Aanval op Britse regering Euro-Aziatische Top lost problemen op IEDEDEUNG Major veroordeelt IRA na moord op soldaat Grote pilotenstaking dreigt in N-Amerika Staker overlijdt bij blokkades in Spanje 'Peking had rol in fondswerving Clinton' Overwinning oppositie Belgrado bekrachtigd ►aar 'Aanpak BSE-crisis slecht' Demonstraties in Albanië blijven voortduren A4 I DËSTEM BUITENLAND A5 COMMENTAAR JNENLAND KORT Michael Jackson is vader van een zoon BUITENLAND KORT 14 FEBRUARI 1997 I I i I I VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 /lensen lopen voortdurend ach I de eigen agenda aan. Wie het [alt uit de boot of wordt op zijn jet voortdurend achter haar com- is al nieuws. 'Beatrix is digibeet' ermee min of meer de suggestie vame majesteit plotsklaps aan neeft onlangs op treffende wijze ■happpij te veel op snelheid van Introduceerde het inmiddels be- I denk na over de mooie dingen Jling of een fietstocht, dat bevor- fn kom je dan tot de ontdekkinq i heeft dan het halen van een zo uctiviteit," hield zij haar verbijs- ■•en voor. Die vervolgens in grote Produceren van door de minister |de Boer nog zo sympathiek over De mens drijft zichzelf voort tot orden neergezet. letechnieken versterken het idee |loren mag gaan. Met de werven- ereikbaar', spelen telefoonmaat- ibare behoefte in. Een van de ge- Iitomobilisten zichzelf telefonisch teer ze rijden. fsiteit van Toronto heeft uitgewe- j al rijdende telefoneert, evenveel als een dronken chauffeur. Zijn odien vijf keer zo groot als iemand van minister Jorritsma horen hoe lan het onderzoek. Een terecht ver- de automobilist is aan een onstuit- liet moeilijk in te schatten dat die Inhoudt, hebben de bewijslast aangedra- nheen. Een steeds snellere samen- taar in een enkel geval moet deze ;md. EU in Midden-Oosten r Bolkestein is tegen een eigen en ■opese Unie in het vredesproces in e voorman ziet voor de EU uitslui- ;gelegd naast die van de Verenigde het Midden-Oosten in zijn rol van :ernationale. De EU dient wat de mming te hebben met de Verenigde bemiddelaars, dat werkt verwar- he zijn tegen fusie roningen en Drenthe voelen niets enthe zich al tegen een samengaan iteren de Groninger gedeputeerden ten weten tegen fusie te zijn. VD en D66 hebben bij staatssecre- Binnenlandse Zaken aangedrongen )at is volgens de Groninger gedepu- aat overbodig. „Een fusie blijkt in lig te liggen. Een voorzetting van de en en Drenthe is daarom op dit mo- ian regio-luchthavens j termijn definitief de financiële be- le luchthavens beëindigen. De over- peer terugtrekken als aandeelhouder lit, Eelde en Texel. Dat blijkt uit de Strategie (RELUS) van minister Jor- Jkaagt momenteel jaarlijks 30 tot 40 lekosten. De vliegvelden van Maast- ]zolgens Jorritsma niet louter als re- gezien, zodat zij nog wel kunnen re- bestuur fonds' I De Grave van Sociale Zaken over- fecht te geven op één of meer zetels in psen. Hij heeft dat de Tweede Kamer 1 zijn pensioenfondsen verplicht een Inde bevoegdheid in te stellen als ten leden daarom vraagt. Die raad is be en werknemers die inmiddels bij een |(de 'slapers') invloed te geven. Maar •hts 20 procent van de pensioenfond- beschikt. Het lijkt De Grave daarom 'slapers' het wettelijk recht te geven Mierlo voor Rushdie lierlo (Buitenlandse Zaken) moet zich |oor het intrekken van de fatwa tegen WD. De Kamerleden Weisglas en nodig nu Iraanse religieuzen de prijs chrijver hebben verhoogd. De Iraanse d-15 schroefde woensdag de beloning lop tot 2,5 miljoen dollar. De Iraanse prde zich gisteren achter deze oproep. miljoen dollar voor het hoofd van dé PVERTENTIE) duet MÖNA hülfvütlê fruitkwark