EEKEH7 Varkens massaal geslacht BtfÊSTOL Uil ÜC &TUIN DE STEM Dl Ikl MEM. Dl PI Pi El Meer zeehonden in Zeeland Politici geschokt door familiedrama JETTY'S Netanyahu rouwt VERTROUWD ADRES ■IN BREDAl ^odelb^5^ kindermode 54.150,- A. F 57.350,- 6idi DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Servische oppositie bindt in Vaste prijs voor boeken op helling 'Mister Willem II' John Feskens volgend seizoen bij NAC 'Bouwbeleid provincie is miskleun' Terneuzense middenstand luidt noodklok Jan Verheggen en het Grieks in onze taal Variaties op een aardappel Verzoening tussen i*arijs en Den Haag Bouwvakker bij val van steiger in Breda gedood Fraudeurs hengelen in brievenbus 49.500,- W-Brabant maakt zich geen zorgen zolang grenzen open blijven België controleert nauwelijks meer op snelheid wegverkeer Te vroeg uitgestapt Eén bureau voor werk en inkomen Beperking rondvaartboten voor Raad van State Vervoersverbod in straal van 12 km #-St\Odiliap' j'tj Vënhorst plaatsen waar besmette varkens zijn aangetroffen slachthuizen tijdelijk gesloten Man uit Montfort doodt zijn kinderen Nu 6 weken destem voor 31 gulden DE STEM fantastische aan- 36 maanden lang u-Betaal-Over-Een- a-Inruil-Aanbieding 'jnen. Daarbovenop Punto-uitvoeringen, oire-mogelijkheden an oplopen tot dui- ijvoorbeeld van zo'n e Abarth-spoilers en enwisserspoiler, een n velgen, uitlaatsier- Voor dit alles betaalt 2.995,-! Dus als wij u waren aar de RAI of Fiat- n je dat geld beter in ken. 1.318,- I te Coupé Fiat nu al een I eiering tegen 0% rente Maximaal voordeel: f 2.300,- \f 1.322,- nfort. eiering tegen 0% rente 137e JAARGANG 3 KATERNEN pe Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport B1/B2 Zeeland Cl t/m C4 nV-programma s ui Surplus E1 t/m E3 8 710311 "000218" I I I I I VRIJDAG 7 FEBRUAR11997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA 5/10 ~W^}I PAGINA Meest droog Hogedruk boven centraal Europa houdt depressies op afstand. Hooguit valt er tot en met het weekeinde een enkel buitje. Vandaag wisselend bewolkt en later op de dag kans op wat regen. foordwijk (anp) - Met een ais op beide wangen bezegel de Franse minister van Justitie Toubon gisteren de normalisatie van zijn relatie met minister Sorgdrager. folgens beide bewindslieden zijn Er goede afspraken gemaakt om iet gemeenschappelijk Europees iptreden tegen de drugshandel perder uit te werken. Je ministers kwamen overeen lermanent bij elkaar de vinger lan de pols te houden, zowel op ambtelijk als op ministerieel ni- peau, om nieuwe botsingen over het liberale Nederlandse drugs- leleid te voorkomen, iind vorig jaar dreigde de drugs- rel tussen Den Haag en Parijs nog een schaduw op het Nederlandse poorzitterschap van de Unie te werpen. Van onze verslaggeefster Breda - Door het omvallen van een bouwsteiger is gistermiddag Een 21-jarige metselaar uit Oisterwijk in Breda om het leven gekomen. Een 47-jarige kraan machinist uit Oud Gastel raakte [ewond. Het ongeluk gebeurde tijdens werkzaamheden aan woningen op het terrein van het voormalige Ignatiusziekenhuis. Door nog onbekende oorzaak zakte de bouwsteiger in, waar door het slachtoffer kwam te val len. De man raakte bedolven on der een stapel stenen die met hem van de steiger viel. De politie en arbeidsinspectie stellen een on- Van onze verslaggever Steenbergen - Verschillende banken in Steenbergen en omgeving zijn eind vorig jaar geconfronteerd met 'henge laars'. Oplichters, vermoedelijk lid tan een bende, 'hengelden' betaalopdrachten uit de brievenbussen van de ban ken. Vervolgens veranderden ze het geldbedrag en het re keningnummer. Ook bij de politie in Schagen zijn aangiftes gedaan van diefstal