DE STEM Zorg om gettovorming Terneuzen Kabelbreuk legt telefoonverkeer plat de stem Het strand als één grote vuilnisbelt WÊÊmÊÊËÊÊÊÊimÊÊÊÊÊm Echtpaar klaagt over deltavliegen op terrein in Nieuwvliet Man krijgt vier jaar voor doden vrouw Zwin College doet mee aan milieuconferentie VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENING uws KORT Ir 38/2 Maatregelen nodig om allochtonen beter over de stad te spreiden Buit gering bij inval in drugspand in Middelburg Politie haalt bestuurder (85) van de weg Bent u de administratief medewerker die Braacx Staal B.V. zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Twee maanden voor ex-politieman wegens fraude C1 STAAT DER NEDERLANDEN 674% lening 1987 per 1998/2002 *UARI 1997 B2 or Rien van Nunen van het kommetje loveel neerslag in wer- t begon hard te stor- p vangst werd er niet om, maar het ultralich- etje moest worden ver- Idoor een stroomdob- Brabantse jots er lood bracht ook iets |mpo, hetgeen de tijd verwisselen meer dan aakte. Bij enige twijfel reactietijd, het visge- de zichtbaarheid van [en tijdens het vissen, «geen last. Ik verwissel] er nodig, vaak en snel t'de geldt ook voor de Jtting, de haakgrootte en le van de haaklijn. Deze las 10/100 met een haak- [ïim voldoende. Ik miste eh geen vis en kon ook |t grotere voorns nog illen. Twee witte maden f haak waren ruim vol- om meerdere vissen ben te vangen. Bij 50 j raakte ik de tel kwijt en ik het verzamelen in kerfnet verafschuw, kan bit exact zeggen hoeveel ik ving. Ik vind dat ook put onbelangrijk. Wel dat mijn voornseizoen Es gestart. De havens van nelen, Lage Zwaluwe, In op Zoom, Steenbergen |Heen zullen de komende i aan een nadere inspec- brden onderworpen. De Brabantse haventjes zijn vinter echte hot spots! Ien lid van de biljartvere- mt van vandaag tot en met I aal kampioenschap eerste I is de talentvolle Zeeuwse I tantrum waar de vereni- I zorgt. De Bree behaalde in l:n gemiddelde van 29,11. I roor deze eindstrijcl. Iile eindstrijd tvereniging HIO uit Hein- uari tot en met zondag 2 «schap tweede klasse libre. I iloegen te Wijchen waar de II voor de organisatie zorgt. In gemiddelde van 4,24 als 5S in Diekirch in het Regio Zuid van de en en atletes opgenomen in Luxemburgse Diekirch die n Sebastian Vonck, twee C- Rik van Laarhoven, even- n en A-juniore Maaike van amses Bekkenk, nu lid van e van Stroo. oor-toernooi t op zondag 16 februari een Nederland. Deze honkbal- om 10.00 uur en duurt tot es uit bekerstrijd de strijd om de zaalvoetbal- >al. De mannen uit Aarden- aantreden tegen ZVH Mor- werd in sporthal 't Zwaantje ore in het voordeel van De pgaande open strijd de sco- ssem. Nog voor de doelwis- k Verdonck aantrad, terug, lools 1-2. Na de hervatting van Maldegemmer Storm en ers een strafschop mocht ne- icore was de strijd weer open r de gelijkmaker. Vliegende •iode pech de bal verkeerd op doog. aringruiters er in dit indoorseizoen houdt /club De Haringruiters uyu voor paarden en pony's. Dl densportcentrum Nieuwvliet vliet-Bad. 5 paarden- en ponycombma- begonnen met de B-pony s en rubriek, de Z-paarden. Juft' it Oostburg, Marc van 't wes- in uit Sluiskil. jekend Chouette zijn de finalisten in eker. Maradonna jr., koploP ich nipt door met 4-5 van Di - e in de competitie, V-Deco/b lijker. Met 1-7 won deze pl°eS voorheen altijd in voor ee vak voor V-Deco/La Choue le erin voor de mannen ui oor Primus/Pluym ook nog het voor de gasten eeIVf°,on nemen. Eric Dey (2x), Ste tekenden voor de zege. Min jinalist Maradonna jr. aista tegnstander en kwam tot jnge (2x) en Marco Roose. ren Barry van der Hooft knal adonna jr. binnen. Zeeland Hl Van onze verslaggever