it de markt, itend de fruitkwark in de smaak (arheidscode. bleken dat dit product schimmel kan et product niet aan de kwaliteitsnormen •ren wt|u dit product niet te consumeren' chadelijk is voor de gezondheid, ste kwaliteitseisen aan haar producten rd de gelegenheid het aankoopbedrag retour te krijgen. in, dan verzoeken wij u het gedeelte van oudbaarheidscode „THT 06-03 staat ling van uw naam, adres en bonk-at jarMONA, Antwoordnummer 33-lü, el niet nodig). U krijgt dan uw getd verontschuldigingen aan voor het j Belfast (rtr) - De Britse pre mier Major heeft gisteren naar aanleiding van de moord op n Britse soldaat in Noord- -land bezworen nooit te zul len toegeven aan het terroris me De moord door vermoede- Ijji een sluipschutter van de [8A brengt Noord-Ierland op- I „jeuff aan de rand van een Majoor zei dat alles wordt ge daan om de schuldigen op te spo ren en de 'moorddadige activiteit' van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) te bestraffen. Hij legde de verantwoordelijkheid voor de moord op de 23-jarige soldaat in het dorp Bessbrook woensdag avond bij de republikeinse guer rillabeweging. Gerry Adams, lei der van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, noemde in een korte verklaring de moord 'een tragische gebeurtenis, die onderstreept dat wij allen onze inspanningen moeten verdubbe len om het vredesproces weer op te bouwen'. Adams verwees daarmee, naar Majors weigering om te praten of te onderhandelen met Sinn Fein. Londen eist dat de IRA eerst een definitief einde maakt aan zijn achtentwintig jaar durende oor log tegen het Britse bestuur over Noord-Ierland. De roomskatho- lieke republikeinen eisen aan sluiting van de provincie bij de Ierse Republiek. De Britse minister Mayhew voor Noord-Ierland beschuldigde Adams en IRA-aanhangers van een 'cynisch contrast tussen woorden over vrede en moord- misdrijven'. Pro-Britse politici menen dat het IRA-geweld, dat begon toen de guerrillabeweging een jaar gele den zijn staakt-het-vuren opzeg de, bedoeld is om de protestanten te provoceren tot vergelding en Noord-Ierland onbestuurbaar te maken. Kort voor de Britse parle mentsverkiezingen zou de chaos de volgende regering, welke par tij deze ook vormt, dwingen on derhandelingen met Sinn Fein te beginnen. Londen (anp) - De Britse oppositiepartij Labour heeft de I frontale aanval ingezet op premier Majors wankelende I regering. De partij heeft een motie van afkeuring inge- I diend tegen minister Hogg van Landbouw wegens zijn optreden in de BSE-crisis. De spanning in de Britse poli tiek loopt op, minder dan drie maanden voor de verkie- I zingen. s de motie het volgende week :andag haalt volgt een motie tai wantrouwen tegen de hele re- sg, waarna spoedig verkiezin- I jeazouden volgen. :t zogenoemde schaduw-kabi- t, de mannen en vrouwen die de Los Angeles (ap) - Mi chael Jackson is vader ge worden. Zijn echtgenote Debbie Rowe Jackson heeft gisterochtend vroeg het leven geschonken aan een gezonde zoon, heeft een bron binnen het Ce- dars-Sinai ziekenhuis in Los Angeles waar het kind het levenslicht zag, bevestigd. Volgens de New York Post zou vader Michael bij de be valling aanwezig zijn ge weest en terwijl verpleeg kundigen de pasgeborene wasten hebben gezegd: „Mijn prachtige kleine jon gen." Jackson maakte in november bekend dat Debbie Rowe, die als verpleegkundige voor zijn plastisch chirurg werk te, zes maanden zwanger was en dat hij de vader was. Het stel trouwde later die maand en al snel wist een boule vardblad te melden dat de zwangerschap tot stand was gekomen door middel van IVF en dat Jackson zijn vrouw 