UK Terholen krijgt nieuw woonwijkje Folder in strijd tegen parkeerchaos in Hulst tijdens zomermaanden DE STEM Meisjesschool maakt plaats voor bungalows DAG KLAPPER Plan voor verbeteren verkeersveiligheid in de 'Ruit van Axel' 'Kunstbende van kracht' Vader en zoon baron Collot d'Escury: landbouwpioniers Onderzoek naar minder ingrijpende sanering Hulster Oranjebolwerk PËSTEM ZEELAND C2 Tien huizen voor particulieren Dominee voor Axel editie zeeland Paardenfokker uit Axel boekt succes op keuring Jongen uit Hulst ongedeerd na botsing met auto Zoon Karei x 59 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 V DIV, Tilburg /v Gemeente Halderberae Van Melle Stichting Tn Caritate' Roosendaal Stichting Tn Caritate', Roosendaal De Zorgboog, Bake) De Blauwe Kamer, Breda De Zonnebloem, Breda De Hondsberg, Oisterwiik De Hondsberg, Oisterwijk Hans Vrinten Schoenen B.V., Waalwijk Sportcentrum 'De Knotwilg', Steenbergen Burger Graphics, Klundert Zorgc. Oranjehaeve, Breda 45) Gemeente Zundert Br.o.nr. R 467 Fixview, Veldhoven Fixview, Veldhoven Fixview, Veldhoven Fixview, Veldhoven Fixview, Veldhoven Ten Anker, Tholen Tempo Team, Zevenbergen |er m/v Tempo Team, Roosendaal n/v Tempo Team, Roosendaal Tempo Team, Roosendaal Tempo Team, R.veer Tempo Team, Oosterhout Tempo Team, Roosendaal Tempo Team, B. op Zoom Tempo Team, Moerdijk Tempo Team, Roosendaal Tempo Team, Roosendaal Tempo Team, R.veer Tempo Team, B. op Zoom Tempo Team, Roosendaal Tempo Team, Moerdijk Tempo Team, Moerdijk Tempo Team, Oosterhout Centric, Eindhoven Centric, Eindhoven Technicum Uitzendburo, Breda Technicum Uitzendburo, Breda fcr m/v Novicum Werving Selectie, Nieuwegein beheerder Peeme Netwerk Services, Oosterhout Ihniek Randstad Polytechniek, Maastricht Randstad Polytechniek, Maastricht Adecco, Dongen Adecco, Dongen Adecco, Breda Ing m/v Adecco, Breda m/v Adecco, Breda Adecco, Breda Adecco, Breda m/v Adecco, Breda Adecco, Breda Adecco, Oosterhout GPdWegvervoer, R.daal GPdWegvervoer, R.daal lyst. m/v GPdWegvervoer, Breda NIVEC B.V., Breda NIVEC B.V., Breda NIVEC B.V., Breda NIVEC B.V., Breda (atisering NIVEC B.V., Breda NIVEC B.V., Breda NIVEC B.V., Breda ■distributie NIVEC B.V., Breda Tempo Team, Tilburg ling 12 uur St. Kath. Onderwijs, Strijen Ikte) St. Kath. Onderwijs, Strijen St. Kath. Onderwijs, Strijen fgroepen en IA/B/Z Inden nu laresses/ Igen m/v Inst m/v s m/v n/v irgende m/v Ijpfitters m/v ;ers m/v m/v s me! erv. -A en/of B rs imatiek monteurs werkers St. Kath. Onderwijs, Strijen Vedior ASB, Etten-Leur Vedior ASB, Breda Haven Vedior ASB, Breda Haven Vedior ASB, Oosterhout Vedior ASB, Breda Haven Vedior ASB, Breda Haven Vedior ASB, Etten-Leur Vedior ASB, Etten-Leur Vedior ASB, Breda Haven Vedior ASB, Breda Vedior ASB, Breda Vedior ASB, Breda TopStart, Breda Randstad, Roosendaal Randsted, Breda Randstad, Breda Randstad, Bergen op Zoonj Randstad, Breda Randstad, R.veer Randstad, Breda Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Friday, Goes Friday, Goes Friday, Goes Adecco, Bergen op Zoom Adecco, Bergen op Zoom Adecco, Bergen op Zoom Adecco, Terneuzen Adecco, Etten-Leur Adecco, Etten-Leur Adecco, Roosendaal Adecco, Roosendaal Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. hefs Serviat Projecten, Eindh. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. ekenaars Serviat Projecten, Einon. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Eindn. Serviat Projecten, Einon. Serviat Projecten, Eindh. Serviat Projecten, Eindh- Serviat Projecten, Einon. Serviat Projecten, Eindh. van pc's Serviat Projecten, Einoi Serviat Projecten, Eindn. alisten Serviat Projecten, Eino Serviat Projecten, Eindn- j S w naam, adres en woonplaats naar: f B tentie. yan onze verslaggever Hulst - In Hulst wordt tegen de zomermaanden cen foldertje in de strijd geworpen om het par- keergedrag van de bezoekers in betere banen te leiden. De ondernemersvereniging Hulst Rey- naertstad heeft in samenspraak met de ge meente de taak op zich genomen een dergelijke folder te ontwikkelen. get is de bedoeling dat automobilisten de folders krijgen bij een aantal belangrijke toegangswegen naar Hulst, zoals bij de grensovergang in Kapelle- brug. Bezoekers kunnen dan op een kaartje zien hoe ze bijvoorbeeld het best naar het meubelbedrijf Morres kunnen rijden, of hun auto kunnen parkeren op plaatsen waar meestal nog wel ruimte is. Hoe een en ander precies in het vat wordt gegoten is volgens voorzitter Th. Mattheeuws van Hulst Rey- naertstad nog niet bekend. „We moeten natuurlijk oppassen dat we ons doel niet voorbij streven. Als we iedere automobiliste zo'n foldertje geven en als driekwart ze dan weer weggooit ligt binnen de kort ste keren heel Hulst bezaaid met papier. Dat moe ten we natuurlijk niet hebben. We zouden kunnen overwegen om ze alleen op topdagen uit te delen, of ze bij de verschillende bedrijven in Hulst te leggen. Bezoekers kunnen dan een exemplaar meenemen en de volgende keer dat ze Hulst bezoeken er hun voor deel mee doen." De bedoeling van de folder is dat het verkeer naar en in de Hulster binnenstad beter wordt gespreid. Op dit moment komt bijna alle verkeer via de Zoe- tevaart en Stationsweg de binnenstad in. De par keerterreinen in Hulst-Zuid stromen dan ook het eerst vol. „In de praktijk blijkt dat er zelfs op drukke dagen nog volop plaats is op de parkeerplaatsen in het noordelijk deel van de binnenstad," zegt Mat theeuws. „Zoals op het Galgebolwerk. Met de folder willen we bewerkstelligen dat ook de parkeerplaatsen aan de noordkant van Hulst beter gebruikt worden." Mattheeuws verwacht dat Hulst Reynaertstad de zaak voor de zomermaanden rond heeft. Van onze verslaggever ftrhole - De Hontenisser kern Terhole krijgt een nieuw woon wijkje, dat ruimte gaat bieden aan tien woningen in de particu liere sector. Als het bestemmingsplan, dat op dit moment in de maak is, ongeschonden de procedures doorloopt, kunnen de eerste bouwpercelen begin volgend jaar worden uitgegeven. Nu deze week het laatste stuk bouwgrond is verkocht, beschikt t dorp Terhole niet meer over bouwmogelijkheden. Nu al heb ben verschillende mensen be langstelling getoond voor bouw grond in het nieuwe plannetje, maar die moeten dus nog bijna een jaar geduld hebben. Voordat de definitieve versie van de nieuwe woonwijk op papier wordt gezet, krijgen de inwoners van Terhole nog volop gelegen heid om er hun zegje over te doen. Speciaal daarvoor is er voor don- dag 13 februari een informa tie-avond georganiseerd. Die bij eenkomst, waarop de plannen uit de doeken worden gedaan, begint om 19.30 uur in het dorpshuis. Het nieuwe woonwijkje komt te gen ten noorden van de Noten- dijk, tussen de basisschool en de Hoofstraat. Die locatie is bewust gekozen, dat de gemeente met het oog De Kunstbende is een landelijke wedstrijd op het gebied van nst, voor jongeren tussen de dertien en negentien jaar. Het thema is dit jaar 'kracht' en het mag tot uitdrukking worden ge bracht in een of meer van de ze ven categorieën: ontwerpen, theater, dans, fotografie en video, taal, muziek en 'alles mag'. Jon geren kunnen door hun deelname laten zien dat kunst overal van- in komt en door iedereen ge maakt kan worden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Kunstbende Zeeland in Middelburg (tel. 0118- 634880). De provinciale voorron de is in de stadsschouwburg in Axel - Mevrouw N. Boot heeft het beroep aangenomen dat door de hervormde gemeente in Axel op ar was uitgebracht. Axel was vacant door het vertrek vorig jaar van dominee J. Maasland naar