Isdrama Lterbij Uitwisseling in kader van de Enregio DE STEM Brandweer wil snel een eigen bootje 'Woningsubsidies eerst inzetten voor aanleg van woonwagencentra' Terminale Zorg Thuis deze week van start Geld voor openbaar Zeeuws natuurarchief Zeeuwen gaan gebruik streektaal bevorderen Dronken bestuurder® op de bon geslingerd -and KORT ►MMENTAAR Ouderenzorg de grens over Schietpartij Sas van Gent Gemeenten leggen niet bij aan extra vogelvoer Gewapende overval op boekwinkel Redding van door ijs gezakte hond legt zwakke schakel bij brandweer bloot A5 Foto's en dia's worden toegankelijker 'Vereenigienge' steunt School en Dialect Bromfietser knalt op wegafzetting Geen regio-subsidie voor Vrouwen Advies Commissie 3RUARI 1997 A4 |een ingewikkelde fiscale nas vanaf het eerste mo- t en topambtenaren van i zich lange tijd verzet te- k gelanceerde plan. leken het uiteindelijk eens fële steun aan de noodlij- %n de rand van het faillis- der aan toe. blad heeft de toenmalige Ikkenen onder zware druk fcrt van Financiën steunde lij durfde zijn baas en par- Hij ging uiteindelijk ak- j de Tweede Kamer in rui- |ft te maken met de winst kt. De transacties zouden ,8 miljard gulden hebben [erder van de Rabobank miljard gulden van geen :otaal 150 miljoen gulden. Hij eist een parlementair |van de PvdA en het CDA iggen dat de Tweede Ka- leerd. De harde toon van maakte geen deel uit van CDA wel. Om begrijpelij- jer op. ng echter geen enkele rol mee gediend wanneer er litieke bereidheid om de was groot. Cruciaal is de fijn geïnformeerd over de prlandse Staat. Op dat the ir richten. Jeltsin heeft gisteren de sgen in de residentie bui- rtoperatie en een longont- eze week moest afzeggen, inde gezond is om Rusland atwagen anse havenstad Almeria se vrachtwagen 2500 kilo atselijke autoriteiten be is aangehouden. Hij was o met de veerboot aange- itopt tussen het fruit in de gegrepen Ir F.N. van de Koninklijke pens het zwemmen in de ri- |j is vermoedelijk gegrepen lerkte in Angola als waar- )p Corsica land Corsica in de Middel- fcrdag op zondag met kleine |egd op bankfilialen, post- van vijftien in Bastia. De Idrie mannen aangehouden lef beperkt tot ontzette ge len verder nin Netanyahu en de Pales- ^r donderdag ontmoeten bij de Gazastrook. beting gisteren in het Zwit- net Wereld Economisch Fo- |ten over onopgeloste kwes- de opening van een lucht- angekomen. Hij voert van- Iremier Kok en minister van ïgekomen lacedonië heeft zaterdag het Ivan de Verenigde Naties en tdde het Finse persbureau ben hoogspanningsmast trof |meer. Aan het begin van de stoffelijke overschotten te ■ferije |n de nacht van zaterdag op 3e nacht daatvoor zijn in de moord. De slachtoffers daar Jen. Een fundamentalistisch [/iel de wijk Ktiten rond mid- i uit hun huizen, verklaarde 'ek met de televisiezender IN International al geprelu- ;rd op een koerswijziging va rebellen. t j toonde zich verder bereid me rebellen te praten over de doo n verlangde verbetering van istandigheden in de gevange- >sen en over de mogelijk"® t de rebellen in ballingschap an in een ander land als zij h zeiaars vrijlaten. imerkelijker dan de of nd rklaring is informatie die jo listen in de marge van de o oeting hebben gekregen van Ja- nse ambtenaren. Volgens onnen wil Japan helpen bi] w eken naar een land dat deg l lnemers wil opnemen. Als stemt met hun vrije att0T,j >u Japan miljoenen dollarsw n investeren om de armoede :ru te bestrijden. Zeeland -Tl Van onze verslaggever lerneuzen - De Zeeuws-Vlaamse ge meenten moeten voorrang geven aan realisatie van de voor dit jaar ge plande woonwagenstandplaatsen. Als blijkt dat het daarvoor gereserveerde geld onvoldoende is, moet