4,6 miljoen Duitsers zonder werk Israël rouwt om dood 73 soldaten kritisch tolease Koenigscollectie blijft in Rusland Servische oppositie wil meer concessies Jury velt oordeel: O.J. Simpson is schuldig Franse minister pakt ultra-rechts aan Albanese politie slaat demonstranten uiteen De beminnelijke feeks achter Milosevic Meerderheid wil Kohl niet terug COMMENTAAR j het Bundesinstitut für Arznei- atiepillen niet voorgeschreven DE STEM BUITENLAND A5 JENLAND KORT ien blijven tt geroofd nazi-goud biotech Huursubsidiewet f is in meerderheid akkoord met de 1 juli moet ingaan. Dat bleek gis- batssecretaris Tommei van Volks- tn de coalitiepartners WD, PvdA fopen vrijdag tientallen miljoenen alleenstaanden en gehandicapten i wijzigde Tommei op verzoek van bor ouderen met een bepaald eigen Subsidie behouden. De coalitie is nel niet op alle punten haar wen- lijk parket Werkloosheid stijgt enorm BUITENLAND KORT Chirac wil top over toekomst Navo Fujimori wil asiel voor rebellen VN schetsen somber beeld van milieu Paus heeft griep en moet rusten Melding over nieuw veeziekteschandaal 6 FEBRUARI 1997 A4 lie nalatenschap van de Frans» •uwen worden op dezelfde wij. St-Europa. De Duitse en Britse tijden gevaren in de lichte an- and minister Borst de risico's gentschap ter beoordeling van dpunt van de Nederlandse be- i onder de dertig. De kans op De pil werd door de Duitse me- /an Brits wetenschappelijk on- beslissing nu herhaald en in ting gehouden van een proces gesteld wordt voor een sterfae- J>ngen. a paniek ontstaan onder jonge ingeland onrust de kop opstak, rzoek heeft daarna uitgewezen verhoogde - maar vrijwel ver- |ose oplevert, maar dat de con- evaarlijk is, niet bevestigd kon vetenschappelijk gegevens ver- I beleid gevoerd wordt, is merk- alle Europese harmonisatieten- st alleen vreemd, maar ook be- e bedrijf Organon is een van de 'de-generatiepillen in de wereld iptiemiddel in het buitenland is 1. Maar wat nog meer klemt is de fheidsautoriteiten over zo veel .ken dan hun buitenlandse colle- zijn de risico's te begatelliseren. :oek naar het antwoord op deze DONDERDAG 6 FEBRUARI 1997 [rendabele spoorlijnen blijven in B9 open. Minister Jorritsma be ervoor 155 miljoen gulden. Eer- 130 miljoen, zodat de lijnen tot en ijven. Alleen de weinig gebruikte Lit de dienst genomen. Daarvoor p minister tegemoet aan de wen ch uiterst bezorgd toont over de en. De minister stelt wel als sub omhoog moet. Financiën stelt een commissie in nd alsnog schadevergoeding kan [goud tijdens de Tweede Wereld- an Financiën gisteren bevestigd, commissaris van dé koningin in gaat het onderzoek bij Zwitserse itisch volgen. De Duitse bezet- log uit de kluizen van De Neder- n buit naar Zwitserland. Na de en schaderegeling vast voor lan- kwijtgeraakt. Nederland kreeg [ke waarde van het gestolen goud heid in de Tweede Kamer kan zich ptteringseisen die staatssecretaris nister Van Aartsen (Landbouw) (iceerde levensmiddelen, zoals so berder aan dat voedingsmiddelen 1 bestanddelen bevatten, binnen liet etiket moeten hebben, mits de hen. Zo niet, dan heeft etikettering |en Van Aartsen. Dat betekent dat vit van genetisch gemodificeerde nelding op het label krijgen, maar |rgelijke bonen niet. linisterie (OM) krijgt een landelijk lover het landelijk rechercheteam paken behandelen die voortvloeien RT. Het gaat ook het beleid onder- li de georganiseerde misdaad, pvoorstel over de reorganisatie van ger van Justitie. In de nieuwe opzet organisatie onder leiding van het j krijgt de bevoegdheid algemene en liet OM te geven. Bij de laatste zal de leid betrachten. mmissaris