Het-niet-zeuren-model' van Ossendrecht IVD Buis Kroongetuigen-deskundige professor Tak voorspelt veroordeling Johan V. in Hakkelaar-proces If 1 weg I 'K kan niet accepteren dat boeven vrij rond blijven lopen' Dierenbescherming wil meer castratie en sterilisatie katten Johannes Rau kijkt naar Nederlands 'Wirtschaftswunder' A4| dESTEM BINNENLAND A5 'MMENTAAR natie Rotterdamse ex-verslaafden werken aan betere toekomst in voormalige kazerne .AND KORT kooigevechten D in Senaat ïslorven eeds later aan dienst Landelijke campagne op komst RUARI 1997 11 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 I van elke Nederlander I fe bosschages en gazon! weggelegd voor de wel-l aans niet de ouders van gemeenten van deze a|.| nd villadorp, heeft daar t van jongeren te stimu I let ouder zijn dan 35 een! ybouwwoningen tot viert -let aantal reacties in de| eeftijdsdiscriminatie? En I de laatste circulaire van! hier sprake van onder-I nmers een grens gesteld vraag is echter of dat ou de kieswet een leeftijds-1 Ir wordt men immers niet oordelen en dat is nodiq [Studiefinanciering |00pt| pe nog naar school wil yiebt je kans namelijk ge- estaat niet meer vanaf de It in die fase van het be- pemeente Leiden weigert! feren onder de 27 een par-1 Wie jonge benen heeft, de voorbeelden, niet al-1 In het waarom af. Én dat is k. De gemeente wi| een 1 de bevolking en heeft nden. leid sociaal aanvaardbaar Voning van ruim drie ton kken worden of zou het •een groter aantal minder en? Maar dat is een vraag MINISTER Winnie Sorgdrager Lp Justitie wil dat criminele Ligsverslaafden die bij de po litie kind aan huis zijn, vol- Lnd jaar gedwongen afkicken 'j„een inrichting. Dat plan gt aan een nieuw wetsont werp dat de rechter de moge lijkheid biedt iemand maxi maal twee jaar op te sluiten en te laten afkicken. Rotterdam Lperimenteert er al mee in het Ust-Brabantse Ossendrecht. Het enige verschil is dat de Rotterdamse ex-verslaaf de er ju nog vrijwillig binnenstapt. Ai is de keus beperkt: Ossen- Itocht of de cel in Rotterdam. IjoorRomain van Damme J Ossendrecht - 'Het-niet-zeuren-model' I noemt algemeen directeur Arend Koster van de Stichting Opvang Verslaafden |S0V) de manier waarop in Ossendrecht obeerd wordt ex-verslaafden een eindje op de goede weg te helpen. past uitstekend bij de algemeen di- recteur. Type recht-voor-zijn-raap, af- ak is afspraak en verder niet zeuren, s oktober pendelt de organisatie deskundige tussen Rotterdam en zijn werkterrein in Ossendrecht, het voorma lig officiershotel op de Koningin Wilhel- hten B. Boon moet het be lt evenement te verbieden Ve 'gewone' rechtbank is nt Hofhuis van de recht- leen kort geding dat Boon i)e omstreden kooigevech- Iden gehouden. Den Bosch Be het gevaar. Ook de ge le rechter horen. Volgens Et aan. Hij slaat diens ad- pn in de wind en gaat in I gekozen tot fractieleider I huidige fractievoorzitter, [gstwaarschijnlijk voorzit- vas minister van Volksge- 1 Agt-Wiegel (1977-1981). tas hij partijvoorzitter van [heeft een adviserende stem lelt ook een belangrijke rol laag is zondag oorlogsheld trieden. Dat heeft de fami- fzijn moedige en verstandi- |e Willemsorde verdiende, in 1944 vanuit Australië 4ederlands-Indië. Het wa- tluchten en zoekacties naar pe gevaarlijkste vluchten in neel. steeds later aan als eerste- Groep (IBG), het instituut Lari hebben in totaal 57.963 [ling te hebben voor een vol- rtijd waren dat er 64.573 en I Daar wonen nu vijfentwintig Rotter- se ex-verslaafden die een serieuze ng willen ondernemen drugsvrij te- I rug te keren in de maatschappij. Koster: ,Het zijn langdurig verslaafden die tus- sen de 25 en 35 jaar oud zijn. 