'Telefoonantenne mag niet in oog, oor of mond' Gebruik volgens voorschrift H Onduidelijkheid over vervangende medicijnen Hersens worden wild van chocola prijs voor c Rokers krijgen sneller rimpels en lijken ouder Diagnose Creutzfeldt kan met amandeltest Helft van Chinezen poetst tanden nooit Nieuwe therapie voor zware stotteraars Erfelijke ziekte kan per regio verschillen DE STEM LIJF LEVEN Vergunningen Nieuwe variant Beter effect België Voorhoede WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 Van onze verslaggever Stop de antenne van een draagbare te lefoon nooit in oog, oor of mond, want daarmee wordt de theoretische kans op staar aanzienlijk verhoogd. Dragers van pacemakers moeten hun zaktele foon niet in binnen- of borstzak stop pen, want dan komt het ding te dicht in de buurt van het geïmplanteerde ap paraatje en dat kan storing veroorza ken. Verblijf ook nooit te lang in de buurt van radio-, televisiezenders en radarinstallaties. In het kort zijn dit de praktische aanbe velingen van de Gezondheidsraad die onderzoek heeft gedaan naar de invloed van onder meer draagbare telefoons, magnetrons, zenders en medische appa ratuur (dingen die zogeheten radiofre quente elektromagnetische velden op wekken) op de gezondheid. Belangrijkste conclusie: de draagbare telefoon, om maar een populair appa raat te noemen, levert volgens de huidi ge stand van de wetenschap bij normaal gebruik geen gevaar voor de gezondheid op. De term 'normaal gebruik' slaat dan vooral op de wijze waarop het apparaat wordt gehanteerd en niet op de ge bruiksduur. Geen antenne in mond en oog - 'met de draagbare telefoon wordt opvallend veel en onnadenkend ge speeld,' zegt onderzoeker dr. E. van Rongen - en pacemaker-dragers moeten oppassen. Het rapport van de Gezondheidsraad, het belangrijkste adviesorgaan van mi nister Borst (volksgezondheid), heeft slechts betrekking op straling in een be perkt frequentiegebied (tussen 300 hertz en 300 gigahertz). De meeste elektroni sche en elektrische (huishoudelijke) ap paraten en ook de hoogspanningsleidin gen, waarvan ook wordt vermoed dat ze gezondheidsproblemen veroorzaken, vallen hier niet onder. Bovendien houdt de raad een grote slag om de arm want, zegt Van Rongen: „Er moet nog heel veel onderzoek worden gedaan, ook naar de effecten van de mobiele telefoons." Voor de zekerheid adviseert de raad om telefoon en pacemaker minimaal vijf tien centimeter uit elkaar te houden. Zaktelefoons moeten ook minstens an derhalve meter uit de buurt van medi sche apparatuur blijven, omdat er ook dan storing kan optreden. Dat veel zie kenhuizen het afgelopen jaar het ge bruik van de draagbare telefoon hebben verboden, vindt de Gezondheidsraad te recht. Voor de veelgehoorde stelling dat hand telefoons erfelijk materiaal in lichaams cellen kunnen aantasten of bepaalde vormen van kanker veroorzaken be staat, zegt de Gezondheidsraad, geen enkel bewijs. Wel staat inmiddels vast dat elektromagnetische velden warmte in het lichaam kunnen opwekken. Als dat in de buurt van het slecht doorbloe de oog gebeurt zonder optimale warm- te-afvoer, bijvoorbeeld met de antenne van de telefoon, dan kan dat schadelijk zijn. Voor mensen die beroepsmatig worden blootgesteld aan de radiofrequente stra ling, heeft de raad de limieten aange scherpt. Dat kan in de praktijk beteke nen dat technisch personeel van bij voorbeeld PTT Telecom voortaan een maximaal aantal uren per dag bij zend- installaties mag werken. Moeders voor Moeders Door Mieke van den Heijkant De 'oma's' van Moeders voor Moeders plassen binnenkort alleen maar voor het buiten land. Het middel Humegon, dat al heel wat vrouwen ge holpen heeft om zwanger te worden, wordt vervangen door Puregon, een middel dat dezelfde werking heeft, maar dat gemaakt wordt zonder dat daar de urine van oudere