i_ L 'Mooi van ver...' Daar komen de schutters Ik heb 'n mossel leprofs HÉ JA, DAT KEN I Carnaval, nou vooruit dan Opzichters Even de zeug dekken Waor is da papier nou ammel voor nodug? hg STEM ZEELAND C5 aan den Rijn arttime onisten/ tionisten n telefoniste Actualiteiten Burgemeester verdwaald 'pree ueur de ScAö&féae PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN X 67 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 /uldig werkt. Met uw van een technisch pra ngen van werkbladen is nensen. orkeur in de hout- of voor deze functie, erst de Nederlandse taal orden. Uw leeftijd ligt dagend perspectief. Erbi B.V. ;sant salaris en aantrekkelijke oort een auto die ook privé ief met pasfoto aan: op Telefonisten leeft zich volledig d in het uitzenden ale en geroutineerde i/receptionisten. onisten Uitzendburo is gever Ericsson Telecom- ijen op zoek naar, (m/v): vijd één van de toonaan- rs van telecommunicatie- emen en is een dynami- de en internationaal ge- satie. Voor één van de osten, waar veel (interna- rkeer binnenkomt en be- tvangen en geregistreerd, nisten/receptionisten voor eek, die afwisselend de 13.00 uur) en de mid- 10 uur) willen werken. Het :nde functie welke op ter een vast dienstverband. de werkzaamheden door- opleidings- en inwerk- te komen voor deze func- i aan de volgende eisen: rvaring als telefoniste/re- mondelinge beheersing alen; ervaring met werken erm en toetsenbord; ser- bele en zeer dienstverle- representatief voorkomen, an een afspraak voor een kunt u maandag 17 febru- 00 en 17.00 uur telefonisch met de heer P. van Raven, 11 GJ Eindhoven. Tele- 1850. De sollicitatiegesprek- icatie in Rijen plaatsvinden. htgever in de wijk Brabant eken wij een ervaren telefo- betreft een dagelijkse ver iet lunchuur en daarnaast :n, vakanties, ziekte, etc. ng te komen voor deze func- .ng hebben met een grote goede kennis hebben van ervaring hebben met werken herm, flexibel en stressbe- van een afspraak voor een ek kunt u maandag 17 febru- '.00 en 17.00 uur :act opnemen met Straten, Mark- 1 NV Breda. 5225580. irofessional aan de jn pg Stem ziet het liefst dat ik inspeel op de Zeeuws-Vlaamse actualiteiten en hoewel het hier „aar een klein landje is, ge- keurt er op lokaal niveau ge noeg om mijn stukje draaiende te houden. Afgelopen week stond het nieuws natuurlijk bol van het (jmavalsfeest. Mijn visie daar op zal ik U besparen. Daar heb ik vorig jaar een van mijn co lumns aan gewijd en dat werkte „iet; de mensen voor wie het be deeld was, waren de streek massaal ontvlucht en de rest ,,as te katterig om de andere kant te willen zien. We zullen ket er maar op houden dat ik jets essentieels mis in mijn Bra- bantse bloed. Het grootste nieuws wat mij be- tjeft, is de aangekondigde domst van het toppunt van smakeloosheid: McDrive. Niet e(ns een McDonald's restau- rant, wat al héél erg is, maar z0'n vreetparkeerplaats aan de buitenrand van Terneuzen. Dit Amerikaanse verschijnsel dat boven de Westerschelde allang gemeengoed is, zal de Schelde- stad wellicht de illusie geven jat ze eindelijk meetelt. Uu vind ik het prima dat niet iedereen in mijn lievelingsres taurant neerstrijkt. Het is voor mij een wijkplaats om de zor gen van alledag even te verge ten. Zo'n plek waar eten nog een culinair genoegen is en waar klanten als gasten behan deld worden. Ik moet er niet aan denken dat de Oostburgse 'Griek' geen tijd meer zou heb ben om de aanwezigen tussen het serveren door op een paar van zijn Griekse liedjes te trak teren. Wat een absolute tegen stelling met McDrive! Maak U geen illusies, inwoners van Zeeuws-Vlaanderen; als streek vindt het concern ons helemaal aiet interessant. De plannen om het silhouet van Terneuzen met zijn dominerende M te vervui- len zijn slechts ingegeven met oog op de toekomstige tunnel. Het is de verwachte stroom Hollanders die dollartekens in hun ogen tovert. Even koesterde ik de hoop dat Axel, door middel van zijn kun sten tegenwicht zou bieden aan de culturele ondergang. Helaas blijken Zeeuwen nog altijd zünig, want als het om de cen ten gaat, haken ze af. Daar gaat ons imago! Voor weinig opwekkende actu aliteit zorgden de burgervaders