Vijftien jaar voor Kobus L. 'Eigenlijk zijn ze d'r nog altijd' Drugscriminelen verleggen smokkelroutes i Bende betaalde met dure gestolen auto's Ex-RaRa-verdachten treffen schikking Bendeleider leefde riant van miljoenenbuit I JerelHd. Britse politie buiten medeweten justitie in Nederland actief Drank, haast en gammele bestelbus I deren i? f0,*6 hoeveelheid goe- DB STEM BINNENLAND A3 'Kroongetuigen' geaccepteerd Politie rolt netwerk kinderporno op I Tot nu toe hebben vijf slachtof fers aangifte gedaan. De politie vond in de woning van de hoofd verdachte een video-opnameset en 350 pornobanden, waaronder tien met kinderporno. Verder ontdekte zij kinderpornoblaadjes entwee vuurwapens. De hoofdverdachte lokte zijn I slachtoffers met videogames en I Sokkastspelletjes naar zijn wo ning. De verdachte had thuis een 1 nar ingericht. I 'V^rvOLG van voorpagina Wegens een tecnnische storing was de afdeling KLEINTJES, dinsdag 11 februari telefonisch slecht bereikbaar. Hiervoor bieden wij onze excuses aan. MS l? de lie )e ie de ;n. ar ag af de de ïer gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr 3 gr 5 gr 7 gr O gr 9 gr 5AG 12 FEBRUARI 1997 A2 Groot-Brittannië en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met veel bewolking en vooral woensdag regen. Donderdag in het oosten kans op een opkla ring. Van tijd tot tijd veel wind. Maxima woensdag ongeveer 11 graden, in Schotland rond 8 graden. Donderdag aanmerke lijk lager. België en Luxemburg: Veel be wolking en af en toe regen. Donderdag later op de dag in de Ardennen mogelijk natte sneeuw. Een stevige wind. Maxima woensdag boven de 10 graden, donderdag eronder. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe re gen. Vooral donderdag in de Jura en de Vogezen boven 900 meter sneeuw. Stevige wind. Woensdag maxima rond 13 graden, donderdag iets lager. Zuid-Frankrijk: Woensdag nog kans op mist. Verder wolken velden en mogelijk wat regen. In de Pyreneeën, de Alpen en langs de Middellandse Zee droog en in de Provence enkele opklaringen. Donderdag later op de dag in Les Landes inten sievere neerslag. Middagtem- peratuur tussen de 12 en 17 graden, donderdag iets lager. Portugal: Perioden met zon. In de Algarve overwegend zonnig. In het noorden meer wolken velden en mogelijk wat regen. Maxima van 15 graden in de omgeving van Porto tot 19 in de Algarve. Spanje: Perioden met zon. Langs de Golf van Biskaje meer bewolking en mogelijk wat regen. Langs de meeste Costa's volop zon. Middagtem- peratuur rond 16 graden, in Andalusië en langs de zuidelij ke en zuidwestelijke Costa's zelfs 20 graden. Italië: Woensdag op veel plaat sen zon, maar langs de Middel landse Zeestranden soms hard nekkige bewolking. Donderdag meer wolken; waarschijnlijk overal droog. In de Po-vlakte eerst nog kans op mist. Maxima van 8 graden in het noorden tot 16 in het zuiden en op Sicilië. Langs de Adria wordt het maar 10 graden. Duitsland: Veel bewolking en af en toe regen, op de hoogste Alpentoppen wat sneeuw. Donderdag later op de dag ook hoog in de middelgebergten wat sneeuw. Aanhoudende ste vige wind. Middagtemperatuur in het laagland tijdelijk rond 10 graden. Zwitserland: Veel bewolking en in het noorden en westen van de Alpen af en toe regen, boven 1500 meter sneeuw. In het zuiden woensdag nog op klaringen. Donderdag daalt de sneeuwgrens naar 1200 meter. Maxima in de dalen rond 10 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral op donderdag in het westen en noorden af en toe re gen, boven 1200 meter sneeuw. In Karinthië en Steiermark woensdag nog geregeld zon. Middagtemperatuur in de da len tussen 7 en 10 graden. I I WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 ider: laan 10.25- 2.05. 1.25- igen: 9 10 11 12 13 14 15 en van gisteren m; al: 1. daders; 4. wellicht; 6. ons; 7. pui strop. 