Kamer beslist morgen over onderzoek technolease 6 Rol minister inperken bij benoeming' 'Het-ni Bijstandsmoeder bij sociale dienst slecht af Kink in de kabel bij fusie ouderenpartijen Beroepsonderwijs door gebrek aan leerlingen in ademnood Hoofd van BVD Buis na 1,5 jaar al weg Ik kan n Tafelkleedjes strijken voor EU-top in Noordwijk Leeftijdsdiscriminatie DE STEM BINNENLAND PvdA over burgemeesters: DE STEM COMMENTAAH BINNENLAND KORT Rechter oordeelt niet over kooigevechten Ginjaar fractievoorzitter WD in Senaat Oorlogsheld Dirk Asjes gestorven Studenten melden zich steeds later aan Belastingdienst DE STEM Rotterdamse ex- Kroongetuigen-desk 1111 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren het besluit over het instellen van een parle mentair onderzoek naar de technolease-constructie tus sen Philips en Rabobank op geschort tot morgen. Een werkgroep onder leiding van WD-Kamerlid Van Rey zoekt nu eerst uit welke vragen de Kamer precies heeft over de kwestie en aan wie die voorgelegd moeten worden. Dat onderzoek moet morgen tot een beslissing leiden. „Alle opties zijn nog open," zei D66-Kamerlid Ybema gisteren na afloop van een spoedoverleg met de Kamercommissies van Fi nanciën, Rijksuitgaven en Econo mische Zaken. De afgelopen da gen is er twijfel gerezen of de Tweede Kamer destijds wel vol ledig is ingelicht over de kosten voor de Staat van de financiële constructie. Volgens krantenberichten zou de Staat bij de Philips-deal 1,1 mil jard gulden aan belastingen zijn misgelopen. De Tweede Kamer zou destijds niet zijn geïnfor meerd over de enorme financiële gevolgen voor de Staat van die zogeheten technolease-construc tie. Volgens de constructie verkocht Philips in 1993 een deel van zijn kennis aan de Rabobank. De bank kon vervolgens het aan koopbedrag als investeringslast aftrekken en betaalde aldus veel minder belasting. In 1994 werd dezelfde constructie bij Fokker toegepast. Ditmaal zou de schat kist 770 miljoen zijn misgelopen. Premier Kok droeg als minister van Financiën in het vorige kabi net mede-verantwoordelijkheid voor het besluit om de construc ties toe te staan. In het debat bleek gisteren dat PvdA-Kamerlid Vos geluidsban den uit 1994 heeft laten uitwissen van een bijeenkomst waarin de Kamer vertrouwelijk werd geïn formeerd over het technolease- contract tussen Fokker en Rabo bank. Hij had daarvoor geen ex pliciete toestemming van de Ka mercommissie Economische Za ken, zeggen leden van deze com missi e. Vos is voorzitter van die commissie. Uit de banden zou af te leiden zijn geweest of de Ka mer destijds correct is voorge licht over de technoleasecon structie. De Rekenkamer kwam vorig jaar tot de conclusie dat de Kamer niet volledig is ingelicht over de financiële consequenties van de technolease. De Rekenkamer wil de de banden van het overleg met de Kamercommissie graag be luisteren. Vos liet ze begin vorig jaar echter wissen door de grif fier van de commissie. Volgens de woordvoerder van de Kamervoorzitter is het gebruike- Van onze Haagse redactie Den Haag - De vrijheid die minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) nu heeft bij burgemeestersbenoemingen moet verder worden ingeperkt. Hij zou alleen nog maar in 'zwaarwegende' en 'uitzonderlijke' gevallen mogen afwijken van de voordracht van de vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad. Dat zegt PvdA-Kamerlid De Cloe in een reactie op uitspraken van wethouder Broeders uit Loon op Zand. Volgens de wethouder wa ren de benoemingen van de 27 burgemeesters eind vorig jaar in Brabant 'helemaal voorgekookt' in Den Haag. De burgemeester slobbyisten van de coalitiepar tijen PvdA, WD en D66 zouden tevoren een verdeelsteutel heb ben gemaakt voor de posten: acht WD, acht PvdA, acht CDA en drie D66. In de vertrouwenscom missies zou 'poppenkast' zijn ge speeld. De