Een meisje is niet altijd welkom Mee Vettenvreter na slagroompunt: een pil voor 'lijn-zondaars' Emancipatieraad pleit voor deeltijdwerk en betaald verlof Fantoompijn blijft een raadsel 'Specialisten negeren belang van goede seks' Antro Acupuncturisten zijn verdeeld over hooikoorts Onderzoek: oudere moeder mogelijk oorzaak onvruchtbaarheid mannen DE STEM LIJF LEVEN Hogere kosten Concurreren Conservatief Opvoedgeld Makelaarsfunctie De dilemma's van een abortusarts Hypocriet Euthanasie DE STEM Betuttelend Plantages Uitputtend WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 E2 Door Hans Rube Op het juiste gewicht, maar dan die slagroompunt tijdens een verjaardagsfeest of een co pieus zakendiner? Hoe ideaal zou het zijn om een pilletje op zak te hebben dat de dreigende extra kilo's de nek om draait. Twee Nederlandse bedrijven zeggen dat tablet binnenkort te zullen leveren. Allure heet het 'after dinner-ta- bletje'. „Het helpt U een gezond gewicht te houden en toch te ge nieten," belooft de verpakking. In te nemen na de maaltijd. Twee of vier stuks zijn voldoende om de nadelige effecten van die extra portie vette gebakken aardappe len of het ijsdesert met teveel chocolade en slagroom af te bre ken. Het lijkt een slankheidswonder tje. Veel eten, maar toch niet aan komen. „Meer een steuntje in de rug," zeggen de verantwoordelij ken, L. van Moorsel van zuivel- producent DMV en A. Janssen van Kernpharm. „Ons tablet helpt de vetstofwisseling te be heersen en versnelt de vetver- branding. Mensen die een dieet volgen, zondigen wel eens. Ande ren zitten op een goed gewicht, maar zijn bang aan te komen. Be rouw komt na de zonde. Deze pil vermindert de zonde." De zondepil is in Japan ontwik keld door DMV en wordt binnen kort in Nederland op de markt gebracht door Kernpharm, beide uit Veghel. Voornaamste ingrediënt van de pil is een substantie met de naam VePlex, een mengsel van gehyd- rolyseerde eiwitten, gewonnen uit koemelk. Uit het melkeiwit is een stukje 'geknipt' dat de vetop- name regelt. Vetblokkers zijn op zich niet nieuw, maar aan het gebruik kle ven nadelen. Vet is voor het lichaam een essentieel voedings bestanddeel, bijvoorbeeld omdat het zorgt voor de opname van be paalde vitamines. „VePlex gaat vetophoping tegen, ook zorgt het er voor dat koolhy draten niet in lichaamsvet wor den omgezet," zegt Van Moorsel. „Maar niet alle vetten uit de voe ding worden afgevangen. Ook tast het de kritische vetmassa in de organen niet aan." DMV heeft op het product wereldwijd patent aangevraagd. In Japan heeft het de status van 'functional food'. Kernpharm hoopt dat in Neder land mensen de zakjes waarin de tabletten verpakt zitten op zak steken, als zij een zakendiner, een receptie of een verjaardag bezoe ken. „Dan kunnen ze, afhankelijk van de grootte van de zonde, stil letjes een tabletje slikken." Allure is geen afslankmiddel, maar het helpt mensen die lijden aan het bekende jo-jo-effect als ze op dieet staan. Positieve ne venwerking is dat het vetgehalte in het bloed afneemt. Nadere stu die moet uitwijzen of ook het cholesterolgehalte na gebruik af neemt. Kernpharm begint over twee we ken met de distributie van de ta bletten bij drogisterijen en apo theken. Acht weken later moet het middel overal verkrijgbaar zijn. Aan het slank blijven, kleeft wel een prijskaartje: een doosje met vijf zakjes (vier pillen elk) kost 19,95. De moeilijke keuze tussen baan en kinderen Een baan, een partner en kinderen zijn dé ingre diënten van een waarde vol bestaan. Om die idea len te verwezenlijken moeten er echter conces sies gedaan worden. Een drukke baan is immers moeilijk