'Een cellist zit altijd moeilijk' Wagners opera uitgevoerd in oerversie DE STEM Fijnzinnige liedjes door een topkwartet Leonardo Trio speelt Mozart, Brahms en Schubert in Roosendaal Michael Jackson zou vader zijn geworden Willink-expo verlengd I nederland 2 Oasis-broers zien af van huwelijk 1ST D''speelfilm 16.°° Dges Nationale Reisopera op toernee met 4Der fliegende Hollander' DE STEM Musical Closer than Ever in Terneuzen IJ* Ru*warts 16.30 Alfred! I magazine 17.00 Tagessch I L i Marier>hof, serie 18.5! I l fetches 19.25 (s) Herzbl HMHH Gids Door Hans Rooseboom Koen Schouten,, cellist, maakt deel uit van het Leo nardo Trio. Dit trio, een zo genaamd pianotrio, bestaat verder uit pianist Jaap Kooi en Maris Mars. Zon dagochtend speelt het drie tal in schouwburg De Kring in Roosendaal. Het Leonardo Trio heeft een be hoorlijk zwaar programma uit de kast gehaald: een Mozart als op warmer, Brahms opus 97 als eer ste hoofdgerecht, en na de pauze Schuberts eerste trio als apotheo se. Een mooie gelegenheid om, voor zover nodig, het genre pianotrio te leren kennen aan de hand van een paar van de mooiste voor beelden. Het pianotrio vormt, sa men met het strijkkwartet, de harde kern van 'de kamermu ziek'. Bijna alle grote componis ten hebben één of meer piano trio's op hun naam staan. Bij de eerste meester van het gen re, Joseph Haydn, was een piano trio nog een simpele aangelegen heid, vooral voor de cellopartij. Cellist Koen Schouten, in zijn woning in de Amsterdamse Wa tergraafsmeer: „De cellopartij bij Haydn stelt niets voor. Die dub belt gewoon de linkerhand van de piano. Trouwens, ook de viool partij is in Haydns trio's onderge schikt aan de piano. In ieder pia notrio domineert de piano. In la tere werken, van Schubert en Dvorak bijvoorbeeld, is er voor de cellist wel meer eer te behalen. Middenstem „Als cellist zit je altijd moeilijk. In elk ensemble. De cello is een middenstem, die gauw dreigt te worden ondergesneeuwd. Het is bijvoorbeeld voor componisten heel moeilijk om een celloconcert te schrijven, want het instrument kbmt nauwelijks boven het orkest ■uit: Daarom bestaan er zo weinig celloconcerten. Er is maar één combinatie waar je als cellist he lemaal in je rol zit: in een strijk kwartet." „Tijdens het trio-spelen moet je dus voortdurend je best doen om overeind te blijven tussen viool en piano. Via repeteren kun je tot een balans tussen de drie instru menten komen. Maar toch hoort het publiek tijdens een concert de cello vaak niet, vooral als de mu ziek naar een climax gaat. Cello- spelen in een pianotrio is hard werken, ook fysiek." „Toch is het zeker geen ondank baar werk. Trio spelen blijft de moeite waard, er bestaat zo'n prachtige literatuur voor. In prin cipe spelen we alles, van Haydn tot nu. Veel grote componisten hebben pianotrio's geschreven. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Schu mann, Brahms, Dvorak, Debussy, Ravel. Favorieten? Het Dumky Trio van Dvorak is heerlijk! En Schubert, Brahms opus 8 en Ra vel." Nederlands „Onlangs zijn we bij Donemus geweest, het centrum voor docu mentatie en informatie over Ne derlandse muziek. We willen graag hedendaags Nederlands re pertoire spelen, we leven tenslot te in deze tijd. We hebben bij Donemus een pianotrio uitgeko zen van Tristan Keuris, die on langs is overleden. „Het Leonardo Trio bestaat sinds 1988. De naam is niet om een spe ciale reden gekozen, maar omdat het zo mooi klinkt. Toen we be gonnen was er een zeker gat in de markt in Nederland. Er waren nauwelijks pianotrio's. Er zijn er nu een paar bijgekomen. Op onze concerten komen vrij veel bezoe kers