Cloe, die namens zijn fractie over burgemeestersbenoemingen gaat, wil liefst geen woorden vuil maken aan de uitlatingen van de wethouder. „Alsof wij hier met pijltjes hebben zitten gooien. Er zijn in Brabant acht PvdA-bur- gemeesters benoemd. Als Broe ders zegt dat die tegen zin van de vertrouwenscommissies benoemd zijn, dan daag ik hem uit dat hard te maken." Toch laat ook De Cloe merken niet tevreden te zijn over de gang van zaken rond burgemeesters benoemingen. Er zou volgens hem heel wat 'heisa' voorkomen kunnen worden als Dijkstal wat minder mogelijkheden had om van de voordracht van de ver trouwenscommissie af te wijken. Nu doet Dijkstal dat jaarlijks in ongeveer 20 procent van de be noemingen. Hij kan afwijken wanneer er naar zijn mening 'bo venlokale belangen' spelen: bij voorbeeld de evenredige verde ling naar politieke kleur en het streven naar meer vrouwelijke burgemeesters. De PvdA wil daarvan af, zegt De Cloe. „Wij zeggen: geef meer ruimte aan de vertrouwenscom missie. Zij moeten tenslotte met de nieuwe burgemeester werken. De minister zou alleen in nog uit zonderlijke gevallen mogen af wijken van de voordracht, niet meer vanwege de politieke kleur of omdat het om een vróuw gaat," Vandaag en morgen houden de Europese ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken topoverleg in Huis ter Duin in Noordwijk. Nederland wil daar als EU-voorzitter natuurlijk goed voor den dag komen. Vandaar dat de tafelkleedjes gisteren nog eens extra wer den gestreken. foto anp Den Haag (anp) - Net nu er een fusie tussen twee ouderenpar tijen op til lijkt, dreigt er weer een kink in de kabel te komen. Zeventig verontruste leden van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) willen dat de onderteke ning van een samenwerkings overeenkomst tussen hun partij en de Unie 55+, die uiteindelijk moet leiden tot een fusie, wordt uitgesteld. Na eindeloze ruzies en afsplitsingen begonnen medio vorig jaar voorzichtige bespre kingen tussen de besturen van AOV, Unie 55+ en Senioren 2000. Het Kamerlid Hendriks, oud- AOV'er, werd buiten de gesprek ken gehouden en de Senioren van Jet Nijpels vielen al snel af. Na veel vijven en zessen kondig den AOV (twee Kamerleden) en Unie 55+ (één Kamerlid) eerder deze week aan dat zij vandaag een samenwerkingsovereenkomst zouden tekenen. Tegen dat voor nemen is nu een actiecomité bin nen het AOV te hoop gelopen. Dat wil dat er één ouderenpartij komt, dus inclusief de Senioren van Nijpels. Dat zal niet meeval len, zeker niet zo lang de huidige Kamerleden van AOV en Senio ren 2000 (die in de Kamer de Groep Nijpels heet) hun zetels blijven bezetten. Zij kunnen el- kaars bloed wel drinken. Daar komt bij dat ook de verhoudingen tussen het bestuur en de fractie binnen het AOV allerminst goed zijn. De Kamerleden Verkerk en Van Wingerden staan in be- stuurskringen bekend als 'Jut en Jul'. Door Elly Lammers Den Haag - „Alleen als bij standsmoeders bijvoorbeeld een gehandicapt kind hebben of zelf ziek zijn, ontkomen ze aan de sollicitatieplicht," zegt een medewerkster van de so ciale dienst in Vlissingen. De Tweede-Kamerleden kijken haar en haar vijf collega's van andere sociale diensten ver bijsterd aan. Sinds de invoering van de Nieu we Bijstandswet vorig jaar kun nen bijstandsmoeders gedwon gen worden werk te aanvaarden zodra het (jongste) kind vijf jaar is. Vroeger was die grens twaalf jaar. Maar een harde aanpak zo als de Kamerleden die nu horen, was toch niet de bedoeling. „Maar er zijn toch uitzonderin gen mogelijk gemaakt op strikt medisch-sociale gronden? U in terpreteert de wet wel heel krap," roept GroenLinks-Kamerlid Ro- senmöller. „Die uitzonderingsbe paling mag vrij ruim worden in gevuld. Jammer dat dat bij u niet is overgekomen," klinkt een te leurgesteld RPF-Kamerlid Van Dijke. Want volgens de wet moe ten de sociale