528.000 dollar had be taald om een kind voor hem ter wereld te brengen. Vol gens een andere krant zou Jackson zijn vrouw bij de ge boorte van het kind 1,24 mil joen dollar betalen en 2,3 ffliljoen dollar voor het voog dijschap bij een eventuele scheiding. Debbie Rowe Jackson was vandaag op Valentijnsdag uitgerekend. regering zullen vormen als La bour de verkiezingen wint, besloot maandag zijn pijlen te richten op minister Hogg. Labourleider Tony Blair meent dat de wijze waarop Hogg de gekkekoeiencrisis heeft aangepakt de Conservatieve rege ring zeer kwetsbaar maakt. De BSE-affaire kostte Groot-Brit- tannië tot dusver 7,5 miljard gul den. De gezamenlijke oppositie be schikt over 322 zetels, precies het zelfde aantal als de Tories. De whips van de regeringspartij zijn de komende dagen druk bezig zich te verzekeren van de stemmen van alle afgevaardigden en zullen zie ken en-lopende patiënten optrom melen voor het cruciale debat. Ais de stemming eindigt in een ge lijkspel, dan geeft Lagerhuis voorzitster Betty Boothroyd, lid van Labour, uit hoofde van haar functie de doorslag voor de status quo en de regering. Verliest de regering, dan wordt Majors positie moeilijk. De pre mier wil de parlementsverkiezin gen eigenlijk houden, op 1 mei. Maar in verband met de voor sprong! van Labour in opiniepei lingen, zijn er speculaties dat Ma jor eerder verkiezingen uitschrijft om een verwachte nederlaag te voorkomen bij een tussentijdse verkiezing in het plaatsje Wirral op 27 februari. De premier is evenmin zeker van de steun van de Noord-Ierse afge vaardigden, die hem nu feitelijk in het zadel houden. De Noordierse boeren zijn ook zwaar getroffen door het exportverbod op Brits rundvlees. Veel Noord-Ierèn stel len Hogg verantwoordelijk omdat hij de Europese Unie nooit waar schuwde dat de gekkekoeienziek- te mogelijk kan worden overge dragen op mensen. Labourleider Blair is vastbesloten het maximale politieke gewin te halen uit het debat. En zijn ad junct John Prescott zal het Lager huis het vernederende voorstel doen Hoggs salaris met driedui zend gulden te verlagen. „Hoe kan een man die het land door zijn in competentie met de grootste kos ten opzadelt, een ministerssalaris waard zijn?", zei hij. Zo'n stap ge beurde 102 jaar geleden voor het laatst. boor Bert Ummelen Washington - De VS lijken af te stevenen op een van de meest I schadelijke en ontwrichtende stakingen uit hun recente ge schiedenis. De piloten van American Airlines, Amerika's groot ste binnenlandse luchtvervoerder, dreigen het werk vandaag ®er te leggen als dan nog geen akkoord is bereikt in wat een Machtloos conflict lijkt. JJ6' het oog op de stakingsdrei- I ®ng heeft American zijn overzee- I e vluchten van vanavond ge- 1 ™rapt. De maatschappij wil aar vloot thuis hebben als haar t v neëerl(fu'zend piloten het Me er bij neergooien. I,'can Airlines vervoert bin- k f®er'ka's grenzen dagelijks e™011derdduizend passagiers 'n totaal negentigdui- Lna werknemers. Verreweg de 11 zullen, in het geval de I k I ^00rSaat. prompt met on- Vtil verï°f worden gestuurd, j ®ens American zal de staking Nolkaatschappii "vijftig miljoen L „rper daS kosten. eer ®ean twee da8en te 8aan I U-.,'ultimatum van piloten- 1 verstrijkt, was er giste- maar marginale beweging in onderhandelingen. De bond I een voorstel American 'te I vl£ zi'n regionale pendel- I "ten concurrerend te hou- De kern van het conflict betreft de salarissen. De APA eist een sa larisverhoging van 11,5 procent over de komende vier jaar. Vol gens de bond gaat het om een in haalslag, die sinds 1993 geleden koopkrachtverlies goed moet ma