af, daarover hebben we niet te klagen. Ik denk dat het ligt aan het programma dat we spelen." „De kern van het trio zijn pianist Jaap Kooi en ik. Wij studeerden beiden aan het Haags conservato rium. We vormden al een duo en daaruit is het trio voortgekomen. Marin Mars, onze violiste, heeft in Amsterdam gestudeerd." „Ik ben kortgeleden uit het Nieuw Sinfonietta Amsterdam gestapt. Daar ben ik tien jaar eer ste cellist geweest. Maar dat werd me te veel routine. Lesgeven doe ik niet, ik leef van optredens hier en daar. Ik maak incidenteel deel uit van ensembles die hedendaags repertoire spelen, het Nieuw En semble, Asko, Schönberg Ensem ble. Ik kan ervan rondkomen." Praktijk „Of er opleiding bestaat voor en semble-spel? Uiteindelijk moet je trio spelen in de praktijk leren. Op het conservatorium ben je zo hard bezig met je instrument, heel solistisch. Je steekt een hoop op van grote mensen die af en toe langskomen, zoals Stockhausen en Messiaen. Als trio hebben we een keer in Den Haag een master class gehad van Rostropovitsj. Die heeft anderhalf uur het pia notrio van Tsjaikovski met ons gerepeteerd." „Natuurlijk kijk je als cellist op een bepaalde manier tegen je medespelers aan. De vio list? Violisten spelen altijd het melodietje, om het grofweg gene raliserend te zeggen. Daarom luisteren ze niet altijd even goed naar de anderen. Ze zijn een beet je ijdel, hebben het idee dat het om hen draait. Maar eigenlijk kan dat bijna niet anders, want het moet zo mooi mogelijk klinken. Toch moeten ze dat in een trio lie ver niet doen." „Naar de pianist kijk ik met heel veel respect. Om dat ze zo verschrikkelijk veel no ten moeten spelen. Kijk, ik kan voor een optreden nog wel eens denken: ik bekijk mijn partij nog wel. Maar pianisten moeten echt keihard studeren, keihard wer ken. Die trio's, dat zijn allemaal pianoconcerten. Toch is het voor een cellist prachtig om te doen. Het geeft mij genoeg voldoening. En we hebben ook een hoop ple zier." „Of wij als trio grote voor beelden hebben. Die zou ik niet zo gauw kunnen noemen. Het Beaux Arts Trio heeft hele mooie opnamen gemaakt. En die oude mannen, hoe heten ze ook al weer. Casals, Cortot en Thibaudet. Mo derne opnamen ken ik gewoon niet. Ik luister nooit naar muziek. Als ik thuiskom na een hele dag repeteren of spelen, fulltime be zig zijn met muziek, dan wil ik al leen maar. stilte. Pianotrio's zijn voor mij niet om naar te, luisteren, die zijn er om te spelen!" Leonardo Trio: pianotrio's van Mozart, Brahms en Schubert. Op zondag 16 februari in schouwburg De Kring in Roosendaal, aanvang 11.30 uur. Cellist Koen Schouten (rechtsboven), pianist Jaap Kooi en violiste Marin Mars van het Leonardo Trio. „Via repeteren kun je tot een balans tussen de drie instrumenten komen. Maar toch hoort het publiek tijdens een concert de cello vaak niet, vooral als de muziek naar een climax gaat. foto marco borggreve Door Ido Broersma Voor een uit te brengen opera heb je een behoorlijk orkest nodig. En als je als Nationale Reisopera in een sei zoen veel opera's wilt uitbrengen en niet zo veel te besteden hebt voor al weer een professioneel begeleidings orkest dan moet je je toevlucht ne men tot een soort noodgreep. De nood wordt bij Der fliegende Hollan der van Richard Wagner, die nu door het land trekt, tot een deugd gemaakt. Van Wagners Der fliegende Hollander wordt de nooit gespeelde oerversie uit gevoerd, waarin vooral de instrumenta tie op belangrijke delen afwijkt van de gebruikelijke versie. Daarvoor is een kleiner orkest dan gebruikelijk nodig. Louwrens Langevoort, de intendant van de Reisopera, heeft in het