diensten ook reke ning houden met de aanwezig heid van kinderopvang, de kan sen van de moeder op werk en met de visie van de moeder op haar opvoedingstaken. Maar ook in Heerenveen en in Gilze en Rijen blijken de gemeen telijke sociale diensten bijstands moeders iets te hardvochtig de arbeidsmarkt op te jagen. Enkele Kamerleden raken verhit. „Dit moeten we tot op de bodem op helderen," roept SP-Kamerlid Marijnissen. Tijdens de eerste dag van de hoorzittingen over de nieuwe bij standswet blijkt de miscommuni catie over de sollicitatieplicht voor bijstandsmoeders het grootst. Maar ook op andere vlakken is het nog lang niet koek en ei met die nieuwe bijstands wet, zo blijkt uit uitlatingen van zes maatschappelijk werkers van sociale diensten. De Kamer orga niseert de hoorzittingen, omdat ze wil weten of de wet goed werkt. Vandaag zijn de directeu ren van sociale diensten en wet houders aan de beurt; morgen de bijstandsgerechtigden. De nieuwe bijstandswet geeft ge meenten een grote zelfstandig heid. Die moeten ze voor alles ge bruiken om cliënten sneller aan werk te helpen en fraude te be strijden. Maar vorig jaar werd al duidelijk dat de nieuwe wet grote uitvoeringsproblemen met zich mee bracht. Zo moesten de socia le diensten alle cliënten opnieuw beoordelen. In de race om dat voor 1 januari 1997 te halen, kwamen veel diensten niet toe aan de tweede nieuwe taak, die van de 'activering voor de ar beidsmarkt'. „Activering? Tot nog toe nihil. Daar hebben we geen tijd voor," zegt D. Schutten van de sociale dienst in Almelo. Daarbij hadden de diensten grote problemen met de vereiste auto matisering. Computerprogram ma's klopten niet of waren nau welijks te verkrijgen. „Het was HET voorbereidend be roepsonderwijs (200.000 leerlingen) dreigt bijkans onbetaalbaar te worden als gevolg van sterk gedaalde leerlingaantallen. De kwali teit van de opleidingen staat onder druk en werk gevers vrezen een nijpend tekort aan vaklieden. Door Ap van den Berg ROOSKLEURIG zijn ze aller minst, de vooruitzichten voor het voorbereidend beroepson derwijs (voorheen: lts, lhno en leao). In een rapport van de zo genoemde Regievoerder ma- vo/vbo (coördinator voor over heden, scholen en branche-orga nisaties) staat dat ruim de helft van de opleidingen de onder grens van 45 leerlingen in de laatste twee leerjaren niet be reikt. Het vak installatietechniek is het grootste zorgenkindje: liefst negentig procent van die oplei dingen komt niet aan het mini maal vereiste aantal leerlingen van 45 in de bovenbouw. Kort om, de betrokken instellingen zullen alles uit de kast moeten halen om op termijn meer lood gieters, cv-monteurs, dakdek kers en gasfitters af te leveren. Tjalling Keuning van de Regie voerder mavo/vbo: „Het roer moet snel om. Anders krijgen we weer het verhaal van Poolse gastarbeiders die staan te drin gen bij de grens, terwijl we zelf meer dan voldoende arbeidspo tentieel hebben en genoeg ba nen." De merkwaardige situatie doet zich dus voor dat de vooruitzich ten met een vbo-opleiding lang niet slecht zijn. In de installatie techniek is de arbeidsmarkt zelfs licht overspannen. Bedrijven hebben soms moeite hun vacatu res op te vullen. „Dit heeft tot op de dag van van daag nog niet geleid tot een trek van buitenlanders naar ons land. Maar uitzendbureaus zijn al wel in dat gat gesprongen door uit zendkrachten kortdurende op leidingen te geven," reageert Mees Weststrate, bestuurder van de Industriebond FNV. Blij is hij allerminst met die ont wikkeling: „De kwaliteit van het geboden werk is minder, eyenals de arbeidsvoorwaarden. Je zou dus kunnen spreken van een wildgroei binnen onze eigen grenzen." Weststrate noemt de stand van zaken in de installatietechniek 'ronduit alarmerend'. De Indus triebond FNV wil op korte ter mijn een onderhoud met de ver antwoordelijke bewindsvrouw