Forse banengroei Neckermann Neckermann thuis in Zeeuws-Vlaanderen fce? BLACKSl DECKER. DE STEM 'Leegzuigen steden is een slechte zaak' Regionale televisie 1 oktober van start Buschauffeur laakt rijgedrag Van Gelder Onderzoek gevaren tunnel Westerschelde Directeur verwacht dit jaar verdere, zij het lichte stijging werkgelegenheid Axel maakt toch kans op beeld Kan en Vonk Rechter heeft compassie met gestresste etaleur CHUUR- CHINE ~SSEN 4,98 VERSTOPPINGEN Opruiming Meubelstof Leden GS krijgen salarisverhoging Drie jongens molesteren lrnul van twaalf Lading hout op de weg: deel A58 afgesloten C1 Burger betaalt al vanaf 1 april Jorritsma: 'Eind deze maand rapport' D190/330 Watt/ 0 125 mm. •m- "*g%. ks een zo nauwkeurig mogelijke g, kan het voorkomen dat een reeds vroegtijdig is uitverkocht. nde soorten, BM-06-10 4u. rt. ST. WILLEBRORD Angetek Nina Wij vrijen echt 0165- 383850 meisia aev parttimg. ROOSENDAAL strikt privé Ma. t/m vrij. van 12.00 tot 22.00 u. Tel. 0165-555968. RIA 31 j. privé relax lief en geduldig van ma. t/m za. v.a. 11u. Tel. 0165-54091JL H.E.R.E.N, verwen dames I,05gm. Verdien 8000/- mnd. nettn: 06-350.160.5T. ROOSENDAALLisa 47 I- vraagt dame v. Privé Huis 0165-556410 Rioolontstop. Voor al uw OONINCX. 076-5878658. Wij zijn al onderweg. Stofferingen nu/19,00 p.mtr. OP=OP Jan Vos, Kade 28, Roosendaal, tel. 0165-533073. Zeeland van onze verslaggever kneuzen - De werkgelegenheid bij de vestigingen van Necker mann in Zeeuws-Vlaanderen is het afgelopen jaar fors toegeno men. Het aantal full-time banen groeide met tien procent van 499 in 1995 naar 548 in het afgelopen jaar. Het totale aantal medewer kers, inclusief part-timers, is meer dan zevenhonderd. Directeur R. van der Berg van Necker mann BV maakte dat gisteren bekend bij de presentatie van de jaarverslagen van Neckermann Nederland BV in Ter- neuzen en Neckermann BV in Sint-Jan- steen. Van der Berg verwacht dit jaar een ver dere, zij het lichte, stijging van de werkgelegenheid. Het postorderbedrijf investeerde vorig jaar 52 miljoen gulden in nieuw- en verbouw. In Sint-Jansteen is een nieuwe expeditiecentrum neerge zet, het textielmagazijn in Sint-Jan steen werd verbouwd en de Stuntmarkt in Hulst werd verbouwd en uitgebreid. De groei van werkgelegenheid zal niet dezelfde omvang hebben als die in 1996, gaf Van der Berg aan omdat in 1997 met de in 1996 gedane investeringen met een efficiënter werkwijze moeten gaan lo nen. Het opzetten van het expeditiecen trum bijvoorbeeld, waar vijftig mensen een baan vonden, vergt in de aanloopfa se veel mankracht en energie. Als het centrum eenmaal draait zal Necker mann de vruchten plukken van een effi ciëntere werkwijze. Neckermann verwacht een lichte groei in het aantal telefonistes, nu 165. Dat heeft alles te maken met een verveel voudiging van het aantal telefonische bestellingen. Nog maar zeven jaar gele den gebeurde alle bestelling nagenoeg schriftelijk. Slechts tien procent pakte de telefoon. Nu is die verhouding fifty- fifty. Neckermann investeerde in 1996 ook in het verbeteren van de werkomstandig heden, maar heeft ondanks die inspan ningen nog steeds te maken met een re latief hoog ziekteverzuim. Het aantal langdurige zieken is teruggelopen, het aantal mensen dat een paar dagen thuis blijft nam toe. Een verklaring is wel licht te zoeken in het hoge aantal vrou wen met kinderen dat bij Neckermann werkt. „Is een kind ziek, dan blijft de moeder thuis," is de ervaring van hoofd personeelszaken Ria Wassenburg. De vestigingen van Neckermann in Eu ropa krijgen er dit jaar een nieuw loot bij. In Temse, twintig kilometer van Hulst, begint Neckermann met een op leidingscentrum voor telefonistes, Call Van onze verslaggever Middelburg - Leden van Gedepu- leerde Staten hebben er met in gang van 1 januari tweehonderd gulden per maand bij. Hun sala ris komt daarmee op 13.007 gul den per maand. De gedeputeerden hebben die verhoging te danken aan een her structurering van de salarisscha