'Paniek over autosysteem niet nodig' Wallage eist beter toezicht ziekenfonds Arafat: "Rol van Europa is cruciaal' 'Kok was beducht voor gevolgen technolease' Tommei strenger met regels huursubsidie 'El Al moet bewoners Bijlmer vergoeden' DE STEM inn BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Bovag: Storm in glas water Kamerleden bespreken onderzoek Oud-staatssecretaris Van Amelsvoort vindt affaire rond Fokker en Philips zwaar overdreven Frankrijk op drift BINNENLAND KORT: DINSDAG 4 FEBRUARI 1997 A4 Den Haag - PvdA-fractie- voorzitter Wallage eist beter en onafhankelijk toezicht op het financiële doen en laten van ziekenfondsen. De con trole van de huidige Zieken fondsraad schiet volgens hem tekort. PvdA-Kamerlid Oudkerk zal de positie van de Ziekenfondsraad vandaag in de Tweede Kamer aan de orde stellen. Wallage zei dit gisteren in het tv-programma Nova. Daarin werd onthuld dat twee verzekeringsbedrijven, Ohra en Anova, naast hun eigen zieken fondsen ook belangen hebben in bedrijven die medische kunst- en hulpmiddelen leveren. Patiënten die bij Orha of Anova een polis hebben afgesloten, wor den aangespoord hun kunst- en hulpmiddelen van de bedrijven van de verzekeraars te betrekken. Deze praktijk levert volgens Wal lage een ongewenste vermenging van belangen op. In deze sector kunst- en hulpmiddelen gaat per jaar circa een miljard gulden om. Een groot deel van dit bedrag wordt vergoed via de zieken fondspremies. Wallage wijst erop dat op deze manier publieke gelden worden ingezet voor een commercieel doel. De Ziekenfondsraad is al twee jaar op de hoogte van de belan gen van Ohra en Anova in de hulpmiddelen-sector, maar heeft niet ingegrepen. Voorzitter De Graaf van de raad zei gisteren in Nova dat hij dat niet heeft ge daan omdat dit de commerciële belangen van beide verzekeraars zou schaden. Wallage vindt dat de Zieken fondsraad opereert in een 'ouwe jongens-krentenbrood-sfeer' en dat noemt hij 'niet van deze tijd'. In de Ziekenfondsraad zitten mensen die verbonden zijn met de sector. Dat betekent volgens Wallage dat de sector 'zichzelf zit te controleren'. De verzekeraars Ohra en Anova vinden dat de band met de hulp- middelenbedrijven juist voorde len biedt. Het zou goedkoper zijn. Ze hielden hun belang in de be drijven geheim 'om commerciële belangen niet te schaden'. De Algemene Rekenkamer publi ceert over twee weken een rap port over het financiële toezicht van de Ziekenfondsraad. Daarin zal staan dat dit toezicht onder de maat is. De raad zou o nvol- doende zicht hebben op de finan ciële huishouding van de fondsen sinds die mogen samenwerken met particuliere verzekeraars. De Ziekenfondsraad spreekt de con clusie van de Rekenkamer tegen. Het financieel toezicht op de fondsen zou wel aan de eisen vol doen. Van onze verslaggever Den Bosch - De commotie rond het auto-computersysteem On Board Diagnostics (OBD) is een storm in een glas water. Er is absoluut geen reden voor paniek. Dat zeggen woordvoerders van de Bovag en van de RAI Autovak naar aanleiding van berichten dat na 1 januari 2000 alleen nog maar auto's bij de merkdealers gerepareerd zouden kunnen wor den. De Europese Commissie gaat hiervoor richtlijnen opstel len. De ANWB en niet-gebonden ga rages vrezen dat als straks het auto-computersysteem OBD ge meengoed is, de autorijder vol strekt afhankelijk wordt van de merkdealer. Bij pech onderweg zou de automobilist zelfs een machteloze Wegenwachter aan treffen, omdat ook hij niet in het computersysteem