ken. American, dat claimt van al le Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen de beste salarissen te betalen, wil niet verder gaan dan 6 procent. Vanuit het Congres wordt er in tussen bij president Clinton op aangedrongen een afkoelingspe riode in te stellen. Clinton kan een Presidentiële Noodraad in het le ven roepen. Daar zou hij, gezien de economi sche belangen die op het spel staan, ook veel voor voelen. Naar buiten vermijdt de regering-Clin- ton elke schijn van interventie, uit vrees het onderhandelingsproces te verstoren. American hoopt op bemiddeling door het Witte Huis. De APA voelt daar niets voor. Demonstranten in Vlorë verbranden exemplaren van de krant 'Albanië', die zou worden gecontroleerd door de Albanese regering. De protesten, waarbij inmiddels vier doden zijn gevallen, houden al negen dagen aan. foto reuter Burgos/Lissabon (afp/rtr/ anp) - De blokkade-acties van stakende vrachtwagenchauf feurs in Spanje hebben zich gisteren uitgebreid en ver scherpt. Een 28-jarige Spaan se vrachtwagenchauffeur vond de dood onder de wielen van een Franse vrachtwagen. Anderen raakten gewond tij-r- dens schermutselingen met de politie. Niet stakende colle ga's werden geïntimideerd of kregen een steen door de voor uit. De doorgaande wegen in het noorden zijn bijna allemaal ge blokkeerd. Op de snelweg Ma drid-Valencia staan zo'n 450 trucks dwars over de weg. In het zuiden, in Andalusië, zijn ook ac ties gaande. Bedrijven door het hele land moesten hun productie staken wegens gebrek aan onder- delen of grondstoffen. De vracht rijders eisen een reorganisatie van de sector, die met name voor ziet in verlaging van de pensioen leeftijd van 65 naar 60 jaar en la gere brandstofprijzen. Vak bondsleiders waarschuwden voor verdere uitbreiding van de acties. De bond van taxichauffeurs CTE heeft bovendien zijn leden opge roepen zich vanaf maandag bij de truckers aan te sluiten. Zo'n honderd Nederlandse rij ders zitten vast in Spanje. Woordvoerder Hans Koeleman van de Nederlandse vervoersor ganisatie TLN noemde de sfeer bij de blokkades donderdag ronduit bedreigend. Banden van buitenlandse vrachtwagens wor den doorgesneden als de chauf feurs weigeren instructies van de actievoerders op te volgen. De staker die het leven verloor stond bij Burgos te posten. In de nacht van woensdag op donder dag werd hij overreden door een Franse trucker die een wegblok kade doorbrak. De Franse chauf feur reed door. Veertig kilometer verderop werd hij aangehouden. Tegenover de rechter verklaarde de 21-jarige Fransman niets te hebben gemerkt van het ongeluk. Hij werd na betaling van een borgsom van rond de veertien honderd gulden op vrije voeten gesteld. De Franse autoriteiten hebben Franse expediteurs opgeroepen Spanje te mijden vanwege de ri sico's. Zij hebben de chauffeurs ook aangeraden gebruik te ma ken van de grensovergang bij de Middellandse Zee. De Spaanse regering nodigde de transporteurs uit voor een ge sprek, maar Fedatrans, de initia tiefnemer van de acties, boycot het overleg. Minister Salgado voelt wel voor lagere brandstof prijzen, maar eist in ruil daar voor dat de expediteurs grotere verbanden vormen. Ondanks het bijna vastgelopen conflict kreeg minister Van Mier lo (Buitenlandse Zaken) van zijn Spaanse collega Matutes de toe zegging dat Madrid een oplossing zal proberen te vinden voor de blokkadeacties. Beide bewinds lieden spraken elkaar in Singa pore waar ze de topconferentie tussen de EU en Asean bijwonen. Singapore (anp) - De me ningsverschillen tussen de EU en Asean (associatie van zuid oost-Aziatische staten) over de bespreking van