Docters van Leeuwen in opspraak Verpleger bekend als 'Engel des Doods' Insulinespuiten nog steeds een raadsel De Laafjes smullen er al van! Rechtbank spreekt 'drugs-opa' vrij f lesreluct Krakers klaar voor verzet ontruiming Machtsstrijd artsen dupeert verslaafde Beeld van Johnny Meijer moet verhuizen Schiphol onderschepte veel harddrugs in '96 Je kunt geen agent bij elke koeienvlaai met paddestoelen posteren A2 BESTEM BINNENLAND A3 Beïnvloeding van Hoge Raad' Radio-felicitaties aan koningin moeten blijven Vrouw steelt 2,5 miljoen van baas EBRUARI 1997 Brittannië en Ierland: "t en woensdag af en toé in de heuvels mogelijk sneeuw. Donderdag ;n idoosten wat zon, maar westen van Ierland en and opnieuw regen. De rekt daar weer flink aan. a donderdag rond 8 gra- n Ierland ongeveer lo en Luxemburg: Veel be ng en af en toe regen. ~rdag meest droog en ge- zon. Middagtempera- ngeveer 6 graden, in de nen rond 3 graden. - en Midden-Frankrijk; ewolking en af en toe re- p de toppen van de Jura Vogezen natte sneeuw, ogere temperatuur met "a op woensdag uiteenlo- van 12 graden in Bretag- 8 in de Elzas, donderdag 1 iets frisser. Frankrijk: Snel toene- e bewolking en af en toe In de Alpen boven de meter wat sneeuw. In het te zuiden en in de Pyre- waarschijnlijk droog, erdag van het westen uit 'r steekt een stevige Mis- p. Stijging van tempera met maxima uiteenlopend 1 graden rond Lyon tot 14 t zuiden. ■gal: Flinke perioden met en droog. Kans op mist. 's de kust maxima rond 16 en. je: Flinke perioden met en droog, maar langs de van Biskaje op woensdag bewolking en kans op wat egen. Langs de Costa's nlopend van 15 graden bij 'dorm tot 18 langs de Costa ol. lorca en Ibiza: Flinke pe en met zon en droog. Mid- emperatuur oplopend tot -veer 17 graden, Woensdag nog geregeld maar donderdag meer be ing en met name langs de ia en in het zuiden enkele e buien, mogelijk met on- r.Maxima rond 14 graden, r in het noorden en don- •dag langs de Adria aanmer- 'jk lager. ekenland en Kreta: Woens- nog geregeld zon en droog, derdag meer bewolking en ral langs de westkust kans een bui. Maxima rond 13 den, in het noordoosten op- end tot 8 graden, itsland: Veel bevolking en .t name woensdag perioden t regen, in de Middelgeberg- natte sneeuw. Donderdag het noorden en midden een "ele opklaring en middag- -peratuur rond 5 graden, itserland: Veel bewolking vooral aan de noordkant de Alpen perioden met euw, beneden de 1200 meter en. stenrijk: Bewolkt en woens- g aan de noordkant van de 'en sneeuw, in Karinthië en -iermark geregeld zon. Don- rdag ook elders kans op eeuw. 9 10 11 12 13 14 15 eren ag; 7. apart; 8. einde; 9. gesel; 10' stras. doende; 4. gebekt; 5. tang; 6. dans- jidt: "boven-to-on". 5JFS 'jsjoq do doou>i 'sW38' Jeeq 'ssjug jajs 'ueui ueA japnol WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 ,)0Or Rinze Brandsma nen Haag - Onder collega's in je bejaardenflat Waalsdorp stond hoofdverpleger André du M- bekend als iemand die de spuit onder handbereik Collega's maakten grap- over hem; 'Spuit Elf' werd juj wel genoemd, en 'Engel des Doods'. rverpleegkundigen klet- onder elkaar als er weer eens geheimzinnig werd gedaan over het zoveelste dubieuze sterfgeval: Is André misschien langs ge- f-eest?" Ze wisten dat als die er bij kwam, de situatie snel ver slechterde. Zelf begreep André, beschuldigd wegens moord op zeven gefortu neerde Haagse hoog-bej aarden door middel van de morfine- en insulinespuit, niets van die praatjes. Snikkend, zijn zakdoek steeds paraat, met verstikte stem probeerde hij de rechtbankpresi dent duidelijk te maken dat hij alleen uit menslievendheid han delde. Dat hem moord in de schoenen werd geschoven, door het ont houden van voedsel, drank en verzorging, dat had hij - huilde hij - 'als zeer kwetsend ervaren'. Al zei hij daar zelf meteen bij dat het slecht te rijmen valt met de diefstallen die hij pleegde in de woningen