in de regering, PvdA-staatsse- cretaris Tineke Netelenbos van Onderwijs, omdat er ook twijfels zijn over andere onderdelen van het vbo. Elco Brinkman...voor bouwnijverheid nog geen nood... foto anp Daarnaast ziet Weststrate graag dat vbo-scholen en bedrijven, in samenspraak met bonden, op re gionaal niveau afspraken ma ken. „De één zegt aan welke werknemers behoefte bestaat, de ander probeert daarin te voor zien. Puur op regionaal niveau. Omdat men in Noord-Brabant misschien zit te springen om gasfitters, terwijl bij voorbeeld in Gelderland meer vraag is naar elektriciens." De metaal- en elektro-werkge- vers in de FME/CWM, die 'grote zorgen' hebben over het vbo, vinden ook dat scholen en be drijfsleven een betere samen werking tot stand moeten bren gen. „Vroeger zat een directeur van een bedrijf in het bestuur van een technische school. Wij willen zo'n soort constructie graag terug. Er was namelijk sprake van een goede wisselwer king. Nu niet meer, omdat de scholen voor beroepsonderwijs zijn opgegaan in grote molochs." De neergang van het leerlingen tal van lts Sint Joseph in Roos endaal is illustratief voor het al gemeen beeld in het vbo. De school telt 367 leerlingen. „Dat is nog maar de helft ten opzichte van twintig jaar geleden," herin nert directeur Frans van Haren zich. De opleidingen grafische techniek, transport/logistiek en motorvoertuigen zitten onder de limiet van 45 leerlingen. De Regievoerder mavo/vbo is van mening dat vbo-scholen dit aanzienlijke probleem vrij een voudig kunnen tackelen door onderling afspraken te maken over wie welke opleiding in een bepaalde windstreek voor zijn rekening neemt: „Daarmee kan de kwaliteit van de lessen wor den gewaarborgd. Het is niet no dig dat alle vbo-schollen alle op leidingen verzorgen." Staatssecretaris Netelenbosch hoopt de positie van het vbo voorts te versterken met haar Beroepsgerichte Leerwegen (het verbeteren van de opleidingen per augustus 1998). „De voor stellen monden uit in stevige studies, waarvoor je echt iets in je mars moet hebben. Waarmee je door kunt naar vervolgoplei dingen en een heel reële kans maakt op een baan," licht 'regie voerder' Keuning toe. Dit is echter onvoldoende om de crisis te bezweren. De interesse onder jongeren voor het be roepsonderwijs moet ook nieuw leven worden ingeblazen. Tech nische beroepen worden name lijk nog steeds in één adem ge noemd met sterk achterhaalde begrippen als vies, moeilijk, af stompend en slecht betaald. De FME/CWM wil meehelpen die vooroordelen de nek om te draaien. „Maar er moet ook écht inhou delijk aan de opleidingen wor den gesleuteld," vindt woord voerder Sjef van Woensel. „De opleidingen moeten praktijkge- richter. Nu worden jongeren die graag met hun handen werken gewoon weggepest met theorie en algemeen-vormende zaken. Het aantal uitvallers is niet voor niets gigantisch groot." Voorzitter Elco Brinkman van de koepelorganisatie Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) zet evenzeer vraagtekens bij de 'veralgemenisering van het vbo': „Als het aanleren van praktische vaardigheden in de knel raakt, komt de aansluiting met het leerlingwezen in gevaar. En het leerlingwezen is onze grootste toeleverancier van vaklieden." Brinkman is echter geen aart spessimist als het gaat over de toekomst van het vbo: „Werkge vers denken wel na over een rampenscenario, maar op dit moment is er voor de bouwnij verheid geen nood. Wij kennen nog geen tekort aan arbeids krachten. De bezetting van de afdelingen bouwtechniek in het vbo scoort zo slecht nog niet, al moet er wel wat gebeuren om ge zonde afdelingen overeind te houden." lijk dat banden van een commis sievergadering worden gewist. Ze vormen volgens hem slechts een hulpmiddel voor de griffier om zijn verslag te maken. Maar volgens CDA-kamerlid De Jong is het besluit om de banden te wissen genomen terwijl het verzoek van de Rekenkamer om de banden te kunnen krijgen er al lag. „En daar was ik, en met mij de Kamercommissie voor de Rijksuitgaven, verbolgen over." Deze commissie wilde de Reken kamer de ruimte geven de kwes tie goed uit te zoeken. HUISJE, BOOMPJE, beestje is het ideaal van elke Nederland Maar een huis op stand met voldoende bosschages en ga!