Spectaculaire ontruiming kraakpanden Verplegers geven diefstal toe, maar ontkennen moorden Meisjes vergeten regelmatig de pil 4 Kraakbeweging is sprin Student mag naaktschilderij van docent niet meer vertonen 'Geluidsnorm motoren zal wassen neus blijken' Kerk mag een vrouw weigeren als diaken 5tSa,,zMlne™ De Hyundai H 100 Phantasy biedt u volop de ruimte I )e^e|Fd A2 DE STEM BINNENLAND A3 Bulldozers van de politie maken korte metten met door de krakers opgeworpen barricades De Hyundai H 100 Phantasy v.a. f 24.750,- l <8>HYunoni 1 Marechaussee hoort twee jaar cel eisen Eis van 6 jaar tegen tieners 6 FEBRUARI 1997 oot-Brittannië en Ierland' ormachtig weer met wind olken en regen, in de heuvels rst nog kans op natte sneeuw de loop van vrijdag in Ier- nd enkele opklaringen. Maxi- a rond 9 graden, elgië en Luxemburg: Wolken- elden, af en toe zon en meest "oog. Middagtemperatuur on- eveer 7 graden, in de Arden- en ekele graden lager, oord- en Midden-Frankrijk: an het westen uit zonnige pe- 'oden en waarschijnlijk droog de nacht en ochtend kans op ist. Maxima ongeveer 8 gra- en, in de Elzas enkele graden ager. uid-Frankrijk: Van tijd tot ijd zon en droog. Alleen in het uidoosten donderdagochtend og snel wegtrekkende regen, erst waait er een stevige Mis- ralwind. Maxima uiteenlo- end van 8 graden rond Lyon ot 14 in het zuiden, ortugal: Flinke zonnige perio- en en droog. Kans op mist. Vrijdag toenemende bewolking gevolgd door een bui. langs de kust eerst maxima rond 18 gra den, vrijdag iets lager. Spanje: Veel zon en droog. Vrijdag in het westen wolken velden. Middagtemperatuur in het binnenland ongeveer 13 graden, langs de Costa's uit eenlopend van 15 graden bij Benidorm tot bijna 20 graden langs de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Eerst flink wat zon en droog. Maar vrijdag bewolkt en buiig, mo gelijk onweer. Temperatuur 's middags eerst 22 graden, vrij dag lager. Italië: Meest bewolkt en vooral in de zuidelijke helft enkele fikse buien, mogelijk met on weer. In de Alpen donderdag nacht kans op wat sneeuw. Aan de Adriatische kust een koude en stormachtige noordenwind. Maxima van 5 plaatselijk in het noorden en oosten tot 14 in het zuiden en westen. Griekenland en Kreta: Wol kenvelden, ook wat zon en een enkele bui. Maxima tussen de 5 in het noordoosten en 15 in het zuiden. Duitsland: Perioden met zon, maar donderdag in het zuiden eerst nog wat regen, en in de bergen sneeuw. Vrijdag tegen de avond vanuit het noordwes ten meer bewolking. Middag temperatuur oplopend naar 6 graden in het noorden en 9 in het zuiden. Zwitserland: In de loop van donderdag oplossende bewol king en flink wat zon. Ook vrij dag veel zon. Temperatuur op 2000 meter donderdag -7 gra den, vrijdag oplopend naar 0 graden. In de dalen maxima rond 6 graden. Oostenrijk: Donderdag eerst bewolkt en af en toe sneeuw, later op de dag vanuit het wes ten meer zon. Vrijdag flinke zonnige perioden. Tempera tuur op 2000 meter oplopend van -8 op donderdag naar 0 graden op vrijdag. Maxima in de dalen vrijdag rond 5 graden. VISITEKAARTJE I.R. Kroes Vaals naam en woonplaats van deze man i andere volgorde de naam van zijn beroep, it doet hij voor de kost? gisteren Pertinent, elegie; 2. over, een, orde ter, loens; 4. snik, bek, es, oog, die; ezen; 6. turen, over, de, gade; 7. ree, eelt, tel, mie, Noors; 9. Eli, aar, keg, anker, keet, fee; 11. kring, loeven, sterk, kano; 13. aster, spel, er, teren, oorbel; 15. teef, slok, espar- >ls, streek, klant; 2. eventueel, erosie; tee; 4. trekker, taan, verf; 5. Ier, ben, evel, oker, kansel; 7. ene, kavel, teren, merg, teek; 9. tres, ereis, keel, netelroos; 11. lel, oleander, knop; ik, era; 13. goedzak, os, faam, br; n, neet; 15. Essen, els, met, Oslo. JFS 1 - jappiui ueöjaq 'uaoqosMnaaus ■uaAoqs^l