Philips door Grundig in rode cijfers dwongen n ovens Ook Philips Lighting deelt in de malaise Air Miles wil ook bedrijvenmarkt op Duitse kritiek ergert Cor Boonstra Voormalige Fokker-moeder draait weer Geruchten over verdeeldheid door Philips-top tegengesproken Nederland gewild bij investeerders uit het buitenland Schippers verhalen vorstschade op Rijk Economie Frankrijk gaat weer groeien óord nieuwe CAO ECONOMIE KORT OESTEM ECONOMIE A7 Voorlopig geen grote sanering Vooral in trek bij Japanners Havenpool in nood door foute berekeningen Leegloop Grundig houdt aan AG 14 FEBRUARI 1997 A6 s en vakbonden zijn het gisteren een nieuwe CAO. De bonden vin- n hebben gekregen om te voorko- hun zin het bedrijf moeten verla- e uur onderhandeld. Met name de t laatste sesie van 23 uur stond in het teken van deze twee afspra- n ken. n „Het is belangrijk dat we nu een e- positie hebben om mee te praten a- over uitbesteden van werk. Dat is n uniek in Nederland. Onze leden n waren bang dat een eventueel uitbesteden van werk zonder o- overleg met hen zou gaan," ver- e- dedigt onderhandelaar J. Duijn- s. hoven van de Industriebond FNV nt zijn instemming met mogelijk n uitbesteden van werk. og Verder is er een pakket maatre- e- gelen afgesproken waarmee in- 'jf tern ruimte komt om meer men sen aan het werk te houden, er Ouderen tussen de 55 en 59 jaar w kunnen in deeltijd gaan werken. Van elk uur dat ze korter werken e betaalt Hoogovens de helft, a- De groep tussen de 55 en 57 jaar .1- kan twee jaar eerder met' ver- n- vroegd pensioen. Het bedrijf t- neemt 95 procent van de extra e- kosten voor rekening, ur Hoogovens liet in de nachtelijke ns onderhandelingen het veto op korter werken varen. De vierdui- e- zend mensen op de kantoren zet- n- ten een eerste kleine stap naar oet een 36-urige werkweek, er- Wegens het collectieve karakter elt en het feit dat het ten koste gaat en van een individueel spaarrege- is. ling van vrije dagen, wijzen De e Unie en de VHP het akkoord op a- dit punt af. Hoogovens ontwikkelt een beleid de dat vrijwillig vertrek moet stimu- tie, leren. Samen met omscholing en zin herplaatsing denken de partijen ver dat de inkrimping zonder veel so- 25 ciale pijn zal gaan. uperclub van de baan ing bij de 22 winkels van Superclub baan. Het actiecomité van de FNV egaan met een verbeterd sociaal plan oden. onderdeel van Philips dat gU win- aardoor al het personeel op 1 april op t nieuwe sociaal plan krijgen de 141 salaris mee bij hun ontslag. De vak er sociaal plan af waarin de directie antal winkels wellicht openblijven, een kandidaatkoper, aldus de FNV die bij de betrokken filialen werken, iet duidelijk om welke winkels het orsprong Belgische keten, kwam in s. De laatste jaren draaiden de win- winst met eenderde nt Axxicon heeft een goed jaar ach- over het afgelopen jaar steeg met 31 lden tot 6,1 miljoen gulden. Voor dit e bedrijf een licht hogere omzet en oor 90 miljoen gulden om. Dat is 3 5. Axxicon maakt matrijzen voor de strie. Zo produceert de onderneming ldmarktaandeel van 50 procent heeft, matrijzen. houdstermaatschappij in Vianen en pijen in Nederland, Duitsland en het rnaast is er sinds eind vorig jaar een (VS). gaan samenwerken n Express breiden hun samenwerking n beide luchtvaartmaatschappijen op zoals ze al op Londen gezamenlijk een eenkomst voor Rome en Londen Gat- lelgische luchtvaartmaatschappij ge- (gtuigen en personeelsleden om de fre- mder andere die op Venetië, te verho- ndingen voor Effie igen niet minder dan 79 inzendingen ijkste Nederlandse reclameprijs. Dat ecordaantal van vorig jaar. s voorbeeld bestaat dit jaar veertien en Bronzen Effie gaan naar die recla- nbaar een belangrijke of doorslagge- d in een geslaagde marketingoperatie. Effie zich van andere reclameprijzen. 