oosten van het land zo zijn contacten. Het leek hem aardig om de conservatoria in Arn hem, Enschede en Zwolle, samen vanaf 1998 voor het tweede fase-onderwijs opererend onder de naam Messiaen Academie, bij het Fliegende Hollander project in te schakelen. Studenten en nog niet lang afgestudeerden van de conservatoria leveren de begeleiding. In de Franse musicus Marc Minkowski is de dirigent gevonden. Als solisten tre den aan sopraan Cécile Perrin, mezzo sopraan Lucia Meeuwsen, de tenoren Albert Bonnema en Patrick Henckens, bariton Florian Cerny en bas Dieter Schweikart. Verder werkt het eigen koor van de Nationale Reisopera mee. Vaderland Der fliegende Hollander is een echte opera uit de Duitse Romantiek. Liefde voor het vaderland, verlangens naar wijde verten, liefde en opofferingsge zindheid voeren de boventoon. Richard Wagner (1813-1883), per schip onder weg van Riga naar Londen en later Pa rijs om zijn schuldeisers'te ontvluchten, kwam in een storm terecht. Zo zou hij op het mysterieuze, altijd weer opdui kende spookschip uit de sage van De Vliegende Hollander zijn gekomen. De jonge Wagner, steeds door geldzor gen gekweld, wilde zich na zijn opera Rienzi aan nieuw muziekdrama wijden. Scène uit 'Der fliegende Hollander' Hij liet zich daarbij vooral inspireren door een roman van Heinrich Heine, waarin de hoofdpersoon een toneel voorstelling in Amsterdam bezoekt. Het lot van de heimatlose Hollander en de reddende engel, later Senta genoemd, werd in Heines werk sterk geromanti seerd. foto pan sok Het libretto schreef Wagner zelf. Hij liet het verhaal eerst in Schotland spelen, maar later verplaatste hij het geheel naar de Noorse kust. De muziek compo neerde hij in Frankrijk. Het duurde tot 1842 dat de opera in Dresden in premiè re ging. Het werk leidde met zijn ande re opera's tot een ware Wagner-vere- ring. Doordat Hitier een groot liefheb ber van zijn muziek was - de componist was ook antisemitisch - werd Wagners muziek na de oorlog lange tijd niet uit gevoerd. In Nederland nog niet zo vaak, maar in Duitsland lusten ze er wel pap van. Stormachtig 'Hojoje! Hojoje! Hallojo! Ho!' zingen de matrozen in een latere, traditionele ver sie van Der fliegende Hollander op het schip van de Noorse kapitein Donald Daland, dat in stormachtig weer be schutting heeft gezocht bij de kust. Even later komen de kapitein en de stuurman zelf zingend aan bod. Een Hollands schip gaat er voor anker. De Hollandse kapitein verzucht dat hij ze ven jaar over de wereldzeeën heeft ge zworven. Hij is gedoemd eeuwig te zwerven. Ich find es nicht, mein Hei- matlandl, zingt hij. Maar elke zeven jaar mag hij aan land om een vrouw te zoeken. Die vrouw zal hem van zijn doem ver lossen. Van de Noor hoort de Hollander, dat deze een dochter heeft. Zij moet zijn vrouw worden. Senta, zo heet ze, zit in tussen thuis en kan haar ogen niet van het schilderij, waar De Vliegende Hol lander op is afgebeeld, afhouden. Zij wil met zelfopoffering proberen de Hol lander uit z'n probleem te halen. Trouw Met Daland ontmoet hij Senta en zij zweert hem haar trouw. Haar aanbid der Erik wil haar van deze opoffering weerhouden. De Hollander kiest daarop weer zee. Senta stort zich, om haar trouw te bewijzen, in zee. De Hollander is op slag van z'n doem af. Regisseur Peter te Nuyl heeft zich nau welijks iets van Richard Wagners aan wijzingen voor de enscenering aange trokken. Iets van een schip of een deel ervan is op het podium niet te zien. Te Nuyl, die eerder opera's als Orfeo ed Euridice, Rusalka en Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny regisseerde, pro jecteert het portret