in eerste in stantie een deel van het budget voor wo ningbouw en verbetering worden inge- Dat stelt het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling Regionaal Budgetbeheer Woninggebonden Subsi dies (BWS) Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar zijn alle woningsubsidies al gereserveerd voor de aanleg van woon wagenstandplaatsen. Maar tot nu toe dienden alleen Sas van Gent en Terneu- zen daadwerkelijke aanvragen voor de aanleg van woonwagencentra in. Hulst en Oostburg willen hun budget opsparen tot dit jaar. In alle vier gemeenten gaat het om de aanleg van woonwagencentra met tien standplaatsen. Daarnaast moet Hulst in de toekomst nog eens een centrum met tien standplaatsen aanleggen, staan er in Sas van Gent nog twintig standplaatsen op de rol en zijn er in de gemeente Axel nog vijf standplaat sen voorzien. Voor die projecten bestaan echter nog geen concrete plannen, zodat de kans groot is dat daarvoor pas na dit jaar subsidie wordt gevraagd. Die situatie brengt het dagelijks bestuur van de BWS-regio ertoe om voor te stel len het beschikbare budget voor dit jaar, ruim 322.000 gulden, gelijkmatig over de Zeeuws-Vlaamse gemeenten te verdelen. Gemeenten kunnen dit geld inzetten be hoeve van bouwplannen. Gezien het ge ringe budget zal dit echter beperkt blij ven tot het opheffen van knelpunten en is er zeker geen ruimte voor grote bouw- Van onze verslaggever Terneuzen - Instellingen voor ouderenzorg in Zeeuws-Vlaande ren en Belgisch Oost- en West-Vlaanderen kijken met ingang van vandaag in eikaars keuken om de kwaliteit van de oude renzorg in de regio te verbeteren. Dit doel moet worden bereikt door het uitwisselen van eikaars kennis, deskundigheid en erva ring. De doelstelling is onderdeel van het grensoverschrijdende sa menwerkingsproject 'Grenzenlo ze Zorg'. De zorgaanbieders willen hier mee onder andere inspelen op Europese regelgeving. „Door nu te starten met de samenwerking op onder meer het terrein van kennisuitwisseling, opleiding en Van onze verslaggever Sas van Gent - In de nacht van vrijdag op zaterdag vond in Sas van Gent een schietpartij plaats. Een man uit Sluiskil schoot met een vuurwapen op zijn echtgeno te en twee vrienden van de echt genote. Niemand werd geraakt, de man is nog voortvluchtig. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Van onze verslaggever Terneuzen - De meeste Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben de vogels de afgelopen strenge vorstperiode in de kou laten staan. Op een verzoek van de Dierenbe scherming Zeeuws-Vlaanderen om een financiële bijdrage in de kosten voor het bijvoederen van vogels reageerde tot nu toe alleen de gemeente Axel positief, met een gift van vijfhonderd gulden. Tevens staken de bedrijven Ce- restar en Erasmus (met een flinke Portie vis) de helpende hand toe. Vanwege de strenge koude be sloot de Dierenbescherming tij dens en kort na de ijsperiode de moeilijkheden verkerende vo gels bij te voederen. Dat karwei kostte duizenden guldens. Van daar dat er verzoeken de deur uitgingen om financiële steun. Daarop is tot nu toe dus bitter Weinig respons gekomen. In Zeeuws-Vlaanderen werd ver spreid over alle gemeenten op in 'otaal 55 plaatsen bijgevoederd. Van onze verslaggever Hulst - Een nog onbekende fan heeft gistermiddag een gewapende overval gepleegd ep boekhandel Van Geyt in de «eenstraat in Hulst. De man, van tussen de 25 tot 35- !r?fe ■'aar ouc'>nam weg .I de kassa van de winkel. Daar- '1 bedreigde hij de verkoopster et een vuurwapen. Vervolgens eakte hij zich uit de voeten, e overvaller was gekleed in een oonitere broek en een bruin lede- jack. Met hoeveel geld hij aan -naai