'Licht-cri- minelen' die vaak veroordeeld zijn maar doorgebrek aan cellen op straat blijven." „Ze zijn jaren verslaafd en moeten aan I geld komen, anders kunnen ze geen spul en. Dus wordt er regelmatig een auto open gebroken of een kraakje gezet. Dé sen die in de wijken voor de meeste I overlast zorgen." Schrik I In Osiendrecht en omgeving schrokken iel een hoedje toen ze van de Rotter- I faseplannen hoorden. Die schrik ver- I taaldezich in een groot aantal handteke- jer tégen en een actiegroep die moord en brand schreeuwde toen een je geleden drie ex-verslaafden over I kef her klommen en in de duisternis ver- iwenei. Ze hadden zin in een pilsje, ver- klaarten ze later hun uitje. Die die zitten inmiddels in een Rotter damse cel. Want regels zijn regels. Wie zich net houdt aan de afspraken, kan vertrekken. „Maar ach, met die drie viel het alimaal wel mee. Ze zijn snel gepakt en ziten nu inderdaad vast in Rotter- 1. Ie zitten ham straf uit." I Ver reg van het landelijke Ossendrecht dat d< schrik inmiddels te boven is. Ge- I rust gesteld door een druk bezochte ndag' en informatie van de mede- I Werkffs, „We blijven het maar zeggen. Hier ritten geen zware criminelen die bijvoorbeeld gehandeld hebben in hond eren kilo's heroïne. Die komen hier ook niet, vant het experiment is niet voor hen opgezet." I Voorde omgeving is het ook een kwestie van wennen geweest, denkt de algemeen directeur. „Er is een klankbordgroep waarin omwonenden zitten. Iemand heeft al aangeboden schaakles te willen geven en een kunstenaar uit de buurt wil Arend Koster: "We nemen alleen mannen op en zoals al gezegd, de licht-criminelen die een aantal veroordelingen achter de rug hebben. Die zijn het kotsbeu en willen af van al die ellende'. foto de stem/ben steffen iets met beeldhouwen doen. We kijken nu of dat is in te passen." Toch wil Arend Koster best toegeven dat er onlangs nóg een ontsnapping was. „Het hangbuikzwijntje is eens in het donker mee de poort uitgelopen toen ie mand van het personeel wegreed. Nie mand zag het want dat varkentje is zo zwart als de nacht. Nee, we hebben hem niet gevonden. Hij is uit zich zelf terug gekomen." Kan de conclusie alleen maar zijn dat het goed toeven is op het kazerneterrein waar op een mistige maandag een paar bewoners een onderkomen met omhei ning voor het varkentje in elkaar timme ren. „Maar het is absoluut geen uitje," verzekert Arend Koster. „Ze weten waar ze zich aan moeten hou den. In de eerste fase wordt bovendien de verstrekking van methadon afgebouwd, geloof me, dat kan heftig zijn. Vergis je niet, deze mensen zijn jaren verslaafd ge weest en woonden jaren op straat. Ze hadden absoluut niets. Geen geld, geen huis, geen toekomst. Alleen die dealer op de hoek." Van die dealers zijn ze in Ossendrecht in ieder geval verlost. „Daar was de buurt ook zo bang voor," zegt Arend Koster. „Dat die dealers hier met het spul aan het hek zouden staan. Nou, die zijn dat spul in Rotterdam zo kwijt hoor. Die hebben Ossendrecht echt niet nodig." Eind september draaiden ze twee weken lang proef in Ossendrecht. Om te kijken of het liep. Het leverde vrijwel geen pro blemen op. Begin oktober werd de stevi ge poort die toegang geeft tot het met ca mera's bewaakte terrein dan ook voor de eerste 'echte klanten' open gezet. Ze weten zich op het kazerneterrein om ringd met soberheid. Kamers zonder franje, geen alcohol en geen mogelijkheid om de nieuwe maatschappij alvast op ei gen houtje te verkennen. „Als we willen, zitten we hier zo vol," zegt Arend Koster. „In Rotterdam heb je het over ruim 