6 Coördinatie politie in EU moet beter' Duitsl zond' Roep om verhoging sociaal minimum klinkt voorzichtig EU zeer kritisch over technolease 1700 varkens sterven in doodse stilte 'Brede school' wapen in achterstandswijken Boeren overtreden transportverbod varkens Rau schenkt ton voor joodse begraafplaats 4,6 Franse ultra-rei Albanesi demonsi Pil en paniek Meerderhei wil Kohl niet terug DE STEM BINNENLAND A4 Euro-ministers in Noordwijk: Ouderenpartijen kondigen hun verloving aan DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Onrendabele spoorlijnen blijven Commissie onderzoekt geroofd nazi-goud Kamer steunt regels biotech Kamer akkoord met Huursubsidiewet OM krijgt een landelijk parket pE STEM Werklooshei( 1111 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1997 Door Elly Lammers Den Haag - Gemeenten over schrijden steeds massaler hun budgetten voor de bijzondere bijstand. Zo geeft Arnhem 1,3 miljoen meer uit dan de ge plande 5,6 miljoen gulden. In Tilburg is het bedrag voor bij zondere bijstand in drie jaar verdrievoudigd en het budget voor 1997 met 1,2 miljoen ver hoogd. Ondertussen stijgt het aantal be slagleggingen bij bijstandsge rechtigden 'spectaculair'. „Voor al de schuldgevallen zijn schrij nend. We lopen absoluut tegen de grens aan," zei wethouder Van der Aa uit Amsterdam gisteren tijdens de tweede dag van de hoorzittingen over de Nieuwe Algemene Bijstandswet (NABW), die vorig jaar van kracht werd. Zes directeuren van sociale diensten en zes wethouders van Sociale Zaken hielden hun ver haal. Een alarmerend verhaal, waarin meerdere malen een roep om verhoging van de bijstand klinkt. Zo steeg in de gemeente Haarlem het aantal beslagleggingen in een paar jaar tijd van 500 naar 2000 gevallen. Mensen raken veelal in de problemen doordat ze op krediet kunnen kopen bij postorderbedrijven. Gemeente lijke sociale diensten helpen de schuldgevallen veelal met een schikking, waarbij de schuld eisers akkoord gaan met beta ling van een veel lager bedrag. Sinds de invoering van de nieu we bijstandswet moeten sociale diensten meer werk maken van het terugvorderen van te veel be taalde bijstand. Zo heeft bij voorbeeld Ede nog twaalf mil joen 'uitstaan' die moeten wor den teruggehaald. Wat de socia le diensten frustreert, zo bleek gisteren, is dat zij geen minnelij ke schikkingen mogen treffen. „Het is nogal paradoxaal dat we mensen steunen bij het kwijt schelden van hun schulden aan anderen, terwijl we zelf honderd procent moeten terugvorderen," zegt directeur Bootsma van de Sociale Dienst in Ede. Sinds de invoering van de nieu we wet helpen sociale diensten samen met arbeidsbureaus meer mensen aan het werk. Maar de gemeenten profiteren financieel veel te weinig van die resultaten, oordelen zowel directeuren als wethouders. Het Rijk betaalt 90 procent van de bijstand; ge meenten tien procent. „Dus we besparen alleen maar geld voor het Rijk. Terwijl wij al het werk doen," zegt Bootsma. Sinds vorig jaar overschrijden de gemeenten massaal hun bud getten voor de bijzondere bij stand. „De kosten zijn gestegen, het budget niet," zegt wethouder Van Kampen uit Den Haag. De wethouders wijzen op misbruik door het Rijk, dat mensen die het slachtoffer zijn van bezuinigin gen alsmaar doorverwijst naar de bijzondere bijstand. Al met al lijkt het water de ge meenten aan de lippen te staan. „Het Rijk moet gewoonweg zor gen voor een voldoende sociaal minimum", zegt wethouder Hai- kens uit Borger. Dat is uit de mond van een WD'er een opval lend geluid. Van onze redactie binnenland Noordwijk - De praktische samenwerking tussen politie, doua ne en justitie in de Europese