1. Down; 2. dalen; 3. ruim; 5. Huizen; i; 10. Let. Isel: ite woord luidt: "st-op-pen". JFS Rotterdam (anp) - De douane en de FIOD hebben vorig jaar in de Nederlandse zee- en luchthavens meer drugstrans porten onderschept dan in het jaar daarvoor. Daar staat te genover, dat het aantal in be slag genomen kilo's drugs sterk is gedaald. Volgens de douane komt dat, doordat de controles in de havens in de afgelopen jaren zijn verbe terd. Drugssmokkelaars reageren hierop door kleinere partijen te sturen en smokkelroutes te ver leggen naar andere landen. De douane boekte vorig jaar met na me succes met de bestrijding van cocaïnesmokkel. Het aantal on derschepte ladingen steeg met 10 procent. Bijna 1100 partijen co caïne zijn in beslag genomen. De totale vangst bedraagt 5002 kilo. In 1995 was dat nog 3968 kilo. De douane heeft ook bij smokkelaars van softdrugs een nieuwe trend ontdekt. De importeurs van hasj en marihuana doen na record vangsten in de afgelopen jaren aan risicospreiding. De onder schepte partijen zijn veel kleiner. Werden in 1995 nog zeven par tijen softdrugs van meer dan 15.000 kilo ontdekt, vorig jaar waren dat er maar twee. De douaniers stuitten in 1996 op 307 partijen hasj van in totaal 6858 kilo (1995: 195 partijen, in totaal 49.559 kilo) en 506 pakket ten marihuana van in totaal 58.481 kilo (1995: 248 partijen, 238.745 kilo). De forse afname van de soft drugsvangsten komt volgens de douane doordat smokkelaars hun routes verleggen. Ze zoeken, min of meer gedwongen door de strengere controles op de Neder landse havens en vliegvelden, naar andere toegangswegen tot Nederland en de Europese Unie. De drugssmokkelaars wijken uit naar andere EU-landen, op zoek naar plaatsen waar minder con trole is, en landen buiten de EU. Zo is het aantal grote vangsten van voor Nederland bestemde partijen drugs aan de oostgrens van de EU fors toegenomen, al dus de douane. Volgens de douane is Nederland ook steeds meer een distributie land. Bijna dagelijks onderschept de dienst ladingen drugs die via pakketpost in Rotterdam en Am sterdam naar afnemers moeten in het buitenland. Den Haag (anp) - De Rotterdamse drugsbaron en witwasser Kobus L. is gisteren door het gerechtshof in Den Haag veroor deeld tot vijftien jaar cel en een miljoen gulden boete. Dat is drie jaar meer dan de rechtbank in Rotterdam hem eerder had opgelegd. Zijn rechterhand Lambert S. kreeg tien jaar, net zo veel als destijds in Rotterdam. Beide mannen hebben honderden L. en mr. H. van Dijk van Lam- kilo's cocaïne en enkele tonnen hennep gesmokkeld tussen Suri name, Marokko, Roemenië en Nederland. De illegale winsten werden vervolgens witgewassen via handelsfirma's in Luxem burg. Ook zetten zij firma's op als dekmantel voor drugstranspor ten. Vier andere verdachten kregen celstraffen van negen maanden j tot vier jaar opgelegd. Het ge rechtshof sprak vijf anderen vrij, I onder wie de vrouw en de maitresse van Kobus L. Voorzitter J. in 't Veld-Meijer verwierp radicaal de bezwaren tegen de deals, die het Openbaar Ministerie had gesloten met twee kroongetuigen. De raadslieden mr. Tj. van der Spoel van Kobus U93fi?. r Hengelo (anp) - De politie heeft zeven mannen aange houden op verdenking van het maken van kinderporno en het seksueel misbruiken van jongens. De verdachten varië ren in leeftijd van 23 tot 56 jaar. I De hoofdverdachte is een 51-jari- I ge man uit HengeloBij hem thuis I vonden zowel de opnamen als het I misbruik plaats. Als eenmaal het vertrouwen van jongens was gewonnen, ging hij over tot seksueel misbruik en maakte hij kinderporno-opna mes. Daarbij betrok de man ook I zes andere verdachten. De duur van het misbruik varieerde I 'ffl enkele weken tot anderhalf I laar. Volgens de politie was het jongste chtoffer dertien jaar. De ver- I ™hten kenden elkaar uit homo- De slachtoffers waren bekenden van elkaar. De kwam eind december aan I het rollen. bert S. hebben de afgelopen maanden geen kans onbenut ge laten om