te combineren met de verzorging van kinderen. Daarom stellen veel partners hun kinder wens uit tot na hun der tigste, waarbij ze de mo gelijkheden van een zwangerschap overschat ten. Door Mignon van Dijk „Een kind krijgen kan altijd nog, is de algemeen heersende gedach te. Maar dat hoeft niet altijd waar te zijn," zegt Greetje den Ouden (57), voorzitter van de Emancipatieraad. Mensen zijn volgens haar te optimistisch over de mogelijkheid een zwanger schap te plannen op het moment dat deze in hun leven past. De overheid zou mannen en vrouwen bijtijds moeten informeren over de consequenties, schrijft de Emancipatieraad in het advies Het late ouderschap: over uitstel en afstel. De raad acht het van belang dat het idee ontkracht wordt dat vrouwen tot de overgang onbe perkt vruchtbaar zijn, zoals tot voor kort werd aangenomen. „Pas sinds een aantal jaren weten we dat de vruchtbaarheid na hun dertigste afneemt en de kans op zwangerschapscomplicaties en ongewenste kinderloosheid toe neemt. Mensen zijn echter nau welijks op de hoogte van de pro blemen die kunnen ontstaan. Het is heel droevig als ze op latere leeftijd constateren dat het niet meer lukt om zwanger te wor den," vindt de in Wageningen wonende voorzitter. Daarom zouden er folders moe ten komen waarin de risico's op een rijtje gezet worden en waarin telefoonnummers staan voor het verkrijgen van nadere informa tie. Ook scholen zouden aandacht aan de problematiek kunnen be steden, bijvoorbeeld in de lessen maatschappijleer, verzorging of biologie. Meer informatie is noodzakelijk, omdat steeds meer vrouwen hun kinderwens verschuiven naar een later moment in hun leven. In vergelijking met andere Europe anen stellen Nederlanders het krijgen van kinderen zelfs het Voorzitter Greetje den Ouden van de Emancipatieraad: 'Tegenwoordig willen steeds meer vrouwen economisch en financieel zelfstan dig Zijn.' foto theo van zwam vaakst uit. De gemiddelde leef tijd van de moeder bij de geboor te van het eerste kind is hier 28,6 jaar en een kwart van de vrouwen begint pas aan kinderen als zij de dertig gepasseerd is. Biologisch gezien is dan het optimale mo ment voor de eerste zwanger schap voorbij. De Emancipatieraad stelt dat de regering het krijgen van kinderen niet alleen moet zien als een indi viduele keuze, maar ook als een maatschappelijk belang. Kunst matige voortplantingstechnie ken, zoals reageerbuisbevruch ting (IVF) worden steeds meer toegepast en dat leidt tot hogere medische kosten. Bovendien zijn de psychische en lichamelijke gevolgen nog gro tendeels onbekend. „Kinderen die door middel van voortplan tingstechnieken zijn verwekt, worden vaak te vroeg geboren. Daarnaast neemt door de hor moonbehandeling de kans op meerlingen en aangeboren afwij kingen toe. Wat de gevolgen op langere termijn zijn, weten we echter niet," constateert Den Ouden. Ze benadrukt dat mannen en vrouwen het recht moeten blijven behouden een gezin te stichten op een moment dat het hun uitkomt. „Dat moet iedereen zelf beslis sen. Maar ze moeten die keuze wel op goede gronden kunnen ne men. Ze dienen zich bewust te zijn van de verminderde vrucht baarheid en de risico's op latere leeftijd." Een belangrijke oorzaak voor het uitstelgedrag vormt volgens de Emancipatieraad de moeizame combinatie van ouderschap en werk. „Vrouwen vragen zich af hoe ze werk én een partner én kinderen kunnen combineren. Als ze besluiten eerst een gezin te stichten en dan te gaan werken, komen ze vaak moeilijk aan een baan. Ze moeten concurreren met mensen die al langer op de ar beidsmarkt actief zijn." Dus ambiëren vrouwen vaak eerst een loopbaan. „De