2500 verslaafden. Maar die komen niet alle maal in aanmerking voor een verblijf in Ossendrecht. We nemen alleen mannen op en zoals al gezegd, dë licht-criminelen die een aantal veroordelingen achter de rug hebben. Die zijn het kotsbeu en wiln len af van al die ellende. Koster denkt dat vijf- tot zevenhonderd Rotterdamse verslaafden in aanmerking komen voor een contract. „Want we slui ten een contract met de bewoners. Dat is een contract voor anderhalf jaar en daar in staat alles beschreven. Tot en met het huishoudreglement toe. Ze weten dus waar ze aan beginnen." Geen alcohol, niet blowen, uiteraard geen harddrugs, regelmatige urinecon trole, veel sport, één uurtje televisie, kwart over tien naar bed en om zeven uur de volgende ochtend aan de onbijtta- fel. „Ze zitten zes maanden in Ossendrecht. Die zes maanden zijn verdeeld in fases. In de eerste fase heb je de methadonaf- bouw, er wordt hard gewerkt aan verbe tering van de lichamelijke conditie. En heel belangrijk, weer wennen aan het dag-en nachtritme." „In de tweede fase wordt er gewerkt aan de eigen verantwoordelijkheid. Ze moe ten gebouwen schoonmaken, helpen in de keuken, buiten wat klusjes doen. In de derde fase bereiden we de bewoners voor op Rotterdam waar ze naar terugkeren. Daar wonen ze nog wel beschermd maar zijn ze dan wat vrijer. Wel is er nog een stevige begeleiding." Stage Eenmaal terug in die grote gevaarlijke stad Wordt er onder andere gezocht naar een werkplek waar ze stage kunnen lo pen. „Maar ze worden ook geholpen in het weer opbouwen van relaties, vrije tijdsbesteding, hoe ze zich moeten gedra gen. Na een half jaar mogen ze bij goed gedrag in een huis wonen en krijgen ze weer een extra stukje vrijheid." Het klinkt aantrekkelijk. Zeker omdat bij het sluiten van het contract afgespro ken wordt dat er werk in het verschiet ligt. „Maar we weten pas over een paar jaar of het echt werkt," is Arend Koster zich terdege bewust van het experimen teel karakter. „We proberen de mensen zo goed mogelijk te begeleiden en die be geleiding dan langzaam af te bouwen. Belangrijk is hen verantwoordelijkheid bij brengen. Dat doen we hier in Ossen drecht met veertig mensen. Met dat aan tal kunnen we zesendertig ex-verslaaf den opvangen. Nog meer, betekent dat er extra personeel moet komen." lenlandse Veiligheidsdienst 'alf jaar na zijn aanstelling niraal b.d. zegt zich niet ke' sfeer bij de dienst. litiek de BVD heeft opgelegd, lis de regel dat alleen onder I |r strikte voorwaarden r-a riftelijke toestemming van j |e ministers - verdachten mo-1 1 worden afgeluisterd. Ik heeft de oud-marineman jpeite mee dat de BVD zich niet et de strijd tegen de georgani-1 Jerde misdaad mag bezighou- |n. „Er is in de wereld geen en- lle inlichtingenorganisatie d'e I Jeh niet met de georganiseerde I Isdaad bezighoudt. De BVD is ■t door de Kamer verboden. Dat 1 [heel jammer," aldus Buis. Vol- j lns hem heeft dit tot gevolg dat 1 BVD nu soms achter 'futihtei- aanjaagt, linister Dijkstal verklaarde gis- ren 'begrip' te hebben voor 1 lis, maar zei het te betreuren it de overstap al zo snel komt- INTIE) Bij de Startersdesk van de Belastingdienst. ragen heeft over belastingen, de balie van de Belastingdienst. :l voor meer informatie gratis ïemers: 0800-0443. iaken. Wel makkelijker. Door Rinze Brandsma Nijmegen - „Ik denk niet dat de zaak onderuit gaat. Al is de wens misschien de vader van de gedachte. Omdat ik niet kan accepteren dat boe ven in de maatschappij vrij rond blijven lopen." De Nijmeegse hoogleraar straf recht dr.P.Tak volgt het 'Hak- «elaar'-proces met meer dan ge- jvone aandacht, als