de deals - geen strafver volging in ruil voor belastende verklaringen tegen de bende van L. - aan te vechten. Het hof verwierp de term 'kroon getuige'. De wet kent die term niet, zo concludeert het hof. Ver der hebben de getuigen hun be lastende verklaringen afgelegd in 1993, voordat de commissie Van Traa zich boog over afspraken tussen getuigen en het Openbaar Ministerie. Op dit punt verschilt de zaak tegen L. met die tegen de Hakkelaar in Amsterdam, waar twee getuigen hun verklaringen aflegden, nadat Van Traa zijn werk had gedaan. Bovendien hebben de Hakkelaar-getuigen toch straf gekregen. De een in de vorm van een schikking van 1,8 miljoen gulden, de ander door een voorarrest van een half jaar. Maar ook in het licht van de hui dige politieke opvattingen vindt het hof de deals in de zaak tegen L. toelaatbaar. In de politiek leeft volgens het hof het idee, dat af spraken met criminele getuigen mogelijk moeten zijn als het de enige manier is om een bende achter slot en grendel te krijgen. En dat was hier het geval. De 84.000 telefoon- en faxtaps, het zoeken naar bendeleden die wil den praten, de infiltraties, het le verde allemaal bitter weinig be wijs op. De twee getuigen die wel wilden praten, kwamen als een geschenk uit de hemel. Zij bleven echter onbereikbaar voor Van der Spoel en Van Dijk om een eigen verhoor af te ne men. De een was lijfwacht van L. en werd kort na zijn verklaringen doodgeschoten in Schiedam, de ander zat vast in een Marokkaan se cel wegens drugshandel. De advocaten kregen geen toestem ming om naar Marokko af te rei zen. Het hof heeft geen bood schap aan het ontbreken van een controlemogelijkheid door de ad vocaten „omdat het de verklarin gen voldoende betrouwbaar acht en deze in belangrijke mate steun vinden in andere bewijsmidde len." Ook de laatste pijl op de boog van de verdediging miste doel. Een verzwegen infiltratiepoging van het Openbaar Ministerie in Rot terdam was weliswaar niet juist, zo oordeelde het hof, maar ook niet relevant, omdat de infiltratie niets opleverde. Van der Spoel en Van Dijk vin den het vonnis van het hof „zeer conservatief" en gaan in cassatie bij de Hoge Raad. ■japuosiqoaJ '^Lii oou)j 'ueAoqsupaj 'diueijaiuaqos 'ua I et?linS van de drugsleverin- I gebeurde met in Zuid-Euro- I ^gestolen of verduisterde auto's 17®de duurdere merken en types. P werden in Nederland van val- I ai3?16*® voorzien en via gara- ISebedrijven verkocht. I dp ?r?anisatle waste het geld uit I wit 00P van de gestolen auto's I 11 wa eigen geldwisselkantoren „w Ts_Vlaanderen. Dat is I b, nlde P0'die tot 1 april vorig I iimijJr u Daarna verviel die ItraL 6ld door de inwerking- Iwkwiu V^n de ^et °P de Geld- Idat rlo I ?en' met Sev°lg Jsloot de wisselkantoren fchu®oekingen is> vooruit- Iriiw e. ontaemingsvorde- Ibehalvik g genomen. Want straf l. vooruitzicht van cel- Isevnear ?11611 de bendeleden er tie me/'p Wn u.Ugaan. dat justi- en unljoenenvordering komt om de wederrechtelijk ver kregen winsten af te pakken. Op' het politiebureau in Terneu- zen bevinden zich 125.000 gulden handelsgeld, een halve kilo soft drugs, twee auto's en een motor fiets. Verder gaat het om enkele kluizen, sieraden, een inboedel, computers, buitenlands geld, mo biele telefoons en veel admini stratie en bescheiden. Daaronder zijn onder meer Nederlandse en Italiaanse kentekens en kente kenbewijzen. Ook is beslag ge legd op een woonhuis en een cafe. In Groningen zijn twee auto's uit Italië in beslag genomen, in Twente confisqueerde de politie eveneens een groot aantal auto's. In Friesland tenslotte is een geld bedrag van om en nabij de 100.000 gulden in beslag geno men en een vuurwapen. De her komst van de auto's wordt nader onderzocht. De politie sluit meer aanhoudingen in verband met deze misdaadbende niet uit. Hans Krikke (l) en Jan Müter (r) FOTO ANP Amsterdam (anp) - De voor malige RaRa-verdachten Hans Krikke