'Zevende plaats in Atlanta is maar een stap' en Simma zijn eigenlijk al dood Mekbeb Ster van kosmopoliet en middenafstandsloper Marko Koers is rijzende De oorlog van het zwarte rubber Japanse kritiek op organisatie Nagano pESTEM SPORT Bridgestone grote concurrent GoodYear in Formule I-circus ZATERDAG 8 FEBRUARI 1997 B4 Atleet Marko Koers kan terugzien op een succesvol jaar 1996. De 24-jarige middenafstandsloper snoepte bijna vijf seconden van zijn persoonlijke toptijd op de 1500 meter af en mag zich daardoor met 3.33.05 Nederlands recordhouder noemen. Tussen de trainin gen door voltooide hij nog even zijn studie werktuig bouwkunde aan de universiteit van Illinois. In augus tus 1996 was hij bovendien de beste Nederlandse at leet op de Olympische Spelen in Atlanta met een ze vende plaats in de finale 1500 meter. Marko Koers na afloop van de finale van de 800 meter in Atlanta. hele universiteit. Maar voor de status heb ik het allemaal niet gedaan. Bovendien is atletiek niet hetzelfde als football, base ball.of basketball. Atletiek is in Amerika wat betreft populari teit weliswaar de vierde sport. Maar wel een heel eind achter football, baseball en basketball. Die takken van sport zijn onge kend populair." 'Als heilige zal Koers nooit door FOTO DE STEM/BEN STEFFEN •yï.o» i het leven gaan. Zeker niet in het nuchtere Nederland waar atle tiek nu eenmaal een geringe be langstelling geniet/Zeker wan Het is overigens niet duidelijk op welke afstand Koers tijdens de wereldkampioenschappen uitkomt. Tijdens de Grand Prix- wedstrijden indoor beperkt hij zich tot de 800 en 1000 meter. „Op die afstanden kan ik punten vergaren. Aan het einde van het indoorseizoen wordt een klasse ment opgemaakt. Ik weet nog niet welke afstanden ik buiten ga lopen. Dat ligt er maar aan hoe het allemaal loopt. Vijf da gen voor de Olympische Spelen besloot ik me in te schrijven voor de 1500 meter. Ik vond dat ik op die afstand het beste presteerde. Dat bleek een goede keuze. Wel licht is de 1500 .meter dit seizoen opnieuw mijn beste afstand. Maar misschien loop ik iri april wel een hele snelle tijd op de Genene Mekbeb (voorgrond) en Assefa Simma waren topvoetballers in Ethiopië. Door Jochem Lippmann De videoband van de Olympi sche finale over 1500 meter heeft bij slechts één keer afgedraaid. Niet dat de race hem niet beviel, want met zijn eindklassering als zevende was hij eigenlijk best tevreden. Tevreden zijn, hoeft echter nog niet het grijs draaien van een videoband te betekenen. Bij Marko Koers in ieder geval niet. Hij heeft de bewuste loop nog gewoon op het netvlies staan. Bovendien heeft hij ook nog een foto van de wedstrijd. En dat is genoeg. Koers moet na melijk verder. Een zevende plek ineen olympische finale kan zijn behoefte aan topprestaties niet bevredigen. Eén keer redelijk in iet spoor van sterren als El Guerrouj, Tanui en Niyongabo lopen is niet voldoende. „Inde atletiekwereld is ook geen plaats voor berusting," meent hij. „Daar is de top te breed voor. Als ik even rustig van een goede prestatie ga genieten, loopt er een onbekende Afrikaan een wereldrecord. Dat gebeurt overigens toch wel. Dat zag je afgelopen week in Stuttgart. Daar snoept EI Guerrouj even drie seconden van het wereldre cord op de 1500 meter af. Om ook in de toekomst een beetje met zulke jongens mee te kunnen lopen, moet ik niet met het hoofd in de wolken gaan lopen. Dan kan ik beter stoppen." Koers probeert zijn grenzen dus ie verleggen, wil nog harder lo pen, Tijdens de Olympische Spe len van Barcelona ('92) strandde hij in de halve finale. Ook tij dens diverse wereldkampioen schappen wist hij niet door te dringen tot de eindstrijd. Een vervelende knieblessure stond bijna twee jaar vooruitgang in de weg. Maar afgelopen kalen Door Willem Vissers en Christiaan Ruesink Den Haag (anp) - Ze lijden in Nederland, maar dat