Myanmar en Oost-Timor zijn opgelost. De Europese en Aziatische ministers van Buitenlandse Zaken bereikten een compro mis over de wijze waarop bei de gevoelige kwesties tijdens hun overleg in Singapore aan de orde komen. De ministers blijven het echter oneens over de houding die zij tegenover de militaire junta van Myanmar in moeten nemen. In een lange en 'zeer eerlijke.' dis cussie tijdens de lunch slaagden beide blokken er niet in elkaar te overtuigen, zo verklaarde de Singaporese minister van Bui tenlandse Zaken Jayakumar na afloop. De EU wil de junta door een in ternationaal isolement tot demo cratische hervormingen dwin gen. De Asean is daarentegen juist van plan Myanmar als lid toe te laten en het door 'creatie ve betrokkenheid' te bewegen ernst te maken met democratise ring. De ministers zullen in de slotverklaring van het overleg expliciet opnemen dat zij van gedachten gewisseld hebben over Rangoon. Oost-Timor zal daar niet in voorkomen. Minister Van Mierlo stelt als EU-voorzitter de kwes tie in de besloten vergadering wel aan de orde, zo besprak hij woensdagavond met zijn Indo nesische collega Ali Alatas. De ministers zullen in de slot verklaring slechts vaststellen dat zij over gevoelige onderwer pen open en eerlijke discussies voeren om het wederzijds begrip te vergroten. Daarnaast betui gen zij gezamenlijk zich gebon- De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Malcolm Rifkind (l) met zijn Oostenrijkse collega Wolf gang Schussel tijdens de opening van de Euro-Aziatische top. foto anp den te voelen aan de mensen rechten zoals die in VN-verband zijn vastgelegd. Vooral Portugal drong er vooraf op aan dat de EU zich niet de mond zou laten snoeren over Oost-Timor. Indonesië dreigde vervolgens weg te lopen bij de top als de EU over de situatie in Oost-Timor, sinds 1975 bezet door Indonesië, zou beginnen. De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken is belegd om de bestaande goede economi sche samenwerking tussen de EU en de Asean ook tot het poli tieke vlak uit te breiden. Zij wil len de onderlinge dialoog ver sterken op het'gebied van vrede en veiligheid, het milieu en duurzame ontwikkeling, handel en investeringen en de mensen rechten. Van de Asean zijn Bru nei, de Filipijnen, Indonesië, Maleisië, Singapore, Thailand en Vietnam lid. In zijn openingstoespraak ver klaarde de Singaporese vice- premier Lee Hsieng Loong dat een politieke dialoog een na tuurlijke aanvulling is van een discussie over economische za ken. Af en toe zullen 'zelfs tus sen vrienden' meningsverschil len onvermijdelijk zijn. Con structief is echter zich hier niet op te fixeren, maar ze te accep teren en zich te richten op gebie den waarop men samenwerkt, aldus de vice-premier. „Wat werkt in Europa, zal niet altijd opgaan in de Aziatische context, en omgekeerd." Het overleg tussen de EU en de Asean zal morgen worden uitge breid met de ministers van Chi na, Japan en Zuid-Korea. Van die gelegenheid maken bewinds lieden gebruik bilateraal nog eens bij te praten. Zo zal Rifkind met zijn Chinese collega Qian Qichen praten over de proble men bij de overdracht van Hong kong spreken. De Zuid-Kore- aanse minister wil met Qian Qi chen over de gisteren opgeko men crisis rond de hoge Noord- Koreaanse overloper overleggen. Ministers Van Mierlo was zeer tevreden over het verloop van de dag. „Er is nu toch openhartig over Myanmar gesproken," merkte hij op. Ook Oost-Timor is aan de orde geweest terwijl dat vooraf absoluut niet mocht wor den genoemd. Frans protest tegen sluiting schouwburg Touion - Meer dan tweeduizend mensen hebben gisteren in