,4* Meeste dassen gedood door sluipverkeer Angstschreeuw redt prooi Antropologe woont al twintig jaar tussen de orang-oetans 1 Onderzoek bevestigt theorie dolende ster jn blijft dsel en negeren goede seks' |turisten zijn ^er hooikoorts fp V Hersenen reageren snel op stank idere moeder oorzaak *heid mannen DESTEM LIJF LEVEN E3 Plantages Uitputtend J Intens Redding Als twee honden vechten om een been... Sterrenkundige Adriaan Blaauw had gelijk |2 FEBRUARI 1997 E2 zelf. De bron van de pijn i dan in de hersenen zelf ge- kaliseerd moeten worden. |ant hersenen kunnen zonder ikkeling van buitenaf allerlei jtiviteiten vertonen. Broers lalt in dit verband de theorie In van de Amerikaanse neu- Ijloog R. Melzack. Volgens de- wetenschapper bestaat er in ►ze hersenen zoiets als een er- llijke 'neuromatrix' (een net- erk van zenuwcellen in onze prsenen). anwijzing voor de erfelijk- feid van deze matrix zijn de evallen waarbij personen pijn belden in lichaamsdelen die ze anaf hun geboorte al niet had- ien. Deze neuromatrix is niet Heen erfelijk bepaald, maar ?ordt ook nog gevormd door <epaalde (pijn)ervaringen. ifen is er tot op heden niet in jeslaagd een afdoend middel egen de fantoompijn te vin- llen. Acupunctuur, methadon, elek- rische stimulatie en de vernie- iging van bepaalde zenuwcel en in het ruggenmerg zijn alle- ■maal, met zeer wisselende re sultaten, uitgeprobeerd. Zelfs injecties met lidocaïne (een verdovingsmiddel) diep in de hersenen zijn toegepast. lOpvaHend is dat de onderzoe- Ikers in verband met de fan toompijn steeds op zoek zijn naar anatomische en/of neuro- logische oplossingen. Mis schien dat fantoompijn toch meer te maken heeft met ook psychische processen (verdrin ging van de amputatie bijvoor beeld) dan de onderzoekers tot nu toe willen aannemen. Een meersporenbeleid zou wel eens betere resultaten kunnen ople- WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 - t <- i ;rs gaan na of de toenemende on- Jerband houdt met de steeds late- deren krijgen. Voorstudies tonen ,n toen hun moeders achter in de hebben op sperma van mindere -S beschrijft onderzoeker Justin St Ziekenhuis voor Vrouwen dat het irs die bij hun geboorte ouder dan iel en recht beweegt dan het zaad Je 20 jaar. |t dat naarmate de leeftijd van de schade aan de structuur van de jisprong en, bij zonen, uiteindelijk ldus St John. Hij zamelt nu gege- üeken waarmee hij zijn onderzoek phe vervuiling, strak ondergoed en l als mogelijke oorzaken voor on- cialisten onderschatten nog steeds de met hun seksleven. Wie ongelukkig is V en dat kan tot ziektes leiden, jook weer seksuele problemen veroor en moeilijk aan het verstand te Pe^ie' iotten van het Academisch Ziekenhuis volgens Gianotten voldoende betrok- hun patiënten. Maar cardiologen, in- i op grote schaal de seksuele effecten een hartkwaal. algens de seksuoloog vaak voor dat n m geen erectie meer krijgt, i dat specialisten de problemen ona Volgens de zusterorganisatie NAAV is de actie echter te ko door de bocht. De NAAV wijs op dat hooikoorts door zeer eenlopende oorzaken kan staan, zodat niet op voorhand valt te zeggen of acupunctuur beste behandeling oplevert. De artsen-acupuncturisten den dat niet alle 200.000 koortspatiënten op een kunnen worden geveegd. e moet een arts de juiste di g j stellen. Pas daarna is duideli]KO een reguliere therapie of punctuur de beste resultaten opleveren. Een actie die een hele patiëntengroep strekt, kan valse verwachting® wekken. uur :en. che val