van de wagen zou kunnen komen. Uitstoot Het toekomstige computersys teem controleert alle functies van de auto, vooral die welke van in vloed zijn op de uitstoot van schadelijke stoffen. Het waar schuwt bij afwijkingen en houdt de auto zo schoon mogelijk. Af wijkingen zouden slechts door de computer van de merkdealer yvorden waargenomen. „Ik zie het zó ver niet komen. Wij komen daar wel uit met de auto industrie," zegt woordvoerder Makaske van AutoVak van de RAI. „Ik ga er van uit dat de in dustrie software bij de auto le vert en de computers voorziet van universele stekkers, zodat de computer in iedere garage kan worden afgelezen. De autofabri kanten zien daar natuurlijk ook het belang van in: die levert toch geen wagen die niet fatsoenlijk gemaakt kan worden als je langs de weg komt te staan. De vrije markt doet hier gewoon zijn werk. De consument wil zo'n au to toch niet?" Ook de Bovag denkt niet dat het zo'n vaart zal lopen. De richtlij nen voor het auto-computersys teem bevinden zich nog in een ontwikkelingsfase. „Ik kan me niet voorstellen dat ze zo opge steld gaan worden dat auto's al leen bij hun eigen dealer gerepa reerd kunnen worden," aldus een woordvoerder. Lampje Volgens de RAI Autovak-woord- voerder is het onzin dat bij een te hoge milieu-belasting de wagen automatisch door de boordcom puter kan worden stopgezet. Er gaat gewoon een lampje branden, die aan geeft dat de uitstoot van uitlaatgassen te hoog is. Men dient dat naar de garage te rijden om de wagen te laten bijstellen. De Europese discussie is onder deel is van een breder debat over de beschikbaarheid van auto-on-, derdelen en het alleenrecht van merkfabrikanten. De woordvoer der van de Europese Commissie: „De discussie zal daarom nog wel even lopen. Maar het punt van de wegenhulp wordt daar zeker bij betrokken. We willen de wegen wachtdiensten graag ter wille zijn." Het Europees Parlement zal in juni of juli het auto-pro gramma bespreken. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Tommei van Volkshuisves ting wil in het recht op huursubsidie voor ouderen met een ei gen vermogen minder ver gaan dan de regeringspartijen PvdA, WD en D66. Premier Kok en Yasser Arafat samen voor het Catshuis in Den Haag. Door Debbie Langelaan Den Haag - Yasser Arafat is zichtbaar doodop. Zijn be moedigend knikken naar premier Kok gaat over in langzaam knikkebollen wan neer Koks inleiding alsmaar langer blijkt te duren. Maar tien minuten later is hij er weer helemaal bij: met geheven wijsvinger benadrukt hij dat Europa een belangrijke rol moet spelen in het vredesproces. „Er moet een nieuw tijdperk komen in het Midden-Oosten." De Palestijnse president houdt niet op Europa - en in het bij zonder Nederland - te bedan ken. „Wij zijn voor een groot deel afhankelijk van het belang rijke werk dat u voor ons doet." Hij wijst op het Hebron-ak- koord, dat mede tot stand kwam door de Europese Unie. Volgens Arafat is het van cruciaal belang geweest dat de Europese Unie, net als de Verenigde Staten, zich garant stelde voor de uitvoering van dit akkoord tussen Israel en de PLO. Israël is nooit een warm voor stander geweest van een Euro pese politieke rol in het vredes proces. De Israëliërs kunnen het met bondgenoot VS prima af, en willen dat het meer pro-Pales tijnse Europa zich beperkt tot economische steun. Dat de Is raëliërs in het geval Hebron toch een politieke rol van Europa hebben geaccepteerd, be schouwt Arafat als een succes. „Het zou oneerlijk en onbeleefd zijn om