Van Miert van Concur- irief aan de Nederlandse regering hnolease-constructie. prijs van die kennisoverdracht kunstmatig opgedreven. De K bobank heeft dat verschil niet fiscus verrekend en hield daar miljard gulden aan over. fok» en Philips en mogelijk ook bank hebben daarmee op 0 rechtmatige wijze overheidsste in de wacht gesleept, meent v Miert. Er is volgens hem spra van valse concurrentieverhou dingen, tenzij de technoleas constructie voor elke Nederlan se onderneming was weggglel®8 En dat was niet het geval. Miert verwacht binnen weken antwoord van vooral nister Wijers van Economise' Zaken en minister Zalm Financiën. Door Bert Ummelen Washington - O.J. Simpson is schuldig aan de dood van zijn ex-vrouw Nicole Brown en haar vriend Ron Goldman. De jury in het civiele proces tegen de voormalige football-ster is unaniem tot die conclusie gekomen. Goldmans ouders werd 8,5 mil joen dollar aan schadevergoeding (compensatory damages) toege kend. De familie van Nicole heeft zo'n vergoeding niet geëist. Vandaag komt de jury opnieuw bijeen om zich te beraden over mogelijke punitive damages Buiten het gerechtsgebouw in het Californische Santa Monica staat een horde mensen te wachten op de uitspraak van het proces. foto reuter (schadevergoeding als straf) voor de Goldmans en Nicole's verwan ten. De omvang daarvan hangt mede af van de netto waarde waarop Simpson, zijn naam en imago worden getaxeerd. Formeel draaide het in de zaak om de vraag of Simpson 'aan sprakelijk' is voor de dood van Ron Goldman en geweld heeft ge pleegd tegen zijn ex-vrouw. Nicole's familie is, om Simpsons kinderen te vrijwaren van een ge tuigenis tegen hun vader, niet uit geweest op een veroordeling we gens dood door schuld. Feitelijk komt de uitspraak erop neer dat de jury de lezing onder schrijft, die de families van de slachtoffers over hun dood heb ben gegeven. In de nacht van 12 juni 1994 heeft een in zwarte sweater ge stoken O.J., gehandschoend en met Bruno Mali schoenen aan zijn voeten, Nicole de keel door gesneden en Ron Goldman met herhaalde messteken gedood. Op praktisch hetzelfde moment dat in Washington president Clinton in zijn State of the Union (de Amerikaanse 'Troonrede') opriep raciale tegenstellingen te over bruggen, kwam het nieuws van de uitspraak. Vertegenwoordigers van zwart Amerika zijn bang dat de uit spraak tot verdere tegenstellin gen zal leiden. Zestien maanden geleden werd Simpson, in de strafzaak tegen hem, door een overwegend zwarte jury vrijge sproken. Nu is hij door een blan ke jury veroordeeld. Maar anderen zeiden dat er, ook al als gevolg van aard en zakelij ke stijl van het civiele proces, geen sprake is van de heftige emoties die de strafzaak opwek te. Velen ervaren de uitspraak in tussen als een vorm van uitgestel de gerechtigheid. In de rechtszaal in Santa Monica liepen de emo ties bij het vernemen van de jury uitspraak wel hoog op. Nicole's zus Denise slaakte een kreet en werd door de rechter terecht ge wezen. Ron Goldmans ouders vielen elkaar snikkend in de ar men. Simpsons gezicht stond onbewo gen toen hij het gerechtsgebouw verliet om onder politie-escorte naar huis te rijden. In haar definitieve samenstelling bestond de jury uit zes mannen en zes vrouwen; negen blanken, een latino, een Aziaat en een lid van gemengde Aziatisch/Afro- Amerikaanse afkomst. Vorige week, toen het beraad al begonnen was, ontsloeg de rech ter een jurylid wegens het achter houden van informatie die haar gediskwalificeerd zou hebben. Vergeefs vroeg Simpsons advo caat om een mistrial (nietig ge ding). Door Frans