Boer krijgt schade niet altijd vergoed szr Begr Gc Sollicitatieklachten? Dumpprijzen varkensvlees hebben niets te maken met pest Vreeman: 'Geen debat dubbelrol Adelmund' 'Lekkende' wethouder grootste probleem integriteit FNV zet deur op een kier voor voorkeursoperaties Dubbelfunctie 's Lands grc DE STEM BINNENLAND DB STEM Varkenshouder moet regels hebben nageleefd Straks trouwen op de Brandaris Wijziging fonds levert weinig op Bel het Meldpunt Sollicitatieklachten: 06 - 0223 285 Bekladder van schilderij in hongerstaking DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Babylijkje gevonden in Den Haag Recordaantal branden in 1996 Neonazi opgepakt voor mishandeling Kaïnerlid Vos eist rectificatie Xtc-lijn met Hongkong opgerold Belastingdienst Albanese demo Veel geweld bij Duits carnaval Saint Amour, 'n soepele rode Cru 1 1111 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 A4 Van onze verslaggever Breda - „Dat staat er helemaal los van," zegt voorlichter Eric Muller van Albert Heijn. „Het heeft echt niets met elkaar te maken." Maar het was toch wel even raar opkijken toen gis teren op een van de binnenlandpagina's van De Stem, die rijkelijk gevuld was met nieuws over varkenspest, óók nog eens een advertentie prijkte met - naar het leek - dumpprijzen voor varkens vlees. Albert Heijn bood in de 'Topper van de week' schouderkarbonades aan voor ƒ6.98 per ki lo. Normaal per kilo 11,50. „Nee, hoor daar moet je geen verband in zien," laat Muller weten. „Zo'n advertentie hebben we elke dinsdag in de dagbladen. Dat wordt lang tevoren gepland. Ik heb het dan over maanden. Lang vóór de varkenspest uitbrak. Meestal hebben we die ad vertenties zelfs al voor een heel jaar vastgelegd. Aanleiding tot uitstel hadden we ook niet. Nega tieve reacties bij de klanten zijn ons niet bekend. Maar in diezelfde krant stunt ook de slagersketen Maros met varkensrollades voor 7,98 per kilo en magere blanke varkenslappen voor 5,98 per kilo. Doch de reactie is precies hetzelfde als bij de grootgrutter. Zo'n advertentie is er elke dinsdag. Er kan ook op dit moment ook geen sprake zijn van prijsdalingen of -verhogingen, zo verzekert direc teur inkoop N. Hendriksen van grootgrossier Stur- ko in Utrecht, waar dagelijks gemiddeld vijfdui zend varkens worden geslacht. „Het exportverbod is maar zeer beperkt. Het geldt alleen voor die gebieden in Oost-Brabant. De aan voer is hier, net als overal elders, normaal. Die zou alleen toegenomen zijn bij een nationaal en totaal exportverbod zoals een paar jaar geleden. En dus is er met de prijzen ook niets aan de hand." Wel verwacht hij veranderingen in de komende weken. Dan zullen er minder dieren voor de slacht worden aangeboden. „Als ik dat zo inschat kan landelijk gezien de aan voer met 40.000 varkens per week afnemen. Dat betekent een daling van zo'n 10 tot 15 procent. Mo gelijk dat er dan een prijsstijging in zit." Den Haag (anp) - Wijzigingen in het ziekenfonds hebben weinig invloed op de kosten van de ge zondheidszorg. Veranderingen in het aantal en soort verzekerden en het eigen-bijdragesysteem le veren maximaal 100 miljoen gul den op. Dit blijkt uit onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau naar wijzigingen die het kabinet overweegt. Een inkomensafhan kelijke eigen bijdrage van 1 pro cent van het inkomen bespaart volgens het SCP maar 100 mil joen. Verzekerden gaan dan iets minder naar de dokter en gebrui ken minder medicijnen. Verlaging van de ziekenfonds grens 60.000 naar 40.000 gulden levert eveneens 100 miljoen gul den op. Zo'n 3,5 miljoen fondspa tiënten zullen zich dan particu lier moeten verzekeren. Nadeel van deze variant is volgens het SCP koopkrachtverlies voor 600.000 huishoudens. Van onze verslaggever