is beter dan sterven in Ethiopië. Toch denken ze wel eens aan zelf moord. Uit wanhoop, uit zichtloosheid. Alleen als ze voetballen zijn ze gelukkig. De douche na de inspanning is het laatste moment van ver kwikking. Genene Mekbeb (22) en Assefa Simma (22) waren topvoetballers hi het Afrikaanse land, maar ze verkozen de vlucht naar Neder land. Ze zijn nu illegaal in Den Daag en slapen bij vrienden, of zomaar ergens. Rita van de Looverbosch, vroeger actief voor Amnesty International, schraapt geld voor ze bij elkaar, want de voetballers houden niet van be delen. «Ze doen hun best zelf geld te verdienen. Stelen zullen ze nooit." Simma heeft een baantje oat hij liever voor zich houdt, omdat de werkgever een illegaal ui dienst heeft. Nooit zullen de voetballers hun eerste weekeinde in Holland ver gden, in oktober 1994. Ze sliepen 111 de Pauluskerk van Rotterdam, onder de vleugels van dominee isser. Ze roken de voor hen vreemde geur van drugs en zagen ee spuiten van verslaafden. Ze "Voegen politiek asiel, maar kre sen dat nooit. u» bijna anderhalf jaar na de etmitieve afwijzing, heeft een Prankje hoop hun hart geraakt, e recente vlucht van een grote jyOep eoUega-internationals naar aüe zou de deuren voor de uit geprocedeerde voetballers op- euw kunnen openen, e wijzen naar goede bekenden nn w 0 'n de krant, genomen dlvliegveld van Rome. Het ton 1 de spijtoptanten, die 'enigkeerden naar Addis Abeba, u, een ziin geschorst, bevestigt mening. Het is niet pluis in 2 10P}®' «Dit is pas het begin, mor? tl de gevangenis ko mst ™n act'e heeftons niet ver ren t Ethiopiërs de kans krij- 8® k vluchten, zullen ze die grij- aan^n01' en da1; doet de hoop wnwakkeren, is de discussie over ODsel i V?n Regalen opnieuw i£ Misschien gloort een looft procedure. Het duo ge weer in het bestaan van het derjaar wist hij een enorme sprong te maken. En nu wil hij nog meer. Na de Olympische Spelen in At lanta verkaste hij dan ook direct naar Nieuw-Zeeland. Onder aangename temperaturen be reidde hij zich in Auckland voor op het nieuwe seizoen. Elke dag trainen en af en toe een wed strijdje lopen. Niks geen vries kou of crosses op harde onder grond dit jaar. Koers sloeg de winter een jaartje over. „En dat is me prima bevallen," lacht hij. Alsof zijn bruine huidskleur al geen boekdelen spreekt. „De komende weken train ik nog wat in Molenhoek en vervolgens loop ik enkele in- doorwedstrijden." Op 12 februa ri doet hij Gent aan. Vier dagen later loopt hij in Liévin en op de 20e in Stockholm. Weer drie da gen later verschijnt hij in Bir mingham aan de start. Tussen Stockholm en Birmingham loopt hij nog even de Nederlandse kampioenschappen in Den Haag. „Ach, zo zie je nog wat van de wereld," klinkt het nuchter. Zo als Koers zelden op emoties te betrappen valt. Zoals Koers ook al op jonge leeftijd zijn horizon wilde verbreden. Er was meer dan Nijmegen en Molenhoek, concludeerde hij. Na de middel bare school vertrok hij dan ook naar Amerika. Om werktuig bouwkunde te studeren. En om te sporten natuurlijk. Wereldburger „In Amerika worden sporters echt op een voetstuk geplaatst. Na een beetje prestatie ben je al vlug de ster van de universiteit. Je sport namelijk ook voor de universiteit. Als jij wint, wint de begrip geluk. Ze dromen van een betaalde club, maar misschien is dat wel te hoog gegrepen. Mekbeb vertelt: „In het Oost-Afrikaanse voetbal is er nauwelijks fysiek contact. Ik moet wennen, maar ik begin een beetje schoppen wel leuk te vin den. En ik ben heel snel." Mek beb balde bij Scheveningen, toen was hij nog niet illegaal, maar hij voelde zich niet echt geaccep teerd. Nu zit hij bij een kleinere club in Den Haag. Simma, die een tijd in Assen woonde en bij Achilles zat, durft niet zo. Hij vindt zich ook te goed voor een laag team. „Ik heb een paar keer meegedaan in het derde elftal. Telkens maakte ik