Wijnands Bonn - De werkloosheid in Duitsland is onverwacht tot alar merende hoogte gestegen. Ruim 4,6 miljoen Duitsers zitten zon der werk. Dat is ruim 450.000 méér dan in december afgelopen j jaar. I De gemiddelde landelijke werk- I loosheid bedraagt thans 11 pro- I cent van de beroepsbevolking. I Vooral oostelijk Duitsland is I door de explosief stijgende werk- I loosheid getroffen. Experts I waarschuwen dat deze dramati- I sche ontwikkeling voorlopig zal I aanhouden. Vandaag zullen de I nieuwe, deels uitgelekte cijfers I over de maand januari officieel I lekend worden gemaakt. De stij- I ging is veel hoger dan werd voor- I zien. Met name in de bouw is de werkloosheidstoename het it. Het nieuwe cijfer is een Bonn - Een meerderheid van de Duitsers (55 procent) vindt dat Helmut Kohl bij de parlements verkiezingen van volgend jaar geen gooi meer mag doen naar het kanselierschap. Dat blijkt uit een opiniepeiling, die vandaag in het weekblad Die Woche wordt gepubliceerd. Slechts 33 procent van de ondervraagden gunt de Duitse bondskanselier nog een nieuw mandaat. Opvallend is dat 22 procent van Kohls eigen chris ten-democratische kiezers van oordeel is dat de bondskanselier or bij de volgende verkiezingen de brui aan moet geven. Bij de li berale coalitiepartner is zelfs 58 procent tegen een nieuwe kandi datuur van Kohl. nieuw na-oorlogs record. In Duitsland worden al vergelijkin gen getrokken met soortgelijke cijfers uit 1933. Maar dat was het hoogtepunt van de toenmalige, wereldwijde economische crisis. Daar is op dit moment geen spra ke van. In Duitsland wordt dit jaar gerekend op een economi sche groei van 2,5 procent. Dat laat zich evenwel vooralsnog niet vertalen in meer arbeidsplaatsen. Eerder lijkt het omgekeerde het geval: naarmate groei en export toenemen en de investeringen - zij het aarzelend - aantrekken, daalt het aantal vaste arbeids plaatsen. Ook al, omdat veel be drijven delen van hun produktie naar het goedkopere buitenland verplaatsen. De Duitse staalgi- gant Krupp Hoesch maakte giste ren bekend dat het tot het jaar 1999 ruim 2200 vaste arbeids plaatsen zal schrappen. Het be drijf publiceerde evenwel gelijk tijdig een omvangrijk investe ringsplan. Later deze maand zal blijken hoeveel (tien)duizenden arbeids plaatsen de komende jaren in de Duitse mijnbouw verloren gaan als de regering het mes gaat zet ten in de dure kolensubsidies. Niettemin blijft de regering opti mistisch. Bondskanselier Kohl voorspelde vorige week, tijdens een werkloosheidsdebat in de Bonsdag, halverwege dit jaar een positieve kentering op de ar- beidsmarkt.De Duitse regerings leider toonde zich optimistisch om in de komende jaren het aan tal werklozen te halveren. Maar toen ging hij uit van 'nog maar' 4,2 miljoen werklozen. 'Een ultra-orthodoxe rabbijn zoekt tussen de wrakstukken van een van de verongelukte helikopters naar overblijfselen van de slacht offers. '<v:' foto reuter Door Willy Werkman Tel Aviv - Israël huilde gisteren om haar 73 soldaten, die dinsdagavond waren omgekomen bij de grootste helikopter ramp uit 's lands geschiedenis. Terwijl door het hele land al tientallen van de jeugdige slachtoffers werden begraven, heerste in het land een staat van nationa le rouw. Op alle openbare gebouwen hingen de vlag gen halfstok. De straten waren opvallend leeg. In het hele land waren de plaatsen van vermaak gesloten en veel winkels sloten voor tijdig him deuren. Bij de Klaagmuur in Jeruzalem werden spe ciale gebeden gezegd en vrome joden begon nen een vastentijd van 24 uur uit respect voor de verloren zonen. De schok