L Nota over toekomst landinrichting Kalashnikov lijkt stek gevonden te hebben De lucht is zwanger van het voorjaar Vastenaktie kerken steunt project op de Filipijnen /v POLITIE RAPPORT Achtduizend gezinnen krijgen folder over plan herinrichting kust IWERKEN sr conventioneel m/v (OPSTER Showband De Zwaluw wil blazerssectie oprichten DESTEM ZEELAND C3 IENES Bi (UW A ORBEREIDER ULA TOR $euw beleid moet onder meer zorgen voor maatwerk na afstemmen verkavelingen Actie 'Iedere steen is er een' moet noodzakelijke verbouwing mogelijk maken Vechtersbazen pleiten onschuldig Ije hoofdverdachten J.V. (23) en 5- (27) hoorden respectievelijk I 'maanden, waarvan drie voor- !aardelijk, en een jaar waarvan I 't!e maanden voorwaardelijk i zich eisen. Tegen de twee M-uitbaters T.V. (39) en (dl), die gisteren luidkeels «kondigden dat zij in Vlissin- "a w ailes aan deden om de I!(,l ,jS°n allemaal redelijk on- Explosie Vlinders Autobanden lekgestoken Snelheidscontroles Duur slot Alcohol Bejaarde loopt enkelfractuur op Schuurblokje van 220 gulden ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 i en beschikt over een irhoud en beheer van 1- en buitenland. Van "n Welzenes welke een Uur Milieu BV. In de jbied van wegenbouw, ^services en verkeers- i de GWW-sector feving Jbbied Silplanning) levens voor de project- ven van de stand van de |ige en facturering an Irs, controle op onder- inen de railinfrastructuur Ippen i projecten erkvoorbereiding en onderaannemers bn de projectadministratie kunt u terecht bij de i 078-617 92 00. Sollicitatieprocedure. ervaring- en opleidings hen van deze advertentie lordrecht, Ireedschapmakerij gmi chappen - matrijzen - instrumenten lertificeerd bedrijf met 35 Iroducent van o.a. is en fijnmechanische lij veelal gebruik gemaakt lirde apparatuur, lp zoek naar enthousiaste 1 van |ar vaklieden met een BEMETEL, SOM of [leiding genieten de voorkeur. Ische reactie kunt u richten 'ïakerij G.M.I. 1 5021 LJ Tilburg (013-5425246 I Tilburgse Iding Metaal Tilburg emesmodezaak in Breda [met spoed I u. per week [eftijd 35 jaar Ig vereist. [actie gaarne onder nr. /an dit blad. ntonissenbv teneurbouw - Tel 076-5657650 - Fax: 076-56589°<j_ seerd in maatwerk interieurs In verband met uitbreiding van »rs zijn wij op zoek naar een. |{,n onze verslaggever jiliendijke - De provincie Zee- j-gj komt nog voor de zomer Let een beleidsnota over de Ljiomst van de landinrich- ,g in Zeeland. Gedeputeerde Kok maakte dat gisteren Ibekend. „De komende maan- l;gl zijn beslissend. Ik hoop in liïder geval dat alle inspan- -;.igen zullen leiden tot vol- I jijende draagvlak in de streek tjor de herinrichting van de kt." I De Kok deed deze uitspraak tij dens de officiële presentatie van het voorontwerpplan milieu-ef fect rapport Herinrichting Kust West-Zeeuws-Vlaanderen in IJ- zendijke. De provinciale beleidsnota is me de ingegeven door het recente af stemmen van de ruilverkaveling Biervliet en Aardenburg. De Kok noemde dit betreurenswaardig. „Na het afstemmen van Aarden burg zei ik al dat het zo niet lan ger kan. Vandaar een gecoördi neerde opzet om nieuwe afspra ken te maken omtrent landin richting." Aan de beleidsnota gaat een plan van aanpak vooraf. Dit plan wordt volgens De Kok gerela teerd aan wellicht een andere manier van ruiling van gronden, een andere opzet van toedeling en het leveren van maatwerk. Daar naast is de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie (LTO) mo menteel bezig met een represen tatief onderzoek naar de ver wachtingen die de Zeeuwse boer heeft van