Begrafenis loopt uit op protest Gaat de liefde bij u ook door de maag? Israël laat Palestijnse vrouwen gaan 'Tachtig doden bij rellen in Xinjiang' 8.95 oh ETA is een veelkoppig monster ntegriteit CHINA Mostar vreest gevaar voor vredesakkoord bestem MMENTAAR IAND KORT 1996 dienst BUITENLAND A5 Albanese demonstranten steken partijbureau Democratische Partij in brand Veel geweld bij Duits carnaval Parlement Servië erkent winst van de oppositie Xinjiang Liefde is 14 februari 'n extra pittige pizza serveren in de vorm van een hart. Speciaal voor Vaientijn k belegd met stukjes perzik wat goed schijnt te, zijn voor de hartstocht En wilt u wat j' amour schen ken, dan hebben we een soepele rode Beaujoiais van Saint Amour., En waar komt u mee binnen? Met een fleurig Valentijn- joeket natuurlijk, (ortom, bij ons vindt u om met Vaientijn harten te veroveren. urige Valentijnpizza, elegd met tomaten/paprikasaus, WÊÊÊÊ BUITENLAND KORT rziken en pepertjes, per stuk Saint Amour, n soePe!e rode Cru de Beaujoiais, fles 0.75 liter 8,95 Valentfjnboeket, 3 varianten, per boeket 14.95* RUARI 1997 A4 nd voor het voorzitter race. De vroegere vak aam Kamerlid getoond, mening dat zij zeer ge- ganger Felix Rottenberg t zo goed als vast; haar chterstand. an Adelmund is er toch didatuur. Adelmund wil van de PvdA is prima, hap van de Tweede Ka- maar een deel van de Pv- t dubbelmandaat. Deze tie tijdens het komende ordt gesteld. Een wens niet aan wil voldoen. Hij r uitvoerig over statuten te dingen aan de opstel- nen zich nauwelijks voor nwijzigingen. Een derge- vuldige voorbereiding, van Adelmund is verlo- ment aan kritiek blootge- rvallen door de snelheid van de inschrijvingster- erd geschoven, belfunctie is de wens om s aan de orde te stellen, t om formele redenen de aald niet aan kracht met iet een groot principe' te aanstad gaat al te gemak persoon twee belangrijke et risico van belangenver- t. Het is moeilijk denkbaar lledig achter standpunten Is partijvoorzitter moeilijk die discussie tijdens een leden niet serieus. ;n Haag meente Den Haag hebben Het kind is aangetroffen parkeerterrein in het na- cotheek Marathon. De po- ak. Het kinderlijkje is het egentig is het aantal bran- 52.000. Dat is 25 procent ige cijfers van het Centraal n-, bos- en heidebranden het CBS. Er werd ook veel iral door brandmeldinstal- 96 voor een onrustbarende nden. ishandeling it Alphen aan den Rijn is andeling. De rechts-extre- deling van asielzoekers na tse CP'86 in een partycen- :r. Na afloop van de verga- CP'86-raadslid Freling en t, achtervolgden neonazi's erden. atie ist in een kort geding tegen bericht dat hij een geluids- ien technolease-construetie l dient vandaag. De NEC bandje van een vertrouwe- ïe voor Economische Zaken meerd over de technolease, het bandje begin 1996 heb- ,e bandje geen opnamen be- aase. pgerold che en de politie van Hong- irresteerd die zich op grote en met de smokkel van xtc c-pillen in beslag genomen, ie pillen van Nederland naar p het moment van aflevering nK) ij de Startersdesk van de Belastingdienst. gen heeft over belastingen, balie van de Belastingdienst: voor meer informatie gratis ners: 0800-0443. Iken. Wel makkelijker. 