Miljoenenverlies Philips Lighting Verdeel- en heerspolitiek van GS Elke rit is uniekmooi werk om te 9 DE STEM 'Loesje' duikt in 'Duurzaam Veilig' Jonge Terneuzenaren verliezen in wilde achtervolging politie 'Wij zijn bij de pest altijd dubbel de klos' Vrijstaand HUIS in rART ONZE JRSUS AVAL! Analyse Kessen 6verhinderd' bij opening Scheldetunnel i, Den Bosch en Sittard tari met: Opnieuw twijfels over voortbestaan van vestiging in Terneuzen WD'er Veerhoek weg uit de Staten Hulstenaar beroofd Drie ton voor beter werkklimaat ambtenaren l'Tneuzenaar gooit caféruit in Het terrasstoel herhaling Nrijzenproject °P Tholen C1 Zeeuws-Ylaamse varkenshouder: Nieuw wandelbeleid provincie Rl 1997 NING WOV meester van de gemeente Terneuzen dat: ng aan artikel 72a in verband met 63 en 10 van de Onteigeningswet, ommissie uit Gedeputeerde Staten d, bijgestaan door deskundigen en an het bestuur van de gemeente, in tehuis te Terneuzen aan het Oos- ;rk 4 zitting zal worden gehouden 21 maart 1997 om 10.00 uur in mer 4 en 5. enden kunnen mondeling of schrif- aren indienen tegen het plan van n/of de voorgenomen onteigening an de Staat der Nederlanden (Ver- terstaat) ten behoeve van het aan een werkterrein voor het maken sterscheldetunnel; bedoeld in het eerste en laatste lid 12 van de Onteigeningswet ter in- len gelegd vanaf 20 februari tot en et 21 maart 1997 bij de centrale ba lie op de eerste verdieping in het Stadhuis van Terneuzen, Oostelijk Bolwerk 4 Terneuzen, 12 februari 1997, De burgemeester voornoemd, Drs. R.C.E. Barbé. Terneuzen nt 58). maar te of iets ?n De uari. luist, Martin de Fouw Tweewielers Aanbiedingen: Puch Thunderbolt Bromscooter 4.895.- 4.295.- Kymco K850 Bromscooter 3.995.- ,3.795.- Kymco K12 Bromscooter 4.150.- ,3.950.- Kymco Sniper Bromscooter 3.595.- 3.495.- w.c. Serlippens 0115-615843 Terneuzen Wie elke dag verrast wil worden met nieuws uit binnen- en buiten land, leest natuurlijk De Stem. Want De Stem informeert en becommentarieert. Houdt u op de hoogte. Geeft feiten en achtergronden. Betrokken, maar altijd helder, overzichtelijk en to-the-poinf. Politiek, sport, cultuur, geestelijkle ven en noem maar opVoor jong en oud. Regionaal en internationaal. Van Tholen tot Timboektoe, van Nieuwdorp tot New York. Niet voor niets ontmoeten ruim 260.000 lezers en adverteerders uit Zuidwest Nederland elkaar dagelijks in De Stem. Want in De Stem gebeurt 't elke dag opnieuw. EEN ADVERTENTIE IN DE STEM BEREIKT RUIM 260.000 LEZERS IN HET ZUIDWESTEN. VOOR MEER INFORMATIE BEL(076)5 312 550 VOOR HET OPGEVEN VAN EEN KLEINTJE (076)5 312 313 dministratie-SPD Management lag 22 maart opleidingen 11.00 - 13.00 jkstraat 63, Breda. Zeeland I poor Frank Deij iemeuzen - Philips Lighting in Terneuzen heeft vorig jaar een verlies geleden van rond de tien miljoen gulden. Daarmee zijn opnieuw twijfels gerezen over het voortbestaan van de vesti ng op langere termijn. Een actieplan voor Terneuzen moet de overlevingskansen voor Philips aan het eind van het jaar ver beteren. wrdcoupon in een nngefranVeerdc envelop opslure Antwoordnummer 13524.4800WE Breda .,wa.™1ilro.