kenner van ®oongetuige-regelingen en an dere deals met criminelen. Daar om ook was hij - op verzoek van officieren van justitie - een van de getuige-deskundigen die de Amsterdamse rechtbank tij dens het proces een uiteenzetting SM over de praktijk van dergelij- e regelingen in andere landen. Qor hij, aan de Katholieke Uni citeit Nijmegen, hoogleraar in e Weiding tot de Rechtsweten- «lappen wer(j) was jjjj jaar ter van justitie bij de recht bank m Den Bosch. gelooft dat de rechtbank 'Jaag 7 februari zeker tot een veroordeling komt van de Hak- 1» w De eals met de crimine- o kroongetuigen Abbas en Kar- ni!f ,fuSen °P zich. Al verdient alles een schoonheidsprijs, «n zaak staat voor prof.Tak voorop, 'al weet ik dat ik daar in ™ln,we,reldje op aangevallen zal I *len- «Noor het vertrouwen ni burger in de strafrechts- I slJug. za^ bet ongelooflijk l 1 ht zijn als de zaak ondenit gaan; Dat zal het vertrou- «i van de mensen schokken." pen moeten gepakt worden? vind van wel. Al weet ik, dat bij veel strafrechtgeleerden vooral het idee leeft van: niet te gen elke prijs. Die kunnen goed leven met het idee dat je beter een schuldige vrij laat lopen dan dat je iemand onschuldig in de gevangenis stopt." Het brengt Tak tot zijn uitlating dat hij er niet mee kan leven dat boeven vrij rond blijven lopen. „Over de schuld van de verdach ten is geen discussie. Officieren en advocaten zijn het wel eens over hun crimineel-zijn. Hun schuld stond vast en is vast blij ven staan. Wat dat betreft ging het proces over hun hoofden heen, ja. Het was vooral een ge vecht tussen de raadslieden en de officieren, over de kroonge tuigen," De advocaten, zoals mr.Moszko- wicz, riepen steeds dat 'de rechtsstaat afglijdt' door het dealen met criminelen. „Die glijdt veel meer af als we dit soort criminelen los laten lo pen. Het heeft me vreselijk geïr riteerd, dat de advocaten de me dia gebruikten voor de bood schap: het is niet meer dan een zaak van een flink aantal stickies. Een zogenaamd ordi naire hasj-zaak, ja. Welnee, het gaat om enorme criminele geld stromen rondom drugscriminali teit. Honderden miljoenen uit drugshandel, allemaal belegd, ook in weer andere vormen van criminaliteit. En ook als het om belegging in legale zaken ging, verstoort dat het normale geld circuit enorm. Prof. Tak is er niet helemaal ze ker van dat beide kroongetuigen voor de rechters overeind blij ven. Spijtoptant-bendelid Ad Karman wordt een dubbeltje op z'n kant. Voor veel ingewijden zijn vooral bij de kroongetuige Fouad Abbas - de Pakistaans- Belgische diamantair/hasj-ma kelaar - vraagtekens gezet. Tak denkt echter dat de recht bank met Abbas de minste moei te zal hebben. „Van de deal met hem is niet zoveel negatiefs te zeggen. Het ligt binnen de wette lijke mogelijkheden om misda den, waarop een maximale straf van zes jaar rust, af te kopen. Dan kom je op zo'n transactiebe drag van 1,8 miljoen uit. Een mooie deal noem ik dat. Juri disch zuiver." En Karman? „Die deal ligt veel problemati scher. Daar zijn de officieren vooruitgelopen op een mogelijk strafvonnis van een rechter. In de overeenkomst staat dat zij die straf dan niet ten uitvoer zullen leggen. Het verdient geen schoonheidsprijs dat het niet aan de rechter zélf wordt overgelaten om tot die conclusie te komen. Het Openbaar Ministerie heeft het de rechter onmogelijk ge maakt Karman een vonnis op te leggen." De rechtbank zal Johan V. ver oordelen, denkt prof.Tak, op ba sis van de kroongetuigen. „Het zou kunnen dat de rechtbank vooral bij Karman het aangedra gen bewijs niet accepteert. Om dat zij het onfatsoenlijk vindt