van de demente, blinde en doodzieke bejaarden van wie de zorg aan hem was toever trouwd. Een verpleegkundige uit de luxe Waalsdorp-verzorgingsflat ge tuigde gisterochtend tijdens het proces tegen de twee Haagse be jaardenverplegers André du M. (40) en zijn zwager John H. (37) dat in het huis vaak gezegd werd dat hoofdverpleger André 'wat erg ver ging': „Hij gaf regelmatig en op eigen houtje medicijnen aan patiënten, waar artsen terug houdend waren. Zoals morfine." Zijn voorraad medicijnen spaar de hij op als bij een sterfgeval bij voorbeeld morfine over was. Daarvan hield hij geen enkele ad ministratie bij. Toen hij in Waalsdorp ontslag nam om met John mevrouw Sloos-Fischer te gaan verzorgen nam hij die medi cijnen mee. De miljonaire trouw de binnen de kortste keren met de bijna zestig jaar jongere John. Kort daarop stierf ze. John erfde haar hele vermogen van bijna 4 miljoen, André kreeg daarvan 1,6 miljoen om 'te delen in het geluk'. Ook op de tweede dag van hef proces van de 'Haagse moord- verplegers' werd de verdachte hard ondervraagd door de recht bank. Zo bleef de ervaren hoofd verpleger erbij dat hij niet wist dat morfine het leven snel kan bekorten. De rechtbankpresident mr.. L.Verheij smaalde: „Dan bent u zeker de enige verpleeg kundige die dat niet weet. Elke leek weet dat. En als dat al zo was, waarom juist om die reden er nooit een arts bij gehaald?" Bij zijn eerste 'euthanasie', via een insuline-injectie op zijn ernstig zieke schoonmoeder in 1980, had André er niet bij stil gestaan om er een arts of specialist bij te ha len. Hem was gevraagd 'wat te doen' tegen haar ongemak van voortdurend overgeven. „Dat is toch te verbijsterend voor woor den, onbegrijpelijk, dat een ver pleegkundige niet denkt aan de mogelijkheid van pijnbestrijding en wel een spuit met insuline haalt?" De snikkende, huilende André was voor de rechtbank een groot contrast met de koele, noncha lante,-schouderophalende zwager John, die de rijke weduwe haas tig om haar geld trouwde. Uit de zeven sterfgevallen bleek dat hij steeds zelf besloten had om naar de spuit te grijpen, meest met morfine. Artsen haalde hij er niet bij, hij overlegde hooguit met aanwezige familieleden. Vandaag wordt het proces, dat tot gisteravond laat doorging, afgerond. Den Haag (anp) - De voorzitter van het college van procureurs generaal, mr. A. Docters van Leeuwen, heeft eind vorig jaar ge probeerd de Hoge Raad te beïnvloeden in een strafzaak rond drugshandelaren. Dit zegt advocaat mr. G. Meyers ut Amsterdam naar aanleiding ran een arrest van de Hoge Raad Meyers vindt het een 'absolute schande' dat iemand die niets met de zaak te maken heeft, zich bemoeit met lopende processen. Volgens hem heeft Docters van Leeuwen geprobeerd een lid van Openbaar Ministerie (OM), die eerder door het Amsterdamse was teruggefloten, schoon te praten, Brief De 'super procureur-generaal' deed dit door een brief te schrij ven aan het hoogste rechtscolle ge, waarin hij het opneemt voor daagse procureur-generaal H. den Os. Dit lukte niet, zo blijkt uit het gisteren gewezen arrest van de Hoge Raad. De Hoge Raad gaf in het arrest gerechtshof uit Amsterdam gelijk in zijn beslissing van april vorig jaar. De al jaren slepende was in Amsterdam terecht gekomen na een verwijzing van de Hoge Raad. Het Amsterdamse hof verklaarde het OM niet-ontvankelijk, omdat Haagse OM, in de persoon van Den Os, 'mede-verantwoor delijk' was voor de leugens van twee politiemensen, de omstre den CID-ers F. van der Putten en Ammerzoden/IJsselmuiden (anp) - Voorzitter J. Pommer ran de Federatie van Oranje verenigingen zou het bijzon der betreuren als de radio- ielicitaties aan het adres van het Koninklijk Huis inder daad worden afgeschaft. Henk van Hoorn, hoofd HOS-radio vindt de felicita ties uit de tijd. Burgemeester Markusse van feelmuiden is er zelfs fel tegen dat de NOS-radio zou stoppen met de