Den Haag - De Noord-Brabantse boeren die bedrijfsschade lij den door varkenspest, kunnen niet zonder meer rekenen op een schadevergoeding. Het ministerie van Landbouw keert alleen geld uit, indien de varkenshouders zich volledig hebben gehouden aan alle richt lijnen van de Gezondheids- en Welzijnswet voor Dieren. Zo niet, dan krijgen ze een strafkorting op de schadevergoeding. De inkomstenderving kan op lopen van dertig tot honderd pro cent. In het ergste geval krijgt een boer door fouten in de bedrijfs voering, ondanks een enorme fi nanciële strop, niets uitgekeerd. Kortingen Dat heeft voorlichter Frederikse van het ministerie van Landbouw gisteren bevestigd. De Raad van State heeft vorig jaar in een sle pende rechtszaak over de recht matigheid van kortingen op scha devergoedingen voor varkenspest het ministerie in het gelijk ge steld. De varkenshouders moeten kun nen aantonen dat ze zich hebben gehouden aan de Identificatie- en Den Haag (anp) - Het komende congres van de PvdA is niet de plaats voor een uitvoerige discussie over de aanstaande dub belfunctie van Karin Adelmund. Dat zei de vice-voorzitter van de PvdA, Ruud Vreeman, gisteren. Het partijcongres wordt vrijdag en zaterdag in Den Haag gehouden. Het congres zal het Kamerlid rige congres heeft besloten alle Adelmund, kandidaat van het partijbestuur, hoogstwaarschijn lijk kiezen tot partijvoorzitter als opvolger van Felix Rottenberg. Binnen de PvdA is echter een dis cussie uitgebroken over de vraag of het Kamerlidmaatschap wel verenigbaar is met het voorzitter schap van de partij. Critici vre zen dat met die dubbelfunctie te veel macht in één persoon wordt geconcentreerd. Vreeman benadrukte dat het vo- belemmeringen voor dubbelfunc ties uit de statuten te schrappen. „En ik vind niet dat je tijdens de wedstrijd de spelregels kunt ver anderen," aldus de vice-voorzit ter, die de kwestie van het dub- belmandaat overigens 'niet een groot principe' zei te vinden. Het huishoudelijke congres, dat over twee jaar wordt gehouden, is vol gens Vreeman voor zo'n discussie een betere gelegenheid. ZIE OOK STEM-COMMENTAAR Registratieregeling én de Ge- zondheids- en Welzijnswet voor Dieren. De boer moet laten zien alles in het werk te hebben gesteld om de uitbraak van ziekten zoals var kenspest te voorkomen. Als dat het geval is, komt een varkens houder met schade door varkens pest in aanmerking voor een schadevergoeding. Hiervoor is het Fonds Politionele Dierziek- tenbestrijding in het leven geroe pen. In deze stroppenpot zit hon derd miljoen gulden. De hoogte van de schadevergoe ding wordt door inspecteurs van de Algemene Inspectiedienst (AID) van Landbouw vastgesteld. Hiervoor maakt de controleur ge bruik van wettelijke voorschrif ten. Voor zieke dieren krijgt de boer de helft van de marktwaar de. Voor de zogeheten verdachte dieren, waarvan men niet goed weet of ze besmet zijn met var kenspest, geldt de marktwaarde. Als gezonde varkens als voor zorgsmaatregel (binnen een be paalde straal rondom een be smettingshaard) moeten worden vernietigd, dan krijgen de boeren volgens het ministerie 'een ruim hartige vergoeding'. Het departement is vooralsnog absoluut niet bereid een schade vergoeding te geven aan de boe ren, die worden gedupeerd door een vervoersverbod in hun omge ving. De boeren-organisatie LTO Ne derland vindt deze houding on begrijpelijk. Ze wil nog deze week met het departement over leg over de zogeheten 'overname regeling voor dieren'. Door het vervoersverbod krijgen de var kenshouders, aldus LTO, razend snel te kampen met overbevol king in de stallen. Met alle gevol gen vandien, zoals verhoogde kans op ziekten en aantasting van gezondheid en welzijn van de varkens. Bovendien is de boer