landinrichting. LTO Zeeland hoopt met het onderzoek boven water te krijgen wat de wensen en verwachtingen zijn van de ondernemers ten aanzien van landinrichting en welke fac toren de meeste invloed hebben gehad op het afstemmen van de ruilverkavelingen Biervliet en Aardenburg. Het onderzoek bestaat uit onge veer vijftig interviews met land bouwers uit de hele provincie. De nadruk ligt op ruilverkavelings- gebieden waarover recent is ge stemd of waarover nog gestemd moet worden, met name in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens gedeputeerde De Kok worden de resultaten van dit on derzoek betrokken bij het plan van aanpak en bij de uiteindelij ke beleidsnota. Voorzitter C. Almekinders van de herinrichtings-commissie wees gisteren op de economische per spectieven van dit herinrich tingsplan voor de streek. „Een aantal signalen staat op rood. Di verse instellingen verdwijnen uit de streek of zijn al verdwenen. Daarnaast kan er door de Wes- terscheldetunnel sprake zijn van economische isolatie van West- Zeeuws-Vlaanderen. Tevens is er daling van de werkgelegenheid, toenemende vergrijzing, het wo ningbouwplan van de provincie en de daarmee gepaard gaande verslechtering van de leefbaar heid. Deze ontwikkelingen moe ten worden tegengegaan. Het herinrichtingsplan kan een posi tieve bijdrage leveren. De per spectieven zijn gunstig voor de streek." Volgens Almekinders zijn er ge lukkig ook nog positieve aspec ten. „De landbouw heeft te maken met een forse herstructurering, maar toont voldoende veer kracht. Daarnaast heeft de re creatiesector grote groeimoge lijkheden en zijn er legio onder nemers met haalbaarheidsinitia tieven." tan onze verslaggever jlemeuzen - Het jongerencentrum Kalashnikov lijkt eindelijk tip stek in Terneuzen gevonden te hebben. De huidige ruimte lumulti-functioneel centrum De Triangel aan de Korte Kerk straat wordt, als het benodigde geld er is, definitief ingericht toor Kalashnikov, „Dan hebben we eindelijk een beetje zeker heid," zegt Wilco Verherbrugge. i de verbouwingskosten van I uügeveer tachtigduizend gulden 'lijelkaar te krijgen is de stich- g Kalashnikov gestart met de I actie 'Iedere steen is er een'. Van- iiond is de officiële start met een I benefietconcert vanaf 20.00 uur a Kalashnikov met optredens vier Arnhemse hardcore- pink bands: The Yuppies, Main- 1 srike, Circle of Friends en Ooit. Bovendien komt de inmiddels be- nichte Engelse grunge-band Core iptrcden. De opbrengsten van dit concert I isandere activiteiten worden ge- hikt om de verbouwing te kun- i betalen. Aanpassingen van I ie huidige ruimte zijn noodzake- lijk nu De Triangel dé plek voor Kalashnikov lijkt te worden. 1991 zit het jongerencen- I tmm in De Triangel, maar dit jas slechts een tijdelijke oplos- I sing. De Triangel was eigenlijk iestemd voor het jeugdwerk, I naar zolang dat er nog niet ge- igd was, kon Kalashnikov blijven. In samenwerking I iet de gemeente ging de stich- k naar een andere, be- toe locatie. Vele locaties kwa- a ter tafel, maar werden niet I geschikt bevonden. Triangel Uiteindelijk hebben we in okto- I Ser 1995 besloten om niet meer I verder te zoeken en gewoon De Triangel als locatie te behouden," Verherbrugge, die samen ot bijna dertig vrijwilligers de aken draaiende houdt in Kalas- bnikov. „Maar De Triangel moet I dan wei aangepast worden." In I het verleden zorgde Kalashnikov I fflg weleens voor veel geluidshin- bin De Triangel en daarbuiten, 1 naar volgens Verherbrugge is de I Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Zelden stonden Ier