11111 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 tor de betrokken bestuurders ibreuken op de gemeentelijke had ruim 30 procent betreK- t lekken van informatie, de gemelde gevallen ging he .genverstrengeling. In ongevee eht kwesties was er sprake va fraude. tl pas vandaag reageren op resultaten. Bijna de helft v ten heeft de afgelopen jare les en richtlijnen opgesteld o nachtsmisbruik te voorkome gaat het dan om regels vo niet aannemen van geschenK ken over nevenfuncties v n en bestuurders. Ingrijpeno :n zoals (top-)ambtenaren iten wisselen van functie, w aar mondjesmaat toegepas id Mond (ap) - Israël heeft (isteren de eersten van de eenendertig vrouwelijke Pa lestijnse gevangenen vrijgela- (en zij moeten vrijkomen volgens een Palestijns-Israëli sche afspraak. De vrijlating is meer dan een jaar eld, omdat Israël aanvan- weigerde enkele van de jn, die werden beschuldigd betrokkenheid van moorden J'Israëliërs, te laten gaan. Ande- re vrouwen besloten daarop uit solidariteit ook in de gevangenis te blijven. Het Israëlische hoog gerechtshof maakte maandag de weg vrij voor de vrijlating van al de vrouwen. De Palestijnse leider Yasser Ara fat noemde de vrijlating gisteren een teken dat uitzicht biedt op vrede. „Zonder twijfel zal dit de relatie tussen de twee volkeren verbete ren," zei Arafat in de stad Ramal- lah op de Westoever, waar een feestelijke ontvangst voor de vrouwen was voorbereid. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu kreeg vanwege het besluit de vrouwen vrij te laten felle kritiek te verduren van le den van zijn eigen rechtse Likud- partij. Een van de vrouwen, de 31-jarige Lamia Marouf, werd op een vliegtuig naar Brazilië gezet. Ze had tien jaar uitgezeten van haar levenslange gevangenisstraf we gens lidmaatschap van een groep die een Israëlische militair had ontvoerd en vermoord. Haar echtgenoot, die ook deel uit maakte van de groep, zit nog vast. Marouf had in de gevange nis een dochter gekregen en het kind woont nu in Brazilië. Na het vertrek van Marouf wer den andere vrouwen vrijgelaten uit de Sharon-gevangenis in Tel Mond, zeiden de gevangenisauto riteiten. Enkele tientallen Israë liërs protesteerden bij de gevan genis tegen de vrijlating, waar mee volgens Shuki Lax, een lid van Likud, de spot werd gedre ven met de Israëlische wet. „We capituleren voor de druk van de Palestijnen," aldus Lax. In Jeruzalem demonstreerden tientallen Israëliërs, van wie en kele vrouwen waren uitgedost als Palestijnse guerrillastrijdsters, bij het kantoor van Netanyahu. „Joods bloed voor vrede," riepen zij. \1ore (rtr) - Tienduizenden Albanezen hebben gisteren tijdens ie begrafenis van een omgekomen demonstrant in de haven- itadVlore betoogd. In spreekkoren jouwden zij de politie en de legering van president Berisha uit. De politie doodde hem," riep opgevoerd, meldde gisteren het ien menigte van ten minste der- Griekse ministerie van Openbare tigduizend mensen die achter de Sast van Artur Rustemi liepen. De winkelier stierf maandag door «ïkogelwond tijdens botsingen iade straten van Vlore. Demonstranten staken gisteren Set partijbureau van de regeren de Democratische Partij (DP) in tand. Verder bleef het tamelijk mstigin de stad. Geüniformeerde politie liet zich niet zien. Een leider van de Democratische Partij was naar Vlore gekomen. Hij riep de menigte op tot een dialoog om de economische crisis en later de politieke crisis op te In Tirana besprak het Albanese parlement gisteravond het voor stel van premier Meksi om de noodtoestand uit te vaardigen in Vlore. Dit als middel om de on rust in te dammen. Maar zelfs parlementariërs van Berisha's partij leken reserves te hebben. In diverse Albanese steden beto gen de inwoners al weken lang. Zij eisen hun geld dat zij hebben verloren in investeringsfondsen die zijn gebaseerd op het riskante piramidespel. Drie mensen zijn omgekomen bij de demonstraties, van wie een door