len van rijksambtenaren. Hun sa laris komt namelijk overeen met het maximum van schaal 17 van het BBRA (Besluit Bezoldiging Rijks Ambtenaren). Herziening hiervan werkt door in de honore ring van GS-leden. Van onze verslaggever Middelburg - Een twaalfjari ge jongen uit Middelburg is gisteren door drie onbekend gebleven jongens gemoles teerd toen hij uit een super markt aan de Oosterschelde- straat kwam. Door twee van hen werd hij vast gepakt en getrapt en geslagen. De derde jongen haalde de porte monnee uit de broekzak van het slachtoffer en haalde het geld er uit. Toen de jongen om hulp be gon te roepen, maakten de jeug dige overvallers zich uit de voe ten. Het ging om twee jongens van on geveer zestien jaar oud en eentje van veertien. De politie zoekt ge tuigen van het incident zodat ze de daders te pakken kan krijgen. Van onze verslaggever Goes - Een deel van de snel weg A58 (Vlissingen/Bergen op Zoom) is gisteren een groot deel van de middag afgesloten geweest nadat een vrachtwa gen met oplegger op de afslag Jij Heinkenszand een lading hout was verloren. Hat gebeurde omstreeks 13.00 aar. De vrachtcombinatie be hoorde toe aan een houthandel ™t Antwerpen en werd bestuurd ®w een 28-jarige inwoner van die stad. Onduidelijk is nog hoe de be stuurder de lading hout is kwijt gespeeld. Het kan een technische °®zaak zijn, verkeerd stouwen van de lading, te hoge snelheid of een stuurfout. De technische ver- ®«safdeling van de regiopolitie Middelburg zoekt dat nog uit. ijdens het opruimen van het °ut was de afrit Heinkenszand FOTO CAMILE SCHELSTRAETE In Terneuzen zit de zelfstandige verkooporganisatie Neckermann Nederland BV op het industrieterrein Handelspoort. Door Frank Deij Terneuzen - Het Brabantse distributieknooppunt Ossen- drecht was geografisch gezien misschien wel de beste oplos sing geweest. Maar achteraf gezien heeft het Duitse post orderbedrijf Neckermann nooit spijt gehad dat het in 1968 neerstreek in Hulst. Af standen zijn in de wereld van postorderbedrijven niet door slaggevend. Directeur R. van der Berg van Neckermann BV is inmiddels ge wend steeds maar weer uitleg te geven op de vraag waarom Neckermann in de gemeente Hulst zit. „Vaak is er wat meewa righeid te bespeuren bij mensen die vanuit 'Holland' hier zijn ko men werken. Alsof we hier in een of ander vergeten buitengewest zijn gedetacheerd." De komst van Neckermann, on derdeel van het Duitse Karstadt- concern (100.000 medewerkers en een omzet van 28 miljard DM), had in 1968 alles te maken met de overname van postorderbedrijf De Textielcentrale in Hulst. Neckermann wilde in 1968 zijn activiteiten uitbreiden in Neder land en Frankrijk. „De grenzen binnen Europa waren destijds nog zo gesloten dat het ondenk baar was om dit zonder lokale vestigingen te doen. En aangezien de Textielcentrale in Hulst lag werd Hulst automatisch de uit valsbasis van Neckermann in Ne derland." In 1978 maakt Necker mann de sprong naar de Belgische markt. „Er werkten veel Belgen bij ons in Hulst. Daardoor hadden we ook meer kennis van de Bel gische cultuur, een niet te onder schatten factor als je in een ander land wilt beginnen." Verkassen Toch kwam Neckermann twee keer in de verleiding om Hulst de rug toe te keren. In één geval kon Neckermann die verleiding niet weerstaan. Ruimtegebrek, de krappe arbeidsmarkt voor telefo nistes en een leuke grondaanbie- ding deden Neckermann drie jaar geleden besluiten met de zelfstan dige dochter Neckermann Neder land naar het industrieterrein Handelspoort in Terneuzen te verkassen. „De arbeidsmarkt voor telefonis tes is in Terneuzen nu eenmaal ruimer dan in Hulst. Daarnaast wilde we een kleine, zelfstandige eenheid creëren, met eigen winst verantwoordelijkheid, die als flexibele organisatie bezig was met uitsluitend de Nederlandse markt. We hadden al soortgelijke voorbeelden in Straatsburg voor de Franse en in Temse voor de Belgische markt. Ook voor Ne derland moest er een club komen van hoog gemotiveerde