E L ïao'er T Ibraacx ONT S N X 4» 12D ll$ ERI I ~±r a c j Internetsoftware zorgt voor goedkope en betrouwbare verbindingen Pas op met het openen van de post Een eigen huis op het Web' ij DB MINISTRATIEF DEWERKER M/V AAR CONSTRUCTEUR /OORBEREIDER (M/V) ermans Verduit (m/v) nermans Verduit [Dagblad De Stem] INTERNET E5 j http? Gratis Permanent Aardbol INTERFACE Beeldtelefonie via internet Een link voor een link Enkele maanden geleden kwam hij met het internet in aanraking en nu is Stem- verslaggever Cees Maas verslingerd aan het medium. Langzaam ontdekt hij het wereldwijde netwerk en zijn mogelijkheden. In drie delen doet hij verslag van zijn digitale avonturen. Deze week het derde en laatste deel: 'Een eigen huis op het Web'. iUARI 1997 listen/receptionisten m/v (Parttime/fulltime) per direct afwisselende banen bij bedrijven in Breda en omgeving ien: In deze veelzijdige banen ben je organisatie. Je neemt de telefoon op aan, ontvangt gasten en verricht ele administratieve werkzaamheden roorkeur gaat uit naar kandidaten en 35 jaar met enige jaren werk- nis van Word for Windows of WP ede beheersing van de Nederlandse uitse taal. Sleutelwoorden voor deze epresentatief, flexibel en een echte I of kom voor meer informatie naar a, Van Coothplein 1, tel. 076 Vorma is een modern geoutilleerde gereedschapmakerij. Met CNC gestuurde machines EM worden in een klein team d w spuitgietmatrijzen vervaardigd voor de kunststof industrie. Wegens uitbreiding zoeken wij op korte termijn een ioud en van matrijzen, unststof producten, en producten calculeren, oereiding en productieplanning Irijfsleider. :en i HBO-niveau, WTB of :echnologie. g kunnen werken, ntactuele eigenschappen, n de Engelse en Duitse taal. it 35 jaar. net 2-D 3-D 1-systemen. n ervaring in matrijzenbouw is salaris en prima secundaire lorwaarden. nd werk in een groeiende ïing. ngstelling, stuur uw sollicitatie aan 1 adres. AARDERSkANTOOR n op een deurwaarderskantoor s boeiend en afwisselend. <antoor is op korte termijn plaats voor een orkomende juridisch-administratieve den, waaronder het maken van deur- loiten, het verwerken van correspon- et onderhouden van de mondelinge riftelijke contacten met cliënten, collega's, advocaten etc. ndidaat komt te werken in een goed d, volledig geautomatiseerd kantoor rettig team van 22 medewerk(st)ers. ïseerden kunnen binnen één week schriftelijke reacties richten aan: IWAARDERSKANTOOR ringstraat 74 Postbus 33 3 AA BERGEN OP ZOOM tel. 0164-213 000 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 Location: //wwwd sen l/ste m Reacties: E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES Het nieuwe telefoneren poor Martijn de Meulder Een jaar geleden doken de eer ste geruchten op. Telefoneren via internet zou mogelijk zijn. Vraagtekens alom: internet is toch digitaal? Een telefoonlijn analoog, Het blijkt toch te kun nen, steeds meer mensen maken er gebruik van. Er zijn tenslotte telefoontjes over lange afstan den mee te plegen, tegen lokaal tarief. Op te bellen via het internet is geen speciale apparatuur nodig. Alleen een belprogramma en een multimediacomputer. Dat laatste is een gewone pc (of Ma cintosh) die is uitgerust met een geluidskaart en een microfoon. Apparatuur die veel moderne computers aan boord hebben. Een internetverbinding is na tuurlijk ook een vereiste. Veel internet-belprogramma's zijn gratis te downloaden. Ze zijn meestal een beperkte tijd of permanent gratis te gebruiken. Zoals het programma van Free- tel. De kwaliteit van de Freetel- verbindingen is prima en ieder een mag het voor niets gebrui ken. De kosten van het bedrijf worden gedekt door adverten ties die tijdens het bellen in een hoekje van het beeldscherm verschijnen. Na het opstarten gaat Freetel op zoek naar de server waarop zich een constant wisselende lijst met bellers