positie van vrouwen is de afgelopen ja ren sterk veranderd. Vroeger was een meisje voorbestemd om moe der te worden. Als je geen moeder was, dan mankeerde er iets aan je. Tegenwoordig willen steeds meer vrouwen economisch en fi nancieel zelfstandig zijn," vertelt Den Ouden. „Mannen willen ook liever een vrouw die maatschap pelijk zelfstandig is. Daar ontle nen zij zelf eveneens status aan." Als het erop aan komt dat een van beide partners minder moet gaan werken om voor de kinde ren te zorgen, is de vrouw meest al de klos. „De zorg voor kinde ren is altijd het domein van vrou wen geweest en in de historie heeft vrouwenarbeid door de eeuwen heen een lagere status ge had. Hoewel dat de laatste tijd aan het veranderen is, zijn het nog steeds de moeders die de grootste verantwoordelijkheid voor de kinderen en de huishou ding dragen," aldus de voorzitter van de Emancipatieraad. Vrouwen hebben meestal het laagste inkomen of werken al in deeltijd, dus vinden veel mannen het logisch dat zij hun fulltime- baan behouden. Mannen die wel uren willen inleveren om de zorg voor de kinderen op zich te ne men, worden vaak niet serieus genomen. „Jonge mannen die nog bezig zijn hun loopbaan op te bouwen, zeggen weliswaar dat ze parttime willen werken, maar die keuze krijgen ze niet. Ze worden door de bedrijfsleiding gedwon gen volledig beschikbaar te zijn, omdat ze anders promotiekansen mislopen." Den Ouden vindt dat er een om slag nodig is in de cultuur bij be drijven. „Ze realiseren zich niet dat ze juist veel aan parttimers hebben, omdat die goed moeten kunnen organiseren: die zijn in staat hun werk in een korte tijd uit te voeren en een gezin draaiende te houden. Maar dat is nog niet helemaal bij de leiding van bedrijven doorgedrongen. Nederland is op dit punt zeer conservatief." Het bedrijfsleven zou een voor beeld kunnen nemen aan Noor wegen, waar betaald ouder schapsverlof is ingesteld. „Daar doet de regering er veel meer aan om de combinatie van arbeid en zorg te bevorderen. De Noorse re gering heeft het verplicht gesteld dat mannen ouderschapsverlof opnemen. In Nederland zou dat niet kunnen- ook niet als het be taald zou worden -, omdat wij niet zo van verplichtingen hou den. Maar de mogelijkheden op het gebied van deeltijdwerk voor mannen en betaalde verlofrege lingen zouden zeker uitgebreid moeten worden." Het invoeren van een overheids bijdrage voor ouders die minder gaan werken om hun kinderen op te voeden, zoals het CDA vorige maand opperde, biedt geen soe laas, meent de voorzitter van de Emancipatieraad. „Ik vind het goed dat er binnen het CDA wordt nagedacht over de combi natie van arbeid en zorg, maar opvoedgeld is niet de oplossing. Het is meer een premie op het thuisblijven, waardoor de band van de ouder met de arbeids markt zal verslappen. Bovendien is 250 gulden per maand te wei nig." Den Ouden vindt dat de overheid met andere maatregelen moet ko men, zoals het creëren van vol doende en betaalbare kinderop vang, ook voor kinderen tot 16 jaar. De Emancipatieraad brengt daar binnenkort een advies over uit. Dit project behoort tot de laatste activiteiten van de Eman cipatieraad, want de raad wordt per 1 mei opgeheven. Greetje den Ouden, die sinds 1989 voorzitter van de Emanci patieraad is, betreurt het ver dwijnen van het adviesorgaan. „De Emancipatieraad heeft ver schillende onderzoeken laten doen en naar aanleiding daarvan adviezen uitgebracht. Als wij verdwijnen, valt er een belangrij ke denktank weg." Ze betwijfelt het dat andere ad viesorganen het werk van de Emancipatieraad zullen overne men, zoals de regering graag zou willen. „Wij hebben