twee, drie doelpunten, maar ik bleef gewoon in het derde." In Ethiopië trainden ze zes keer per week. Bij de amateurs in Ne derland twee keer. Vandaar dat ze geregeld in het Zuiderpark zijn te vinden, waar altijd wel partijtjes voetbal zijn. Ze waren jeugdinternational toen ze tijdens het toernooi om het Afrikaans jeugdkampioenschap in Mauritius besloten te vluchten. Drie spelers bleven weg in het woestijnland, het beschreven duo keerde onverrichterzake terug en belandde in het gevang. Want de drie waren opgepakt en terugge stuurd naar Ethiopië, waar zij onder dwang hun namen hadden doorgegeven. Met vrijwel niemand hadden ze contact in die maanden achter tralies. Ze zijn gemarteld; gesla gen, geschopt. De cel was klein en ze deelden het hok zonder ma trassen met een man of vijftien, twintig. Liggen was onmogelijk. Simma: „Ze hingen ons aan een touw, met het hoofd naar bene den, en sloegen met een zweepje op onze voeten. Dan moesten we terug in onze cel, waarvan de vloer vuil was, en zo ontstaken onze voeten." Een Somaliër hielp na de vrijla ting bij de vlucht, nadat ze nog hadden meegedaan aan een poli tieke demonstratie op 20 septem ber 1994. Ze zijn Amharen en de huidige regering wordt beheerst door Tigrenen. De vlucht kostte veel geld, 25.000 birr de man. On geveer 25.000 gulden. „Holland is een veilig land," vertelde de So maliër en vandaar dat ze richting Holland togen. Via Djibouti en Frankrijk. Mengistu, de voormalige dicta tor, was een moordenaar. Maar Mekbeb en Simma prefereerden hem boven de huidige bewind voerder Meles Zenawi. Van de Looverbosch: „Mengistu streefde naar eenheid." Een stammenstrijd dreigt op te laaien. Tegenwoordig is de macht aan de Tigrenen en beide voet ballers zijn Amharen. Volgens Van de Looverbosch is het pro bleem dat het 'Westen' de huidige bevelhebbers het voordeel van de twijfel geeft. En dus is Ethiopië een veilig land volgens het 'Wes ten'. Looverbosch: „Het kan vele malen erger worden dan in Burundi. Het huidige bewind is gebaseerd op Albanees commu nisme. Ze spelen democraten. Het land is een hel. Niemand ver trouwt elkaar. Na Mengistu dacht ik: ha, die gek is weg. Nu wordt het beter. Dat is een denk fout geweest." Ja, in Ethiopië hadden ze het goed. Ze droegen een mooi kos tuum, mochten overal voetballen en waren getapte kerels. Maar ze moesten hun mening voor zich houden. En nu? „We weten abso luut niet hoe het met onze familie is." Zelfs Van de Looverbosch durft niet eens een kaartje te stu ren naar Addis Abeba, bang als ze is dat haar kennissen proble men krijgen. En de voetballers, ze hebben nau welijks een leven. Ze willen dol graag naar school of werken, maar ze zijn illegaal en kunnen dus niets. Zonder dat ze overi gens bang zijn opgepakt en uitge zet te worden. Van de Loover bosch: „Ze leven, maar eigenlijk zijn ze dood. Als ik hun ogen zie, moet ik huilen." Na een monopolie van zes seizoenen moet ban- denmerk GoodYear dit jaar uitdager Bridgesto ne in de Formule I rtaast zich dulden. Het gros van de teams heeft voor de betrouwbaarheid en ervaring van GoodYear gekozen. Maar de equi pes die op Bridgestone rijden, berichten in hun testritten over wonder- tijden. In de oorlog van het zwarte rubber laat de runner-up al vroeg in het seizoen zijn spier ballen rollen. Door Maurice Ambaum Silverstone - Het circuit van Barcelona vormt komende da gen het decor van de tweede testsessie van Tyrrell, op de ban den van GoodYear. In het warme Zuiden gaat het team van Jos Verstappen verder op de weg die de voorbije week op het koude en natte circuit van Silverstone in Engeland werd ingeslagen. Daar, tijdens de eerste test van Tyrrell, druppelden de resulta ten yan de teams die in het Zuid- Spaanse Jerez trainden, mond jesmaat door. De equipes die op Bridgestone reden leken vleugels te hebben gekregen. Per ronde zouden ze enkele