uer- Afzien in het regenwoud jjorWim Wormser if «orden wel de drie apen- jochters van de beroemde jritse antropoloog Louis Lea- genoemd. Jane Goodall en jaar onderzoek naar chimpan- !0i Dian Fossey en haar go- Ljla's en Biruté Galdikas die Lr leven wijdt aan orang-oe- L Leakey zond zijn studen- L uit voor onderzoek onder drie primaten omdat hij fut dat daar de sleutel ligt D het geheim van de mens- jd, Galdikas beschrijft in ,ar boek De spiegel van het iradijs twintig jaar ontberin- ben tussen de 'mensen van het mud'. Ter gelegenheid van verschijnen van het boek »as ze even in ons land. loais Leakey is al ruim twintig aar dood, maar Biruté Galdikas' Iwen speelt zich nog steeds voor af tussen de orang-oe- jns op Kalimantan. Gorilla-on- iiEoekster Dian Fossey echter enkele jaren geleden ver dord in Rwanda, want behalve dat het jungleleven ongelooflijk is, maakt het onderzoeks tak (gepaard aan natuurbe- scherming) vaak ook vijanden, kas spoort bijvoorbeeld j-oetans in gevangenschap ipora ze weer vrij te laten in on- het reservaat van Tan- jung Puting in centraal Kaliman- ia Zo heet het Indonesische tel van het gigantische eüand Hoewel ze daarvoor de totstemming van de overheid luit, wekt dat nog wel eens irri- onder de hogere standen, geldt het houden van zo'n intelligente rood/oranjekleurige lip dikwijls als status-symbool. Ei voor een jonge orang-oetan wordt grof geld betaald. Joch vormt stropen niet de be- bedreiging voor de lieren," vertelt de Letse profes sor in de antropologie, die in Ca- side en studeerde en later de Indonesische nationali- aannam. „Ook niet de hout- i, hoewel die niet voor niets ten slechte naam heeft. De ern stigste aantasting van het leefge- van orang-oetans is de aan- t van plantages. Met name de teelt van oliepalmen neemt sterk ta. Het gaat daarbij niet eens neer alleen om westerse multina- De plantages zijn van in- isstrieën in China en Japan." Oran-oetans (uit het Maleis, mens, hutan: bos) leven de leeste tijd boven in de bomen an het Aziatische regenwoud. Ze zijn er niet op gebouwd om iter de grond te lopen. „Ik heb Jtzien hoe ze werden verpletterd oider de bulldozers die de bomen ■ver duwden waarin ze zich op- helden. Orang-oetans hebben pi verweer tegen de mens als ze neb niet in het dichte bladerdak verschuilen. In de pal- ■nplantages hebben de mensa- mets te zoeken, omdat er W vruchten voorkomen en ig-oetans leven bijna uitslui- I van vruchten," vertelt de ttoijfster. M A W 1 Volwassen orang-oetan aan de maaltijd. FOTO'S ORANGUTAN FOUNDATION De moederband is bij orang-oetans sterk en langdurig. Slingerend door de bomen in Tanjun Puting. woont drie maanden bet jaar in Canada. Ze do- dan aan de universiteit van 'ncouver. Ze heeft een zoon van jaar over zeventien en is voor bveede keer getrouwd. De eer zeven Borneose jaren deelde ze met haar echtgenoot Rod, die daarna het primitieve, uitputten de leven tussen de 'mensen van het woud' voor gezien hield. Haar antwoord op de vraag waarom het vooral vrouwen zijn die him leven wijden aan dit soort diepgaande, langdurige veldonderzoeken vol ontberin gen, is kort. „Mannen zijn ge neigd om carrière te maken, die kunnen niet zo lang op één plek blijven," verklaart ze. Haar be wonderde leermeester Louis Lea key vond ook dat vrouwen betere waarnemers zijn dan mannen en meer geduld hebben. Daarnaast vond Leakey dat vrouwen niet zo gauw agressie oproepen bij mensapen en dus beter hun ge woonten kunnen bestuderen. Op Borneo en Sumatra tezamen leven