van de Hollander op een wit doek. Er is een soort verhoging, omgeven door hoge zwarte wanden, waar de Hollander, vertolkt door bari ton Florian Cerny, al vanaf het begin op z'n plaats zit. Te Nuyl wil het sober VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 Dl Los Angeles (ap) - Is Michael Jackson vader geworden? Volgens de krant New York Post en het televisiestation KNBC-TV wel maar het ziekenhuis waar de echtgenote van Jackson zou zijn opj genomen en de productiemaatschappij van de zanger wilden het bericht gisteren niet bevestigen. Een boulevardblad meldde eerder dat de zwangerschap tot stand I was gekomen door middel van IVF en dat Jackson zijn vrouw 528.000 dollar had betaald om een kind voor hem ter wereld te brengen. Volgens een andere krant zou Jackson zijn vrouw bij de geboorte van het kind 1,24 miljoen dollar betalen en 2,3 miljoen dollar voor het voogdijschap bij een eventuele scheiding. NEDERLAND 1 07 00 Journaal 07 05 Roseanne 0729 Ontbijt TV 0900 Journaal 0905 Get the Picture (herh) 0934 'n Goeiedag met Jos ,024 De vijf zuilen (herh) ,0 55 Beeldenstorm (herh) „05 De late ochtend (tot 1 ,5 ,5 Ambulance (herh) ,5 43 'n Goeiedag met Jos ,537 Cosby Show, comedy ,704 Alles kits, kindermaga wakkere woud; 17.30 7 17.55 Alles kits kwis ,8 04 Roseanne, comedy ,832 Get the Picture, quiz 1901 Alle dieren tellen me ,9.29 Schoolstrijd, spelletje 2000 Journaal 20.24 Netwerk 2058 Weeroverzicht 2L06 Blik op de weg, verket 2141 ER, ziekenhuisserie 22 31 Niet geschikt voor ui. 23.11 Ewoks I: Caravan - speelfilm houden, want de Hollander laat hij niet eens aan land komen. Er is in de loop der tijd veel aan Wag ners Der fliegende Hollander gesleu teld. Eerst liet de componist het mu ziekdrama aan de Schotse kust spelen. Later werd de plaats van handeling ver anderd in de Noorse kust. Van slechts één bedrijf ging Wagner over op drie. Vooral voor de wereldpremière in de Opera van Dresden in 1842 werd er tij dens de repetities nog veel door de com ponist gewijzigd. Voor de première in Wenen in 1871 ontwierp Theodor Jachi- mowicz een speciaal podiumdecor, met schip en een Noorse fjord. De oorspronkelijke partituur werd een aantal jaren geleden door musicologe Isolde Vetter voor een Duitse uitgever op grond van bronnenmateriaal boven water getild. Het orkestmateriaal daar van is evenwel nooit uitgegeven en daardoor is de oorspronkelijke versie ook nooit uitgevoerd. De Nationale Reisopera heeft voor de komende uit voering nieuw materiaal op basis van de oorspronkelijke uitgave laten maken. Harpist Dat kan door een kleiner orkest worden gespeeld. Wagner liet zijn opera's later door grotere orkesten, van wel honderd man sterk, uitvoeren. Met zulke grote bezettingen, al of niet in de orkestbak was het nauwelijks mogelijk Der flie gende Hollander in ons land te spelen. Ook voegde hij een harpist aan de opera toe, die Senta's opoffering muzikaal moest ondersteunen. „Wij spelen hem zonder harp", zegt Jan Wolters. Het orkest van de Messiaen Academie zit met zo'n zestig man in de orkestbak. Voor de liefhebbers: tien eerste violen, negen tweede, zeven alt violen, zes celli, vier bassen, drie flui ten, twee hobo's en één althobo, twee klarinetten, twee fagotten, vier hoorns, één pauk, drie trombones en één bastu ba. Verder blazen twee hoornisten en drie piccolo-spelers hun partijen op het podium. 