vrouwen aan te pas komt. Moeders voor Moeders blijft de urine van zwangere vrou wen echter onverminderd in zamelen. De onduidelijkheid heeft geleid tot een forse da ling van het aantal deelne mende vrouwen, waardoor Moeders voor Moeders weer eens in een diep dal dreigt te belanden. Pregnyl en Humegon zijn medi cijnen die er voor kunnen zorgen dat vrouwen zwanger worden. Humegon laat de onwillige eitjes rijpen aan de eierstok, Pregnyl zorgt voor de eisprong. Hume gon wordt gedestilleerd uit de urine van vrouwen die de meno pauze zijn gepasseerd en Pregnyl komt uit de plasjes van zwange re vrouwen. Iedereen weet dat Moeders voor Moeders deze plasjes ophaalt. Maar de laatste tijd komt daar behoorlijk de klad in. Zwangere vrouwen melden zich niet meer. En de oudere dames houden het ook voor gezien. Allerlei publi caties over nieuwe vruchtbaar heidsmedicijnen zijn daar de oorzaak van. Afgelopen najaar werd bekend dat er een middel was gevonden om de werkzame stoffen uit Hu megon beter, gemakkelijker en zuiverder te maken, zonder dat daar urine voor nodig was. Het nieuwe middel heet Puregon. En daar komt geen druppel urine meer aan te pas. „Geen druppel urine?" zeiden de vrouwen van Nederland. „Dan hoeven wij onze plasjes niet meer in te leveren. Waarop zij spontaan stopten met bellen naar de informatrices van Moe ders voor Moeders. Ook de jong- zwangere vrouwen, die met hun urine grondstoffen moeten leve ren voor Pregnyl, dat andere cruciale vruchtbaarheidsmiddel. „Er is een verschrikkelijke te rugloop," zegt informatrice Pau- lien van Lammeren uit Roosend aal. „Voortdurend ben je bezig om misverstanden uit de weg te rui men. De mensen denken dat het niet meer nodig is. Maar niets is weer in een diep dal Pauline van Lammeren en Toos van Loon runnen de rayons Roosendaal en Bergen op Zoom voor Moeders voor Moeders: 'Die urine moeten we gewoon hebben.' foto de stem/ben steffen minder waar. De urine van zwangere vrouwen is en blijft broodnodig." Ook de urine van de oudere vrouwen blijft welkom, zegt Or- ganon-directeur Th. Boerma. „Binnen twee jaar gaat het nieu we Puregon naar 42 verschillen de landen. Er zijn echter staten waar de medicijnvergunningen wat ingewikkelder liggen. Dat zijn de Verenigde Staten, Mid den- en Zuid-Amerika en het Midden-Oosten. Aan die landen leveren we voorlopig nog Hume gon." De 'oma's van Moeders voor Moeders plassen dus binnenkort alleen nog maar voor het buiten land. Want in Nederland gaat Humegon officieel in juni uit de handel. In de praktijk is het oude middel echter nu al nergens meer te krijgen. „Dat heeft een aantal oorzaken," legt Boerma uit. „Om te begin nen hebben we wereldwijd ge woon te weinig grondstoffen. Urine dus. En daarnaast stijgt het aantal verschillende vrucht baarheidsbehandelingen bijzon der sterk." De meest bekende vruchtbaar heidsbehandeling is de IVF-me- thode, de reageerbuismethode, zoals de volksmond zegt. Verder worden ovulatieklachten behan deld en ook de ISCI-behande- ling, waarbij sperma wordt geïn jecteerd in eicellen, wordt ge combineerd met een kuur voor de vrouw. Het tekort aan Humegon op de Nederlandse medicijnmarkt van de laatste weken leidt er toe dat het vaak wordt vervangen door het middel Metrodin HP van een andere medicijnfabrikant. Dit middel, dat bijna honderd keer sterker is dan Humegon, wordt lang niet door alle verzekeringen vergoed. Het kost de patiënt al gauw een eigen bijdrage van 100 per behandeling. Metrodin HP komt van Serono, een farmaceutisch bedrijf van Zwitserse oorsprong. Organon is dus niet de enige fabrikant die vruchtbaarheidsmedicijnen le vert. Ook Serono komt met een nieu we variant van het ei-rijpings- middel, Gonal F. En ook daar komt geen druppel vrouwelijke urine meer aan te pas. „Er zijn een paar redenen, waarom er naar dit nieuwe me