L kt: ken I97 OËSTEM GIDS D2 m/v speelfilms zaterdag speelfilms zondag Thuis bridgen BRIDGERUBRIEK Mark Kemperman in finale damstrijd DAMRUBRIEK SCHAAKRUBRIEK Timman en Piket kunnen smart delen X 81 m ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 Van de werkzaamheden eerde verwerkings een pre. Uiteraard |eve eigenschappen. een dynamische en leidsvoorwaarden. iluidelijk aangegeven Y kunt u binnen 3Z, t.a.v. de heer lllburg. Iit zowel ziekenfonds als jeringen. VGZ heeft een en zorgaanbieders zijn Bergen op Zoom Telefoon (0164) 23 9400 Breda Boschstraat 18-20 Telefoon (076) 52015 00 ptl VanCoothplein3 Telefoon (076)5205777 EHen-Leur Telefoon (076) 503 6611 Roosendaal Telefoon (0165) 56 53 53 Temeuzen Telefoon (0115) 6158 00 resenfatives m/v I in Roosendaal zoeken wij commer- p mbo-/hbo-niveau. In deze functie p acquisitie, nieuwe verkooppunten lering van bestaande relaties. Ben je I Neem contact met ons op! Info: pal, Milou van Poll, Dr. van Dregtstraat 1. jannen m/v I in Roosendaal zijn wij op zoek naar p met specifieke ervaring in de 4eer weten? Bel ons dan snel! Info: ial, Merel Brouwers, Dr. van Dregtstraat I Irker verkoop binnendienst en lding m/v f in Breda zijn wij op zoek naar een e verkoop binnendienst en de finan- ktie. Je ondersteunt de functionaris met erkzaamheden. Een meao-opleidingen lersing van de Nederlandse en Engelse li geschrift zijn vereist. Heb je enkele lp een afdeling financiële administratie? 1 mogelijk langs of bel! Info: Adecco van Bakel, Boschstraat 18-20. :rker personeels- en salaris- Tatie m/v If in Breda. Je bent verantwoordelijk Tieelswerk, de salarisadministratie, Iratie en tijdregistratie. Een opleiding L en een praktijkdiploma salaris lijn een vereiste. Heb je kennis van Ing en arbeidsrecht en heb je een Irkervaring met een geautomatiseerde ltratie via een personeelsinformatie Len jij de persoon die we zoeken. Info: Ranja van der Putt, Boschstraat 18-20. lekrachten m/v 1 relaties in Zeeuws-Vlaanderen. Ben je zwaar lichamelijk werk en weet je van an zijn wij op zoek naar jou! Meer ?r snel. Info: Adecco Terneuzen, Sheila jrdstraat 93. .chauffeurs m/v tiebedrijf in Etten-Leur zijn wij op zoek hauffeurs (met certificaat). Ben je ijf ploegen te werken en heb je veel ds heftruckchauffeur? Bel dan of kom ecco Etten-Leur, Veronique Verberkmoes, istraat 123. uder m/v ijf in Etten-Leur zijn wij op zoek naar lfstandig de boekhouding kan voeren, ezit van je MBA-diploma en ben je ar? Neem dan contact met ons op. ten-Leur, Nathalie Eillebrecht, nstraat 123. stratieve duizendpoot m/v ie in Dinteloord. Naast het intensief 'houden met klanten en vervoerders jrnamelijk douanewerkzaamheden, je gen kennis van douaneformaliteiten computers. Je zet je volledig in en je ne bezwaar tegen overwerk. Je bent flexi erd en beschikt over een behoorlijke >irit. Goede kennis van het Nederlands jreist. Kennis van de Franse, Duitse e s een pré. Het gaat om een baan per kans op een vaste aanstelling. Neem snel contact met ons op! Into. n op Zoom, Sylvia Sweegers, Parade 4. judkundig medewerker m/v tie in de omgeving van Bergen op bezit van een PDB-diploma en je ne geautomatiseerde boekhoudprogr je bovendien over twee jaar werkeirv ceur met debiteuren- en crediteuren n jij de persoon die wij zoeken! Neen net ons op. Deze functie is met sp°e rgen op Zoom, Sylvia Sweegers, Para igevend monteur m/v tie in de omgeving van Bergen °P n aan o.a. uit het omstellen, °PbouW^a. derhouden van machines op pnen ;ch, PLC en (in