mensen, liefst niet te groot in aantal, die op voldoende afstand van het hoofdkantoor zich alleen maar bezig hield met de klant." Vorig jaar trok Maldegem met een subsidie van zeven miljoen gul den aan Neckermann dat een nieuwe expeditieruimte wilde wegzetten. Hoewel de toezeggin gen uit België niet keihard waren, doch volgens Neckermann wel zeer serieus, deden de gemeente Hulst en de provincie een ge slaagd tegenbod van 2,7 miljoen gulden om Neckermann ertoe te bewegen het expeditiecentrum in Sint- Jansteen neer te zetten. Moederberdijf Van der Berg ziet dat puur zake lijk. „Ik ga niet in op de vraag of deze subsidies nu terecht of ge rechtvaardigd zijn, dat moeten politici maar doen. Voor een on dernemer die wil investeren, ligt hier natuurlijk een kans om zijn investeringskosten omlaag te brengen. En dat subsidies invloed hebben op het vestigingsbeleid bij postorderbedrijven is in Duits land bewezen. In het begin van de jaren negentig kregen bedrijven subsidies om in zich in het voor malige Oost-Duitsland te vesti gen. Ons moederbedrijf heeft om die reden een expeditiecentrum in Leipzig gebouwd, vierhonderd kilometer van de hoofdvestiging in Frankfurt vandaan. U kunt on ze denkwijze misschien dan wel voorstellen. We konden een subsi die van twintig procent opstrij ken door zestig kilometer verder op te gaan zitten. Het was een pu re rekensom." Mogen afstanden voor Neckermann geen doorslag gevende rol spelen bij de keuze van vestiging, pakjes protesteren nu eenmaal niet. Voor mensen die bij Neckermann willen werken, speelt dat wel degelijk mee. Het tekort aan hooggekwalificeerd personeel in de regio doet zich steeds meer gelden, verzucht Van der Berg. „Het is heel moeilijk om geschikte mensen voor marketing en inkoop te vinden. Als mensen uit de Randstad horen dat het om een baan in Zeeuws-Vlaanderen gaat haken ze af. De Westerschel- de is een psychologische barriè re." De aanleg van de Westerschelde- tunnel zal daar voor Neckermann geen verandering in brengen, schat Van der Berg in. Die brengt twee Zeeuwse overkanten bij el kaar. Hij ziet meer heil in een kor tere verbinding via de Zoomweg- Zuid naar de Randstad. VERVOLG VAN VOORPAGINA Van Zwieten: „Daarom steunen wij recreatieve ont wikkelingen in het westen omdat op die manier werkgelegenheid ontstaat. Bedrijfsvestigingen op de Axeise Vlakte en de Autrichepolder moeten de redding voor Terneuzen zijn. Nieuwe werkgelegen heid trekt nieuwe bewoners aan." Nodig is ook overleg tussen gemeenten. Met name gaat Van Zwieten zich sterk maken voor overleg tussen Terneuzen en Hulst. Oost-Zeeuws-Vlaande ren werkt immers als een magneet op inwoners van de Scheldestad. „Wordt zo'n stad als Terneuzen leeggezogen dan is dat voor die gemeente een slech te zaak, maar op den duur ook voor de gehele regio. Het platteland mag de steden niet leegzuigen, maar Gedeputeerde G. van Zwieten (WD)....nieuwe werkgelegenheid trekt nieuwe bewoners aan... FOTO CAMILE SCHELSTRAETE BMH dan moeten die steden ook de middelen hebben woonomgevingen aantrekkelijker te maken om hun bevolking vast te houden." Samen met zijn collega's uit de drie noordelijke provincies, waar ook een 'ontspannen' woning markt is, wil Van Zwieten bij het Rijk aankloppen. „Saneren van wijken en opknappen van oudere wo ningen kost enorm veel geld. De 65 miljoen gulden die het Rijk onlangs voor het hele land in dit kader beschikbaar stelde is veel te weinig." In het (concept) Woningbouwprogramma wordt de uitbreidingsbehoefte voor Schouwen-Duive- land/Tholen geschat op 284 woningen per jaar, voor Walcheren/De Bevelanden op 657. Globaal gemid deld 1073 woningen per jaar. Voor vervanging en/of herstructurering zijn nog eens 350 tot 750 woningen per jaar nodig zodat de totale nieuwbouwproductie in Zeeland kan oplopen tot gemiddeld 1550-1950 woningen per jaar in de periode 1997-2006. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel maakt kennelijk toch een kans het beeld van de cabaretiers Wim Kan en Corry Vonk binnen haar grenzen te krijgen. Er zijn in totaal vijf kandidaten in de race voor het beeld. Het stadsbestuur van Amster dam heeft het beeld van het Leidseplein gehaald in verband met de nieuwe inrichting van het plein. Het WD-raadslid P. Apers kwam tijdens de laatste raads vergadering met de suggestie een brief te schrijven aan de gemeente Amsterdam met het verzoek het beeld over te ne men. Axel klom onmiddellijk in de pen en stelde zich kandidaat. Inmiddels is gebleken dat be halve deze gemeente nog vier kandidaten dingen naar het beeld van Kan en Vonk zaliger. Het gaat om de gemeenten Den Haag, Landsmeer en De Steeg (bij Velp). Ook Amsterdam zelf is kandi daat, omdat het overweegt het beeld elders in de stad te plaat sen. Inmiddels maken de bestuur ders in die gemeenten zich op voor een presentatie van hun kandidatuur op televisie. Een reportageploeg van het actuali teitenprogramma Nova komt uiteraard ook langs in Axel. Raadslid Apers en burgemees ter De Graaf zetten hun beste beentje voor. Als ze de kans krijgen, zullen ze ongetwijfeld de aandacht vestigen op de kunstroute die de gemeente rijk is. De gemeenteraad van Amster dam neemt echter uiteindelijk de beslissing waar het beeld straks komt te staan. De uit zending van Nova is vanavond op Nederland 3 en begint om 22.30 uur. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 Centre Institute (CCI). CCI is vooral be doeld om telefonisten voor Neckermann zelf op te leiden maar wil dat in een la ter stadium ook voor andere bedrijven gaan doen. Neckermann, onderdeel van het Duitse Karstadt-concern, coördineert in Sint- Jansteen postorderactiviteiten voor de zelfstandige verkooporganisaties in Ne derland, België en Frankrijk. In Sint- Jansteen zit ook de hoofddirectie en de centrale inkoop en logistiek. In Terneu zen zit de zelfstandige verkooporgani satie Neckermann Nederland BV. Ter- neuzen is ook de uitvalsbasis voor Ne- bus, die onder meer spaaracties voor oliemaatschappijen verzorgt. Van onze verslaggever Middelburg - De Vlissingse touringcarchauffeur F. Driegen heeft in een brief aan de Zeeuwse justitie en het provincie bestuur zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over het rijge drag van de politie en de Commissaris van de Koningin. Aanleiding voor zijn boosheid is dat commissaris W. van Gel der zich vorige maand onder politiebegeleiding op hoge snelheid over de West-Zeeuws- Vlaamse wegen naar Sluis liet voeren om daar het startschot te geven voor de De Zwinste dentocht. „Daar wij als burger bijna ie dere dag worden geconfron teerd met politiecontroles en bijna op iedere hoek worden begluurd door parkeerwach ters, steekt het des te meer dat onze hooggeplaatste medemens zich te buiten gaat aan onbe hoorlijk gedrag. Zonder dat dat consequenties heeft," aldus Driegen. De Vlissinger stelt zich op het standpunt dat politici en ande re hoogwaardigheidsbekleders zich net als elke burger aan de normale regels moeten houden. En zeker in het (Zeeuws- Vlaamse) verkeer. Dat de commissaris ongestraft de maximumsnelheid mocht overtreden tijdens de bewuste rit, heeft een simpele verkla ring. Hij deed dat onder poli- tie-escorte. De politie tekent er overigens bij aan, dat zoiets maar zelden voorkomt. De brief komt vrijdag 7 februa ri in de vergadering van Pro vinciale Staten. Driegen hoopt dat de Staten er 'de broodnodi ge aandacht aan willen geven en de verantwoordelijken op hun ongehoorde gedrag willen wijzen'. Van onze verslaggever Middelburg - De regionale televi siezender in Zeeland komt 1 ok tober in de lucht en op de kabel. Als Provinciale Staten ermee in stemmen wordt echter al vanaf 1 april een tientje extra omroepbij drage bij de Zeeuwse huishou dens geheven. Dit om de aanloop kosten van de nieuwe zender te financieren. Aanvankelijk zou de extra bij drage per 1 januari worden geïnd, maar omdat staatssecreta ris Nuis pas eind januari de tv- begroting van Omroep Zeeland