deskundigen op het gebied van man-vrouw vraagstukken, sociale zekerheid, volksgezondheid en onderwijsza ken. Straks worden al die zaken versnipperd over verschillende adviesorganen. De Emancipatie raad zorgde juist voor samen hang. Die makelaarsfunctie gaat straks verloren." Door Jeroen den Blijker en Tilly van Uffelen Marijke Alblas is abortusarts. Ze werkt in de Stimezo-klinieken in Eindhoven en Maastricht. Twintig jaar geleden demonstreerde ze voor legalisering van abortus. Nu komt ze in de dagelijkse praktijk haar eigen grenzen tegen. Zo keurt ze het in be ginsel af als iemand een abortus wil omdat het een meisje is. Toch heeft ze dat drie keer gedaan. „Want elk kind moet gewenst zijn." De Armeense vrouw uit Duitsland had drie dochters. Bij de derde dochter werd ze door haar familie en kennissen gecon doleerd. Nu was ze voor de vierde keer in verwachting: opnieuw een meisje. De vrouw kwam naar Nederland voor een abortus. „Na het intake-gesprek kwam de ver pleegkundige naar me toe," herinnert Alblas (52) zich. „'Dit is verschrikkelijk, dit doen we niet,' zei ze. In eerste instan tie vond ik dat ook. Maar toen ik verder praatte, kwam er een heel triest verhaal. De Armeense wilde voorkomen dat het leven van haar vierde dochter net zo moeilijk zou worden als dat van haar derde." Alblas ging door de knieën: het was een van de weinige keren dat ze, geplaagd door een persoonlijk dilemma, aborteer de. Maar het betrof in Alblas' ogen een noodsituatie. Volgens Alblas doelde minister Borst (D66, Volksgezondheid) ook op dergelij- ke noodsituaties toen de bewindsvrouw vorige maand begrip toonde voor zwan gerschapsonderbreking vanwege de sexe. „Al is het voor een minister niet verstandig om dat te zeggen. Je moet een voorbeeld stellen naar landen als China en India waar meisjes niet gewenst zijn en dus weggehaald worden." Wat haar steekt is de voortdurende sug gestie dat in Nederland 'maar raak wordt geaborteerd'. Alblas: „Dat is hy pocriet. We hebben in Nederland verdo rie het laagste abortuscijfer in de wereld. Het beeld dat bijvoorbeeld de Evangeli sche Omroep oproept, klopt absoluut niet." Ze komt slechts 'bij hoge uitzondering' vrouwen tegen die makkelijk tot abortus lijken over te gaan. „Deze vrouwen heb ben kennelijk zo weinig verantwoorde lijkheidsgevoel dat ze volgens mij de op voeding van een kind ook niet aan zou den kunnen." Alblas zal in zo'n geval de abortus niet weigeren. Ze benadrukt dat voordat de stap naar de kliniek gezet is, in de regel een zwaar emotioneel proces heeft plaatsgehad. Wel plaatst Alblas vraagte kens bij de duidelijke veran dering die zij signaleert in de abortuspraktijk. „Met de vrouwenbeweging heb ik er voor gezorgd dat een vrouw die ongewenst zwanger is le gaal een abortus kan doen. Nu zijn er mensen die ge wenst zwanger zijn, maar tóch een abortus willen om dat het kind een meisje is of een handicap heeft." In haar eigen praktijk komt ze dit soort medisch-ethische gevallen nauwelijks tegen. „Die abortussen vinden meestal in het ziekenhuis plaats als uit vruchtwateron- derzoek blijkt dat de foetus bijvoorbeeld gehandicapt is." „De overheid moet voorko men dat er een samenleving ontstaat voor alleen gezonde mensen. De huidige Abortusarts Marijke Alblas: We hebben in Ne derland het laagste abortuscijfer in de wereld. Het beeld dat bijvoorbeeld de Evangelische Omroep oproept, klopt absoluut niet.' foto kees martens abortus-discussie heeft duidelijke raak vlakken met die over euthanasie. Laatst Door dr. Jan Verhulst Hoe de waarneming van pijn precies in z'n werk gaat, is tot op heden nog steeds een me disch en psychologisch