Delek^s:%k°fbr°°iie° 4 Brandweer moet duikteam hebben9 Boerenbruiloft fluitje van n centiem Bakker Jan de stem peStem SCHOENEN sport -£^~uiclifllli1 £[[e SïBKSRa^-.» VLIEGREIS t.w.v. 250n ^SldSiSSSllSk zonwering rolluiken GORDIJNEN GARAGEDEUREN meer dan alleen zonwering [DIH VAN OVERBEFKF 'BRODEN VOOR ÉÉN TIENTJE 1 BOLUSSEN VOOR 2 GULDEN ZEELAND Bazin van geredde hond doet oproep aan gemeente Terneuzen om geld vrij te maken S chelde-ingenieurs van Ylissingen naar West-Brabant Gebrek aan brommers bij WN-cursus op scholen Playbackstrijd jeugd Heikant Toogverkens winnen bij Kloorianen Seniorenbal In Westdorpe Adelein I baas af Ouwewijvenbal Kloorianen 4ÖÖ/44 DfEx "Knjap°n 3°r ledere beurs Keuze uit ruim 500 ™n diverse bekendeTerZ" °°k grote maten. UUrsara^ op afspraak "°n'"».P»v,„13to„7„r Koop juist nu Noordsfraaf 62 fel. 0115-563665 ■i6~«,oPotor;^ «Foor de boerenbruiloft in i iDe optocht in Kloosterza\ is een van de langste in land. Droglsten>Parfumer.e _Axe[sestraat sqa t Jiatiker J an' Ue Binnenstad Bakker' £ike_Woen,<;rlnrr. WlJ bezorgen ook aan huis of bedrijf» Noordstraatpromenade t m De Sterre in Clingi Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen moet zo snel mogelijk geld vrijmaken om de brandweer over een goed uitgerust duikteam te laten be schikken. Deze oproep doet mevrouw M. de Jonge-Winter, bazin van de op 1 februari ge redde hond Wigor, in een brief aan B en W van Terneuzen. „Het is toch te gek voor woorden dat in een water rijke gemeente als Terneuzen, de brandweer niet over een goed uitgerust duikteam kan beschikken. In geval van menselijke slachtoffers te water moet de bvrandweer toch snel en veilig hulp kunnen bieden. Enkele jaren geleden is dit al eens ter spra ke gekomen en nog steeds zijn de financiële mid delen hiervoor niet beschikbaar gesteld," aldus mevrouw De Jonge in de brief. De Ierse setter Wigor zakte op zaterdag 1 februari midden op de Otheense Kreek door het ijs en kon pas na meer dan een uur watertrappelen uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hiermee legde Wigor onbedoeld een zwakke schakel van de Ter- neuzense brandweer bloot, namelijk het gemis van een boot. Brandweercommandant Bruggeman zei toen druk uit te gaan oefenen om een boot aan te kunnen schaffen. Het pleidooi van de brandweer wordt nu ondersteund door de bazin van Wigor. „Het kan toch niet zo zijn dat in een gemeente waar enorme bedragen worden omgezet in grote prestige projecten om het imago op te poetsen, er geen financiële middelen kunnen worden vrijge maakt om veiligheid van slachtoffers en redders te vergroten. Moeten er dan eerst menselijke slacht offers vallen." Mevrouw De Jonge noemt de gebeurtenis in ieder geval niet echt gunstig voor het imago van de ge meente Terneuzen. „Als inwoner van de gemeente hebben we mijns inziens toch in de eerste plaats recht op een zo vol ledig mogelijk uitgerust reddingsapparaat, dat in allerlei situaties tenminste goed beslagen ten ijs kan komen. Ik hoop dat er iets aan deze situatie gedaan kan worden." Ondanks het ontbreken van een boot heeft de briefschrijfster veel lof voor de inzet van de brand weer die Wigor van een gewisse dood wist te red den. „Ondanks het feit dat ze niet over de benodig de middelen konden beschikken, hebben ze toch veel moeite gedaan mijn hond ternauwernood van een wisse dood te redden. Hiervoor ben ik ze dan ook zeer dankbaar." Van onze verslaggever Vlissingen/Roosendaal - De Koninklijke Schelde Groep uit Vlissingen wil ruim hon derd banen van haar inge nieursbureau uit de sector energie- en milieusystemen uit Zeeland verplaatsen naar West-Brabant. Als reden voor die verhuizing geeft de directie op dat ze dichter bij de markt wil zitten. Deze sec tor van De Scheldegroep heeft veel klanten buiten Zeeland. Het gaat in hoofdzaak om teke naars en calculators uit Vlissin gen. Ook tien medewerkers van de Schelde-vestiging Environmental System uit Goes staan op het punt naar West-Brabant te verkassen. In Breda heeft De Schelde al twee kleine diensten gehuisvest, te we ten SBB Energy, Utility