DE STEM West-orabant lonkt naar Zeeland brengen door enquête weru j li ry i i Onveiligheid in kaart Groene priltoren plat Platform voor sociale zekerheid roert zich Aantal gastgezinnen loopt drastisch terug 'Plan provincie kan leiden tot meer illegale scheepsafval' Zeeuws havenschap beperkt milieurisico de komende tien jaar ger naar ïr oio Rijkswacht controleert streng in grensgebied op transport varkens Cursus voor 6rikketik' in Antoniusziekenhuis Klokkenshow van meer dan ,T, 400 Klokken t Gouddoppertjei C1 I IS Maldini Dienstverlenende bedrijven verkennen mogelijkheden om te verkassen Politie vraagt om medewerking Forse schade Stichting Europa Kinderhulp kan steeds minder kansarme kinderen vakantie bieden Leden drugsbende blijven in de cel Wel dronken, geen inbreker Achttien maanden geëist tegen 'huisdealer' nu is ver weg dichtbij.... 1 1RUARI 1997 B4 I BURCHTSTRAAT 8, cfosTBURGj Zeeland ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 d er geen enkele moeite gt dat ik op die positie e ik dat toch." Jesare ook niet te puzze lt volgens een duidelijk >ekt de toekomst in het litstrevende systeem van .cchi is afgezworen. De valt terug op de beproef- het■-Italiaanse voetbal. :rs op een lijn, maar een Niet meer de tegenstan- ider druk houden, maar de verdediging om van n. Het beslissende doel- s daar een perfect voor- es Engeland, lange pass ze solo-actie Zola. Daar- e deur. Het aloude caten- iadruk ligt op een ijzer keten, is terug van weg- 5 z'n sterkst als we vanuit ren spelen," grinnikt Zo- ebben twee keer op doel ïee gewonnen," moppert .enn Hoddle. ift daar lak aan. Net als ;ectie heeft weinig veran- i maar mijn vader heeft dan signor Sacchi," zegt uggekeerd naar een meer van het voetballen in Ita- spelers zijn blij met de le nieuwe coach schept, maakte van de Azzurri wedstrijden liet hij 77 de- „Zoveel goede voetbal- el land, ook Italië niet, eelbetekenend. lesare Maldini, midden in r en zoon een dubbele es- het gezamenlijke succes, t volle teugen van," zeS' deze overwinning op aan .Italië. Zij hebben met de :hte tijden beleefd." ft in een klap de harten roverd. Met 64 jaar kreeg ote kans als trainer en die lijk gegrepen. Voorlopig :er te kunnen gebeuren, inmiddels dan wel ver- :r stond hij lang in de Maar nu is Cesare nier vader van Paolo. ju beurt voorbestemd o igendarische doelman Di in de nationale ploeg Pas 28 jaar en al 76 in de i jn ukken. 1968 in Milaan, r. ilftal: 20 januari 1985 te- in: 1988, '92, '93, '94 en jp 1:1989,'90 en '94. p: 1989 en '90. clubs: 1989 en'90. 1 maart 1988 tegen Joe- 76 dkampioenschap: derde en tweede plaats 19 taten. Door Frank Deij Itriieuzen/Roosendaal Dienstverlenende bedrijven „et nevenvestigingen in Zeeuws-Vlaanderen en Mid- jen-Zeeland verkennen de mogelijkheden hun activitei- Id te concentreren in West- Brabant. [(regionale ontwikkelingsmaat- schappij (Rewin) in Roosendaal is jet meerdere gegadigden in ge sprek die hun administratieve ac- tiviteiten naar Brabant willen Herbrengen. Met de 'verhuizing' zijn zo'n enkele honderden Zeeuwse arbeidsplaatsen ge moeid. Het gaat om commerciële en niet-commerciële instellingen (overheden of daaraan gelieerde instellingen) uit Terneuzen, Goes en Middelburg. Volgens C. Nuijten, woordvoer der van Rewin, is er groeiende belangstelling vanuit Zeeland om West-Brabant als uitvalsbasis te kiezen. Vorig jaar zijn er al meer dere bedrijven vanuit Zeeland naar West-Brabant vertrokken. Voor Nuijten is dat bijna een lo gische ontwikkeling. West-Bra bant, centraal tussen Brussel, Antwerpen, Rotterdam en Am sterdam en met een hoge bevol kingsconcentratie, is volgens hem op tal van punten aantrekkelijker dan Midden-Zeeland of Zeeuws- Vlaanderen. „Bedrijven zijn heel kritisch ge worden op kosten en efficiency.", zegt hij. Bedrijven, zoals onder meer verzekeringsmaatschappij en met kantoren in verschillende plaatsen in Zuid-Nederland, kunnen kosten sparen door hun vestigingen samen te voegen in het centrum van hun werkgebied. Nuijten neemt de KNVB als voor beeld. „De KNVB had districts kantoren in