feiicitatie- hoodsehappen. De discussie b ontstaan nadat de publie ke zenders vorige week, door een foutje in de organisatie, tergaten de jarige koningin Beatrix te feliciteren. „Het gaat wel om onze vorstin," •daagt Markusse. »ik heb het ook gemist, ja," ®gt Pommer, in het dage- njks leven burgemeester van Ammerzoden. K. Langendoen. Die verklaarden in eerdere fasen van de strafzaak als getuige dat er bij de opsporing van twee verdachte drugshande laren geen drugs waren doorgele verd. Later bleek dit wél het ge val: drie partijen softdrugs zijn als 'lijntester' doorgelaten, de verdachten werden gepakt bij de ontvangst van 1100 kilo cocaïne. Met het misleiden van de rechter verspeelde het OM het recht op vervolging, vond het hof. De twee mannen, de Nederlandse zaken man J.H. en een Colombiaan, werden april vorig jaar meteen vrijgelaten. Zij hadden er toen ruim drieënhalf jaar onterechte gevangenisstraf opzitten. De afstraffing van het OM door het Amsterdamse hof bewoog Docters van Leeuwen ertoe op 14 november 1996 een brief te stu ren aan de strafkamer bij de Ho ge Raad, met als doei de reputatie van de betrokken procureur-ge neraal Den Os overeind te hou den. Docters van Leeuwen voert daarbij aan dat uit onderzoek was gebleken dat Den Os niet op de hoogte was geweest van een aantal als elementair aangeduide onderdelen van de doorleverme- thode, zoals die feitelijk in Dor drecht was toegepast. „Pas door het onderzoek van de Parlementaire Enquêtecommis sie is de Delta-methode, toen be kend als de Wierenga-methode, als zodanig gedefinieerd," aldus de brief van Docters van Leeu wen. Voor een behoorlijke recht spraak moest dit, in de ogen van Docters van Leeuwen, ter kennis komen van de Hoge Raad. De Ho ge Raad negeerde de brief, omdat deze niet van de procureur-gene raal bij het Amsterdamse hof, die de cassatie had ingesteld, afkom stig was. Advocaat mr.. G. Meyers denkt dat de zaak grote gevolgen zal hebben. Zo kan justitie er in zijn ogen niet omheen procureur-ge neraal Den Os en de twee politie mensen te vervolgen wegens meineed. Gebeurt dit niet, dan zal Meyers die vervolging via een speciale procedure proberen af te dwingen. Daarnaast kan justitie een scha declaim van miljoenen tegemoet zien voor de ruim drie jaar die cliënt H. van Meyers ten onrechte vastzat. De andere ex-verdachte is na zijn vrijlating teruggekeerd naar Colombia. Een woordvoerder van Docters van Leeuwen laat weten dat er 'niets stiekems' is aan de brief. De advocaten kregen een af schrift, zodat zij konden reage ren. Amsterdam lijkt in de ban van de verplaatsing van beelden van de helden van Mokum. Na Wim Kan en Corry Vonkdie van het Leidseplein verdwenen, is het nu de beurt aan Johnny Meijer (midden). Het beeld van de ooit befaamde accordeonist staat op de Elandsgracht tussen Johnny Jordaan (links) en Tante Leen (rechts). De maker van de laatste twee beelden, Kees Verkade, is ont stemd dat tussen zijn werk een vreemd beeld staat. Het beeld van Johnny Meijer zal dan ook binnen een maand een nieuwe plaats krijgen op de Elandsgracht. foto anp Nijmegen (anp) - In de Nij meegse wijk Weezenhof heb ben bewoners gistermiddag opnieuw tientallen injectie spuiten gevonden. De spuiten lagen in een bosje. De politie heeft nog geen idee waar ze vandaan komen. Zondag lagen in een speeltuintje in de wijk driehonderd lege en gevulde insulinespuiten. Het Academisch Ziekenhuis Nijme gen St. Radboud onderzoekt de inhoud van de spuiten. Volgens de politie zijn sommige spuiten als pijltje gebruikt. De zondag gevonden spuiten ble ken zogenaamde insulinepennen te zijn, waarmee diabetici zich zelf kunnen injecteren. Zes van die pennen waren rechtop onder aan een glijbaan in de speeltuin ingegraven. Als een kind erin ge gleden was, had dat ernstige ge volgen kunnen hebben. Artsen en apothekers uit de wijde omgeving van Nijmegen hebben inmiddels verklaard niet zo'n grote