en Jan Müter hebben een schikking getrof fen met justitie. Zij krijgen samen in totaal 230.000 gul den schadevergoeding. Krik ke en Müter maakten dat gis teren bekend op een perscon ferentie in Amsterdam. Justitie deed in september 1994 huiszoeking bij de twee journa listen van het journalistencol lectief Opstand en nam compu ters, archiefmateriaal en admi nistratie in beslag. In het voor jaar van 1995 zaten Krikke en Müter zes dagen vast op verden king van betrokkenheid bij de actiegroep RaRa. RaRa claimde in 1991 de bomaanslagen op het huis van ex-staatssecretaris Kosto en het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Eind 1995 staakte het Haagse Openbaar Ministerie het gerech telijk vooronderzoek naar het tweetal. Er was onvoldoende be wijs voor vervolging. Krikke en 'Müter ontkenden altijd elke be trokkenheid bij RaRa. Na de verdachtmakingen door justitie dienden ze een schadeclaim in. Opstand draaide door de be schuldigingen slecht omdat op drachtgevers afhaakten. Ondanks de schikking die nu is overeengekomen, zijn Krikke en Müter toch teleurgesteld. Het liefst waren ze gerehabiliteerd middels een excuus van justitie. „We blijven zitten met een be hoorlijke kater," aldus Müter. De Haagse persofficier J. Mooi- jen stelt dat het OM geen excu ses aan Krikke en Müter aan- 'biedf"omdat de informatie die' justitie destijds had een onder zoek Rechtvaardigde. .Bovendien staaf wat het Openbaar Ministe rie betreft de onschuld van het duo niet voor honderd procent vast. Gezien eerder verlies van juridi sche procedures bij de recht bank in Den Haag over bij voor beeld inzage van dossiers, schat ten ze de kans op succes bij ver der procederen op nul. „Tot op heden tasten we nog steeds in het duister hoe justitie bij ons terecht is gekomen en welke on derzoeksmethoden zijn ge bruikt"'Met Opstand gaat het nu beter. Met praktisch alle op drachtgevers is de relatie her steld. vervolg voorpagina Arnhem - Vinkevener Chiel O., die twaalf jaar overvallen pleeg de, heeft jarenlang riant kunnen leven van de buitgemaakte mil joenen. Dat constateert de Arn hemse rechtbank in het vonnis tegen de gisteren tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeelde lei der van de 'Geldnetbende'. De rechtbank acht O. betrokken bij negen voltooide overvallen en een poging tot een overval. Daar bij is in totaal ruim twaalf mil joen gulden buit gemaakt. Chiel O. had het vooral de laatste jaren - vanwege de te verwachten grote buit - voorzien op instellingen en objecten, waaraan de doorsnee overvaller zich niet zo snel waagt, zo wordt in het vonnis opgemerkt. Professioneel Drie overvallen springen in het oog. Daartoe behoort ook de 'ui terst professioneel' opgezette ge wapende overval op de Geldnet- vestiging in Duiven in in septem ber 1995, waarbij de 43-jarige bewaker Johan Regeling uit Ze venaar werd doodgeschoten. De buit bedroeg 8,8 miljoen gulden. De rechtbank: „Deze overval werd reeds lang van tevoren doorgesproken en voorbereid. Daartoe liet Chiel O. zelfs iemand infiltreren in de Geldnet-organi- satie, waardoor O. exact op de hoogte was van de beveiligings procedures en werkwijzen van het bedrijf. Ook werd door O. aan deze Geldnetmedewerker een 'stimuleringstoelage' betaald en aan hem een wapen verschaft." Opgeblazen Voorts noemt de rechtbank ook de overval op het Grenswissel kantoor nabij het centraal Sta tion in Amsterdam eind 1991. Met explosieven werd een raam opgeblazen. Een spoorwegpoli tieman werd in de arm geschoten. De buit bij deze overval bedroeg 1,2 miljoen. Ook wordt de bru tale overval op het vervoersbe drijf Aero Ground Services op Schiphol genoemd. De buit be droeg toen 3,9 miljoen gulden. Ook noemt de rechtbank in het vonnis speciaal de voorbereidin gen voor een overval op de geld telcentrale van Geldnet in Zwol le. Met vijf of zes auto's ging een grote dadergroep, voorzien van handgranaten