beperkte mate) elek raulisch gebied. Je beheert de voorr n geeft leiding aan monteurs. Je ne leidinggevende ervaring en een ileiding Elektro/Elektronica. Ook ne^ i instelling en beschik je over een na t. Deze baan biedt goede toekoms o: Bergen op Zoom, Peter Sinke, ™ar :ht! of the Year Ameri- speelfilm uit 1942. Re- George Stevens. Hoofdrol len: Katharine Hepburn, Spen cer Tracy en Fay Bainter. Tess Harding is een veelzijdige vrouw: ze is columniste, femi niste en houdt zich bezig met politiek en liefdadigheid. Het verbaast dan ook niemand dat ze wordt uitgeroepen tot Ame- rika's Vrouw van het Jaar. Ze trouwt met de sportjournalist Sam Craig. Al snel wordt hem duidelijk dat ze wat hem be treft als echtgenote tekort- jehiet. Het script van Ring Lardner jr. en Michael Kanin werd bekroond met een Oscar. (België Nederlands 1, 13.45- 15.40) Conan, the Barbarian Ameri kaanse speelfilm uit 1982. Regie: John Milius. Hoofdrollen: Ar nold Schwarzenegger, James Earl Jones, Max von Sydow, Sandahl Bergman en Ben Da vidson. De duivel Thulsa Doom heeft de ouders van de zwaard- zwaaiende held Conan op brute wijze om het leven gebracht en Conan vervolgens tot zijn slaaf gemaakt. Op een dag komt Con an op vrije voeten. Hij sluit vriendschap met Subotia de Mongool en met Valerie, konin gin der dieven en samen binden ze de strijd aan met Thulsa Doom. (SBS 6,20.00-22.00) The Naked Gun: From the Files of Police Squad Amerikaanse speelfilm uit 1988. Regie: Da vid Zucker. Hoofdrollen: Leslie Nielsen, Priscilla Presley en Ricardo Montalban. Schitte rende komedie, eerste uit een driedelige reeks rond politie man Frank Drebin, Deze ont dekt een sinister moordcom plot en raakt zo betrokken bij allerlei intriges waarin de rijke en gerespecteerde zakenman Vincent Ludwig een belangrij ke rol lijkt te spelen. (Nederland 1, 20.33-21.59) Honey I Blew up the Kid Ame rikaanse speelfilm uit 1992. Regie: Randal Kleiser. Hoofd rollen. Rick Moranis, Marcia Strassman, Robert Oliveri, Daniel Shalikar en Joshua Shalikar. Komedie. Wayne Szalinski, de maffe uitvinder die ooit zijn kinderen tot mi niaturen verkleinde, werkt nu voor een bedrijf dat wordt ge leid door de omhooggevallen, maar superintelligente Hend- rickson. De onderneming heeft Wayne's uitvinding gekocht maar niemand begrijpt hoe de machine werkt. (Veronica, 21.00-22.35) Heidi Chronicles Amerikaanse speelfilm uit 1995. Regie: Paul Bogart. Hoofdrollen: Jamie Lee Curtis, Tom Hulce en Peter Friedman. Komedie. De jonge feministe Heidi Holland, van beroep kunsthistoricus, is zeer gesteld op twee mannen. De ene is Peter Patrone, een cyni- Leslie Nielsen (links) in 'The Naked Gun: From the Files of Police Squad' (Nederland 1, 20.33 uur). sche maar innemende man. Een liefdesrelatie behoort vanwege Peters geaardheid niet tot de mogelijkheden. En dan is er nog de oudere en wijze Scoop Rosenbaum, die niet is geneigd op haar avances in te gaan om dat hij naar eigen zeggen bang is voor haar intelligentie. (België Nederlands 1, 21.15- 22.50) Gobble Engels tv-film uit 1996. Regie: Jimmy Mulville. Hoofd rollen: Kevin Whately, Keith Barron en Jack Dee. Na de gek- ke-koeienziekte dreigt er in Engeland een nieuw voedsel schandaal: de gekke-kalkoe- nenziekte. Is dit het einde van het traditionele kerstfeest? (BBC 1, 22.00-23.15) Dracula's Widow Amerikaanse speelfilm uit 1988. Regie: Chri stopher Coppola. Hoofdrollen: Sylvia Kristel, Josef Sommer, Lenny von Dohlen, Duke Erns- berger en Stefan Schnabel. Horror. Dracula's