Export van arkens erboden DE STEM I F raudebestrijding sociale zekerheid werpt vruchten af Een echt carnavalskindje in Sas Motelmedewerker verdacht van moord Wouwse Tol Zeeuws Vlegelbrood bezig aan opmars L'H» WD-kiezers oneens met Bolkestein AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Hans Segers loog tegen de politie Roza verliest proces rond rusthuizen Leegstand Steenen Beer aanpakken Wibi Soerjadi: spelen tot de vleugel uit elkaar klapt I 5/10 jj TwmW Grote ruimingsactie begonnen Chauffeurs in moeilijkheden door blokkades in Noord-Spanje Rentetarieven hypotheken over breed front omlaag Tarieven van advocaten Rink omlaag Rebellen Peru bereid tot onderhandelen Nu 6 weken destem voor 31 gulden* |FEBRUARI 1997 D3 ten klt eine ]j;e JAARGANG 2 KATERNEN pj Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs Ae Economie Sport A7 61/ B2 C1 t/m C4 fids' Ditto) D3 KTV-programma's D2 pagina 8"710311"00021Sm I I I II DINSDAG 11 FEBRUAR11997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 pagina pagina pagina I MIN./MAX. tl pagina De maatregel van Van Aartsen de steun van het Product- jvoor Vee en Vlees, Volgens woordvoerder Sjoerd Dijkstra is exportverbod noodzakelijk om het vertrouwen van afnemers in de Nederlandse varkenssector te behouden. „Nederland heeft een goede naam als leverancier ran kwaliteitsproducten. De regel is erop gericht die ze ker te stellen. De markten waar op wij opereren, zijn zeer gevoe lig. Je moet laten zien dat je alles in het werk stelt om ervoor te :n dat het product absoluut veilig is." ens het productschap is het exportverbod door bestaande re gistratiesystemen goed te contro- i. „Het is geen halve maatre- ïarkenshouders die door het ex portverbod voor levende have fi nanciële schade lijden, kunnen niet aankloppen bij het speciale Haag (anp) - Spaanse vrachtwagenchauffeurs heb ben sinds eind vorige week op diverse autowegen in het morden van Spanje blokka des neergezet. Nederlandse trackers ondervinden daar- ernstige problemen. i" een aantal gevallen kregen zij te maken met gewelddadig optreden door hun Spaansde col lega's. De verladersorganisatie EVO en 'et ministerie van Buitenlandse «ken hebben dat gisteren be kendgemaakt. Volgens het minis- 'ene doen de blokkades zich '"oral voor in de omgeving van Je steden Bilbao, Santander en Sebastian. De bedoeling van ooties zou zijn het afdwingen van een betere pensioenregeling, olgens de EVO wordt de sfeer ek blokkades steeds grim- ®§er. In de Nederlandse vracht- agens dreigen nogal wat ladin- II? bloemen en andere bederfe- J™Pr°ducten te verrotten. De "0 denkt met zorg terug aan de l\ T k'?kka(!es drie maanden eden, die een schade van meer Miljoen gulden veroor- ?,e Nederlandse ambassade in j r™ 's 'n contact getreden met betrokken Spaanse autoritei- om na te gaan welke maatre- vJjn en behoeve van gestrande rlandse chauffeurs genomen ™men worden. De EVO raadt •^vervoerders aan zich terdege Sna°nënteren °P situatie in Z,nle' vt)ordat zij een transport Jle kant op sturen. Advocaatje leef je nog... in onze redactie binnenland s - Sinds middernacht is de export verboden van le vende varkens die op of na 1 januari van dit jaar in het gebied zijn geweest waar varkenspest heerst. Dat heeft minister Van Aartsen (Landbouw) besloten. Het gaat om het gebied waar voor al een vervoersverbod gold voor mest en vee. De minister wil met het verbod noodfonds. Het ministerie van garanties bieden tegen de ver- Landbouw beschouwt deze strop van de ziekte. Het is als een ondernemersrisico. Dat it bekend om hoeveel dieren heeft een woordvoerder van het departement meegedeeld. De controle in België op de invoer van varkens uit Nederland