Unie moet worden versterkt om de georganiseerde misdaad een halt toe te roepen. realisering van zo'n project nog ver weg is vanwege de vele juridi sche problemen. Meer direct succes oogstte de dis cussie over de problemen rond de toegankelijkheid van justitie, po litie en douane. Effectieve sa menwerking, nationaal en inter nationaal, strandt nog maar al te vaak op bureaucratische regels. Alle lidstaten waren het met el kaar eens dat hiervoor via bij voorbeeld liaisonbureaus een op lossing moet worden gevonden. Huiswerk Europees commissaris Anita Gradin deed nogmaals een op roep aan de lidstaten om 'hun huiswerk te doen' en het Euro pol-verdrag en de overeenkom sten over douanesamenwerking, fraudebestrijding en uitzetting goed te keuren. Tot nu toe hebben alleen de Britten, die notabene tot het laatst toè dwarslagen,' hdn fiat gegeven aan het Europolver drag. In Nederland ligt de over eenkomst voor advies bij'de Raad van State. Nederland en Duitsland hebben via een onderling verdrag de ba sis gelegd voor nauwe samenwer king tussen de politiediensten in de grensstreek. Uiteindelijk moet er aan weerszijden van de grens net zo worden samengewerkt als tussen Nederlandse politieregio's den. onderling, zei minister Sorgdra- Maar Sorgdrager erkende dat ger. Van onze onderwijsredactie Amsterdam - Een school kan zijn bindende factor in de buurt belangrijk versterken door voortaan hand in hand op te trek ken met politie, gezondheidszorg, peuterspeelzalen, crèches, bibliotheken en hobbyclubs. Dat hebben de Europese minis ters van Justitie en Binnenlandse Zaken gisteren besloten op hun tweedaagse bijeenkomst in Noordwijk. „We willen niet vluchten in mooie teksten, maar concrete stapjes zetten," zei mi nister Sordrager na afloop van de eerste Europese vergadersessie onder haar voorzitterschap. De ministers willen dat hun ad viesgroep op hoog niveau, die in december is aangesteld tijdens de Europese top in Dublin, vooral met praktische voorstellen komt om maffiapraktijken te bestrij den. Verscheidene bewindslieden drongen erop aan Europol, de Europese politieorganisatie, meer handen en voeten te geven om de georganiseerde criminali teit aan te pakken. De organisatie heeft tot nu toe slechts beperkte taken en bevoegdheden. Sommi ge landen, met name Groot-Brit- tannië, willen niets weten van uitbreiding daarvan. Databank W- Frankrijk pleitte ervoor om bij Europol verbindingsofficieren uit Midden- en Oost-Europa aan te stellen. Nederland stelde voor een Europese databank voor on gebruikelijke financiële transac ties op te richten. Een dergelijke databank zou bij voorbeeld aan Europol gekoppeld kunnen wor- Massa's dode varkens uit Venhorst worden afgevoerd naar de destructor. Door Céline Rutten Venhorst - Op de boerderij in Venhorst waar de varkenspest heerst, moesten gisteren ze ventienhonderd varkens wor den afgemaakt. Twintig var kens haalden de elektrocu- teermachine niet eens: zij la gen gistermorgen vroeg al dood en wel in de stallen van boer Mari Melis. Alle andere 1700 dieren - de fok- zeugen, de biggen en de mestvar- kens - moesten echter op een lo pende band om met een stroom stoot één voor één uit hun lijden verlost te worden. De massale doodsellende laat dit stukje Venhorst in stilte verstij ven: voor de boerderij staan ze ventien auto's, allemaal van men sen die ergens in de stallen bezig moeten zijn met de slachting. Er is een bord aan het hek: Varkens pest. Besmet terrein. Vlak voor de stallen hangt een groot dekzeil om de varkens in hun laatste mi nuten nog enige decente privacy te geven. De vrachtwagen waarin de dode dieren straks worden af gevoerd, staat