DONDERDAG 6 FEBRUARI 1997 DoorRinze Brandsma Jen Haag - De reeks 'morfi- ,e.moorden' door de Haagse iejaardenverpleger André du I zijn moeilijk te bewijzen, fan de zeven hem ten laste ge- |eflde moorden met fatale in jecties, op vermogende be etle dames, is mogelijk al- jfHi één geval door de recht bank rechtstreeks als moord )an te merken. om de eerste in de reeks: op zijn schoonmoeder, 1980 bezweek aan een in- met insuline, die hij haar Jj eigen houtje had toegediend. ,t Gerechtelijk Laboratorium gehoorde deskundigen hebben a hard oorzakelijk verband kunnen leggen tussen de injecties met morfine en de dood van zes andere hoogbejaarden. Dat bleek op de derde zittingsdag in het geruchtmakend strafpro ces tegen de twee Haagse bejaar denverzorgers. De rechtbank be sloot gistermiddag met tegenzin de verdere behandeling van de zaak aan te houden tot maandag 17 februari. Dan zijn opnieuw twee dagen gereserveerd voor het proces. Tot zijn grote ergernis moest de rechtbankpresident constateren dat de zaak nog niet 'zittingsklaar' is. Er moeten nog minstens twee getuigen worden gehoord: een werkster en een broer van de in 1994 overleden mevrouw Van den Brandhof. Die kunnen getuigen dat de bejaarde vrouw, die verzorgd werd door André, vlak voor haar overlijden nog in redelijk goede toestand was. Ook heeft de verdediging van de verplegers meer tijd nodig om deskundigen te horen over de medische rapporten omtrent de sterfgevallen. Wel blijft overeind dat André verantwoordelijk kan worden ge steld voor het overlijden van de vrouwen door het toedienen van fatale injecties, verkeerde medi cijnen in veel te hoge doses, en voor het stoppen met door artsen voorgeschreven medicatie, ont houden van verzorging, voedsel en drinken of door een combina tie daarvan. In het geval van de weduwe Sloos-Fischer wordt dat laatste ook zijn zwager en partner in de misdaad John H. verweten, die vlak voor haar overlijden met de rijke weduwe trouwde. Beiden hebben toegegeven dat zij dief stallen van kostbaarheden ge pleegd hebben uit de woningen van bejaarden die zij verzorgden. Ze beweren echter dat zij veel van de kostbaarheden - bij elkaar enkele tonnen waard - hebben 'gekregen' van hun dankbare cliënten/ slachtoffers De deskundigen gaven aan dat er een duidelijk verband bestaat tussen het toedienen van insuline en de dood. De injecties met mor fine zullen in de gevallen van be jaarden met een broze gezond heid dodelijk kunnen zijn, zeker in combinatie met onthouden van drank en voedsel of in combinatie met andere medicijnen, zoals va lium. Een verpleegster van de Waals dorp-serviceflat waar André du M. werkte, hield staande dat zij van hem mevrouw Van den Brandhof een morfine-injectie had moeten geven. Du M. ontkent dat. Binnen een paar uur was de vrouw, van wie de verzorging aan Du M. was toevertrouwd, overle den. André bekende veel van de dief stallen. Hij had nauwelijks een antwoord op de vraag van de rechtbank waarom hij spullen pikte, terwijl hij al zoveel cadeau had gekregen, zoals hij beweert. Met zijn vele particuliere over werk bij de rijke bejaarden ver diende hij veel geld. „Er is geen excuus voor, maar je komt in een wereld waar je zelf niet uit komt, in een rijkdom die onvoorstel baar is. Je ziet al die leuke spulle tjes en de verleiding is dan groot." Verpleger John H. wilde alleen de diefstallen toegeven bij de schoonzus van prins Bernhard, Simone zur Lippe-Biesterfeld, weduwe van prins Aschwin, die hij verzorgd had. Eerdere beken tenissen van diefstal trok hij nu in. Hij had met werken op een adres in een jaar 111.000 ver diend. Volgens zijn vrouw wilde John in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk verdienen; daarom ook was hij met stelen begonnen en had hij de kostbaarheden op veilingen voor veel