een hartaanval. Meer dan 150 mensen liepen ver wondingen op. Griekenland vreest dat de onge regeldheden in buurland Albanië zullen leiden tot een massale toe stroom van Albanezen. Het land heeft daarom zijn grensbewaking Diisseldorf (ap) - In Duitse ste den is het carnaval overscha duwd door geweld. Het zwaarst getroffen werd DüsseldorfVanaf donderdag tot aan vastenavond werden tachtig gevallen van mis handeling gemeld. De politie pakte 118 mensen op voor vernie ling. In Essen werden toeschouwers hij de optocht lastig gevallen door zo'n honderd neonazi's en sidnheads. Zij zouden vechtpar tijen hebben uitgelokt en mét vuurwerk hebben gegooid. De politie arresteerde 28 verdachten. Orde. Volgens het ministerie zijn het le ger, de kustwacht en de politie bij de operatie betrokken. Ook ande re landen, als Spanje en Italië, hebben de controle bij hun gren zen verscherpt om Albanezen, die elders een beter leven willen zoe ken, buiten de deur te houden. Belgrado (afp/rtr) - Het Servi sche parlement heeft gisteren de verkiezingsoverwinning erkend van de oppositie bij de gemeenteraadsverkiezingen van 17 november. Het nam daartoe met overweldigende meerderheid een speciale wet aan. Van de 130 aanwezige afgevaar digden stemden er 128 voor de wet gebaseerd op een rapport van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE). De OVSE kwam na onder zoek tot de conclusie dat de Ser vische oppositie de gemeente raadsverkiezingen heeft gewon nen in 14 Servische steden, waar onder de hoofdstad Belgrado. Het socialistische bewind van president Milosevic had de ver kiezingsuitslagen in die veertien steden ongeldig laten verklaren. Daarop brak een ongekende pro- testgolf uit waarbij honderddui zenden Serviërs betoogden voor erkenning van de verkiezingsuit slag en tegen de regering. De cri sis werd een bedreiging voor Mi losevic, mede door buitenlandse kritiek op het regime. Het parlement hoopt dat met het aannemen van de wet een einde is gekomen aan de golf betogingen in diverse steden. De Servische oppositie, verenigd in de coalitie Zajedno, had eerder beloofd bij erkenning van haar verkiezingsoverwinning te stop pen met de dagelijkse demonstra ties. Zij liet gisteravond echter weten dat ze doorgaat met haar mani festaties tegen het regime. Dertigduizend mensen betoogden tijdens de begrafenis van de 30-jarige Artur Rustemi, die maandag tijdens botsingen door politieko gels om het leven kwam. foto reuter Chinese autoriteiten hebben de stad Yining laten afgrendelen na een gewelddadige opstand van moslim-separatisten. 1000km Alma-Ata/Peking (rtr/afp) - Bij de rassenrellen in Yining, in de Noordwest-Chinese provincie Xinjiang, zouden op 7 februari tachtig mensen om het leven zijn gekomen. Het cijfer is afkom stig van ballingen in Kazachstan van het Verenigde Nationale Revolutionaire Front van Oost-Turkestan (UNRF), dat ijvert voor een eigen Oejgoerse staat onder de naam Oost-Turkestan. Volgens het UNRF waren 55 van en paramilitaire politie patrouil- (AD VERTE NTIE) de dode slachtoffers etnische Chinezen en 25 Oejgoeren. Een deel van de Oejgoerse moslim meerderheid in de regio Xinjiang wil een eigen staat. De onrust in het gebied duurt ondertussen voort. De Chinese autoriteiten hebben de stad Yining laten af grendelen na een gewelddadige opstand van moslimseparatisten. Niemand kan de stad in of uit, meldden inwoners van Yining aan buitenlandse persbureaus. Het moeilijk om informatie uit het gebied te verifiëren. De autoriteiten stelden een avondklok in. De politie heeft wegversperringen