voorraad insulinepennen in huis te hebben gehad. In de speel tuin vond de politie een'medicijn- doosje met de naam van een Ub- bergse arts en van een patiënt, maar die weten beiden zeker dat zij geen insulinespuiten kwijt zijn. Gebruikte insulinespuiten wor den afgeleverd bij de GGD, die voor vernietiging zorgt. Ook bij de GGD en bij de beide Nijmeeg se ziekenhuizen is niets bekend over diefstal van zulke spuiten. (ADVERTENTIE) Want de Efceling trakteert! Als u vóór 3 maart een Efteling- abonnement neemt, krijgt u f7,50 korting op de abonnementsprijs van f 140,=. Stel u eens voor, dan kunt u een heel seizoen lang onbeperkt genieten van de Efteling! Bel dus snel 0416-288157 voor een inschrijfformulier. 1"Vf— i-- Haarlem (anp) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren de 76- jarige W. M. uit Suriname wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken van drugssmokkel. Tegen een tweede Surinaamse 'drugsopa', de 64-jarige K. K., werd twee jaar cel geëist. De twee behoren tot een groep van in totaal vier Surinaamse be jaarden, die 15 november vorig jaar op Schiphol werden gearres teerd met cocaïne in hun bagage. Volgens hun advocaat, mr.. J. Gaasbeek, zijn de opaatjes mis bruikt door de drugsmaffia in Suriname. Gaasbeek schreef eerder een brief aan de Surinaamse rege ring, waarin hij maatregelen vraagt tegen de inzet van bejaar den als drugskoerier. De Suri naamse ambassade in Den Haag heeft inmiddels in een standaard brief laten weten dat Paramaribo aandacht besteedt aan de kwes tie. M. bracht ruim zes kilo cocaïne naar Nederland in een koffer, die hem op vliegveld Zanderij in Pa ramaribo was aangereikt. Vol gens de man heeft hij echter nooit toestemming gegeven om de kof fer onder zijn naam te vervoeren. In een koffer van medeverdachte K. vond de politie ruim zeseneen- halve kilo cocaïne. De man verklaarde dat hij in op dracht van een onbekende een koffer naar Nederland had mee genomen. Die persoon had zijn visum en ticket geregeld. oorSaskia Belleman (anp) alkmaar - Er kleven risico's a,a[i het gebruik van psyche- 'elische paddestoelen, maar le zijn beperkt en aanvaard- a<ir1 De gevaren van het ge- huk zijn te vergelijken met 'e van cannabis. Volgens de h]der Stichting, het centrum 01 verslavingsproblematiek Alkmaar, zijn de risico's j*n een verbod vele malen S °ter dan de risico's van een - °ereguleerde - verkoop. h® stichting belegt morgen een ^Posium °ver eco- en smart- om i'n Hearlem in een poging j,.:voor hulpverleners enige frid te schePPen in het aankj meer overzichtelijke 2°d ,van verdovende „kende middelen. aar 's grote behoefte aan," en op- kiw fvln van de stich- in?''1 krijgen tegenwoordig f n« spreekuur waarop xtc-ge- bruikers hun tabletten laten tes ten, meer vragen over paddestoe len dan over pillen. Er verschijnt enorm veel nieuws op de markt de laatste twee, drie jaar. Varië rend van onschuldig, tot een tik- kie of juist hartstikke gevaar lijk." Laat één ding duidelijk zijn, zegt Seijes. „De verbreding van de drugstrend vinden we zorgwek kend. Alleen moeten we niet weer de weg van een verbod gaan. Dat vermindert de vraag niet en ver groot het risico voor de volksge zondheid. Het had met xtc ook niet mogen gebeuren. Door mid del van het testen van pillen pro beren we de grootste ongelukken te voorkomen. Dat biedt natuur lijk nooit een garantie. Helaas is het met de huidige politieke ver houdingen niet haalbaar om te rug te gaan naar het gedogen." Het eveneens verbieden van pad do's is een heilloze weg, vindt Se ijes. „Als je reguleert, kun je toe zicht houden op het gebruik van bestrijdingsmiddelen, van mest, de omstandigheden waaronder ze worden gekweekt. Bovendien kun je goede voorlichting en pro duct-informatie geven. Er zijn bepaalde paddestoelen die ik hier niet op de markt wil hebben. Ze zijn momenteel gelukkig niet te koop in Nederlandse winkels. Zodra je paddo's tot een