ging is nog niet bekend. nLt moment van de overval, reeks 14.15 uur, was de win- nog maar net open, zodat er in zrt 3SSa a^een wat wisselgeld beleidsvergelijking wordt het zaad gezaaid voor verregaande samenwerking de komende jaren in ons Euregio-gebied. Ik ver wacht dat wij in de toekomst steeds meer naar elkaar toe zul len groeien en diensten en zorg over de grenzen heen zullen aan bieden," aldus directeur A. Janse van De Blaauwe Hoeve in Hulst. Daarnaast willen de samenwer kende partners bepaalde proble men aan de politiek voorleggen. „De laatste jaren helpen wij dan wel met relatief weinig geld en minder personeel meer patiënten en cliënten maar een en ander gaat echter wel gepaard met aantasting van de kwaliteit van de zorg. Dit openbaart zich in onder andere hoge werkdruk voor de verzorging van chroni sche patiënten, het bereiken' van de productiviteitsgrens voor ver pleeghuizen en verzorgingshui zen en de wachtlijsten in de zie kenhuissector en de thuiszorg," aldus Janse. Zeven ton Naast het aankaarten van deze problematiek willen de samen werkende partners ook eigen ini tiatieven ontwikkelen. „Samen eikaars expertise en inventiviteit mobiliseren om kwalitatief ver antwoorde zorg-op-maat te kun nen blijven bieden." Voor het samenwerkingsproject is zeven ton Europees geld be schikbaar. Directeur D. Dhondt van zorginstelling St. Jozef in Gent benadrukte gisteren dat de samenwerking geen eendags vlieg is, bedoeld om alleen Euro pees geld binnen te halen. „Wij hebben een duidelijk doel voor ogen en zijn vanaf de start ge richt op overdraagbare resulta ten." In het samenwerkingsproject staan vier doelen centraal. De oprichting van een onafhanke lijk functionerende ouderenraad waardoor ouderen kennis kun nen maken met zorginstellingen aan beide kanten van de grens, stages voor het personeel bij de deelnemers aan het project, de oprichting van een kenniscen trum en de samenstelling van een denkgroep. Vlaams achterland Het project duurt in totaal drie jaar. Om belangstellenden op de hoogte te houden van de vorde ringen worden gedurende deze periode drie congressen gehou den. „Bejaarden in de betrokken provincies hebben recht op een kwalitatief goede zorg, die wordt verleend door deskundige en ge motiveerde medewerkers binnen goed beheerde organisaties," al dus Dhondt. Gedeputeerde G. de Kok en H. de Pauw, directeur Economische Zaken van de provincie Oost- Vlaanderen prezen gisteren het initiatief. De Kok ziet in het pro ject een goede aanleiding een ge richt onderzoek te doen naar daadwerkelijke grensoverschrij dende samenwerking in de oude renzorg. „We groeien steeds meer naar elkaar toe. Zeeuws- Vlaanderen heeft het Vlaamse achterland met een keur aan voorzieningen zoals academische ziekenhuizen en theaters." De Kok vindt het ook een prima zaak dat het project Europees geld krijgt. „De Euregio Schel- demond is begonnen als een eco nomische poot maar heeft inmid dels ook een sociaal gezicht ge kregen." Hond Wigor wordt na de reddingsactie met een inderhaast geleend polyester bootje door de brandweer aan wal gebracht. Van onze verslaggever Terneuzen - De Ierse setter Wigor heeft zaterdagochtend onbedoeld een zwakke scha kel van de Terneuzense brandweer bloot gelegd, na melijk het gemis van een boot. De hond was midden op de Otheense kreek door het ijs gezakt en kon pas na meer dan een uur watertrappelen uit zijn benarde positie gered worden. Wigor werd zwaar onderkoeld op het droge gebracht, maar heeft aan zijn hachelijke avon tuur waarschijnlijk niets over gehouden. Het noodlot sloeg toe tijdens de dagelijkse wandeling met zijn baasje, mevrouw M. de Jong. Wigor stapte de zwakke