vrouw Van essa komt weer tot leven en valt Raymond Everitt aan, de eigenaar van een wassenbeel denmuseum waar beruchte monsters en moordenaars ten toongesteld worden. Vanessa spreekt een vloek over hem uit waardoor hij in een vampier verandert, die een spoor van moorden achterlaat in de stad. (RTL 5, 22.15-23.35) White Palace Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Luis Mandoki. Hoofdrollen: Susan Sarandon, James Spader en Jason Alexander. Max en Janey zijn een perfect stel. Wanneer Janey om het leven komt, be graaft Max zich in zijn verdriet en trekt zich helemaal terug. Dan ontmoet hij de gedesillusi oneerde serveerster Nora. (Nederland 1, 22.45-00.21) Sexual Outlaws Amerikaanse speelfilm uit 1993. Regie: Edwin Brown. Hoofdrollen: Erika West, Mitch Gaylord en Kim Dawson. Erotische thril ler. John en Lisa zijn de uitge vers van het blad Sexual Out law, dat vol staat met contact advertenties voor echtparen. Het huwelijk van John en Lisa zelf is op de klippen gelopen en Lisa beantwoordt een intrige rende brief van Francis en zijn vrouw Jeanie. Ze weet niet dat Francis en Jeanie helemaal geen echtpaar zijn. Francis is een ex-gedetineerde en ge bruikt foto's van Jeanie, een hoertje, om zo in contact te ko men met andere mensen. (Veronica, 23.15-00.56) The Last Innocent Man Ameri kaanse speelfilm uit 1987. Re gie: Roger Spottiswoode. Hoofdrollen: Ed Harris, Roxan- ne Hart en David Suchet. Top advocaat Harry Nash wil eigen lijk wegens morele bezwaren met zijn werk stoppen, maar voor Jenny, op wie hij verliefd is, wil hij nog één keer een moeilijke zaak aanpakken. Hij verdedigt Jenny's man, die van moord beschuldigd wordt, maar tijdens zijn onderzoek gaat hij steeds meer twijfelen aan de onschuld van zijn cliënt. (Duitsland 2, 23.20-01.10) Night and the City Amerikaanse speelfilm uit 1993. Regie: Irwin Winkler. Hoofdrollen: Robert De Niro, Jessica Lange en Cliff Gorman. Harry Fabian is een gesjeesde advocaat die in het New Yorkse bokswereldje grof geld hoopt te verdienen als pro motor. Hij wordt er verliefd op Helen, de vrouw van een kroeg baas. Zij wil haar man best dumpen om met Harry een eigen zaak te starten. Maar die moet het inmiddels opnemen tegen de gevreesde Boom Boom Gross man, die zijn machtsmonopolie niet wil prijsgeven. (België Nederlands 1, 23.35- 01.14) Escape Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Richard Styles. Hoofdrollen: Kim Richards, Judson Scott, Kin Shriner, Kim Milford en Elizabeth Jeager. De aantrekkelijke Brooke Howser gaat naar het stadje Wallburg om de moord op haar broer Ran dall te onderzoeken. De stad lijkt vreedzaam maar de bewo ners worden getiranniseerd door een invloedrijke grootgrondbe zitter genaamd Gabriel la Fon taine. De man blijkt meer te we ten van de moord op Randall dan hij wil toegeven. (SBS 6, 23.35-01.00) With Savage Intent Amerikaan se speelfilm uit 1992. Regie: Mi chael Tuchner. Hoofdrollen: Eli zabeth Montgomery, Robert Foxworth en Howard Rollins. Makelaar Gayle Wolfer heeft laat op de avond een afspraak met een cliënt die aangegeven heeft geïnteresseerd te zijn in een boerderij. Deze cliënt ont popt zich als een huurmoorde naar, die het heeft voorzien op de eigenaar van het pand. Een vuurgevecht volgt, waarbij Gay le zwaar gewond raakt. Enige tijd later ontdekt ze dat de huurmoordenaar de politieagent Samuel Carver is. Dit weer houdt haar er niet van een pro ces te beginnen. (Duitsland 1, 00.10-01.40) Dancers Amerikaanse speelfilm uit 1987. Regie: Herbert Ross. Hoofdrollen: Mikhail Baryshni- kov, Alexandra Ferri en Leslie Browne. Een wereldberoemde balletdanser en rokkenjager is in Zuid-Italië voor de filmver sie van Giselle. In een bar ont moet hij een Amerikaans tie nermeisje en wordt verliefd op haar. Hij biedt haar een plaats aan in het ballet en dankzij haar passie, bevlogenheid en ontluikende liefde komen kunst en werkelijkheid zeer dicht bij elkaar. (BBC 1,01.45-03.20) Le ballon d'or Afrikaanse speel film uit 1993. Regie: Cheik Doukouré. Hoofdrollen: Aboub- acar Sidiki Soumah, Aboubacar Koita en Salif Keita.. De twaalf jarige Bandian uit het dorpje Makono in Guinee is gek van voetballen. Als hij van de blanke dokter Isabelle een oude leren dal krijgt, is hij de koning te rijk en begint meteen zijn techniek dij te schaven. Dan gebeurt er een ongeluk dat verstrekkende gevolgen zal hebben. (Nederland 3,14.30-16.05) Bosamunde Pilcher: Wind der Hoffnung Duitse tv-film uit 1996. Regie: Rolf von Sydow. Hoofdrollen: Lara Joy Körner, Roman Demuth en Frank Jor dan. Vicky is verliefd op Tom, ®aar hun ouders zijn het niet eens met de relatie. Als Vicky erachter komt dat haar moeder jarenlang een relatie met Toms vader had en dat Tom een half broer is van haar is, gaat ze halsoverkop naar Londen. Ma kelaar Philip biedt haar een oaan aan en begint een relatie ®et Vicky. Maar deze kan Tom met vergeten. (Duitsland 2, 20.15-21.45) A Kiss before dying Amerikaan se speelfilm uit 1991. Regie: Ja mes Dearden. Hoofdrollen: Ja- mesBonfanti, Sean Young, Matt illon, Martha Gehman en Max v°n Sydow. Thriller. Jonathan is !onS' knap, ambitieus en ge rouwd met de beeldschone ochter van de rijke staalmag- Daat Thor Carlsson. Hij lijkt de (feale schoonzoon, maar achter 'ju lach en charme schuilt de den ®ees*van een moor" Veronica, 21.10-22.55) !i!S ifoseaux sauvages Franse Peelfilm uit 1994. Regie: André echiné. Hoofdrollen: Frederic °my, Gaël Morel en Elodie 1969 Zuidwest-Frankrijk, Du introverte Francis staat een de vooravond van zijn eindexamen gymnasium. Hij voelt zich sterk aangetrokken tot zijn kamergenoot Serge. Ver der heeft hij alleen contact met Maïté, dochter van zijn lerares en een overtuigd communiste. (Nederland 3, 22.36-00.26) Ein klarer Fall Zwitserse tv- film uit 1994. Regie: Rolf Lyssy. Hoofdrollen: Daniel Bill, Hans- jörg Betschart en Wolfgang Ho- fer. Een jonge vrouw wordt ver mist en een paar dagen later wordt ze door haar stiefouders dood in de kelder aangetroffen. Iedereen verdenkt de echtgenoot van de vrouw en aangezien de man geen alibi heeft, is het voor de politie ook al gauw een uitge maakte zaak dat hij de moorde naar is. Ondanks toenemende twijfels aan de schuld van de man wordt hij tot levenslang veroordeeld, maar een journalist besluit jaren later de zaak nader te onderzoeken. (Duitsland 1, 23.20-00.50) My Life Amerikaans speelfilm uit 1993. Regie: Bruce Joel Ru bin. Hoofdrollen: Michael Kea- ton, Nicole Kidman en Bradley Whitford. Bij Bob Jones, een man van in de dertig, wordt ter minale kanker geconstateerd. Bob vindt het idee dat hij zijn ongeboren kind nooit zal zien verschrikkelijk en besluit een video van zijn leven voor zijn kind'te maken. (BBC 2, 23.30-01.20) Cry Freedom Engelse speelfilm uit 1987. Regie: Richard Atten- borough. Hoofdrollen: Kevin Kline, Penelope Wilton en Denzei Washington. Deel 1. De Zuid-Afrikaanse activist Steve Biko en de blanke journalist en anti-apartheidsstrijder Do nald Woods onderhouden een niet voor de hand