geld verkocht. Zelf noemde hij dat 'absolute on zin'. Het proces gaat op maandag 17 februari verder. Amsterdam (anp) - De politie in Amsterdam heeft gisteren twee paiden ontruimd. In het krakersbolwerk Villa Omval arres teerde de politie twintig krakers voor verhoor. jfadat procesverbaal tegen hen was opgemaakt kwamen ze in de loop van de middag vrij. De vijf bakers die in een kraakpand in tie Sarphatistraat zaten, wisten via de achtertuin te ontsnappen. Do politie begon 's ochtends met de ontruiming van het krakers- Wiverk Villa Omval aan de Am- stel. Krakers probeerden op di verse punten in de stad de op mars van de Mobiele Eenheid te vertragen door brandjes te stich ten en huisraad op straat te gooien langs de route naar Villa Omval. Er waren kleine brandjes op onder meer de Sarphatistraat, Hobbemakade en P,C. Hooft- straat. De politie ruimde aan de Omval met bulldozers de door krakers opgeworpen barricades op. De machines maakten korte metten met twee brandstapels en hoge wallen van hout, ijzer en steen. Een autowrak belandde in de vuurstapel van autobanden die ie krakers hadden ontstoken. Ook een onbewoonde woonwa gen vloog in brand. Het vuur vormde geen bedreiging voor de woonboten die in de Amstel lig gen. De Bratra-groep (braak en traangas) van de politie ging via een container aan een hoogwer ker op het dak gezet. Met bijlen en zagen werd een gat in het dak van de villa gemaakt. Eenmaal binnen moesten de politieman nen zich met motorzagen en koe voeten een weg banen naar de kelder, waar de twintig krakers zich hadden verschanst. Via een kelderraam werden de krakers uiteindelijk rond het middaguur een voor een naar buiten ge bracht en afgevoerd. Na de ontruiming van Villa Om val trokken de ME-busjes naar een kraakpand aan de Sarphatis traat. De krakers bekogelden de ME'ers met rommel en verfbom- men. Op het balkon ontstaken ze een zelfgemaakte rookbom die het pand deels aan het zicht ont trok. De politie drong onder gro te publieke belangstelling rond kwart over twee het pand binnen via een dakkapel op de bovenste etage. Op dat moment verlieten de vijf aanwezige krakers onge merkt via de achtertuin het pand. Een autowrak was op de vuurstapel van autobanden belandt, die de krakers hadden aangestoken. Woerden (anp) - Meisjes vergeten gemiddeld vier keer per cy clus de anticonceptiepil te slikken. Gebruiksters beneden de 21 jaar schatten de kans om hierdoor zwanger te raken laag in. Ze zien SM risico. Kt blijkt uit een nog ongepubli ceerde studie van het onder soeksbureau MRC Gezondheids- zorfi naar pilgebruik onder vrou wen. Volgens onderzoeker Plasmeyer gaan jongeren makkelijk om met cc Pd. „Ze hebben zich in het al gemeen niet zo in het pilgebruik verdiept," aldus Plasmeyer. Jaarlijks starten ongeveer «4.000 vrouwen met de pil. °']aa 90 procent is jonger dan 21 j® Pe gemiddelde startersleef- «Jd ligt op 17,1 jaar. Overleden KEngeland is een zeventienjarig Beisje overleden na het slikken van de anticonceptiepil met de merknaam Dianette (in Neder land Diane). Christina Robinson overleed aan de gevolgen van een bloedprop in haar longen. Ze had verschillen de antibiotica en crèmes gebruikt om haar acne te lijf te gaan. Toen dat niet werkte kreeg ze de Dia- nette-pil voorgeschreven. Hal verwege de tweede maandelijkse strip kreeg ze ademhalingspro blemen en stortte in. Een week later bezweek ze opnieuw en overleed op de intensive care. Britse deskundigen op het gebied van geboorteplanning drongen er bij vrouwen op aan niet in paniek te raken, omdat het aantal geval len van trombose door deze anti conceptiepil 'uiterst zeldzaam' is; minder dan 60 op 10.000. STEM COMMENTAAR - A4 Zeven kraakpanden in Am sterdam stonden sinds be gin dit jaar op de nomina tie om te worden ontruimd. De eerste twee sneuvelden