nog ongeveer dertigduizend orang-oetans, de helft daarvan bevindt zich enigszins veilig in reservaten. Drie van deze dieren zijn trouwens door koningin Bea trix en prins Claus geadopteerd toen zij in 1995 Indonesië be zochten. Die apen leven in een opvangcentrum nabij Balikpa- pan op Borneo en 'studeren' nog voor hun komende vrijlating. Tanjung Puting, waar Galdikas het Camp Leakey heeft ingericht, is met een oppervlakte van 3040 vierkante kilometer verreweg het grootste nationale park. De luchtvochtigheid is bijna verstik kend (80 tot 100 pet), het regent er 2000-3000 mm per jaar. Galdi kas beschrijft hoe weinig roman tisch het leven in de jungle is, ze ker voor een onderzoekster wier objecten zich steeds ver boven haar hoofd ophouden. Hele dagen brengt ze door in veenmoerassen, waar het water kil is en theekleurig. Ze moet haar hals uitstrekken om een glimp op te vangen van de wilde orang-oetans die door het blader dak van de enorme dertig meter hoge bomen trekken. „Afge schermd van de zon, eeuwig in het halfduister, ging het troebele water van het tropische veen- moeras over in diepe poelen die aanvoelden als zwart ijs". Soms kon ze weken niet zitten omdat ze, waarschuwingen van de Dajaks (oorspronkelijke be woners) in de wind slaand, toch op een omgevallen boom was gaan zitten en aangetast werd door een bepaalde schimmel. My riaden insecten, bloedzuigers en slangen maken de menselijke in dringer het leven zuur. Een ande re keer kan ze een maand lang een hand niet gebruiken vanwege de ontstoken insectenbeten. En er is regen, altijd maar die regen! „De meeste tijd loop je ofwel te zweten van de hitte of te riHen van de regen". Later, als bevrijde apenjongen in het kamp rond scharrelen, wordt haar onder zoek wat gemakkelijker. Haar eerste adoptie van een jong loopt bijna uit op een ramp. Ze doopt het dier Sugito nadat ze hem van een Indonesiër had vrij gekocht. Wilde orang-oetans le ven niet in groepen en vaders blijven niet bij de moeders, dus brengen jongen hun hele jeugd bij hun moeder door. De relatie tussen moeder en jong is buiten gewoon intens. Biruté Galdikan moest die intensheid aan den lij ve ervaren. De jonge Sugito klampte zich maandenlang bijna 24 uur achtereen aan haar vast, bijtend en scheldend naar eenie der die' dichtbij kwam en zijn vermeende moeder ongenadig natpiesend.' Galdikas reageert met gevoel voor betrekkelijkheid: „De situa tie werd heel onaangenaam. Zo wel Rod als ik zaten onder de uit werpselen en urine, dat zich nog vermengde met ons eigen zweet". Haar liefde voor de diersoort deed haar echter niet versagen. Ze gelooft in de theorie van Lea key dat deze rode mensapen, die ouder zijn dan de mens, zich tien tot veertien miljoen jaar terug af takten van onze gemeenschappe lijke stamboom. Haar hoop voor de redding van de orang-oetan is vooral gevestigd op de Indone siërs. „Aziaten gaan veel ont- spannener met de natuur om. Mensen in het westen zijn ge neigd de natuur als tegenstander te zien, als iets dat altijd maar overwonnen moet worden." Haar boodschap is dat de orang- oetan ons onschuldige familielid is, dat nooit het paradijs verlaten heeft. Hij houdt ons het spiegel beeld voor van onze ziel en van het paradijs waarin we ooit thuishoorden. I Biruté Galdikas: 'De spiegel van het paradijs'. Uitgeverij Atlas, 49,90. [«onze verslaggever dassenstand in Nederland j scherp dalen, als het nach- yesluipverkeer op platte- Mswegen blijft toenemen, •al in het grensgebied van 'tovincies