45 banen bij kaasdivisie .divisie van zuivelcoöperatie Coberco tsen. Het gaat om de vestigingen in lizen. De maatregel is genomen omdat erken bij het opslaan, veredelen, ver- Jdammerkaas. S akkoord met sanering n de Vervoersbonden van FNV en CNV lagbedrijf European Bulk Services zijn anering van het bedrijf en het daarbij De keuze is vooral ten gunste van het omdat anders een koude sanering 01 ,S dreigde. 50 werknemers er 276 kwijt. De werk- et uiterste tegen deze sanering verzet, waarbij de vakbonden al akkoord wa ag van 276 havenarbeiders, wezen ae .van de hand. lingen kwamen bonden en de EBS-di- tot een nieuw akkoord. Dat houdt i mers langer in dienst blijven van een voor hen gaat zoeken. Om dat te beta- rknemers van EBS 9 procent lóón inie- lil VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 Van onze verslaggever Eindhoven - Ook de sector verlichting van Philips zag in 1996 de winst teruglopen, al as de daling bij Lighting minder groot dan in de meeste andere sectoren van het elek- ([onica-concern. Philips Lighting heeft onder ffleer fabrieken in Terneuzen en Volgens de gisteren gepubliceer de jaarcijfers was het bedrijfsre sultaat van Lighting vorig jaar 102 miljoen gulden, een daling van 28 procent ten opzichte van 1995. Het bedrijfsresultaat (dus vóór belasting en exclusief bijzonde re posten) van Philips als geheel was met 1,8 miljard gulden ruim de helft minder dan het jaar er voor. Philips schrijft de teruggang van het resultaat bij Lighting toe aan aan de combinatie van geringe omzetgroei en herstruc tureringskosten. De omzet van de divisie groeide (op basis van constante wissel koersen) met 3 procent tot 8,9 miljard gulden. In 1995 was er nog sprake van een groei van 8 procent. Lighting had onder andere last van tegenvallende verkopen in de VS en sterke prijserosie in Europa. De groei in Latijns- Amerika, Oost-Europa en Azië bleef 'gezond'. Bij de divisie werken 50.000 mensen, waarvan 8.000 in Nederland. Over de afzonderlijke Lighting- vestigingen doet Philips geen mededelingen, maar deze week berichtte De Stem dat de spaar lampen-fabriek in Terneuzen vorig jaar een verlies van 10 miljoen gulden draaide. Loca tie-manager J. van der Ster wil de gisteren niet op dat getal in gaan, maar bevestigde wel dat Terneuzen in in de rode cijfers zit. De Zeeuwse vestiging (waar 600 mensen werken) zal voor de toe komst moeten knokken. „De mate waarin we onze kosten kunnen drukken, is bepalend voor het voortbestaan van onze fabriek want we worden afgere kend op onze prestaties," aldus Van der Ster. Dit jaar wordt dan ook - net zo als in de hele divisie - doorge gaan met herstructurering. Wat de effecten op de werkgelegen heid zijn, is niet bekend. Divisie-voorzitter J. Whybrow zei gisteren desgevraagd dat er op het moment geen directe plannen zijn om Nederlandse vestigingen te sluiten en de pro ductie over te hevelen naar goedkopere landen. „Iedere fabriek in de divisie heeft toekomst, maar dan moet er wel gepresteerd worden," zei Whybrow, daarmee aangevend dat een vestiging als Terneuzen het niet al te lang vol kan hou den om verliezen te draaien. Hoe de resultaten van de Ligh- ting-vestiging in Roosendaal (met 1600 mensen de grootste in Nederland) in 1996 waren, is niet bekend. Maar omdat de fa briek met name TL-lampen pro duceert voor de industriële markt (die doorgaans minder grillig is dan de consumenten markt waar de spaarlampen worden afgezet), is er reden om aan te nemen dat in Roosendaal betere resultaten worden ge boekt dan in Terneuzen. [/ar onze verslaggevers Eindhoven - Een extra reservering voor