puur il legale affaire maakt, verlies je el ke controle op de markt. Kun je er geen voorwaarden meer aan stellen." Jongeren, zegt Seijes, krijgen de eco- en smartdrugs tegenwoordig 'door de strot gewrongen'. Neder land telt inmiddels ruim zeventig smartshops. De koopwaar wisselt voortdurend. „Dat kun je alleen reguleren als je het niet verboden maakt, want dan duikt het op de gekste plekken op. Bovendien ko men kaalkopjes overal in de na tuur voor. Je kunt toch geen agent in elke berm en bij elke koeienvlaai posteren?" Volgens Seijes zijn de sinds kort razend populaire paddestoelen eigenlijk alleen echt riskant voor mensen met psychische klachten, of een slechte lichamelijke condi tie. „Maar die moeten van alle drugs afblijven." Een overdosis paddestoelen ne men is nauwelijks mogelijk. Hoe wel er één voorbeeld bekend is, zegt Seijes. Een Fransman veror berde in 1993 in totaal 50 tot 70 kaalkopjes. „Normaal braak je die uit. Hij niet. Hij ging dood." Zijn pleidooi geldt niet alleen paddestoelen. Seijes: „Het gaat op voor de meeste artikelen die eco- en smartshops verkopen, va riërend van het libido bevorde rende yohimbe, tot cactussen en opwekkende dranken zoals gua- rana en ginseng. Ik heb liever dat het daar normaal in een doosje of flesje met een duidelijk etiket er op verkrijgbaar is, dan onder de toonbank zonder het bijbehorend verhaal. Want legaal of niet le gaal: pas ermee op, want het blijft linke soep." De psychedelische paddestoelen, de zogenaamde paddo's A. J J/ V5 Een van de leukere vaste onderdelen in schoolkrantjes en clubbladen is de rubriek 'Wist u dat?' waarin wetens waardigheden, onthullinkjes en andere trivialiteiten de revue passeren. Ook het clubblad van de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken heeft een rubriek die 'Wist u dat?' heet. Dat is echter geen opsomming van feitjes uit het ver leden, maar een gebiedend wijsje met het oog op de toe komst: uitvegen die boel. Zo'n Kamercommissie moet je ook niet lastigvallen met wissewasjes van vroeger. Je moet op zoek naar het commissielid dat met het oog op zijn ooit te publiceren memoires de ongetwijfeld uitgeschreven, vertrouwelij ke notulen van zo'n geheime vergadering heeft be waard. Geluidsopnamen met mogelijk compromitterende ge sprekken kun je in principe uitwissen, al ging dat iemand als Nixon overigens niet al te best af Eventuele banden die je als politicus hebt met het bedrijfsleven zijn wat moeilijker weg te moffelen. Persoonlijk zou ik geen problemen hebben met vrijge ven van dergelijk geluidsmateriaal, want als die opna men destijds met Philips-apparatuur zijn gemaakt, is het niet eens zeker dat er ooit iets op die banden heeft gestaan. MERIJN Schiphol (anp) - Het speciale Schipholteam van marechaussee en douane heeft het afgelopen jaar 1500 cocaïne en 31 kilo heroïne onder schept. De gezamenlijke straatwaarde van de harddrugs was zo'n 150 miljoen gulden. Persofficier van justitie C.J. Hemmes-Boender noemde de aantallen gisteren in het actualiteitenprogramma Netwerk spectaculair. Alleen al het aantal aangehouden smokkelaars is met ruim de helft toegeno men. Vooral smokkel door middel van het inslikken van bolletjes met drugs is populairder geworden. De stijging van het aantal gepakte koeriers en de grotere hoeveelhe den is volgens de douane en de marechaussee vooral te wijten aan de bundeling van de krachten. Het speciale Schipholteam is sinds 1993 actief. Amsterdam (anp) - De politie in Amsterdam gaat vanochtend het krakersbolwerk Villa Omval aan de Amstel ontruimen. De gemeente heeft de krakers en buurtbewoners op de hoogte gebracht. Villa Omval, een uit 1923 dateren de villa, moet wijken voor kan toorgebouwen die rond de Rem- brandttoren komen te staan. De rechter bepaalde vorige maand dat de door architect Joseph Her man ontworpen villa mag worden ontruimd. De bewoners probeer den vervolgens tevergeefs de ont