„rinucllinemvoormïcrhclu,Wrw.),o<UeoJ^^^^ - Locatie-manager J. van der Ster in een toespraak aan een dwarsdoorsnede van de Philips- bevolking gezegd dat het voor de lampenfabriek 'vijf voor twaalf' is, Volgens vice-voorzitter van de ondernemingsraad W. Sprangers, :aagd om een reactie op de si- ie, is daarmee de ernst van de situatie aangegeven, get verlies van Philips lag bedui dend hoger dan vooraf ingecalcu- en komt op een moment dat Philips, onder het bewind van de nieuwe topman C, Boonstra, bete- re prestaties van alle divisies eist. itra maakt morgen de jaar- i van Philips en naar ver wachting ook de forse verliezen bekend. De opvolger van Timmer, fc gisteren als commissaris alle banden met de multinational ver- Van onze verslaggever Middelburg - Het WD-Statenlid Veerhoek vertrekt uit de Zeeuwse aten, j is wethouder van de nieuwe meente Schouwen-Duiveland dat brengt zoveel werk met :h mee dat hij beide functies niet kan combineren. Het Statenlid Veerhoek heeft zijn fractie hiervan op de hoogte ge bracht. Hij wordt waarschijnlijk door T. Meijers uit Souburg. Van onze verslaggever - Een 48-jarige inwoner van Hulst is in de nacht van maandag op dinsdag aan het De i overvallen door twee onbekende mannen. Ze schopten en sloegen de Hulsten aar en beroofden hem van zijn portemonnee met daarin enkele honderden guldens. van onze verslaggever Middelburg - Gedepu teerde Staten willen drie ton uittrekken voor ver betering van het werkkli maat in de gebouwen van het provinciebestuur. Ze willen hiermee een aantal problemen, die door de Ar- bo-dienst zijn aangedragen, oplossen. Er worden investe ringen gedaan in airco en zonwering, de tekenkamers hijgen beeldschermvriende- lijke verlichting en bij het Informatiecentrum wordt oen goederenlift geïnstal leerd. Ook worden er 230 nieuwe stoelen gekocht. vin onze verslaggever brak, heeft sinds zijn aantreden zwaar verlieslijdende bedrijfson derdelen gesloten, van de hand ge daan of in de etalage gezet. Sprangers: „Je kunt niet twee of drie jaar achter elkaar met zo'n resultaat afkomen. Boonstra heeft duidelijk gemaakt dat Philips Terneuzen een bijdrage moet leve ren aan het concernresultaat. Ge beurt dat niet dan, puntje, puntje, puntje. Vul maar in. Ik zal niet zeggen dat dan meteen de vesti ging in Terneuzen wordt opge doekt. Maar dat er wat zal gebeu ren is zeker en dan beland je toch langzaam in een staat van ontbin ding." De vestiging in Terneuzen kreeg de afgelopen maanden meerdere malen hoog bezoek uit Eindhoven. Alle topmanagers verlieten Ter neuzen met de boodschap dat er op korte termijn zichtbare verbe teringen moeten zijn doorgevoerd. Het negatieve resultaat van Ter neuzen is sterk beïnvloed door een hoge kostprijs en een lage produc tiviteit. Philips, in felle concur rentie met General Electric en Osram, moet grote inspanningen leveren om de kosten te drukken. Voor de lampenfabriek van Philips in Terneuzen is het 'vijf voor twaalf' niet. Maar al wist ik ze dan zou ik het niet vertellen. Wij doen bij Philips geen mededelingen over de resultaten van de afzonderlijke vestigingen." In algemene zin reagerend en kij kend naar de toekomst zegt Eibers Het is volgens Sprangers geen kwestie meer van bijbenen. „Er wordt van ons verwacht dat we vooroplopen." Het verlies in Ter neuzen manifesteerde zich over nagenoeg de hele linie. Alleen de afdeling starters' maakte, zij het bescheiden, winst. Woordvoerder P. Eibers van de hoofdvestiging in Eindhoven - locatie-manager J. van der Ster was niet voor een toe lichting beschikbaar- wilde gis teren niet inhoudelijk reageren. „De bedragen die u noemt ken ik Van onze verslaggever Sas van Gent - Als het carna valsfeest om een uur 's nachts in Sas van Gent eindigt, be gint voor de 35-jarige Rob Duitemeijer van het Sasse taxibedrijf Mijnsbergh pas het echte