gisteren. Hoe staat de kraakbeweging ervoor, an no 1997? Een portret. Door Nanne Dorren en Caspar Ciilekens Amsterdam/Maastricht - Ze stellen zich voor als Daniël, Marjolein en Marjan, maar waarschijnlijk heten ze anders. Ze laten in het midden waar in Amsterdam ze precies wonen en vertellen niet zonder aarzeling in welke groepjes binnen de kraakscene ze actief zijn. De kraakbeweging mag dan minder prominent in het nieuws zijn dan eind jaren tachtig, poli tie en justitie zijn immers nog steeds geïnteresseerd, aldus Marjolein: „Ik heb er daarom weinig zin in om de hele struc tuur van de beweging in detail bloot te leggen. Daarvoor zijn we veel te kwetsbaar." Want een structuur is er. In de Amsterdamse kraakpanden wordt niet alleen gewoond, er zijn ook cafés, een sauna, een fietsenwerkplaats, een biologi sche groentenwinkel, een infor matiecentrum, concertzalen, een disco, een volkskeuken, opvang voor vluchtelingen, een radio zender, vijf kraakspreekuren, een onderzoeksbureau, een krantje. Al die activiteiten wor den niet alleen draaiende ge houden door de bewoners van de naar schatting veertig panden en tweehonderd etages die in de hoofdstad zijn gekraakt, maar ook door een kring van sympa thisanten en oud-krakers. „Naar buiten toe overheerst het beeld dat de kraakbeweging dood is," zegt Marjolein (31), zelf vanaf 1985 als kraker actief, „maar dat klopt absoluut niet. Bij iedere ontruimingsactie wordt in de pers geroepen dat het laatste krakersbolwerk is gesneuveld. Er zijn al veel laat ste bolwerken geweest en er zul len er nog vele volgen." Rob Schoonbrood (38) was in de jaren tachtig een van de gang makers in de Sittardse kraakbe weging. De huidige eigenaar van een winkel in tweedehands meubelen kan zich nog goed herinneren hoe hij met kraken begon. „We fietsten op zondag door Sittard, leegstaande pan den bekijken. Kraken was toen gemakkelijk. De woningnood was een belangrijk maatschap pelijk thema. Dat is nu veel min der het geval. Door verandering in de wetgeving is kraken nu ook moeilijker geworden." Schoonbrood denkt dat de kraakbeweging een beetje passé is. „Kijk, vroeger deinden we op de stroom mee, nu moeten de krakers tegen de stroom in zwemmen. Wat is er nog aan maatschappijverandering?" „Het is echt iets voor oud-kra kers om te zeggen dat de kraak beweging niet meer bestaat," vindt de Amsterdamse Marjo lein. Het doel van de kraakbeweging is niet veranderd in de loop van de jaren: het aan de kaak stellen van een woningbeleid dat het voor mensen met weinig geld moeilijk maakt betaalbare woonruimte te vinden. De hou ding en de middelen van de kraakbeweging zijn wel anders, benadrukken Daniël (21), Mar jan (27) en Marjolein. Het ge weld, zo bekend van de tv-beel- den van ontruimingen, neemt bijvoorbeeld een veel minder prominente plaats in dan vroe ger. Marjolein: „Toen was het te vaak doel in plaats van middel. Ik vind nog steeds dat geweld nuttig kan zijn: het maakt dat we gehoord worden." Ook de achterban is veranderd. Naast de 'natuurlijke' achterban van studenten en werklozen melden zich steeds meer arme, uit hun huis gezette gezinnen en ouderen op de kraakspreekuren. De studenten en werklozen van nu zijn bovendien anders dan die van tien jaar geleden. Stu denten mogen minder lang stu deren en moeten meer bijklus sen om hun beurs aan te vullen; werklozen worden meer achter de vodden gezeten om werk of opleiding te zoeken. Ze hebben dus minder tijd. Marjan vult aan: „Doordat men sen nu noodgedwongen met meer dingen bezig zijn dan al leen met kraken, zijn ze ook opener en minder dogmatisch dan vroeger." Het waren juist die geslotenheid en het dogmatisme die de bewe ging eind jaren tachtig in een crisis dompelden. Geconcen treerd rondom twee centrale fi guren, aangeduid als Theo en en