Scheveningen. Bel lezerscontact076-5312312 mat/mvrij, 8.00- 17.00uur !at- 8.00-12.00 uur Redactie Mneuzen: ^Elandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Macteuren: Frank van Cooten, Frank Deij ed- chef), Rein van der Helm, Peter t ®el (editiechef), Harold de Puysseleijr, Sanne Schelfaut. Goes: Klokstraat 1,4461JK tel 0113-273700, fax 0113-273701 Redacteur: Cees Maas Iprovincleverslaggever). Hulst: Baudeloo 16,4561 ES nla0114"372770'fax °114-372771. Sportredactie Zeeland: •on Koomen tel. ma t/m vrij. 0115-645751 «ei. zondag 0115-645753 Je Stem en ZVK Terneuzen: Juidlandstraat 32,4532 CG el 0115-645740, fax 0115-645741 vertegenwoordigers: S'!!.8oeiie. Privé 0115-563976, "a"s Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: ,-,T,u016- 4561 ES el. 0114-372770. Vertegenwoordigers: Marin3»06" Brande' Privé 0114-314570, I n Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: ""vr. 8.30- 17.00 uur op vestiging van jonge gezinnen het dorp meer in de richting van de school wil uitbreiden. Zoals het er nu naar uitziet, wordt de beschikbare grond straks voor eenderde bestemd voor woningen twee-onder-één-kap en de rest voor vrijstaande huizen. De grondprijzen zijn nog onbekend, maar de verwachting is dat er een prijs uit de bus zal komen die concurrerend is met omliggende bestemmingsplannen. Er bestaat de laatste jaren een re delijke belangstelling voor bou wen in Terhole. Het huidige uit breidingsplan aan de Pastoor Bouwmanstraat, waar dus deze week de laatste kavel is verkocht, is binnen een jaartje of zes volge bouwd. Dat betekent een bouw- tempo van gemiddeld bijna twee woningen per jaar. De gemeente houdt er rekening mee dat dit ge middelde ook in het nieuwe plan netje geldt. Het appartementsgebouw met drie bouwlagen aan de Schoolstraat in Koewacht is van de baan. De gemeente heeft bepaald dat er wel twee bungalows op die plaats mogen komen. Om de bouw daarvan mogelijk te maken, is een begin gemaakt met de sloop van de voor malige meisjesschool, waar de straat zijn naam aan dankt. Het gerucht dat het schoolgebouw asbest bevat, kon een woordvoerder van de gemeente Axel gisteren niet bevestigen. Een bouwaanvraag voor de twee bungalows is overigens, aldus dezelfde woordvoerder nog niet ingediend. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Woordspelig, want creatief, gaat de zevende 'Kunstbende' van start, oftewel 'van kracht' zoals de organisa tie het zelf zegt. Middelburg op 11 mei. De lande lijke finale is op 14 juni in Vrede- burg in Utrecht. Daar kunnen gouden, zilveren en bronzen rat jes worden gewonnen, 'eeuwige roem en glorie' en veel prijzen pakketten. Van onze paardensportmedewerker Axel - Tijdens een hengsten- keuring van het KWPN (Ko ninklijk Warmbloed Paarden stamboek Nederland) in de Brabanthallen te 's-Hertogen- bosch, werden tevens finale wedstrijden van de HHS/KW- PN (Nederlandse Hippische Sportbond) gehouden. Tijdens deze finale was de zeven jarige dekhengst Impuls (vader Ekstein, moeder Cireina Keur Preferent) van fokker Rinus en Matthy van Doorn-Dieleman uit Axel succesvol. Van Doorn: „Als je als fokker de ze hengst Impuls de springcom- petitie in de Z-klasse ziet win nen, is het begrijpelijk dat er wat in je omgaat. Het waren toch acht wedstrijden, inclusief de finale. Impuls behaalde tijdens de laat ste wedstrijd de vierde prijs, maar dat kon hem niet meer van de leiding verdringen. Hij werd onbetwist kampioen in deze Z- klasse. Hij werd gereden door Gerald Geesink en Impuls staat op het dekstation van de gebroe ders Van Manen te Ede in Gel derland." Van onze verslaggever Hulst - Een 12-jarige jongen uit Hulst heeft het er gisteren na een aanrijding met een onbekend ge bleven automobilist in een oude, grijze Opel wonderwel zonder kleerscheuren vanaf gebracht. Omstreeks 08.45 uur stak de jon gen met zijn fiets de Grote Kreekweg over. Hij reed door groen licht. Net voordat hij de rijweg geheel over was, werd hij aangereden door de automobilist. Bij die aanrijding kwam de jon gen ten val. Hij mankeerde niets, maar de achterkant van zijn fiets raakte zwaar beschadigd. De bestuurder van de auto is na het ongeval zonder te stoppen doorgereden. HENDRIK ADOLPHE André baron Collot d'Escury (roep naam Adolphe, door ons aange duid als H.A.A.