Europa nog langer te weigeren." Europa is veruit de belangrijk ste donor van de Palestijnen. Binnen Europa is Nederland weer een van de vrijgevigste landen. Nederland spant zich in voor de aanleg van een haven in de Gaza-strook en deed twee Fokker-vliegtuigen cadeau. „We gebruiken die voor het vervoer van pelgrims," zegt Arafat. '„We mogen nooit vergeten wat Ne derland gedaan heeft voor de Palestijnse Autoriteit." Het bezoek van Arafat, in het kader van het Nederlands voor zitterschap van de Europese Unie, duurt nog geen dag. Na zijn aankomst zondagavond voert hij op maandagochtend besprekingen met Kok en minis ter Van Mierlo van Buitenlandse Zaken. Na de persconferentie 's middags verlaat hij Neder land alweer. Het bezoek is pas vorige week geregeld, zodat er FOTO REUTER geen tijd was om bij koningin Beatrix langs te gaan. Maar Arafat vergeet haar niet: hij wil 'de groeten' doen aan de 'konin gin van dit vriendelijke volk'. De inwoners van Den Haag, die laiigzaam Óan wennen aan het frequente bezoek van wereldlei ders, staan toch even te kijken van de stoet limousines in de voor auto's verder afgesloten Lange Poten. Maar het ministe rie van Binnenlandse Zaken, dat over de beveiliging gaat bij dit soort gelegenheden, ontkent dat er speciale maatregelen zijn ge troffen. „Hij is behandeld als een bui tenlands staatshoofd. Daar zijn regels voor die we voor onszelf houden." Alleen het strooizout op de klinkers van het Binnen hof vanwege de vermoedelijke gladheid is extra. De coalitie stelde vorig week in de Kamer dat 55-plussers met een eigen vermogen tot 70.000 gulden (alleenstaanden) en tot 100.000 gulden (meerpersoons- huishoudens) recht op huursubsi die moeten houden. Dit is om ouderen die hebben gespaard niet te straffen. Tommei schrijft de Kamer nu dat hij een onderscheid wil maken tussen huurders van 65 jaar en ouder en huurders onder deze leeftijdsgrens. De vermogens toets voor 65-plussers ligt dan bij 65.000 gulden (alleenstaanden) en bij 90.000 gulden (meerper- soonshuishoudens). Tommei legt de grenzen voor huurders die na 1 januari 1932 zijn geboren bij 38.000 en 65.000 gulden. WD, PvdA en D66 waren hier gistera vond tevreden mee. In het aanvankelijke voorstel van Tommei stond dat alleen huur ders met een vermogen tot 38.000 respectievelijk 56.000 gulden voor subsidie in aanmerking ko men. Tommei is verder bereid de normhuren (het bedrag wat men sen minimaal aan huur moeten betalen) voor het tijdvak 1998- 1999 te koppelen aan de inko- mensonwikkeling en niet langer aan de gemiddelde huurontwik- keling. De huurders houden dan meer geld over. Door Willy Werkman Amsterdam/Tel Aviv - De Is raëlische luchtvaartmaat schappij El Al loopt het risico schadevergoeding te moeten uitkeren aan bewoners van de Bijlmermeer en reddingswer kers, die gezondheidsschade zouden hebben opgelopen na het neerstorten van het Israë lische vracht-Boeing ruim vier jaar geleden. Gisteren bleek in het Israëlische parlement dat El Al mogelijk ver antwoordelijk kan worden ge steld voor gezondheidsproblemen van bewoners en brandweerlie den. Een parlementaire commissie droeg de Israëlische burgerlucht vaartdienst op om binnen een week een onderzoek te doen naar de vraag of El Al het afgewerkte uranium, dat nog in negen van haar toestellen wordt gebruikt als ballast, moet vervangen door minder gevaarlijk materiaal. Boeing heeft al in 1981 besloten geen uranium-ballast meer te in stalleren in zijn toestellen. Het materiaal is, zeker bij hoge tem