en vuurwapens, op weg, maar men durfde de overval gezien de drukte ter plaatse niet door te zetten. Volgens de rechtbank is Chiel O. een dominante persoonlijkheid, die de mede-overvallers zelf se lecteerde en voor de soms uiterst geavanceerde wapens zorgde. De verweren van advocaat mr. J. Boone zijn door de rechtbank verworpen. Zo had de raadsman betoogd dat het proces nietig was, omdat de rechters in vonnis sen tegen diverse medeverdach ten Chiel O. al als bendelid had den bestempeld. Maar de rechters vinden niet, dat hen partijdigheid kan worden aangewreven. Het ging in die za ken om de rol van O. als getuige en niet als verdachte, zo zegt de rechtbank. Advocaat Boone had ook betoogd, dat O. vanwege zijn psychische toestand niet in staat was geweest een verhoor te on dergaan. Ook dat verweer is door de rechtbank verworpen. Geprofiteerd De 29-jarige vriendin van O. kreeg gisteren zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een werkstraf van 240 uur. Tegen haar was achttien maanden geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Zij heeft op gro te schaal van de geroofde buit meegeprofiteerd, stelt de recht bank. En dat terwijl zij wist, dat er in Duiven een dodelijk slacht offer was gevallen. De rechtbank heeft echter vanwege persoonlij ke omstandigheden de vrouw geen onvoorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd. Dat geldt ook voor de vriendin van het inmiddels tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeelde bendelid Johan V. uit Amster dam. Tegen de 25-jarige vrouw, die twee miljoen gulden zou heb ben aangenomen, was 24 maan den geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook zij kreeg vanwege persoonlijke omstan digheden een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. Milder Voorts werd een 22-jarige Am sterdammer, die een autobusje voor de overval in Duiven had ge huurd en bestuurd, veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Tegen hem was dertig maanden geëist, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Zijn straf viel milder uit, omdat hij nog jong is en 'corporatief met de politie heeft meegewerkt'. Tenslotte was er nog een 29-jari- ge Amsterdammer, die voor zijn hand- en spandiensten aan de Geldnetbende veroordeeld werd tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 240 uur dienstverlening. Hij moet zijn deel in de buit, zijnde 22 mille, aan de Staat terug betalen. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Breda - Als een eilandje stil le verontwaardiging hebben ze zich dinsdagochtend op de publieke tribune van de Bre dase rechtbank gegroepeerd: Tanya, Ans, Esther, Susan, Annemieke en Irma. Voorma lige klasgenotes van de dode lijk verongelukte Etten- Leurse tieners Wendy Ver munt en Sandra Mol. Vrijwel onafgebroken priemen de blikken van de zes Spectrum College-gangers zich in de rug van de man, die beneden in de beklaagdenbank zit: de Ooster- houtse automobüist die vorig jaar oktober ook hun seholie- renbestaan met één klap veran derde. De één bijt licht gespannen op haar nagels, twee andere meisjes wisselen op fluistertoon wat on derlinge woorden. Pas als de stem van de verdachte tijdens z'n openlijke spijtbetuiging aan het slot van de rechtszitting in tranen smoort, geven de zes meisjes hardop blijk van hun ge voelens. Zeker als de Oosterhouter be looft 'alles te zullen doen' om een herhaling van de gebeurte nissen in de toekomst te voorko men. Want zelfs alles doen is niet genoeg, lijkt de vertaling van het schampere gelach dat ook vanaf de andere tribune stoeltjes weerklinkt. Hoewel Susan (18) bij de entree van de beklaagde in de rechts zaal een brok in de keel voelde, heeft het bijwonen van de rechtszitting haar niet gefrus treerd. „We zijn hier ter afslui ting van alles wat we de afgelo pen maanden hebben meege maakt," verduidelijkt de scho liere. „Op school zijn we direct na het