-I) werd achter eenvolgens rentmeester van het Kroondomein, burgemeester van Hontenisse en gekozen tot lid van Provinciale Staten van Zeeland (1875-1888). De twee eerstgenoemde functies vervul de hij tot zijn dood in 1893, die hem overviel in het Duitse Wil- dingen (Waldeck). In 1856 huw de hij met Sara Hendrina Beeckman uit 's-Hertogenbosch. Het echtpaar kreeg zes zonen, van wie er een jong stierf, en een dochter. Alvorens in te gaan op die zo nen, eerst iets over het kroondo mein. 'Het kroondomein in het rentambt Hulst', zegt C.E.G. ten Houte de Lange in zijn boek Het geslacht Collot d'Escury 1560- 1993, 'is afkomstig van een gift aan Willem I (prins Willem van Oranje, GS) na de Pacificatie van Gent door de Vlaamse Sta ten gedaan, het is voor zijn huis verlorenge gaan in 1584, maar herwonnen door Frederik Hen drik in 1645'. Het kroondomein is in 1973 overgegaan naar het Staatsdomein. Van de reeds genoemde zonen van H.A.A.-I is voor ons Karei Jan André Guyon van betekenis. Het was de bedoeling dat hij of ficier zou worden, maar in 1881 moest hij die studie onderbre ken om thuis te komen helpen. Europa verkeerde toen in een diepe landbouwcrisis en in Zee land ging het helemaal slecht met de boeren, omdat de mee krapteelt aan het verlopen was. In 1883 werd hij benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Hulst en in 1884 tot bur gemeester van Boschkapelle en Stoppeldijk - tegenwoordig sa men de plaats Vogelwaarde - en hij kocht de boerderij Hage- stein. Dat was een prachtige oude stee noordelijk van de N 61 tussen Stoppeldijkveer en Rapenburg- Tol. Ze stond aan de kreek die daar vroeger lag en die nu nog altijd een laagte vormt. In de ruilverkaveling Stoppeldijk, die in de zestiger jaren woedde, is ze van de aardbodem verdwenen. Waarom eigenlijk? Na de dood van zijn vader werd hij achtereenvolgens burge meester van Hontenisse en rent meester van het Kroondomein. In 1893 verhuisde hij naar Kloosterzande. Zoals gezegd was het met de meekrapteelt ver afgelopen. K.J.A.G. speelde aan het eind van de vorige eeuw een heel belangrijke rol bij de op richting van een coöperatieve suikerfabriek in Sas van Gent. Coöperatief, dus voor een over groot deel eigendom van de le den, lees: de boeren. Omdat het de eerste fabriek van die aard was in Nederland heet te ze dan ook terecht: Eerste Ne- derlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek 'Sas van Het graf van K.J.A.G. baron Collot d'Escury, een eerbetoon van de pachters aan hun rentmees ter. foto camile schelstraete Gent'. Het was niet de enige be moeienis van K.J.A.G. met de landbouw. Hij was oprichter van het Ne derlandse Rundveestamboek, medestichter van de Coöperatie ve Boterfabriek te Kloosterzan de en de Federatieve Nederland se Zuivelbond. Hij zat in ver schillende polderbesturen. Hij stierf op 4 mei 1929. Hij en zijn vrouw Anna Maria W.F. van Doorninck hadden vier kinde ren: de dochters Sara en Geertruida en de zonen Joan Wilhelm, André en Hendrik Adolf André (roepnaam Dolf, hier H.A.A.-H). Wat die zuivelfabriek betreft die KJ.A.G. meehielp stichten te Kloosterzande, dat is een andere dan die welke veel mensen nog gekend hebben en waarvan het gebouw nog bestaat. De 'Stoom- zuivelfabriek Hontenisse' werd in 1892 aanbesteed en ze stond aan de zuidzijde van Klooster zande, ongeveer daar waar nu het bouwbedrijf Van Kerckho- ven gevestigd is. 