extra kosten kwijt voor voer aan varkens. (ADVERTENTIE) Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dit is een uitnodiging van het ministerie Waarom een meldpunt? van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Het ministerie wil klachten verzamelen om sollicitatieklachten te melden. Bij de om knelpunten rond solliciteren boven meeste sollicitaties verloopt alles keurig. tafel te krijgen. Vervolgens gaat het In sommige gevallen echter niet. Bent u ministerie samen met werkgevers- en in de afgelopen drie jaar naar uw idee werknemersorganisaties bespreken hoe onterecht afgewezen? Of bent u bij een deze klachten in de toekomst zoveel sollicitatie niet correct behandeld? Bel mogelijk voorkomen kunnen worden. dan het Meldpunt Sollicitatieklachten. En hoe eventuele klachten voortaan beter opgevangen kunnen worden. Om welke klachten kan het gaan? U hebt aanwijzingen onterecht te zijn Belangrijk: afgewezen op grond van uw leeftijd, Uw anonimiteit wordt gewaarborgd. of omdat u vrouw of buitenlander Het gaat om klachten van de bent. afgelopen drie jaar. U solliciteerde wel, maar kreeg nooit antwoord. Het meldpunt is van 18 januari U hebt aanwijzingen onterecht te tot 1S maart bereikbaar op zijn afgewezen vanwege een handicap werkdagen tussen 09.00 uur en of ziekte. 21.00 uur. Bel gratis 06 - 0223 285. Ze vroegen of u van plan was Dove of slechthorende mensen zwanger te worden. kunnen het meldpunt bellen via Achter uw rug om werd navraag het nummer 0900-8410 (vermeld gedaan bij uw huidige werkgever. erbij dat het nummer van het De functie-eisen bleken anders dan meldpunt gratis is!). in de advertentie stond. Zorg dat uw klacht wordt gehoord! Terschelling wil de eerste verdieping van vuurtoren de Branda ris geschikt maken als trouwlocatie. Elk jaar worden op het Wad deneiland zo'n honderd paren in de echt verbonden. Tweederde van de bruidsparen komt niet van het eiland. Op de eerste verdie ping kunnen maar twintig mensen de plechtigheid bijwonen. Ook moet eerst een wenteltrap van 56 treden worden beklommen, voor dat het ja-woord kan worden gegeven. Ondanks dat verwachten de bestuurders van Terschelling veel belangstelling voor de nieuwe locatie. Er is al toestemming van het ministerie van Verkeer en Waterstaat om de 402 jaar oude vuurtoren te gebruiken, foto anp Den Haag (anp) - De FNV heeft er geen moeite mee als op beperkte schaal en onder voorwaarden werknemers 's avonds of in de weekein den worden geholpen in ziekenhuizen. Dit zei FNV-voorzitter Steke lenburg gisteravond in Den Haag. De FNV keerde zich tot nu toe altijd fel tegen voorrang van werken den op niet-werkenden. De discussie over de wachtlijsten is vorig jaar los gebarsten door de privatisering van de sociale zekerheid. Werkge vers draaien nu zelf op voor de kosten van het ziekteverzuim. Zij pro beren er van alles aan te doen om dit binnen de perken te houden. De operaties buiten 'kantooruren' mogen volgens Stekelenburg niet ten koste gaan van het reguliere aantal. „Het moet gaan om extra ope raties. Doordat mensen 's avonds worden geholpen, worden de wacht lijsten korter waardoor ook andere patiënten eerder aan de beurt zijn. De toegangelijkheid van de zorg moet in ieder geval gewaarborgd blij ven," aldus Stekelenburg. Voorrangsoperaties moeten niet op grote schaal gaan plaatsvinden, meent hij. De voorzitter van Zorgverzekeraars Nederland, H. Wiegel, deelt de mening van Stekelenburg. De gezondheidszorg ontvangt volgens hem meer geld doordat bedrijven bereid zijn te betalen voor de extra hulp die hun werknemers krijgen. Amsterdam (anp) - De Russi sche kunstenaar Alexandr Brener (39) die begin dit jaar een groen dollarteken spoot op een schilderij van Malevich in het Stedelijk