lerneuzen - De gettovorming t in Terneuzen hand over band toe. Het probleem is ge signaleerd door het Netwerk Minderheden Zeeuws-Vlaan- deren. Dat maakt zich ernstig zorgen over de stijgende con- I centratie van huizen in de Scheldestad waar allochtonen (niet-Nederlanders) wonen. Volgens coördinator J. Wielakker ontstaat het probleem doordat allochtonen (noodgedwongen) kiezen voor de stadsdelen waar de goedkopere huurhuizen staan. De PvdA-fractie in de gemeente raad van Terneuzen waarschuw de in het verleden ook al eens voor het gevaar van gettovorming in wijken zoals de componisten en bomenbuurt. Het netwerk maakt zich zorgen, omdat de ontwikkeling negatieve gevolgen kan hebben voor de leefbaarheid in een bepaald deel van de stad. „Door bijvoorbeeld het niet goed onderhouden van tuinen kan het beeld van de wijk achteruitgaan." Het Netwerk Minderheden is een platform van uiteenlopende or ganisaties dat trends onder min derheden in de streek signaleert en doorgeeft. Deelnemers in het netwerk zijn onder andere poli tie, maatschappelijk werk, ge meente Terneuzen, Woning bouwvereniging Terneuzen, Con sultatiebureau Alcohol en Drugs en Stichting Vluchtelingenwerk. Het netwerk maakte de zorg om het toenemende probleem van de gettovorming een jaar geleden al kenbaar in een brief aan het col lege van burgemeester en wet houders van Terneuzen. Daar is nooit antwoord op gekomen. Wellicht is het daarom goed, al dus Wielakker, om de gemeente binnenkort nog eens te herinne ren aan de brief. Het netwerk heeft het probleem in die brief niet alleen gesigna leerd. Ook is het dagelijks ge meentebestuur gevraagd extra aandacht te besteden aan moge lijke oplossingen voor de onge wenste ontwikkelingen. Volgens Wielakker is een van de opties dat de gemeente geld uit trekt om een betere spreiding van allochtonen over de verschillende wijken in de stad te waarborgen. „Door extra geld beschikbaar te stellen bovenop de huursubsidie is het mogelijk de huur van de duurdere woningen te verlagen om ze zo binnen bereik van die bevolkingsgroep te brengen." Daarnaast noemt hij speciale projecten in de probleemwijken die ten doel hebben de bewoners meer bewust te maken van de leefbaarheid. Bijvoorbeeld door ze te stimuleren manieren te zoe ken die de wijk aantrekkelijker maken. Wielakker noemt het pro bleem niet typisch voor Terneu zen, wel voor de regio. „Het doet zich in alle grotere steden voor. Wij hebben geen signalen dat het in de andere gemeenten in de re- Middelburg - In een woning aan de Grevelingenstraat in Middelburg heeft de politie I bij een inval in de nacht van woensdag op donderdag een geringe hoeveeheid heroïne en cocaïne in beslag genomen. De 27-jarige bewoner is aange bonden, evenals een 31-jarige en een 45-jarige Middelburger. Op straat werden aansluitend ook eep 22-jarige Viissinger en een evep oude inwoner van de Zeeüwse hoofdstad gearresteerd. De Viissinger en de bewoner van het pand zitten nog vast, ver dacht van handel in verdovende middelen. De inval gebeurde naar aanleiding van klachten uit de buurt. Middelburg - De politie heeft gistermiddag in Mid delburg een 85-jarige auto mobilist van de weg gehaald wegens gevaarlijk rijden. Vanaf de Schroebrug had de man vanwege zijn rijgedrag al de aandacht van agenten getrokken. Hij veranderde diverse ma len van rijstrook, pakte stoeprandjes mee en reed in de Zandstraat door rood licht de man is proces-ver- opgemaakt. Zijn eeht- heeft daarop het stuur overgenomen. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggevers Terneuzen - Het (mobiele) te lefoon- en dataverkeer van en naar het hart van Zeeuws- Vlaanderen is gisteren het grootste deel van de ochtend ernstig gestoord geweest. De oorzaak was een breuk in een glasvezelkabel van PTT Tele com. Die was ontstaan door grondwerkzaamheden aan de Sasdijkweg bij Vogelwaarde. De kabelbreuk ontstond rond 09.30 uur. De storing was even na 12.30 uur verholpen. Werkne mers van aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis veroorzaak ten de breuk. Ze waren tegenover Pauwhof aan de Sasdijkweg be zig met de aanleg van een pomp- gemaal voor het waterschap Hulster Ambacht. Volgens een woordvoerder van PTT Telecom had de aannemer kunnen weten dat op de bewuste plaats een telefoonkabel lag. Het telecommunicatiebedrijf stelt daartoe tekeningen beschikbaar. De PTT stelt Leenhouts aanspra kelijk voor de geleden schade. De hoogte van de claim is nog niet bekend. PTT Telecom verspreidde gister ochtend via Omroep Zeeland en de kabelkrant Maximaal TV de oproep de telefoon alleen te ge bruiken in dringende gevallen. Dit om het telefoonverkeer, voor zover dat mogelijk was, zo min mogelijk te hinderen, aldus de woordvoerder van PTT Telecom. De telefoonstoring zorgde bij verschillende bedrijven en bank instellingen voor veel ongemak. Bij postorderbedrijf Neckermann in Terneuzen vielen gisteren 120 van de 150 inkomende lijnen weg. De telefonistes van de Bestellijn van postorderbedrijf Neckermann in Terneuzen konden even uitblazen. foto wim kooyman Het gevolg was dat de telefonis tes van de Bestellijn een groot deel van de ochtend duimen za ten te draaien. Ze naar huis stu ren had volgens een woordvoer der geen zin. „Je wist niet wan neer de verbinding weer tot stand zou komen." De schade voor Neckermann was gisteren niet vast te stellen. „Het is moeilijk te zeggen wat we aan bestellingen gemist hebben." Over een eventuele schadeclaim is binnen het bedrijf nog niet ge sproken. Dow Benelux in Terneuzen had gisterochtend ook veel ongemak van de storing. De communicatie werd ernstig gehinderd. Voor de productie had de halvering van de communicatiemogelijkheden echter geen gevolgen. Bij banken weigerden onder meer geldauto maten dienst. Directeur Patiëntenzorg G. Ra- maekers van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen zegt dat er geen grote Van onze correspomdent Middelburg - De rechtbank in Middelburg veroordeelde de 41- jarige J. L. uit Kapelle wegens belastingfraude tot een gevange nisstraf van twee maanden voor waardelijk en een boete van 10.000 gulden. De officier van justitie had twee maanden voor waardelijk geëist. k, een politieman die inmiddels wnwege dit feit is ontslagen, Wrde bij zijn aangifte inkom stenbelasting een computer op "ie er niet was, gaf de opbreng sten van zijn kamerverhuur be radend lager op dan dat hij ont- "ng, trok een volledig waardelo ze videorecorder af en claimde furmhartig reiskosten. Op die manier werd over de jaren 1993 belastingdienst voor den benadeeld. Door Cees Maas EEN LEEG pakje Camel. Een en kele werkhandschoen. Een dooie zeemeeuw, omwikkeld met fijn plastic draad, afkomstig van een gerafelde scheepstros. Een hon dendrol. Een lege fles met Arabi sche tekens op het halfverscheur- de etiket. En veel plastic folie. Overal plastic flapppen in allerlei kleuren, veel landbouwplastic in alle maten. Ik wandel wat winter weg op een Zeeuws strand en waan me op een vuilnisbelt. De vloedlijn is een brede strook rotzooi, die van daag extra wordt onthuld omdat de harde wind het laagje zand wegblaast en alle troep eronder ook toont. Een voorzichtige schatting: hier kun je met de vol gende honderd meter vloedlijn twee volwassen vrachtauto's vul len. Een stuk boomstam van wel tachtig centimeter dik ligt er. Planken van een pallet met uit stekende roestige spijkers. Lege plastic jerrycans, een linker schoen. Ik schop tegen een bot van een groot beest en huiver bij een flacon waar stinkend spul uit sijpelt. Een plastic autootje van een kind. 