bevindt. Die andere mensen zijn herkenbaar middels hun naam (vaak een pseudoniem). Ook is door mid del van een sterretje te zien of ze wel of niet in een gesprek verwikkeld zijn. Is dat niet het geval, dan zijn ze 'op te bellen'. De persoon in kwestie ziet op de eigen freetel-programma-inter- face dat hij of zij een call re- lust krijgt. Als die persoon vervolgens de haak opneemt door een knop in te drukken, kan het gesprek beginnen. Het is dus een soort babbelbox. Maar tegelijkertijd zijn dit soort systemen ook te gebruiken om met iemand af te spreken. Een hele aantrekkelijke moge lijkheid. De enige kosten die immers aan dit systeem kleven, zijn een abonnement bij een in- ternet-aanbieder en de lokale telefoonverbinding met die aanbieder ƒ1,80 per uur). Het opzoeken van de server kost verder niets, evenmin als het Nu nog kostbare verbindingen via satelliettelefoons, binnenkort alles over de kabel, via internet leggen van de verbinding met de gesprekspartner. In de prak tijk werken bijna alle internet- telefonieprogramma's op de zelfde wijze als Freetel. Als voorbeeld een gesprek met een persoon in Indonesië. Een normaal telefoontje daarheen kost ('s avonds) 3,85 per mi nuut, tien minuten bellen dus 38,50. Via internet is dat qua telefoonkosten twintig cent per tien minuten. Voor het tarief van een normaal telefoontje van tien minuten valt via het Net dus 21 uur lang te telefoneren. Tel uit die winst. De techniek achter deze vorm van digitale telefonie berust op de compressie van het stemge luid. Een 14k4 modem kan data met zo'n 1800 bytes per seconde versturen, geluid van telefoon kwaliteit vereist echter 8000 bytes. Inpakken is dus het cre do, maar daar komt een zwak punt van de internettelefoons naar voren: er is nog geen stan daard in die vorm van compres sie. Daarom is het niet mogelijk om met verschillende program ma's onderling contact te leg gen. De compressie geschiedt dus volgens een aantal verschil lende algoritmes van de soft warefabrikanten. De manier van dataverzenden verloopt echter nog altijd vol gens hetzelfde (TCP/IP) proto col. Internet is een zogenoemd Packet switched network. Een computernetwerk waarover da ta in kleine pakketjes verstuurd worden. Het stemgeluid wordt dus ontbonden en versmelt bij ontvangst weer tot een groter geheel. Zo werken ook de inter- net-telefoons. Het stemgeluid van de gebruiker wordt opge deeld in kleine partjes en ver zonden. De ontvanger deco deert die signalen en maakt ze weer hoorbaar. Het houden van bijvoorbeeld een conferentie met meerdere personen wordt op die manier heel gemakkelijk. De geluidspakketjes worden in dit geval doodgewoon naar meerdere deelnemers tegelij kertijd doorgekopieerd. Er schuilen echter wel een paar addertjes onder het virtuele gras. AJs eerste is er de vertra ging die deze belmethode met zich meebrengt. Als je iets zegt, duurt het een halve tot een hele seconde voordat dat stemgeluid uit de geluidskaart van de ge sprekspartner komt. En er is geen verbinding met het gewo ne telefoonnet. Het eerste probleem is niet te ondervangen. Deze vertraging (lag in vaktermen) is het inter net eigen. Praten met iemand uit Australië levert meer lag op dan met iemand uit Engeland. De signalen moeten immers de halve aardbol overreizen, en dat duurt even. Het tweede pro bleem wordt ondervangen door een firma die een koppeling verzorgt met het telefoonnet. Daarvoor laten ze zich echter wel flink betalen. Niet ideaal dus. Wat overblijft is een bab belbox in een bijzondere vorm, of een manier om met bekenden van waar-ook-ter-wereld te spreken. Tegen extreem lage kosten. En een aanzet voor de toekomst, tot de komst van de digitale snelweg en de prijsda ling die dat voor het telefoneren met zich meebrengt. Bij de Nederlandse pagina's van softwarearchief Tucows zijn een aantal internettelefoons