in het land is zo groot, dat de radio- en televisiezenders de hele dag in live-pro gramma's over de ramp hun microfonen openden voor luisteraars en kijkers zodat zij hun gevoelens konden uiten. De binnenlandse luchtvaartdienst vervoerde gratis honderden soldaten, die in Zuid-Liba- non dienen en de begrafenissen van hun vrienden wilden bijwonen. President Ezer Weizman beloofde alle 73 rouwende families persoonlijk te zullen bezoeken. Terwijl in Zuid-Libanon aanhangers van de Shiitische Hizbollah-beweging met schoten in de lucht de dood van een zo groot aantal Is raëlische soldaten vierden en de helikopter ramp als een 'geschenk van Allah' beschouw den, woonde premier Benjamin Netanyahu in Ramat Hasharon de begrafenis bij van de 20- jarige luitenant Coby Ben Shem. Netanyahu, die gisteren de nederzetting She'ar Yeshouv bezocht waar de helikopters waren neergestort, verklaarde dat de Hizbol- lah de Israëli's niet alleen uit Libanon wil verdrijven, maar ook uit Israël zelf. Hij beloofde, dat Israels leger in Zuid-Liba- non zou blijven en alles zou doen om de vei ligheid van Noord-Israël te waarborgen. Naar de oorzaak van de ramp is nu een officieel on derzoek gaande. Hoewel het ongeluk vlakbij de Libanese grens is gebeurd, sluiten militai re kringen uit, dat de Hizbollah-strijders hier de hand in hebben gehad. Onofficieel wordt gemeld, dat de helikopterpiloten kennelijk te dicht bij elkaar hebben gevlogen voor ze neerstortten. Koningin Beatrix en minister-president Kok hebben gisteren hun medeleven betuigd met de Israëlische president Weizman en premier Netanyahu. Ook de Europese Unie heeft de nabestaanden en vrienden van de slachtoffers van het ongeval gecondoleerd. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse minister van Cultuur Philippe Douste-Blazy Saat extreem-rechts in zijn land aanpakken. Hij maakt haast Met het instellen van een 'objectieve commissie' die jaarlijks al- le plaatselijke bibliotheken gaat controleren. Wt om te voorkomen, dat de bi- op werken van ultra-rechtse otheken in gemeenten waar de schrijvers. „Extreem rechts in Partij van Jean-Marie le Pen aan Frankrijk pakt als eerste de cul- macht is, extreem-rechtse "eken en literatuur gaat opdrin- ?en aaP de leden. Douste-Blazy zijn uitspraak op een bij eenkomst met buitenlandse jour alten. Aanleiding was het be ent dat in alle steden waar het ®reem-rechtse Front National te macht.heeft gegrepen het zit- Mde bibliotheekpersoneel is lagen, extreem-rechtse kran en worden gepropageerd en het aankoopbeleid vooral gericht is tuur aan. Ik vind deze zaak zo ernstig dat we grote haast gaan maken met die controlecommis sie," aldus de Franse minister. De Franse minister vecht niet al leen tegen extreem-rechts in ei gen land maar ook tegen het ver lies van de 'Europese cultuur'. Door bijvoorbeeld een land als Nederland verplicht ieder jaar een aantal Franse films in de bio scopen te laten brengen? „Dat kan best," vindt de minister. de fjv rana (dpa) - De Albanese oproerpolitie heeft gisteravond in zuidelijke stad Vlore met stokslagen en schoten in de lucht menigte uiteengedreven. hen mT>,0m ^emonsfranten die geld terugeisten dat ze verloren heb- gooid t beruchte piramide-spel. Naar schatting duizend betogers hmvi en.stenen naar de politie, die op haar beurt waterkanonnen en ™nden inzette. aan6m^aatS'!rn'Cen 'm ^anië begonnen gisteren met de terugbetaling mide-s^u11 investering hebben verloren bij de riskante pira- Drnpo,,?! investeerders krijgen echter maar tussen 52 en 60 terug van het door hen ingelegde geld. HET 'VARKEN' en de 'heks' worden