Gelderland, Bra- 1 en Limburg vinden steeds eer dieren de dood op zoge- '®mde 'verlaten' wegen in uren. zegt de Vereniging Das en "die vorig jaar 437 dode, ge- L.,™ en verweesde dassen on naar hoede kreeg. In 1995 be- "at aantal nog 423. moment leven er in Neder- naar schatting weer 2200 e2e luarterachtige roofdie- maar elk jaar wordt bijna ïftlS'6 '"i°rmatie wil omtrent en deze bijlage, kan tiirionc I ze b|]lage, ki tetoor"ren bellen "76-5312344 of 076-53122", SÜk;ea9erenkanook. padres daarvoor is: naar: 1 Leven, D ^cfie Lijf L S^GSÖO MB Breda.' factie; René van der Velden. één op de vijf exemplaren dood gereden door auto's. Andere fac toren die de das iii zijn bestaan bedreigen zijn jacht, stroperij, verkeer, ontgrondingen, huizen bouw en recreatie. Een telling in 1960 leerde dat de dassenstand de laatste decennia scherp was teruggelopen, tot 2200 exemplaren. Twintig jaar later, in 1980, was de situatie alarmerend en waren er amper duizend exemplaren over. Dat was het sein voor een gedreven reddingscampagne. De soort, die nu regelrecht met uitsterven werd bedreigd, herstelde zich voetje voor voetje tot het wanke le niveau van 1960, maar Das en Boom vreest dat de lijn de ko mende jaren weer naar beneden zal duiken. Das en Boom wijt de recente groei van het aantal slachtoffers niet zozeer aan de uitbreiding van het wegennet, als wel aan de groei van het nachtelijke auto verkeer op plattelandswegen. Veruit de meeste ongelukken ge beuren nu in de nachtelijke uren op 'verlaten' verbindingswegen van dorp naar dorp en dan met name in het overgangsgebied tus sen de provincies Gelderland, Brabant en Limburg. Als het ver- De das, op dit moment zijn er naar schatting weer 2200 van in Nederland. FOTO ARCHIEF DE STEM keer op dit type wegen 's nachts blijft toenemen, dreigt de dassen- stand weer drastisch te dalen, al dus de vereniging in zijn jongste jaarrapport. Naar provincies onderverdeeld werden de dassen vorig jaar doodgereden in Limburg (189), Gelderland (130), Noord-Brabant (72), Friesland (18), Overijssel (17), Drenthe (6), Utrecht (3), Groningen (1) en Flevoland (1). De helft werd aangereden op ge meentelijke plattelandswegen, dertig procent op provinciale we gen, 'slechts' vijftien procent op snelwegen en vijf procent op 'overige' wegen. Door Martijn Hover Mens en dier in nood hebben de neiging hun omgeving daar van onmiskenbaar op de hoogte te stellen. Actrice Jamie Lee Curtis stond in het begin van haar carrière bekend als 'the Scream Queen' omdat ze gillend placht te worden achter volgd door engerds met cirkelzagen en andere gevaarlijke doe-het-zelf-artikelen. Ook minder luidruchtige die ren dan mevrouw Curtis heb ben hun manieren om hun on genoegen kenbaar te maken. Als ze een roofdier opmerken of erdoor worden gegrepen, scheiden ze specifieke geuren af die 'alarm-feromonen' wor den genoemd. Wetenschappers gaan ervan uit dat al dat geschreeuw en ge- stink een reden moet hebben. Voor een dier dat een roofdier opmerkt, kan het veel zin heb ben daarvan duidelijk kond te doen. Zijn alarm kan dienen als waarschuwing aan soortgeno ten of kan het roofdier van zijn aanval doen afzien omdat het verrassingselement is verdwe nen. Veel minder duidelijk is waar om een prooidier doorgaat met giUen of stinken als het een maal in de kaken van de rover is beland. Immers, zo redeneert de bioloog, de energie die er mee wordt verspild zou veel beter kunnen worden aange wend voor ontsnappingspogin gen. Hypothesen zijn er