Middelburg, Tilburg en Dordrecht. Maar heeft nu één vestiging in Breda." West-Brabant heeft veel te bie den waaronder een goede infra structuur, snelle verbindingen, en een veel grotere consumenten markt. Nuijten noemt ook lagere bouwkosten en tarieven. „Als we puur naar de grondprijs kijken is die in Zeeland voordeliger. Maar dat betekent niet dat een bedrijf er ook goedkoper kan bouwen. In Zeeland moet bijna altijd geheid worden, in Brabant niet. Die hei- kosten zijn behoorlijk en zorgen ervoor dat een bouw uiteindelijk niet zelden duurder uitvalt." Ook op het gebied van Telecom- voorzieningen scoort West-Bra bant volgens Nuijten beter waar door de regio minder kwetsbaar is voor het uitvallen van commu- nicatie-apparatuur. Bedrijven als Dow Benelux en postorderbedrijf Neckermann, voor wie telefoon verbindingen en datacommuni catie een belangrijke rol spelen, kwamen deze week in de proble men doordat er een glasvezelka bel kapot werd getrokken. Het duurde vier uur voordat de breuk gerepareerd was. Al die tijd was het telefoonverkeer gebrekkig. Dat kost geld. Dat de voordelen van West-Bra bant in klinkende munt worden uitbetaald bewijzen volgens Nuijten de groeicijfers. „De eco nomische groei ligt in West-Bra bant 1,5 procent hoger dan in Zeeland." Breda is volgens Nuij ten vanwege de centrale ligging het meest in trek. Hij bespeurt echter een trend richting Roos endaal en Bergen op Zoom. Kan onze verslaggeefster Slaldegem - De Oost-Vlaamse rijkswacht controleert sinds gis- teren streng de grenszone met Zeeuws-Vlaanderen in verband net het exportverbod van varkens vanuit Nederland. De grens wordt 24 uur gecontroleerd door de politie/rijkswacht uit Slaldegem en Gent. Niet alleen belangrijke verkeersassen als de Ex- presweg, maar ook bij sluiproutes wordt regelmatig gepatrouilleerd eventuele Nederlandse overtreders van het exportverbod tegen te louden. lot nu toe is er geen melding gemaakt van illegale transporten. De Slaldegemse politie verwacht ook niet dat ze regelmatig in actie moet Wen om transporten tegen te houden. ,Wij nemen aan dat gezien de ernst van de situatie niemand het in zijn hoofd haalt om varkens over de grens te vervoeren. Maar je weet het natuurlijk nooit. Aan onze kant van de grens zitten veel meer varkens- loeren dan aan de Zeeuws-Vlaamse kant. Alleen al in het gebied langs leExpresweg tussen Antwerpen en Knokke zitten zeker tienduizen- den varkens. Het is dus van belang dat we elk risico vermijden want alsde varkenspest naar dit gebied overslaat, is dat een complete ramp. Kijk maar naar de pestperiode van twee jaar geleden in ons gebied," aldus een politiewoordvoerder. fc ochtenden zijn iedere woens dag van 09.30 tot 11.30 uur in Den Hoekzak in Oostburg. Een ambtenaar van de gemeente Oostburg geeft op woensdag'mor- (ADVERTENTIE) A.VAN DOOREN ZN. ISOLATIE B.V. Showroom: Expeditieweg 10 j 4715 RM Rucphen Telefoon: 0165-343153 Fax:0165-343510 Geopend: TOArrij.: 08.00-17.00 uur aat.: 10.00-15.00 uur en eventueel 's avonds op afspraak. Ramen deuren I kunststof met een grote K Van onze verslaggeefster Oostburg - In samenwerking met 'De Rikketik', de vereni- j>lng voor hartpatiënten in West-Zeeuws-Waanderen, houdt Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen voor de tweede keer cursus 'Hart voor Gezondheid' in het Antoniuszieken huis te Oostburg. tb cursus is bedoeld voor mensen die onlangs een hartinfarct gedotterd zijn of een hartoperatie hebben onder- 'gemeen wordt aangenomen dat de kans op herhaling van een «ret of hartoperatie kan worden verkleind door het indammen j>n risicofactoren. Tijdens acht bijeenkomsten wordt ingegaan P een aantal risicofactoren. Zo wordt de vraag beantwoord hoe PMiénten en hun partner door hun manier van leven invloed kun- U™ uitoefenen op hun gezondheid. I undigen van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen verzorgen de en presentaties. De bijeenkomsten zijn op 27 februari, 13 lJMart en 10 april. Op elke cursusdag is er 's ochtends een 15 0n mst Van 1"-®® "2-00 uur en 's middags van 13.00 tot uur. De kosten