tellen sneller zijn dan de bolides op GoodYear. Harvey Postlethwaite, technisch leider en het brein van Tyrrell, fronste ongelovig zijn wenk brauwen toen hij de resultaten onder ogen kreeg. „Sprookjes tijden," mompelde de Brit. „Drie, vier seconden sneller. Dat kan niet." Maar in zijn stem klonk een vleugje ongerustheid. De strijd tussen GoodYear en neer de prestaties van de vader landse atleten niet om over naar huis te schrijven zijn. „Sommige mensen weten me in Nederland ook te waarderen. Nu ik deze week weer in Nederland ben, willen ook allerlei journa listen me spreken. En in Ameri ka stond ik slechts in het krantje van de universiteit, ha, ha, ha. Zonder gekheid, in Amerika ben ik wel gegroeid. Sportief gezien had ik in Nederland tot dezelfde prestaties kunnen komen. Als mens ben ik in Amerika ge groeid. Mijn persoonlijkheid is sterker geworden. Ik ben een wereldburger geworden. Ik heb leren te relativeren. Bovendien ben ik veel zelfbewuster gewor den. Ik raak niet zo vlug meer in paniek. Ik trek mijn eigen plan", stelt de pupil van coach Theo Joosten. Kosmopoliet Koers vestigt zich echter voorlopig in Molenhoek. Voor zover je van vestigen kunt spreken. „Na het indoorseizoen begint het eigenlijk pas. Tussen mei en au gustus zal ik veel wedstrijden buiten moeten lopen. Alleen door je te meten met concurren ten, raak je in vorm. Daarom loop ik dit seizoen ook indoor. Voor de eerste keer overigens. Want het indoorseizoen zie ik toch een beetje als voorberei ding. Mijn beste wedstrijden hoop ik in augustus tijdens het wereldkampioenschap in Athene te lopen." Afstand nieuwkomer Bridgestone zal dit seizoen een boeiende confronta tie opleveren. GoodYear is na zes jaar zijn monopolie in de Formu le I kwijt en moet de concurren tie met het ambitieuze, Japanse Bridgestone aangaan, dat liefst 210 miljoen gulden heeft uitge trokken voor zijn comeback. Verschillende Formule I-teams, waaronder Tyrrell, kozen voor het zekere en verlengden hun contract met GoodYear. Maar ook de lobby van Bridgestone bleef niet zonder succes. Arrows, Ligier en Stewart zetten hun handtekening onder een verbin tenis met de Japanse leverancier. De keuze voor de banden is van groot belang. Het karkas bepaalt in feite het stuurgedrag, de ba lans van een auto. En het com pound, zeg maar de rubbers amenstelling, verschaft een ra cewagen zijn prestaties. Een slecht karkas kan dodelijk zijn, een matige compound genereert niet genoeg G-krachten en dus geen snelle tijden. In de Formule I, waar details het verschil bepa len, kan de bandenkeuze als scherprechter fungeren. Bridgestone, dat op 9 maart in Australië zijn comeback in de Formule I viert, was twintig jaar geleden ook al van de partij in het walhalla van de autosport. Dat gebeurde in 1976, tijdens de regenrace op het circuit van Fuij waar James Hunt wereldkampi oen werd, en in 1977. De grote opmars van het Japanse merk kwam echter in de jaren negen tig. Bridgestone, dat vorig jaar met succes debuteerde in de In- dy-Car-Serie, won bijna alle be langrijke autosport-categorieën. Alleen de Formule I en Le Mans prijken nog niet op de conduite staat. Contract Jos Verstappen was één van de eerste coureurs die op Bridgesto- achthonderd meter. Je weet het niet." Vaststaat dat Koers de 800 meter in ieder geval binnen de 1.43.56 wil lopen. Tot nu toe was hij nooit sneller dan 1.44.49. Nu hij sinds vorig jaar het Neder lands record op de 1500 meter in handen heeft, wil hij ook wel als snelste Nederlander aller tijden op de achthonderd meter door het leven gaan. Tot de dag van vandaag moet hij die eer aan Rob Druppers laten. „Uiteraard wil ik ook het Neder lands record op de 800 meter in handen hebben. Dat moet ook wel kunnen. Ik heb namelijk nog even te gaan. Ik ben pas 24 jaar oud en heb me afgelopen seizoen enorm verbeterd. Normaal ge sproken moet ik me