van overschrijvings formulieren. Volgens de politie gaat het een bende die in het hele land actief is. De laatste maanden van 1996 deden on geveer honderd gedupeerde rekeninghouders aangifte bij de politie in Drenthe, Gro ningen en Friesland. Hen woordvoerder van de vereniging van Banken in Amsterdam zegt dat het bengelen' incidenteel voor- bomt. Inmiddels hebben de banken hun brievenbussen beveiligd. f 1.205,- en zeer aantrekkelijke PrUs' nciering tegen 096 rente ruil boven ANWB/Bovag- liet: htfpy/www.fiat nl. Registraties t/m 28 februari 199 Van onze verslaggevers Den Haag/Den Bosch/Brussel - Het ministerie van Landbouw heeft gisteren rigoureuze maatregelen afgekondigd om een ver dere verspreiding van de varkenspest een halt toe te roepen. Ongeveer 100.000 varkens op de ongeveer 60 bedrijven rond de boerderijen in het Oost-Brabantse Venhorst en Odiliapeel, waar varkenspest is aangetroffen, zullen zo snel mogelijk wor den afgemaakt. Het vlees van de dieren komt niet in de winkel. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu kan tijdens de begrafenis van de slachtoffers van de re cente helikopterramp zijn tranen nauwelijks bedwingen. Als gevolg van de nationale rouw in het land heeft hij zijn bezoek aan Den Haag uitgesteld. Wel zal hij volgende week woensdag op Schiphol met premier Kok spreken. - FOTO REUTER Varkensmesters in West-Brabant hoeven zich geen zorgen te ma ken zolang de grenzen open blij ven voor de export, zegt J. Mar tens uit Schijf, voorzitter van de Vakgroep Varkenshouderij in West-Brabant. Na de slachthui zen in Son en Druten is gisteren ook een slachterij in het Drentse Emmen gesloten. Daar zijn on langs twee zeugen van het bedrijf in Odiliapeel aangevoerd. Alle beesten die nog op het Em mer slachtterrein staan en al het vlees zal uit voorzorg worden vernietigd. In het betreffende slachthuis zelf is overigens geen varkenpest geconstateerd. Minister Van Aartsen (Land bouw) noemt de maatregelen 'ri goureus, maar verstandig'. Var kenspest, dat voor mensen geen gevaar vormt, is voor varkens een zeer besmettelijke ziekte. De forse ingrepen moeten er toe leiden dat de ziekte binnen de perken blijft en het buitenland afziet van importbeperkingen. Een exportstop zou namelijk de sastreus zijn voor de agrarische sector. Maar de Belgische landbouwmi nister Pinxten sluit een verbod op de invoer van Nederlandse var kens niet uit. „Afhankelijk van de maatregelen die Nederland vóór vanmiddag zal hebben ge nomen, zullen we daarover oor delen," aldus de bewindsman. Ook een gedeeltelijk importver bod, voor bepaalde Nederlandse regio's, behoort volgens hem tot de mogelijkheden. Vleesconcern Dumeco heeft de export van var kensvlees naar de Verenigde Sta ten zelf vrijwillig opgeschort. In een straal van twaalf kilome ter rond het bedrijf in Odiliapeel mag geen vee of mest meer wor den vervoerd. Dat verbod blijft minimaal dertig dagen gehand haafd. Rond het bedrijf in Ven horst werd eerder al zo'n zóne vastgesteld, van aanvankelijk tien kilometer. Die is gisteren op gerekt tot twaalf kilometer. Door het vervoersverbod dreigen de varkenshouders de komende weken met overvolle stallen ko men te zitten. De boerenorgani- satie LTO-Nederland, die de har de aanpak van de minister 'he laas noodzakelijk' noemt, heeft daarom gevraagd onder strenge voorwaarden in noodgevallen toch beesten te mogen afvoeren. LTO-Nederland heeft eveneens aangedrongen op een goede scha deloosstelling voor de veehou ders. Het departement van Land bouw heeft alle boeren in de ge troffen streek opgeroepen hun trekkers en wagens niet te ge bruiken bij de carnavalsfestivi- teiten, die dit weekeinde weer losbarsten. OP BINNENLAND-A3: Varkenshouders vrezen voor hun inkomen Varkenspest bedreigt carnaval (ADVERTENTIE) Spijkerbroek Maten 30 - 40. Lengtematen 32 en 34. Normaal 39.95 Bristolprijs 25.