de Zuid-Franse stad Toulon gedemonstreerd tegen het voornemen van Front National-burgemeester Jean-Marie Le Chevallier om de plaatselijke schouwburg te sluiten. Eind januari ontsloeg Le Chevallier al de directeur van de door hem als links bolwerk be schouwde schouwburg. Uruguay getroffen door enorme olieramp Montevideo - Het strand ten noorden van de Uruguayaanse stad Punta del Este is donderdag over een lengte van 25 kilometer be dekt door olie die uit een Panamese tanker is gestroomd. De olie bedreigt 200.000 zeeleeuwen en is rampzalig voor het toeristen seizoen aan de kust. De zandstranden bij Punta del Este zijn een belangrijke trekpleister voor de toeristen. De autoriteiten spre ken over de ernstigste olieramp in de geschiedenis van Uruguay. Oplossing ver weg bij Koreaanse crisis Seoul/Peking - De Chinese regering heeft Noord- en Zuid-Ko rea donderdag opgeroepen de kalmte te bewaren in de diploma tieke crisis rond de overgelopen Noord-Koreaanse topideoloog Hwang Jang-yop. De 73-jarige vertrouweling van de Noord-Ko- reaanse leider Kim Jong-il zit sinds gisteren in de Zuid-Kore- aanse ambassade in Peking waar hij politiek asiel heeft ge vraagd. Peking weigerde gisteren echter een hoge delegatie van het Zuid-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te ontvan gen, die wilde onderhandelen over de voorwaarden voor vertrek van Hwang naar Zuid-Korea. Volgens Zuid-Koreaanse diplo maten is China kwaad dat Seoul een akkoord tussen China en Zuid-Korea, om geen melding te maken van overlopers naar China, heeft verbroken. Alle aandacht is nu gericht op het ge sprek tussen de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse za ken Yoo Chong-ha en zijn Chinese ambtgenoot Qian Qichen in de marge van de Euro-Aziatische top in Singapore. Moslims dreigen met opmars naar Brcko Brcko - Ongeveer tweehonderd Bosnische moslims hebben gis teravond een kruispunt in een voorstad van Brcko geblokkeerd. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse contingent van de Navo-vredesmacht SFOR gezegd. Het geblokkeerde kruispunt ligt op de weg naar een SFOR-legerkamp. De betogers demonstreren op vreedzame wijze en willen verhinderen dat mi litaire voertuigen kunnen uitrukken. De moslims protesteren met hun actie tegen plannen om de Noord-Bosnische stad in handen van de Serviërs te laten. Ruim twintigduizend uit Brcko verdreven moslims zeiden al dat ze naar Brcko zuilen optrekken. Volgens de Washington Post en diplomatieke bronnen in Rome zou de bemiddelingscommissie de stad een jaar onder interna tionaal toezicht willen plaatsen, maar blijft de stad in Servische handen. Zo zouden de vluchtelingen de gelegenheid krijgen te rug te keren. De internationale arbitragecommissie geeft van daag in Rome officieel uitsluitsel over het lot van Brcko. De moslims zeiden zich verraden te voelen door het Westen nu de bemiddelingscommissie heeft besloten de Servische overheer sing van Brcko in stand te houden. Dode bij gijzeling in Tadzjikistan Moskou - Tadzjiekse strijders, die sinds vorige week veertien mensen in gijzeling houden, hebben gisteravond een militaire waarnemer van de Verenigde Naties doodgeschoten. De gijze laars worden vastgehouden in Obigarm, zo'n 80 kilometer van de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe. Onder hen bevinden zich drie VN-waarnemers, onder wie twee Zwitsers, vier Russische journalisten, vier medewerkers van de vluchtelingenorganisatie van de VN en de Tadzjiekse minister voor Veiligheidszaken, die afgelopen zaterdag werd gegijzeld toen hij wilde bemiddelen. De Tadzjiekse strijders, onder leiding van