de komende jaren nog kunnen verbeteren. Dat is in ieder geval mijn doel. Stapje voor stapje wil ik beter worden. Soms word je met een loper uit Kenia geconfronteerd. Een atleet .die je helemaal niet kent, maar die wel een wereld tijd loopt. Dat talent heb ik niet. Ik moet de geleidelijke weg be wandelen. Dat is niet erg. Ik heb namelijk de tijd. Ook tot na de Olympische Spelen van Sydney zelfs. Dus er kan nog veel gebeu ren," klinkt het optimistisch uit de mond van het beroemdste lid van AV Nijmegen. Concurrent Want dat de ster Koers nog rij zende is, staat volgens de atleet zelf vast. „Ik denk nog steeds dat ik mezelf kan verbeteren. Als ik daar zelf al niet meer in zou ge loven, zou, ik ook beter kunnen stoppen. Ik ben dag en nacht met mijn sport bezig. Ik heb ook het geluk dat ik fulltime met atle tiek bezig kan zijn. Het is voor mij ook geen probleem om twee keer per dag te trainen. Dat doe ik zelfs met alle plezier. Maar ik zou nooit ergens zoveel energie in kunnen steken als ik zou twij felen of het allemaal wel nut zal hebben. Natuurlijk schud ik wel eens met mijn hoofd wanneer een concurrent weer een nieuwe scherpe tijd neerzet. Maar ik word daar niet wanhopig van. Een nieuwe wereldtijd is voor mij meer een motivatie om nog harder te trainen. Wat ik wil die snelle tijd uiteraard ook eens lo pen. En dat' lukt niet zomaar. Dat gaat stapje voor stapje." ne ging testen. Hij moest wel, want Arrows, waar Verstappen verleden seizoen onder contract stond, was bijzonder geïnteres seerd in Bridgestone. Arrows verlengde inderdaad de overeen komst met GoodYear niet en koos voor de Japanse bandengi gant. Tyrrell, de nieuwe werkge ver van Verstappen, bleef daar entegen wèl bij GoodYear. En dus moet Verstappen nu opletten wat hij zegt. Een aantal maan den geleden was de Limburger nog vol lof over Bridgestone, maar nu zweert hij weer bij Goo dYear. „GoodYear heeft nog steeds een voorsprong en weet exact voor welke circuits welke banden het beste zijn. Die kennis moet Bridgestone nog opdoen." Ook Postlethwaite is ervan over tuigd dat hij en Tyrrell de goede keuze hebben gemaakt. „Bridge stone is nu beter, mede omdat GoodYear altijd traag reageert op nieuwe ontwikkelingen. Maar ik weet zeker dat GoodYear voor de start van de eerste Grand Prix met een band komt die Bridge stone zal overtreffen. Zo niet, dan hebben we een verkeerd be sluit genomen en onszelf met een groot probleem opgezadeld." Concurrentie Salo, teamgenoot van Verstap pen, heeft louter slechte ervarin gen met Bridgestone. De Fin kende in 1993 en 1994 twee moeilijke jaren in het Japanse Formule 3000-kampioenschap, omdat de banden van Bridgesto ne veel te kort kwamen in verge lijking met de concurrentie. Maar dat was drie jaar geleden. Japanners staan er echter om be kend dat ze nooit opgeven en zo hun doel bereiken. Bridgestone zal dit jaar beslist niet als ka- nonnenvlees willen dienen. Win nen is belangrijker dan deelne men. Nagano (rtr) - Voorzitter Hironoshin Furuhashi van het Japans olympisch comité heeft pittige kritiek geuit op het organisatiecomité van de Winterspelen (NAOC), die volgend jaar in Nagano worden gehou den. „Ik verwacht problemen," zei Furuhashi, die NAOC een te solistische houding verwijt. Volgens Furuhashi hebben te veel bestuursleden van het organisatiecomité te weinig kennis van sport. Meer dan de helft van hen komt uit ambtelij- ke kringen. Furuhashi is zelf een oud-zwemmer. „De werkwijze van NAOC is te bureaucratisch," zei de voorzitter van het nationaal olympisch comité. NAOC-voorzitter Makoto Kobayashi vindt, dat de sportbonden niet moeten zeuren. „We kunnen de sporters onmogelijk voor de volle honderd procent hun zin geven," zo deed Kobayashi de affaire af. „Maar dat hoeft niet te betekenen dat NAOC, zoals men zegt, amateuristisch bezig is." Emoties

de Stem | 1997 | | pagina 17