dat de rechter bij hem niet in staat is te straffen. Maar dan blijft altijd de getuigenis van Abbas nog over. Samen met het overige steunbewijs is dat vol doende voor een veroordeling." En een nieuw proces tegen Johan V. in Amerika wacht, na zijn uit levering. „Ik vermoed dat de advocaten daar helemaal niet aan gedacht hebben, toen ze tegen de media riepen dat hun cliënten nu wel snel vrij zouden komen. Want zelfs als zij voor de Amsterdam se rechtbank winnen, dan wordt het een Pyrrus-overwinning." In Amerika wacht de Hakkelaar een veel langere straf. Tak blijft zeggen dat het hoog tijd wordt voor een goede, slui tende wettelijke regeling over kroongetuigen. Tegenstanders zeggen dat het hek van de dam is', als de recht bank de kroongetuigen met hun bewijs wél aanvaardt. „Ben ik het niet mee eens. Er komt een wettelijke regeling. Met dit proces als voorbeeld kunnen er veel betere criteria komen op welke manier kroon getuigen gebruikt kunnen wor den." De zaak tegen de Hakkelaar is kapot als de rechtbank de kroon getuigen niet accepteert? Dan zijn dat soort deals met crimine len in ons land een doodlopende weg voor justitie, politie en Fi- od? „Ja, zeker. Maar ik verwacht dat niet. Bovendien komt er dan he lemaal snel een wettelijke rege ling." Wont de vraag is of criminelen vrij spel krijgen, als de recht bank de kroongetuige verwerpt. „Dan zal er uit de samenleving een reactie komen. Een ruk naar rechts. Pleidooien voor een ster ke toename van bijzondere op sporingsmethoden; ook inkijk operaties kunnen dan. Een over- Professor Tak: 'Voor het vertrouwen van de burger in de straf rechtspleging zal het ongelooflijk slecht zijn als de zaak onderuit zou gaan'. foto ger loeffen reactie, zo van: regel het maar zo waarborgen ruim mogelijk. Met minder staat." voor de rechts- Van onze verslaggever Den Haag - De Nederlanse Vereniging tot Bescherming van Dieren begint op korte termijn een landelijke castratie- en sterilisatiecampagne voor katten. Een drastische geboorte beperking is volgens de Dierenbescherming noodzakelijk, omdat Nederland kampt met een dreigend kattenover schot. Nederland telt ruim 2,3 miljoen katten. De Dierenbescherming luidt de noodklok. Ze spreekt van een 'alarmerende situatie die om in grijpen vraagt'. „Steeds minder mensen laten hun kat 'helpen', steeds meer jonge poesjes wor den bij de asiels aangeboden, het zwerfkattenprobleem wordt groter en de asiels puilen uit," aldus voorzitter H. Reilingh van de Dierenbescherming. Nederland telde in 1991 32.000 zwerfkatten. Dat aantal is in 1995 al met dertig procent ge stegen tot ruim 42.000 katten. Het probleem van de verwilder de katten neemt, aldus de Die renbescherming, hand over hand toe. Met name in de steden is het probleem nog enigszins beheersbaar. Als het even kan, worden de stedelijke zwerfkat ten gevangen en gesteriliseerd, dan wel gecastreerd. Vervolgens worden ze weer vrijgelaten. In de buitengebieden is de over last van 'kolonies katten met een eigen territorium' volgens de Dierenbescherming het grootst bij campings en boerde rijen. Door de voedselschaarste in de periode trekken de zwerf katten naar dichtsbijzijnde be woonde gebieden, waar ze voor veel overlast zorgen. Bijvoor beeld door vuilniszakken open te scheuren. Het afschieten van zwerfkatten is volgens de Die renbescherming geen oplossing. De belangenorganisatie ziet on vruchtbaar maken als de enige oplossing. De Dierenbescherming wil in samenwerking met de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde laten on derzoeken of de jaarlijkse .steri lisatie- en castratiecampagne eerder kan