zoveel 'onschuldigen' voor hekje van de rechters in I Middelburg en zelden werd er Meel met modder gegooid in t zaak die een dikke vier I uur in beslag nam. Jji Vlissingers moesten terecht JMn, omdat zij op dertien april I Wjg jaar drie Duitse zeelieden "™dig hadden afgetuigd. Een I jan de slachtoffers moest met ed naar het Dijkzichtzieken- s worden vervoerd en over- de de aframmeling nog maar Ss'ers werd naar buitenge- pen en kreeS daar wat Funktie eisen: i en Branche gerichte diploma's en o een F 11 ?akfe kan automatisering samenwerking met de andere ge bruikers nu dik in orde. Het multi-functioneel centrum wordt onder meer door scholen gebruikt en door de kinder- en tienerclub. Het gebouw bestaat uit veel verschillende kleine ruimtes en een groot aantal gan gen. „Het was hier behelpen van af het begin. Steeds spullen ver plaatsen, een podium huren als er een concert was. Dat vergt ge woon veel extra kosten en werk," zegt Verherbrugge. De plannen van stichting Kalash nikov voorzien in een grote con certzaal voor bijna driehonderd bezoekers, een grotere toilet groep en het effectiever benutten van de ruimte, vooral de gangen. Bijdrage Verherbrugge beseft wel dat, wil de stichting deze plannen uit kunnen voeren, een bijdrage van de gemeente Terneuzen noodza kelijk is. „We organiseren zelf een boel activiteiten en we schrij ven allerlei fondsen aan voor een eventuele subsidie. Maar ja, dan hebben we waarschijnlijk nog geen tachtigduizend gulden," verzucht Verherbrugge. Afgelopen week voerde de stich ting overleg met wethouder Sta- hl-Hemelsoet en Verherbrugge toont zich optimistisch over de uitkomsten van het gesprek. „De wethouder is ook van mening dat ons werk voor jongeren belang rijk is. Over twee weken hoop ik dat het college een principe-be sluit neemt. Als het college dan zegt dat een clubhuis voor jonge ren belangrijk is en dus moet blij ven, dan moet daar ook iets voor gedaan worden." De definitieve vestiging in De Triangel is bovendien de goed- De medewerkers van Kalashnikov met rechts Wilco Verherbrugge. koopste oplossing. De verbou wing nemen de vrijwilligers gro tendeels zelf voor hun rekening. „Tijdens de zomer moet het kar wei binnen ongeveer drie maan den geklaard zijn," zegt Verher brugge. Na het benefietconcert moeten er nog meer acties volgen. „Mis schien iets zoals het adopteren van stenen. Of misschien kunnen we nog wat steun van andere jon gerencentra in Nederland krij gen." Belangrijk Verherbrugge benadrukt het be lang van het jongerencentrum. „Jongeren zijn hier in een be schermde omgeving." Bovendien valt er veel te leren. „Onze orga nisatie bestaat voornamelijk uit jongeren van rond de twintig jaar. Bij ons kunnen ze bijvoor beeld vegetarisch leren koken." Kalashnikov trekt elk weekeinde gemiddeld zo'n 150 bezoekers, met pieken van soms 'honder den'. Regelmatig treden er bands op, zo gezellig moge- !,.'e naken, eiste officier van I i stine mr. pj. van der Bel een r r cel, waarvan drie maanden IjMwaardelijk. I e 35-jarige E. El S. had dol- J aan de vechtpartij willen liruti maar was er 20 11"at hij niet eens aan bod atn In zijn geval vorderde de II «er vrijsprak. telH In café Da Vinci sneu" een spiegel, een van de idles door ons een prima werksfeer jn geboden. curriculum vitae kunt U sturen naar. t.a.v. Frank Antonissen siaanT^0 een ^es om er mee te kelp! Ulthater liet hem strui- i2f. en °°k de derde Duitse I Een °n Werc* naar huiten gesla- nj aar de kloppartij verder ""spraak is over twee weken. Door Lucien Calle HET IS WEER een prachtige