ongeluk enorm goed be geleid. Hoewel we nu niet elke dag meer aan ze denken, hebben we het nog vaak over Wendy en Sandra. De eerste tijd stonden hun stoelen leeg in de klas. Nu hebben we die lege ruimte opge vuld, maar toen we kort geleden een examen hadden, vielen hun namen weer. We zaten met z'n allen in ons eindexamenjaar, vandaar." Ans vult aan: „Eigen lijk zijn ze d'r nog altijd." Van carnaval vieren zal na het rechtbankbezoek niet veel meer komen, verwacht Annemieke (19). „Vanmiddag ga ik eerst al les nog 's rustig overdenken. An ders blijft het maar doormalen in m'n hoofd. Ik heb wat er daarnet is gezegd natuurlijk wel gehoord, maar lang niet alles is echt goed tot me doorgedron gen." De meisjes zijn vast van plan ook de uitspraak van de rechts zaak (over twee weken) bij te wonen. Of er een rechtvaardige straf is voor de dood van hun vriendinnen? Nee, schudt Susan zachtjes het hoofd. Die kan ze niet bedenken. 'Pap?' 'Ja jongen...' 'Toen we gisteren door het helmgras wandelden, moest ik de hele tijd aan iets denken.' 'Wat dan knul?' 'Nou, dat u mij dus steeds vertelt dat het zo slecht gaat met de wereld en dat u hoopt dat er voor mij nog een toekomst is. Maar eigenlijk verdient u daar toch centjes mee?' 'Hoe bedoel je, mijn zoon?' 'Nou, als u ergens gaat spe len, dan lachen de mensen toch omdat u kankert en scheldt op andere mensen en op die domme wereld die zo matirilistisch is?' 'Materialistisch...' 'Ja maar, dat is toch zo pap, als alle pappa's met hun kin deren door de duinen zouden wandelen, dan zou u toch voor mij geen speelgoed kunnen kopen en zou mamma toch voor mijn kleren naar de Wibra moeten gaan?' 'Nee knul, dat zie je verkeerd, wij kiezen voor de kwali teit van het leven.' 'Pap?' 'Ja jongen...' 'Als de mensen nou niet zo dom waren hè, zou u dan ook volle zalen hebben en zou u dan ook zoveel boekjes verkopen?' 'Dat leg ik je later nog wel eens uit als je groot bent. 'Pap?' 'Ja knul...'Krijg ik nog een venco van u?' MERIJN Rotterdam (anp) - De Britse justitie heeft begin 1995 in Neder land een Engelse politieagent laten infiltreren in een drugsor ganisatie, zonder dat de Nederlandse autoriteiten daarvan op de hoogte waren. De Centrale Toetsingscommissie heeft hier door niet kunnen beoordelen of de door de informant gebruik te opsporingstechnieken voor de Nederlandse wet toelaatbaar zijn. Dit bleek gisterochtend voor de rechtbank in Rotterdam tijdens de strafzaak tegen drie Neder landse verdachten. Zij staan te recht op verdenking van de smokkel van 6100 kilo wiet en grote hoeveelheden grondstoffen voor de aanmaak van XTC en amfetamine. Tegen hen werden gevangsisstraffen tot zes jaar geëist. Landelijk officier van jus titie mr. J. Kuitert wist niet, zo vertelde zij de rechtbank, dat een Engelse expediteur in Nederland in de bende was geïnfiltreerd. Ze liet duidelijk blijken niet geluk kig te zijn met de Britse operatie. Met name van 'het"gebrtiik van apparatuur om gesprekken op te jnemen had ze op de hoogte willen zijn. Toetsing van deze voor Ne derland bijzondere opsporings methode heeft niet plaatsgevon den. In totaal zijn drie Britse in filtranten ingezet. Volgens de Rotterdamse CID-of- ficier van justitie mr. R. de Groot was aanmelding van alle drie in Nederland werkende buitenland se infiltranten niet nodig, omdat al toestemming voor één infil trant was gegeven. Kuitert zei in derdaad van één infiltrant te hebben geweten. Justitie eiste tegen de Rotterdam mer W.F. (49) zes jaar cel plus een boete van 100.000 gulden. De le venspartner van de Rotterdam mer J. van der E. (45) hoorde een eis aan van 3 jaar gevangenis straf. De Amsterdammer G. van den B. (49) verdient, volgens het OM, vier jahr cel. De bende deed alsof zij grond stoffen voof c^mische drugs van Rusland'via'Nederland naar"éen legaal laboratorium in Kenia ver scheepte. In Nederland vervaar digden de leden echter XTC en