plaatsvinden dan rond de momenteel gehanteerde leeftijdsgrens van zeven tot ne gen maanden. De Dierenbe scherming is in onderhandeling met de belangenorganisatie van dierenartsen over het geven van een tijdelijke reductie voor het uitvoeren van sterilisatie en castratie. Met een voorlich tingscampagne wordt het pu bliek de komende maanden op geroepen niet meer ongebrei deld nestjes katten te nemen. Ook wordt mensen aangeraden katjes uit het asiel te halen en niet meer bij de dierenhandel. De honderdvijftien bij de die renbescherming aangesloten asiels zitten voor wat betreft de opvang van katten aan hun pla fond. Vorig jaar werden al bij verschillende centra containers geplaatst om de dieren in te huisvesten. Ongeveer 70 pro cent van de katten in de asiels vindt een nieuw tehuis. De ove rige dieren krijgen een spuitje, waardoor ze een zachte dood sterven. De grens ligt bij tweeënzeventig. Koster: „Dat moet je dan wel goed opbouwen. Je moet er voor zorgen dat je een goede doorstroom hebt naar de verschillende fases en dat het niet ergens stropt, want dan kom je onherroepelijk in de proble men." Een groot deel van het personeel komt uit de buurt. Dat werkt prima, heeft de algemeen directeur inmiddels ervaren. „Wel leuk om te zien. De Brabantse men taliteit is toch gemoedelijk, zo van, rustig nou maar. Die ex-verslaafden hebben het zeker in het begin niet gemakkelijk. Dat dwingende, dat eisende, moeten ze afleren. Zij zijn dat opgefokte gedoe in Rotterdam gewend. Krijgen ze te horen, 'jongen, dat zijn we hier niet gewend die grote monden'. Werkt prima." Of het op langere termijn prima werkt? „Afwachten. Voor het Rotterdams expe riment in Ossendrecht is tweeëneenhalf jaar uitgetrokken. Daarna kun je voor zichtig conclusies trekken. Geloof maar dat de hulpverlening in Nederland ons op de voet volgt. „Wat levert het op. Na drie maanden is dat natuurlijk moeilijk te zeggen. Van de vijfentwintig bewoners zitten er nu acht in de tweede fase. Vier zijn er vrijwillig afgehaakt en drie na een ontsnapping dus opgepakt. We zijn net bezig, maar het lijkt me heerlijk om straks in Rotter dam een ex-bewoner tegen te komen die het gered heeft. Baantje, huisje, inkomen en geen drugs meer. Dat is voor mij dan de kick." Door Frans Wijnands Den Haag - Na Bondskanselier Helmut Kohl en andere Duitse politici en experts op velerlei gebied, wil nu ook de minister president van Noordrijn-Westfalen, Johannes Rau, in Neder land kennis maken met ons 'Wirtschaftswunder'. Hij arriveert vandaag voor een tweedaags bezoek. r manier waarop de GOM (Gelderse Ontwikkelings Maatschappij) on langs probeerde bedrijven uit Noordrijn-Westfalen naar Neder land - en met name Gelderland - te lokken. „Daar is op zich niets op tegen," vinden Rau en zijn minister voor Europese zaken Dammeyer. „Werven met eigen voordelen en argumenten hoort bij de vrije con currentie in de Europese binnen markt. Maar als een semi-over- heidsinstelling bedrijven weglokt door uitsluitend te wijzen op alles wat bij ons niet goed of slecht is, dan gaat dat te ver." In het Düsseldorfer regeringscen trum heerst twijfel of de beloofde belastingvoordelen bij vestiging in Nederland wel in de pas lopen met de Europese afspraken. Wolf gang Clement, minister van Eco nomische Zaken van Noordrijn- Westfalen, noemt de Nederlands- Gelderse wervingspraktijken 'meedogenloos'. Hij overweegt een klacht bij de Europese Commissie in Brussel. Rau wil zien hoe Nederland - met succes - een aantal sociaal-maat schappelijke problemen aanpakt en oplost. Hoe kun je groei benut ten om meer arbeidsplaatsen te scheppen? Welke