschikken over mi nimaal één geregistreerde be drijfsarts. Volgens Bergen laten veel arbodiensten het daarbij. Ze behelpen zich voor het overige met niet-gespecialiseerde artsen, omdat die goedkoper zijn. De NVAB, de beroepsvereniging van bedrijfsartsen, bevestigt dat sommige arbodiensten te weinig Volgens hoogleraar Fortuyn dreigt de Nederlandse cultuur aan 'islamisering' ten onder te gaan. Het is in zijn ogen hoog tijd om de 'desinteresse voor onze ei gen identiteit' overboord te zet ten. De verschillen tussen de joods- christelijke humanistische cul tuur en de islam liggen volgens Fortuyn vooral op het gebied van de scheiding tussen kerk en staat, de omgang tussen man en vrouw en de verhouding tussen kinderen en volwassenen. De Nederlandse samenleving moet duidelijk ma ken dat er op die terreinen met haar verworvenheden niet te marchanderen valt, meent For tuyn. Volgens Rabbae zal Fortuyns 'ge spierde taal tegen de islam' door Het dek van de Prinses Margrietbrug bij Lemmer moest gisteren in zijn geheel worden verwijderd om doorgang te geven aan een wel heel zwaar transport. Twee pontons met losse delen van een nieuw containerschip moesten onder de brug door. Het schip is in gedeelten gebouwd op een helling in Wartena. De stukken zullen nu aan elkaar worden gelast bij een werf in Lemmer. foto anp RUIM EEN jaar geleden werd PvdA-voorzitter Felix Rottenberg door een immuunziekte getroffen. Rust, rust en nog eens rust moet hem er boven op helpen. Vandaar dat hij, met tegenzin, besloten heeft zijn voorzitterschap voortijdig op te geven. Vandaag zal Rottenberg op het PvdA-congres nog één keer van zich Jaten horen. En dan? „Dan houd ik een half jaar m'n bek," zegt de nog immer strijdvaardige Rottenberg. Den Haag (anp) - Veel arbodiensten, die bedrijven moeten hel pen bij de begeleiding van zieke werknemers, werken met 'beunhazen'. Voorzitter Bergen van de Landelijke Huisartsen vereniging zei dat gisteren voor het Radio-l-Journaal. gekwalificeerd personeel in dienst hebben. Volgens de NVAB zijn bedrijfsartsen dure krachten, omdat zij een opleiding van vier jaar moeten volgen. Uit financië le overwegingen is het dus aan trekkelijk met minder goed opge leide artsen te werken. Volgens De Grave kan er geen sprake van zijn dat arbodiensten niet voldoen aan hoge kwaliteits eisen. Als de signalen van de Landelijke Huisartsenvereniging kloppen, zal hij niet aarzelen de eisen voor arbodiensten te ver scherpen. Door Hans van den Broek Amsterdam - Liever had schei dend PvdA-voorzitter Felix Rot tenberg zijn schaarse energie volledig gewijd aan zijn slot- speech, vandaag op het PvdA- congres. Maar vooruit dan, één kort interviewtje nog, met deze krant. „Twaalf minuten, niet langer," klinkt het afgemeten. Ongeduld is wellicht de grootste vijand van de ernstig zieke Rottenberg. De slopende immuunziekte heeft zijn strijdlust absoluut niet aan getast. De woordenstroom is al snel niet meer te stuiten; niet na 12, maar na 24 minuten haakt Rottenberg uitgeput af. Bijkans in één adem heeft hij daarvoor prikkelende stellingen over de lokale, landelijke én Europese politiek geponeerd. De bezem moet door de sociaal democratie in Europa, zal Rot tenberg vandaag honderden con gresgangers voorhouden. „Ik vind de Partij van Europese So cialisten een onding dat in het weekeinde een beetje bestuurd wordt door een paar partijlei ders. Er is absoluut een transna tionale partij nodig, in een heel andere organisatiestructuur. De Europese democratie verkeert in een alarmerende toestand." „De PvdA moet gaan investeren in tijd, mensen en ideeën, zodat de PES eindelijk een beweging wordt. Er ontbreekt nu nog een internationale politieke cultuur, op dat uit de hand gelopen Euro pees Parlement na. We moeten ons met een groepje van dertig tot veertig mensen