dicijn is gezocht," vertelt H. Brouwer, business-unit manager van Serono. „Ook wij hebben een tekort aan bruikbare urine. Daarbij is de kwaliteit, behalve op kleur en geur, onmogelijk te controleren. Hoe moeten we we ten of die enorme plas van 60 miljoen liter niet is 'verdund' met urine van te jonge vrouwen en andere huisgenoten, niet is 'vervuild' met medicijnen of doordat de leverancier een paar dagen griep had?" „Uit al die urine wordt het medi cijn voor de ei-rijping gedestil leerd," vervolgt hij. „Maar in dat Door drs. J. Paalman De patiënt heeft verteld wat hem mankeert, de dokter heeft de patiënt onderzocht en dan komt het magische moment: dokter schrijft een receptje uit! Een mooi moment. De dokter is klaarblijkelijk de ziekte op het spoor gekomen en, nog mooier, heeft er zelfs een middeltje te gen. De patiënt haalt bij de apo theek zijn medicijnen op en slikt, drinkt of smeert braafjes drie keer per dag zijn tabletje, drankje of zalfje. Met een klein beetje geluk knapt de patiënt nog op ook. Eind goed al goed! Maar helaas, dat gaat nogal eens mis. Niet eens omdat de dokter de verkeerde ziekte met het juiste medicijn heeft behan deld (of de juiste ziekte met het verkeerde medicijn) maar door allerlei oorzaken waar de dok ter nooit aan heeft gedacht. Het gaat bijvoorbeeld mis, om een van de vele voorbeelden nu alvast te noemen, doordat de patiënt niet eens de moeite neemt om de medicijnen bij de apotheker op te halen. In Enge land zocht men dat eens uit en daar bleek een op de vijf patiën ten niet eens met het uitge schreven recept naar de apothe ker te gaan. Het grappige is dat dokters nooit aan zoiets denken. Hoewel de Griekse dokter Hip pocrates daar al vijfentwintig honderd jaar geleden voor waarschuwde kwam men er pas in het begin van de jaren zestig achter dat patiënten heel vaak hun pillen, poeders en tabletten gewoon niet slikken. Sindsdien is er veel onderzoek naar gedaan en de resultaten zijn niet echt vleiend voor Ome Dokter. Goede raad blijkt in de medische praktijk niet duur maar goedkoop. Die wordt praktisch nooit opgevolgd. Het advies om af te vallen wordt slechts door dertig procent van alle patiënten ter harte geno men en dan nog voor hele korte tijd. De voeten van diabetespa tiënten zijn om verschillende redenen erg kwetsbaar. In het uiterste geval kunnen ze afster ven en moeten ze worden afge zet. Toch volgt slechts zeven procent van alle diabetespa tiënten de adviezen voor een juiste voetverzorging op. Van alle patiënten die behandeld worden voor hoge bloeddruk komt vijftig procent na een jaar nog op controle. Na vijf jaar is dat nog maar zeventien procent en hoeveel patiënten dan zijn dagelijkse pillen niet meer slikt laat zich raden. Dat moeten er zeer velen zijn. De enige patiënten met een ge garandeerde therapietrouw zijn junks, die gehoorzaam hun da gelijkse portie methadon slik ken, en de chronische gebrui kers van slaapmiddelen. Een gebrekkige therapietrouw - in medisch potjesengels heet dat non-compliance - is rampzalig voor het geneesmiddelenonder zoek. Als de onderzoeker niet eens weet of de proefpersonen de veelbelovende nieuwe ge neesmiddelen braaf op tijd heb ben ingenomen, dan is de uit komst van het onderzoek uiterst onzeker. Misschien slikte wel niemand en werden al die pa tiënten vanzelf beter! Daarom staat er bij dit soort onderzoek precies vermeld hoeveel procent van de voorgeschreven doses is ingenomen en hoeveel procent van de patiënten die doses in nam. Die cijfers zijn boterzacht. Als de proefpersoon een paar dagen het middel niet heeft ge bruikt en, om zijn nalatigheid te camoufleren, de resterende pil len door het toilet spoelt, dan kraait daar geen haan naar. Daar heeft men sinds een jaar of tien het volgende op gevonden. Men mengt door het medicijn een onschuldige stof die