instrumenten gebruiken de Nederlanders om zo'n laag werkloosheidspercenta ge te bereiken? „Die dingen inte resseren me en daarom wil ik er meer van weten," zegt hij. Ook al omdat Nederland een zeer belang rijke handelspartner van en voor Noordrijn-Westfalen is; even groot als Japan. Behalve sociaal-maatschappelijke en economische thema's staan ook de culturele betrekkingen op het programma. „Met koningin Bea trix praat ik het liefste over beel dende kunst," vertelt Rau in Bonn tijdens een ontmoeting met Ne derlandse journalisten. Privé brengt hij een bezoek aan de Duit se boekhandel 'Die Weisse Rose' in Amsterdam; voor de rest komt de hoofdstad niet op zijn pro gramma voor. Drugs Drugs en drugsbestrijding zijn geen officieel thema tijdens zijn gesprekken. „Maar ik kan me voorstellen dat de schooljeugd die ik in Rotterdam ontmoet, er over begint." Rau is een tegenstander van volledige vrijgave van drugs, en hij betwijfelt of er wel voldoen de onderscheid tussen hard- en softdrugs kan worden gemaakt. „Ik heb nog geen afgeronde me ning over het voorstel om hard drugs onder dokterstoezicht ter beschikking te stellen." Rau laat dit onderwerp voorlopig over aan Nederlandse en Duitse experts. Er blijven genoeg interessante za ken om kennis van te nemen en ideeën over op te doen. „De zie kenhuisorganisatie bijvoorbeeld, en de werkprojecten voor ouderen en voor gehandicapten." De werk gelegenheid is ook in Noordrijn- Westfalen het meest urgente pro bleem voor deelstaat-regering en regionale en lokale overheden. Be gin juli zal de 'Duits-Nederlandse Conferentie' daarom gewijd zijn aan 'de toekomst van de arbeid'. In het gevolg van minister-presi dent Rau reist ook de burgemees ter van Duisburg mee, de partner- stad van Rotterdam. „Met de grensregio's bestaan uitstekende contacten, maar de betrekkingen met westelijk Nederland, ook met Rotterdam, zouden beter kun nen," vindt Rau. Niettemin komt hij niet met een kritische instel ling op bezoek: „We hebben aan Nederland een uiterst sympa thieke buur." Zwart maken Ook blijven ze in Noordrijn-West falen forse kritiek hebben op de Wilhelmus Over 'het samengaan van Neder land en Noordrijn-Westfalen', zo als een discussie-thema van de burgemeester van Kerkrade Thijs Wöltgens is gesimplificeerd, wdl Rau niet serieus praten. „Daar zou ik niet eens van kunnen dromen." Rau ontwijkt vragen over de om streden bruinkoolafgravingen in Garzweiler H Die zaak is nu on der de rechter. Of die afgravingen tot een breuk met de Groenen lei den 'moeten we nog maar eens zien'. Overigens vindt Rau de rood-groene coalitie van zijn deel staat géén proefmodel voor Bonn. Een eventuele landelijke rood groene coalitie krijgt dan dan met heel andere problemen te maken. Een rooms-rode coalitie geeft hij maar 10 procent kans. iDat Kohl het uithoudt tot de verkiezingen najaar 1998, staat voor Rau vast. Hij betreurt het overigens dat de Duitse politiek intussen meer en meer naar een conflict-, dan naar een coneensus-samenleving voert. Rau heeft duidelijk een zwak voor Nederland. Als hij in plaats van Herzog Bondspresident was ge worden, zou hij als eerste naar Is raël en buurland Nederland zijn gereisd, liet hij in de verkiezings campagne weten. In de straat waar hij woont - in Wuppertal - staat een Nederlands Gerefor meerd kerkje met bijbehorend kerkhof, al verwacht hij niet daar begraven te worden. Hij citeert- bijna accentloos enkele strofen uit het Wilhelmus. Hij verstaat Ne derlands maar spreekt het niet: „Het is met een taal als met een vrouw; je houdt ervan maar be heerst ze niet..."

de Stem | 1997 | | pagina 5