winter geweest, inclusief Elfste dentocht en overige ijspret. Toch merk je dat in deze tijd, zo half februari, bijna iedereen vindt dat het wel genoeg is geweest. Zelfs de stoerste schaatsers, iedereen begint nu toch naar het voorjaar te verlangen. Soms wint het voorjaar een beetje terrein, dan slaat de winter weer keihard te rug, een laatste stuiptrekking ho pen we dan maar. Wie alert met de natuur omgaat weet dat deze tijd van het jaar, de nawinter, totaal anders is dan de midwinter. Neem de proef maar eens op de som: men neme een natuurfreak, plaatse hem (of haar) in een tijdmachine, natuur lijk wel geblinddoekt, anders kan hij op de tijdschaalmeter meekij ken. Flits hem naar een willekeu rige wintermaand. Laat hem dan in de natuur los en vraag in wel ke maand hij zich bevindt. De ware natuurfreak zal met deze test geen moeite hebben en nauwkeurig de maand van het betreffende jaar kunnen noemen. Terug naar het heden, half fe bruari. Al kan het soms even flink vriezen, alles in de natuur is bezig zich voor te bereiden op de komende explosie van energie en nieuw leven. Toen de tempera tuur dan zomaar ineens even wat graadjes boven nul waagde te ko men, was hij daar ineens, die zin gende zanglijster. Een niet mis te verstaan signaal dat het voorjaar nakende is. Was het door dat verlangen naar het voorjaar dat die zingende zanglijster even een gevoel van vreugde in me losmaakte Naast de zanglijster liet ook de merel zich deze week verleiden tot wat eerste voorzichtige zangoefenin gen. Daarnaast zijn ook de heg- gemus, roodborst en winterko ning vogels die je in deze tijd van het jaar regelmatig kunt horen. De winterkoning blijft met zijn turbostembanden verbazen. Waarschijnlijk een van de vogels die per gram lichaamsgewicht de meeste decibels kan produceren. De kwaliteit lijdt daar overigens niet onder. De heggemus is wat rustiger, net zo'n watervalletje van allerlei tintelende geluidjes. De rood borst is wereldkampioen roman tiek, luister maar. Aan het uiter lijk en gedrag kun je eveneens veel afleiden. De kokmeeuwen beginnen alweer in zomerkleed te komen, met zo'n prachtige glan zend zwarte kop. De eksters zijn druk in de weer met de nieuw bouw van hun grote koepelnes ten. Het mannetje Turkse tortel slooft zich uit om wat aandacht van vrouwlief te krijgen. Het vrouwtje tortel vindt al dat Roodborstje in een wintertuin. macho-gedoe zo te zien nogal overdreven en dan zeker in deze tijd van het jaar. Boven een bosje jakkert een paartje buizerds achter elkaar aan. Hoewel de buizerd normaal gesproken geen insecteneter is hebben deze twee duidelijk last van vlinders in de buik. Overal in het landschap zien we nog groe pen ganzen, maar deze beesten beginnen nu toch ook wat ze nuwachtig te worden. Steeds meer groepen verlaten ons landje voor een lange reis naar de de toendra's in het arctische gebied. Langs een dijk staan zomaar, in een verloren hoekje, een paar bloemetjes te bloeien. Het blijkt hier om de paarse en witte dove- netel en vogelmuur te gaan. Het zijn geen typische winterbloeiers, je kunt deze soorten bijna het ge hele jaar bloeiend aantreffen. Dat ze hier lekker in de windluw- te groeien helpt er natuurlijk ook aan. De hazelaar en de zwarte els staan ook alweer in bloei. De mannelijke bloemetjes zijn lang en hangen in de wind te bunge len, zo het stuifmeel versprei- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE dend. De vrouwelijke bloemetjes zijn heel klein. Probeer die vrou welijke bloemetjes bij de haze laar maar eens te vinden. Je zult verbaasd staan hoe