volop. Ui- .teraard kan bescherming van soortgenoten en familieleden een factor blijven: ook als het slachtoffer zelf ten dode is op geschreven, moet het zijn nage slacht waarschuwen voor het zelfde lot. Daarnaast bestaat de kans dat zijn familieleden de prooi te hulp komen en het roofdier verjagen. Een derde hypothese is onlangs door geleerden getest. Zij luidt dat misbaar van het slachtoffer een tweede roofdier kan aan trekken dat 'interfereert' met de oorspronkelijke jager. Amerikaanse onderzoekers gingen aan de slag met snoe ken, witvissen en aquaria. De snoeken werden in de aquaria geplaatst, in de helft van de aquaria één ('PI', de 'P' staat voor 'predator' of roofdier) in de andere helft twee ('PI' en 'P2'), gescheiden door een doorzichtige wand. Vervolgens kregen de Pl-snoe- ken witvis voorgezet, hun lie- velingsmaal. Als zij him prooi te pakken hadden, werd snel de afscheiding weggehaald waar door de P2's de gelegenheid kregen zich met het feestmaal te bemoeien. Inderdaad bleek de aanwezig heid van een tweede jager de overlevingskansen van de wit vis ten goede te komen. De P2's maakten het de Pi's zo lastig dat de prooi in vijf van de der tien gevallen aan zijn oor spronkelijke belager wist te ontkomen. Was er geen concur rentie, dan verslond PI zijn prooi in alle gevallen. Volgens de onderzoekers toont dit overduidelijk aan dat alarmsignalen door een gegre pen prooi in elk geval deels ten doel hebben juist andere roof dieren aan te trekken. Dat biedt het slachtoffer een reële kans om aan zijn belager te ontsnappen. Als twee honden vechten om een been, neemt het been de be nen, zou je kunnen zeggen. (Bron: Nature). Dat een aantal losgeslagen sterren met supersonische snelhede® door het heelal vliegt, staat al jaren vast. Waarom zij op drift zijn, was tot op heden slechts theorie. Opsteller van een van de meest geaccepteerde scenario's was 35 jaar geleden de Neder landse sterrenkundige Adriaan Blaauw. Nu levert een team van Nederlandse onderzoekers het bewijs voor zijn stelling: een do lende ster krijgt zijn enorme energie door de explosie van een tweede (partner)ster, die hem tot de ontploffing in zijn baan hield. „Gezien het hoge aandeel van plattelandswegen als doodrijlo- catie, is het noodzakelijk om niet-bestemmingsverkeer zoveel mogelijk van dergelijke wegen te weren," zo adviseert Das en Boom in zijn jaarrapportage. Volgens woordvoerder Jaap Dirkmaat is het voor gemeente besturen vrij eenvoudig om sluip verkeer te weren uit het groene buitengebied. „De infrastructuur van het doorgaande wegennet is dusdanig dat het volstrekt over bodig is dat automobilisten deze groene wegen in de rustige uren gebruiken," aldus Dirkmaat. Hij wijst op het voorbeeld van de ge meente Grave, waar onlangs een sluipweg uit roulatie werd ge haald. Overigens niet op verzoek van Das en Boom, maar op ver zoek van aanwonenden die het sluipverkeer beu waren. Het opvangcentrum van de vere niging kreeg vorig jaar in Ubber- gen bij Nijmegen het record aan tal van 44 dassen in huis. Van dit totaal overleden veertien exem plaren aan de verwondingen. De overige dertig konden worden uitgezet in geschikte gebieden, of worden op dit moment nog ver zorgd in afwachting van uitzet ting in de vrije natuur. Het nu opgeloste mysterie betreft de zogenoemde wegloopsterren, ook wel aangeduid als OB-ster- ren. Deze reuzen zijn tien tot honderd maal groter dan de zon en kunnen een temperatuur heb ben van 50.000 graden Celsius. De zon-temperatuur