van Hulst en Terneuzen; Kessen laat weten dat hij chronisch overbezet is en moeilijk keuzen kan maken. En een uit het veld geslagen Barbé, aan het woord over het falend pr-beleid van zijn gemeente, biedt ook al geen troostende aanblik. In de krant vertelt hij ons een aangrijpend verhaal over zijn eigen jeugd toen hij naar Oostburg verban nen werd, vanwege het verloe derende Terneuzen. Zich beroe pend op het verleden, pleit hij onschuldig. Wel, ik begrijp ook niets van het dalend inwoner tal; Terneuzen is een bruisende stad, vol interessant historisch erfgoed, een keur aan musea, een prima bereikbaar winkel hart, een schitterend open- luchtbad, een eigentijds thea ter, een moderne bioscoop, legio parkeervoorzieningen en fan tastische verbindingen met het achterland. Ik begrijp echt niet dat die stad niet te verkopen valt. Alleen die M, dat moesten ze niet doen. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse edi tie van dagblad de Stem. Bij dragen deze week van Frank van Cooten, Harold de Puys- seleijr, Fred Rabout en Wim Kooyman. De redactie stelt reacties op prijs. Geen ano nieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op- en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. De burgemeester (Kessen) maakt een cd, de wethouder (Picavet) plaatst een carport. Tot zover geen enkel raakvlak tussen beide. Maar als de buur man van de wethouder de car port maar een foeilelijk ding vindt, dan is de relatie met de cd gauw gevonden... FOTO WIM KOOYMAN Tien jaar geleden vierde ze voor bet laatst carnaval. Toen hield de Terneuzense het voor gezien. Het feest der zotten is niet aan haar besteed. Niettemin liet ze zich overhalen door een vrien din om dit jaar carnaval te vie ren in Sas van Gent. „Nou vooruit, één dagje dan," zei ze gereserveerd maar toch en thousiast. Haar vriend bracht haar afge lopen zondag om 14.00 uur naar Betekoppenstad. Ze kreeg een kiel om teneinde zich ge past in het carnavalsfeest te storten. „Je kunt me om 24.00 uur weer ophalen. Want ik heb er zin in." De vriend fronste de wenkbrauwen. Tien uur feest vieren voor iemand wiens car- navalsbloed niet echt door de aderen stroomt is toch wel wat DE Axelse wethouder A. van Waes deed het deze week in een commissievergadering voor alle duidelijkheid nog maar eens uit de doeken. Het openbaar groen en hoe straten of wegen erbij liggen, is ook in Axel regelmatig voorwerp van kritiek. In de discussie over de planning voor aanleg en onderhoud van het groen in de gemeente, erken de Van Waes het gegeven dat er altijd opmerkingen komen. Daar ligt het groen er niet netjes genoeg bij, die weg ligt vol put ten, of daar werkt de straatver lichting niet. De gemeentelijke dienst Open bare Werken, zo legde Van Waes uit, doet zijn uiterste best om al le straten, wegen, pleinen en plantsoenen tiptop in orde te houden, hoewel dat niet mee valt. «Want we hebben nu eenmaal maar 25 personeelsleden bij Openbare Werken. En 12.000 opzichters," zei de wethouder veelbetekenend. (HdP) ©ERE streek in Zeeland kent rijn dialect. De laatste tijd wordt het zelfs van hogerhand (com missaris van Gelder) gestimu- 'eerd. In vroegere jaren werden aardappelen en voederbieten in gekuild als bescherming tegen de vorst. In Oost-Zeeuws-Vlaan deren werd een dergelijke aard appel- of bietenkuil een zeug ge noemd. Het gebeurde in de jaren vijftig, hen werknemer meldde zich 'oor het eerst op een boerderij ander Lamswaarde. Hij kreeg er de opdracht van: „Gaston (de detrokkenne leeft nog, dus ge ageerde naam) ga jij maar eerst de zeug even dekken." en geluk dat de werknemer niet •t andere oorden van het land wam anders was hij wellicht »]k vertrokken, elukkig ook dat seksuele inti- 'datie in die dagen een onbe- end begrip was, actie- en werk- 8™epen evenmin bestonden. Zo- dan was de betrokken werk- f ve[ (in die tijd nog gewoon j er' gelijk voor de rechter ge- ePt- Gaston dekte de zeug en daarmee basta. (FR) Het werd nog zotter. De vriend kreeg een uurtje later een tele foontje. „Je hoeft me niet op te halen. Een vriendin brengt me 's nachts rond 02.00 uur naar huis. Want het is hartstikke ge zellig." Het pakte echter toch anders