peratuur, kankerverwekkend. De Israëlische krant Yediot Acharonoth schreef vrijdag dat het in de Boeing-toestellen ge bruikte uranium boven 500 gra den uit elkaar kan spatten, waar na kleine uraniumdeeltjes kun nen worden ingeademd. Op de plek van de Bijlmerramp zou de temperatuur zijn gestegen tot 2000 graden, mogelijk door aan wezigheid van Sidewinder-ra ketten in het vliegtuig. El Al ont kent dit laatste overigens. De Israëlische krant interviewde vele Bijlmermeer-bewoners, die klaagden over long- en nierpro blemen, uitslag en vermoeidheid. Ook zou er sinds de ramp een re latief groot aantal en misvormde baby's geboren zijn. De Amsterdamse GGD zegt ech ter, geen negatieve gevolgen voor de gezondheid van de Bijlmer bewoners te hebben geconsta teerd. Directeur Joel Feldshuh van El Al liet gisteren weten nooit een aanbeveling van Boeing te heb ben gekregen om het uranium in de Boeing-toestellen te verwijde ren en dat ook niet van plan is te doen. Ruim 550 vrachttoestellen over de hele wereld maken volgens hem nog steeds van uranium ge bruik als ballast. Over de lading van de El Al- Boeing heerst nog steeds veel on duidelijkheid. Nova onthulde en kele maanden geleden dat er ver schillende versies van de vracht brieven in omloop zijn. Het open baar ministerie in Haarlem be raadt zich op een strafrechtelijk onderzoek naar fraude met de vrachtbrieven. Den Haag (anp) - De vaste Ka mercommissies voor Financiën, Rijksuitgaven en Economische Zaken bekijken vandaag of er een nader onderzoek moet komen naar een fiscale constructie waarmee in het verleden Philips en Fokker zijn gesteund. Het vermoeden bestaat dat de Tweede Kamer hierover door het vorige kabinet verkeerd is inge licht. Voorzitter Ybema van de Kamercommissie voor Financiën heeft dat gisteren gezegd. Ybema (D66) is er voorstander van de Al gemene Rekenkamer een nader onderzoek te laten verrichten. WD'er Van Rey vindt echter een parlementair onderzoek geboden. De 'technolease' hield in dat Phi lips en Fokker technische kennis verkochten aan de Rabobank. De bedrijven huurden die kennis vervolgens weer terug. Dat zou de Rabobank een belastingvoor deel van 1,8 miljard gulden heb ben opgeleverd. De Kamer wist niet dat het om zo'n groot bedrag ging- Door Paul Kokke Veldhoven - Volgens oud-staats secretaris van Financiën M. van Amelsvoort was zijn toenmalige politieke baas minister Kok be ducht voor de gevolgen die de technolease-constructie tussen Philips en de Rabobank voor de schatkist zou hebben. Maar uiteindelijk heeft Kok, vi- ee-premier en minister van Fi nanciën in het vorige kabinet Lubbers/Kok, zich niet inhoude lijk met de discussie over de con structie bemoeid. „Hij heeft zich rustig gehouden. Toen puntje bij paaltje kwam, heeft hij zich bij de beslissing neergelegd." Vanuit zijn Veldhovense woning reageert de oud-staatssecretaris op de commotie die is ontstaan over de regeling die Philips en de Rabobank in 1993 troffen. Door de verkoop van kennis aan de bank, beschikte het op de rand van de afgrond verkerende elek tronicaconcern over de dringend benodigde gelden om zijn schul den af te lossen. De Rabobank kon het aankoopbedrag als inves- Van Amelsfoort FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP teringslasten aftrekken. Via deze technolease-constructie zou de schatkist 1,1 miljard gul den zijn misgelopen. Dezelfde constructie werd in 1994 door de Rabobank toegepast bij Fokker. Die zou de staat nog eens 700 miljoen hebben gekost. De bank ontkent die bedragen. In