opgeworpen. Sinds vorige week donderdag zijn de luchthaven en het trein station gesloten, vertellen inwo ners. Ook winkels blijven dicht Discovery gelanceerd voor Hubble-missie Cape Canaveral - Het Amerikaanse ruimteveer Discovery is gis terochtend kort voor tien uur onze tijd gelanceerd voor een tien daagse missie. De start verliep zonder problemen. De astronauten zullen de Hubble-telescoop, die zich sinds 1990 in een baan om de aarde bevindt, een onderhoudsbeurt geven. Zo vervangen zij en kele verouderde onderdelen en installeren zij nieuwe weten schappelijke instrumenten. Vriendin moordenaar Rabin beschuldigd Jeruzalem - Justitie in Israël heeft de vriendin van de moordenaar van de voormalige premier Rabin gisteren in staat van beschuldi ging gesteld wegens medeplichtigheid aan de moord. De 22-jarige Har Shefi wordt behalve medeplichtigheid ook het verzwijgen van de voorbereidingen van de moordenaar, Jigal Amir, ten laste gelegd. Ze kan vijf jaar cel krijgen voor haar aandeel. De aan klacht komt vijftien maanden na de moordaanslag op Rabin. Amir is wegens de moord tot levenslang veroordeeld. België krijgt eigen Opsporing Verzocht Brussel - Nog voor het eind van deze maand beschikt België over een eigen variant van het Nederlandse televisieprogramma Op sporing Verzocht. Het programma krijgt de naam Oproep 2020, en wordt uitgezonden door de Vlaamse commerciële zender VTM. Belgische politiediensten doen een beroep op het publiek bij het onderzoek naar zware misdaden of de speurtocht naar verdwenen personen. Getuigen krijgen het verzoek zich te melden via een gratis telefoonnummer. Het zijn de ouders van de vermoorde meisjes Julie, Melissa, An en Eefje geweest die hebben aange drongen op de komst van het opsporingsprogramma. Oorlogsepos vooraan bij Oscar-nominaties Los Angeles - Het oorlogsepos The English Patient overheerste gisteren de nominaties voor de jaarlijkse Oscar-filmprijzen. Ma donna zag een nominatie als beste actrice voor haar rol in Evita, waar zij op hoopte, aan zich voorbijgaan. The English Patient is in twaalf categorieën voorgedragen, onder meer voor beste film, Anthony Minghella als beste regisseur, Ralph Fiennes als beste acteur en Kristin Scott Thomas als beste actrice. Daarna volgen Shine en Fargo, elk met zeven nominaties, onder meer voor beste film. 'Hoogtepunt onderdrukking in Myanmar' Londen - De politieke onderdrukking en de schending van de mensenrechten in Myanmar (Birma) hebben een nieuw hoogte punt bereikt. Dit zegt Amnesty International (AI) in een rapport over het land. Volgens AI is de situatie nog nooit zo slecht geweest sinds eind jaren tachtig. De militaire machthebbers hebben 'geen enkele tolerantie voor welke vreedzame politieke activiteit dan ook'. Vorig jaar zijn er meer dan tweeduizend mensen gearres teerd omdat verbetering van de mensenrechtensituatie wilden. Israël valt doelen in Libanon aan Baalbek/Beiroet - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben giste ren aanvallen uitgevoerd op meerdere doelen in Libanon. Raket ten afgevuurd op stellingen van het Populair Front voor de Be vrijding van Palestina ten zuiden van Beiroet. In de laatste van een reeks aanvallen vuurden Israëlische toestellen twee raketten af op de zeezijde van een heuvel in de Naameh-vallei, waar zich bases van het front bevinden. Eerder op de dag viel Israël bases van deze zelfde beweging in het zuidoosten aan. Tevens schakelde de Israëlische luchtmacht een zendantenne van een Hezbollah-radiozender in de Bekaa-vallei uit. Er zijn geen meldingen van