end ir :et 3r Alle ogen op Axel Uurafhankelijk 'De Tottélaan bestaat niet!' (s) m/v van en? Kinderen Tussen Aniek en Zoë Geknakt, maar niet gebroken i'WéflMMdlitt ^3 ilijli:! ;i i ili; HÉ JA, DAT KEN I ZEELAND b.v. eau STORK De vraog die ank nog nie g'oren en! RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDtENSTEN Mi vestigingen in ondergebracht, fustrie, utiliteits ter versterking verschijnen van oreid assortiment soorten en jrte termijn een: iboden wordt: Afwisselend werk en prettige sfeer een goed salaris. itaties (m/v) aan: Uniska Parket, Postbus 45, 5580 AA Waalre. 1040 - 221 41 28 A. Karrenbelt. Ifoon 055-5410635. ZEELAND WORSTELT al jaren met het truttige imago van een meeslapen provincie waar Zeeuws meisjes in klederdracht margarine aan huis verkopen. Ondanks talloze promotie-in spanningen van menig instantie en prominente Zeeuw lukt het Zeeland maar niet dat beeld te veranderen. En de keren dat er landelijke schijnwerpers op Zeeland schij- nen, gebeurt dat ongewild en pakt het niet zelden verkeerd uit. Sluis speelde het bijvoor beeld klaar om Henk Angenent, de winnaar van de Elfsteden tocht voor de schaatsklassieker de Zwinstedentocht te strikken, en werd daarmee opeens belang rijk voor de landelijke media. Zelfs de tv kwam er op af. Maar helaas. De spruitjeskoning was te verkouden om te schaatsen en bleef in het hotel. En tot grote ergernis van commissaris der koningin W. van Gelder, wisten de televisieverslaggevers in Hil versum niet eens dat Sluis in Zeeland ligt. Ze dachten aan België. Jammer, het was een mooie gelegenheid om de kijker een andere kant van Zeeland te laten zien. We haalden ook de televisie met Rein Galle. Een man op leeftijd uit Zaamslag die zo graag nog eens wilde vliegen. Nou, dat hielp ook geweldig mee aan de verbetering van ons imago. Reins belangrijkste en onuitwis bare bijdrage aan het program ma van Hennie Huisman be stond erin om de Nederlandse bevolking te laten zien hoe mooi groen de fluimen zijn die hij in zijn zakdoek rochelt. Er was een oude vos met slimme streken voor nodig om Zeeland op een statiger manier in het nieuws te brengen. Geen sport, geen dom volksvermaak, nee, kunst en cultuur. In Amsterdam willen ze af van het beeld van de vermaarde cabaretier Wim Kan en zijn vrouw Corry Vonk. Het past niet langer meer op het Leidseplein. Het Axelse WD- raadslid P. Apers was er als de kippen bij om dat beeld voor Axel te claimen. Wie over Axel leest, weet dat de kleine ge meente zich in Zeeuws-Vlaan- deren probeert te ontpoppen als cultuurtempel voor de beelden de kunst. Axel heeft een heuse beeldenroute, kent een cultuur prijs en heeft een werkgroep Beeldende Kunst, die leuke din gen mag bedenken. Eén opmerking van Apers en het kleine Axel werd opeens lande lijk nieuws, zelfs Nova stond de ze week op de stoep. Zo moet je dus Zeeland promoten. Of Axel het beeld krijgt, blijft nog in het midden, want er zijn meer ka pers op de kust. En in Amster dam wordt, zoals gebruikelijk, met minachting naar de provin cie gekeken. De Amsterdamse cabarethistoricus Wim lbo zei gisteren in de Telegraaf dat Axel het beeld niet moest krijgen, omdat Axel geen band heeft met de cabaretier. Hij heeft wel een beetje gelijk. En wie Apers fijne neus voor publiciteit kent, moet niet vreemd opkijken dat het hier om een heel slimme publici teitsstunt gaat. Want heel toe vallig kwam deze week ook in het nieuws dat Bergen op Zoom een beeld kwijt wil. Nota bene van Han Deij, een Axelaar nog wel. Maar tot nu toe hebben we daar Apers nog niet over ge hoord. (FD) ER IS een nieuwe regeling Ei gen Bijdrage Thuiszorg, zo meldde van de week de Stich- PAPA EN mama waren al ja ren niet meer met hun tweetjes op vakantie geweest. Kinderen hè, die laat je niet zomaar thuis achter. Dus gaan ze in de zomer altijd met de vouwwagen naar de camping in Frankrijk, waar vooral veel voor de jeugd te is. En tussendoor, af en toe, een midweek voor het hele n in zo'n fijn bungalow park. Heel leuk allemaal, maar papa en mama waren eigenlijk toe aan een paar dagen voor zich zelf. Even ertussenuit, zonder zich te hoeven bekommeren over de kinderen. Voorzichtig vertelden ze hun dochters dat die binnenkort een weekje on der oma's hoede zouden komen te staan. De oudste, een blaag van acht, vond dat maar zo-zo. In een poging haar vader en moeder met een geweldig schuldcom plex richting