'Der fliegende Hollander' van Richard Wagner is onder meer te zien in: Rotter dam, Schouwburg, op vanavond en 16 Arnhem (anp) - Het Museum voor Moderne Kunst in Arnhem denkt vandaag de 20.000e bezoeker aan de Carel Willinktentoonstelling te verwelkomen. De tentoonstelling loopt sinds 1 december. Ze belicht het hele oeuvre van Willink. Dat kan mede dankzij bruiklenen van het Centraal iu- seum Utrecht. Wegens de grote belangstelling is de tentoonstelling in het museum te Arnhem - thuisbasis van een aanzienlijk aantal Willinks met t maand verlengd tot en met 16 maart. Van onze kunstredactie Wie een echte musical verwacht - zo'n groots en kleurrijk spek takel met een emotionerend verhaal - zal wellicht teleurstelling voelen. De liefhebbers van een verfijnd liedjesprogramma met teksten die ook nog ergens over gaan, zullen echter geen spijt krijgen. De 'song-by-song-musical' Closer than Ever, die mor genavond al in het Zuidlandttheater in Terneuzen staat, blijkt een schot in de roos van Bergen, de Nederlandse producent die nog risico's durft te nemen. Henk Poort en Doris Baaten (Evita) maken grote vocale in druk in dit Amerikaans liedjes programma over het leven in Manhattan (New York) dat door vertalers als Jan Boerstoel en Jaap Bakker doeltreffend naar een Nederlandse situatie is over geplaatst. Alberto ter Doest en Marjolein Keuning doen het eveneens uitstekend, dienstbaar aan komische en serieuze num mers die hen soms op het lijf ge schreven lijken. Het vocale viertal kende elkaar nog van de musical Les. Miséra- bles en heeft tijdens de voorbe reiding nauw samengewerkt met de vertalers. Zo kon het tot een bijzondere interpretatie komen van de Nederlandstalige liedjes, die een recensent deden denken aan 'een nog niet eerder opge voerde musical van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink.' Closer than Ever is voortgeko men uit de al meer dan 35 jaar durende samenwerking tussen tekstschrijver Richard Maltby Jr. en componist David Shire. Het begon allemaal met de muzikale revue Urban Blight die in 1987 in de Manhattan Theatre Club met groot succes werd opgevoerd. Dit programma was opgebouwd rondom diverse bestaande en fa voriete musicalnummers van Maltby en Shire. Twee jaar later kreeg het een vervolg, dat zo in sloeg dat enkele Newyorkse pro ducenten het duo vroeg om het uit te breiden tot een avondvul lende show. De schrijvers zochten verder in hun rijk gevulde archieven, schreven enkele nieuwe songs en febr.: Den Haag, Lucent Danstheater, op 18 febr.; Utrecht, Stadsschouwburg, op 20 febr.; Eindhoven, Stadsschouwburg, op 1 maart 'Closer than Ever', met v.l.n.r. Marjolein Keuning, Henk Po°rt> Alberto ter Doest en Doris Baaten. foto joris van bennek® Londen (rtr) - Gitarist Noel Gallagher van de uiterst populair Britse popgroep Oasis heeft zijn huwelijk afgelast. Met de stap volgt hij zijn jongere broer, de Oasis-zanger Liam, die begin®' ze week op het laatste moment zijn eigen bruiloft afblies. De 29-jarige Noel was van plan vandaag, op Valentijnsdag, i® diepste geheim te trouwen met Meg Matthews, meldt de Daily De krant geeft geen reden voor het niet-doorgaan van het huwelijk Zanger Liam (24) maakte zijn reputatie van dwarsligger waar kort voor het geplande huwelijk met actrice Patsy Kensit de M partij af te gelasten. De overdreven aandacht in de media ontnam a waardigheid aan wat een particuliere en speciale gebeurtenis mos- zijn, verklaarde zijn platenmaatschappij. 10.30 13.00 14.32 15.00 16.00 16.08 16.32 16.59 17.29 19.01 19.31 20.01 20.32 21.27 22.00 22.34 23.12 23.15 01.55 Bisteboat WK schaatsen, samenrj Nederland zingt Spreekuur. Thema: Psd Journaal Widget, tekenfilmserie! Mr. Bogus, animatiefili Mega Top 100, muziek 2Vandaag, actualiteite en 18.00 Journaal; 18.