ze genoemd, de Servische president Slobo dan Milosevic en zijn vrouw, Mirjana Markovic. Ze danken hun weinig vlei ende bijnamen aan hun verschijning en hun gedrag van de laatste jaren. Na een periode van adoratie door de Servische bevol king, is Milosevic nu het boegbeeld van een machts elite die zich wentelt in het vuil van de politiek en vreet uit de staatstrog. Door Erwin Tuil Belgrado - De 'Heks' Mirjana Markovic, Mira voor vrienden, heeft haar bijnaam verkregen door altijd in het zwart gekleed te gaan. Af en toe steekt ze wat plastic bloemen in het haar en probeert daarmee elegantie uit te stralen, maar ze ziet er dan eerder uit als een operettefiguur. Vooral haar dagboekaanteke ningen die het blad 'Duga' pu bliceert, worden als potsierlijk gezien. Iedere week leest de lezer over het dagelijks leven van de Milosevicjes. Ze heeft de uitstraling van een beminnelijke dame maar die wordt in het dagelijks leven te niet gedaan door haar ouderwets communistische uitspraken waarvoor Stalinistische dicta tors zich allerminst geschaamd zouden hebben. De demonstranten die inmiddels al ruim elf weken de straat op gaan, zijn door Markovic bij herhaling uitgemaakt voor ter roristen of buitenlandse agen- Slobodan Milosevic en zijn vrouw Mirjana Markovic: in de volksmond het 'varken' en de 'heks'. foto epa ten. Hun uiteindelijk doel is vol gens Mira de vernietiging van Joegoslavië. Niet zonder reden wordt Marko vic dan ook wel aangeduid als de bedenkster van het 'Balkan Sta linisme', nationalistisch commu nisme van de oude stempel. En evenals in de donkere jaren vijf tig in het Oostblok, dienen de sa boteurs van de oppositie een kopje kleiner gemaakt te wor den. Het koppel Milosevic en Marko vic wordt wel vergeleken met andere roemruchte stellen als Nicolai en Helena Ceausescu of Ferdinand en Imelda Marcos. Slobo en Mira zijn onafscheide lijk sinds hun gezamenlijke jeugdjaren in Pozarevac. Beiden werden geboren in de oorlogsja ren en ze kenden een ongelukki ge jeugd. De vader van Markovic was tij dens de oorlog een vriend van Tito, die het bracht tot chef van de Communistische Partij van Servië. Haar moeder werd in 1942 geëxecuteerd wegens colla boratie met de Duitse bezetter. Mira heeft altijd een groot ver trouwen in Slobodan gehad. In zijn biografie over het echtpaar Milosevic, 'Hij, zij en wij', be schrijft Slavujab Djukic hoe Markovic in 1968 met een fami lielid in Zadar langs een winkel loopt. Voor de etalage blijven ze staan en kijken naar het portret van de communistische leider Tito. Bloedserieus zegt Mira tegen haar familielid dat er een dag komt dat zijn portretten vervan gen zullen worden door die van haar Slobo. Het familielid is ge schokt want Tito heerst nog on betwist over Joegoslavië, terwijl Milosevic als onbeduidende bankdirecteur zijn dagen door brengt. Dankzij de politieke contacten van Markovic en haar vader heeft Milosevic zijn politieke carrière kunnen opbouwen. Markovic vulde de verbaal wei nig begaafde Milosevic aan in zijn speeches. Slobodan had de ambities, Mira beschikte over de talenten om die te verwezenlij ken. Een plaats op het politieke to neel heeft Markovic lange tijd niet geambieerd. Maar in het huidige Joegoslavië is haar poli tieke rol steeds groter geworden. Zij heeft een eigen partij, Joego- slavisch Verenigd Links. De JUL is een communistische fantoom partij die nauwelijks enige aan hang heeft maar wél zes minis ters leverde voor de Servische regering. Mira is voor veel Joegoslaven degene die het politiegeweld or ganiseert, zij is degene die de be togers uitmaakt voor