op te halen. Kijk bij De Stem Onli ne hoe u die pagina kunt berei ken. TINGS FLANGES VL BV is een verkooporganisatie van hoog^2_ ucten. Ons leveringsprogramma bestaat uk i fittingen, die wij deels zelf fabriceren en a fabrieken over de hele wereld. AAL BV is gevestigd te Breda en staat_°P ir enthousiaste team medewerkers aan jn flexibele en veelzijdige tie werk je nauw samen met de verkopers manager aan diverse taken. Zo ben je oelast met de orderverwerking en ne tificaten. afwisseling en aanpakken? Heb je wej_k®L administratieve functie en beheers j Duitse taal? Kan je overweg met een i je in het bezit van een rijbewijs. Ben J sen de 20 en 30 jaar, dan komen wij et je. 3rd in een baan bij een dynamisch be H ;nthousiaste medewerkers? Stuur ef met curriculum vitae voor 28 teor. AAL BV, t.a.v. dhr. R. Braacx, 5, 4802 HW Breda, r 8, 4824 AK Breda. Drie weken geleden alweer probeer de ik te schetsen hoe een perfecte wereld er voor een reizende websur fer uit zou moeten zien. Toshiba's met batterijen die een week of zeven meegaan, gekoppeld aan een draag baar telefoontje dat het ook overal en altijd doet, zodat je zelfs midden in de woestijn een nummertje kan draaien waarna je via de satelliet op een snelheid van 33k6 eens even kan bekijken hoe De Stem Online er tegenwoordig uitziet. Zover is het dus, maar dat had u waarschijnlijk al begrepen, nog lang "iet, maar desalniettemin ben ik af en toe toch weer verbaasd wat er al lemaal kan met die technieken. Als u dit leest, en als u een internet verbinding heeft, heb ik nog meer leuks voor u in petto, wil dat zeggen dat ik er toch weer in geslaagd ben °m een klein voorschotje te nemen °P boe het ooit allemaal eens zou moeten werken. Even mezelf op de schouder slaan, goed zo jochie, eens 23l de rest ook allemaal werken. Ei- Wlijk is dat, zoals ik wel eens vaker geschreven heb, een beetje stom. Niemand staat vreemd te kijken als "'I of zij een telefoontje krijgt van een tante in Australië of Canada. We vinden het allemaal vanzelfsprekend om naar een rechtstreekse televisie- "itzending te kijken van iets dat op hetzelfde moment op een ander continent plaats vindt. Of vanaf de maan, want dat was bijna dertig jaar Weden al mogelijk. Maar deson- Oanks ben ik best wel een beetje opentrots omdat ik er in geslaagd De vuurtoren van Byron Bay, gezien door de digitale camera van Léon Krijnen. ben °m op een laptop een stukkie 'ekst te fabriceren en dat samen met oen met de Apple Quicktake 150 ge- maakt setje onnozele vakantie-foto's °p een server in Zuid-Limburg ge- P™tst te krijgen. Dat vanwege het Wonder dat je er voor over moet ebben voordat je zo'n, in fotogra- scb technische termen, beneden- ,ats zooitje in een veel te lage re- oiutie genomen foto's, uiteindelijk nat een hotelkamer in Byron Bay, ew South Wales, op die computer ce kelder van het Kasteel van Lim- bricht, onder de rook van Sittard, ge parkeerd te krijgen. Eergisteren kwam ik in zo'n enorm winkelcentrum aan de Gold Coast een soort mobiel internet-café te gen. Voor twee dollar mocht je daar tien minuten surfen. Na die tien mi nuten begreep ik waarom de Stem Online in Australië een weliswaar bescheiden maar hondstrouw contingent lezers heeft. Want in die proef-opstelling daar van OzEmail, verscheen De Stem On line op het scherm alsof het kan toor om de hoek zat, in plaats van achttienduizend kilometer verderop. Ik moet nog maar eens uitzoeken, als ik vaker Down Under ga, of het de moeite loont om een tijdelijk abonnement op OzEmail te nemen. Nu zit ik nog vast aan Com puserve, nog steeds de enige provi der waarmee je overal ter wereld lo kaal kan inbellen, maar daarom nog steeds niet perfect qua verbindin gen. Al is het qua stabiliteit weer iets beter dan een jaar geleden, geduld is nog steeds een schone zaak voor de reizende Compuserver