herstructureringen van ruim 700 miljoen gulden heeft Philips vorig jaar voor 590 mil joen gulden in de rode cijfers gedrukt. In totaal trok het con cern ruim 2,5 miljard gulden uit voor reorganisaties, waarvan een groot deel bestemd is voor de terugtrekking uit het Duitse Grundig. Na het recordjaar 1995 waarin een winst van 2,5 miljard gulden werd geboekt, noemde topman Cor Boonstra het verlies teleur stellend. De omzet steeg met 7 procent tot 69 miljard gulden, maar de groei bleef achter bij de prognoses waarop Philips zijn plannen had gebaseerd. Tegelijkertijd hadden lagere ver koopprijzen een negatief effect van 5 procent op de omzet en drukten hogere financiële lasten en een toegenomen belastingdruk het resultaat. Vastberaden Boonstra, die de afgelopen maan den harde kritiek heeft geleverd op de situatie waarin hij het con cern bij zijn aantreden op 1 okto ber aantrof, sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst. Hij toonde zich vastberaden om de winstgevendheid te herstellen en herhaalde zijn prognose, dat dit jaar kan worden afgesloten met één posi'tiève kasstroom (winst plus afschrijvingen) van ruim 1 miljard gulden. Ondanks het verlies handhaaft Philips zijn dividend op 1,60 gul den. De kosten daarvan bedragen bijna een half miljard gulden. Toch is niet besloten om dat geld in kas te houden nu de schulden weer oplopen. De dividenduitkering onder streept volgens Boonstra het ver trouwen van Philips dat het resul taat dit jaar 'weer in lijn met de normale verwachtingen' zal zijn. De Philips-topman zei op grond van de economische vooruitzich ten een verdere groei te verwach ten. De investeringen zullen strak in de hand worden gehouden en door de in 1996 begonnen 'stro omlijningsprocessen' zal het per soneelsbestand iets krimpen. Vorig jaar steeg het aantal werk nemers wereldwijd met ruim tweeduizend tot 262.500. In Ne derland was sprake van een groei van het aantal medewerkers met zeshonderd tot 46.464. Opgelucht mi. iu De vakbonden zijn opgelucht om dat Boonstra gisteren geen nieuwe grote reorganisaties aankondigde. De topman sprak geruchten tegen dat hij plannen zou hebben om het concern op te splitsen of om de muziek- en filmmaatschappij Po- lyGram af te stoten. Hij bena drukte dat Philips zich niet zal te rugtrekken uit de consumenten elektronica. Ruim honderd business units van Philips zijn momenteel hun plan nen voor de toekomst aan het ma ken. Daarnaast worden de moge lijkheden op het gebied van high volume electronics (beeld en ge luid, halfgeleiders, componenten) in kaart gebracht. Hoofddorp (anp) - Niet alleen consumenten, maar ook be drijven kunnen in de toekomst Air Miles sparen. Loyalty Management Nederland (LMN), de organisatie achter de Air Miles, bekijkt of in Nederland groothandelsbedrijven interesse hebben om hun afnemers met spaarpunten te belonen. 'n Engeland en Canada geven Sroothandelsfirma's in bouw materialen al Air Miles aan aannemers en loodgieters via de zusterbedrijven van LMN. jn de tweede helft van dit jaar bepaalt LMN of ook het Neder landse bedrijfsleven trek heeft in de Air Miles. Het Air-Milesprogramma is in beginsel voor de consumenten markt opgezet, maar kan daar nauwelijks worden uitgebreid. Kuim één op de drie huishou dens spaart al Air Miles bij 28 aangesloten bedrijven, waar- °nder Shell, Albert Heijn en KLM. Op dit moment staat er al ruim 1 miljard Miles uit bij het Nederlands publiek. Volgens berekeningen van de consumentenbond vertegen woordigt elke Mile een winkel waarde van 88 cent. Nederland heeft nu dus 880 miljoen gul den aan Air Miles in de knip. Als iedereen op hetzelfde mo ment zijn Miles wil inruilen voor een vliegticket, heeft