inzetten om een sociaal-democratische coali tie in Europa op te bouwen." Van Europa naar de dorpen en steden in Nederland, het is voor Rottenberg een kleine stap. Hij ondersteunt van harte het plei dooi van zijn partijgenoot Mo- nasch om lokale PvdA-afdelin- gen op te laten gaan in progres sieve samenwerkingsverbanden. „Daardoor kunnen natuurlijk al tijd ruzies uitbreken, maar ik houd niet zo van dat rigide den ken van een eigen PvdA-lijst in elke gemeente of dorp. Dat sa mensmelten van politieke par tijen spreekt mij veel meer aan. Niet alleen - zoals in de jaren ze- Rottenberg: 'Twaalf minuten, niet langer' foto ruben schipper ventig - tussen PvdA, PPR en PSP, maar het is ook denkbaar dat zich bij zulke verbanden WD'ers of D66'ers aansluiten." Moet wat u betreft het proces van vernieuwing en verversing van de Kamerfractie doorgaan? „Ik vind dat de Kamerfractie tel kens weer met ferme hand op nieuw moeten worden samenge steld. Er is nu een beetje een ten dens van 'het is nou wel mooi ge weest'. Maar ik denk dat je altijd minstens eenderde van je fractie moet verversen, met jonge én oude mensen. Ja, ook ouderen. Het zou juist heel goed zijn als er nieuwe zestigers binnenkomen." windslieden? „Ik ben niet ontevreden." De meeste ministers en staatsse cretarissen hebben al laten door schemeren dat zij graag nog een regeerperiode willen blijven zit ten. Rottenberg: „Of ze wat mij be treft mogen blijven zitten? Dat is weer een ander verhaal. Ik vind dat mensen in zulke posities zich voortdurend de vraag moeten stellen: ben ik nog nuttig op deze post of zijn anderen nog beter?" En wat gaat u zelf na dit week end doen Hoe oordeelt u over de PvdA-be- „Beter worden." Den Haag (anp) - Het boek Tegen de islamisering van onze cul tuur van de publicist dr. Pim Fortuyn is 'koren op de molen van extreem-rechts'. Dat zei GroenLinks-Kamerlid M. Rabbae gis teren bij de presentatie van Fortuyns pennenvrucht. extreem-rechts worden omarmd. Fortuyn maakte bekend dat hij een door CD-leider Janmaat aan geboden kamerzetel heeft afge wezen. „Ik pas ervoor om mijn mond te houden omdat Janmaat wellicht hetzelfde opmerkt als ik," rea geerde hij. „Fortuyn schept niet-bestaande problemen," vond Rabbae. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat een serieuze moslim-organisatie in Nederland de scheiding tussen kerk en staat wilde doorbreken." Fortuyn wil met zijn boek de dia loog met moslims openen. „Het debat met islamitische Nederlan ders is nodig om hun te laten zien dat het ons ernst is en om akelige verrassingen in de naaste toe komst te voorkomen." JUBELEN DEED de Tweede Kamer de afgelopen maand over de financiële meeval ler van 4,6 miljard. Het geld is al zes keer uitgegeven. Gisteren werd bekend dat bij de sociale fondsen het tekort is opgelopen tot 8,4 miljard. Gaat er nu een dik ke streep door al die ex traatjes? Door Elly Lammers Den Haag - De staatsfinanciën lijken soms een vrijwel onbe grijpelijke zaak. Iedereen juicht maanden over een meevaller en ineens buitelt er weer een tegen valler overheen. In december nog maakten kabi net en Tweede Kamer een ron dedansje, omdat er plotsklaps een financiële meevaller van 4,6 miljard gulden opdook. Die meevaller kwam grotendeels uit de belastingen; met elkaar hoes ten we in 1996 en 1997 vier mil jard gulden meer op dan ver wacht. Vooral het bedrijfsleven deed een flinke duit in het zakje. Veel ondernemingen maken weer winst en betalen dan meer belastingen. Als wolven vielen politici aan. Iedereen heeft wel goede wensen voor het land. Zo wil de Kamer een spaarfonds voor de AOW, minister Borst (Volksgezond heid) extra geld in de strijd te gen de wachtlijsten, minister Sorgdrager (Justitie) een apart gerechtshof voor nieuwe Hak kelaars, minister Melkert (So ciale Zaken) meer geld