werk: Het veilig thuisbrengen van de honder- Rob Duitemeijer runt al jarenlang zijn eigen taxibedrijf Mijnsbergh in Sas van Gent. En daar wordt dankbaar gebruik van gemaakt tijdens carnaval. „Het is daarom voor ons een must om te rijden," zegt Duitemeijer. Met vijftien chauffeurs en vijf busjes staat Mijnsbergh paraat om de carna valsvierders te vervoeren. Na vier uur aaneengesloten rijden, wordt er gewisseld. „Maar elke avond blijven er op die manier een paar chauffeurs vrij die zelf nog even de kroeg in kunnen." Zelf is Duitemeijer 'zo tussendoor' ook al het feestgedruis ingedoken. „Maar je moet er steeds rekening mee houden, dat je misschien nog aan de bak moet. Dat is soms een nadeel." Vanaf afgelopen donderdag is het carnaval losgebarsten in Betekop- penstad. De chauffeurs zijn vanaf die dag voortdurend in touw ge weest. Rond de sluitingstijd van 01.00 uur stromen de mensen richting verzamelpunt van de taxi's: Bij de Rabobank aan de Westkade. „Vroeger moesten we de mensen nog bij de kroegen op halen, maar die tijd is gelukkig voorbij. Dat kostte je altijd wel een buitenspiegel, of je auto zat onder de krassen. Nu hebben we De Sasse taxichauffeur Rob Duitemeijer geniet van de nachtelijke ritten tijdens carnaval. een centraal verzamelpunt, dat is voor de politie ook veel overzich telijker." Duitemeijer is zeer te vreden over het verloop van het carnaval dit jaar. „Dit is een van de betere jaren, niet zozeer van wege de verdiensten, maar vooral door de wijze van gebruik van de taxi's." Volgens Duitemeijer heeft het weer hier een belangrijk aan deel in. „Als het ijskoud is, wil ie dereen als eerste die bus in. Dan krijg je problemen. Maar dit jaar is het weer goed en dan gaat het ontzettend gemoedelijk, de sfeer is prima." Volgens Duitemeijer is er dit jaar tijdens carnaval 'nog maar een on ruststoker de bus uitgezet'. Het maakt dan niet uit of het halver wege de route is. „Als iemand zich niet gedraagt, gaat-ie er onherroe pelijk uit." De regels zijn volgens hem duidelijk: Niet eten en drin ken in de bus en 'de bus hoeft niet te dansen'. Ondanks de regels moeten de busjes 's nachts toch flink uitgemest worden. „Kijk, het gewone werk gaat gewoon door. De volgende ochtend willen men- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE sen weer gewoon naar bijvoor beeld het ziekenhuis gebracht worden." Maar Duitemeijer geniet van de nachtelijke ritten tijdens carna val. „Het is vaak een hoop herrie in de bus, maar wel gezellig." I ZIE OOK ZEELAND C-3 EN C-4 - Een 23-jarige Ter- ■pwaaar heeft afgelopen maan- 'gmiddag de ruit van een café in e Nieuwstraat ingegooid met "terrasstoel. Hij had volgens 6 Politie veel te diep in het glas Weken. Agenten namen hem ee naar het politiebureau aan e Rosegracht waar de Terneu- ""ar ter ontnuchtering werd j'en' In de loop van de werd hij met een dagvaar- li huiswaarts gestuurd. ^a" onze verslaggever vin"TmrB Het Zeeuws pro- w ebestuur trekt veertien mille »aJ°0r een herhaling van het jj tajzenproject op Tholen. 