zijn hulpje Jack, was midden ja ren tachtig de Politieke Vleugel van de Kraakbeweging (PVK) ontstaan. Een paar jaar heerste de PVK met ijzeren vuist. Letterlijk. An dersdenkenden werden hard handig 'verhoord' door Theo en zijn companen. Totdat men het zat was. Krakers uit het hele land kwamen naar Amsterdam om Theo een koekje van eigen deeg te geven. Een paar jaar hadden de nog overgebleven krakers nodig om hun wonden te likken. Sinds een jaar of vijf komen er weer nieu we mensen bij en gaat het eigen lijk weer heel goed, constateren Daniël, Marjan en Marjolein. „De beweging is weer springle vend." Groningen (anp) - Minerva- «udent Bas Scheffers uit Groningen mag het schilde- I1) waarop hij zijn docent Kiekus van der Meer heeft afgebeeld, niet langer in het openbaar vertonen. Op over reding van het gebod staat dwangsom van duizend Sulden. Dat heeft de presi- ent van de rechtbank in wonmgen gisteren in kort Sedmg bepaald. moet zijn leraar bo- W i duizend gulden beta- Va J i voorschot op de schade. seoriofA Meer voelt zich dieP sgneid en vernederd door de ST Taar°P 2i3n tweede- heeft k"g hem op het doek neeft afgebeeld. Hij kijkt daar na'*? 21Jn geslachtsdeel in de naai,(' n?ar een vrouwelijk Scheffers bracht het schilderij, tegen afspraken met de school leiding in op een werkbespre king op Kunstacademie Miner va. Nadat een foto van het doek in de plaatselijke krant was verschenen, stapte de docent naar de rechter. Scheffers ontkende te hebben meegewerkt aan de publiciteit en beriep zich ten aanzien van zijn werk op zijn - onbegrensde - artistieke vrijheid. Het zou bovendien om een karikatuur gaan. Rechtbankpresidente mr. C. Keijzer onderschreef de artis tieke vrijheid van de schilder, maar stelde vast dat die haar beperking vindt in de bescher ming van de privacy van de ge portretteerde. Al op de werkbespreking op school maakte Scheffers het doek openbaar, en met het po seren met het doek voor de fo tograaf verleende hij medewer king aan de publicatie. De advocaat van de leraar, Mr. T. Knoop, zei gisteren in de rechtszaal dat het vermoedelijk om een wraakneming van de student gaat. Die heeft zijn le raar als een vieze loerende man afgeschilderd, omdat hij hem ervoor verantwoordelijk houdt voor de derde keer het tweede lesjaar te moeten doorlopen. De kunstacademie heeft spijt over de manier waarop ze de affaire heeft aangepakt. Directeur T. Kee zegt dat te weinig is geprobeerd het con flict pedagogisch op te lossen. „Het was beter geweest als de student de mogelijkheid had gekregen het gewraakte schil derij in kleine kring te bespre ken." De leiding van Minerva is te ruggekomen van haar besluit om Scheffers van school te ver wijderen. Maar Scheffers gaat zich aan melden op de Rietveld Acade mie in Amsterdam. (ADVERTENTIE) Maak van uw werk uw hobby met de Hyundai H 100 Phantasy. De comforta bele dubbele cabine biedt ruimte aan zes personen. Hun bagage of andere zaken die u wilt vervoeren passen probleemloos in de makkelijk toegankelijke laadruimte. Met de krachtige dieselmotor en in diverse uitvoeringen biedt de Hyundai H 100 Phantasy u alle ruimte. De uiterst gunstige kilometerprijs, onder meer door de lage houdersschapbelasting en de drie jaar volledige garantie is tijdelijk nog voordeliger door de gratis dubbele cabine. De Hyundai H 100 Phantasy biedt u volop de ruimte. Excl. BTW (f 29 081.25 incl. BTW) COMBINATIE MET ANDERE ACTIES BEL VOOR DEALERADRESSEN IMPORTEUR GREENIB CAR 02S2-213394. OF KIJK IN DE GOUDEN GIDS R TOT EN BTW. KOSTEN RIJKLAAR 4 LAKTOESLAG PRIJS- EN MODEL- ACTIE IS NIET GELDIG IN BEDRIJFSWAGENS Groot In klein transport. J/ V? Het schijnt dat Nederlanders steeds langer worden. Waar het lichaamslengte betreft is de Nederlander de langste van Europa. Of het met een gevoel van gezwol