ijsvloer van de Otheense kreek op, zakte ver van de oever door het ijs en kon niet meer terug. De brandweer werd ingeseind maar kwam al snel tot de slot som dat het niet verantwoord was om mensen ruim vijftig me ter over het zwakke ijs te sturen om te proberen de hond te red den. Een ladder zou het draag vlak op het ijs voor de redders onvoldoende vergroten. Daarom werd gezocht naar een bootje. „Vroeger maakten we in voor komende gevallen gebruik van een bootje van de politie," zegt brandweercommandant J. Bruggeman. „Maar toe we bel den bleek dat ze dat bootje niet meer hebben. Daar wist ik niets van." Dat was het sein voor een koortsachtige speurtocht naar een bootje. Uiteindelijk bedacht een van de aanwezigen dat de vrijwillige brandweer in Hulst wel over een bootje beschikt. Die werd dan ook gevraagd met spoed richting Terneuzen te snellen. Terwijl het korps vanuit Hulst op weg was, wist een brandweerman uit Zaamslag toch nog een polyester »In de dierenambulance probeert het baasje van de Ierse setter, mevrouw M. de Jong, het onder koelde dier warm te houden. foto's wim kooyman bootje op de kop te tikken. Twee brandweermannen in duikpak- ken stapten erin, wisten Wigor te bereiken en hem uit het ijs koude water te halen. In de boot, gebruikt als slee, wisten de brandweermensen hem aan land te brengen. De drie-jarige reu was er in geslaagd meer dan een uur lang het hoofd boven water te houden. Tegen baas aan „Maar het had niet veel langer meer moeten duren," aldus E. van Geffen van de inmiddels ook gealarmeerde dierenambu lance uit Hoek. „Want zijn krachten begonnen danig weg te vloeien." De hond werd snel in de auto gelegd, dicht tegen zijn baasje aan om de kou te verdrij ven. De dierenarts constateerde onderkoeling en gaf het dier voor alle zekerheid wat antibio tica. Even later lag Wigor thuis bij de verwarming, met een dik ke deken over zich heen, weer op temperatuur te komen. „Ik snap niet hoe hij het zo lang heeft kunnen volhouden," zegt mevrouw De Jong, die met tra nen in de ogen moest aanschou wen hoe haar huisdier in het water vocht voor zijn leven. „Op zo'n moment besef je pas hoe veel je van zo'n dier houdt. Ik ben ontzettend blij dat de brandweer er zoveel moeite voor heeft gedaan om hem te red den." Druk erachter Brandweercommandant Brug geman realiseert zich dat het nu weliswaar om een hond ging, maar dat het bijvoorbeeld ook om een kind had kunnen gaan. En die had het niet zo lang vol gehouden in het ijskoude water. „We hebben al vaker gedacht dat het nuttig zou zijn om over een eigen bootje te beschikken. Maar denken hebben we nu ge noeg gedaan. We gaan er nu druk achter zetten. Er moet zo'n bootje komen." Hij wijst er wel op dat dit sneller gezegd is dan gedaan. „Het is niet zo dat je meteen een stel brandweermannen in zo'n boot kunt zetten. Je moet tegenwoor dig voldoen aan allerlei eisen in het kader van de arbo-wetge- ving. De boot moet aan allerlei eisen voldoen, de mensen die er mee varen moeten daarvoor een opleiding hebben en ga zo maar door." Commandant Bruggeman draait al heel wat jaartje mee in de brandweer. „Het is voor het eerst dat ik zoiets mee maak. Maar je ziet, er komt altijd een eerste keer. Gelukkig is dit keer alles letterlijk en figuurlijk weer op zijn pootjes terecht geko- Van onze verslaggever Axel - Het project Vrijwilligers Terminale Zorg Thuis Zeeuws- Vlaanderen, dat is op gezet door de stichting met dezelfde naam, start deze week. Het project wil extra ondersteuning geven aan emstig zieken wiens wens het is om thuis te mogen sterven en aan de mensen die hen verzorgen. Vaak zijn er geen medische rede nen om het stervensproces in een