slechts heel langzaam uit het lichaam verdwijnt en meet daarvan de concentratie in bloed of urine. Wie niet alle pillen slikt, valt zo onherroepelijk door de mand. Dan is er nog het computerbe- waakte medicijnenpotje. Een chip in de deksel registreert tel kens wanneer de deksel open gaat het tijdstip en zo kan pre cies worden nagegaan hoe vaak en wanneer een geneesmiddel wordt gebruikt. Het potje is nu zo'n tien jaar in gebruik bij ge neesmiddelenonderzoek en het gedrag van de proefpersonen bleek in medische ogen nog er ger dan men al dacht. Afgezien dat ze steeds slordiger werden met het tijdstip van in name - in het begin gaat dat precies op tijd, maar na een week of vier kan dat al uren schelen - bleek nu voor het eerst het fenomeen van wat deskun digen de dugsholiday noemen, de 'medicijnvakantie'. Proef personen die schijnbaar keurig hun medicijnen hadden ingeno men, bleken heel vaak periodes te hebben gehad waarin ze da genlang niets hadden geslikt. Dit alles geldt temeer voor pa tiënten want die worden niet zo in de gaten gehouden als proef personen tijdens een onderzoek. Hoe schadelijk is dit alles? Heel klassiek en tamelijk gevaarlijk voor iedereen is het stoppen met een antibioticakuur als de ziek te over lijkt. Op die manier kweek je bacte riën die ongevoelig zijn voor dat antibioticum en in Amerika heeft dat er bijvoorbeeld toe ge leid dat een tegen bijna alle middelen resistente tbc-bacil de kop op stak. Plotseling stoppen is bij sommi ge geneesmiddelen gevaarlijk. Cortison (en andere Cortison- producten zoals Prednison) moet je 'uitsluipen', dag voor dag minderen, want als je in eens stopt dan kan het lichaam ineens levensgevaarlijk zonder komen te zitten. En wat moet de dokter niet den ken als de patiënt zijn medicij nen niet dagelijks inneemt? Wellicht dat het geneesmiddel geen effect heeft gehad, waarna hij de dosis verhoogt of over gaat tot een sterker en dus ris kanter middel. Wat hiertegen te doen? Meer voorlichting hoeft niet te helpen want ook dokters en verpleeg kundigen volgen minder trouw de gebruiksvoorschriften op dan je zou denken. Een eenvou diger inname-schema? Liever een keer per dag dan twee? Blijkt ook niet altijd te helpen want vaker slikken houdt de patiënt beter bij de les. Het allerbeste is om geneesmid delen in te nemen tijdens de vaste bezigheden van de dag: bij tandenpoetsen, avondeten, naar bed gaan of de hond uitlaten. Dan moet het lukken, want, zo schreef de beroemde Engelse dokter Sir William Osier al een eeuw geleden: „Het verlangen om medicijnen in te nemen is misschien het belangrijkste ver schil tussen mens en dier." De geur van chocolade leidt mensen af en is tegelijkertijd rustgevend. Bovendien is er sprake van een verhoogde her- senactiviteit. Geen enkele andere geur had op proefpersonen zo'n sterke invloed als chocolade, zo blijkt uit een Brits onderzoek. „Chocolade was in ons experi ment een echte uitschieter," zegt Neil Martin, neuropyscholoog bij de Universiteit Middlesex in Londen. „Het leek wel of de her sens er, wetenschappelijk gezien, wild van werden". Proefperso nen vonden het zowel rustgevend en aangenaam. Ongeveer twintig vrijwilligers kregen een reeks kunstmatige geuren voorgeschoteld, onder meer van chocolade, amandel, groene munt, aardbei en knof look. In een tweede proef kregen zij echte geuren te ruiken, waar onder gebakken bonen, koffie, rottend varkensvlees en opnieuw chocolade. Alle proefpersonen zaten met afgedekte oren enu» in geurdichte kamers. Terwijl zij een reeks geuren 1® gen voorgeschoteld werd hersenactiviteit gemeten, geur van chocolade onderdruk de zogenoemde theta-golven, 4 in verband worden gebracht aandacht. Hoe meer iemand» inspant, hoe meer theta-p. zijn of haar hersenen produo ren. Bovendien veroorzaakte de van chocolade een verhoog alpha- en