wordt met ingang van vandaag ver scherpt. De Belgische ministeries van Landbouw en van Binnen landse Zaken, provincies en poli tiediensten hebben daarover gis teravond een akkoord bereikt. Rijkswacht, agenten van de ge meentepolitie en de douane zul len vervoers-, identificatie- en gezondheidsdocumenten en de verzegeling van vrachtwagens munitieus controleren. Ze hou den ook de transporten over de kleinere wegen in de gaten. Ruimingsactie In Oost-Brabant is gisteren een begin gemaakt met het vernieti gen van ongeveer dertigduizend varkens in het gebied waar var kenspest heerst. De ruimingsac tie bij 26 fokkers zal zeker de he le week duren. Het aantal bedrijven waar de zeer besmettelijke ziekte heerst, is opgelopen tot elf. Het nieuwste geval van varkenspest is gecon stateerd in Odiliapeel, in de haard van de epidemie. De bees ten op het betrokken varkensbe drijf zijn al vernietigd. De gemeenten Boekei en Uden sloten gisteren een aantal wegen af voor alle verkeer. De maatre gel geldt voor onbepaalde tijd. De gemeenten willen de komende dagen wegen vrijhouden in ver band met de ruiming. De varkens worden vervoerd naar een terrein in Boekei waar ze door elektrocu- tie sterven. Daarna gaan de ka davers naar een destructiebedrijf in Son. Een speciale commissie gaat toe zien op het zorgvuldig behande len van de varkens die moeten worden vernietigd. Het toezicht richt zich op de behandeling van varkens gedurende de ontrui mingsactie 'van boerderij tot het moment van doden'. Het toezicht geldt ook de varkens die door het vervoersverbod in delen van Bra bant voorlopig niet van hun plaats mogen. ZIE OOK BINNENLAND - A3: - Nieuw vaccin geeft varkens 'etiket' - Varkenspest kwelt iedereen - Varkensboer moet varkens stapel toch vernietigen ZIE OOK BINNENLAND - A4: De Stem commentaar Een echt carnavalskindje. Zaterdagochtend iets na half een kwam Miguel Mollet ter wereld in Betekoppenstad en viel hij met zijn neus in het carnavalsgeweld van Sas van Gent. Prins Adelein I ging gisteravond op kraamvisite en overhandigde een spaarrekening met het carnavalsbedrag van 111,11 gulden erop. Hij deed dat samen met burgemeester J. van Rest. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Heerle/Steenbergen - De 32-jarige R.P. uit Steen bergen wordt verdacht van de moord op de 26-jari- ge Utrechtse Patricia S. in motel 'De Wouwse Tol' in Heerle. De vrouw werd op vrijdag 10 januari ge wurgd gevonden in haar motelkamer. De Steenber genaar, een medewerker van het motel, is gisteroch tend in Breukelen gearresteerd. Volgens de advocate van de verdachte, mr. E. Raaijma- kers, ontkent de man iets met de gewelddadige dood van de Utrechtse vrouw te maken te hebben. Hoe de politie van Bergen op Zoom de verdachte op het spoor is gekomen, wil woordvoerder P. van der Graaf niet kwijt. Bekend is wel dat onderzoek van het afval van het motel de nodige aanwijzingen heeft opgeleverd. In het be lang van het onderzoek vertelt de politie niet welke spo ren dat zijn. Van der Graaf: „We hadden deze verdachte al wel een tijdje in het oog, maar nu hadden we pas voldoende aan wijzingen om hem aan te houden." Het is volgens Van der Graaf 'puur toeval' dat de Steen bergenaar is gearresteerd in Breukelen, vlakbij de woon plaats van het slachtoffer. De Bergse politie heeft gisteren meteen huiszoeking ge daan in de woning van de Steenbergenaar. Of deze zoek tocht extra aanwijzingen heeft opgeleverd, wilde de poli tie gisteren nog niet zeggen. Het slachtoffer logeerde begin januari enige dagen in mo tel 'De Wouwse Tol'. Ze gaf in de regio cursussen in fi guurcorrectie. Op vrijdag 10 januari werd de vrouw om streeks het middaguur door een