die even zijn eigen homepage of die van de zaak wil bekijken. Het blijft een beetje een gok met Compuserve. Soms is de verbinding niet vooruit te branden, als-ie al niet vanzelf crasht, en soms loopt-ie als een trein. Ik had voor de verandering een beetje mazzel toen trouwde recept van wachten en crashen, vastlopen en verbinding kwijtraken. Hoe dan ook; eens zal dat allemaal goed werken en neem ik alleen nog maar een digitale ca mera mee in plaats van de Pentax Z- 10 die we nu nog voor het echte werk gebruiken. Met die Apple Quicktake is het nu alleen nog maar Door Léon Krijnen ik een FTP-verbinding met de server in Limbricht legde. Met vier kilobit karakters per seconde blies het mo dem van de Toshiba die 22 foto's binnen tien minuten van Byron Bay naar Limbricht en da's een alleszins acceptabele snelheid. De lol was weer snel over,toen ik het resultaat met Netscape probeerde te bekijken, want toen was het weer het ver een beetje prutsen, priegelen en pio nieren. Maar binnen niet al te lange tijd, verwacht ik, zullen we toch echt allemaal met een digitale camera rondlopen en bestaan er geen foto rolletjes en ontwikkelcentrales meer. Dat kan vijf jaar duren, het kan tien jaar duren, maar ik denk dat het wel eens sneller zou kunnen gaan. Dat wil niet zeggen dat u dan ook een computer moet hebben. Als u geen computer heeft waarmee u de foto's uit de camera kan halen en ze kan bewerken en eventueel opschonen gaat u met uw digitale camera naar de fotozaak waar ze er even een ka beltje aanhangen en een printje van uw foto's maken terwijl u wacht. Sommigen van u zullen de laatste maanden wellicht al eens een foto uit de krant nabesteld hebben bij de afdeling lezersservice. Mooie hoog- glanzende foto's met perfecte kleu ren, nietwaar? Toch zijn dat printjes, al betreft dat een printer van een kwaliteit en een prijs die de meesten van ons zich niet kunnen veroorlo ven. Maar ook dat verandert snel, net als de kwaliteit en de prijs van die digitale camera's. Voor die Apple heb ik anderhalf jaar geleden via in ternet 1100 gulden betaald, terwijl hij toen in een Nederlandse winkel vierhonderd gulden meer kostte. De handelaren die ze nog niet allemaal kwijt zijn, geven ze nu voor een der de van die prijs weg, terwijl je nu voor onder de duizend gulden iets kan krijgen dat weer meer foto's op kan slaan, en van een betere kwali teit. Maar intussen is het misschien verstandiger om af te wachten wat die digitale-video camera's de ko mende tijd allemaal gaan doen, zowel in prijs als in mogelijkhe den. Wat die opnemen kun je ook allemaal beeldje voor beeld je opslaan op je hard-disk, al blijft het ook daarmee voorlopig nog behelpen wat betreft de kwaliteit. Een goede raad tenslotte: kijk goed uit wat u allemaal binnenkrijgt tus sen uw e-mail. Het zal u, net als mij, regelmatig overkomen dat u een GIF- of JPG-file als een attachment aan een e-mailtje binnenkrijgt. Dat is vaak een gecodeerd bestand dat u met behulp van een programma weer moet decoderen voordat u het kan bekijken. Als ik het druk heb zet ik zo'n file opzij en soms vergeet ik hem daarna. Daar moet je mee uit kijken. Hier in Australië speelt momenteel een interessante rechtszaak. Een stu dent kreeg zo'n file binnen, had het te druk met zijn tentamens, en gooi de de gedecodeerde file weg omdat hij überhaupt geen zin had om een plaatje te gaan zitten decoderen waarvan hij het vermoeden had, na het lezen van het desbetreffende mailtje, dat het toch alleen maar flauwekul was. Mailtje en plaatje in de prullemand. Een week later volg de een gigantische vastloper op de server van de universiteit. De sys teembeheerder kreeg de boel na een dag weer aan het lopen, maar moest enkele honderden files in de diverse 'prullenmanden' bekijken om te be palen of die weer hersteld moesten worden. Waaronder de nog steeds