krijgsheren Rizvon en Bachrom Sodirov, eisen in ruil voor vrijlating van hun gijzelaars de overdracht van veertig mede standers uit het naburige Afghanistan.De executie werd via sa telliettelefoon gemeld door twee Russische journalistes, werk zaam voor de persbureaus Itar-TASS en Interfax, die zich even eens onder de gijzelaars bevinden. Door Bert Ummelen Washington - Het schandaal rond de fondswerving voor presi dent Clintons herverkiezingscampagne lijkt een nieuwe dimen sie te krijgen. Gisteren onthulde de Washington Post dat justi tie aanwijzingen heeft voor betrokkenheid van vertegenwoor digers van de Chinese Volksrepubliek, landse contributies, maar noem den het bewijs 'serieus'. De Chinese ambassade ontkent elke betrokkenheid van de rege ring in Peking bij ongeoorloofde pogingen de Amerikaanse rege ring te beïnvloeden. Het Witte Huis toonde zich, bij monde van woordvoerder McCurry, verrast door de publicatie. De aanwijzingen voor een moge lijke Chinese rol hebben er vol gens de Post toe geleid dat het FBI-team, dat is belast met het onderzoek naar de fondswer ving, is uitgebreid van een hand vol naar vijfentwintig personen. De versterking zou onder meer bestaan uit contra-spionage experts. Volgens het artikel, van de hand van onder anderen Bob Wood ward, zou de Chinese ambassade in Washington DC zijn gebruikt voor het plannen van illegale contributies van buitenlandse herkomst aan het Democratische Nationale Comité. De informatie zou onder meer via afluisteren zijn verkregen. Volgens de Post, die zich baseert op anonieme bronnen, heeft het justitiële onderzoek naar de du bieuze fondswerving nu ook een contra-spionage aspect gekre gen. De bronnen van de krant wilden niet nader ingaan op de aard van de aanwijzingen voor Pekings betrokkenheid en van de buiten- Belgrado (afp/rtr) - De kiescommissie in Belgrado heeft giste ren de overwinning van de oppositie bij de gemeenteraadsver kiezingen in die stad bekrachtigd. Dat heeft de voorzitter van de kiescommissie, Radomir Lazarevic, bekendgemaakt. De maatregel is conform de wet die dinsdag door het Servische parlement is aangenomen en waarin de overwinning van de oppositie in veertien steden op 17 november wordt erkend. Dat gebeurde na grote druk van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) op de Servische president Slobodan Milosevic. Belgrado is de eerste van de veertien steden waar de over winning van de oppositie offici eel is bekrachtigd. In de gemeen teraad van de Servische hoofd stad won de oppositionele coali tie van Zajedno ('Wij samen') 67 zetels, de regerende linkse coali tie 24, de radicale partij 17 en de democratische partij van Servië 2. Vesna Pesic, een van de drie op positieleiders van Zajedno, be schuldigde de machthebbers er donderdag van de verkiezings uitslagen nog steeds te willen manipuleren. Zij zei dat de de monstaties pas definitief ophou den als de gemeenteraad in alle veertien steden is geïnstalleerd op basis van de verkiezingsuit slagen. „Ik ben ervan overtuigd dat als de demonstraties ophou den de machthebbers de repres sie weer instellen", aldus Pesic. De oppositie staakte de dagelijk se betogingen twee weken gele den toen Milosevic overstag ging en de overwinning van de oppo sitie erkende. Waarnemend premier Stefan Sofijanski heeft een dag na zijn beëdiging zijn eerste economi sche hervormingsmaatregelen doorgevoerd. Hij ontsloeg giste ren de volledige raad van be stuur van de grootste staatsolie raffinaderij en benoemde zich zelf tot hoofd van een raad die de steeds verder afglijdende eco nomie moet stabiliseren.

de Stem | 1997 | | pagina 5