raadsel. Zeker is eigenlijk alleen dat ons bewustzijn hierbij een gro te rol speelt. Zo zijn er gevallen bekend van soldaten die in de vuurlinie de ergste verwondingen hadden opgelopen, waar ze zich pas be wust van werden toen ze een maal in veiligheid waren; hevi ge angst is dus in staat de pijn- waarneming te blokkeren. Een zo mogelijk nog groter raadsel is het verschijnsel van de zogenoemde fantoompijn. Daarvan spreken we wanneer iemand pijn waarneemt in een lichaamsdeel dat hij helemaal niet meer heeft. Zo kan fan toompijn optreden na een am putatie van een arm of een been: de patiënt klaagt met grote stelligheid dat hij pijn heeft in zijn linkervoet of rech terhand, terwijl die lichaams delen er helemaal niet meer zijn. De psycholoog Ger Broers heeft in het maandblad Psy chologie enkele mogelijke ver klaringen van dit verschijnsel op een rij gezet. Zo gaan som mige onderzoekers ervan uit dat de zenuwen van het nog resterende lichaamsdeel (bij voorbeeld het bovenbeen) zon der enige stimulatie van bui tenaf signalen (van het ontbre kende deel) naar onze hersenen zenden. Die 'doen dan net' als of de prikkels van het geampu teerde deel afkomstig zijn, waardoor het lijkt of het volle dige lichaamsdeel nog aanwe zig is. Deze verklaring blijkt echter onvolledig. Want als je de ze nuwbanen tussen het nog res terende lichaamsdeel en de hersenen doorsnijdt, komen de pijn en het gevoel (jeuk!) na en kele maanden toch weer terug. Een tweede verklaring biedt de theorie, volgens welke zenuw banen in het ruggenmerg 'spontaan' gaan vuren, waar door allerlei sensaties ont staan. Maar ook deze theorie bleek niet echt bevredigend. Volgens een derde theorie zijn niet de zenuwbanen verant woordelijk voor de fantoom verschijnselen, maar de herse nen zelf. De bron van de pijn zou dan in de hersenen zelf ge. lokaliseerd moeten worden. Want hersenen kunnen zonder prikkeling van buitenaf allerlei activiteiten vertonen. Broers haalt in dit verband de theorie aan van de Amerikaanse neu- roloog R. Melzack. Volgens de ze wetenschapper bestaat er in onze hersenen zoiets als een er felijke 'neuromatrix' (een net werk van zenuwcellen in onze hersenen). Aanwijzing voor de erfelijk heid van deze matrix zijn de gevallen waarbij personen pijn voelden in lichaamsdelen die ze vanaf hun geboorte al niet had den. Deze neuromatrix is niet alleen erfelijk bepaald, maar wordt ook nog gevormd door bepaalde (pijn)ervaringen. Men is er tot op heden niet in geslaagd een afdoend middel tegen de fantoompijn te vin den. Acupunctuur, methadon, elek trische stimulatie en de vernie tiging van bepaalde zenuwcel len in het ruggenmerg zijn alle maal, met zeer wisselende re sultaten, uitgeprobeerd. Zelfs injecties met lidocaïne (een verdovingsmiddel) diep in de hersenen zijn toegepast. Opvallend is dat de onderzoe kers in verband met de fan toompijn steeds op zoek zijn naar anatomische en/of neuro logische oplossingen. Mis schien dat fantoompijn toch meer te maken heeft met ook psychische processen (verdrin ging van de amputatie bijvoor beeld) dan de onderzoekers tot nu toe willen aannemen. Een meersporenbeleid zou wel eens betere resultaten kunnen ople veren. Londen (rtr) - Britse onderzoekers gaan na of de toenemende on vruchtbaarheid onder mannen verband houdt met de steeds late re leeftijd waarop vrouwen kinderen krijgen. Voorstudies tonen aan dat mannen die geboren zijn toen hun moeders achter in de dertig waren een grotere kans hebben op sperma van mindere kwaliteit. In de Britse krant Sunday Times beschrijft onderzoeker Justin St John van het Sheffieldse Jessop Ziekenhuis voor Vrouwen