gecodeerde files die de student weg gegooid had en die uiteindelijk een partij kinderporno bleken te bevat ten. Systeembeheerder kon zien uit welk persoonlijk gebied de bestan den afkomstig waren, schakelde de politie in en de student, die bij hoog en bij laag zweert niets van de ge wraakte inhoud te weten, heeft nu een rechtszaak aan de broek. Bijko mend probleem: de oorspronkelijke e-mail bleek afkomstig van een zo genaamde anonymous remailer. Afgezien van de vraag of het alle maal waar is wat de student zegt, werpt zich hier een interessante vraag op: bent u schuldig aan het bezit van kinderporno als er bij u op de mat een enveloppe ligt waar u niet om gevraagd heeft, en die u nog niet eens open gemaakt heeft? Wie benieuwd is wat er allemaal mo gelijk is met een primitieve digitale camera, een laptop en een slome verbinding vanaf de andere kant van de wereld kan een kijkje nemen op http://www.iimbu.nl/bol/stem/oz/ Het stelt allemaal niet zoveel voor, maar er zitten in ieder geval geen verboden vruchten bij, voor het ge val u vreest dat Big Brother over uw schouder meekijkt. Webphone, een van de meest gebruikte internet-telefoniepak- ketten, is toe aan zijn derde versie, met de mogelijkheid om ook videobeelden te versturen. Netspeak, de fabrikant van Webp hone 3.0, zegt dat de beelden realtime over het net kunnen wor den verstuurd. Dat betekent dat de beelden in een constante stroom van de zender naar de ontvanger vloeien. Een nieuwe variant dus op het thema dat het videoconferentiesysteem van Cuseeme enkele jaren geleden al inluidde. Aan de systeemeisen is niet veel veranderd. Nog steeds is een stevige 486-computer met een 28k8 modem aanbevolen. Computers die de beelden willen zenden, moeten ook voorzien zijn van een videocapture- kaart en bijbehorende camera. Ontvangers van de videosigna len hebben die insteekkaart niet nodig. Met de nieuwe Webp hone hebben gebruikers de mogelijkheid om full-duplex te bel len (dus de sprekers hoeven niet op elkaar te wachten om te kunnen praten), daarnaast kunnen gesprekken versleuteld worden. Ook biedt WebPhone ingebouwde voicemail (compu tergestuurd telefoon beantwoorden), en een callerlD (automa tische bellerherkenning). WebPhone draait onder Windows 95 en NT. Een demoversie die telefoongesprekken van maximaal drie minuten biedt, is te downloaden van de website van NetSpeak. Het adres daarvan is zoals gewoonlijk te vinden via de voorpagina van De Stem Online. Iedereen die wat extra bezoekers op zijn of haar eigen homepa ge wil krijgen, kan vanaf vandaag terecht bij De Stem Online. De redactie legt daar een lijst aan met pagina's van bezoekers van de interneteditie van De Stem. Iedereen kan verzoeken zijn homepage daar aan toe te voegen, op voorwaarde dat de eigen thuispagina ook voorzien wordt van een koppeling naar De Stem Online. Een link voor een link dus. Het sturen van een e- mail-bericht naar L.Krijnen@uitg-zwn.nl en het toevoegen van een Stem-link op uw eigen pagina is daarvoor voldoende. Con troversiële pagina's komen niet voor deze service in aanmer king. De redactie van De Stem zal een selectie toepassen. Door Cees Maas Het internet barst van de commercie, zoals ik vorige week vertelde. Maar voor mij is het leuk. Communicatie en ontdekken, boodschapjes versturen en terugkrijgen. Rare plaatsen opzoe ken en dan daar weer mensen vinden die ook aan het Net zitten. En, dat is ook leuk, ik ben mijn eigen homepage, mijn huispagina, aan het maken. Normaal moet je daarvoor met een ingewikkelde grafische com putertaal (Html) kunnen werken, maar je kunt ook voor 25 piek een schijfje kopen waar een sjabloon op staat. Daar zet je gewoon je eigen tekst in, je zoekt een achtergrondje en er is ruimte voor één plaatje en hup, het spul kan zo het Net op. Ik had een snelle gemaakt met wat hobbydingetjes om