'Naast het kerkhof' staat er in de advertentie waarin de aanbeste ding wordt aangekondigd. Wie wat meer daarover wil weten, leze het boek 'Het Land van Hulst en aangrenzend gebied' van Ed Steijns. Het was ook een coöperatieve fabriek. Later, in 1927, werd er een nieuwe fabriek opgericht, de Coöperatieve Zuivelfabriek 'Roomboter' Kloosterzande. Die stond ook aan de Hulsterweg, maar aan de noordkant van Kloosterzande. In 1967 is die fa briek opgeheven en in het ge bouw is thans Isolatiebedrijf Zeeuws-Vlaanderen gevestigd. H.A.A.-II was jarenlang voorzit ter van het bestuur van die zui- velinrichting. K.J.A.G. ligt begraven op de openbare begraafplaats te Kloosterzande. Zijn graf is te vens een gedenkteken. In de op staande steen is gebeiteld: 'Uit dankbaarheid. De pachters van het Kroondomein aan hun rent meester'. De liggende steen vermeldt de personalia: 'Hier rust Karei Jan André Gyon Baron Collot d'Es cury, in leven Rentmeester van het Kroondomein en Burge meester van Hontenisse. Geb. te 's Gravenhage 15 dec. 1858. Overleden te Hontenisse 4 mei 1929'. Met dank aan K.J.A. baron Col lot d'Escury te Kloosterzande. THEATER GOES Jules Deelder - met zijn nieuwste theatershow 'Deelder Zingt' - Prins van Oranje - Molenwater 99 - 20.00 uur DIVERSEN ZUIDDORPE Kaarten - bieden met roem - 't Kaaike-13.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur CLINGE Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Bieden - KBO - De Warande -13.30 uur HEIKANT Schieting - KBO - 't Heike - 13.30 uur AXEL Koersbal en bridgen - Gregorius- centrum -13.30 uur SAS VAN GENT Aerobic - Senioren Activiteiten Vereniging - De Speye - 09.00 uur Kaarting - De Engelenroos -14.00 uur Tentoonstelling - keramiek van Sia Braakman - huisartsenpraktijk Sas van Gent - 08.00-12.00 en 14.00- 17.30 uur TERNEUZEN Cartonnagedub - Rivierengehuis Kinderknutselmiddag - De Hoeve - buurtvereniging Oudelandse Hoe ve-13.30 uur Kindercarnaval - Rivierenhuis - buurtvereniging Hof Zeldenrust St.-Annapolder - met leuke prijzen - 13.30 uur 2,-, niet-leden 4,-) SLUISKIL Aerobics - Meulengat - SKI -19.00 uur Body language - Meulengat - SKI - 20.00 uur Indonesich - Meulengat - SKI - 19.30 uur FILMS GOES Grand Theater -14.00 uur De klok kenluider van de Notre Dame 20.00 uur Daylight HULST Koning van Engeland -14.00 uur Pinokkio 14.00 uur Matilda 14.00 uur De klokkenluider van de Notre Dame 20.00 uur The First Wives Club 20.00 uur Ransom 20.00 uur Evita 20.00 uur The Glimmerman 20.00 uur Dragonheart BRUGGE Kennedy Complex 14.30 en 20.00 uur The mirror has two facës 20.00 uur Jude 20.00 uur Evita 14.30 en 20.00 uur The First Wives Club 14.30 uur Matilda 14.30 uur The Hunchback of Notre Dame GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ransom 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Relic 20.00 en 22.30 uur The truth about cats and dogs 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur First Wives Club 20.00 en 22.30 uur Courage under Fire 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Frighteners 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Evi ta 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The mirror has two faces 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Daylight 14.30 en 17.00 uur Matilda 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sleepers 14.30 en 17.00 uur De klokkenlui der van Notre Dame 14.30 en 17.00 uur Hunchback of Notre Dame 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Lost Highway KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 20.00 uur Ransom 20.00 uur Evita 15.00 en 20.00 uur The mirror has two faces 15.00 en 20.00 