ruiming met een kort geding nog tegen te houden. De krakers hebben het pand en de omringende tuin zwaar gebarrica deerd met autowrakken en houten schotten. Ze hebben gezegd zich tot het uiterste te zullen verzetten. Volgens een van hen heeft de poli tie twee dagen nodig voor de ont ruiming. „We hebben voldoende proviand." De krakers willen niets zeggen over hun strategie. „Dat is een surprise." De bewoners van de woonboten die langs het smalle weggetje de Omval in de Amstel liggen, heb ben van de gemeente het advies gekregen hun auto elders te par keren. Een woonbootbewoonster en haar man blijven tijdens de ontruiming thuis. „De mensen in de Villa zijn aardige mensen, maar misschien komen er mensen van uit de stad. Voor je het weet krijg je een steen door de ruit," aldus de vrouw. De meeste woonbootbe woners steunen de krakers. Ze zijn bang dat ook zij in de toe komst moeten wijken, omdat hun boten het uitzicht verpesten. Kra kers namen vijf jaar geleden hun intrek in de villa. Sindsdien ver bleven er steeds zo'n dertig men sen. De villa bood onder meer on derdak aan illegale vluchtelingen. Villa Omval is een van de bekend ste krakersbolwerken die mogen worden ontruimd. Ook de panden aan de Sarphatistraat, Hobbema- kade, P.C. Hooftstraat en Heren gracht mogen worden ontruimd. Schiedam (anp) - De politie van Schiedam heeft een 37-jarige vrouw aangehouden die ervan wordt verdacht de afgelopen tien jaar 2,5 miljoen gulden te hebben gestolen van het bedrijf waar zij werkte. Dat maakte een woord voerster van het Openbaar Minis terie gisteren bekend. De vrouw werkte bij een bedrijf aan de Lange Haven in Schie dam. Justitie wil verder geen me dedelingen doen over het bedrijf en evenmin ingaan op de vraag hoe het mogelijk is dat de vrouw zo lang haar gang kon gaan. Het geld werd naar de eigen rekening van de vrouw overgemaakt. Het onderzoek in deze zaak loopt nog. Amsterdam (anp) - Een verslaafde gedetineerde in Amsterdam dreigt het slachtoffer te worden van een strijd tussen artsen over de vraag wiens opvatting het zwaarst weegt bij de behan deling in de gevangenis: die van zijn behandelend arts of die van de medicus in de inrichting. foto anp Dat bleek gistermiddag tijdens het kort geding dat H. van der M. aanspande tegen de staat en te gen twee artsen van De Weg, on derdeel van de Bijlmerbajes. Van der M. is al 25 jaar verslaafd. Sinds hij op 5 december achter de tralies belandde wegens mishan deling van zijn vriendin, krijgt hij dagelijks 50 milligram metha don. Dat is aanzienlijk minder dan de 120 milligram die hij van de GG&GD kreeg voordat hij over de schreef ging. Volgens de GG&GD arts G. van Brussel was voor die hoeveelheid gekozen, omdat Van der M.'s ge zondheid slecht is. Door een ver slaafde precies zoveel methadon te geven als hij nodig heeft, ge bruikt hij er geen andere drugs naast, en kan zijn gezondheidssi tuatie stabiel blijven. De artsen in de bajes zouden Van der M. in levensgevaar gebracht hebben door hem te weinig methadon te geven. De artsen van De Weg zien methadon slechts als middel om gedetineerden te laten afkicken, door het geven van steeds lagere doseringen. Zijn advocaat sluit niet uit dat Van der M. in de gevangenis weer het gemakkelijk verkrijgbare heroïne is gaan gebruiken, wat zijn verbeterde gezondheidstoe stand zou kunnen verklaren. Volgens Van Brussel is hier spra ke van 'een strijd tegen de ver slaafde, in plaats van tegen ver slaving'. Uit een richtlijn van de cember 1996 blijkt dat het minis terie van Justitie inrichtingsart sen in gevallen zoals die van Van der M. aanraadt om de onder- houdsdosering methadon voort te zetten en de behandelend arts te raadplegen. Dat is hier niet ge beurd. De zaak is ook voorgelegd aan het Medisch Tuchtcollege, maar die behandeling laat nog maanden op zich wachten. De rechtbank doet op donderdag 13 februari uitspraak.

de Stem | 1997 | | pagina 3