gewonden. Burundese oppositieleider opgepakt Bujumbura - De secretaris-generaal van de belangrijkste Burun dese oppositiepartij FRODEBU, Augustin Nzogibwami, is giste ren in de gevangenis gezet nadat hij al enkele dagen eerder huis arrest had gekregen. Hij zou de staatsveiligheid van het land in gevaar hebben gebracht. Radio Studio Ijambo zei dat Nzogibwa mi was opgepakt omdat hij vrijdag in een radio-interview met de BBC de zogenaamde hergroeperingskampen voor Hutu's concen tratiekampen had genoemd. In Burundi is 85 procent van de 5,6 miljoen inwoners Hutu terwijl de Tutsi-nainderheid alle touwtjes in handen heeft. leert in de straten. Ook in andere steden van Xin jiang blijft de situatie gespannen. In de hoofdstad Urumqi wordt er meer gesurveilleerd door de poli tie, evenals in de steden Kashgar en Aksu. De etnische Chinezen zijn bang voor jonge Oejgoeren, die met messen jacht op ze ma ken. Xinjiang heeft al lang te kampen met etnische spanningen. Acht miljoen soennitische Oejgoeren vormen er de grootste van dertien etnische groepen. De Han-Chine- se migranten vormen inmiddels ongeveer veertig procent van de in totaal 16,6 miljoen inwoners. Radicale separatistische Oeigoe- ren krijgen steun van verschillen de groepen ballingen in Kazach stan. Mostar (afp/rtr) - In de Bosnische stad Mostar blijft het onrus tig. In de nacht van maandag op dinsdag ontploften twee gra naten in het Kroatische deel. Ook zijn zesentwintig moslims uit hun huizen gezet. Bijzonderheden daarover ontbreken nog. VN- en NAVO-woordvoerders hebben dat gisteren gezegd. Ook in het moslim-gedeelte was volgens onbevestigde berichten spra ke van incidenten. Leden van de Kroatische minderheid zouden het slachtoffer zijn geworden van agressie. Maandag viel in Mostar een dode toen moslims, die een begraafplaats in het westen van de stad kwamen bezoeken, onder vuur werden geno men. Het ging om het ernstigste incident sinds het einde van de mos- lim-Kroatische oorlog in Herzegovina in 1994. De burgemeester van Mostar, de Kroaat Ivica Prskalo, vreest nu voor de uitvoering van de vredesakkoorden van Dayton in zijn stad. In een interview met de krant Novi List zegt Prskalo dat de situatie in Mostar 'van uur tot uur verslechtert'. De hoofdstad van de Herzegovi na wordt beschouwd als testcase voor het functioneren van de mos- lim-Kroatische federatie, een van de twee entiteiten binnen Bosnië. Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 15 februari a.s. "Zolang de voorraad strekt. Door Huub van As Elke keer dat de Baskische afschei dingsbeweging ETA toeslaat, wordt in Spanje de Odyssee van de boekenplank getrokken. De Hydra - de veelkoppige, giftige waterslang uit het aan Homerus toegeschreven heldendicht - kun je een kop afhakken, en een dag of een maand later weer, maar iedere keer groeit de kop weer aan. En dat nu al achtentwintig jaar lang en achthonderd doden later. Wat de Spaanse justitie ook doet - ETA-ter- roristen oppakken, of ze laten uitleveren door Frankrijk of België, of de legale poli tieke tak Herri Batasuna (Volksunie) het vuur na aan de schenen leggen - de ETA reageert met aan te tonen er nog te zijn. Zo waren de twee aanslagen van maandag een reactie op de arrestatie van vijf leiders van Herri Batasuna op verdenking van 'samen werking met een gewapende organisatie'. In Madrid kwam een rechter van het Hoog gerechtshof om het leven en in Granada moest een op een legerbasis werkzame kap per het ontgelden. Daarop volgde gisteren een moordaanslag op een zakenman in de Baskische stad Tolosa. Daar