en Engi neering en de dienst die zich richt op turbinetechnologie. Bedrijvenacquisiteur C. Nuiten van de regionale ontwikkelings maatschappij Rewin wil de be langstelling van De Schelde groep voor West-Brabant niet concreet bevestigen. „We zijn mo menteel met een vijftal Zeeuwse ondernemingen in gesprek over kantoorfaciliteiten in heel West- Brabant." De Schelde-groep moet overleg gen nog met de vakbonden over de sociale gevolgen van de op handen zijnde verhuizing. Wanneer het bedrijf de knoop doorhakt is nog niet bekend. De verhuizing heeft te maken met de reorganisatie bij Schelde Systemen. De fabricage- activiteiten voor de ketel- en ap paratenbouw voor de chemische industrie worden geconcentreerd in Vlissingen. Van onze verslaggever Terneuzen - Alle scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen doen mee aan de bromfietscursus die Veilig Verkeer Nederland (WN) geeft. Het probleem bij de invulling van het prak tische deel is echter het ge brek aan voldoende brom fietsen. Dat zegt de coördinator van de cursus beneden de Wester- schelde, J. Post. WN is blij met de invoering van het verplichte theoriecer tificaat voor de nieuwe gene ratie brom- en snorfietsers. Maar theorie alleen is niet voldoende, zegt de regiocoör dinator van WN in Zeeland, S. Vroonland. „Een grote stap naar meer verkeersveiligheid wordt pas bereikt als de berijders van de brom- en snorfiets ook ge traind worden in praktische rijvaardigheid." Daarom heeft VVN in Zee land samen met het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid en veel scholen in de provincie de bromfietscursus opgezet. Die speciale aan dacht voor de bromfietser in het Zeeuwse verkeer is bittere noodzaak, gelet op de onge- vallencijfers van de afgelopen zes jaar. Binnen de leeftijds categorie zestien- en zeven tienjarigen vielen door brom fietsongelukken dertien do den in het verkeer. „Schok kende gebeurtenissen die zo wel binnen gezinnen als scho len diepe wonden achterla ten." Daarom is het belang rijk dat de scholen in Zeeuws-Vlaanderen meewer ken aan de WN-bromfiets- cursus. Deze cursus besteedt naast de theorie ook aandacht aan leren remmen, manoevre- ren en tijdig stoppen met de brommer. „Dat leer je niet uit een boekje, maar door het te doen," aldus Vroonland. Zo dra jongeren zijn geslaagd voor het CBR-theorie examen wordt de praktijk afgesloten met een proefrit onder bege leiding van een bevoegd in structeur. Als ze die rit met goed gevolg afleggen, krijgen ze het WN-bromfietscertifi caat. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 C3 Hulst - De Boerenbruiloft in Hulst is een stijlvol feest met een carnavalesk randje. Dit jaar werden Marie Uitdebrandekes bijgenaamd 't Saiske (Marian Lockefeer) en Dolf van 't Polder ken bijgenaamd den Belgsen Franc (Rudy Thomas) in de echt verbonden. De stoet, elf authentieke boeren karren, bruiloftgangers en loop volk in originele Zeeuwse kos tuums, volgde een route door de Hulster binnenstad. Dolf en Ma rie werden bekeken en gingen over de tong. „Van de bruid kun je geen kwaad woord zeggen, maar die bruidegom dat is me er eentje," verklaart een van de bruidsmeisjes die een bord met het opschrift 'Wij wassen uw zwart geld gratis wit' draagt. De boodschap voor de bruidegom (directeur van een bank) is dui delijk. De band Sjores Ambras blaast de lucht uit de longen en daar achter volgen het acht meter lange krentenbrood, de zesdelige bruidstaart en een kruiwagen met de vruchten der aarde. De stoet gaat richting stadskantoor waar de huwelijksplechtigheid plaatsvindt. Prins Jan geeft nog wat wijze raad en vertelt de bruid dat ze met Dolf nog heel wat af te brul len krijgt. „Hij zit met zijn gat op de centen en kan zorgen voor een goed pensioen en anders kan hij zichzelf nog altijd een goede oprot- premie geven." Aan de omstanders verklapt de Prins dat de bruid graag snoept, maar niet van groen houdt. Ondanks de waarschuwingen is het stel bereid om de sprong in het diepe te wagen en fideel alle huwelijkse plichten te vervullen. Paster Twan wil eerst zijn