Canarische Ei landen te sturen, merkte ze fijntjes op: „Maar jullie weten toch wel dat je kinderen hebt...!!? (GH) ting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan- deren huis-aan-huis 'aan de be woners van dit pand'. Een lijvi ge folder, vier pagina's dik, met een schat aan informatie. Met als slot deze volzin: 'Wij besef fen ons dat wij u met dit bericht geconfronteerd hebben met en kele ingrijpende, maar ook in gewikkelde veranderingen. Wij begrijpen dat het voor u als le zer niet eenvoudig is om alle consequenties voor uzelf te kunnen overzien'. Ingewikkeld? Wat heet! De le zer wordt om de oren geslagen met toegangsbijdrages, met in- takers, met uurafhankelijke bij drages, met ziekenhuis-gerela teerde thuiszorg, met verhoogde toegangsbijdrages, met... Voorbeeldje? 'De toegangsbij- drage', meldt de folder, 'is ver hoogd naar ƒ61, waarvan 55 verplicht en 6 vrijwillig is'. Vraagje onzerzijds: is die zes piek een vrijwillige bijdrage of een verplichte vrijwillige bij drage? Het is maar een weet na tuurlijk. En ook met het oog op die toegangsbijdrage deze: 'Een verhoogde toegangsbijdrage a 137,50 geldt wanneer u nog niet aangesloten bent'. Aan de uitleg in de folder over uurafhankelijke bijdrages wa gen wij ons maar niet. Stichting Thuiszorg: kunt u het nog eens uitleggen, maar dan in het Ne derlands graag.(PO) "pree wut de gij wel tijd genoeqt voor zo'n baon?" da vrooq oofdinqe- lande Van Pagee ion d'n nieven dijkgraof van De Drie Ambachten, maor wa mij dan opviel eeh, was datte vraog die taor op volg nie gevrogen wier. Waffere atta moe zijn? be vraog die an al die andere oofdingelanden ook ontgaon is naor't schijn. ,er was ele daogen op katoor, mee zo'n trektement is nie as terecht. ba baontjen van dijkgraof van De Drie Ambachten da betaol 'alangemij nie slecht. baor ijje toch zes cijferkes voor nodug, en nie presies d'eeste zss, om da te schrijven. °ots geen reden peis'k om dan geregeld ook nog 's n'n dag °l va thuis te blijven. Maor zoveel tijd gao d'Eversdijk d'r nie insteken, wel iederen nuurofwa. ad ginseneweer razen dus en uit zijnen eigen zak vaneigen! beenkte gij da? an ken d'ouwen wjèreld slecht! Da kan qedeklaoreerd oren weette toch wel. "Wiel die kilemeters en zone mens moe d'ook eten dus agge aadammel saomen optel... kativ °°k f 'n sc^one afsluituk, ank da nog twee jaor ba deenk'k ook jao, en da moe keunen ook, da d'ist'm wel toe 'vertrouwen. <i nie gjérn achter n'n buro en t'waoterschap zou zonder ™°ofc wel draoien. z'r toch beter enen uitte buurt keune pakken en bedoel keuj wel raoijen! b'ais ook 63 jaor en godweet tie ook geen zin in 'n eel goed afsluituk eeh en ik zijn d'r wel zeker van dattij 't evegoed fe beter zou doen. moeluk voor ree gewone mens om te qeloven dant loltaïkeVUllerSzijneeh' fj/j0 lefcers, of vinde gulder da nou nie en zitte kik daor nou nu9 maor mee? De natuur laat zich niet dwingen. Deze populier aan de Havendijk, vlakbij Terhole, dreigde het loodje te leggen. Hij was geknakt, maar kom, dacht de boom, zo snel pakken ze me niet. En dus besloot hij verder te groeien. Weliswaar op een wat onorthodoxe ma nier, maar groeien deed-ie. Geknakt, maar niet gebroken. foto canule schelstraete DE TELEFONISTE van de ge meente Hulst is er zéér beslist in. Hulst heeft wel een ir. Le- lystraat, maar de ing. T.E J. Tot télaan? Neen, die hebben wij niet. „Dat zeggen ze voor te la chen zeker, omdat Guido Totté (chef van de afdeling stads- en dorpsontwikkeling, red.) hier werkt." Toch verbindt ze, na lichte aan drang, voor alle zekerheid even door naar een deskundig ambte naar. En jawel hoor. „Straatje bij het politiebureau," plaatst de betreffende gemeentelijk stratenexpert feilloos het bord je, dat toch echt deze week door onze fotograaf op de gevoelige plaat is vastgelegd. De vraag of het hier een officië le straat betreft, het gaat im mers om een doodlopend wegge tje van misschien tien meter zonder huizen (met uitzondering van het politiebureau), is de ambtenaar echter net iets te machtig. „Misschien kun je dat eens informeren bij de politie." Daar dezelfde vraag voorgelegd en ook hier antwoordt de telefo niste prompt: „Die ken ik niet." Zij verwijst eveneens naar een »Het straatje, naast het politiebureau van Hulst, dat niet bestaat. foto canule schelstraete collega die wellicht wel van de hoed en de rand weet. Die collega is Paul de Schepper. Hij aarzelt geen moment, want hij kent precies de geschiedenis van het straatnaambordje. „In 1980 is het politiebureau ver bouwd. Bij de rijksgebouwen dienst werkte in die dagen een zekere Totté. Om die man een plezier te doen, is de oprit net naast het bureau voorzien van Zeeland Eond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse edi tie van dagblad de Stem. Bij dragen deze week van Cami- le Schelstraete, Gerlach Hoehstenbach, Harold de Puysseleijr, Sanne Sehelfaut en Frank Deij. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. J I 1 - «VI j I dat bordje. Het is geen officiële straatnaam, want het staat op eigen terrein van de politie." Maar als we helemaal zeker wil len weten hoe deze vork in zijn steel steekt, moeten we Jo de Koning maar eens bellen. Hij is voormalig groepscommandant van de politie te Hulst en tegen woordig werkzaam als voorlich ter op het regiobureau in Mid delburg. Oe Koning was er bij ten tijde van de plaatsing van het bordje. Sterker nog, vertelt De Koning, samen met Nico van den Hoven heeft hij ervoor gezorgd dat het bordje er kwam. „Als grap, maar ook uit dankbaarheid voor het werk dat Timo Totté voor ons had gedaan. Hij had namens de rijksgebouwendienst de su pervisie over de verbouwing. En telkens als wij met wensen kwa men, probeerde Totté daar reke ning mee te houden. Vandaar het bordje. Het is uiteraard geen officiële straatnaamaanduiding. Ik weet trouwens zelfs niet eens of het eigenlijk wettelijk wel is toegestaan. Hoewel de gemeente wel van het bestaan op de hoog te is."(HdP) 1997 IS. voor haar een bijzonder jaar. Vorige week trouwde ze en zoals bij velen was het ook voor haar en niet te vergeten haar nieuwbakken echtgenoot een heel speciale dag. Het was een dag met een gulle lach. Vooral 's middags, toen het bruidspaar voor de ambtenaar van de burgelijke stand stond. Er verscheen een brede glimlach op het gezicht van de ambtenaar toen deze de volledige naam van de bruid wilde oplezen. Op zich niks bijzonders, maar wel in dit geval. De bruid heeft namelijk maar liefst... zesen twintig (26) doopnamen. Daar ben je als ambtenaar dus wel even zoet mee en hij kreeg dan ook de lachers op zijn hand toen hij de 26 namen met veel bomba rie opnoemde. Hoe kom je nu in vredesnaam aan zoveel doopna men? De 'schuldige' is de vader van de bruid. Toen zij, jawel, 26 jaar geleden werd geboren sprong de vader een gat in de lucht. Hij was zo blij met zijn dochter dat hij al snel de kroeg opzocht en daar heel wat biertjes achterover werkte om zijn kers verse vaderschap te vieren. Met zijn dronken kop toog hij naar de burgerlijke stand om zijn dochtertje in te schrijven. Maar zo dronken was hij niet of hij kende het alfabet nog van buiten. Vlotjes somde hij voor el ke letter van het alfabet een naam op en de ambtenaar achter de balie schreef alles driftig op. Zo is het dus gekomen dat tussen Aniek en Zoë nog 24 voornamen prijken.(SS) zaterdag 8 februari ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. A. Ipenburg. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. C. Weeland. Vlissingen ('t Anker) 9.30 u. A. Ding jan (HA). zondag 9 februari HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. E. Verwaal, 17 u. SOW-dienst Ichtuskerk, dhr. M. Rouw. Biervliet: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leent- faar-v.d. Brug. Cadzand: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: dienst te Schoondijke. Hoek: 10 u. dhr. A. den Ouden. Hontenisse: 11 u. dhr. K. Jeddens. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 9.30 u. dhr. K. Jeddens. Nieuwvliet: 10 u. ds. J. v.d. Hoek. Oostburg: 10 u. dhr. J. Ende. Philippine: Retranchement: geen dienst. Sas van Gent: Schoondijke: 10 u. ds. R. Blokland. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Hou waart. Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: geen dienst. Sluiskil: 10 u. prof. dr. K. Smelik. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. dhr. Senf. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. H. Reinders, 19 u. ds. A. Klap. (Op- standingskerk): 10 u. ds. A. Klap. (Ziekenhuis De Honte):17.45 u. ds. D. Stap. Waterlandkerkje: 10 u. ds. R. Blok land. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. C. Hoogendoorn. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. ds. R. van Elderen, 17 u. dhr. M. Rouw. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10 u. ds. A. Klap, (Goede Herderkerk) 10 u. ds. H. Reinders, (Grote Kerk) 10 u. dhr. Senf. Zaamslag: 10 u. dhr. P. Trimpe, 15 u. ds. R. Blokland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. en 15 u. ds. B. van Zuyle- kom (em. Hattem). Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 u. stud. P. Vos, 15 u. ds. A. Kramer. Zaamslag: 9.30 u. en 15 u. ds. A. de Hullu (Bunschoten-O). CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 9.45 en 15.15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. dhr. T. Kunst. Hulst: (Het Ravelijn) 10 u. J. v. Dus- sen. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u. geen dienst. Retranchement: 11 u. geen dienst. Nieuwvliet: 10 u. ds. G. van de Wete ring, m.m.v. Excelsior, 19 u. zang- dienst m.m.v. jongerenkoor Happi ness uit Goes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. geen dienst. Goes: 10 u. geen dienst. Middelburg: 10 u. geen dienst. Vlissingen: 9.30 u. gespreksdienst. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetingskerk), 10.30 u. ds. H. Valk. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. J. Riesebos. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. dhr. J. Ende. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. J. de Jager. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopneming, zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9.30 u. Westdorpe- O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. L. Verver, Hulst, tel. 0114- 320623. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. F. Buijsse, tel. 0117-383572 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axei, West dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. Erpelinck, tel. 0115-451661. Aflevering 497 UIT EEN oud foto-album van de familie J. Vernimmen-Dobbelaer te Kloosterzande kwam een gedicht tevoorschijn dat geschreven was bij de 105e verjaardag van de Hengstdijkse Betje de Wit op 1 november 1927. Ed Steijns bezorgde het ons. We houden het in por tefeuille. Jac. van Tol heeft ontzettend veel, erg goede en zeer bekende lied teksten geschreven, maar hij maakte een fout: in de oorlog was hij verkeerd. Daarom 'wilde' na de oorlog niemand zijn teksten heb ben, maar ze waren gewoonweg goed. Hij verkocht ze rechtstreeks en zo leken ze het werk van Louis Davids, Cees de Lange of - die heeft er erg veel gebruik van gemaakt - Wim Sonneveld. Zijn ei gen zoon Hans van Tol wilde niet onder die naam optreden en die kennen we als Tol Hanse. Henk van Gelder schreef een boek over het 'verborgen' leven van Jac. van Tol. Piet Scheerders van Ambras zoekt dat boek voor zijn documentatie. De titel is De Spookschrij- ver. Hij is bereid een goede prijs te betalen (denk ik!). Van Vollen- hovenstraat 5, Huist. Overigens: ook het lied uit de vorige afleve ring, 'Jans Pommerans...', was van Jac. van Tol en het werd ge schreven voor het Duo Hofman en niet door. Cyril Peeters uit Clinge stuurde een liedje dat hij optekende uit de mond van zijn schoonmoeder, de in 1908 geboren Sylvia Segers. Zij kent het van haar vader (geboren in 1867 te Clinge). Het is een lied je of liever een versje dat gezongen werd onder het kaarten (joke ren?) als men zeven kaarten uit kon leggen. Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, André de Block die kwam mij tegen, met drie kinderen op zijnen arm. Het een was arm, het ander blind en het andere was André de Block zijn kind. Verder nog een zeer romantisch liedje gezongen door Julia Belloy. Wie kent de melodie? Het kleine huis begroeid met rozen De liefde zingt nujub'lend in m'n hart Hij dien ik minde is tot mij gekomen Der menschen wijzen raad heb ik getart En d'uitverkoome van mijn hart genomen. Hebben wij geen goud, geen paleis 't Leven lijkt ons een paradijs. Refrein: In 't kleine huis begroeid met rozen Daar zweren wij elkander trouw Kennen wij 't zaligs 't minnekozen Het zoetst geluk als man en vrouw En werpt dan 's avonds door de boomen Het maantje zacht zijn zilvren schijn Dan zitten wij te saam te droomen Het leven kan voor ons niet mooier zijn. De jaren vloden, brachten vreugd en leed We kenden goede en ook slechte dagen En was het lot voor ons soms hard en wreed Wij wisten 't samen steeds met moed te dragen Want wij werden saam oud en grijs In ons heerlijk klein paradijs. Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 39