al klaar. Leo Kuijpers van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees komt de stilte verklaren: de elek- trocuteermachine is kapot. „Nee, de boer is niet aanspreek baar," zegt hij. „Wat wil je ook? Hij heeft een bijna gesloten be drijf: hij fokt zelf zijn biggen om ze verder te mesten. Dus hij kent bij wijze van spreken iedere zeug bij de voornaam. Daarom is het allemaal zo emotioneel. Dan begint er ergens een motor te zoemen. Er gilt een varken. Dan nog een en dan een heleboel. „De stroomstoot is zo hevig, daar voe len de dieren niks meer van. Het is de meest humane manier van doden," zegt Kuijpers. Een kraan met een grijper komt de hoek om en begint de dode zeugen in de vrachtwagen te la den. Soms hangen er twee in de lucht, soms drie. De een hangt foto anp klem aan de kop, de ander aan een achterpoot en weer andere worden in de bil gegrepen. De wagen wordt ontsmet en rijdt naar de destructor in Son. Een andere draait meteen het erf op voor de volgende lading. Schuin aan de overkant woont Hubertus Josephs. In het bedrijf ernaast fokt zijn zoon zeugen. „Ja, natuurlijk, we zijn er niet ge rust op. Maar niemand is iets ko men zeggen hier, helemaal nie mand." Maar eigenlijk wist hij het al lang. „Vorige week waren we nog bij Melis op visite. Toen heeft hij al verteld dat hij zieke varkens had. Ja, natuurlijk wist iedereen het toen eigenlijk al." Op die manier ontstaat één grote maatschappelijke en educatieve instelling (de 'brede school' ge noemd), die met succes de leef baarheid in tobbende achter standswijken kan opkrikken. Dit staat in de rapportage 'Op trekkende Krijtdamp' van de Commissie Onderwijs 2010. De commissie werd vorig jaar door de Algemene Onderwijsbond (AOb) ingesteld; het rapport is gisteren in Amsterdam gepresen teerd. Volgens commissievoorzitter prof. dr. Henny Langeveld moe ten de 'brede scholen' met spoed uit de grond worden gestampt, 'te beginnen in de grote steden van ons land'. Zij kan zich voorstellen dat de samenwerkende instellin gen ook in één gebouw onderdak krijgen. „Dat is echter afhanke lijk van hoe een wijk is gebouwd. Noodzakelijk is dat niet," aldus de emeritus-hoogleraar sociolo gie. De AOb deelt de visie van de commissie, maar wil deze aanbe veling de komende maanden „na der definiëren en scherper stel len", zo zei vakbondsvoorzitter Jacques Tichelaar. Ook is de AOb het eens met de opvatting van de commissie dat de kwaliteit van het onderwijs gebaat is met een grondige reor ganisatie van de lerarenopleidin gen. Langeveld pleit voor de vor ming van schools of education, waarin de universitaire leraren opleidingen, de pedagogische op leidingen basisonderwijs en de tweedegraads lerarenopleidingen worden gebundeld. „Er is terecht veel kritiek op de kwaliteit van de huidige oplei dingen," vindt Langeveld. „Ze missen de aansluiting op het ge bied van informatie-technologie en de verandering voor docenten van informatieoverdrager naar studiebegeleider," lichtte AOb- voorman Tichelaar toe. Lange veld is van mening dat toekom stige studenten straks dienen te beschikken over een vwo-diplo- ma of 'een verzwaard havo-di ploma'. VERVOLG VAN VOORPAGINA Rond het eerste bedrijf is een be- schermingsgebied afgekondigd met een straal van tien kilometer, aldus een woordvoerder van het minister van Landbouw. Om overdacht van de zeer besmette lijke varkensziekte te voorkomen mag binnen dat gebied geen vee worden vervoerd. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie stuitte gisteren echter toch op een enkel illegaal transport. Eén aangehou den vrachtwagen bevatte iets meer dan honderd varkens. Die zullen allemaal uit voorzorg wor den vernietigd. Tegen de trans porteur is proces-verbaal opge maakt. Ook dinsdagnacht is het vervoersverbod mogelijk overtre den. „Niet te ontkennen valt dat waarschijnlijk één of meer boe ren vannacht gereden hebben," aldus burgemeester J. Pompen van Boekei, de gemeente waarin Venhorst ligt. De RW is gisterochtend begon nen met een uitgebreid onder zoek van varkens op bedrijven in de omgeving van de boerderij in Venhorst om te zien of de ziekte ook elders voorkomt. De circa 1700 varkens op het getroffen be drijf zijn vernietigd. De overheid betaalt de veehouder daarvoor een vergoeding. De gemiddelde schade die wordt veroorzaakt door uitbraak van varkenspest of mond- en klauw zeer bedraagt al snel 100 miljoen gulden. Dat blijkt uit een onder zoek van de Landbouwuniversi teit Wageningen. Besmettelijke veeziekten zijn niet alleen een schadepost voor de getroffen vee houder. De schade voor de totale sector is veelal een veelvoud, bij voorbeeld doordat de export ge staakt moet worden. Veehouders kunnen nu nog hun schade deels verhalen op door de sector en het Rijk gestichte fond sen. Het Rijk is daar jaarlijks ve le tientallen miljoenen guldens aan kwijt. Op aandrang van mi nister Zalm (Financiën) is nu ge keken naar alternatieven. Een particulier verzekeringssysteem is haalbaar, blijkt uit het onder zoek van de Landbouwuniversi teit. Veehouders moeten dan wel meer gaan betalen dan ze nu kwijt zijn aan de sectorfondsen. Minister Van Aartsen (Land bouw) en de sector gaan de ko mende maanden praten over het vergoedingensysteem. Van onze redactie binnenland Den Haag/Ouderkerk - Minister-presi dent Johannes Rau van de Duitse deel staat Noordrijn-Westfalen heeft gisteren 100.000 mark (115.000 gulden) geschon ken voor de restauratie van de oudste joodse begraafplaats in Nederland, Beth Haim in Ouderkerk aan de Amstel. Tijdens zijn bezoek aan Nederland overhan digde hij een cheque aan het bestuur van het David Henriques de Castro-fonds. Het geld is speciaal bedoeld voor de restauratie van de zerken van voorouders van slachtoffers van de jodenvervolging. Op Beth Haim ontbreken grafstenen van joden die in de vernietigings kampen zijn omgekomen. Beth Haim, huis des levens, dateert uit 1614. In die tijd mochten joden niet in Amsterdam worden begraven. Op de begraafplaats liggen naar schatting 27.000 leden van de Portugees- Israëlietische Gemeente in Amsterdam. Tot hen behoren de ouders van Spinoza en de vrouw die Rembrandt als Joods Bruidje heeft afgebeeld. Rau noemde het een groot voorrecht dat hij financieel kan bijdragen aan de restauratie van de begraafplaats. De begraafplaats, die aan de Amstel is gelegen, dreigt door verzak king ten onder te gaan. Bovendien worden de grafzerken door zure regen aangetast. Voor de restauratie waarmee in 1995 is begonnen, is vijf miljoen gulden nodig. Het bezoek van Rau aan Nederland wordt ge kenmerkt door vriendelijkheid en wederzijds lovende woorden. Dat bleek gisteravond nog eens tijdens een gezamenlijke persconferentie met permier Kok. In een tijd van globalise ring is een goede samenwerking met de naas te buur steeds belangrijker, aldus Kok. Rau draagt volgens hem in belangrijke mate bij aan de goede Nederlands-Duitse verhoudin gen. Johannes Rau (tweede van links) tijdens zijn bezoek aan de joodse begraafplaats in Ouderkerk aan de Amstel. foto anp Rau kondigde aan dat Noordrijn-Westfalen zich in 1999 op grootse wijze in Nederland zal presenteren. De deelstaat wil met name de banden met het westen van het land aanha len. „In het oosten van Nederland kennen ze ons al heel lang vanwege de vele samenwer kingsverbanden," aldus