het uit te probe ren (Yo, surfers: http://people.zee- landnet.nl/ceesmaas/) maar dat bevalt allang niet meer. Dus werk ik nu aan een journalistieke pagina die onlangs onder dezelfde code het Net op is ge gaan. Dat is 'The Zeeland Page', met nu al meer dan 80 links over alles wat maar met de provincie Zeeland van doen heeft. Een totaaloverzicht van de provincie bestaat namelijk nog niet. En zeker geen journalistiek over zicht met werk van persfotografen, Piet Mondriaan, Zeeuwse kunste naars en een aantal Zeeuwse jonge Whizzkids plus nog veel meer. Maar ik selecteer tamelijk streng, want je komt ook verschrikkelijke dingen te gen op het Net. Zoals pagina's die zo fraai zijn dat het minuten duurt voor ze compleet op je scherm staan. Of zo saai dat je een geeuw krijgt van een uur. Of de sto ringen die overal inzitten en je rond de oren vliegen. Heb je net dat gehei me recept van filet gumbo gevonden, of er reutelt weer wat en word je zo van het Net geslingerd. Dat gebeurt me regelmatig. 'Hee Tjeu Strous, wat leuk nou'... krak, piep, weg! Ooit hebben ze een computer aan een computer geschakeld, toen kwam daar weer een computer bij, weer eentje en weer eentje en nu is er een wereldwijd netwerk ontstaan dat alleen nog maar groeit en groeit en dat niemand kan controleren of beheersen. Op zich is dat wel een vrolijk anarchistische gedachte. Wat mij opvalt is dat veel mensen op het Net veel losser met elkaar com municeren dan wanneer ze elkaar op straat zouden tegenkomen. Daar ga je trouwens geen onbekenden aan spreken. Het zal wel aan de comfor- tabele anonimiteit van het systeem liggen. En wonderlijk ook dat je in de ze zo verzakelijkte wereld nog men sen hebt, en heel veel zelfs, die gratis dingen maken voor een ander of diensten aanbieden. Zoals de plaatjes en afbeeldingen, staaltjes van hele moeilijke grafische technieken zijn het soms, ze kunnen er uren en uren mee bezig zijn. En bieden het vervol gens gratis aan Jan en alleman aan. Ik las ergens anders dat de kans op vrede in de wereld stijgt naarmate de mensen meer gaan communiceren met elkaar. Dat lijkt een open deur, maar het is natuurlijk waar. Vooroor delen waar oorlogen op kunnen wor den gebouwd, verdwijnen met het hebben van de juiste boodschap. Zo ben ik sinds een week verlost van het vooroordeel dat Duitsers geen humor hebben. Ik heb namelijk de nationale moppenpagina van dat land gevonden en heb me bijna doodgelachen. Mijn vrouw infor meerde onderaan de trap ongerust of ik werkelijk gek geworden was. Maar dat was het niet, Duitsers kunnen heel leuk zijn, dat weet ik nu. Ik, als ik eenmaal premier ben, zal dus nooit een oorlog beginnen met het buur land om zo de Europese humor te kunnen handhaven. Zum Beispiel. Technisch is het Net heel makkelijk, heel gebruiksvriendelijk en dat is een zegen voor een computer-onbenul als ik ben. Maanden heeft het me ge kost om een beetje uit de weg te kunnen met de nieuwe computer en de bijbehorende programma's die ik heb aangeschaft. Drie keer draaide de hele boel in de soep en moesten buurjongens of de computerwinkel te hulp schieten. Maar met internet heb ik geen enkel probleem. Alles wijst zichzelf. Ik schoot het Net op en ben sindsdien niet meer gestopt. Je blijft maar klik ken en klikken en klikken. En van be neden roept er iemand dat de koffie klaar is. Maar je hoort haar niet, want je e-mailt met Boris Jeltsin en met Bill Clinton, met vriend Gert in Valburg, en je surft over de ANWB en dwars door de FBI, je belandt op een prach tige pagina van een Colombiaanse koffiehandelaar en je ziet foto's van koffiebonenplukkende mensjes. Je ziet een plaatje van een dampende kop. Lekker, want die van beneden is natuurlijk steenkoud geworden. I Het e-mailadres van Cees Maas kunt u vinden via de voorpagi na van De Stem Online.

de Stem | 1997 | | pagina 47