LMN een probleem. LMN zegt de vraag van spaar ders die hun Miles willen ver zilveren nog prima aan te kun nen. Ondanks het verlies bij Philips van bijna 600 miljoen is president Boonstra (links) en financieel topman Eustace het lachen nog niet helemaal vergaan. foto wfa Door Gijs Moes HET IMAGO van Philips is heel belangrijk voor topman Cor Boonstra. Daarbij past niet het beeld van een concern dat een dochterbe drijf keihard laat vallen, omdat het ook een concurrent is. Dat beeld is in Duitsland ontstaan nadat Philips aankondigde de banden met Grundig te willen verbreken. Boonstra greep gisteren de ge legenheid aan om duidelijk te maken dat Philips altijd het beste heeft voor gehad met het Duitse dochterbedrijf. „Wij zouden Grundig verraden hebben, hun geld hebben gesto len en zelfs een concurrent ver moord," zei hij over de berich ten in de Duitse media. En dat terwijl het concern de afgelo pen jaren meer dan 2 miljard mark heeft gestort in de Duitse put. „Het is dus moeilijk te begrij pen dat we ze beroofd zouden hebben," vindt Boonstra. „Ik ken wel goedkopere manieren om te concurreren." Omdat Philips de verliezen niet langer wil dragen is per 1 ja nuari het Unternemensvertrag opgezegd. Grundig staat sinds dien op eigen benen en Philips ziet zichzelf als 'passieve min derheidsaandeelhouder', met een belang van ruim 31 procent. Boonstra herinnerde zich dat de top van Grundig vorig jaar enthousiast was toen het plan bekend werd gemaakt, vanwe ge de grotere vrijheid die het Duitse bedrijf zou krijgen. Dat enthousiasme was echter niet algemeen in Duitsland. Volgens vakbondsvertegen woordigers heeft Philips zonder visie jarenlang gesneden bij Grundig, zodat er van de 20.000 werknemers van vijf jaar gele den nu nog maar 8.000 over zijn. Het wantrouwen ten opzichte van Philips en de managers die het concern bij Grundig neer zette, was vorige maand aanlei ding voor de Nederlandse top man Pieter van der Wal om op te stappen. Vervolgens kondigde de finan ciële man Karl Heinz Wieland aan op te stappen; gisteren liet verkoop-directeur Hans Burk- hard weten eveneens de hand doek in de ring te gooien. Boonstra wees op de moeite die Philips heeft gedaan voor de Duitse dochter. „We hebben Grundig met een positivieve balans achtergelaten." Philips' financiële topman Dudley Eustace, die de zaken met Grundig afwikkelt, reken de voor dat Grundig Philips over het vorig jaar 1,2 miljard guldpn heeft gekost. De helft van dat bedrag wordt gevormd door het verlies en re organisatiekosten over 1996, de andere helft bestaat uit een voorziening voor toekomstige kosten. Philips heeft nóg allerlei ver plichtingen waar het vanaf wil, vooral met de Max Grundig Stichting, die de familie van de oprichter vertegenwoordigt. Tot 2004 moet Philips per jaar circa 50 miljoen aan dividend betalen. Bovendien is vastge legd dat de stichting in dat jaar de resterende aandelen aan Philips kan slijten. „Wij probe ren ons los te maken van die verplichtingen," aldus Eustace. Philips hoopt met de voorzie ning het hoofdstuk Grundig af te sluiten. Boonstra wil in ieder geval geen klachten meer horen uit Duitsland. „We hebben eer baar zaken gedaan met Grun dig. We hebben aan alle ver plichtingen voldaan. Grundig kan niet op Philips blijven leu- München (dpa/anp) - Met minder werknemers heeft het Duitse lucht- en ruimtevaart- bedrijf Dasa in vrijwel alle di visies over 1996 winst geboekt. Het jaar daarvoor sloot de voor malige Fokker-moeder nog af met een recordverlies van 4,2 miljard mark. Bestuursvoorzitter Manfred Bischoff maakte gisteren bekend dat afgezien van de divisie defen sie/civiele systemen, het bedrijf over de hele linie weer zwarte cij