Rau. Hij onderstreepte nog eens de grote weder zijdse belangen. Tien procent van de export van Noordrijn-Westfalen gaat naar Neder land, dat op zijn beurt vijftien procent van de uitvoer afzet in de Duitse deelstaat. Rau is vooral naar Nederland gekomen om zich te laten informeren over de aanpak van de werkloosheid. In zijn eigen land zijn de af gelopen jaren 460.000 industriële arbeids plaatsen verloren gegaam. „Ik heb vandaag geleerd dat overeenstemming tussen alle be trokkenen een voorwaarde is om wat te berei ken. Daarnaast is me duidelijk geworden dat wij in Duitsland veel meer werk moeten ma ken van deeltijdarbeid," zei Rau. Hij gaat vandaag op de laatste dag van zijn bezoek naar Rotterdam. Rau heeft koningin Beatrix gisteren uitgeno digd voor de opening van het Joseph- Beuysmuseum bij Kleef. Hij verklapte dat Beatrix regelmatig incognito musea in zijn deelstaat bezoekt. De koningin kent de col lecties in dat gebied goed, zei Rau. Van onze Haagse redactie Den Haag - Jong geluk bij de ouderenpartijen. Gisteren kondigden het Algemeen Ouderen Verbond en de Unie 55+ trots en blij hun officiële verloving aan. De huwelijksdatum is geprikt rond de verkiezingen van volgend jaar. Als geschenk wil het stel graag tien zetels in de nieuwe Tweede Kamer. Op de verlovingsreceptie was na drukkelijk niet uitgenodigd de rebellenclub van Jet Nijpels, de voormalige fractievoorzitster van het AOV die na een knallende ru zie werd geroyeerd en met twee geestverwanten een nieuwe partij stichtte. Fractielid Hendriks was al eerder voor zichzelf begonnen, waardoor van de fiere AOV-zes- mansfractie een zieltogend twee mansclubje overbleef onder lei ding van politieke lichtgewicht Will Verkerk. Unie 55+ bleef al deze beginners misère bespaard, maar dat lag wellicht vooral aan het feit dat deze partij maar één zetel vero verde, bezet door Leerkes. De nieuwe combinatie-partij zal de fouten van haar voorgangers niet herhalen, verzekerden AOV- voorzitter Veugen en zijn Unie 55+-collega Goeman eenstemmig. Twee selectiecommissies (van el ke partij één) gaan de komende maanden op zoek naar 'jong' ta lent voor de nieuwe fractie. ALLE MENSEN zijn gelijk, leert de nalatenschap van de Franss revolutie. Maar lang niet alle vrouwen worden op dezelfden ze behandeld. Zelfs niet in West-Europa. De Duitse en Bri gezondheidsautoriteiten zien al tijden gevaren in de lichte,, ticonceptiepil. In Nederland vond minister Borst de risico's aanvaardbaar. Het Europese Agentschap ter beoordeling vap Geneesmiddelen deelt het standpunt van de Nederlandse windsvrouw. In november 1995 verordende het Bundesinstitut für Arznel mittel dat lichte of derde-generatiepillen niet voorgeschrev? mochten worden aan vrouwen onder de dertig. De kans ot trombose bij gebruik van dit type pil werd door de Duitse dische autoriteiten op grond van Brits wetenschappelijk oj derzoek te hoog geacht. Het Duitse instituut heeft zijn beslissing nu herhaald en i: Groot-Brittannië is de eerste zitting gehouden van een proces waarin de pil verantwoordelijk gesteld wordt voor een sterfgj val door een bloedprop in de longen. In Duitsland is er indertijd bijna paniek ontstaan o, pilgebruiksters, terwijl ook in Engeland onrust de kop Verder wetenschappelijk onderzoek heeft daarna uitgewea dat pilgebruik altijd een licht verhoogde - maar vrijwel ver waarloosbare - kans op trombose oplevert, maar dat de cot clusie dat de lichte pil extra gevaarlijk is, niet bevestigd te worden. Dat er op basis van dezelfde wetenschappelijk gegevens vs: volgens toch zo'n verschillend beleid gevoerd wordt, is merk waardig. Zeker in het licht van alle