uit. Carnavalsgekte genoeg, daar in Sas van Gent. Maar haar stemming daalde met de minuut. Hossen en bier waren niet aan de Terneuzense be steed. Over de muziek nog maar niet te spreken. Het carnavals- gevoel wilde maar niet komen. Haar vriendinnen probeerden alles maar het kwaad was al ge schied. Stampvoetend liep ze het café uit op zoek naar een te lefooncel. Zodoende rinkelde de telefoon bij de vriend om 21.00 uur. „Kom me alsjeblieft halen. Ik ben het ontzettend beu." De vriend kon een glim lach niet onderdrukken. Terug in de auto klaarde haar stem ming weer wat op. „Ach, ik weet in ieder geval nu waarom ik carnaval niet leuk vind." (FvC) Men neme een kloeke rioolbuis, men zage deze buis door de helft en men heeft eenplasgoot. Wel ruim be meten, daar bij de schutters in Axel. Eén ding is zeker: Als de nood hoog is, dan is de ruimte nabij. FOTO WIM KOOYMAN Verdwaald in het stadskan toor van de grote broer Ter neuzen. Dat overkwam bur gemeester W. de Graaf van Axel deze week. Hij moest om 10.00 uur aanwezig zijn bij een vergadering van de gemeenschappelijke rege ling die de subsidies voor woningbouw verdeeld. De Graaf was echter in geen velden of wegen te beken nen. Hij was volgens.plaats vervangend voorzitter G. van de Voorde wel in het stadskantoor gesignaleerd maar nog niet op de plaats van bestemming gearri veerd. De Graaf was de weg kwijt. Nu is het wel zo dat er nog geen bordjes bij de diverse vergaderkamers hangen. Dus dat kan een excuus zijn. De commissieleden zagen vijf minuten na aanvang van de vergadering een 'schim' door de glazen ondoorzich tige wand van de vergader kamer. Dat zal De Graaf zijn. Omdat de 'schim' weer verdween stoof de secretaris van de commissie naar bui ten om De Graaf op te van gen. Opgelucht kwam de Axelse burgemeester toch nog op de plaats van be stemming. „Wat ik in ieder geval heb begrepen is dat de bordjes zijn besteld," zei Van de Voorde. (FvC) Kopkes voor op n'n brief, gulder zeg alt postzegels geloof'k eeh, enk normaol ost nooit nie in uis, ahjao, wa toe n'n mens d'rmee? Wie schrijft'r nog? A't dichtenbij is gaon'k'r liefst zelf op af nie- waor, ge kom tan 's ieverast; de men sen praoten toch al vees te wei- nug mee makaor. 1st wa wijjer pak'k d'n tillefoon en de belastuk doet'r n'n avve- lop bij. De prijs èn z'r echt wel bijgeteld, die èn nogal nieteveel kompassie mee ou of mee mij. Maor overlest meettie feestdao- gen, ge moet allicht 's 'n kaor- tjen t'rugstieren, al keuj de meeste vaneigen nog dezelden dag al bij d'ouwe kran ten zwieren. K'èn d'r meestal nie om gevro- gen. Ze jaogen ne mens op kos ten; k'wacht to'k ze tegenkom om nievejaor te wensen, 'k En 'n ele maond d'n tijd, dus waorom zouw'k mijn aostenNievejaor wensen da kan to't''enden van de Nievejaorsmaond, en ank's al 's enen vergeten zijn...daor mij nog nooit geen mens voor gemaond'. Maor goed, ik om ne postzegel, of wa....stampe z'r mij 'n stik of tien in mijn maog. „Vier," zeej'k nog 's, „vier! G'oor toch wel dank om vier kopkes vraog Tees is voordeluger zeettie gast, anders moenk gewone geven, die kosten meer. „Tien voordeliger as vier?" vroog'k. ,,'k Zou willen dagge mij da d'ook 's leer!" Nie waor vaneigen, maor we kreeg'm toch akkoord en ik kreeg ne lap papier, ik weet nie oe groot. „Besten," zeej'k, „ge zij mis oor; da zijn d'r vast meer as vier. Ook niewaor. Zit mij daor toch n'n oop mee volslogen over- boojug papier rond! „Ik kan van ier net zo goed recht naor de voetbal raien! Gulder maok 't emaol wel bont. IJ zee dattij d'r ook niks aon kost toen en da zal wel waoren zijn vaneigen, maor ik docht bij mijn eigen: Free, daor gaoje tees keer toch 's nie over zwijgen! Ge krijg ost eveveel papier om weg te gooien as agge postzegels krijg! K'èn ze te verdommen! Mannen vant mieljeu, oe zit 't? Moej gulder nie 's riklaomeren en voor die bomen opkommen? zaterdag ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. G. de Rond. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. H. van Rijn (HA). Vlissingen ('t Anker) 9.30 u. H. Termate. zondag HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. J. Valk. Axel: 10 u. ds. Taalman-de Rui ter. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. G. v.d. Wete ring. Cadzand: geen dienst. Groede: 11 u. ds. F. van der Sar. Hoek: 10 u. ds. A. van der Maas. Hontenisse: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 9.30 u. ds. A. de Meij Meci ma. Nieuwvliet: 10 u. D. v.d. Bouwhe- de. Oostburg: geen bericht ontvan gen. Philippine: 10 u. ds. R. Wasterval. Retranchement: 11 u. ds. Hou- waart. Schoondijke: 9.30 u. ds. P. van der Sar. Sint Anna ter Muiden: geen dienst. Sint Kruis: geen dienst. Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds, W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. D. Stap, 19 u. avond dienst. (Opstandingskerk): 10 u. ds. J. van den Hoek. (Ziekenhuis De Honte): ds. D. Stap. (Huize Ter Schorre): 10.30 u. ds. C. Hoogen- doorn. Waterlandkerkje: 11 u. ds. Koel man. IJzendijke: 9.30 u. ds. W. Meeuse. Zaamslag: 10 u. M. Rouw. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. R. van Elderen, 17 u. ds. A. de Haan. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10.45 u. ds. A. Klap. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. en 15 u. leesdienst. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leef tink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 9.45 en 15.15 u. ds. J. van Dijk. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 10 u. L. Fabriek. Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. C. Goudswaard. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: VEG-kerk, 9.30 u. ds. G. van de Wetering, interkerkelij ke dienst. Retranchement: 11 u. ds. G. van de Wetering. Nieuwvliet: 10 u. geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. Tj. Post- ma. Goes: 10 u. ds. P. Messie. Middelburg: 11 u. ds. M. Postema. Vlissingen: 9.30 u. ds. M. Poste- NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetingskerk), 10.30 u. ds. H. Valk. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. dhr. K. Jeddens. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. ds. C. van Duinen. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. R. Peeman. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verre zen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. ter Braak, Hulst, tel. 0114- 319595 WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. A. de Nijs, tel. 0115-482062 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. W. Vervaet, tel. 0115- 561532. Aflevering 498 ENGEL REINHOUDT uit 's-Heerenhoek bezorgde ons een aantal 'smartliederen'. We leggen ze even op de stapel, maar hopen er ter gelegener tijd enkele op te nemen in deze rubriek. Frank van Driessche uit Lamswaarde stuurde ons een liedje waar een beetje een 'reuksen' aanzit, maar dat zult u 'al lezende weg' wel merken. Het dient gezongen te worden op de wijze van: Daar bij de molen. Wie de tekstdichter is, weten we niet en bij welke gelegenheid het gemaak is evenmin. Dat geldt ook voor de even tuele achtergronden. U wel? We zijn benieuwd. Het eveneens door hem ingestuurde 'Blompap' komt later wel eens aan de beurt. Wij zijn twee mosselvisseïkes, dat kun je zo wel zien. Wij èn heel grote ljèrzen en n'n visreuk bovendien. Wij leuren mee ons mosselkes van ier tot aan de Groe En zijn we dan bij d'uizen, roepen we de mensen toe: Refrein: Ik heb 'n mossel, 'n schone mossel. Ja zo een mossel heeft u nog nooit gezien. Hij is gebraden niet te'versmaden Maar klaargemaakt zij ze 't best in Philepien Ooit ging ik naar Terneuzen naar de middelbare school Door regen en door wind, we hadden toch veel jool. Ik ontmoette toen een flinke meid, ze kwam van Philepien Ze zei: 'k Leur ook mee mosselkes en ze liet eur mossel zien. Refrein: We waren na een jaar of wat al flink op ons gemak Bij Wiskerke achter d'n tap en 's avonds vollen bak. Maar lag ik 's nachts in bedje, ik dacht steeds aan Philepien Aan dat mosselkind dat mij direct haar exemplaar liet zien. Refrein: Daarna zag ik mijn Erna haast bijna iedere dag. Ze rook wel naar 'n mossel als ze in mijn armen lag. Toch was ik smoor op haar verliefd en niet op haar alleen, Want mossels lijk de die van haar zo vindt ge'r nergens geen. Refrein: Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 29