7 dat )aar loopt, lp. gehouden door de wildbe- "ccrsPot>U„JJ -p. T De Liniedijk en ouinaJ" "ucl he natuurlijke leef- 4liikStI7 d® Patriis zoveel «term» herstellen en te be vat Ho Zodat de populatie afeelnnVOge- in stand blijft. De SNukt V1^ iaar is dat redelijk ALS EEN bom is de rem die GS op de nieuwbouwmogelijkheden voor Zeeuws-Vlaanderen willen zetten bij bestuurders onder de Westerschelde ingeslagen. De maatregelen zijn ingrijpend. De afgelopen jaren werden er gemiddeld ruim tweeduizend nieuwe woningen in heel Zee land gebouwd, een derde daar van in Zeeuws-Vlaanderen. Als GS hun zin krijgen komen er de komende tien jaar in heel Zee land jaarlijks niet meer dan zo'n duizend nieuwe woningen bij, dat is een halvering van het nieuwbouwprogramma. Voor Zeeuws-Vlaanderen zakt het aantal nieuwe woningen van 559 in 1996 naar net boven de hon derd. GS grijpen in omdat er in Zeeuws-Vlaanderen veel minder aanwas (geboorte en vestiging) van de bevolking wordt ver wacht dan elders in de provin cie. Er is nu al leegstand. Wat voor zin heeft het dan om er nog meer nieuwe woningen bij te bouwen, luidt beknopt de ge- dachtengang van GS. Zij zoeken het eerder in het opknappen van het oude woningbestand. Ge meenten en woningbouwvereni gingen moeten zelf zorgen voor woningen door lege gebouwen te verbeteren en eventueel op te delen in appartementen en die op de markt aanbieden. Er zit veel logica in zo'n stand punt. Toch geeft die visie van GS voer tot denken. Den Haag sti muleert al jarenlang het eigen woningbezit. Kopen wordt aan trekkelijk gemaakt door aftrek van rentelasten. Steeds meer mensen, ook de lagerbetaalden, zijn daardoor in de gelegenheid gekomen om een huis naar eigen zin en smaak te kopen of te bou wen. Met halvering van het nieuwbouwprogramma remmen GS die mogelijkheid voor een nieuwe generatie kopers af. Wie kwaad wil spreken zal zeggen dat GS aan inkomenspolitiek willen doen. Immers kopen is met de gedaalde rentestand goedkoper dan huren. Mensen die hun lasten willen verlagen worden zo door GS tegengehou den. Nader beschouwd is het geregel van GS een vloek tegen de tijd- Door Frank Deij geest. We zitten midden in een proces waarbij de overheid zich op tal van fronten terugtrekt en verantwoordelijkheden van zich afschuift. Er moet meer markt werking komen, concurrentie, reageren op vraag en aanbod dus. Tegen het licht van een groeiende vraag naar nieuwe koopwoningen is de houding van GS bijna tegennatuurlijk te noe men. Als we kijken naar de uitbrei dingsmogelijkheden voor de in dustrie zien we eveneens ver schil van opvatting. Duizend woningen per jaar in Zeeland betekent met een gemiddelde van driehonderd vierkante me ter per woning hooguit een ruimtebeslag van drie hectare, in tien jaar is dat dertig hectare. Voor de industrie gelden andere verhoudingen. Voor de bedrijven worden honderden hectare grond als loper uitgelegd voor toekomstige industrie, waarbij het evenwicht tussen vraag en aanbod volledig zoek is. Meer dan duizend hectare grond ligt te wachten op potentiële vestigingskandidaten, maar Zeeland slaagt er nauwelijks in nieuwe bedrijvigheid aan te trekken. Het Havenschap Vlis- singen kan door over mee pra ten. Enkele jaren geleden moest er 74 miljoen gulden in het grondbedrijf gestopt worden omdat in het Sloegebied de ren teverliezen op de braakliggende gronden zo hoog waren opgelo pen dat de grond onverkoopbaar werd. Hier geldt het uitgangspunt om zoveel mogelijk industriegrond bouwrijp te hebben. De gedach- tengang is: zodra een bedrijf zich meldt moeten we zorgen dat we ze grond kunnen aanbieden. Bij het nu vastgestelde nieuw bouwprogramma geldt de omge keerde beweging. Gemeenten moeten eerst maar aantonen dat mensen zich willen vestigen voordat ze toestemming krijgen om uit te breiden. Vermeld moet ook worden dat het provinciebe stuur bij het aantreden van de nieuwe 'regeringsploeg' inzette op