faeisten en zij is het die haar wekelijkse dagboekaantekeningen levert over het leven van haar doorsnee familie in een Joegoslavië dat al lang niet meer bestaat. Door Wierd Duk Moskou - De Staatsdoema, de Russische Tweede Kamer, heeft gisteren met overweldigende meerderheid een wet aangenomen die zogenoemde 'oorlogstrofeeën' tot Russisch staatseigendom maakt. Hoewel het wetsvoorstel nog door de Federatieraad (Hoger huis) en door president Boris Jeltsin moet worden goedge keurd, bemoeilijkt het besluit de teruggave aan Nederland van de Koenigscollectie. Tijdens en vlak na de Tweede Wereldoorlog nam het Rode Leger op de terugtocht naar Moskou honderdduizenden cultuurschatten, waaronder de Koenigscollectie, mee. De collectie, een kostbare ver zameling tekeningen van oude meesters, was in de oorlog door de Nederlandse havenbaron Van Beuningen illegaal aan na zi -Duitsland verkocht. Verreweg het grootste deel van de collectie - 307 tekeningen en twee gravures - dook vijf jaar geleden in Moskou op. De ver zameling werd in 1995 in het Poesjkin Museum in de Russi sche hoofdstad tentoongesteld. Duitsland, Nederland en ande re landen onderhandelen al ja ren over teruggave van de om streden 'oorlogsbuit'. Duits land eist maar liefst 200.000 museumstukken op, waaronder de legendarische 'Schat van Troje'. De door communisten en natio nalisten gedomineerde Doema wil echter van teruggave niets weten en beschouwt de buitge maakte kunst als compensatie voor de verwoestingen die de nazi's tijdens de oorlog in de Sovjet-Unie aanrichtten. Na een bezoek aan Moskou in december was premier Wim Kok nog 'optimistisch' gestemd over de mogelijkheid van te ruggave van de Koenigscollec tie. Nederland beroept zich in de onderhandelingen ondermeer op het gegeven dat de Koenigs collectie illegaal in Duitse han den is gekomen en dus formeel Nederlands bezit is. De nieuwe wet maakt echter geen verschil tussen cultuurgoederen van voormalige bondgenoten in de strijd tegen het fascisme, zoals Nederland, en die van de voor malige Duitse vijand. .i i miÈÉimfes; mist Parijs - De Franse president Chirac wil in Parijs een vijf-ianden- top houden over het toekomstige Europese veiligheidssysteem. Chirac, die vorige week president Jeltsin in Rusland bezocht, stel de voor dat de leiders van de VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië in april in Parijs bijeenkomen. De vier grote Navo-landen kunnen Moskou uitgebreide veiligheidsgaranties, concessies op het gebied van wapenbeheersing en verdere samen werking met het Westen bieden, waardoor Rusland zou kunnen instemmen met een uitbreiding van de Navo naar Oost-Europa. Santo Domingo - De Peruaanse president Alberto Fujimori heeft zijn Dominicaanse ambtgenoot Leonel Ferdandez gepolst over de mogelijkheid om de rebellen die in Lima gijzelaars vasthouden, in de Dominicaanse Republiek asiel te verlenen. Fujimori maakte een tussenstop in de Dominicaanse Republiek op terugreis uit Washington, waar hij heeft gesproken met de Amerikaanse presi dent Bill Clinton. De rebellen, wier actie nu al zeven weken duurt, houden nog 72 ipensen va^t. Nairobi - Alle internationale afspraken ten spijt gaat het onvejlH kort slecht met de natuur en het milieu op aarde. De hoeveelheid natuur zal de komende decennia snel afnemen en versnipperen door de grotere behoefte aan grond voor landbouw en voor be bouwing. In de loop van de volgende eeuw zullen ook bijna twee keer zo veel mensen kampen met watertekorten. De gevolgen van klimaatverandering zullen bovendien op afzienbare termijn zichtbaar worden. Dat staat in de eerste Wereldmilieu-verken ning van de Verenigde Naties. Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus heeft griep en zegde daar om gisteren zijn wekelijkse algemene audiëntie af. Zijn arts heeft hem enkele dagen rust voorgeschreven. De 76-jarige kerkleider zal wel van achter het raam van zijn privé-vertrek de pelgrims op het Sint Pietersplein kort groeten. Na zijn blindedarmoperatie in oktober adviseerden de artsen de paus om het rustiger aan te doen. Hij droeg vorig jaar niet de traditionele kerstmis op. Niette min heeft de paus voor dit jaar een overvol reisprogramma. Berlijn - De Duitse douane heeft een nieuw veeschandaal ont dekt, zo meldt de krant Die Welt vandaag. Een bende heeft in 1991 en 1992 duizenden zieke koeien uit het oosten van Duitsland opgekocht en met vervalste papieren naar Syrië, Libië, Libanon en Polen geëxporteerd. Met valse slachtpapieren heeft de bende bovendien onterecht subsidies opgestreken. De dieren behoorden tot de zogenaamde leukose-saneerbestan- den van voormalige DDR-staatsboerderijen. Leukose is een be smettelijke, dodelijke bloedziekte die alleen bij runderen voor komt. De ziekte kan niet op mensen worden overgedragen, zoals BSE. De bendeleden wisten dat de dieren alleen onder toezicht van dierenartsen geslacht mochten worden. In plaats daarvan heeft de bende, die door een Belg geleid werd, 9.000 runderen geëexporteerd. Belgrado (ap) - De partij van Mirjana Markovic, Verenigd Links, heeft gisteren geëist dat de oppositie, nu de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen erkend zullen worden, haar protesten onmiddellijk beëindigt. Gaan de protesten door, dan zal de staat zichzelf moeten verdedi gen, zo dreigde een woordvoerder van de partij, Verenigd Links. Studenten en aanhangers van de oppositie, die al 78 dagen achter een demonstreren, zeggen echter te zullen doorgaan om democra tische hervormingen af te dwin gen. Ongeveer 20.000 studenten kwamen gisteren opdagen voor de dagelijkse studentendemon stratie. Ze eisten het ontslag van de rec tor magnificus van de universi teit van Belgrado en berechting van degenen die verantwoorde lijk zijn voor de verkiezingsfrau de en het politiegeweld van begin deze week, waarbij meer dan 300 mensen gewond zouden zijn ge raakt. Voor de dagelijkse demon stratie van de oppositiecoalitie Zajedno (Samen) kwamen giste ren 10.000 tot 12.000 mensen op dagen, aanzienlijk minder dan de meeste andere dagen. Vuk Draskovic, een van de drie leiders van Zajedno, zei tegen de demonstranten dat de wet die de erkenning van de verkiezingsuit slagen regelt en waarover het parlement naar verwachting ko mende dinsdag zal stemmen de weg zou kunnen vrijmaken voor gesprekken met de regering, 'maar alleen als al onze mensen uit de gevangenis zijn vrijgela ten'. Het ministerie van Informatie maakte gisteren bekend dat het parlement tegelijk met de wet een voorstel zou behandelen over en kele wijzigingen in de regering. Een van de andere leiders van Zajedno, Vesna Pesic, hield de demonstranten voor dat ze een slag hadden gewonnen. „Maar het is nog slechts de eerste ronde. We eisen economische hervor mingen, vrijheid en een waardig bestaan." Behalve te eisen dat de oppositie ophoudt te demonstreren, riep Aleksandar Vulin van Verenigd Links, de partij die nog onverzet- telijker is dan de socialisten van Milosevic, de oppositie ook op te rug te keren naar het parlement. De oppositie boycot het parle ment sinds het de televisie ruim een jaar geleden werd verboden parlementszittingen rechtstreeks uit te zenden.

de Stem | 1997 | | pagina 5