fers schrijft. Begin vorig jaar rekende Dasa nog op een verlies van 540 mil joen mark. De koersstijging van de dollar speelde het bedrijf in de kaart. De precieze winstcijfers over 1996 zijn vooralsnog niet bekend. Die komen pas als het moeder concern Daimler-Benz de resul taten wereldkundig maakt. Bischoff verwacht voor dit jaar wel een winst van meer dan hon derd miljoen. Airbus, de vliegtuigbouwer waarin Dasa participeert, en de ruimtevaartdivisie zagen de waarde van de orderboeken met 54 procent stijgen tot 16,9 mil jard mark. Niettemin loopt het aantal werknemers terug tot 42.500 eind dit jaar. Vorig jaar slonk het aantal perso neelsleden al van 58.600 tot 44.936. Als het Fokker-personeel en werknemers van afgestoten onderdelen niet worden meegere kend, zijn er bijna tweeduizend banen verdwenen. Dit jaar rekent Dasa op een om zetstijging van 6 procent tot 14 Manfred Bischoff miljard mark. Vorig jaar is die uitgekomen op ongeveer 13 mil jard mark. Twee jaar geleden was foto reuter dat nog 15 miljard, toen Fokker en een andere vliegtuigdochter Dornier er nog bijhoorden. ^?or Chris Paulussen Eindhoven - „Een doodlo- I n j sP00ri" noemde vice- I Resident Henk Bodt gisteren I ?-e §eruchten dat hij, net als I nil c,°^e§a Frank Carrubba, I Punt zou staan om Phi lips te verlaten. I. ë«ni\kan het weten." voegde hij het t i ^an onenigheid over ■sl5eleid's ln de raad van be en de groepsraad volgens eiucyaidau vi -absoluut geen sprake. aankondiging van het vertrek »L,J?bba en het opstappen topman Jan Timmer als commissaris, eerder deze week, hebben voeding gegeven aan spe culaties over een richtingenstrijd binnen de Philips-top. Zeker toen ook nog geruchten de wereld in werden gebracht over een mogelijk aftreden van de vi- ce-presidenten Bodt en Jan Tol lenaar. Voor de hand ligt de veronder stelling dat Carrubba - verant woordelijk voor technologie - en de Philips-veteranen Bodt en Tollenaar net als Timmer een an dere koers zouden voorstaan dan de nieuwe president Cor Boons tra. Het beleid van de marketing-man Boonstra om snel de resultaten te verbeteren en zijn focus op de be langen van de aandeelhouders, zou voigens zijn tegenstrevers op termijn ten koste gaan van de technologische kracht van het concern. Gisteren was van mogelijke con flicten in de top echter niets te merken. Terwijl Boonstra en zijn financiële rechterhand Dudley Eustace eensgezind de jaarcijfers toelichtten, luisterden de overige leden van de raad van bestuur en de groepsraad toe. Uiterlijk goedgemutst en zo nu en dan in stemmend knikkend. Van onrust in de top is volgens Boonstra geen sprake. De leden van de raad van bestuur en de groepsraad zijn het volgens de topman vanaf het begin eens ge weest over de weg, die gevolgd moet worden om de resultaten te verbeteren en de strategie te be palen. Zij zijn volgens Boonstra vastberaden om die taak tot een goed einde te brengen. Opmerkelijk was de uitspraak van Boonstra dat hij zelf geen contract heeft maar 'een ver plichting is aangegaan'. „En dat is veel belangrijker," verklaarde hij. Of dat wil zeggen dat hij mor gen al kan opstappen? Alles is mogelijk, meende de Philips-top man, maar waarschijnlijk is het niet. Op het opstappen van Timmer - om 'persoonlijke overwegingen' - ging Boonstra niet in. Het vertrek van Carrubba noemde hij een 'normale situatie'. „Ik ben blij dat hij nog een tijdje gebleven is, nadat zijn contract in september was afgelopen. Hij blijft ook als consultant voor ons werken in de Verenigde Staten." Carrubba (59) neemt officieel af scheid op 21 maart, de dag van de aandeelhoudersvergadering. „Ik ben vorig jaar door Timmer en Maljers gevraagd om tot mijn 62e te blijven," zei