( voor een eigen kennel, dat is slechts weggelegd voor de wi gestelden onder ons. Dat zijn doorgaans niet de ouders v;, een jong gezin. Vandaar dat wijken en gemeenten van dezea. lure langzamerhand vergrijzen. Het Gelderse Rozendaal, een welvarend villadorp, heeft daar om iets nieuws bedacht. Om de komst van jongeren te stir» leren, krijgen belangstellenden die niet ouder zijn dan 35e(l korting van bijna 20 procent op nieuwbouwwoningen tot vie ton. De belangstelling blijkt ernorm. Het aantal reacties in pers eveneens. Kan dit wel, is hier geen sprake van leeftijdsdiscriminatielf, dat mag toch niet meer, zeker niet na de laatste circulaire var staatssecretaris Terpstra. Natuurlijk is hier sprake van oude: scheid op basis van leeftijd; zodra er immers een grens gestel: wordt, wordt er verschil gemaakt. De vraag is echter of dat derscheid acceptabel is. ledereen vindt het gewoon dat er in de kieswet een leeftijds grens opgenomen is. Onder de 18 jaar wordt men immers nij geacht volledig zelfstandig te kunnen oordelen en dat is om een keuze te kunnen maken. Studiefinanciering evenmin eeuwig door. Wie na zijn 27e nog naar school wij wordt geacht het zelf te betalen. Je hebt je kans namelijk ge- had. Een verplichting om werkte zoeken bestaat niet meer aow-leetijd. Terecht vinden we, want in die fase van staan bestaat er recht op rust. De gemeente Leiden met instemming van de rechter jongeren onder de 27 een j® keervergunning voor de binnenstad. Wie jonge benen kan wel een paar meter lopen. Onderscheid naar leeftijd is, blijkt uit de voorbeelden, niet al tijd ongerechtvaardigd. Het hangt van het waarom af. En datis in het geval van Rozendaal redelijk. De gemeente wilees evenwichtiger leeftijdsopbouw van de bevolking en daarvoor een bruikbaar middel gevonden. Blijft de vraag of het stimuleringsbeleid sociaal aanvaardt» is. Moeten jongeren die zich een woning van ruim drie kunnen permitteren, wel voorgetrokken worden of zou ha blijkbaar beschikbare geld beter over een groter aantal minfc bemiddelden verdeeld kunnen worden? Maar dat is eenvraij van geheel andere orde. een ramp; We kregen herstelpro gramma na herstelprogramma," aldus W. Vriens van de sociale dienst van Gilze en Rijen. Daarbij brengt het strenger con troleren op fraude een heel nieuw 'papiercircus' op gang. Sommige sociale diensten hebben aan vraagformulieren die zestien kantjes tellen. Als cliënten een paar weken hebben gewerkt, moet volgens de nieuwe wet de aanvraagprocedure helemaal op nieuw beginnen. „Het is overbo dig gedoe, dat veel te veel tijd kost," klaagt N.F. Bakboord van de sociale dienst Delft. Niettemin concluderen de mede werkers dat de nieuwe wet een intenser contact met cliënten op levert. Daarbij blijkt de hechtere sa menwerking met arbeidsbureaus bijstandsgerechtigden nieuwe kansen te bieden. Vriens uit Gilze en Rijen: „De nieuwe wet geeft meer mogelijkheid tot maatwerk. Dat is een uitdaging. En het aan tal cliënten is inmiddels een beet je gedaald." Den Bosch - Organisator van kooigevechten B. Boon moet het be sluit van de gemeente Den Bosch om dit evenement te verbieden aanvechten voor de bestuursrechter. De 'gewone' rechtbank is hierin niet bevoegd. Dat heeft president Hofhuis van de recht bank in Den Bosch gisteren bepaald in een kort geding dat Boon had aangespannen tegen de gemeente. De omstreden kooigevech ten zouden in maart in een sporthal worden gehouden. Den Bosch verbood de keiharde gevechten