beta-activiteit. „Alp| wordt meestal waargenomen® mensen in rust, die wel zijn. Beta komt vooral voor"® mensen dingen als hoofdreke® doen". Martin zei niet te 1 waarom alleen chocolade uitwerking had. „De tweeg waarvan je zou verwachten die mensen het meest attent a» den maken - koffie en rotte® vlees - hadden geen enkele ij vloed." (RTR) medicijn zitten dan ook nog eens meer soorten hormonen dan er nodig zijn, zodat behandeling toch een beetje een schot in het duister blijft." Met een nieuwe techniek, recom- binantie, zijn de laboratoria te genwoordig in staat om alleen die ene specifieke werkzame stof, FSH, na te maken waardoor de nieuwe medicijnen trefzeker der moeten zijn dan de 'urine- variant'. Deze nieuwe middelen, Puregon van Organon en Gonal F van Serono zijn sinds 1 januari op de medicijnmarkt. Gynaecologe M.J. ten Kate-Booij van het Bre dase Ignatius Ziekenhuis heeft de nieuwe middelen nog maar kort geleden voorgeschreven bij een IVF-behandeling. „Ik wacht dus nog op de resultaten, maar doordat het medicijn zuiverder is, moet het haast wel een beter effect hebben." Er kleven echter ook nadelen aan het gebruik van de nieuwe medicijnen. De urine-variant Humegon van Organon werd tot nu toe vergoed door het ziekenfonds en door verschillende particuliere verze keringen. Puregon en Gonal F kosten de patiënten op dit moment echter een kleine honderd gulden per dag, afhankelijk van de voor waarden in de eigen verzeke ringspolis. Serono verzamelt de urine voor haar medicijnen overal in Euro pa, behalve in Nederland. Orga non en Moeders voor Moeders bleven tot voor kort binnen de Nederlandse grenzen. Binnen kort echter begint de eerste con sulente in Turnhout in België. „Want we willen het aantal leve ranciers nog steeds uitbreiden," zegt N. de Vries van Moeders voor Moeders. Leveranciers zijn voor hem de vrouwen die net zwanger zijn en de 55-plus da mes. De Vries hoopt dat zijn in formatrices, ondanks alle ver warrende publiciteit toch weer succes zullen hebben. Een beetje stimulans kunnen de dames wel gebruiken. „Het is af en toe echt vechten te gen de bierkaai," verzucht Pau- lien van Lammeren uit Roosend aal. Toos van Loon, die al 26 jaar het rayon Bergen op Zoom onder zich heeft, ontmoet nog steeds veel motivatie bij 'haar' zwange re vrouwen. „Vrouwen die na veel moeite zwanger zijn geworden, die stra len helemaal. Ze moeten mee doen, want die urine moeten we gewoon hebben." Rokers krijgen eerder rimpels en ze lijken ouder dan niet-rokers.Di komt omdat ze een dunnere huid hebben als gevolg van geringe bloedtoevoer naar de opperhuid. Bovendien heeft roken tot gevolgd® er in het lichaam een enzym ontstaat dat collageen en elastisch v» sel afbreekt. Dit blijkt volgens de Britse krant The Times uit een onderzoek ond identieke tweelingen in een ziekenhuis in de Britse hoofdstad. Van® ke onderzochte tweeling rookte de ene helft wel en de andere niet. De artsen van het Sint Thomas-ziekenhuis hebben een nieuwe ultra geluidstechniek gebruikt om de dikte van de huid van de tweelingen meten. Het verschil in dikte was gemiddeld 25 procent. In het gev van twee 57-jarige zussen was de huid aan de binnenkant van der bij de rookster 0,57 millimeter dik en bij de niet-rookster 0,91 meter. „De verminderde bloedtoevoer door roken kan de opperhuf beschadigen," aldus de huidarts dr. Veronique Bataille. De nieuwe variant van de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-i (CJ), die vrijwel zeker wordt veroorzaakt door de consumptie vanmt bse (gekkekoeienziekte) besmet rundvlees, kan binnenkort met eenre latief simpele amandeltest worden opgespoord. De diagnose CJ is td nu toe alleen na de dood te stellen aan de hand van hersenonderzoel Met de amandeltest, waarbij onder plaatselijke verdoving een weefsel van de neusamandel wordt