'Afvalexcursie' Ik ben op 'afvalexcursie' gegaan na de berichten deze week dat veertig procent van het strand- vuil van schepen afkomstig is en dat de stranden vuiler en vuiler worden omdat ze op die schepen alle afval overboord kieperen. De Noordzee als gratis vuilnisvat. En het spoelt aan op de stranden. Die voor veel geld worden schoongemaakt om straks schoon en breed weer de toeristen te kunnen ontvangen. Iedereen roept dus om een lozingsverbod voor afval, of aanscherping van de regels en ik vraag me af wie De troep op het strand bij Groede is voor het grootste deel afkomstig van schepen, foto wim kooyman dat dan weer kan controleren. Ze maken de stranden schoon en enkele weken later blijken er weer bergen troep te liggen. De zee blijft leveren. Troep op het strand is van alle tijden. Als kind al vond ik vaak dode varkens op het strand van mijn Zeeuwse Noordzeedorp. Stinkende karkassen waren het, zwart van het zeewater, we mochten er nooit aankomen van onze ouders. We prikten er in met stokken in en hielden onze neu zen dicht als er gas ontsnapte. Ik vroeg me vaak af hoe varkens in hemelsnaam in de zee terecht kwamen. Tot mijn vader zei dat ze ze levend meenamen op de schepen om ze daar te slachten voor voedsel. Als ze onderweg dood gingen werden ze zo over boord gekieperd. Maar je had ook veeboten, die de kadavers ook zo loosden. Tegenwoordig hebben ze koelcellen aan boord waar hele ribstukken in hangen, dus tref je nu op de stranden knoken en rib ben aan. Want nog steeds kiepe ren ze alles wat ze niet gebruiken kunnen overboord. Bij Vlissingen moet je zijn, zeiden ze, daar is het erg, ze hebben het daar nog niet schoongemaakt. En het is raak in Vlissingen. De strook strand achter het windor- gel is één grote hoop troep. Voor zichtig bagger ik door een berg met scheepstrossen, oud riet, plastic flappen alweer, ondefi nieerbare derrie, stukken hout en veel plastic flessen. En hoe komt een verwrongen broodrooster toch in de zee terecht Een margarinekuipje, als het dat is, met Chinese tekens. Een stuk van een emmer. Een glazen pot met de groeten van Hak. Drie me ter prikkeldraad, een vogellijk besmeurd met olie, piepschuim, plastic hulzen, spuitbussen, maar jammer genoeg geen stinkvar- kens waar je met een stokje in kan prikken. Het afval verwaait. De aange plante wilgenheggen tegen de duinvoet zijn vrolijke waslijnen geworden met stukken plastic fo lie in allerlei kleuren. En het is vreemd. Vroeger waren de mensen blij dat er spul aan spoelde, nu roepen ze om een ver bod. Mijn opa vertelde vol smaak het verhaal van het aangespoelde vat wijn. Alle dorpelingen die het hoorden, snelden er heen met em mers. Om maar zo veel mogelijk' te bergen voor de politie arriveer de die het in beslag zou nemen. Sommige mensen dronken zich op het strand al ladddervol en moesten kruipend door de duinen naar huis toe. Er bestaat nog een liedje over ook. De mannen hadden een speciale plaats hoog in de duinen met een goed overzicht op de zee. Daar la gen ze met zijn allen naar Enge land te loeren. En wanneer er dan één riep: 'Di komt an, oor dan betekende dat dat er een lading hout aanspoelde. Die binnen de kortste keren geborgen was in de vele schuurtjes achter de duinen. En ze konden alles gebruiken: emmers, vaten, touw, noem maar op, alles werd dankbaar gejut. Het strand was altijd schoon. Jutbedrijf Want de mensen waren arm en hadden weinig. Nu hebben de mensen