mooi rood die gekleurd zijn. De overige loofbomen en strui ken staan er nu nog hartstikke kaal bij, maar wie goed kijkt ziet dat de knoppen al behoorlijk rond en opgezwollen zijn. Alleen al aan zo'n paar knopjes van een takje heeft de natuurf reak voldoende. Het is half fe bruari. De knoppen staan op springen, zwanger van het voor jaar. Terneuzen - Een 37-jarige au tobezitter uit de Diepen- brockstraat in Terneuzen deed aangifte van het leksteken van twee banden van zijn auto. De schade is geschat op vijfhon derd gulden. Hoek/Vogelwaarde - Bij snel heidscontroles op de provincia le weg in Hoek en de rijksweg in Vogelwaarde zijn afgelopen donderdag zo'n negentig be keuringen uitgeschreven. De grootste overschrijding was op de provinciale weg in Hoek met 42 kilometer. Terneuzen - Een 49-jarige Axelaar is afgelopen donder dag betrapt op de diefstal van een slot ter waarde van 32,50 gulden uit een winkel aan de Kennedylaan. Hij moest de winkel verlaten zonder slot en kreeg een boete van 220 gul den. Hulst/Nieuwvliet - Een 35-ja- rige automobilist uit Axel is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden op de Absdaalseweg met een alcohol promillage van 0,8. Een 29-ja- rige man uit Groede reed met zijn auto over de Sint Bavodijk met 0,6 promille. Hij moest 350 gulden betalen. Breskens - Een 78-jarige fiet ser uit Breskens heeft gister ochtend een enkelfractuur op gelopen nadat hij op de Lange- weg geen voorrang had ver leend aan een dertigjarige au tobestuurster uit dezelfde woonplaats. Kennelijk waren ze allebei verblind door de zon. De man is overgebracht naar het ziekenhuis. Terneuzen - Een achttienjarige Terneuzenaar is gistermiddag betrapt op de diefstal van een schuurblokje van 1,70 gulden in de Gamma bouwmarkt aan de Kennedylaan. Hij moest 220 gulden boete betalen. Van onze verslaggever IJzendijke - Achtduizend gezinnen in het kustgebied van West- Zeeuws-Vlaanderen krijgen begin volgende week een brochure in de bus over de herinrichting Kust West-Zeeuws-Vlaanderen. Deze folder geeft in grote lijnen aan waar het plan over gaat. FOTO WIM KOOYMAN vaak punk maar de laatste tijd ook andere muziekstijlen. „Het blijkt dat we in een behoefte voorzien, anders hadden we het nooit al die jaren volgehouden," zegt Verherbrugge. „Financieel gaat het goed, we hebben een grote groep vrijwilligers. Dus als we het geld hebben, dan kan de verbouwing beginnen." Daarnaast ligt dit plan ter inzage op de gemeentehuizen van Oost burg, Sluis-Aardenburg, de bi bliotheken in Breskens en Sluis en in het sportcentrum in Cad- zand. Deze verspreiding, gisteren be kend gemaakt door voorzitter C. Almekinders van de herinrich tingscommissie tijdens de pre sentatie van het plan, is bedoeld om de bevolking optimaal te in formeren over de veranderingen in het kustgebied. „In goede samenspraak met de streek wil de commissie komen tot een definitief plan dat een zo'n groot mogelijk draagvlak heeft. We zijn optimistisch. Tij dens de inspraak kunnen nog za ken naar voren komen waar we baat bij hebben." Almekinders schetste in het kort waaruit het plan in grote lijnen bestaat. „Door middel van maat regelen streven naar een grotere verkeersveiligheid, een verbete ring van de verkaveling en water huishouding en de aanleg van nieuwe groengebieden. Over een jaar of negen is het plan afge rond." Almekinders overhandigde het plan aan gedeputeerde De Kok. De gedeputeerde noemde dit een belangrijk moment omdat het de eerste keer is in Zeeland dat een milieu-effectrapport gekoppeld is aan herinrichting. „Het