ziekenhuis of verpleeghuis te la ten plaatsvinden. De verpleging kan dan thuis plaats vinden met behulp van wijkverpleging, ge zinsverzorging of huisarts. Voor familie, vrienden en buren kan het thuis een zware belasting zijn, stelt de stichting. „Soms is het voor hen, ondanks veel goede wil en inzet, niet mogelijk om het tot het eide toe vol te houden. In de praktijk blijkt vaak dat er behoef te aan extra ondersteuning be staat." De vrijwilligers van het project Terminale Zorg Thuis wil len die extra ondersteuning aan patiënt en familie geven. Niet ter vervanging van de professionele zorg, maar als een aanvulling op de hulp van gezinsleden, vrienden en buren. De vrijwilligers zetten zich in onder begeleiding van een deskundige coördinator. Zij heb ben een cursus gevolgd om dit werk zo goed mogelijk te kunnen doen en er wordt samengewerkt met de professionele zorg. Wie er meer over wil weten kan terecht bij coördinator mevrouw D. van Vooren, 0115-561393. MAANDAG 3 FEBRUARI 1997 plannen. „Nadrukkelijk dient hierbij echter te worden vermeld dat de eerste prioriteit de aanleg van de voor 1997 ge plande woonwagencentra is," aldus het dagelijks bestuur. De verdeling van de beschikbare subsidie komt donderdag 13 februari aan de orde tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke rege ling. Die begint om 10.00 uur in het Ter neuzense stadhuis. Van onze verslaggever Yerseke - Zeeland krijgt er een bijzonder openbaar natuur archief op foto's bij. Het Nederlands Instituut voor Oeeolo- gisch Onderzoek in Yerseke krijgt 12500 gulden subsidie van het Anjerfonds om het archief, dat al bestaat, openbaar te maken. Het geld is bedoeld om een gro te collectie van 30.000 dia's, fo to-negatieven en contactaf- drukken over de flora en fauna van Zeeland te behouden voor Zeeland en toegankelijk te ma ken voor een breed publiek. Daarom wordt de collectie overgedragen aan het Rijksar chief in Middelburg. Tussen 1965 en 1990 heeft een fotograaf in dienst van wat voorheen het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onder zoek was, systematisch de flora en fauna in het deltagebied vastgelegd. De grote biologi sche en landschappelijke ver anderingen die Zeeland heeft ondergaan als gevolg van de uitvoering van de Deltawer ken, voltrokken zich juist in de periode van de opbouw van de collectie beeldmateriaal. Daar mee geeft deze collectie een uniek beeld van de recente Zeeuwse natuur- en cultuur historie. Nisse - Zeeuwen gaan zelf het gebruik van hun streektalen be vorderen. Zaterdag is daartoe in Nisse, onder de paraplu van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect Onderzoek, een grote commissie opgericht die bestaat uit mannen en vrouwen af komstig uit alle lagen van de samenleving en uit alle regio's. Ook werd besloten dat de vere niging, in Zeeland wel 'De Veer- enigienge' genoemd, een steun betuiging gaat sturen naar Ge deputeerde Staten. Die hebben een subsidieaanvraag gekregen van de Stichting School en Dia lect. De vereniging steunt dat verzoek van harte en gaat dat schriftelijk aan GS laten weten. Zaterdag in de Schaapskooi in Nisse werd er voornamelijk over opzetten besproken en kennis gemaakt met elkaar. Kees Martens, de voorzitter van de vereniging, had de bijeen- komsdt georganiseerd en werd vervolgens unaniem tot voorzit ter van de nieuwe commissie ge kozen. Hij legde de plannen van het bestuur uit. Er zal gesproken worden over een grote campagne met allerlei vertakkingen naar evenementen, bedoeld om het gebruik van de Zeeuwse talen te bevorderen. Hoe dat gaat gebeuren is nog niet duidelijk. De commissie komt voorlopig tweemaal per jaar bij elkaar en gaat de eerste