voor de minima, Verkeer en Waterstaat extra budget voor weg en spoor en ga zo maar door. Het bericht over een grote te genvaller bij de sociale fondsen gisteren viel de politici dan ook koud op het dak. Volgens uitge lekte voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) loopt het vermogenste kort van die fondsen dit jaar op tot 8,4 miljard gulden, 4,6 mil jard meer dan het kabinet vorig jaar dacht. Het probleem zit vooral bij het WW-fonds, dat meer uitkeringen verstrekte dan verwacht. Vorig jaar nam het kabinet maatregelen tegen de vermo genstekorten bij de fondsen voor onder andere de WW, AOW en WAO. De fondsen staan al jaren zwaar in de min. Niet in de laat ste plaats doordat opeenvolgen de kabinetten de sociale premies te laag vaststelden. Dan kreeg de politiek de koopkrachtplaat jes beter rond. Het kabinet besloot afgelopen zomer dat de tekorten in drie jaar tijd terug moeten naar nul. Via die geleidelijke weg hoefden de premies niet al te fors om hoog. Dat de fondsen nu verder in de min schieten is een lelijke tegenvaller. Het kabinet haalt het doel zonder extra maatrege len nu niet. Maar betekent dat ook dat er nu een dikke streep gaat door alle verlanglijstjes van politici? „Het is een vlaag tegenwind bij een overigens aanhoudende rug- wind," zei premier Kok gisteren luchtigjes. Het kabinet heeft verschillende mogelijkheden. Zo kan paars het vereiste eigen ver mogen verlagen of het aanzuive ren van de fondsen over een lan gere periode uitsmeren. Maar het laatste kan betekenen dat de fondsen er nog steeds niet goed bij staan als er onverhoopt over een aantal jaren een economisch dal ontstaat. Een andere oplossing is verho ging van de premies. Volgens een deskundige moeten die pre mies eigenlijk met twee miljard omhoog, willen de fondsen fi nancieel niet verder kelderen. Maar dat is slecht voor de koop kracht. Dat brengt het doem woord lastenverzwaring weer in beeld. Hoewel WD en D66 wel voelen voor zo'n verhoging, om dat ze vinden dat die premies realistisch moeten zijn. Het kabinet kan de koopkracht vervolgens repareren via de be lastingen. Iedereen betaalt dan meer premie en minder aan de fiscus. De veel bejubelde mee valler van 4,6 miljard is daar mee vrijwel opgesoupeerd. „Het lijkt inderdaad allemaal minder rooskleurig dan we hadden ge dacht," zegt D66-Kamerlid Ybema. Veel verlanglijstjes kun nen linea recta naar de prullen bak. Verlaging van de uitkeringen is een andere route. Tenslotte hou den de fondsen dan ook meer geld over. Maar die optie is on bespreekbaar,die kan vrijwel zeker rekenen op een veto van de PvdA. Het zou het einde in luiden van dit kabinet. Premier Kok laat nu narekenen of de cij fers van het Centraal Planbu reau wel kloppen. Daarna be slist het kabinet hoe deze tegen valler wordt verwerkt. DEN HAAG wikt, Brussel beschikt, lijkt het steeds meertewor den. Minister Jorritsma's ambtenaren waarschuwen dat het Nederlandse beleid om het aantal vluchten op Schiphol te be perken grote kans loopt op Europese regels te stuiten. Op Schiphol, hebben kabinet en Kamer besloten, mogen, hoe wel er ruimte is voor meer, niet meer dan 350.000 starts en lan dingen plaats vinden. Dit vanwege het milieu. Het kritieke aan tal wordt waarschijnlijk dit jaar al gehaald. Vandaar dat voor de komende jaren beperkende maatregelen voorgesteld moe ten worden. Of dit mag van Brussel, betwijfelen de ambtenaren van Ver- keer en Waterstaat. Een paar jaar geleden kreeg Frankrijk, toen dat land het aantal vluchten op de Parijse stadluchthaven Orlv om dezelfde reden wilde verminderen, grote problemen. Air France zou bevoordeeld worden boven de andere Europese luchtvaartmaatschappijen en dat is in strijd met het heilige Eu ropese beginsel van vrij verkeer van goederen en diensten. Hetzelfde bezwaar zou ingebracht