voor deelname bedragen 27,50 gulden per .Koon, inclusief cursusboek. laniJr,n}1eer informatie en inschrijvingsformulieren kunnen be- keil C'en zic^ wenc*en P- Mangnus, psycholoog in zie- jmuis De Honte in Terneuzen. Inschrijving is mogelijk tot 20 februi ian. fa onze verslaggever Oostburg - Het Platform Sociale Zekerheid in West-Zeeuws- fandéren timmert aan de weg. Zo worden voortaan elke week bffie-ochtenden voor inwoners van de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg gehouden. Deze activiteit is bedoeld voor mensen waarvan de financiële en/of sociale armslag beperkt is.Het platform is zeer tevreden over de gemiddelde opkomst van vijftien tot twintig mensen. gen 19 februari uitleg over rege lingen rond kwijtschelding van met name gemeentelijke belas tingen. Naast activiteiten wil het platform ook meer praktische za ken aanpakken zoals het houden van kleding- en speelgoedruil beurzen. Het platform heeft aan diverse kerken in West-Zeeuws-Vlaan- deren en charitatieve instellingen om een bijdrage gevraagd. Enke le instellingen hebben al subsidie beschikbaar gesteld. Tevens heeft het platform een subsidieverzoek ingediend bij de gemeenten Oost burg en Sluis-Aardenburg. Nieuwvliet - Een 81-jarige auto mobilist uit Nieuwvliet verleende afgelopen donderdagmiddag geen voorrang aan een 24-jarige autobestuurder uit Halsteren. Een aanrijding met zware schade was het gevolg. De botsing vond plaats op de kruising van de Met- tenijedijk met de provinciale weg en Ter Moere. Zowel de 81-jarige als de twintigjarige Halsterse passagier van de andere auto liep een pijnlijke rug op. De sky-line van kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil zal nooit meer dezelfde zijn. Het bedrijf is bezig met het afbreken van een van de vijf beeldbepalende priltorens. Het gaat om de 66 meter groe ne priltoren die van 1964 tot het begin van de jaren tachtig in gebruik was voor de productie van ureum-meststoffen. Boven in de toren werd een sterk geconcentreerde ureumoplossing versproeid die in druppelvorm naar beneden viel. Tijdens de val kristalliseerden de druppels die onder in de toren werden opgevangen en via een transportband werden afgevoerd. Hydro Agri is inmiddels overgegaan op een ander en milieuvriendelijker proces, er wordt nu met kunstmestkorrels gewerkt die in zogenaamde granulatie-eenheden worden gemaakt. Het bedrijf breekt de toren af omdat het de ruimte nodig heeft voor de ombouw van een ureumgranulatieplant. Hydro Agri wil in de ureumplant ook een andere product, ureas gaan maken. De ombouw vergt een investering van twintig miljoen gulden. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Het wordt voor de stichting Europa Kinder hulp steeds moeilijker gastge zinnen te vinden die kansar me kinderen uit Europa een onbezorgde vakantie willen bieden. In Zeeland loopt het aantal deelnemende gezinnen zienderogen terug. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren is het aantal gast gezinnen de aflopen jaren dras tisch gedaald. „Zo hadden we in 1996 in Zeeuws-Vlaanderen slechts 25 gezinnen," vertelt Marjo Vermaire van het Zeeuwse secretariaat van Europa Kinder hulp im Middelburg. Kon de organistie tien jaar gele den nog 180 kinderen een vakan tie in Zeeland bieden, de laatste twee jaar is dat aantal teruggelo pen naar nog geen 140. Vermaire vreest dat het dit jaar nog minder wordt. „Maar dat kunnen we pas in mei zeggen als alle gastgezin nen zich aangemeld hebben. We zijn net begonnen met de recla mecampagne." Niet alleen de Zeeuwse tak van Kinderhulp heeft het steeds moeilijker om mensen te strikken die drie weken een kind in hun gezin willen opnemen; landelijk daalt het aantal gastgezinnen ook gestaag. Werden zes jaar geleden nog vierduizend kinderen tijdens de zomervakantie enkele weken door een gastgezin opgenomen, vorig jaar daalde dat aantal naar 2822. Materialisme, carrière, weinig vrije tijd en minder sociale be trokkenheid zijn volgens de orga nisatie oorzaken van de vermin derde belangstelling. Het veran deren van de samenleving heeft volgens