len trots te maken heeft, weet ik niet, maar ook de borstomvang van de Nederlander neemt toe. Dat alsmaar groeiende lichaam wreekt zich met name in een gebrek aan passende kleding en daarom is TNO nu een dwarsdoorsnede van de Nederlandse bevolking let terlijk aan het opmeten om te zien of er met behulp van een absolute middelmaat een mouw aan te passen is. Maar moeten er op grond van de meetresultaten niet meer maatregelen genomen worden? Is dit hele land niet inmiddels een maatje te klein voor zijn inwoners en moeten er niet voor de kust een aantal reusachtige ei landen aangelegd worden? Niet dat ik me bovenmatig zorgen maak, maar onvol doende rekening houden met groeiende a fmetingen leidt tot een maatschappij die niet meer toegesneden is op hen die er deel van uitmaken. Lichaamsgroei zal ongetwijfeld ook leiden tot ruimere schoenmaten, maar maakt de Nederlander ook de gees telijke groei door om op grote voet te kunnen leven of kent hij juist dan geen maat en gaat hij zich op den duur mateloos irriteren aan vermeende bekrompenheid? Het voordeel van lange mensen is wel dat ze niet in klei ne autootjes passen en dat is kennelijk een stuk veiliger. MERIJN Den Haag (anp) - Zolang de politie niet strenger controleert, blijft de dinsdag in Brussel aangenomen Europese norm om de geluidsoverlast van motoren terug te dringen een wassen neus. Importeurs van motorfietsen en de motorrijders zelf zijn het er van harte over eens: motorrijders die illegaal, maar in de praktijk ongestraft met een open uitlaat rondscheuren, pak je niet met een scherpere richtlijn. Volgens de normering mag een motorfiets in Europa in de toe komst niet meer dan 80 decibel produceren. Momenteel ligt de norm nog op 82 decibel. Op zich lijkt het geen probleem. In Ne derland verkochte motoren vol doen nu al aan de strengste nor men. Zelfs de Harley Davidson, toch een motor met een lawaaierig imago bij uitstek, blijft onder de 80 decibel, zo verzekert mede werker Bode van de importeur. Ook de van nature al stillere Honda-machines worden volgens een woordvoerder bijna fluiste rend afgeleverd. Langere uitlaten en betere isolatie rond luchtfilter en motorblok zorgen ervoor dat de geluidskeuring met glans wordt doorstaan. Probleem is dat geen enkel type keuring kan voorkomen dat er na aankoop van de motor van alles aan het uitlaatsysteem wordt veranderd. „Als de eigenaar er een - overigens legaal te kopen - open pijp onder zet, dan schiet hij ver boven de 80 decibel," aldus Bode. Ondanks veel klachten treedt de politie hier nauwelijks tegen op: „Eén maal per jaar wordt er gericht gecontroleerd, dat is als we naar de TT-gaan," aldus een motorrijder uit Barne- veld. „Dat zet geen zoden aan de dijk, het echte scheuren doen we de dagen erna wel weer." Dat niet-motorrijders pleitten voor hard optreden tegen ge luidsoverlast mag niet vreemd zijn, dat pok,veel..motorrijders graag meer politie langs de weg zouden zien ligt minder voor de hand. Tpph is dat pyecies wat de Motorrijders Actie Groep MAG wil. „Nieuwe motoren zijn stille voer tuigen," stelt de MAG. Het zijn de scheurijzers met versleten of ongekeurde uitlaten die de mo torrijder een slecht imago bezor gen. Verscherping van de ge luidsnorm noemt de MAG dan ook 'een gotspe'. „Eerst bestaan de wetgeving afdwingen, dan pas kun je inventariseren of verdere maatregelen moodzakelijk zijn." Arnhem (anp) - Tegen een ex- marechaussee, die vorig jaar tij dens een verkeerscontrole een automobilist doodschoot, is voor het gerechtshof in Arnhem giste ren twee jaar celstraf geëist we gens doodslag. De 32-jarige W.V. uit Sneek hoorde ook een boete van 24.000 gulden tegen zich ei sen. Het geld is bedoeld voor de nabestaanden van de bestuurder. De schietparij voltrok zich op de N383 in de Friese gemeente