amfetamine. vervolg van voorpagina De bewuste ochtend had H. maar enkele uren geslapen. De avond en nacht ervoor had hij, naar ei gen zeggen, bier en driekwart li ter jenever op. Hij had haast, om dat hij te laat op zijn werk dreig de te komen. Op de Backer en Ruebweg nabij de Stulemeijer- brug verloor hij de macht over het stuur van zijn gammele VW- bestelbus en schoot via de berm het fietspad op. De gevolgen waren catastrofaal. De bus kwam in een groep stu denten terecht, die op de fiets en de brommer op weg was naar het Spectrumcollege in Breda. San dra Mol en Wendy Vermunt, bei den achttien jaar oud en afkom stig uit Etten-Leur, overleefden de frontale aanrijding niet. Een 21-jarig meisje uit Prinsenbeek raakte zwaar gewond. Zij was met nabestaanden van de twee andere slachtoffers gisteren in de rechtszaal aanwezig. Geschrokken De verdachte zei dat hij op de lin ker rijstrook had gereden en was geschrokken van een zwerver die aanstalten maakte om met een fiets in de hand vanaf de midden berm de drukke weg op te komen. H. had een ruk aan het stuur ge geven en was met de twee rech- terwielen tegen de rechter beton- rand gereden. Toen is hij de macht over het stuur verloren, luidde zijn lezing. De rechtbank zei dat geen van de getuigen de geheimzinnige fietser heeft gezien. Alle pogingen van de politie ten spijt is de man ook niet achterhaald. Voorzitter mr. J. van der Goes van Naters be twijfelde of het verhaal van H. waar is. „Het lijkt erop dat u zon der noodzaak een wilde stuureor- rectie hebt uitgevoerd. U had heel veel gedronken. Kwam het daardoor?," vroeg hij zich af. Andere getuigen hebben gezegd, dat de chauffeur van een VW-bus met dezelfde kleur kort voor de aanrijding op de route van Oos terhout naar zijn werk al levens gevaarlijke capriolen heeft uitge haald. In Teteringen zou hij bij een kruising over de rijstrook voor linksaf door rood licht rechtdoor zijn gereden. Enkele fietsers moesten hun stuur om gooien om te voorkomen dat zij geschept werden. Op de kruising met de Nieuwe Kadijk, reed de bestuurder op de strook voor rechtdoor. Vlak voor de kruising stuurde hij scherp rechtsaf. Hij reed opnieuw door het rood en moest vol op de rem om overstekende fietsers te ont wijken. Kort voor het fatale on geluk reed H. zonder enige nood zaak op de linker rijstrook. De verdachte is al jaren verslaafd aan alcohol. Hij is daarvoor in 1995 zes weken opgenomen ge weest in een kliniek. Daarna stond hij tien maanden droog. Naar zijn zeggen heeft hij eind september voor het eerst weer een glas bier gedronken. Daarna is het met hem in enkele dagen pijlsnel bergafwaarts gegaan. Volgens mr. Bijvoet reed H. slin gerend en harder dan de toege stane 70 km per uur. Het hoge promillage meegerekend zijn de omstandigheden zo dat er, vol gens de normen van de Hoge Raad, voldoende bewijs is dat hij bewust het risico heeft gelopen van een dodelijke aanrijding, al dus de officier. Geen bewijs Volgens mr. Buntsma is er geen bewijs dat H. te hard heeft gere den en dat hij de bestuurder van het busje was dat de gevaarlijke acties in Teteringen en bij de Nieuwe Kadijk uithaalde. Het staat ook niet vast, dat de ge heimzinnige fietser er op de Bac ker en Ruebweg niet is geweest. Hij zei, dat het ongeluk in de och tendspits heeft plaatsgevonden, toen er veel verkeer was en er niet hard gereden kon worden. De raadsman wees op de proble matische voorgeschiedenis van H. De man is in 1994 uit Jemen, waar hij met weinig succes een café runde, gevlucht in verband met de burgeroorlog daar. Daar na vluchtte H. in de alcohol. Zijn huwelijk liep stuk. Buntsma noemde het erg jammer, dat het door de beslissing van het ge rechtshof dat H. in voorarrest moest blijven, niet is gelukt hem in november al te laten opnemen in een kliniek. Hij vroeg om een werkstraf en een lange rijontzeg ging- Vonnis 25 februari.

de Stem | 1997 | | pagina 3