de Amerikaan, die in 1991 door Timmer werd weg haalde bij Hewlett-Packard. „Maar we wilden weer terug naar Californië. Later vroeg Boonstra nog of ik niet tenminste een jaar langer kon blijven, omdat er zo veel aan de hand is. Toen zijn we als compromis op de aandeelhou dersvergadering uitgekomen." President-commissaris Floris Maljers gooide vervolgens via het ANP toch nog wat zand in de zo eensgezind draaiende Philips- motor. Over de contractverlening van Carrubba zei hij: „Hij wilde niet verlengen, maar wij ook niet." Bij Philips wekte die uit spraak grote verbazing. Luxemburg (anp) - Nederland heeft in 1995 meer buitenlandse investeringen aan weten te trekken dan Duitsland. Met een toe stroom van 7,9 miljard ecu (17,3 miljard gulden) aan directe ka pitaalinvesteringen van over de grens was Nederland na Groot- Brittannië, Frankrijk en Zweden het meest geliefde oord voor nieuwe investeringen. Duitsland trok in hetzelfde jaar slechts 7,4 miljard ecu (16,2 mil jard gulden) aan, blijkt uit cijfers van het Europese bureau voor de statistiek Eurostat. Ten opzichte van 1994 stegen de investeringen in Duitsland daar mee met 29 procent. Voor Neder land bedroeg die stijging 106 pro cent. Groot-Brittannië zag de buitenlandse investeringen zelfs groeien met 233 procent. Nederland profiteerde van alle vijftien EU-lidstaten in 1995 ook het meest van Japanse investe ringen. Deze bedroegen zeshon derd miljoen ecu (1,3 miljard gul den). Duitsland kwam hier op de tweede plaats met vierhonderd miljoen ecu (872 miljoen gulden). De investeringen tussen lidstaten van de Europese Unie gingen met 23 procent omhoog tot 51,5 mil jard ecu (112,3 miljard gulden). Nederland investeerde in hetzelf de jaar 24 procent minder in het buitenland, een daling tot 9,2 miljard ecu (20,1 miljard gulden). Na Groot-Brittannië en Duits land bleef Nederland daarmee in omvang wel de derde investeren de natie van Europa. Rotterdam (anp) - De Algemeene Schippers Vereeniging (ASV) wil de miljoenenschade die de binnenvaart heeft geleden door de strenge winter verhalen op de overheid. Volgens de ASV onderneemt Rijkswaterstaat preventief geen enkele actie om de vaarwegen vrij van ijs te houden. Dit staat in fla grante tegenstelling tot de auto- en spoorwegen. De vereniging roept alle schip pers die door de ijsgang niet heb ben kunnen varen op een schade claim op te stellen. De ASV vindt het een taak van de overheid de onbelemmerde doorgang voor de binnenvaart te garanderen. Kos ten voor ijsbrekers, ongeveer 700 gulden per uur, moeten dan ook volledig voor rekening van de overheid komen. De getroffen bedrijven, die we gens de nalatigheid van de over heid hun bedrijf niet hebben kun nen uitvoeren, dienen een royale schadeloosstelling te ontvangen. De ASV verwijst in dit verband naar de boeren die door de var kenspest zijn getroffen en ook een schadevergoeding krijgen. De schade voor de binnenvaart bedraagt enkele tientallen miljoe nen gulden aan gederfde inkom sten, ongeveer tien miljoen per week. Daarnaast heeft het imago van de binnenvaart als betrouw bare vervoersvorm een deuk op gelopen, zo stelt de ASV. De Belgische en Franse autoritei ten kunnen ook een schadeclaim tegemoet zien. De vereniging vindt dat er een Europese veror dening moet komen die de lidsta ten verplicht de vaarwegen ijsvrij te houden. Overigens constateert de ASV dat er ook binnen de be drijfstak wordt gediscrimineerd. De Duitse schippers hebben van hun overheid wel een vergoeding gekregen. i ,tns a jsm teailm >if :oA *vo ib,os Parijs (anp) - De economische groei in Frankrijk trekt de ko mende twee jaar duidelijk aan. Daarbij zal het land zijn finan ciële positie waarschijnlijk vol doende kunnen verbeteren om zich te kwalificeren voor deelne ming aan de Economische en Monetaire Unie (EMU). Maar de omvangrijke werkloosheid blijft een groot probleem. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van een gisteren gepubli ceerd rapport van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) over Frankrijk. Volgens deze club van 29 indus trielanden gaat de Franse econo mie profiteren van de opleving in het buitenland en de flinke daling van de rente sinds eind Amsterdam (anp) - De financiële reserves van de Amsterdamse ha venpool SHB zijn vrijwel uitge put. Het bedrijf heeft te weinig in rekening gebracht bij de haven bedrijven waaraan werknemers worden uitgeleend. Dat kwam doordat de kostprijsberekenin gen op basis waarvan de tarieven zijn vastgesteld niet deugden. Dat is gebleken uit nader onder zoek naar de financiële situatie bij de havenpool, die in 1995 is verzelfstandigd tot een soort uit zendbureau voor de haven van Amsterdam. De Vervoersbond FNV sloeg vorige week alarm over de financiële crisis bij de SHB. Een bestuurder repte toen zelfs van mogelijke fraude. Volgens FNV-bestuurder Ko- ningh zal in overleg met de Am sterdamse havenwerkgevers be keken moeten worden hoe de SHB weer op de been kan komen. Een drastische afslanking onder de ruim 300 personeelsleden van de havenpool is voor de bond vol strekt onbespreekbaar. 1995. Na een magere groei van het bruto binnenlands product (bbp) met 1,3 procent in 1996 volgt dit jaar een vooruitgang van 2,5 procent. In 1998 wordt het 2,6 procent. Uitgaande van de huidige stand van zaken voorspelt de OESO voor dit jaar een vermindering van het begrotingstekort van 4,1 tot 3,2 procent van het bbp. Dat is iets meer dan de EMU-norm van 3 procent. „Maar er is voldoende ruimte voor corrigerende maatregelen," aldus het rapport. Blijven zulke maatregelen uit, dan stokt de vermindering van het tekort en zal het ook in 1998 nog rond de 3 procent liggen. Over de andere eisen voor toe treding tot de in 1999 te vormen EMU hoeft Frankrijk zich geen zorgen te maken. De staats schuld blijft dit jaar onder het vereiste maximum van 60 pro cent van het bbp. De rente zal nog iets verder dalen en de infla tie zal dit jaar en in 1998 onder de 1,5 procent liggen. Uitgesproken somber blijft de situatie op de arbeidsmarkt. Op het ogenblik zit 12,7 procent van de Franse beroepsbevolking zonder werk. De OESO voor spelt voor dit jaar een gemiddeld percentage van 12,6. Volgend jaar zal de werkloosheid on danks de groei van de economie slechts in bescheiden mate ver minderen tot 12,4 procent. Een deel van de werkloosheid is te wijten aan de zwakte van de economie in 1996. Maar de structurele werkloosheid, het ni veau ongeacht de economische situatie, ligt volgens de OESO op een ook nog zeer hoog niveau van 9 5 10,5 procent. Om meer mensen aan de slag te krijgen, zullen de loonkosten voor de minst geschoolden ver der omlaag moeten. Verder be pleit de OESO ruimere flexibili teit bij de lonen. Nürnberg (dpa) - Opnieuw vertrekt een topfunctionaris bij Grundig, een minderheidsdeelneming van Philips. Eerder verlieten bestuurs voorzitter Pieter van der Wal en de financiële man Karl Heinz Wie- land de onderneming, nu gooit ook verkoop-directeur Hans Burkhard de handdoek in de ring. Philips trok enkele weken terug definitief zijn handen af van de Duit se dochter. Vorig jaar kondigden de Eindhovenaren al aan vanaf 1997 bij Grundig niet meer automatisch de verliezen aan te zuiveren. Phi lips is nog voor 31,6 procent eigenaar van het bedrijf, maar wil - zo kondigde het concern in januari aan - geen zeggenschap meer uitoefe nen.

de Stem | 1997 | | pagina 7