kunnen worden tegen de Nederlandse plannen. De KLM, die Schiphol als thuisbasis ge bruikt, kan moeilijk uitwijken; de beperking komt daardoor bijna automatisch ten laste van de concurrentie. Een dilemma is het gevolg. Nederland wil, volkomen terecht de overlast voor milieu en omwonenden in de hand houden en Brussel wil, even terecht, niet tornen aan het vrije handelsver keer. Omdat Brussel hoger staat in de internationale juridische orde zouden milieu en nachtrust moeten wijken voor de vrij- heid van verkeer. Een niet alleen ongewenste, maar vooral on mogelijke situatie. Er dient dus overleg te komen tussen Den Haag en Brussel, Daar moeten Jorritsma's ambtenaren op wijzen en zij dienen naar openingen te zoeken om zo'n overleg mogelijk te maken. Zolang het departement van Nederland transportland niet meer doet dan aangeven dat de kabinetsplannen wel eens kunnen stuiten op een Europees veto, laadt het de schijn op zich het compromis met de collegae van milieuminister De Boer via een omweg onderuit te willen halen. Opslaan gegevens politie aan banden Den Haag - De Criminele Inlichtingendiensten (CID'en) van de politie mogen niet zonder meer allerlei persoonsgegevens op slaan. Hun registratie moet zich voortaan beperken tot zaken die vallen onder zware en georganiseerde criminaliteit en tot ernsti ge misdrijven als doodslag, moord en verkrachting. Dat is de strekking van een wetsvoorstel van de ministers Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie), waarmee het kabinet gisteren akkoord is gegaan. De huidige CID-bestanden moeten als gevolg van de nieuwe re gels worden geschoond. Het wetsvoorstel is de eerste concrete uitwerking van de parlementaire enquête opsporingsmethoden. Daarbij bleek dat de CID's heel verschillend omgaan met het vastleggen van persoonsgegevens. CDA-werkgroep: 'Uitkeringen fors omhoog' Dordrecht - De basisgroep sociale zekerheid van het CDA vindt dat de minimumuitkeringen met 10 procent omhoog moeten. Voorzitter A. Jansen van de basisgroep zei dat gisteravond in Dordrecht. Jansen is tevens bestuurslid van het CDA. Volgens hem moeten de uitkeringen zo hoog zijn dat de bijzonde re bijstand niet meer nodig is. „De bijzondere bijstand wordt door velen ervaren als een aanslag op hun persoonlijke waardig heid," aldus Jansen. Ook bij andere partijen gaan stemmen op om groepen die in de knel zitten structureel wat extra's te geven. Studenten vinden toetsen te licht tM u rut PTfft drovon Groningen - Het lijkt ongelofelijk, maar het is waar: Groningse studenten geneeskunde vinden hun toetsen te makkelijk. In een tijd waarin tempo- en prestatiebeurs hen opjagen, vragen zij om pittiger opdrachten. Anders dreigen er artsen af te studeren die niet weten wat te doen als zich een patiënt meldt. Als een studenten een toets maakt, stellen docenten de normen te vaak bij, klagen de Groningers. Volgens studenten-voorzitter Houweling moet een student wel 'hele gekke dingen doen voor je er tussenuit valt'. Iraanse communist mag toch blijven Den Haag - Staatssecretaris Schmitz van Justitie is teruggeko men van haar beslissing om de Iraanse asielzoeker Jafar Pooye- hkhooy het land uit te zetten. De man mag als vluchteling in Ne derland blijven. De Iraniër, die al geruime tijd in Nederland verblijft, heeft steeds beweerd dat hem in Iran de doodstraf wachtte omdat hij lid is van de verboden Iraanse communistische partij. Het nieuwe besluit in dit individuele geval betekent volgens Jus titie niet dat Schmitz een andere koers gaat varen. De staatsse cretaris blijft erbij dat het 'in het algemeen' verantwoord is om afgewezen Iraanse asielzoekers terug te sturen, Die opvatting wordt door mensenrechten-organisaties fel bekritiseerd. Bent u actief betrokken bij een project in een ontwikkelingsland? Dan is dit voor u een belangrijke boodschap. Want de hoofdredactie van De Stem roept personen en groepen in Zuidwest-Nederland op zich kandi daat te stellen voor 'De Stem-Prijs 1997'. 