weggenomen, kan de nieuwe vort van Creutzfeldt-Jakob veel eerder worden vastgesteld. Dat is v» groot belang omdat een mogelijke epidemie dan ook in een vroegtpj stadium kan worden onderkend. In Engeland is in de jaren tachtig o; grote schaal met bse besmet vlees gegeten. Tot nu toe is daar bij veer tien personen de nieuwe variant van Creutzfeldt-Jakob geconstateerl maar sommige wetenschappers verwachten in de kome.ade jaren es explosie van deze ziekte. De amandeltest is alle,onbruikbaar in gevallen waarhjj.gl sprake! van mogelijke CJ-symptomen. Uitgebreid onderzoek heeft aange toond dat de prionen (eiwitten) van amandel-weefsel in geval va Creutzfeldt-Jakob dezelfde karakteristieken vertonen als de prions die uit hersenweefsel van een overleden CJ-patiënt afkomstig zijn. Het is niet uitgesloten dat de test op den duur ook kan worden bruikt bij een grootschalig bevolkingsonderzoek. Zo'n 600 miljoen Chinezen poetsen hun tanden nooit, zo blijkt uit on derzoek van de Chinese Tandartsenvereniging. Vooral boeren en stu denten raken nooit een tandenborstel aan, aldus het onderzoek. De 1,2 miljard Chinezen kopen gemiddeld minder dan twee tube tandpasta per jaar, terwijl een gemiddelde van vijf tubes vereist voor de basismondverzorging. Uit onderzoek in de noordelijke provincie Shanxi blijkt dat 95 procent van de boerenfamilies geen tandenborstel of tandpasta in huis heb ben. In rijkere agrarische gebieden hebben veel boerengezinnen wel kleurentelevisies, koelkasten etcetera maar geen tandenborstels tandpasta, aldus het onderzoek. Zelfs in de steden poetst minder dan 60 procent van de mensen ziji tanden. Sommige meisjes op het platteland spoelen hun mond parfum om een frisse adem te krijgen maar ze poetsen hun tar nooit. Uit het onderzoek blijkt verder dat 90 procent van de bevoM lijdt aan tandvleesontsteking. Zeer zware stotteraars hebben baat bij een stapsgewijze therapie dis hen leert alle klanken langzaam uit te spreken. Een dergelijke therapn boekt in de Verenigde Staten opmerkelijk goede resultaten en is nu ooi voor het Nederlands geschikt gemaakt. Taalwetenschapper en logopedist M. Franken promoveerde onlangs a» de Katholieke Universiteit in Nijmegen op haar onderzoek naar de Sys tematische Spraakreconstructie voor Stotteraars. Volgens de pr<* venda biedt de nieuwe methode goede hoop voor ernstige stotteraars- Tot nu toe konden stotteraars met intensieve training wel leren om B® der te haperen in de spraak, maar de uitspraak bleef altijd nog vree® en onnatuurlijk klinken. Met de nieuwe therapie beoordeelt een groef objectieve luisteraars de geschiktheid van de stottervrije spraak bip lerlei formele en informele gelegenheden. Deze luisteraars gebrr onder meer bandmateriaal, maar ook volgen ze direct gesprekken, volgens leert de stotteraar zijn klanken aan te passen. Franken ontw® kelde hiervoor een model. Franken werkt als spraakpatholoog bij het Gehoor en Spraak Centr* van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Sommige erfelijke ziektes zijn niet alleen familiegebonden, maar ooi specifiek voor de regio waar de families wonen. Dit blijkt uit °nde®:® van de Stichting opsporing erfelijke hypercholesterolemie (Stoeh). stichting is verbonden aan het Academisch Medisch Centrum in A®, sterdam. Bij hypercholesterolemie maakt het lichaam te veel cholest;e^ aan. Soms is de ziekte erfelijk bepaald. Bij de geboorte is er dan al 0^ verhoogd cholesterolgehalte waardoor aderen kunnen dichtslibo Mensen die aan de erfelijke variant lijden, kunnen daardoor op tww 8 jarige leeftijd al het adersysteem van een bejaarde hebben. De Stoeh onderzoekt families waarin de ziekte vaak voorkomt. Uit u onderzoek blijkt dat de genetische afwijking die de ziekte verooi per regio verschillend kan zijn. In West-Friesland duikt een bet factor regelmatig