totaal zou zij 'slechts' een voordeel van 150 miljoen hebben genoten. Van Amelsvoort benadrukt dat hij van Kok geen andere houding verwacht had. „Een minister van Financiën houdt zich in de regel verre van fiscale beslissingen. Die vallen onder de staatssecre taris." Over de hoogte van het be drag dat de schatkist door de technolease-constructie zou heb ben misgelopen, doet hij geen uit spraak. „Ik weet dat bedrag niet. Het is nooit bekend gemaakt en valt onder de vertrouwelijkheid van de belastingdienst. Wij zijn bij de beslissing uitgegaan van ramingen. Het uiteindelijke be drag werd pas onder mijn huidige opvolger Vermeend duidelijk. Als het gaat om belastingmaatrege len, hoef je ook geen rekening te houden met bedragen. Het gaat om de correctheid van de beslis sing." De oud-staatssecretaris erkent dat hij met de constructie danig in de maag heeft gezeten. In eer ste instantie was hij, net als de topambtenaren op zijn ministe rie, tegen de deal tussen Philips en de Rabobank. Hij zou zelfs hebben overwogen om af te tre den, maar deed dat niet omdat het toenmalige kabinet toch al demissionair was. „Ik moest een beslissing nemen over een constructie die bedoeld was voor materiële zaken. Maar bij Philips ging het om de ver koop van immateriële zaken, na melijk kennis. Uiteindelijk heb ik na verschillende adviezen toch een positieve beslissing geno men." Voelde hij zich bij het nemen van die beslissing onder druk gezet? „Door de feiten, door de belab berde situatie bij Philips. Maar niet door personen, Uit de poli tiek, noch uit het bedrijfsleven." De rol van ex-premier Lubbers doet Van Amelsvoort af als niet ongewoon. „Lubbers deed toen wat hij altijd deed: actief mee denken, nota's schrijven, redene ringen opzetten. Dat deed hij bij deze zaak ook. Maar ik heb het nooit zo ervaren dat hij mij daar mee onder druk wilde zetten. Lubbers was een duidelijke me ning toegedaan. Dat heeft hij la ten weten." De rel die nu over de technolease constructie is ontstaan, doet Van Amelsvoort af als 'zwaar over dreven'. „De zaak wordt ontzet tend opgeklopt. Het enige dat nieuw is, is een bedrag dat door een krant (NRC Handelsblad - red.) genoemd wordt. Maar dat de Tweede Kamer daar nu zo'n zaak over maakt, begrijp ik niet. De Kamer heeft toendertijd zelf op deze constructie aangedron gen. De suggestie wordt nu ge daan alsof het een steunmaatre gel voor Philips was. Maar in fei te was het een puur fiscale beslis sing." Hij gelooft evenmin dat de Euro pese Commissie in haar onder zoek naar de rechtsgeldigheid van technolease-constructies een been heeft om op te staan. „Met fiscale beslissingen heeft Brussel geen bal te maken." Oud-premier Lubbers liet giste ren via een woordvoerder weten niet te willen reageren op de affaire. EXTREEM-RECHTS is slecht en verwerpelijk en dus zou één o de zeven Fransen in feite de duivel in eigen persoon moeter zijn. Vijftien procent van de Franse kiezers heeft immers bij de laatste presidentsverkiezingen op het Front National van Jean Marie Le Pen gestemd. Bij een tussentijdse burgemeestersver kiezing afgelopen weekeinde in een slaapstad bij Marseille be haalde extreem-rechts zelfs bijna de helft der stemmen. Zijn al deze brave Franse burgers, net als de aanhangers vat Jürgen Haider in Oostenrijk, nu misdadige racisten of slechts verblind of gek? Niets van dit alles. De meerderheid is onzeker en angstig en laat zich op sleeptouw nemen door het verlokke lijk pijpen van een geruststellende rattenvanger. Frankrijk