liggende vriendschap. Wanneer Biko overlijdt aan de gevolgen van de martelingen tijdens onder- Sean Young en Matt Dillon in 'A Kiss before dying' (Veronica, 21.10 uur). vragingen, wil Woods met zijn familie Zuid-Afrika verlaten om te proberen de biografie van Biko gepubliceerd te krij gen. (BBC 1, 00.25-01.55) Uno scandalo perbcne Italiaans speelfilm uit 1984. Regie: Pas- quale Festa Campanile. Hoofd rollen: Ben Gazarra, Giuliana De Sio en Vittorio Caprioli. Tu rijn, de jaren twintig. Van een man die zijn geheugen verloren heeft wordt vermoed dat het om een verdwenen professor of een onbetrouwbare drukker gaat. Ook een spectaculair proces geeft geen uitsluitsel. Maar de vrouw van de professor is wel bereid om de man onderdak te bieden. (Duitsland 2, 00.55-02.35) The Music Lovers Engelse speel film uit 1970. Regie: Ken Rus sell. Hoofdrollen: Richard Chamberlain, Glenda Jackson en Christopher Gable. De jonge Russische componist Pjotr Tsjaikovsky leidt samen met zijn vriend, graaf Anton Sjiloe- vsky, een losbandig bestaan, totdat hij op een dag in het hu welijk treedt met de excentrieke Antonina Miljoekova. Zijn ho moseksualiteit en zijn jeugd trauma over de vreselijke dood van zijn moeder zorgen dat het huwelijk geen lang leven is be schoren. Dankzij zijn mecenas, de rijke Madame von Meck, gaat het hem in de muziek wel voor de wind, maar wanneer zij er achter komt dat hij homosek sueel is, draait ze de geldkraan dicht. (Duitsland 1, 01.00-03.00) Tetsuo II: Body Hammer Ja panse speelfilm uit 1991. Regie: Shinya Tsukamoto. Hoofdrol len: Tomoroh Taguchi, Nobu Kanaoka en Shinya Tsukamo to. Zakenman Taniguchi To- moo leidt samen met zijn vrouw en kind een rustig leventje in Tokio, totdat skinheads zijn zoon ontvoeren. Tomoo gaat achter hen aan, maar hij maakt zich zo kwaad dat er een spon tane mutatie in zijn lichaam optreedt. (BBC 1, 01.20-02.50) Bridgers spelen thuis regelmatig een spelletje bridge en dat levert ook interessante spellen op, maar het is jammer dat bij het nakaar ten aan de huiskamertafel wel eens wat verloren gaat. Het drankje dat er staat is vaak inte ressanter dan het nakaarten en het gebeurt ook dat iemand haast heeft met een nieuw spel te begin nen omdat hij het gespeelde spel graag zo vlug mogelijk vergeet. Als je met boards werkt, kun je de spellen van te voren schudden en het heeft ook als voordeel dat als iets dezelfde avond niet dui delijk is, je een spel de andere dag nog eens kunt uitleggen en naspelen. Dit spel kwam onlangs thuis op tafel: DIAGRAM 1 Z opende 2K1 (mancheforcing) en het contract werd 6Ha waar tegen W uitkwam met klaveren- boer. In Z werd genomen en na twee keer troeftrekken bleek dat er bij W nog een honneur van troef bleef zitten. Ook de schop- DIAGRAM 1 Door Ruud van den Bergh pensnit mislukte en onder mom pelen dat alles fout zat werden de kaarten weer teruggestopt en kwam er een nieuw spel op tafel. Maar als we het spel eens wat be ter bekijken dan blijkt dat het toch niet zo moeilijk was dit con tract te maken als het lijkt. Als Z na twee keer troeftrekken zijn drie ruitenslagen had binnenge haald, daarna klaverenheer had verzilverd en een klaveren had getroefd, zou dit de situatie zijn: DIAGRAM 2 Z is aan slag en als hij nu een troel] e speelt, zal W aan slag ko men. Die kan schoppen spelen, maar dan krijgt Z een gratis snit DIAGRAM 2 en gaat er geen slag meer verlo ren. Zou W klaveren spelen, dan gaat uit N of Z een schoppen weg en wordt aan de andere kant getroefd. Ook dan