veel meer en zijn onze stranden vuil. En er wordt geroe pen om een lozingsverbod alsof dat een oplossing is. Gemeenten betalen veel geld aan bedrijven om de troep op te ruimen. Het is een kwestie van tijd voor er weer iemand geld in ziet en het eerste, professionele jutbedrijf van Ne derland opricht. Ditmaal wordt het dan jutten met de zegen van de overheid. En misschien nog een vette milieuvriendelijke sub sidie ook. Dat zijn van die denks- els tijdens een wandeling over een sterk vervuild stuk strand. Wanneer de noordwester het wa ter grijsgroen slaat en je voet blijft haken in een kluwen draad, dan bekijk je zo'n stuk strand zo als je wilt. Ben je een toerist, een wethouder strandzaken of een strandpaviljoenbaas, dan roep je hard om de schoonmaakploeg en om een lozingsverbod. Maar ben je er eentje zoals de mannen vroe ger uit mijn dorp, dan roep je hard: 'Der is angekomme, oor, en êêlvee ook VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 gio ook speelt." Verantwoorde lijk portefeuillehouder Minder hedenbeleid en Welzijn, A. Stahl- Hemelsoet, deelt de indruk van het netwerk over gettovorming niet. Er is weliswaar sprake van concentratie van allochtonen, al dus Stahl-Hemelsoet, maar niet in die mate dat de gemeente fi nancieel bij moet springen om een betere spreiding mogelijk te maken, zoals Wielakker sugge reert. Volgens de wethouder is binnen het dagelijks gemeentebe stuur nog nooit over de proble matiek gesproken zoals het net werk die schetst. Van onze corresponent Den Haag/Oostburg - Het Belgische echtpaar Coenjaarts heeft zich gisteren in een rechtszaak bij de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State in Den Haag beklaagd over het gevaar van het deltavliegterrein aan de St. Jansdijk in Nieuw vliet. De vakantiewoning van Coen jaarts staat naast het vliegveld. Volgens mevrouw Coenjaarts komt het regelmatig voor dat er deltavliegers boven het vakantie huis vliegen. Zelfs sportvlieg tuigjes en helikopters komen laag over. Bij de buren van Coen jaarts, de familie Herweijer, is al eens een deltavlieger op de akker neergestort. Ook zijn er ongeluk ken gebeurd doordat lierkabels in elkaar kwamen of braken, zei Coenjaarts. Het Belgische echtpaar wil dat de afdeling bestuursrechtspraak de vergunning aanscherpt die de ge meente Oostburg in 1991 voor het deltavliegterrein heeft verleend aan de Nieuwvlietse akkerbou wer P. Provoost. „Ik wil Piet Pro voost niet beroven van zijn broodwinning," zei mevrouw Coenjaarts na de rechtsztting. Maar zij wil wel met haar man rustig kunnen verblijven in de St. Janspolder zonder telkens opge schrikt te worden door geluiden of gevaarlijke manoeuvres. De exploitant van het zeilvliegte rrein, Provoost, heeft een akker bouwbedrijf. Toen de zaken wat minder gingen besloot hij negen jaar geleden op zijn bedrijf een minicamping op te zetten. Sinds 1991 heeft hij een terrein waar deltavliegers met een lier achter een vliegtuig omhoog worden ge bracht. Provoost zei gisteren dat onge lukken nooit zijn uit te sluiten. Er zitten volgens de exploitant zeker risico's vast aan het deltavliegen. Maar die zijn er vooral voor de vlieger en niet voor de mensen op de grond. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 25-jarige H. Y. uit Oostburg, die op 10 februa ri van het vorig jaar zijn echtgenote met messteken om het le ven bracht, is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Twee weken gele den werd er een gevangenisstraf van zes jaar tegen hem geëist. de Oostburger bij het aanhoren van die 'bekentenis' overspoeld door emoties, onmacht en paniek. Y. bond zijn vrouw vast met de bedoeling om haar als pakketje naar haar ouders terug te sturen. Toen zij daarbij een opmerking maakte, die hem tot in het diepst van zijn ziel trof, sloegen bij Y. de stoppen door en stak hij haar met een mes enkele malen in de borst. De vrouw overleed op weg naar het ziekenhuis. Y. wordt door de deskundigen van het Pieter Baancentrum in Utrecht verminderd toereke ningsvatbaar geacht. Het huwe lijk van het echtpaar leek voor de buitenwereld voorbeeldig. En zo dacht ook Y. erover. Een dag voordat het drama plaatsvond, ontdekte Y. dat zijn vrouw sinds jaar en dag van een ander hield en dat zij de relatie met heto wil de beëindigen. Volgens mr. Hid- dema, de raadsman van Y., Werd problemen zijn ontstaan. „Maar het was wel heel vervelend. Het ziekenhuis was soms niet bereik baar en bovendien werden veel gesprekken afgebroken." De Zeeuws-VIaamse politie ten slotte kreeg meldingen van men sen die problemen hadden met de telefoonverbindingen. Van onze verslaggever Oostburg - Driehonderd leerlingen van middelbare scholen in Zeeland presenteren woensdag 19 februari hun aanbevelingen voor een beter milieu. Ook het Zwin College uit Oostburg doet mee aan deze zogenaamde scholierenconferentie 'Global Fut ure' over milieu en ontwikkeling op het Buys Ballot College in Goes. De conferentie van het centrum voor internationale samenwer king (COS-Zeeland) en het con sulentschap natuur- en milieu educatie is bedoeld voor middel bare scholieren van de tweede klas van het voortgezet onder wijs. De leerlingen moeten zo meer inzicht krijgen in de relatie tussen milieuvraagstukken en in ternationale samenwerking. De mogelijkheden om daaraan zelf iets te doen, zowel op school als in de eigen leefwereld, staan cen traal op de conferentie. Behalve het Oostburgse Zwin College zullen ook leerlingen van de RSG Professor Zeeman uit Zierikzee en het Buys Ballot Col lege uit Goes hun medewerking aan de conferentie verlenen. In totaal doen er tien klassen van deze scholen mee, ongeveer drie honderd leerlingen. In de afgelopen maanden hebben docenten van verschillende vak gebieden, zoals aardrijkskunde, geschiedenis, economie en biolo gie, in hun lessen aandacht be steed aan natuur- en milieu-edu catie en internationale samen werking op dit gebied. Aan het einde van deze lessense rie is de leerlingen gevraagd om concrete aanbevelingen op te stellen hoe individueel gedrag, de schoolsituatie en de overheid voor een beter milieu kunnen zorgen. Tijdens de conferentie worden de aanbevelingen gepre senteerd door de leerlingen. Een forum van deskundigen zal de ideeën onder meer beoordelen op uitvoerbaarheid, rendement, voorbeeldfunctie en originaliteit. Het forum bestaat uit N. Ginjaar- Maas en E. Huibregtse van Mi lieucentrum Walcheren, V. Lans van Milieu Educatie Centrum de Bevelanden en A. Phernambucq van Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. Voor de school met de beste ideeën is er de 'Global Future Award' en een geldbedrag van 2500 gulden om de beste aanbe veling daadwerkelijk uit te voe ren op de eigen school. Daarnaast is er kunstwerk van de Ghanese kunstenaar Kofi voor de meest originele presentatie van de plannen. De klas met de hoogste totaalsco re mag bovendien Zeeland verte genwoordigen op de interprovin ciale scholierenconferentie die op 22 april in Den Bosch gehouden wordt. (ADVERTENTIE) Aflossing op 15 maart 1997 geheel vervroegd aflosbaar tegen de koers van 102%. Rente de rente loopt tot 15 maart 1997 en wordt op die datum betaalbaar gesteld. Betaling betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 15 maart 1997 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons.

de Stem | 1997 | | pagina 11