erger nis over Hulst kwijt voor hij het echtpaar aandacht schenkt. „De seksshops zijn een doom in zijn oog en nu ook de Transfiguratie al een stuk opvoert 'Bedsidesto- ry in drie bedden' vindt hij het Marie Uitdebrandekes bijgenaamd 't Saiske (Marian Lockefeer) en Dolf van 't Polderken bijgenaamd den Belgsen Franc (Rudy Thomas) op weg naar het stadskantoor in Hulst voor de 'huwelijksinzegening'. niet meer leutig. Op zijn vraag of er nog mensen bezwaren hebben tegen het huwelijk stapt Stiene naar voor en komt er rondbuikig voor uit dat ze Dolf misschien iets te veel verzorgd heeft tijdens de gezamenlijke reis naar Mi- chelstadt. Ze slikt haar bezwaren echter in en laat het huwelijk van een 'fluitje van een centiem' dan maar doorgaan. De Kanterijders (leden van de Cantorij) zingen het paar toe en na de zegen en het Vossenlied trekt de stoet naar de zaal waar de receptie plaatsvindt. Daar worden Marie en Dolf bedolven onder de toepasselijke cadeaus. Heikant - In café Du Commerce in Heikant is een playbackwed- strijd voor de jeugd gehouden. De uitslag: Categorie 4 tot 8 jaar: eerste prijs voor Sabrina van de Ven met 'Onder moeders paraplu'. Cate gorie 9 tot 12 jaar: eerste prijs voor Ingmar van Hooi je en Kamiel Spiessens met 'Goes Classic'. Twee de prijs voor Nathali Weemaes met 'Een moment zonder jou'. Derde prijs voor Carolien van de Velde en Danielle Bogaert met 'Frietkot- dans'. Kloosterzande - Overal waar de Toogverkens uit Graauw mee- In Westdorpe genoten de senioren op het bal FOTO CAMILE SCHELSTRAETE raad met alle deelnemers van de ene naar de andere plaats om zich te laten beoordelen door een Deuitslag: Enkelingen en duo's: 1. Vlieg en vanger; 2. Oude Snoeper; 3. Kip. Groepn 3 t/m 6 personen: 1. Zuri; 2. Paddo-heksen; 3. Tafeltje dek je. Groepen 7 en meer: 1. Jazz Band; 2. Klooriekes; 3. Naaisters doen in de stoet, gaan zij met de eerste prijs naar huis. Ook in Kloosterzande wonnen zij met een verschil van twee punten bij de buitenwagens van de Polder jongens. Het was druk in Kloosterzande, waar de langste optocht van Zeeland wordt gehouden met verschillende muziekkorpsen en zes prinsenwagens. De uitslag: Enkelingen: 1. Anti- mest; 2. Kapitein Haak. Duo's: Schots en scheef; 2. Dalmatiërs; 3. Harten. Groepen 3 t/m 8: 1. Naai sters; 2. Muizen; 3. Hoeksken. Groe pen 9 en meer: 1. Blikvangers; 2. Ro meinen; 3. Leutige Woepers. Bui tenwagens: 1. Toogverkens Graauw met Vervoer; 2. Polderjongens met Kermis; 3. Jeugdvereniging Graauw met Wasmachine. Binnenwagens: 1. De Reizende Man; 2. De Klepzei kers; 3. Euro-Catering (voorheen Disco Love); 4. Walsoorden; 5. Fa milie Vervaet. FOTO'S WIM KOOYMAN Westdorpe - De laatste carna valsdag in Westdorpe was tradi tioneel weer voor de ouderen in cultureel centrum Concordia en met Prins Edwindo I en zijn raad. De twee poesjes werden als leukst verkleed koppel verkozen en de cowboy en danseres als leukste Koeter en Koeterin. Na het seniorenbal gingen de Koe- ters voor het laatste rondje langs de kroegen om te eindigen in de Tukker. Daar kreeg burgemees ter van Rest uit handen van Edwindo I de sleutel van het Koeterdurp weer terug. Tot slot volgde de boerenmaaltijd. In Kloosterzande wil het nog weieens 'sgots en sgeef' gaan. Kloosterzande - Een steeds groeiend aantal deelnemers re serveert de carnavalsmaandag om deel te nemen aan het tradi tionele Bal Masqué, waarbij vrijwel alle cafés en bars van het Kloorianendorp betrokken zijn. Met muzikale begeleiding van Windkracht 9 trokken prins en Sas van Gent - De laatste dag van carnaval in Betekoppenstad is altijd ingeruimd voor kinde ren en ouderen. Een grote stoet van kinderen trok gistermiddag door de straten van Sas van Gent, samen met Prins Adelein I, de Raad van Elf, de Erremenie van Lol en Leut en dweilband Ma Vent Tog. De stoet eindigde bij de Vlaanderen, waar gefeest werd door junioren en senioren. Om klokslag twaalf uur over handigde Adelein I de stadssleu- tel terug aan burgemeester Van Rest en werd carnaval in Bete koppenstad officieel afgesloten.

de Stem | 1997 | | pagina 14