'De Stem-Prijs' bestaat uit een bedrag van tienduizend gulden, te beste den aan het winnende ontwikkelingsproject en een kunstwerk van beel dend kunstenaar Theo Besemer. De tweejaarlijkse prijs is ingesteld door de Stichting ter bevordering van de Media in Ontwikkelingslanden en de hoofdredactie van dagblad De Stem. 'De Stem-Prijs' gaat naar een persoon of groep die zich op bijzondere wijze inzet voor een kleinschalig project in een ontwikkelingsland. De prijs is ook bedoeld als eerbetoon aan al die mensen in West-Brabant en Zeeland die zich met zulke basisgerichte projecten bezighouden. Zij smeden op die manier daadwerkelijk een band met mensen elders in de wereld. Inzendingen voor 'De Stem-Prijs 1997' worden ingewacht tot I maart- Vraag nu informatie aan over de voorwaarden tot deelneming, dooreen briefje of briefkaart te sturen aan: Secretariaat hoofdredactie De Stem, Postbus 3229,48Ö0 MB Breda. Een onafhankelijke jury zal de inzendingen beoordelen en de winnaar bepalen. De jury van 1997 staat onder voorzitterschap van mr. dts- J.H.P.M. Verhagen, advocaat te Breda, en bestaat verder uit: mevrouw! Boogerd uit Zaamslag, Europarlementariër D66; Zr. Victima de Klijn uit Etten-Leur, oud-algemeen overste Zusters van Etten; mevrouw MJ- Zwueste-Jonkhout uit Huijbergen, oud-docente Engels; de heer A. Brou wers uit Teteringen, leraar basisonderwijs en oud-NAC-speler en oud-in ternational. De winnende inzending wordt half mei bekendgemaakt. Op vrijdag D juni vindt de prijsuitreiking plaats in het gemeentehuis van Hulst. Door Hetty van Rooij Nederland heeft het koffieproducent had da leden in de gaten, toen clame het 'moment vo introduceerde: het mon zelf, waarop niets hc niets en niemand ot vraagt. Minister De Bo, heeft dat moment onla: tot een prioriteit in de menleving en noemt h ting'. Waarop Kees va: Wim de Bie onmiddel moeting' introduceerdt het 'niets moeten'. Waar komt die aandacht ment voor jezelf' opeens 1 schien heeft het te makei geest. De 21ste eeuw nade torisch ogenblik wil niem; vliegend voorbij laten gaa siècle is een natuurlijk mo schouwing en reflexie. Maar Nederland anno 19 van de hoge snelheidslijn v derhalf uur eerder in Parij: dat je daar nog nèt kunt lu 24 uurs-economie, die maakt 's avonds om negen Heijn een magnetronklare kopen. Van de flexibele werktijt ning houden met het mc een kind uit school gehaal Van onze verslaggever Zutphen - „Het ging de eerste plaats om s contact, het ging om teit. Een mens kan zie geven in een situatie franje. Als je bloot be je open tegen elkaar, toelaten dat ze gelii worden, kunnen ze zie voelen, zeggen wat ken, wat ze voelen." De 53-jarige Linda (niet gen naam) uit Zutphe meteen op het belang vat teit als middel tot conta jaar geleden werkte ze pleegkundige in sehe inrichting. Sia« naar de Stichting Altet Relatiebemiddeling (SA stichting die ervoor zo (zwaar) gehandicapten c joaal seksueel contact krijgen. Onlangs werd een psycholoog uit Rekk gezocht voor een experin twee mannen,, een pedofi jnand die meerdere vroui bedreigd. Ze was niet ba de mannen, Linda denk kan helpen. Maar het is vroeg om de conclusie te trekken dat de aanpak w Ue behandeling van c Mannen was vast komei ten. De psycholoog wilds ren de zaak 'weer vlot «en en belde de SAR. werkster Linda kent psy sc«e patiënten ('Ik ken hi en had geen angst. Maar natuurlijk wel dat 'er i j10'- ie is als je vrouv ®eigt'. Deze man be vrouwen omdat hij e dang voor ze was Maar 'Jdens de behandeling 1 zien TVarn Zij" t0ng ni' n. Intiem contact me on er misschien voor zoi er iets zou gebeuren waai en meer greep op he

de Stem | 1997 | | pagina 4