meer werkgelegenheid. Hou den GS aan dit programma vast dan betekent dat de doodsteek voor de kleinere aannemers in plattelandsgebieden, voorspelde de NVOB al eerder. Een andere gedachte is dat Zeeuws-Vlaanderen met dit pro gramma de prijs betaalt voor het uitblijven van verdere gemeen telijke herindeling. Immers in andere delen van Zeeland is de schade beperkt. Schouwen-Dui veland levert in vergelijking tot 1996 maar 55 woningen in, Wal cheren krijgt er 23 woningen bij, Zeeuws-Vlaanderen verliest er ruim vierhonderd. Aan de 'overkant' zijn door het samenvoegen van gemeenten grotere bestuurlijke machts blokken ontstaan die voor GS waardige tegenspelers vormen. Zeeuws-Vlaanderen heeft nog steeds zeven zelfstandige ge meenten die elkaar te pas en te onpas in de wielen rijden. De verdeel- en heerspolitiek van GS heeft in zo'n politiek klimaat veel meer kans van slagen. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 FOTO WIM KOOYMAN dat de prestaties van elke vesti ging constant in de gaten worden gehouden. Er is volgens Eibers geen enkele reden om aan te ne men dat er op korte termijn 'aan kondigingen' over de toekomst van Terneuzen worden gedaan. Van onze verslaggeefster Oostburg - 'Elke gevangenis heeft een eigen kooiconstruc tie', is een van de slogans die autobestuurders kunnen lezen als ze de bebouwde kom binnenrijden van Zeeuws-Vlaam se plaatsen als Sluis, Oostburg, Aardenburg en Hulst. De affiches hangen er sinds een aantal weken en initiatiefnemer is Loesje, de maatschappijkritische beweging uit Arnhem. Loesje staat bekend om haar affiches en reageert hiermee onder meer op het verkeersveiligheidsproject 'Duurzaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen'. De leuzen gaan hoofdzakelijk over het verkeer en al les wat daarmee te maken heeft als veiligheid of drank. Loesje-woordvoerder Chiel: „Het idee om dit te doen is eigenlijk in een kroeg in Terneuzen ontstaan. Ik hield daar een workshop en na afloop waren we met een stel aan het brainstormen over nieuwe ideeën. Zo is het plan geboren om een serie te maken over verkeer en welzijn in Zeeuws-Vlaanderen. De bedoeling is dat de leuzen om de twee weken worden vervangen door nieuwe. Als dit project aanslaat zijn we ook van plan om in meerdere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen affiches te plakken bij de bebouwde-kom- borden. Slogans hebben we in ieder geval genoeg." Van onze verslaggever Sluiskil - Twee jeugdige Terneuzenaren hebben in de nacht van maandag op dinsdag aan het kortste eind getrokken in een wil de achtervolging met een surveillanceploeg van de politie in Sluiskil. De twee zestienjarige knapen trokken omstreeks 01.30 uur op de Leidingiaan in het kanaaldorp de aandacht van de politie omdat ze zonder helm op een scooter re den. De bestuurder van de scoo ter liet zich vervolgens weinig ge legen liggen aan het stopteken van de agenten. Bovendien ging hij slingerend rijden om te voor komen dat de achtervolgende po litiemensen hem zouden inhalen. Zo slaagde de jonge scooterpiraat er even in zich uit handen van de twee agenten te houden. Edoch, door de vreemde capriolen die de Terneuzenaar met zijn voertuig maakte, kwam hij ten val. Zodoende slaagden de agenten er toch in de twee jongens aan te houden. Ze kregen allebei een proces-verbaal voor rijden op de scooter zonder helm. Voor de be stuurder was de 'pret' daarmee niet over. Hij kreeg ook een pro- ces-verbaal voor het negeren van een