gaat er niets meer verloren. En de andere dag bij het naspe len van het spel kan de napret soms ook groot zijn. Kijk eens even mee naar dit spel, waarin je mag aannemen dat er een vergissing werd gemaakt. Je moet een vergissing van een te genstander uitbuiten, dacht W en dat wilde hij ook proberen. Toen kreeg de vergissing het ef fect van een list want W stond er door helemaal op het verkeerde been. DIAGRAM 3 Z opende ISA, N-2K1, Z-2Rui, N-2S A en Z-3SA. Ook met open kaarten ziet het er niet naar uit dat dit contract gemakkelijk ge maakt zal worden. Zijn er niet drie verliezers in ruiten en twee in klaveren? Het ging als volgt. W kwam uit met een kleine harten waarop uit N de drie werd gespeeld. O nam de vrouw en Z legde de vier! Dat DIAGRAM 3 laatste was natuurlijk een ordi naire vergissing en Z had ge woon een verkeerde kaart uit zijn hand genomen, maar het werkte uit als een geniale vondst. Natuurlijk kwam O nu met rui tenheer op tafel die Z met een soort vanzelfsprekende snelheid nam en a tempo een klaveren op tafel legde. W vervolgde weer met harten die in N met het aas genomen werd en waarop Z de boer moest bijspelen. Opnieuw werd klave ren gespeeld waardoor W weer aan slag kwam. Die dacht uit het bijspelen van Z er inmiddels ze ker te zijn dat hartenheer bij O zat. Dus W vervolgde met harten en zag tot zijn verbazing Z met de heer nemen. Met twee slagen in harten, drie in schoppen, een in ruiten en drie in klaveren kwam een 3SA contract binnen waarin iedere modale bridger op zijn minst een down zou zijn ge gaan. Vergissen is niet altijd nadelig; soms levert het voordeel op. Agenda: 22 februari Beekse Ra- bodrive, tel. 076-5414225 O gever H63 Niem.kw. V 9872 HB7 H74 4 853 B1065 V74 VB6 N w o z 4 V 10964 V932 10982 3 4 AB5 AH 1054 AV2 <4 A8 H63 4 V74 y v - 4 10 N W O Z 10 4 y 1096 4 V 4 AB5 105 - 4 - Z gever 4 V2 OWkw. y A63 853 4 V10632 B985 10752 964 AH N W O Z 4 10743 y V98 HVB10 4 87 4 AH6 y HB4 A72 4 B954 Huissenaar Mark Kemperman heeft zich als eerste deelnemer aan de halve finale geplaatst voor de finale van het Neder lands kampioenschap dammen. De 20-jarige Kemperman is met een score van 12 uit 8 onbereik baar voor de concurrentie. Met degelijk spel werkte Kem perman gestaag aan een com fortabele plusscore. Volgende maand maakt hij in Groningen zijn debuut in het NK. J. van den Akker-M. Kemper man (HF, 12-1-1997) 1. 32-28 17-22 2. 28x17 12x21 3. 31-26 7-12 4. 26x17 11x22 5. 37- 31 16-21 6. 31-26 22-27 7. 26x17 12x21 8. 33-28. In het WK 1996 werd in de partij Bouzinski- Clerc gespeeld: 8. 35-30 6-11 9. 30-24 19x30 enz. 8... 19-23 9. 28x19 1 4x23 1 0. 39- 33 10-14 11. 44-39 14-19 12. 33- 28! Switcht terecht naar een speltype waarin het verschil in tempi niet zo'n grote rol speelt. 12... 23x32 13. 36-31 27x36 14. 38x16 5-10 15. 39-33 10-14 16. 50-44 8-12 centraler. Met een- vooruitziende blik laat de zwartspeler schijf 1 op zijn plaats! 17. 44-39 20-24 18. 42-38 6-11 Door Rob Clerc 19.16x7 2x1120.41-37 11-17 21. 46-41 17-21 22. 34-30 14-20 23. 33-28 20-25 24. 39-34 21-26 25. 28-23 18x29 26. 34x14 27. 40x20 15x24 28. 45-40 9x20 29. 40-34 13-19 30. 38-33 12-18 31. 43-38. Aanzienlijk beter is 3737-3241- 37 en wit staat zeker niet min der. 31... 3-8"32. 48-42 8-13 33. 49-43 4-10 34. 33-29 24x33 35. 38x29 (dreigt 37-31) 10-15 36. 37-32 19-24 37. 43-38 24x33 38. 38x29 13-19 39. 32-28 26-31! 40. 29- 23!? Lijkt een goede verdedi ging, maar in werkelijkheid was 34-30 makkelijker remise ge- weest. 40... 18x40 41. 