uur The first wives club 15.00 uur Matilda Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper bij voorkeur per brief(kaart) zen den aan redactie De Stem, Post bus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en don derdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Van onze verslaggever Middelburg/Hulst - Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland ge ven het bureau Tauw Milieu uit Deventer de opdracht een zoge naamd heroverwegingsonderzoek te verrichten op het vervuil de Oranjebolwerk in Hulst. GS hebben dat gisteren besloten. Het onderzoek moet uitwijzen of het ook mogelijk is de schoon maakbeurt minder grondig te la ten uitvoeren dan oorspronkelijk het geval was. Een dergelijke be perkte sanering zal naar ver wachting aanzienlijk goedkoper zijn, maar gaat gepaard met ge bruiksbeperkingen. Dat vindt Huist geen probleem, want dat wil het Oranjebolwerk toch al leen maar gebruiken als parkeer terrein. De sanering van het Oranjebol werk, waar vroeger een gasfa briek stond, zou ongeveer twin tig miljoen gulden gaan kosten. Een deel daarvan moet door de gemeente Hulst worden betaald, die daarvoor al anderhalf mil joen gulden heeft gereserveerd. De rest zou van het Rijk moeten komen. Een minder aangrijpende aanpak van het terrein van de voormalige gasfabriek, is voor de gemeente Hulst financieel heel wat aantrekkelijker. Tauw Milieu gaat nu bekijken welke alternatieven er mogelijk zijn en hoeveel die gaan kosten. Het onderzoek kost ruim 27.000 gulden. Overigens vindt de provincie dat bemonstering en analyse van het oppervlaktewater uit de vest niet zinvol. Ook onderzoek van het slib uit de vest op polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's) is volgens de provincie niet nodig. „Omdat pak's ook uit andere verontreinigingsbronnen afkom stig kunnen zijn," aldus de pro vincie. Van onze verslaggever Terneuzen - De aanleg van ontsluitingswegen voor de land bouw langs de weg N258 tussen Hulst en Westdorpe is het eer ste project in het plan om de wegen tussen Terneuzen, Terhole, Hulst en Westdorpe verkeersveiliger te maken. Dat plan staat ondertussen al bekend als 'De Ruit van Axel', genoemd naar de plaatsen waar de hoofdwegen langslopen. De aanpassing van het hele ge bied vindt in stapjes plaats. Na de aanleg van de parallelwe gen langs de N258 komt de ver breding van de Buthstraat in Axel en de aanleg van een roton de op de kruising van die straat met de N685 tussen Axel en Ter neuzen aan bod. Daarna staan de herinrichting van de door gaande wegen door de twee dor pen langs die weg, Spui en Mar- grette, op het programma. Het uitgangspunt van het Ruit- project is simpel. Het doorgaan de verkeer moet zoveel mogelijk gebruik maken van de (straks betere) hoofdwegen. Dat bete kent een ontlasting voor de bin nenwegen. De bedoeling is dat die wegen uitsluitend worden gebruikt door verkeer dat daad werkelijk in het gebied moet zijn. Onder meer de aanpassingen aan de genoemde wegen zijn nodig om die gedachte gestalte te ge ven. Verder moet er betere door stroming van het verkeer komen door beperking van het aantal kruispunten en aansluitingen van binnenwegen op hoofdwe gen. Het verkeer door Axel moet worden ontlast door ontsluitin gen via drie invalswegen: Trac- taatweg, Drieschouwen en Zaamslag. De komende weken krijgen de bewoners van het 'Ruitgebied' de gelegenheid hun licht op te steken over de plannen. Er zijn vier informatie-avonden. De eerste is morgen in het dorpshuis te Vogelwaarde. Daarna volgen cultureel centrum De Halle in Axel (donderdag 13 februari), gemeenschapscentrum Den Dul- laert in Hulst (maandag 17 fe bruari) en het dorpshuis te Zaamslag (dinsdag 18 februari). Alle bijeenkomsten beginnen om 19.00 uur.

de Stem | 1997 | | pagina 19