Europese harmonisatieten- denzen. Voor Nederland is de zaak niet alleen vreemd, maar ook be langwekkend. Het Nederlandse bedrijf Organon is een vands grootste producenten van derde-generatiepillen in de wereld en de afzet van dit anticonceptiemiddel in het buitenland» door de affaire enorm gedaald. Maar wat nog meer klemtisd> vraag of Nederlandse gezondheidsautoriteiten over zo veel meer gezond verstand beschikken dan hun buitenlandse colt gae of dat ze zo onverstandig zijn de risico's te begatelliseren Een eigen Nederlands onderzoek naar het antwoord op vraag kan daarom geen kwaad. Den Haag - De meeste kleine, onrendabele spoorlijnen blijven in ieder geval tot en met medio 1999 open. Minister Jorritsma be taalt het bedrijf NS-reizigers daarvoor 155 miljoen gulden. Eer der al betaalde zij NS-reizigers 130 miljoen, zodat de lijnen tot en met medio 1998 open kunnen blijven. Alleen de weinig gebruikte trein Almelo-Mariënburg wordt uit de dienst genomen. Daarvoor in de plaats gaat een bus rijden. Met het nieuwe akkoord komt de minister tegemoet aan de wen sen van de Tweede Kamer, die zich uiterst bezorgd toont over de toekomst van de onrendabele lijnen. De minister stelt wel als sub sidie-eis dat het reizen per spoor omhoog moet. Den Haag - Minister Zalm van Financiën stelt een commissie in die gaat onderzoeken of Nederland alsnog schadevergoeding kan krijgen voor het geroofde nazi-goud tijdens de Tweede Wereld oorlog. Dit heeft het ministerie van Financiën gisteren bevestigd. De'cömmis&e, onder leiding van commissaris van de koningin in Noord-Holland Van Kemenade, gaat het onderzoek bij Zwitserse .banken naar het geroofde goud kritisch volgen. De Duitse bezet ters roofden het goud in de oorlog uit de kluizen van De Neder- landsche Bank. Ze brachten hun buit naar Zwitserland. Na de oorlog stelden de geallieerden een schaderegeling vast voor lan den die hun goudvoorraden zijn kwijtgeraakt. Nederland kreeg slechts een deel van de werkelijke waarde van het gestolen goud terug. Den Haag - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer kan zich vinden toelatingsregels en etiketteringseisen die staatssecretaris Terpstra (Volksgezondheid) en minister Van Aartsen (Landbouw) stellen voor genetische gemodificeerde levensmiddelen, zoals so- jaolie. Dat bleek gisteren. De bewindslieden kondigden eerder aan dat voedingsmiddelen die genetische gemanipuleerde bestanddelen bevatten, binnen kort een aparte vermelding op het etiket moeten hebben, mits de afwijkende stoffen zijn te traceren. Zo niet, dan heeft etikettering weinig zin, redeneren Terpstra en Van Aartsen. Dat betekent dat producten die bijvoorbeeld eiwit van genetisch gemodificeerde sojabonen bevatten wel een vermelding op het label krijgen, maar levensmiddelen met olie van dergelijke bonen niet. Den Haag - De Tweede Kamer is in meerderheid akkoord met de nieuwe Huursubsidiewet, die op 1 juli moet ingaan. Dat bleek gis teravond in een debat met staatssecretaris Tommei van Volks huisvesting. Na aandringen van de coalitiepartners WD, PvdA en D66 trok het kabinet afgelopen vrijdag tientallen miljoenen extra uit om minima, ouderen, alleenstaanden en gehandicapten tegemoet te komen. Bovendien wijzigde Tommei op verzoek van de Kamer enkele regels waardoor ouderen met een bepaald eigen vermogen het recht op huursubsidie behouden. De coalitie is daarover tevreden, hoewel Tommei niet op alle punten haar wen sen heeft gevolgd. Den Haag - Het Openbaar Ministerie (OM) krijgt een landelijk parket dat het gezag krijgt over het landelijk rechercheteam (LRT). Dit parket zal de strafzaken behandelen die voortvloeien uit