35x44 20-24 42. 41-37 24-29 43. 37x26 29-34 44. 28-22 19-24 45. 22-18 24-30 46. 18-12 30-35 47. 12-8 34-40 48. 44-39 40-45 49.39-34 Beter is 8- 3 45-50 42-38 enz... 35-40 50.26- 21 Hier lijkt 8-3 40x29 3-21 45- 50 21-38 29-34 38-27 36-41! 47x36 34-40 enz. ook te winnen door overmacht. 50... 40x29 51. 21-17 45-50 52.17-12 1-7! en wit gaf het op. Tjalling Goedemoed begon met twee overwinningen erg goed, maar na de volgende partij zak te hij weg. T. Goedeinoed-M. Kemperman (19-1-1997) 1. 32-28 18-23 2. 33-29 23x32 3. 37x28 20-25 4.41-37 12-18 5. 37- 32 16-21 6. 29-24 19x30 7. 35x24 11-16 8. 39-33 7-12 9. 46-41 21- 26 10. 41-37 1-7 11.43-39 18-22! 12. 31-27 22x31 13. 36x27 17-21 14. 49-43 12-18 15. 47-41 7-11 16.41-36 8-12 17.28-22!? Uiter aard agressiever dan 37-31, maar ook gevaarlijker. 17... 12- 17 18. 33-28 14-19 19. 34-29 Op 40-35 19x30 35x24 volgt 13-19! 22x13 (24x13 18-23+) 19x30 45- 40 9x18 40-35 17-22! 35x24 (28x17 11x31 36x27 18-23 35x24 23-28+) 22x31 36x2726-31! met doorbraak op termijn. 19... 19x30 20. 40-35 30-34 21. 29x40 2-8 22. 35-30 25x34 23. 40x29 10-14 24. 44-40 14-19 25. 4035 9-14 26. 45-40 5-10 27. Een leuke zet is nu 27. 35-30 15-20 28. 30-24 19x30 29. 40-35. Vermoedelijk is dit ook het sterkste vervolg voor wit. 27... 15-20 28. 50-45 19-24 29. 39-33 14-19. (43-39? 10-15!) 30. 28-23 17x30 31. 23x34 24x33 32. 38x29 3-9 33. 43-39 8-12 34. 45-40 10-14 35.35-30 11-17! 36.48-43? Aan gewezen was 40-35! en zwart moet wel ingaan op 17-22 (6-11 39-33!) 2.9-23 enz. Na de tekst zet gaat het bergafwaarts met wit. 36... 17-22 37. 29-23? Niets min der dan een blunder. Wit staat minder, maar na 43-38 22x31 36x27 14-19 30-24 19x30 34x25 12-17 29-23 enz. had hij nog kunnen hopen op overleving. 37... 22x31 38. 36x27 18x29 39. 34x23 13-19 40. 23-18 12-23 41. 39-33 14-20 42. 42-38 9-13 43. 33-28 23-29 44. 30-25 29-33 en wit gaf het op. ke hergroepering. 20.Tf8 - f7 21. Pd3 - f2 Pg6 - h4 22. Pb5xd6 c7xd6 23. Le2xa6 Dd8-e8 24. Ddl-e2 g5-g4 Natuurlijk wil zwart geen stuk verliezen met 24... Lxa4? 25. b5. 25. f3xg4 Tf7-g726. h2-h3 De8-g6 27. La6-b5! Door Theo Hommeles Piket heeft misschien wel spijt dat hij in Linares van start is ge gaan direct na het Hoogovens- toernooi. Niet dat het zo vrese lijk slecht gaat, maar met drie uit acht voorlaatste zijn is niet om over naar huis te schrijven. Dat zelfde droevige lot is Jan Tim man beschoren, maar dan met anderhalf uit vier. Vijf kilometer van Linares speelt hij een toer nooi in Ubeda. Vorige week moest Piket het opnemen tegen de wereldkampioen. Het werd een gedenkwaardige partij. Piket - Kasparov (4) 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 g7-g6 3. Pbl-c3 Lf8-g7 4. e2 - e4 d7 - d6 5. Pgl f3 O O 6. LH-e2 e7-e5 7. O-O Pb8 - c6 8. d4-d5 Pc6-e7 9. Pf3-el Pf6-d7 10. Lcl-e3 Toen Kortsjnoi deze zet een jaar of tien geleden uit de kast haalde gold hij nog als incorrect omdat zwart teveel tijd zou winnen met de volgende manoeuvre. 10. f7-f5 11. f2-f3 f5 f4 12. Le3-f2 g6-g5 13. Tal-cl Pe7-g6 En inderdaad schiet zwart goed op met het verove ren van ruimte op de konings vleugel. Wits actie aan de andere kant van het bord behoeft met de loper op f2 echter geen voor bereiding. 