doel is het milieu-aspect volwaardig mee te laten spelen in de besluit vorming. Het plan gaat nu de in spraak in." Op 25 en 27 februari worden twee voorlichtingsbijeenkomsten ge houden in De Pannenschuur in Nieuwvliet.. Mensen hebben te-( vens de gelegenheid in te spre ken. Tevens wordt er tijdens bij eenkomsten in maart gvan edachten gewisseld met belang hebbenden. Belangstellenden moeten zich hiervoor van tevoren aanmelden. Oostburg - De katholieke kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen beginnen dit weekend met de Vastenaktie. De plaatselijke ker ken steunen dit jaar een project in de Derde Wereld en wel een project op de Filipijnen. Het United Filipino Choir zal enkele diensten vocaal ondersteunen en ook enkele optredens verzor gen. Vandaag en morgen zullen zij om 14.30 uur optreden in verpleeg huis De Stelle in Oostburg en 's avonds om 19.00 uur tijdens de eucharistieviering in de rooms- katholieke kerk te Eede. Na af loop kan er koffie gedronken worden in het Hof van Eede. Morgen treedt het United Filipi no Choir op om 10.30 uur tijdens de eucharistieviering in de rooms-katholieke kerk te Oost burg. Morgen is er om 14.00 uur een programma in het jeugdge- bouw te IJzendijke. Na een korte gebedsdienst en aansluitend con cert zal het geheel omlijst worden met tal van activiteiten zoals spellencircuit, tekenwedstrijd, wafelverkoop en verkoop We reldwinkel. Het project op de Filipijnen gaat om de plaats Paenaan en ligt in de streek Antipolo, een bergach tig gebied op een anderhalf uur rijden van de hoofdstad Manilla. Krotbewoners worden door pro jectontwikkelaars uit Manilla verdreven en gedwongen in Anti polo opnieuw met niets te begin nen. Om de infrastructuur te ver beteren voor industriële concerns zijn grote delen ontbost. Dit kwam onder andere de natuurlijk loop van het water niet ten goede. Gevolg is een enorm watergebrek in de zomer. De zusters Franciscanessen be zitten in dit gebied een perceel van circa vier ha waarop een bio- dynamische boerderij is gehuis vest. De zusters willen deze en enkele andere boerderijen opzet ten als modelboerderij. Zij willen de plaatselijke boeren laten zien dat het mogelijk is landbouw te bedrijven zonder de natuur uit te putten en geweld aan te doen. Het grote probleem is echter wa ter. En gebrekkige mogelijkhe den om water op te vangen. De zusters hebben onderzoek laten doen en offerte laten uitbrengen voor het slaan van een waterput. Dat kan voor ongeveer dertigdui zend gulden. Onder het motto 'Wij de bron, zij het Water' is aan de regio West-Zeeuws- Vlaande ren gevraagd dit project te steu nen. Sluiskil - Door reorganisatie binnen de slagwerkgroep van showband De Zwaluw uit Sluiskil is het mogelijk een begin te maken met een blazerssectie. De groep bestaat op dit moment uit zo'n twintig actieve leden, maar kan best aanvulling gebruiken zowel voor de slagwerkgroep als de nieuw te vormen blazerssectie. De showband repeteert elke dinsdag vanaf 19.00 uur in de gymnas tiekzaal van de St.-Antoniusschool. De contributie bedraagt acht gul den per maand. De showband zorgt voor instrumenten en uniformen. Belangstellenden die wel lid willen worden, maar geen instrument willen bespelen kunnen geplaatst worden in de groep showvlaggen of in de groep landenvlaggen. Zondag 2 maart gaat De Zwaluw met een bus naar Arlon aan de Bel gisch-Luxemburgse grens voor een optreden. Mensen die belangstel ling hebben kunnen nog mee. Voor meer irjformefTe kan iedereen te recht tijdens de repetitie-avond.

de Stem | 1997 | | pagina 25