is, net als de rest van Europa, op drift. De midden stand, de eerste groep die zich achter Le Pen schaarde, zit inde verdrukking. Tegen de concurrentie van de Amerikaans aan doende supermarkten bleek geen kruid gewassen. Vele kleine neringdoenden in de dorpjes en stadjes hebben het loodje moeten leggen. Vervolgens kwam de recessie, ook een inter nationaal verschijnsel. De bedrijfswinsten liepen terug, de staatshuishouding raakte in het rood en de werkloosheid steeg in sommige streken tot twintig procent. En daarbij blijft hei niet. Door de open Europese grenzen moet het Franse bedrijfsleven - en vaak vergeefs - concurreren met landen met een sterkere economie of met lagere lonen. Frankrijk is daarenboven zijn traditionele politieke machtspositie kwijt en de mondialisering van de cultuur heeft het prestige van Frankrijk als voorbeeld voor kunst en esprit onderuit gehaald. De wereld bedreigt Frankrijk en dus probeert de Fransman tot zijn wortels terug te keren. En die liggen, hoe verbazingwek kend dat voor de buitenlander ook is, op het platteland. 'La France profonde', de mentaliteit van bezadigde zekerheid en de sfeer van natuurlijke kwaliteit, dat is waar de zich bedreigd voelende Fransen naar terugverlangen. Een leven, zoals dat was bij pépé en mémé op de boerderij of in de werkplaats Rustig, niet rijk, maar ook niet zo arm dat er niet dagelijks een welvoorziene dis te wachten stond, oude familie- en gemeen schapsbanden en traditie. Zo'n ouderwets veilig leven belooft Jean-Marie Le Pen. Globa lisering van de economie staat, zeggen zijn leuzen, gelijk aan werkloosheid, armoede en het verval van de sociale zekerheid. Daarom dient Frankrijk zich teweer te stellen tegen Brussel, het buitenland en de representant daarvan binnen de eigen gren zen: de vreemdeling. Die is de concreet aan te wijzen zonde bok, die woont immers een deur verderop. Met grote verhalen over de schandelijkheid van racisme, met diepzinnige filosofieën over de menselijke gelijkwaardigheid en met roerende oproepen voor solidariteit is de simplistische, maar vertrouwenwekkende gedachtengang van extreem rechts niette bestrijden. Niet in Frankrijk en niet in Nederland, Extreem-rechts kan wel afgeschilderd worden met hoortjesen bokkenpoten, maar dat werkt niet voor kiezers die zich be dreigd, vervreemd en in de steek gelaten voelen. Het politieke alternatief moet zich bekommeren om deze men sen en zich niet beperken tot pek en zwavel, maar nog minder tot stereotiepe technocratische verhalen en oplossingen. Voor er van degenen die op extreem-rechts stemmen een rest van solidariteit verlangd mag worden, moet het politiek fatsoenlij ke deel der natie zich eerst zelf solidair betonen. WD wil herziening VreemdelingéntVêt Den Haag (anp) - De WD wil tee naar grondige herziening van de Vreemdelingenwet. Dat is volgens de liberalen nodig om te voor komen dat het asielbeleid wordt gefrusteerd door met name de Algemene Wet Bestuursrecht (AWB). Volgens WD'er Rijpstra tonen de recente perikelen rond de wei gering van gemeenten om uitgeprocedeerde asielzoekers uit hui huis te zetten, de noodzaak van wetswijziging aan. Daarbij gaat het om asielzokers die op last van de rechter weg-1 moeten. Maar de gemeente geeft het ontruimingsbevel af en de asielzoeker kan daartegen volgens de AWB in beroep. Dan is het mogelijk dat de bestuursrechter de ontruiming opschort. „Hieruit I blijkt dat de Vreemdelingenwet in feite wordt gefrusteerd door de j AWB," aldus het