stopteken. Daarnaast kon hij nog een prent tegemoet zien om dat hij geen bromfietscertificaat had. Van onze verslaggever Sint-Kruis - Met gemengde gevoelens beziet varkenshou der/fokker Carlos Onghenae in Sint-Kruis de gevolgen van het uitbreken van varkenspest in oostelijk Noord-Brabant. Ge mengde gevoelens omdat het makkelijk te isoleren Zeeuws- Vlaanderen toch bij de algemene maatregelen wordt betrokken. „Breekt in België varkenspest uit dan worden wij daarbij gerekend en geldt de Westerschelde als grens van het quarantaine-ge bied, breekt de pest ergens in Ne derland uit dan worden we weer bij Nederland gerekend," zegt Onghenae. Door het instellen van een vervoersverbod over de Wes terschelde is Zeeuws-Vlaanderen van eventuele pestoverbrenging uit de rest van Nederland te vrij waren. „En zouden wij gewoon als 'Belgisch' gebied beschouwd moeten worden." Vorig jaar werd een nieuwe pro cedure voor de registratieplicht ingevoerd. Tot dan kon de boer het af met het sturen van een briefje naar een centraal adres als varkens van zijn boerderij gingen of er nieuwe kwamen. Nu moet dat telefonisch gebeuren, zelfs als het een enkel varken be trof. Daarmee hebben volgens Onghenae nogal, wat mensen de hand gelicht vanwege de romp slomp die dat met zich brengt. Op zich vindt hij de registratie wel een goede zaak, want de levens loop van elk varken is ermee te volgen. De varkenssector in Zeeuws- Vlaanderen verwacht ook aan de Belgisch-Zeeuws-Vlaamse grens strengere controle. Op zich niet zo'n ramp want de meeste jonge varkens worden in Nederland af gezet. De regio beneden de Wester schelde is geen verdacht gebied, dus die afzet loopt geen gevaar. Kwalijker kan het worden als landen hun grenzen voor Neder landse varkens gaan sluiten. Dat werkt onmiddellijk door in de opbrengsten en kan de sector een fikse klap toebrengen. Hulst - Een datum voor de opening van de tunnel onder de Wes terschelde mag dan door het college van Gedeputeerde Staten al geprikt zijn - vrijdag 15 november 2002 om precies 15.00 uur- burgemeester A. Kessen van Hulst weet nu al dat hij bij die 'be langrijke plechtigheid' niet aanwezig kan zijn. Want, zo schrijft Kessen in een kort en ironisch briefje aan het provinciebestuur: „Op dezelfde datum en hetzelfde tijdstip wordt de 7500e naoorlogse woning in Hulst opgeleverd..." Aldus de burgemeester die zijn plaagstoot 'noodgedwongen' uit deelt omdat hij geschrokken is van de plannen van GS om de wo ningbouw in Zeeuws-Vlaanderen flink aan banden te leggen. Van onze verslaggever Middelburg - Het wandelen zal een forse impuls krijgen. Gede puteerde Staten hebben gisteren namelijk besloten het te ver heffen tot provinciaal beleid. Dit naar aanleiding van vragen van het PvdA-Statenlid Dick Eveleens. Er zal niet één centraal wandelbeleid komen, maar in de andere be- stuursvoornemens, al dan niet in samenwerking met toeristische dien sten, zal het wandelen heel nadrukkelijk aanwezig zijn. Concreet be tekent het dat er gedacht wordt aan een netwerk van fiets- en wandel paden tussen dorpen en steden. Er komen meer bewegwijzerde wan delroutes en de komende jaren zal tussen Zeeuws-Vlaanderen en Bel gië een netwerk van wandelpaden ontstaan. GS steunen de plannen van de Stichting MicMec om op Walcheren een netwerk van onverharde voetpaden aan te leggen en er wortdt een on derzoek begonnen naar de nog aanwezige problemen in de wandelrou testructuur van de provincie.

de Stem | 1997 | | pagina 11