schoonmaakster dood in haar kamer gevonden. Er waren geen sporen van braak, wat erop duidde dat het slachtoffer haar belager of ge kend heeft of dat die over een passende sleutel beschikte. Het verhoor moet uitwijzen of P. de enige betrokken is bij wat de politie vooralsnog de doodslag op Patricia S. noemt. „Uit de verhoren van de verdachte moet blijken hoe de hele zaak in elkaar steekt. Het kan ook best zo zijn dat hij in zijn eentje verantwoordelijk is. Dan ook hebben we wellicht meer aanwijzingen over de toedracht en eventue le opzet. Maar het kan natuurlijk ook nog zo zijn dat hij helemaal niets met de zaak te maken heeft." Buurtonderzoek rond het motel heeft geen extra aanwij zingen opgeleverd. Het rechercheteam van 28 man is ech ter nog volop in de weer met het gasten- en arbeidsomge- vingsonderzoek en onderzoek onder de werknemers van De Wouwse Tol. Voorlopig blijft het team dan ook op vol le sterkte aan de zaak werken. Depressies In de loop van de dag neemt de bewolking weer toe. In de namiddag of in de avond gaat het regenen. De wind is matig tot vrij krachtig. Het blijft zacht voor de tijd van het jaar. Van onze verslaggever Amsterdam - Nadat de kleine verzekeraar Levob vorige week het spits afbeet en ABP snel volg de, zitten vanaf vandaag nage noeg alle grote banken met hun hypotheekrente weer op hetzelf de spoor. Bij ABN Amro gingen de meeste tarieven gisteren al met 0,2 pro cent omlaag. Voor de lange rente vaste periodes (10, 15 en 17 jaar) gingen de tarieven met 0,3 pro cent omlaag. Rabobank Neder land adviseert de lokale banken de tarieven vandaag ook met ge middeld 0,2 procent te verlagen. Uitzonderingen: 1 jaar vast 0,1 procent omlaag, 10 en 15 jaar vast 0,3 procent omlaag. Bij de Postbank zijn nagenoeg dezelfde verlagingen te zien: gemiddeld 0,2 procent, bij 10 en 12 jaar vast 0,3 procent. De laagste tarieven (met hypo theekgarantie en één jaar vast) beginnen nu bij 3,7 procent. Den Haag (anp) - Het inscha kelen van een advocaat zal de komende tijd goedkoper wor den. Door de massale toestroom van nieuwe advocaten tot de Balie zullen de tarieven tot mogelijk vijftien procent omlaag gaan. Dat blijkt uit een onderzoek dat ver richt is in opdracht van het mi nisterie van Economische Zaken. De komende tijd zullen twaalf tot zestienhonderd juristen in dienst van bedrijven en overheid zich gaan inschrijven als advo caat. Dat is mogelijk geworden door nieuwe regelgeving, die tot doel heeft de marktwerking in de advocatuur te versterken. Uit het onderzoek blijkt dat het omzetverlies per advocatenkan toor ongeveer anderhalf procent zal gaan bedragen. Een beperkt aantal kantoren zal echter te ma ken krijgen met een omzetverlies van meer dan tien procent. Het omzetverlies zal zich vooral voor doen bij de grote en middelgrote kantoren. De tariefsverlaging zal vooral merkbaar zijn bij de grote kantoren. Bedrijven en overheid sparen voortaan geld uit, omdat hun ei gen huisjuristen in rechtszaken kunnen gaan optreden. De onder zoekers ramen de besparing voor zowel het bedrijfsleven als de overheid op 25 miljoen gulden. Wat betreft de kwaliteit van de nieuwe advocaten hebben de on derzoekers geen aanwijzingen gekregen dat de nieuwkomers onderdoen voor de gemiddelde advocaat. Lima (afp/rtr) - De leider van de Peruaanse rebellen die de Japan se residentie in Lima bezet hou den, Nestor Cerpa Cartolini, is bereid met de Peruaanse regering te onderhandelen. Hij wil er van daag mee beginnen. De rebellen hebben eerder steeds gezegd dat onderhandelingen al leen zin hebben als hun gevailgen genomen medestrijders worden vrijgelaten. De leider van de "revolutionaire beweging Tupac Amaru houdt met zijn