^ naai en vanaf 18.51 uit het nieuws gevolgj weer Koppen dicht Stapel op auto's, mag De kist, jongerenrubriej Fort Alpha, serie Dit was het nieuws, si The Making of Wantet over totstandkoming va| we spelshow Sesjun, jazz Je hersenen... dat bed zending van de Hersen^| derland Studio NOS (tot 24.00) WK schaatsen (mannj wen, tot 06.30) NEDERLAND 3 in 1989 ging Closer than Em is New York in première, een aan eenschakeling van losse num mers, waarin toch een bindende factor zat omdat ze allemaal gin gen over moderne moeizame re- laties en wat daar bij hoort: ge spannen gezinssiutaties, werk- stress en overdreven conditie training. Als off-Broadway-vooistellini I werd deze 'musical' vijftien maanden lang een allerwege be jubeld succes, bekroond met twee I Outer Circle Awards. De Neder landse musicalzanger Alberto ter Doest (o.a. uit Cats in Londen), die haar gezien had, introduceer- I de het idee bij producent Bergen om er een Nederlandse versie van te maken. Bergen durfde het aan om dit ei-1 genzinnige buitenbeentje, met 21 mini-nummers met expressieve muziek over het leven van alle dag, op de vaderlandse plan te brengen. 'Een musical die gaat over de mensen die er naar ko men kijken'. De voorstelling heeft in de Ne derlandse bewerking, geregis seerd door buitenlander Nigei West, iets cabaretesks. Zij speelt I zich af op een zwart toneel waar de vier in het zwart geklede zan gers elkaar afwisselen om virtuo ze solo's te presenteren maar ook I samenkomen in duetten, trio's et kwartetten. 'Closer than Ever' is 15 februari in I het Zuidlandtheater in Terneu zen, 4 maart in Oosterhout, IS I maart in Roosendaal, 22 april in Breda, 3 en 4 mei in Tilburg (Schouwburg), 8 mei in Middel burg, 9 mei in Bergen op Zoom, 24 mei in Etten-Leur. 10.00 11.00 11.30 12.00 12.07 13.00 13.08 13.11 13.40 14.05 14.57 15.22 15.33 16.00 16.07 16)33 17.05 18.00 18.15 18.30 18.40 19.00 Nieuws uit de natuu School TV - WeekjouriJ Mentor magazine (to| Journaal MiddagEditie Journaal PP: Uitzending GroenLiS B W (herh) Lingo (herh) Het Lagerhuis (herh) In voor- en tegensp Een dag om nooit t (herh) Bewogen beeld Journaal 2 Meter sessies (herh)| Wees blij met wat je 1 Police Rescue, politiest Villa Achterwerk, kinq met Verhalen van de 18.10 New York Sesamstraat Jeugdjournaal Het Klokhuis Lingo, spelletje BELGIË FRANS 1 12.50 Nieuws (tot 13.15) 17.1 Guy, misdaadserie 18.30 Région Cartes sur table, magazine 19.' dien des sports 19.30 Nieuws week-end 21.15 The Son of th' der, Amerikaanse film-komedl 22.50 Carré noir, cultureel mag Nieuws (tot 00.35) BELGIË FRANS 2 12.30 Autosport, hoogtepunte 14.30 Basketbal: Charleroi-Tel 6|a bla, kindermagazine 17.06, 'aces in Spa 17.35 Champion'! «magazine 18.00 lei Bla bi jout des ailes, magazine 19 20-00 Basketbal: Braine-Oosti Aquatica, watersportmagazij l N|euws 22.35 Coup d'envoi, vJ aje: Standaard Luik-Brugge 22 oal 23.00 Autosport: Races in Sp DUITSLAND 1 1 05.30 Morgenmagazin 09.00 I Date (h) 09.45 Tele-Gym ij 0.03 Tödliche Pisten (h) 10.4! er: Reise 11.00 Heute 11.04 amusement t.b.v. Aktie j <•05 Kein schoner Land 12.' ■55 Presseschau 13.00 Mitl •«Plusminus-News-econom: I lirh a Ta9esschau 14.03 hi L ^"ceChristiane Krüger 1 linfj ant' ma93zine 17.4! n orma e 17.55 Verbotene ■Ge0rechf'<l0Ta9eSSChau 20'15 Ft Iexc?k ?k6lt' rechtbankserie. lalkshn Tagesthemen 22;. 100 45 i?3'15 Bloodh°und' IGiri l NacJhtnnagazin 01.05 A lfilm y 01.30 Settle the! BW den»6 ?ültsl?nd 1 13.45 Cl "lyton - c,'cj|lnair magazine! Kh 1TI eunde helfen ih' JBV4j42,TheosGeb^4 L| J'KnWak (b) 15.10 togo 1530 w0 Gesundheits-Tip 1 LJ Wonderbare Welt (h) 1 endmaoaff:ShOW <h) 17-00 Heu1 C gc f 17-S0 Duell zu dr F Guten Abend. Met Zeit f' f

de Stem | 1997 | | pagina 18