Vermaire overigens niet alleen zijn weerslag op Kinder hulp. „Ik merk ook dat het steeds moeilijker wordt om mensen te strikken voor vrijwilligerswerk. Bovendien denk ik dat mensen eerder bereid zijn honderd gul den voor een goed doel te geven, dan zich ergens actief voor in te zetten. Een soort afkopen dus." Al 35 jaar plaatst Kinderhulp kansarme kinderen uit Neder land, Frankrijker Engeland en Duitsland bij families in Neder land. Instellingen als het Rode Kruis en het Leger des Heils se lecteren de kinderen die het hardst behoefte hebben aan een verandering van omgeving omdat hun thuissituatie vaak ronduit slecht is. Niet zelden vinden de kinderen bij him gastgezinnen een warm nest en blijven de 'fa miliebanden' die tijdens de zo merperiodes ontstaan, behouden. Kinderen die een Zeeuwse va kantie krijgen, komen volgens Vermaire uit Limburg, enkele grote Franse steden, Hannover en Londen. Kinderhulp benadrukt dat families geen speciale uitjes hoeft te organiseren. „Gewoon het kind opnemen in het gezinsle ven is voor de gast al een feest." Van onze verslaggever Middelburg - Medewerkers van het bureau Intomart en de B&A-groep houden van 17 tot en met 21 februari een telefoni sche enquête onder de Zeeuwse bevolking met vragen over cri minaliteit en onveiligheid. Verspreid over de provincie krijgen 1950 inwoners een telefoontje. Middelburg (anp) - De vier man nen die dinsdag in Zeeuws- Vlaanderen zijn aangehouden op verdenking van internationale drugshandel, witwassen van geld en heling van gestolen auto's blij ven voorlopig in de cel. Dat heeft de rechter-commissaris in Mid delburg gisteren beslist. Voor de twee medeverdachten die dinsdag in België zijn aangehou den, loopt een uitleveringsver zoek. Woensdag is nog een 32-ja- rige vrouw uit Terneuzen aange houden. De drugsbende zou met name vanuit Zeeuws-Vlaanderen soft- en harddrugs hebben uitge voerd naar Zuid-Europa. De drugs werden veelal betaald met gestolen auto's. De drugs bende verkocht die in Nederland, voorzien van valse papieren. De opbrengsten werden via geldwis selkantoren in Zeeuws-Vlaande ren witgewassen. De politie heeft inmiddels ruim honderd van de gestolen auto's getraceerd. Van onze verslaggever Vlissingen - Een 19-jarige Middelburger is in de nacht van donderdag op vrijdag abusievelijk aangezien voor inbreker en aangehouden door de Walcherse politie. Een getuige beweerde dat de man aan deuren en auto's liep te voelen op de Glacisstraat. Toen de politie ter plaatse ver scheen, troffen de agenten de Middelburger aan terwijl hij stond te slapen tegen de voor deur van een woning. De man was dronken. Hij werd ter ontnuchtering in de cel gezet en later met een proces-ver- baal weggestuurd. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De officier van justitie in Middelburg heeft deze week tegen de 38-jarige Vlissinger G. P. een gevange nisstraf van achttien maan den geëist. P. stond terecht omdat hij de eer ste elf maanden van 1996 zijn woning beschikbaar heeft gesteld om anderen te kunnen laten dea len. Tegen een van de 'huisdealers', de 22-jarige Rotterdammer die sinds enkele maanden in Vlissingen verbleef, eiste de officier een ge vangenisstraf van achttien maan den waarvan zes maanden voor waardelijk. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. Het onderzoek vindt plaats in op dracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie en maakt deel uit van een lande lijke studie, de zogenaamde poli tiemonitor bevolking. Sinds 2 januari is het onderzoek al aan de gang. Er worden in to taal ongeveer 70.000 Nederlan ders van vijftien jaar en ouder ondervraagd over criminaliteit en onveiligheid. Ook moeten ze hun oordeel geven over het func tioneren van de politie. Door middel van het onderzoek willen Intomart en B&A-groep in kaart brengen welk deel van de bevolking het afgelopen jaar slachtoffer was van criminele ge dragingen als woninginbraak of fietsdiefstal. Ook maken zij een inventarisatie van de behoefte aan veiligheid. De politiemonitor bevolking is voor het eerst in 1993 gehouden en