vanwege het gevaar. Ook de ge meente wilde graag een oordeel van de rechter horen. Volgens Boon durft de Bossche president dat niet aan. Hij slaat diens ad vies om naar de bestuursrechter te gaan in de wind en gaat in plaats daarvan in beroep. Den Haag - Dr. L. Ginjaar is gisteren gekozen tot fractieleider van de VVD in de Eerste Kamer. De huidige fractievoorzitter, Korthals Altes, wordt op 11 maart hoogstwaarschijnlijk voorzit ter van de Eerste Kamer. Ginjaar (68) was minister van Volksge zondheid en Milieu in het kabinet Van Agt-Wiegel (1977-1981). Van november 1986 tot oktober 1991 was hij partijvoorzitter van de WD. De fractieleider in de Senaat heeft een adviserende stem in het hoofdbestuur van de VVD en speelt ook een belangrijke rol bij kabinetsformaties. Den Haag - In zijn woonplaats Den Haag is zondag oorlogsheld generaal-majoor-vlieger Dirk Asjes overleden. Dat heeft de fami lie gisteren meegedeeld. Asjes, die met zijn moedige en verstandi ge optreden tegen Japan de Militaire Willemsorde verdiende, werd 85 jaar. Asjes leidde en plande in 1944 vanuit Australië vluchten naar het door Japan bezette Nederlands-Indië. Het wa ren aanvalsvluchten, fotoverkenningsvluchten en zoekactiesnaar vermiste maten.Hij deelde zichzelf op de gevaarlijkste vluchten in en verliet altijd als laatste het strijdtoneel. Groningen - Studenten melden zich steeds later aan als eerste jaars. Dat stelt de Informatie Beheer Groep (IBG), het instituut voor de studiefinanciering. Tot 1 februari hebben in totaal 57.963 mensen de IBG laten weten belangstelling te hebben voor een vol tijdstudie. Vorig jaar omstreeks deze tijd waren dat er 64.573 en het jaar daarvoor 73.063. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het hoofd van Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), Nico Buis (57), heeft anderhalf jaar na zijn aanstelling besloten op te stappen. De vice-admiraal b.d. zegt zich thuis te voelen in de 'puur ambtelijke' sfeer bij de dienst. De oud-marineman wordt met ingang van 1 mei algemeen direc teur bij het bergings- en sleepbe drijf Smit Internationale. Het BVD-hoofd heeft zijn ontslag gisteren officieel ingediend bij minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken). „Ik bleek toch geen landrot te zijn. En mijn werk bleek veel ambtelijker dan in mijn marine- tijd. Ik werd er chagrijnig van," aldus Buis gisteren over zijn on verwachte vertrek. Buis, voorheen bevelhebber der zeestrijdkrachten, volgde acht tien maanden geleden Arthur Docters van Leeuwen op, die bij het Openbaar Ministerie voorzit ter van het college van procu reurs-generaal werd. Volgens in gewijden zou Buis zich ergeren aan de aan de beperkingen die de politiek de BVD heeft o; zoals de regel dat alleen on® zeer strikte voorwaarden - 0 schriftelijke toestemming 'a drie ministers - verdachten m» gen worden afgeluisterd. Ook heeft de oud-marineman 0 moeite mee dat de BVD zich nri met de strijd tegen de georgani seerde misdaad mag bezighou den. „Er is in de wereld geen®' kele inlichtingenorganisatie zich niet met de georganiseer® misdaad bezighoudt. De BVD ij dat door de Kamer verboden. Da is heel jammer," aldus Buis. vol gens hem heeft dit tot gevolg ®1 de BVD nu soms achter 'futilitei ten' aanjaagt. Minister Dijkstal verklaarde gis teren 'begrip' te hebben voo Buis, maar zei het te betreure dat de overstap al zo snel komt (ADVERTENTIE) Waar moet ik als startende ondernemer beginnen? Bij de Startersdesk van de Belastingdienst. Wie als startende ondernemer vragen heeft over belastingen, kan voortaan terecht bij een speciale balie van de Belastingdienst de Startersdesk. Kom langs of bel voor meer informatie gram de BelastingTelefoon voor ondernemers: 0800-0443. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. MINISTER Winnie Sorgdra van Justitie wil dat criminel drugsverslaafden die bij de litie kind aan huis zijn, vol gend jaar gedwongen afkick in een inrichting. Dat plan hangt aan een nieuw wetson werp dat de rechter de moge üjkheid biedt iemand maxi maal twee jaar op te sluiten te laten afkicken. Rotterdam experimenteert er al mee in1 West-Brabantse Ossendrech Het enige verschil is dat de Rotterdamse ex-verslaafde e nu nog vrijwillig binnenstap Al is de keus beperkt; Ossen drecht of de cel in Rotterda Door Romain van Damme Ossendrecht - 'Het-niet-zeuren-m noemt algemeen directeur Arend K van de Stichting Opvang Verslaa (SOV) de manier waarop in Ossend geprobeerd wordt ex-verslaafden eindje op de goede weg te helpen. Het past uitstekend bij de algemee recteur. Type recht-voor-zijn-raap, spraak is afspraak en verder niet ze Sinds oktober pendelt de organis deskundige tussen Rotterdam en werkterrein in Ossendrecht, het voo lig officiershotel op de Koningin Wi minakazerne. Daar wonen nu vijfentwintig Ro damse ex-verslaafden die een seri poging willen ondernemen drugsvri rug te keren in de maatschappij. K „Het zijn langdurig verslaafden die sen de 25 en 35 jaar oud zijn. 'Licht minelen' die vaak veroordeeld zijn door gebrek aan cellen op straat blij „Ze zijn jaren verslaafd en moeten geld komen, anders kunnen ze geen kopen. Dus wordt er regelmatig een open gebroken of een kraakje geze mensen die in de wijken voor de m overlast zorgen." Schrik In Ossendrecht en omgeving schro ze zich een hoedje toen ze van de R damse plannen hoorden. Die sch taaldezich in een groot aantal hand ninger. tégen en een actiegroep moord en brand schreeuwde toe" tijdje geleden drie ex-verslaafden het her klommen en in de duisterni dwenei. Ze hadden zin in een pilsje, klaarden ze later hun uitje. Die die zitten inmiddels in een R damse cel. Want regels zijn regels zich net houdt aan de afspraken vertrecken. „Maar ach, met die dri het allemaal wel mee. Ze zijn snel g en ziten nu inderdaad vast in R dam. "e zitten hun straf uit." Ver v®g van het landelijke Ossen dat de schrik inmiddels te boven i rust gesteld door een druk bez 'open dag' en informatie van de werkers. „We blijven het maar z Hier sitten geen zware criminele bijvoorbeeld gehandeld hebben in eren kilo's heroïne. Die komen hi niet, want het experiment is niet hen opgezet." Voor de omgeving is het ook een k~ van wennen geweest, denkt de alg directeur. „Er is een klankbord waarin omwonenden zitten. Ie heeft al aangeboden schaakles te geven en een kunstenaar uit de bu' Door Rinze Brandsma Nijmegen - „Ik denk niet da de zaak onderuit gaat. Al i de wens misschien de vade van de gedachte. Omdat i niet kan accepteren dat boe ven in de maatschappij vri rond blijven lopen." De Nijmeegse hoogleraar straf recht dr.P.Tak volgt het 'Hak kelaar'-proces met meer dan ge wone aandacht, als kenner va kroongetuige-regelingen en an dere deals met criminelen. Daar om ook was hij - op verzoek va de officieren van justitie - ee van de getuige-deskundigen di de Amsterdamse rechtbank tij dens het proces een uiteenzettin gaf over de praktijk van dergelij ke regelingen in andere landen. Voor hij, aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen, hoogleraar ae Inleiding tot de Rechtsweten «.aPPen word, was hij drie jaa otncier van justitie bij de recht bank m Den Bosch. |i. gelooft dat de rechtba" vrijdag 7 februari zeker tot ee veroordeling komt van de Ha' Keiaar. De deals met de crimin m °ongetuigen Abbas en Ka man deugen op zich. Al verdie met alles een schoonheidsprijs. en zaak staat voor prof.Ta voorop, 'aj weet dat ik daar mijn wereldje op aangevallen z orden: „Voor het vertrouwe van de burger in de strafrecht zal het ongelooflij t zijn als de zaak onderu ou gaan. Dat zal het vertro' en van de mensen schokken." ueven moeten gepakt worden. K Vlnd van wel. Al weet ik, d

de Stem | 1997 | | pagina 4