WD-Kamerlid. Verslaafde eist methadon in bajes Amsterdam - Een verslaafde gedetineerde in Amsterdam daagt twee artsen van de Bijlmerbajes en de Staat voor de rechter om dat de medici hem zijn gebruikelijke portie methadon ontzeggen. Het gevaar dat hij daardoor weer aan de heroïne raakt is groot omdat die in de bajes goedkoper is en makkelijker verkrijgbaar I dan methadon, aldus zijn raadsman. Het kort geding dient van daag in Amsterdam. De man zit sinds 5 december 1996 achter de tralies in de Bijlmerbajes. Hij is al 25 jaar verslaafd. Voor zijn de- j tentie kreeg hij van de GGD dagelijks 120 milligram methadon en zes palfiumtabletten. De reehter-commissaris zegde hem toe dat I hij dat ook in zijn cel zou krijgen, maar dat gebeurde niet. Drugsverdrag Nederland en Frankrijk Den Haag - Nederland en Frankrijk hebben gisteren een douane-1 overeenkomst getekend die de smokkel van drugs tussen de twee landen moet tegengaan, Het verdrag voorziet in nauwere samen werking via uitwisseling van informatie en douanepersoneel. Ook technieken en apparatuur om verdachte scheeps- en vliegtuigla dingen op drugs te controleren zullen worden uitgewisseld. De j overeenkomst betekent een positieve wending in de door de 'drugsoorlog' verzuurde relatie tussen Parijs en Den Haag. Lagere staf voor ex-wethouder Den Bosch - Het feit dat justitie in Maastricht te lang heeft ge wacht met hem voor de rechter te dagen, heeft ex-wethouder J. In i de Braekt van Maastricht een lagere straf opgeleverd. Het f' rechtshof in Den Bosch veroordeelde de ex-wethouder giste tot een maand voorwaardelijk en 10.000 boetevoor corruptie en I het vervalsen van een kwitantie van een reis naar Egypte met ex- wegenbouwer Baars. Het hof was het met advocaat H. Stollen-1 werck eens dat justitie In de Braekt drie jaar in onzekerheid heeft j gelaten, en dat dit te lang is. De rechtbank in Maastricht veroor deelde hem eerder tot drie maanden cel en 10.000 boete. Leerlingentekort nekt beroepsonderwijs Den Haag - De kwaliteit van het voorbereidend beroepsonderwijs staat onder druk door geringe aantallen leerlingen. Dat blijkt uit een inventarisatie die in opdracht van staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) is gemaakt. Volgens het rapport is vernieuwing en I herschikking in het vbo noodzakelijk. Hoe minder leerlingen er j komen hoe minder geld er is voor het onderwijs. Bijna de helft van de afdelingen bij het vbo heeft minder dan 45 leerlingen in laatste twee leerjaren samen. Het gaat hier om bij elkaar 131.00 leerlingen. Leraar bekent ontucht met 14 leerlingen Enschede - Een 52-jarige leraar van het Stedelijk Lyceum Kot- j tenpark in Enschede heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met veertien leerlingen. Zowel meisjes als jongens zijn door man misbruikt. De rechter-commissaris heeft de gevangenhou ding van de docent met een maand verlengd. De politie praat in die periode met de leerlingen die de leraar als slachtoffer heeft ge- j noemd. Het OM verwacht dat uit die gesprekken nieuwe aangu- ten voortkomen. Broers verdacht van doodslag vader 1Q Amsterdam - De politie heeft gisteren twee broers van 16 jaar aangehouden in hun woning aan de Van Hogendorpstraat m Amsterdam. Ze worden ervan verdacht kort daarvoor hun 50-ja- rige vader om het leven te hebben gebracht. De kinderen 8reF, in op het moment dat de vader hun moeder mishandelde, aldtó politie. Ze hebben daarna zelf de politie gebeld. De jongens r"1 ben een bekentenis afgelegd.

de Stem | 1997 | | pagina 4