opzet bespreken met het grote aantal groepen dat zich in Zee land bezighoudt met de taal en de Zeeuwse cultuur. „Zo hebben we draagvlak en dan kunnen we wat," aldus voorzit ter Martens. Het nieuwe taaiproject van de Stichting School en Dialect van Piet Scheerders werd volop doorgesproken, Piet Scheerders gaf zelf uitleg. Zoals gemeld zijn die plannen om meer Zeeuwse scholen te betrekken bij lessen in streektaal. De commissie is breed samenge steld, zoals dat heet. Ambtena ren zitten er in, onderwijzers, musici, journalisten, huisvrou wen, schrijvers, taalkundigen, historici en gepensioneerden. Er was zelfs iemand uit Goeree- Overflakkee, dat taalkundig wel, maar geografisch niet tot Zee land behoort. Van onze verslaggever Zuiddorpe - Een 17-jarige bromfietser uit het Belgische Wachtebeke raakte zaterdag ochtend gewond toen hij met zijn bromfiets tegen een weg afzetting op de Hoofdweg Zuid in Zuiddorpe reed. Het rood met witte 'schrikhek' was daar neergezet in verband met wegwerkzaamheden. De bromfietser, die te diep in het glas had gekeken, zag het hek te laat en knalde er bovenop. Ver volgens reed hij ook nog tegen een geparkeerde auto. De jonge man is per ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. De aard van de verwon dingen was gisteren bij de poli tie nog niet bekend. Een 16-jarige passagier uit het Belgische Gistel, die achterop de bromfiets zat, werd aangehou den. Hij bleek in het bezit te zijn van een nabootsing van een vuurwapen. Het leverde hem een boete op van 300 gulden. Het nepwapen is in beslag genomen. Van onze verslaggever Hulst - De politie controleerde in de nacht van zaterdag op zondag in de gemeenten Hulst en Hontenisse, maar ook in an dere delen van Zeeuws-Vlaanderen, op alcohol. Van onze verslaggever Terneuzen - De oprichting van één regionale Vrouwen Advies Commissie (VAC) in Zeeuws- Vlaanderen is een goede zaak, maar voor een financiële bijdra ge moet die VAC niet aanklop pen bij de gemeenschappelijke regeling Budgetbeheer Woning gebonden Subsidies (BWS). Het dagelijks bestuur van de BWS-regio zegt dat in antwoord op een subsidieverzoek door de regionale VAC in oprichting. Subsidiëring van woonconsu mentenorganisaties is geen taak van de BWS-regio en die heeft daarvoor dan ook geen geld, stelt het bestuur. Het dagelijks bestuur adviseert de VAC dat de vrouwen beter bij de afzonderlijke Zeeuws-Vlaam se gemeenten kunnen aanklop pen voor een bijdrage. BWS is wel bereid als kruiwagen te fun geren, door alle gemeenten een ondersteunende brief te schrij- Dit leverde in Hulst en omgeving vijf overtreders op, waaronder twee bromfietsbestuurders die in Kloosterzande werden betrapt. Beiden kregen een transactie aangeboden. Ook drie automobi listen bleken te diep in het glaas je te hebben gekeken. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt In Hulst en Hontenisse vond de controle plaats in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland, de Koninklijke Marechausse en do vrijwillige politie. In totaal wer den hier 175 bestuurders aan een blaastest onderworpen. In Terneuzen werd op de Schel- deboulevard een 53-jarige in woonster uit de Scheldestad aan gehouden. Zij had drie keer meer op dan mag en dat betekende dat ze haar rijbwewijs mocht inleve ren. In Breskens werd aan de Kijkuit een 50-jarige inwoner uit die plaats aangehouden. Hij blies op de ademanalyse 310 microgram en dat leverde een boete van 350 gulden op. Op de Oostburgse Zuidwal tenslotte liep een inwo ner uit IJzendijke tegen de lamp. Hij bleek twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd en mocht met een dag vaarding op zak naar huis.

de Stem | 1997 | | pagina 5