Museum in Amsterdam, is in hongersta king gegaan. Hij protesteert daarmee tegen zijn gevangenschap. Justitie be schuldigt Brener van vernieling, maar dat is geen delict om ie mand op te sluiten. De Rus is in bewaring gesteld, omdat hij geen vaste verblijfplaats heeft. Uit verzet daartegen weigert hij vol gens zijn advocaat mr. M. Pijnen burg al 19 dagen voedsel. Van daag komt de zaak voor bij de rechtbank in Amsterdam. Pijnenburg vindt dat Brener niet als vandaal moet worden berecht. Tijdens de zitting wil hij aanto nen dat zijn cliënt een vertegen woordiger is van een avant-garde kunststroming. Zijn actie was een grensverleggende performan ce; geen daad van een gefrus treerde vernieler. DE KANDIDATUUR van Karin Adelmund voor het voorzitter schap van de PvdA is een gelopen race. De vroegere vak bondsbestuurster heeft zich een bekwaam Kamerlid getoond Een groot aantal partijgenoten is van mening dat zij zeer ge schild is om de erfenis van haar voorganger Felix Rottenbero over te nemen. Haar benoeming staat zo goed als vast; haar mededingers liggen op straatlengte achterstand. Ondanks het geloof in de kwaliteiten van Adelmund is er toch enige deining ontstaan over haar kandidatuur. Adelmund wil een dubbelfunctie. Voorzitter worden van de PvdA is prima maar ze is niet bereid haar lidmaatschap van de Tweede Ka mer op te geven. Het partijbestuur ziet geen bezwaren, maar een deel van de FV dA-achterban zet vraagtekens bij het dubbelmandaat. Deze verontruste leden willen dat de kwestie tijdens het komende congres van de PvdA aan de orde wordt gesteld. Een wens waar vice-voorzitter Ruud Vreeman niet aan wil voldoen. Hij vindt een congres niet de plaats waar uitvoerig over statuten moet worden gediscussieerd. Normaal gesproken valt er weinig af te dingen aan de opstel ling van Vreeman. Partijcongressen lenen zich nauwelijks voor ingewikkelde discussies over statutenwijzigingen. Een derge lijk ingrijpend proces vereist een zorgvuldige voorbereiding. De wijze waarop de kandidaatstelling van Adelmund is verlo pen, heeft echter vanaf het eerste moment aan kritiek blootge staan. De achterban voelde zich overvallen door de snelheid waarmee Adelmund - tegen het eind van de inschrijvingster mijn - door het bestuur naar voren werd geschoven. Gevoegd bij de onvrede over de dubbelfunctie is de wens om deze kwestie tijdens het partijcongres aan de orde te stellen, zeer wel te begrijpen. Vreeman houdt om formele redenen dé boot af. Zijn argumentatie wint bepaald niet aan kracht met zijn verklaring het dubbelmandaat 'niet een groot principe'te vinden. De toekomstige burgemeester van Zaanstad gaat al te gemak kelijk voorbij aan het feit dat één persoon twee belangrijke dagvullende taken op zich neemt. Het risico van belangenver strengeling is eveneens levensgroot. Het is moeilijk denkbaar dat het Kamerlid Adelmund zich volledig achter standpunten schaart die haar het functioneren als partijvoorzitter moeilijk maken. Een partij die niet bereid is die discussie tijdens een partijcongres te voeren, neemt haar leden niet serieus. Den Haag - Toezichthouders van de gemeente Den Haag hebben gistermorgen een babylijkje gevonden. Het kind is aangetroffen in een plastic zak in een sloot naast een parkeerterrein in het na tuurgebied Ockenburgh, tegenover discotheek Marathon. De po litie weet nog niets over de doodsoorzaak. Het kinderlijkje is het vijfde in Nederland in één jaar tijd. Den Haag - Voor het eerst in de jaren negentig is het aantal bran den sterk gestegen. In 1996 woedden er 52.000. Dat is 25 procent meer dan in 1995. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral berm-, bos- en heidebranden zorgden voor deze forse stijging, aldus het CBS. Er werd ook veel meer loos alarm geslagen dan ooit, vooral door brandmeldinstal- laties. Het droge voorjaar zorgde in 1996 voor een onrustbarende J verdubbeling van het aantal buitenbranden. Rotterdam - Een 20-jarige neonazi uit Alphen aan den ffijn is aangehouden op verdenking van mishandeling. De rechts-extre- mist zou zijn betrokken bij de mishandeling van asielzoekers na een vergadering van de extreem-rechtse CP'86 in een partycen trum in Rotterdam-zuid op 2 november. Na afloop van de verga dering, belegd door het Rotterdamse CP'86-raadslid Freling en het Haagse CP'86-raadslid Mordaunt, achtervolgden neonazi's enkele asielzoekers die toevallig passeerden. Den Haag - Het PvdA-Kamerlid Vos eist in een kort geding tegen I NRC Handelsblad rectificatie van het bericht dat hij een geluids bandje met informatie over de omstreden technolease-constructie zou hebben laten wissen. Het geding dient vandaag. De NRC maakte vorige week melding van een bandje van een vertrouwe lijk overleg waarin de Kamercommissie voor Economische Zaken door het vorige kabinet werd geïnformeerd over de technolease. Vos, voorzitter van de commissie, zou het bandje begin 1996 heb ben laten wissen. Inmiddels staat vast dat het betreffende bandje geen opnamen be vatte van het overleg over de technolease. Amsterdam - De Amsterdamse recherche en de politie van Hong kong hebben samen zes Chinezen gearresteerd die zich op grote schaal bezig zouden hebben gehouden met de smokkel van xtc vanuit Nederland. Er zijn 21.000 xtc-pillen in beslag genomen. Twee vrouwelijke koeriers brachten de pillen van Nederland naar Hongkong. De politie daar greep in op het moment van aflevering van de drugs. (ADVERTENTIE) Waar moet ik als startende ondernemer beginnen? Bij de Startersdesk van de Belastingdienst. Wie als startende ondernemer vragen heefr over belastingen, kan voortaan terecht bij een speciale balie van de Belastingdienst: de Startersdesk. Kom langs of bel voor meer informatie gratis de BelastingTelefoon voor ondernemers: 0800-0443. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Van onze verslaggever Amsterdam - Wethouders en burge meesters die al dan niet doelbewust informatie laten 'lekken' zijn verant woordelijk voor het grootste aantal inbreuken op de integriteit van het gemeentebestuur. Ambtenaren gaan wat minder vaak over de schreef, maar bezondigen zich dan doorgaans wel aan ernstiger zaken, zoals dief stal of fraude. Dat blijkt uit een onderzoek naar de inte griteit van de Nederlandse gemeenten, verricht door de Vrije Universiteit van Amsterdam. De onderzoekers vermoeden dat ze slechts een deel van het werkelijk aantal fraudes, diefstallen, corruptiege vallen, belangenverstrengelingen en mis bruik van informatie op het spoor geko men zijn; het onderzoek kwam namelijk tot stand door de vrijwillige medewer king van gemeentesecretarissen en ande re topambtenaren. Zeventig procent van alle aangeschreven gemeenten meldde desgevraagd dat er gevallen bekend wa ren van inbreuk op de integriteit. Vandaag bespreekt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) de onder zoeksresultaten, waaruit onder andere blijkt dat gemeenten jaarlijks 450 tot 650 keer in de fout gaan. Onomstreden is het onderzoek niet, omdat er geen duidelijke informatie verkregen kon worden over de ernst van de overtredingen en misstap pen. Volgens de Utrechtse hoogleraar F. Bovenkerk is een schriftelijke enquête niet het aangewezen middel om de om vang van fraude en andere misstanden bij de overheid vast te stellen. De onderzoe kers Huisman, Niemeijer en Beijers er kennen de beperkingen van hun studie en zouden graag bij gemeenten dieper op de zaak ingaan. Maar de vraag is of gemeen ten daar zo hartelijk aan zullen meewer