strijders nog 72 mensen vast in de ambtswoning van de Japanse ambassadeur in de Peru aanse hoofdstad. De gijzelingsac tie begon tijdens een receptie op 17 december. Van onze verslaggever Goes - De Zeeuwse Vlegel, brood gemaakt van milieuvrien delijk geteelde tarwe, begint een succes te worden. Dankzij de groei van de meelomzet met ruim elf procent heeft de Coöperatie Zeeuwse Vlegel Landbouwprodukten vorig jaar een productie bereikt van een half miljoen Vlegelbroden. De nieuwe loot aan de Vlegel- groei is voornamelijk gereali- stam - de eierkoek - begint ook Zijn weg naar het publiek te vinden. Vorig jaar gingen er ruim zevenduizend pakjes van deze lekkernij over de toon bank. De tarwe voor het brood en de eierkoeken wordt niet bespoten en er wordt dierlijke mest ge bruikt in plaats van kunstmest. Het meel wordt op ambachte lijke wijze geproduceerd door de windmolens van Zierikzee en Wolphaartsdijk. Het aantal verkooppunten voor de Vlegel-producten is vorig jaar verder toegenomen. Behal ve in de bakkerswinkel zijn de ze producten in steeds meer su permarkten te koop. De omzet- seerd in Noord-Brabant. Pro ductmanager Jan Koeman: „Door de omzetgroei kan de oppervlakte waarop de tarwe milieuvriendelijk wordt ge teeld dit jaar vergroot worden tot zo'n tachtig hectare." Het bakken van het Zeeuwse Vlegelbrood vindt plaats bij meer dan honderd bakkerijen in en buiten Zeeland. Dit ge beurt volgens de richtlijnen die de coöperatie heeft opgesteld. De echtheid van het brood wordt gegarandeerd door het Zeeuwse Vlegelbrood-ouwel. De controle op de milieuvrien delijke teelt vindt plaats door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst. Den Haag (anp) - De uitvoeringsorganen in de sociale zeker heid hebben in 1995 aanzienlijk meer aandacht besteed aan fraudebestrijding. Vooral de Sociale Verzekeringsbank (SVB) kwam daardoor meer misbruik van uitkeringen op het spoor. De SVB verdubbelde in 1995 haar opsporingscapaciteit. Het vastgestelde fraudebedrag steeg daardoor van 1,6 miljoen gulden in 1994 tot 4,2 miljoen in 1995. Die stijging kwam vooral door een grootscheeps onderzoek naar fraude door samenwonende AOW'ers. Veel bejaarden bleken niet te hebben doorgegeven dat ze samenwoonden. Zij streken daardoor tweemaal een AOW- uitkering voor alleenstaanden op. Bij de aanpak van fraude met werknemersverzekeringen (WAO, WW, Ziektewet) blijkt de in 1994 in gebruik genomen Ge meenschappelijke Verwijsindex (GVI) vruchten af te werpen. De GVI geeft aan of iemand al een uitkering elders ontvangt of een dienstverband heeft. Het fraude bedrag van door werknemers ge pleegd misbruik steeg in 1995 van 34,3 naar 37,8 miljoen gul den. Het aantal sancties voor WW'ers wegens verwijtbare werkloosheid daalde in 1995 van 35.700 naar 26.400. In slechts zeven procent van de gevallen werd de uitke ring geheel geweigerd. Sinds vo rig jaar zijn uitvoeringsorganen verplicht altijd een uitkering te weigeren aan iemand die door ei gen toedoen werkloos is. (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (59) Klavervreter De klavervreter komt in ons land vooral in het zuidelijk deel voor. Het is een lid van de bremraapfamilie en zoals de kleur al doet vermoeden een echte pa rasiet. Dat wil zeggen dat hij geen blad groen heeft, zelf geen voedsel kan ma ken en het daarom aan zijn gastheer moet onttrekken en hem doodt. De naam zegt al wie dat is: wiide en ge kweekte klaversoorten. Kon vroeger een ramp zijn in klaverakkers. Veel zeldza mer geworden omdat de landbouw geen klavers meer verbouwt. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. i DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I-1

de Stem | 1997 | | pagina 1