de onderzoeken van het LRT. Het gaat ook het beleid onder steunen ten aanzien van vooral de georganiseerde misdaad. Dit blijkt uit het concept-wetsvoorstel over de reorganisatie van het OM van Minister Sorgdrager van Justitie. In de nieuwe opzet wordt het OM één landelijke organisatie onder leiding van het College van pg's. De minister krijgt de bevoegdheid algemene en bijzondere aanwijzingen aan het OM te geven. Bij de laatste zal de minister grote terughoudendheid betrachten. Brussel (anp) - Europees Commissaris Van Miert van Con* rentiebeleid vraagt in een brief aan de Nederlandse rei om duidelijkheid over de technolease-constructie Van Miert wil weten of Philips of Rabobank na instemming van het toenmalige kabinet-Lubbers be hoorlijke belastingvoordelen hebben genoten. Daarmee zou sprake zijn van ongeoorloofde staatssteun. Volgens een woordvoerster van Van Miert hangt het van de ant woorden af of de Eurocommissa ris verdere stappen gaat onderne men tegen Nederland. De Rabo bank kocht begin jaren negentig, met toestemming van de rege ring, de technologische kennis van Fokker en Philips op. De bank verhuurde die kennis ver volgens weer aan de ondernemin gen. Volgens recente berichten is de prijs van die kennisoverdrac kunstmatig opgedreven. De bobank heeft dat verschil met fiscus verrekend en hield daar miljard gulden aan over. F®*' en Philips en mogelijk ook bank hebben daarmee op rechtmatige wijze overheidsst in de wacht gesleept, meent Miert. Er is volgens hem sp«» van valse concurrentieverM» dingen, tenzij de techno!®i constructie voor elke Nederla se onderneming was weggg»?» En dat was niet het geval. Miert verwacht binnen en» weken antwoord van vooral nister Wijers van Economist Zaken en minister Zalm Financiën. Door Frans Wijnands Bonn - De werkloosheid merende hoogte gestegen.! der werk. Dat is ruim 450| jaar. De gemiddelde landelijke loosheid bedraagt thans cent van de beroepsbevol| Vooral oostelijk Duitslan door de explosief stijgende r loosheid getroffen. Ex waarschuwen dat deze dral sche ontwikkeling voorlopij aanhouden. Vandaag zullej nieuwe, deels uitgelekte over de maand januari off| bekend worden gemaakt. 1 ging is veel hoger dan werd I zien. Met name in de bouwj werkloosheidstoename grootst. Het nieuwe cijfer Bonn - Een meerderheid Duitsers (55 procent) vinc| Helmut Kohl bij de parler' verkiezingen van volgend geen gooi meer mag doen. het kanselierschap. Dat blij een opiniepeiling, die vandl het weekblad Die Woehe gepubliceerd. Slechts 33 pij van de ondervraagden gu Duitse bondskanselier no nieuw mandaat. Opvailendj 22 procent van Kohls eigen ten-democratische kiezers oordeel is dat de bondskaij er bij de volgende verkieJ de brui aan moet geven. Bij berale coalitiepartner is ze| procent tegen een nieuwe I datuur van Kohl. boor Wilko Voordouw Parijs - De Franse mini^ gaat extreem-rechts in Wet het instellen van eeii le plaatselijke bibliothefi Dit om te voorkomen, dat| liotheken in gemeenten i Partij van Jean-Marie le 1 de macht is, extreem-J boeken en literatuur gaat cL gen aan de leden. Doustel deed zijn uitspraak op el eenkomst met buitenlands? balisten. Aanleiding was l richt dat in alle steden wl extreem-rechtse Front n| e macht heeft gegrepen I ende bibliotheekpersonl ontslagen, extreem-rechtsJ en worden gepropageerd! aankoopbeleid vooral gef Tirana (dpa) - De Alba de zuidelijke stad Vlo: een menigte uiteenged het ging om demonstrant] „®n.^et het beruchte pira g oiden stenen naar de pL honden inzette. h wee staatsbanken in Albi n mensen die hun invesf n e~sPellen. De invested Procent terug van het doo

de Stem | 1997 | | pagina 4