ken. Toch levert het onderzoek wel een aantal trends op. Zo wordt duidelijk dat burge meesters en wethouders minder hard aangepakt worden wanneer zij over de schreef gaan dan ambtenaren. De afgelo pen twee jaar werden stappen onderno men tegen 296 ambtenaren op een totaaal van 432 geregistreerde gevallen, bijna 70 procent. Van de betrokken ambtenaren raakt 20 procent zelfs zijn of haar baan kwijt. Gemeentebestuurders komen er heel wat gemakkelijker van af; van de 307 gemelde misstappen werd slechts in 55 gevallen een sanctie opgelegd aan een bestuurder. Tot ontslag leidde dat zelden, al toont het onderzoek niet aan hoe de politieke toe komst er voor de betrokken bestuurd®5 uitziet. Van alle inbreuken op de gemeentelij® integriteit had ruim 30 procent betres- king op het lekken van informatie, in1 procent van de gemelde gevallen ging ne over belangenverstrengeling. In ongeveer een op de acht kwesties was er sprake van diefstal of fraude. De VNG zal pas vandaag reageren op onderzoeksresultaten. Bijna de helft va® de gemeenten heeft de afgelopen ja® gedragscodes en richtlijnen opgesteld o fraude en machtsmisbruik te voorkome Doorgaans gaat het dan om regels voo het al dan niet aannemen van geschenk® en afspraken over nevenfuncties van ambtenaren en bestuurders. Ingrijpen® maatregelen zoals (top-)ambtenaren re gelmatig laten wisselen van functie, den nog maar mondjesmaat toegepast- ^1 Mond (ap) - Israël heeft gisteren de eersten van de eenendertig vrouwelijke Pa. lestijnse gevangenen vrijgela ten. Zij moeten vrijkomen volgens een Palestijns-Israëli sche afspraak. ne vrijlating is meer dan een jaar uitgesteld, omdat Israël aanvan kelijk weigerde enkele van de vrouwen, die werden beschuldigd van betrokkenheid van moorden 0p Israëliërs, te laten gaan. Ande- Vlore (rtr) - Tienduizenden Al de begrafenis van een omgeki stad Vlore betoogd. In spreekk regering van president Berish; ,De politie doodde hem," riep een menigte van ten minste der tigduizend mensen die achter de kist van Artur Rustemi liepen. De winkelier stierf maandag door: een kogelwond tijdens botsingen, in de straten van Vlore. Demonstranten staken gisteren het partijbureau van de regeren de Democratische Partij (DP) in brand. Verder bleef het tamelijk' rustig in de stad. Geüniformeerde politie liet zich niet zien. Een leider van de Democratische Partij was naar Vlore gekomen. Hij riep de menigte op tot een dialoog om de economische crisis] en later de politieke crisis op tej lossen. In Tirana besprak het Albanese| parlement gisteravond het voor stel van premier Meksi om del noodtoestand uit te vaardigen in Vlore. Dit als middel om de on rust in te dammen. Maar zelfs parlementariërs van Berisha's partij leken reserves te hebben. In diverse Albanese steden beto gen de inwoners al weken lang. Zij eisen hun geld dat zij hebben verloren in investeringsfondsenl die zijn gebaseerd op het riskante piramidespel. Drie mensen zijn omgekomen bij de demonstraties, van wie een door een hartaanval. Meer dan 150 mensen liepen ver wondingen op. Griekenland vreest dat de onge regeldheden in buurland Albanië zullen leiden tot een massale toe stroom van Albanezen. Het land heeft daarom zijn grensbewaking Düsseldorf (ap) - In Duitse ste-l den is het carnaval overscha duwd door geweld. Het zwaarst getroffen werd Düsseldorf. Vanaf! donderdag tot aan vastenavond! werden tachtig gevallen van mis-j j handeling gemeld. De politie pakte 118 mensen op voor vernie-1 I ling- In Essen werden toeschouwers! hij de optocht lastig gevallen I door zo'n honderd neonazi's en| skinheads. Zij zouden vechtpar-; tijen hebben uitgelokt en mét! vuurwerk hebben gegooid. De politie arresteerde 28 verdachten, f

de Stem | 1997 | | pagina 4