op, in Noord-Brabant veroorzaakt een andere fa erfelijke hypercholesterolemie, aldus een woordvoerder. Het is voo eerst dat er zulke duidelijke streekgebonden verschillen in het dm geconstateerd. DESTEM Spie Van onze verslaggever Dr. Marcel Dicke (vakgroep insectenkunde van de Land bouwuniversiteit Wageningen) heeft een prijs gekregen voor zijn onderzoek naar communi catie tussen planten en dieren. Hij kwam op het spoor van planten en dieren die elkaar bespioneren. Het gaat ongeveer zo. Een plant wordt aangevreten door spint- mijten en begint dan hard om hulp te roepen. Een legertje roof- mijten komt daar ogenblikkelijk op af en vreet de spintmijt op. Even voor de duidelijkheid: het roepen is niet hoorbaar. Planten spreken met geuren. Marcel Dicke wilde weten hoe vleesetende insecten hun slacht offers vinden. Je zou zeggen: mis schien ruiken ze gewoon een lek ker hapje. Maar dat blijkt niet zo te zijn. Hoe gek het ook klinkt: ze ruiken de plant. Als een plant wordt aangevreten door een rups of een spintmijt, maakt zij geur- stoffen aan. Chemici hebben de geurstof onderzocht en geconsta teerd dat die alleen maar van planten afkomstig kan zijn, niet van dieren. Proeven in het labo ratorium hebben uitgewezen dat roofmijten sterk worden aange trokken tot een plant die dit soort geurstoffen uitzendt. En het mooie is: planten maken voor ie dere soort belager een andere geur. Als je een schaar in een blad zet, gebeurt er niets. Maar als een planteneter een hap neemt, komt er iets van zijn speeksel in de wond, de plant herkent met welke vijand ze van doen heeft en maakt dan haar geurstof aan. Zodat precies de goede hulptroepen komen opdra ven. Hoe kom je erop om zoiets te on derzoeken? Marcel Dicke: „Spintmijten ont wikkelen zich ontzettend snel. Een plant wordt dus binnen zeer korte tijd belaagd door een gi gantisch leger en legt dan gauw het loodje. Maar roofmijten ont wikkelen zich nog sneller, ze kunnen in een klein gebied alle spintmijten uitmoorden. De plant heeft dus twee kansen: of ze wordt volledig kaalgevreten, öf er komen roofmijten die de spint mijten opeten. Kan de plant daar zelf iets aan doen? Dat was de vraag die we ons vanachter ons bureau stelden. Je weet dat geur stoffen belangrijk zijn. Insecten en mijten zijn heel geurgericht. En roofmijten blijken gevoelig te zijn voor de geur van een plant met parasieten. Maar de ham vraag was: wie maakt die geur nou, de plant of de spintmijt? We Door Emmanuel Naaijkens Ook de moderne samenleving k, op een symposium op de KUB i ben weer volop stof tot nadenke Je bent jong en je wilt van je trouwdag iets meer maken dan het afhalen van het boterbriefje ten stadhuize. Een kerkelijk hu welijk met alle toeters en bellen lijkt wel wat, maar de huwe lijksmoraal van de kerk kan het aanstaande paar niet echt beko ren. Een 'ruimdenkende' pastor voorziet ook niet in alle geval len, maar sinds kort bieden ri- tuelenbegeleidingsbureaus uit komst. Op afroep verzorgt zo'n bureau, vaak opgezet door theo logen, de rituelen die de trouwe rij, desgewenst op een mooie plek in het bos, tot een onverge telijke dag maken. Cultuur- en godsdienstfilosoof dr. Jos Pieper, onder meer ver bonden aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen, haalde op de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg dit voorbeeld aan om te illustreren dat in de moderne, geseculariseerde samenleving de behoefte aan een religieuze vie ring misschien wel groter is dan ooit te voren. Het is weliswaar een voorhoede die op deze onor thodoxe manier het huwelijk wil aankleden, maar de trend is inforniathe Wêêêêêê Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. net adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, Postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden.

de Stem | 1997 | | pagina 12