goedkeurde, kan op zijn vroegst in april met de inning begonnen worden. Omdat de eerste drie maanden geen geld binnenkwam kampt de omroep met een tekort van 750.000 gulden: 375.000 gul den aan gederfde omroepbijdra gen en de 375.000 gulden die de staatssecretaris als rijksbijdrage daaraan koppelt. Zeeland kampt overigens niet als enige met dit probleem, in Flevo land speelt precies hetzelfde. Bei de provincies zullen alles op ha ren en snaren zetten om de ont brekende gelden van de staatsse cretaris los te krijgen. „Doordat hij de begroting zo laat goed keurde, konden wij nog niet tot heffing overgaan. En heffen met terugwerkende kracht kan niet," zegt een woordvoerder op het provinciehuis. De regionale televisie in Zeeland krijgt een eigen frequentie en een eigen kanaal op de kabel. De fre quentie was een harde voorwaar de, omdat iedereen in de provin cie, ook zij die geen kabel maar een schotel hebben, de uitzendin gen kan ontvangen. Gestart wordt met een program ma van ongeveer een uur, dat re gelmatig wordt herhaald. Bedoe ling is tussen de uitzendingen door een kabelkrant te tonen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nog deze maand brengt een commissie van deskun digen een rapport uit over de veiligheidsnormen die moeten gelden voor de Westerschelde-tunnel. Dit meldt minister Jor ritsma (WD, Verkeer en Waterstaat) in antwoord op Kamer vragen van de RPF. Eind vorig jaar trokken politie, brandweer en ambulancedien sten in Zeeland aan de bel omdat de twee tunnelbuizen slechts om de vijfhonderd meter een dwars verbinding zouden krijgen. De hulporganisaties vonden een dwarsverbinding per 250 meter noodzakelijk met het oog op de veiligheid. De dwarsverbindin gen dienen immers als vluchtweg in geval van nood. De RPF-Kamerleden Van Dijk en Stellingwerf vroegen Jorritsma om opheldering. Volgens de Kamerleden gaan de officiële richtlijnen voor vervoer van gevaarlijke stoffen door tun nels zelfs uit van een vluchtweg per honderd meter. Zij wilden van de minister weten of hier sprake was van zuinigheid ten koste van veiligheid. Jorritsma antwoordt dat zij een onafhankelijke commissie op dracht heeft gegeven om de vei ligheidsnormen te onderzoeken voor geboorde tunnels en die te toetsen aan het ontwerp van de Westerschelde-tunnel. Deze commissie, onder leiding van professor Horvat van de Technische Universiteit Delft, brengt eind deze maand verslag uit. Jorritsma wil met de verdere beantwoording van de RPF-vra- gen wachten tot zij het deskundi genrapport in bezit heeft. Van onze verslaggever Terneuzen - Zich welbewust van het voorwaardelijk rijverbod dat hem boven het hoofd hing, had etaleur B. zijn snelheid aan gepast. Maandenlang ging dat goed, maar toen hij op 23 maart op weg was naar een klant in Oostburg, reed hij in gedachten verzonken Schoon- dijke binnen. Te hard, bleek later, want de radar die bij het begin van de bebouwde kom stond opgesteld, registreerde een snelheid van 81 kilometer. Met een brief van zijn werkgever in de hand zat de man gisteren voor kantonrechter Klarenbeek in Terneuzen. Hij vertelde dat hij vanuit Capelle a. d. IJssel heel Zuid-Nederland bestreek en jaarlijks zo'n zes tigduizend kilometer reed. Met veel stress, want hij moest van zijn werkgever zoveel mogelijk klanten afwerken in beperkte tijd. Diezelfde werkgever gaf niet thuis toen B. met het verzoek kwam of iemand anders met hem naar klanten kon rijden, als hij een rijverbod zou krijgen. „Ik hoef daar niets van te verwachten. Ze dreigen nu met ontslag. Daar heb je dan 27 jaar hard voor gewerkt," aldus B. Officier van justitie Van Nooijen reikte hem de helpende hand. „Ik kan me indenken dat meneer door zijn werkgever in het nauw gedre ven wordt. Ik wil daarom niet dat hij zijn rijbewijs kwijtraakt." Ze eiste een boete van 450 gulden en stelde voor om de proeftijd van de eerdere, voorwaardelijke veroordeling te verlengen met een jaar. Kla renbeek vonniste conform.

de Stem | 1997 | | pagina 17