Beet gum. Bij een verkeerscontrole be sloot V. op 3 mei de 54-jarige G. Goovaars niet verder laten rij den, omdat diens auto niet verze kerd was en technisch niet deug de. Terwijl V. met zijn collega stond te wachten op een sleepwa- gen, startte Goovaars zijn auto en probeerde alsnog weg te rijden. V. zegt dat hij een noodsprong moest maken om aan de dood te ontsnappen. In een reflex schoot hij daarop met zijn dienstwapen de automobilist door het hoofd. De man overleed aan zijn ver wondingen. De Militaire Kamer veroordeelde V. in augustus al tot een celstraf van twee jaar en ver wierp toen zijn beroep op nood weer. V. ging in beroep. Assen (anp) - Het duo R.B. en A.H. uit Assen, beiden 19 jaar, hoorde gisteren voor de rechtbank in hun woonplaats zes jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen zich eisen. Het tweetal stond terecht voor de lugubere moord op de 54-jarige Assenaar Jacob Bijmholt, bijna een jaar geleden. R. en A., die destijds een relatie hadden, hebben bekend Bijmholt met 67 messteken om het leven te hebben gebracht. Beide verdachten, die door het Pieter Baan Centrum verminderd toe rekeningsvatbaar zijn verklaard, waren volgens De Loor ziekelijk en extreem van elkaar afhankelijk. Uit geldnood en uit angst om uit el kaar gehaald te worden door een dreigende huisuitzetting, besloten ze een roofmoord te plegen. Bijmholt was een vriend van één van de oma's van het tweetal. Na de steekpartij bleek dat het slachtoffer slechts zeventig gulden bezat. „Om een luizig beetje centen is Jacob Bijmholt beestachtig om het leven gebracht," concludeerde de officier gisteren. Uitspraak 19 februari. Van onze verslaggever Volkel - Tïny 'van Lieshout, de vrouw uit Volkel die al sinds 1990 probeert om toegelaten te worden tot een opleiding tot diaken, heeft nu ook bij de Europese Commissie voor de Rech ten van de Mens botgevangen. Die commissie heeft haar ver zoekschrift afgewezen om haar zaak te mogen voorleggen aan het Europese Hof van de Rechten van de Mens in Straatsburg. Van Lieshout had in april 1996 in haar verzoekschrift aan het Hof verzocht de Staat der Nederlan den erop te wijzen dat die in de Wet gelijke behandeling een be paling heeft staan, die toestaat dat godsdiensten onderscheid mogen maken in geslacht bij de toelating tot het geestelijk ambt. Deze bepaling gaf rechters de mogelijkheid om de eis van Van Lieshout om toegelaten te wor den tot het geestelijk ambt af te wijzen. De Commissie voert als reden voor de afwijzing aan dat 'het aangeboden materiaal niets aan het licht brengt dat lijkt op schending van de rechten en vrij heden, zoals die zijn vastgelegd in het Verdrag van Rome, dat de rechten van de mens regelt'. „Zolang bij wet aan godsdiensten de mogelijkheid gegeven wordt om vrouwen uit te sluiten van het ambt, kan godsdienst gebruikt worden als instrument om de rechten en vrijheden van vrou wen te schenden. Uitsluiting uit het ambt maakt dat vrouwen ook uitgesloten zijn van bestuurs- en leraarambt. Daardoor menen kerkelijke leiders dat zij alléén gerechtigd zijn om uitspraken te doen over het wezen en de rol van vrouwen. Omdat zij die uitspra ken sacraliseren met een beroep op 'God's wil' onttrekken zij deze aan een openbare discussie," al dus de stichting Vrouwmens, die Van Lieshout heeft ondersteund bij de procedures, die in 1990 be gonnen tegen bisschop Ter Schu- re van Den Bosch met de eis dat Van Lieshout zou worden toege laten tot de diakenopleiding. Zo wel bij de rechtbank als het ge rechtshof in Den Bosch kreeg Van Lieshout geen gehoor voor haar wens. Met de afwijzing door de Commissie is nu ook aan de Europese rechtsgang een eind ge komen. De stichting Vrouwmens beraadt zich op verdere strategie. Welke dat is wordt niet bekend gemaakt.

de Stem | 1997 | | pagina 3