14. c4-c5! De open lijn die ontstaat is belangrijker dan de pion. 14. Pd7xc5 15. b2-b4 Pc5-a6 16. Pel-d3 H7 - h517. Pc3 - b5 Lc8 - d718. a2-a4 Lg7-h6 19. Tcl-c3 b7 - b6 20. Lf2 - el Een artistie- Het spel van Piket is een lust voor het oog. Als wit er in het koningsindisch in slaagt de lo pers van de witte velden te rui len dan verliest de zwarte aan val zijn gif. 27 Ld7xb5? Kasparov had daarom tegen el ke prijs 27... hxg4 moeten pro beren. Op 28. Lxd7 komt dan f4-f3! zodat 28. Pxg4 geboden lijkt. Zwarts loper kan pas dan nuttig worden geruild. Na 28... Lxg4 29. Dxg4 komt verrassend de gelijkmaker 29... Pxg2, ter wijl zwart na het sterkere 29. hxg4 f3! (vooral niet 29... Dxg4 30. Dxg4 Txg4 31. Ld7!) 30. gxf3 Df6 zijn strategie over de zwarte velden moet bepalen. Ondanks twee pionnen achter stand hoeft hij hier niet te wan hopen. 28. a4xb5 Ta8-f8 29. Pf2 dl! Alles staat optimaal om het wanhoopsoffensief dat in de lucht hangt op te vangen. 29 h5xg4 30. Lelxh4 f4- f3 31. De2-c2g4xh3 32. g2-g3? Dit op safe spelen ziet er ontzettend goed uit maar is dat helaas niet. Er was abso luut niets mis met slaan op f3. 32 Tf8-f4! 33. Pdl-e3?! Nog steeds iets beter voor wit is 33. Tfxf3 Txh4 34. Pf2 h2+ 35. Khl omdat 35... Lf4 misgaat na 36. Tc8+ Kh7 37. Tf8! Lxg3 38. Dc8. Daarentegen is 33. Kh2 Txh4 34. gxh4 foutief vanwege 34... Dg3+ gevolgd door Dg3- g2+. 33Tf4xe4! Piket zal 33... Txh4 34. Pf5 in gedachten heb ben gehad. 34. Pe3 - f5 De eni ge zet om door te kunnen spe len. 34. Dg6xf5 35. Tc3xf3 Df5-g4 36. Kgl-hl! Onvol doende is 36. Tf8+ Kh7 37. Tel Dxh4 38. Dxe4+ Dxe4 39. Txe4 Txg3+ en de loper komt opper machtig naar f4. 36.Te4-f4! 37. Tf3-f2 Tf4xf2 38. 111x12 e5-e4 39. Tf2-f6 e4-e3 40. Tf6-e6 Of 40. Txd6 e2 41. Td8+ Kf7 42. Dc7 Kg6 en de ko ning loopt uit de schaakjes. Pi ket zal het niet berekend heb ben. Het was de laatste zet voor de tijdcontrole en de spelers waren aan hun laatste seconden toegekomen. Dc8-g4+ Lf8-g7 49. Dg4 - c8+ Kg8-h7 50. Dc8xh3+ Lg7 -h6 51. Le7-g5 Df7-f2+ remise. Aldus was het bijna gedaan met Kasparov tegen onze landge noot. In zijn andere partijen maakte het spel van de wereld kampioen overigens een goede indruk. Na zeven ronden stond hij met een formidabele 5,5 punten op kop, samen met Vla dimir Kramnik. De achtste, op donderdag, gaf een onverwacht resultaat te zien. De twee kop lopers kwamen met zwart uit tegen het onderaan bungelende duo Ivantsjoek en Sjirov. Het werd alles behalve een makkie. Sjirov - Kramnik (8) 40. Dg4-f3+? Vergooit nog net even de winst, die te beha len was met 40... Tc7. Bijv: 41. Te8+ Lf8 42. De4 Ddl+ 43. Kh2 Tc2+ 44. Kxh3 Dfl+ 45. Kg4 Tc4 met damewinst. 41. Khl - gl Tg7 - f7 Een grappige remise ontstaat na de winstpo ging 41... Txg3+ 42. Lxg3 Dxg3+ 44. Kfl (44. Khl Del+ loopt mat) Lg7 45. Dc8+ Lf8 46. Txe3! Dxe8 47. Dxf8 Kxf8 pat. 42. Dc2-g6+ Lh6-g7 43. Te6-e8+ Tf7-f8 44. Te8xf8+ Kg8xf8 45. Lh4-e7+! Kf8-g8 46. Dg6 e6+ Df3-f7 47. De6-c8+ Lg7-f8 48. Kramnik heeft de kwaliteit moeten geven tegen een pion. Zeer bekwaam wikkelt hij af naar remise, waarbij het eerder wit is die moet opletten. 24. Lc7 - e5 25. c2 - c3 Tf8 - c8 26. Dc5-e7 b5-b4 27. De7xb4 Db8 - c7 Er dreigt zeer ernstig Tc8-b8. 28. Db4 b7 Pc4-a3+! 29. Kbl-cl Op 29. Kal kan Pa3-c2 omdat de loper op e4 niet van zijn plaats mag. Ook op de tekstzet heeft Kramnik zijn antwoord klaar. 29. Le5 - f4+! 30. g3xf4 Dc7xf4+ 31. Tdl - d2 Tc8 - d8 32. Tel-dl Td8xd2 33. Tdlxd2 remise. De verrassing was het verlies van Kasparov tegen de hopeloos uit vorm zijnde Ivantsjoek. Laatstge noemde doet mee in Linares omdat hij dat nu eenmaal be loofd had en omdat hij eigen lijk vindt dat hij zijn titel moet verdedigen. Inmiddels heeft hij plechtig gezworen hierna min stens een jaar te zullen stoppen met schaken.

de Stem | 1997 | | pagina 35