dat het sperma van mannen van moeders die bij hun geboorte ouder dan 40 waren aanzienlijk minder snel en recht beweegt dan het zaad van zonen van moeders onder de 20 jaar. Wetenschappers gaan er van uit dat naarmate de leeftijd van de vrouw vordert meer genetische schade aan de structuur van de eicellen wordt toegebracht. Dat kan invloed hebben op de eisprong en, bij zonen, uiteindelijk tot onvruchtbaarheid leiden, aldus St John. Hij zamelt nu gege vens in bij vruchtbaarheidsklinieken waarmee hij zijn onderzoek voortzet. Eerder onderzoek wees chemische vervuiling, strak ondergoed en geringe lichaamsbeweging aan als mogelijke oorzaken voor on vruchtbaarheid bij mannen. zei iemand, die ongeneeslijk ziek was, dat hij een grote druk uit de omgeving voelde om euthanasie te plegen. Dat is niet goed. Je moet als mens het gevoel hebben 'ik mag nog leven'. Zo moet je ook het gevoel hebben 'ik mag een mon- goloïde kind krijgen'." Daar hebben familieleden, buren maar ook verzekeraars niets over te zeggen, vindt Alblas. Ze wil daarom van de wettelijke ver plichting af voor artsen om ouders het geslacht te melden als dat uit medisch onderzoek bekend is. Volgens de Nederlandse wet moet een vrouw zich vijf dagen bedenken alvorens de abortus uitgevoerd wordt. In de Zembla-uitzending van een paar weken geleden gaven twee collega's aan dat ze deze wettelijke termijn wel eens negeren en ook niet altijd een intake-ge sprek voeren. Volgens haar is de situatie in Brabant en Limburg anders. „Ik bespeur een tendens in de klinieken in de Randstad om dat intake-gesprek niet te houden, om niet betuttelend te zijn naar de vrouwen. Dat vind ik niet zo goed. Je slaat dan een groep over die er wél over wil praten. Misschien heb je in de Randstad een andere populatie. In de grote steden weten de jonge meiden de klinieken heel goed te vinden. Maar hier gebeurt het vaak dat mensen aankloppen die er nog nergens over hebben kunnen spreken. Voor hen is zo'n gesprek nood zakelijk." Rotterdam (anp) - Medisch specialisten onderschatten nog steeds de problemen die patiënten hebben met hun seksleven. Wie ongelukkig is in bed, heeft last van spanningen en dat kan tot ziektes leiden. Bovendien kunnen veel ziektes ook weer seksuele problemen veroor zaken. Dat verband is specialisten moeilijk aan het verstand te peute ren, zo vindt seksuoloog W. Gianotten van het Academisch Ziekenhui Dijkzigt in Rotterdam. Urologen en gynaecologen zijn volgens Gianotten voldoende betroK- ken bij seksuele problemen van hun patiënten. Maar cardiologen, in ternisten en neurologen negeren op grote schaal de seksuele effecte van bijvoorbeeld suikerziekte of een hartkwaal. Bij multiple sclerose komt het volgens de seksuoloog vaak voor dat n orgasme verdwijnt en dat de man geen erectie meer krijgt. Belangrijk is volgens Gianotten dat specialisten de problemen onfl kennen. Volgens de zusterorganisatie NAAV is de actie echter te kor door de bocht. De NAAV wijs op dat hooikoorts door zeer eenlopende oorzaken kan staan, zodat niet op voorban valt te zeggen of acupunctuur beste behandeling oplevert. De artsen-acupuncturisten den dat niet alle 200.000 koortspatiënten op een kunnen worden geveegd, tei moet een arts de juiste diag» j stellen. Pas daarna is duidelijk» een reguliere therapie 1of punctuur de beste resultat opleveren. Een actie die zi een hele patiëntengroep®, strekt, kan valse verwachting wekken. De Nederlandse acupuncturisten zijn verdeeld over de vraag of hooikoortspatiënten een gratis behandeling moeten krijgen. De Nederlandse Vereniging voor Acupunctuur (NVA) heeft een initiatief genomen om deze groep