vormt voor openbaar bestuur en politie een belangrijk hulpmiddel bij de vormgeving van het veiligheids beleid. Het is de bedoeling dat de presentatie van de landelijke rapportage in juni dit jaar plaats vindt. De politie Zeeland roept de bevolking op medewerking te verlenen aan de enquête. De Zeeuwse burgers voelden zich nog steeds veiliger dan de rest van de bevolking in Nederland, zo bleek na de laatstgehouden enquête. Wel liep de tevredenheid over de politie terug vergeleken bij het eerste onderzoek. van onze verslaggever Middelburg - De georganiseerde inzamelaars en verwerkers van scheepsafvalstoffen uiten in een brief aan het provinciebe stuur scherpe kritiek op het nieuwe Meerjarenplan Gevaarlijke Afvalstoffen II van de provincie. Het plan, dat bedoeld is om het milieu te beschermen, kan zelfs leiden tot meer illegale lo zingen van gevaarlijk scheepsafval. In het plan worden de problemen van de beroepsgroep wel erkend maar met deze wetenschap wordt verder niets gedaan, schrijft de Vereniging van ondernemingen in de Milieudienstverlening ten behoeve van de Scheepvaart, de Voms. Inspraak De sector heeft onvoldoende in spraak gehad in het maken van het plan, vindt de vereniging. En: 'Er wordt uit het oog verloren dat de verwerking van scheepsafval stoffen al enige jaren een verlies gevende activiteit is. Deze situa tie wordt nog verder verslechterd door een aantal overheidsmaat regelen.' De maatregelen waar de. Voms over schrijft zijn nieuwe regels in het provinciaal plan. Die werken kostenverhogend voor de sector. Verder signaleert de vereniging willekeur in het provinciaal be stuur. Er is een ongelijke behan deling met de landinzamelaars van afgewerkte olie. Daar wor den kostenverhogingen door nieuwe regels gecompenseerd omdat de overheid toestaat de ta rieven op te trekken. De Voms: 'Voor onze sector wordt op geen enkele manier voorzien in compensatie. Tariefsverhogin gen echter, zullen alleen maar averechtse gevolgen hebben. Voor onze leden is een dergelijke ongelijke behandeling absoluut onaanvaardbaar. Tarieven Tariefsverhoging is voor de land- inzamelaars wel mogelijk omdat de klanten geen alternatief heb ben voor afgifte en illegale dump betrekkelijk eenvoudig te contro leren is. Maar met het scheepsaf val ligt dat anders. Wanneer de tarieven voor de klanten zullen stijgen, bestaat de kans dat het aantal illegale lozingen toeneemt, aldus de Voms. Van onze verslaggever Middelburg - Het Havenschap Westerschelde, de nieuwe naam voor de gefuseérde havenschappen in Terneuzen en Vlissingen, heeft juridisch de risico's op dure saneringen van grondvervui- ling beperkt. Het Rijk, dat uittreedt, blijft de komende tien jaar nog medeverantwoordelijk voor het meebetalen aan die moge lijk toekomstige kosten. Dat is bestuurlijk overeengeko men in de akte van opheffing van de beide waterschappen en in de akte van oprichting van het nieu we havenschap. De overeenkomsten zijn door al le partijen goegekeurd en de pa pieren liggen Idaar om getekend te worden door het Rijk, de pro vincie en de gemeenten Terneu zen, Sas van Gent, Vlissingen en Borsele. Rechtspersoon Het Rijk stapt voor het bedrag van 75 miljoen gulden uit de ha venschappen, maar omdat die als rechtspersoon verantwoordelijk blijven voor eventuele milieurisi co's, blijft het Rijk medeverant woordelijk. De grote angst onder de Zeeuwse bestuurders was altijd dat het Rijk uit zou treden, weliswaar met een vette afkoopsom, maar dat Zeeland daarna zou moeten opdraaien voor de kosten van sa nering van vervuilde stukken grond. Excessen Of er werkelijk sprake zal zijn dat in de nabije toekomst grote milieuvervuilingen worden ont dekt is nog niet bekend. „Nee, we inventariseren en onderzoeken steeds maar door, zoals we altijd doen, maar we sluiten niet uit dat we nog eens op excessen stui ten. In ieder geval zijn we er op berekend," aldus een woordvoer der van de provincie gisteren. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa errit ejonge axel Oranjestraat S - Telefoon 0115 - 562710 MÉ

de Stem | 1997 | | pagina 21