kwam nog bij dat maandag Eugenio Aramburu, een leider van Herri Batasuna, zich in zijn huis in het Baskische Mallabia zou hebben verhangen, uren voordat hij voor het Hooggerechtshof in Madrid had moeten verschijnen. In Spaans Baskenland was het op dat mo ment toch al onrustig nadat vorige week José Maria Aranzamendi, die al bijna twee jaar vastzit op verdenking van lidmaat schap van de ETA, zich in zijn cel van het le ven beroofde. Bij de daar op volgende onge regeldheden in het weekeinde werden 35 ar restaties verricht. Nu Herri Batasuna wordt aangepakt, doet de belangrijkste partij in Baskenland, de Baskische Nationalistische Partij (PNV), ook weer van zich spreken. Deze PNV staat ook afscheiding van deze regio voor, maar dan wel op een minder hardhandige manier. De PNV is in Baskenland regeringspartij en behoort met de Catalaanse CIU tot de regio nale partijen, die premier José Maria Aznar nodig heeft voor zijn parlementaire meer derheid in het landelijke parlement. Uit dien hoofde staat de PNV achter de harde lijn, die de premier voorstaat. Maar PNV-leider Xabier Arzalluz haalde vorige week nog het ongenoegen van Madrid op zijn hals door te stellen dat op termijn toch ook overleg nodig zal zijn om het Bas kische probleem uit de wereld te helpen. Praten, uiteraard niet met de ETA zelf, maar met Herri Batasuna, luidde zijn aan beveling. Minister van Binnenlandse Zaken Jaime Mayor Oreja noemde dat idee 'onzin'. Vol gens hem kan er geen sprake zijn van een dialoog met een organisatie 'die er slechts op uit is de samenleving haar wil op te leg gen'. De onwil van de regering in Madrid om een gesprek aan te gaan met Herri Batasuna laat zich verklaren. Deze partij was in het verle den niet alleen de politieke tak van de ETA, maar vooral ook de gematigde tak van de Baskische afscheidingsbeweging. Dat ge matigde karakter is in de loop der jaren ge leidelijk aan verdwenen. Een voorbeeld van die radicalisering werd enkele jaren geleden geleverd door advoca ten van Herri Batasuna die gevangenzitten- de ETA-leden juridisch bijstaan. ETA-ter- roristen die spijt betuigden en in aanmer king wilden komen voor het reïntegratie programma van de Spaanse regering, wer den daarvan afgehouden door de advocaten. Amnestieverzoeken werden niet ingediend, want dat zou de afscheidingsbeweging niet dienen. Tezelfdertijd bleek uit afgeluisterde telefoongesprekken dat de advocaten goed op de hoogte waren van toekomstige doel witten van de ETA. Het is dan ook niet voor niets dat de Spaanse justitie haar pijlen richt op Herri Batasuna. Succes in de strijd tegen het ETA-terroris- me is echter niet alleen in Spaans Basken land en in Madrileense gerechtskamers te boeken. Zonder de steun van Frankrijk zal de Hydra zich blijven oprichten. Politioneel succes in Spanje bracht een groot aantal ETA-terroristen er in de jaren zeventig toe de wijk te nemen naar Frankrijk. Toen van af eind jaren tachtig de Franse regering Spanje daadkrachtig de helpende hand toe stak, resulteerde dat in de ontdekking van diverse ETA-onderkomens en -munitie- voorraadkamers in Frans Baskenland en zelfs ver weg van de Spaanse grens, in Ram- bouillet bij Parijs. Sindsdien heeft het ETA-geweld zich voort gezet, maar wel met minder middelen en minder frequent dan voorheen. Misschien vergelijken de Spanjaarden de ETA-terreur niet alleen met de Odyssee omdat daarin de Hydra steeds weer zijn kop opsteekt, maar juist in de wetenschap dat in het Griekse heldendicht Heracles uiteindelijk de slang weet te doden.

de Stem | 1997 | | pagina 5