- Van onze correspondent Brussel - Buitenlanders die met veel te hoge snelheid over Belgische autowegen razen, lopen sinds enkele maanden een geringer risico ge pakt te worden. De Rijkswacht heeft eenvoudigweg geen manschap pen genoeg om het autoverkeer te controleren. Sinds eind vorig jaar zijn de provinciale verkeerseenheden van de Rijkswacht gemiddeld eenvijfde van hun manschappen en tijd kwijt aan het escorteren van waardetransporten. De maatregel kwam er na dat België werd geteisterd door een golf van gewelddadige overvallen op gepantserde geldauto's. Sinds de Rijkswacht de geldkoeriers escor teert, is het aantal overvallen sterk gedaald. De commandanten van de verkeerseenheden klagen nu echter dat ze te weinig mensen en middelen hebben om op snelwegen en secundaire wegen het autoverkeer te controleren. De pakkans voor snelheids overtredingen is gevoelig gedaald en ook het vrachtverkeer, dat te zwaar beladen over Belgische wegen rijdt, ontsnapt nu vaak aan een proces-verbaal. (ADVERTENTIES) t1 Breda. Sophiastraat 11 tel (076) 521 48 48 an onze verslaggeefster tott Haag - In het jaar 2000 kim mensen zonder werk en inko- (w °P bureau: het gr®! voor Werk en Inkomen Bin, a<bdseert de commissie- Puurmeijer. dat centrum werken sociale It»: arbeidsbureaus en uit- komn^S!inste^in§en sanien. Er S®® 400 van dergelijke centra. ook binnenland - A4 Die varkens houden ze voor het lapje MET UNIEKE W00NEXP0SITIE In het reusachtige 'slakkenhuis' (ontwerp Esenso) ondergaat u de sfeer van uiteenlopende interieurelementen. Een bijzondere belevenis tijdens een opvallende woonmanifestatie: Binnenhuis &Tuin '97. Groter dan ooit. Inspirerender dan ooit. OPENINGSTIJDEN: 11.00-17.00 UUR EN VAN 19.00-22.30 UUR. ZAT. EN ZON. VAN 11.00-17.00 UUR. Internet: http://www.euronet.nl/-topdesk Lag Labouchere KoersLIFT Lager instappen kan niet Van onze correspondent Den Haag - De Zeeuwse zee hondenpopulatie groeit. Vooral in de voordelta en in de Westerschelde krijgen ze het steeds beter naar hun zin. Maar ook in de Oosterschelde breidt de zeehondenbevolking zich - zij het daar mondjesmaat - uit, staat in een rapport van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Ambtenaar T. de Gelder van dat ministerie citeerde er giste ren al wel uit tijdens een hoor zitting bij de Raad van State in Den Haag. Die zitting werd gehouden naar aanleiding van een door Rederij Den Breejen uit Zierikzee aan gespannen zaak. De rederij heeft twee rond vaartboten, die voorheen onge hinderd over de Oosterschelde konden varen. Om de vlak bij Zierikzee levende zeehondenge meenschap (ongeveer veertien dieren) meer rust te gunnen, is de rederij door het ministerie een aantal beperkingen opge legd. Volgens Den Breejens' raads man mr J. Rijntjes, doet het mi nisterie maar wat. Van deugde lijk onderzoek zou geen sprake zijn. „Den Breejen staat vanwe ge de trouwhartige ogen van de zeehond al bij voorbaat op ach terstand," betoogde hij. Uit niets zou blijken dat de zeehon den zo veel last hebben van die paar rondvaartboten. Het strengere regime voor het gebied rond de zeehondenpopu latie in de Oosterschelde geldt nu al weer een paar jaar. De door Den Breejen aangespan nen zaak is enige jaren bij de Raad van State op de plank blij ven liggen. Er is inmiddels een nog niet of ficieel evaluatierapport gereed. Daaruit blijkt dat in 1995 in de Oosterschelde twee zeehonden hebben gejongd en in 1996 zou een van die jongen zelf hebben gebaard. Dat