bedraagt 6000 graden. Normaal staan OB-sterren keurig stü in groepjes her en der in de melkweg. Een enkeling raast ech ter met een snelheid van rond de 100 kilometer per seconde door het ijle heelal. De weglopers gaan zo snel dat ze als een schip door het ruimtestof klieven: behalve via de gebruikelijke meetmetho des laten ze zich kennen door een boeggolf van opgeworpen deel tjes. Waarom en hoe ze op drift raken bleef jaren schimmig, zij het dat er wel theorieën over waren. Zo stelde Blaauw in de jaren zestig dat de OB-sterren aanvankelijk deel uitmaakten van een dubbel- systeem, waarbij twee om elkaar (kraaiende sterren door hun on derlinge aantrekkingskracht in hun baan worden gehouden. Het lot van de zware OB-sterren is echter dat ze uiteindelijk in een kosmische explosie ten onder gaan en veranderen in een hele compacte neutronenster (maxi mum doorsnede 20 kilometer) of zelfs in een zwart gat. Ook een dubbelster ontkomt niet aan deze metamorfose. De grootste van de twee bezwijkt daarbij het eerst, waarbij met een enorme klap veel massa uit het systeem verwijnt. De aantrek kingskracht van de resten van de ontplofte ster is daardoor te klein geworden om het overgebleven broertje in zijn baan te houden. Zoals een aan een touwtje rond draaiende steen wegvliegt op het moment dat het draadje breekt, zo schiet de overgebleven ster de ruimte in, aldus de in 1961 opge stelde hypothese van Blaauw. Het bijbehorende observationele bewijs is nu geleverd door een team van Nederlandse weten schappers onder leiding van de astronoom Lex Kaper. Als mede werker van de Europese Zuidelij ke Sterrenwacht (waarvan Blaauw van 1971 tot '74 directeur was) onderzocht Kaper vorig jaar met een 1,5 meter grote telescoop op de Chileense berg La Silla de omgeving van de bekende neu tronenster 'Vela X-l'. Deze draait om een heldere OB-ster. Deze maand verhalen de onder zoekers in het Astrophysical Journal over hoe zij bij dit dub belsterren-systeem een prachtige boeggolf ontdekten. De OB-ster en de Vela blijken sa men met een snelheid van 90 ki lometer per seconde naar het noorden te suizen. Enig reken werk en een reconstructie van de afgelegde baan leverde op dat de dubbelster 2,5 müjoen jaar gele den uit een groepje OB-sterren in de buurt moet zijn geslingerd. „Het vermoeden dat de Vela en de bijbehorende ster ooit waren weggelopen bestond al langer," aldus Kaper vanuit het kantoor van de ESO in Munchen. „De ontdekking van de boeggolf vormde het doorslaggevende be wijs. Het oude scenario van Blaauw blijkt te werken." (ANP) Pouah! Eff! Eeegitt! Ooff! Fran sen, Egyptenaren, Duitsers en Colombianen die met zulke uit roepen op stank reageren, hebben via hun neus razendsnel prikkels naar hun hersenen gestuurd, zeg gen Amerikaanse wetenschap pers. David Zald, onderzoeker bij het medische centrum voor vetera nen in Minneapolis, liet twaalf vrouwen kwalijke geuren snui ven. Hun neuzen moesten knoflook adem, aardgas en motorolie ver werken. Alsof dat al niet genoeg was, werden de neuzen ook nog geteisterd door een combinatie van rotte eieren, bedorven groen te en riooUucht. Zald stelde vast dat twee aman- delvormige organen in de herse nen, de amygdala, sterk op vieze geuren reageren. De prikkels worden veel sneller doorgegeven dan wanneer ie mand iets onplezierigs ziet of hoort. Het ruiken van geuren die als aangenaam worden ervaren, zoals bloemen, fruit en spece rijen, gaf nauwelijks een reactie in de amygdala.

de Stem | 1997 | | pagina 21