mensen voor niets te behandelen. De Nederlandse Artsen Acu punctuur Vereniging (NAAV) heeft daar afstand van genomen. De NVA wil met haar actie meer bekendheid geven aan de moge lijkheden van de alternatieve ge neeswijze. Door acupunctuur zouden de klachten verminderen. Bovendien zou de allergische reactie op stuifmeel in veel geval len het jaar erop volledig ver dwijnen. Af Door Wim Wormser 2e worden wel de drie ape dochters van de beroem Britse antropoloog Louis Le Itey genoemd. Jane Goodall haar onderzoek naar chimpa sees, Dian Fossey en haar g riHa's en Biruté Galdikas d haar leven wijdt aan orang-o tans. Leakey zond zijn stude ten uit voor onderzoek ond deze drie primaten omdat dacht dat daar de sleutel T van het geheim van de me" heid. Galdikas beschrijft haar boek De spiegel van paradijs twintig jaar ontberi gen tussen de 'mensen van woud'. Ter gelegenheid v het verschijnen van het bo was ze even in ons land. Louis Leakey is al ruim twin jaar dood, maar Biruté Galdik leven speelt zich nog steeds vo namelijk af tussen de orang- tans op Kalimantan. Gorilla- derzoekster Dian Fossey ech werd enkele jaren geleden v moord in Rwanda, want beha dat het jungleleven ongeloof zwaar is, maakt het onderzoe werk (gepaard aan natuur scherming) vaak ook vijanden. Galdikas spoort bijvoorbe orang-oetans in gevangensc' op om ze weer vrij te laten in der meer het reservaat van T jung Puting in centraal Kalim tan. Zo heet het Indonesis deel van het gigantische eil Borneo. Hoewel ze daarvoor toestemming van de overh heeft, wekt dat nog wel eens r taties onder de hogere stan Daar geldt het houden van z intelligente rood/oranjekleu aap dikwijls als status-symb En voor een jonge orang-oe wordt grof geld betaald. „Toch vormt stropen niet de langrijkste bedreiging voor dieren," vertelt de Letse pro sor in de antropologie, die in nada opgroeide en studeerd later de Indonesische nation teit aannam. „Ook niet de h kap, hoewel die niet voor n een slechte naam heeft. De stigste aantasting van het lee bied van orang-oetans is de plant van plantages. Met nam teelt van oliepalmen neemt s toe. Het gaat daarbij niet meer alleen om westerse muit tionals. De plantages zijn va* dustrieën in China en Japan.' Oran-oetans (uit het Ma orang: mens, hutan: bos) leve meeste tijd boven in de bo van het Aziatische regenw Ze zijn er niet op gebouwd over de grond te lopen. „Ik gezien hoe ze werden verplet onder de bulldozers die de bo omver duwden waarin ze zie' bielden. Orang-oetans he" geen verweer tegen de mens - zich niet in het dichte blade kunnen verschuilen. In de menplantages hebben de m pen niets te zoeken, omd geen vruchten voorkomen orang-oetans leven bijna uit tend van vruchten," vertel schrijfster. Galdikas woont drie maa 'an het jaar in Canada. Z ceert dan aan de universitei Vancouver. Ze heeft een zoo een jaar over zeventien en is e tweede keer getrouwd. De zeven Borneose jaren d l'an onze verslaggever e dassenstand in Nede f,1-scherp dalen, als het e like sluipverkeer op p 'andswegen blijft toem °oral in het grensgebie provincies Gelderland, ant en Limburg vinden s ®eer dleren de dood op aaamde 'verlaten' wege stille uren. Boom df d8 Vereniging D WonHo voriS ïaar 437 do dof u Vfirweesde dasse Wa'h ede kreeS-11119 On aft aantaI n°g 423. la»? Moment leven er in van Hnaar sckatting weer ren r?Ze marterachtige ro maar elk jaar wordt Ürilm?dere 'nl°rrnatie wil om t&'nde2efaiila9e,kan W6 53n,l°T6nbellennaa 5312344 of 076-5312272. HetarieliikUeageren kan ook- «adres daarvoor is: POStbli?5T??aCt'e LeVeh ÏÏ»H3229'4800 MB Breda yndredactie: René van der Ve

de Stem | 1997 | | pagina 20