is voor het eerst in tientallen jaren. Overigens hebben de zeehonden in de Westerschelde en de voor delta volgens De Gelder meer toekomst. In de Westerschelde verjaagt de beroepsvaart de ple- ziervaart, wat weer tot gevolg heeft dat de zeehonden meer rust krijgen op hun zandban ken. In de Westerschelde verblijven momenteeel rond de tien zee honden. In de voordelta zitten er rond de 24, terwijl dat er niet zo lang geleden nog maar vier waren. In de zaak rond Rederij Den Breejen wordt over zes weken uitspraak gedaan. Den Bosch V Boekei v Son en Breugel Eindhoven ~~)15 km Van onze verslaggevers Den Haag/Montfort - Bewindslieden en Tweede-Kamerleden hebben geschokt gereageerd op het achtste fatale gezinsdrama in ruim een jaar. Volgens hen hebben de hulpverlening en de politiek slechts beperkte mogelijkheden om dit soort tragedies te voorkomen. Een 38-jarige man uit het Lim burgse Montfort is gisteren gear resteerd op verdenking van moord op zijn twee kinderen. De gescheiden man meldde zich op het politiebureau met de medede ling, dat zijn zoontje van acht en zijn dochtertje van vijf waren overleden. In zijn huis vond de politie de twee dode kinderen. De politie vermoedt dat ze met ge weld om het leven zijn gebracht. Vandaag wordt sectie verricht. Of de vader een bekentenis heeft afgelegd, is niet bekend. Een der de kind bleef ongedeerd. De moeder van de kinderen had afgelopen maandag juist in een kort geding geëist dat de rechter haar ex-man zou verbieden nog langer beledigende taal uit te slaan. De man zou haar herhaal delijk voor '06-hoer' hebben uit gemaakt. De basisschool De Ho venier in Montfort, waar de kin deren op zaten, heeft het lespro gramma aangepast en de carna valsactiviteiten afgelast. De schoolkinderen krijgen profes sionele hulp. „Ik weet niet of we wat kunnen doen, maar je gevoel zegt dat je wat moet doen. Het gaat om indi viduele gevallen, maar misschien kunnen we toch een beeld krij gen," zegt CDA-Kamerlid Doel man. PvdA-Kamerlid Middel vindt dat de samenleving een ver antwoordelijkheid heeft tegen over kinderen. Minister Borst (Volksgezondheid) en haar staatssecretaris Terpstra (Welzijn) zien vooralsnog geen reden om maatregelen te nemen. Op dit soort persoonlijke drama's is geen beleid te zetten. Het is meer een zaak van de hulpverle ning, zoals het maatschappelijk werk en de kinderbescherming, vinden ze. „Je kunt dit soort tra gedies nauwelijks zien aanko men," beaamt directeur B. van Gent van district Zuid van de Raad voor de Kinderbescherming in Breda. Het is het achtste geval van kin dermoord in ruim een jaar. Twee weken geleden nog schoot een 43- jarige man uit Ulvenhout in de bossen tussen Ulvenhout en Chaam zijn twee zoontjes van ne gen en zeven jaar dood en sioeg daarna de hand aan zichzelf. OP BINNENLAND - A3: Trauma-team komt in actie bij grote maatschappelijke drama's (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERIAND (56) Sleutelbloemen De in het voorjaar bloeiende sleutel bloemen of primula's zijn zelden alge meen geweest. Toch werd tot in de vijfti ger jaren het dal van Mark tussen Baar- le-Nassau en Kastelré geelgekleurd door bloeiende slanke sleutelbloemen. Door overbemesting zijn ze verdwenen. In de duinen en bij de buitenplaatsen van Walcheren komt de stengelloze sleutel bloem voor, de echte sleutelblom is in Zuid-West-Nederland zeldzaam. Alle soorten worden veel als tuinplant ver kocht, vaak ook met rode bloemen. De in het wild levende planten zijn wettelijk beschermd. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda f WÊÊ Mi DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERIAND II

de Stem | 1997 | | pagina 1