CDA is op zoek naar jong talent 'Toch hoger beroep voor asielzoekers' GOED KOOP Kansloos tegen Adelmund Duizenden guldens aan steekpenningen en advocaten9 Commissariaat onderzoekt nevenactiviteiten DESTEM BINNENLAND A3 Staatssecretaris Schmitz in PvdA Vlugschrift: Staking dreigt bij Hoogovens Willibrordvertaling gewijzigd BINNENLAND KORT Samenwerking politie officieel Wolffensperger wil zekerheid AOW Man vermoord in Dordrecht Nieuwe vereniging transportbedrijven Meer geld voor milieu-investeringen RUNDERGEHAKT 259 •49 Wijers pleit voor meer samenwerking RUARI 1997 A2 ittannië en Ierland: dig met veel wind, olking en perioden in het noorden mis- rst natte sneeuw. In en van Engeland wat Vooral dinsdag vrij t maxima rond 10 gra- Luxemburg: Wolken- n maandag naar het egtrekkende regen of, dennen, sneeuw. Ook n zon. Dinsdag later op nieuw regen. Middag- tuur oplopend tot on- graden op dinsdag, en Midden-Frankrijk: et hier en daar mist. p maandag in de oos- departementen eerst en of sneeuw; in het wat zon. Dinsdag juist sten zon en in de wes- epartementen een toe- e kans op regen. Gelei- ts hogere temperatuur; maxima van een graad Tancy tot 10 in Bretag- Vendee. ankrijk: Vrij rustig et hier en daar mist. afwisselend zon en wol- en. Vrijwel overal ichte stijging van tem- dinsdag uiteenlo- an een graad of 5 in de ng van Lyon tot 13 in rste zuiden. In de Alpen atuur op 2000 meter graden. 1: Perioden met zon en "ier en daar mist. Langs t maxima rond 17 gra- Perioden met zon en lijk mist. en een kleine een bui. Middagtempe- uiteenlopend van 12 in het noorden tot 18 e Costa del Sol. sche Eilanden: Perioden maar eerst ook kans op buien, misschien met Temperatuur 's mid- nd 22 graden. ~olkenvelden maar hier r ook zon. Middagtem- ur uiteenlopend van graden in het noorden op Sicilië. nland en Kreta: Wisse- ewolkt en op de meeste en droog. Koud met a van slechts een graad het noordoosten tot 11 in zuidwest-Grieken and: Maandag wolken en af en toe wat regen of sneeuw; ijzel is niet uit- en.Temperatuur op- d tot rond plus 5 graden sdag. erland: Maandag wol- Iden en kans op wat lich- euw, in de dalen motre- "axima rond plus 2 gra- het zuiden wat hoger 1 dinsdag. Temperatuur 00 meter rond -8 graden, nrijk: Wolkenvelden en dag kans op wat sneeuw gen. Middagtemperatuur meeste plaatsen rond of ven het vriespunt. Tem- ur op 2000 meter rond -8 issing cryptogram zaterdag zontaal: 4. Beroep; 7. windei- i; 9. televisieacteur; 12. karwei; boekvink; 14. slaapgoed; 15- k; 17. beeldenkraam; 18. fok; sint; 20. agaven; 21. stel. tikaal: 1. Verenigingslokaal; 2. e; 3. opgelaten; 5. tweemaal; 6. 'uwbaleffect; 8. Ruinen; 10. in- ;erspad; 11. toverbal; 16. ako- jfs aasuad '6eej>| 'uaipM 'leeqas i MAANDAG 3 FEBRUARI 1997 O00r Paul Kokke ^„sterdam - Wie moet de nieuwe lijsttrekker worden van het CDA? Degene die jacht dat 'Confrontatie met je toekomst', de club van CpA-leden tussen de 25 en 40 «ar, daar afgelopen zaterdag tijdens een manifestatie in Amsterdam een duidelijke uitspraak over zou doen, Invam bedrogen uit. get binnen de partij gevoelige thema werd angstvallig verme- jen. Officieel omdat het de aan dacht zou afleiden van het be langrijkste doel van de Confron tatie-jongeren: vernieuwing van je partij over de gehele breedte. Officieus omdat zelfs de jongere «arde in het CDA zijn vingers lie- ver niet aan dat kriegelige onder werp wil branden. Toch was de boodschap duidelijk. Het CDA moet definitief afrekenen met het imago een grijze, saaie partij. Door de hele partij-organisatie moet vers bloed gaan stromen en dat betekent ondermeer dat de Tweede-Kamerfractie bij de ver kiezingen in mei volgend jaar drastisch moet worden verjongd. Een beetje een open deur, moet de aanwezige partijvoorzitter Helgers hebben gedacht. Hij en burgemeester Rombouts van Den Bosch, voorzitter van de commis sie die een nieuwe kandidaten lijst voor de Kamerverkiezingen moet opstellen, struinen reeds stad en land af op zoek naar jong talent. Helgers vindt het een goe de zaak als de fractie volgend jaar voor ongeveer eenderde uit jonge nieuwkomers bestaat. Of de zaterdag gekozen lijst met Kamer-kandidaten van de Con frontatie-jongeren voor die ge wenste verjonging kan zorgen, is nog maar de vraag. De meest po pulaire kandidaat die uit deze verkiezingen tevoorschijn kwam, Ank Bijleveld-Schouten (34 jaar), zit al in de Kamer. Zij is boven dien het jongste CDA-Kamerlid. Van de vijf na haar bleken alleen Ad Koppejan en Jack de Vries, beiden ex-voorzitter van de CDA-jongerenorganisatie CDJA, zich beschikbaar te willen stel len. De overige drie gaven de voorkeur aan hun baan, hun stu die of een andere rol binnen de partij. Om toch een uitspraak over het lijsttrekkerschap te voorkomen, hadden de organisa toren alle recent genoemde po tentiële kandidaten van de gros lijst gehaald. Op één na: Pieter van Geel, CDA-gedeputeerde in Brabant en lid van de commissie- Rombouts. Zelf ontkent de 45-ja- rige Van Geel in te zijn voor het lijsttrekkerschap. Ook de jongere CDA'ers zien in hem geen nieuwe kopman. Op hun lijst komt hij op de 27ste plaats, mogelijk net ge noeg voor een Kamerzetel. CDA-voorzitter Hans Helgers kan echter tevreden terug kijken op de Confrontatie-manifestatie. Het oproer van de Confrontatie jongeren kraaide nauwelijks en als dat al gebeurde, bleef het ge luid beschaafd. De Sjorsen en Sjimmies van de CD A-rebellen club bleken vooralsnog voldoen de politieke realiteitszin in huis te hebben. Hooguit vormt de ge zinspolitiek een punt van discus sie. De CDA-jongeren voelen in ieder geval weinig voor het idee van het wetenschappelijk insti tuut van de partij om ouders tij delijk hun baan te laten opgeven voor de opvoeding van hun kin deren. Als compensatie zouden die dan een zorgloon moeten krij gen. De oudere jongeren schoten dat idee met ruime meerderheid af: zorg maar dat werk en opvoe ding met elkaar te combineren zijn, was de boodschap. Voor de aanwezige CDA-top, die onder meer de gezinspolitiek inzet van de verkiezingen wil maken, was dat even wennen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Uitgeprocedeerde asielzoekers moeten opnieuw het recht krijgen om hoger beroep aan te tekenen tegen hun uitwij zing. Staatssecretaris Schmitz (Justitie) wil het besluit van het vorige kabinet ongedaan maken om het hoger beroep af te schaffen. iStaatssecretaris Schmitz foto de stem/johan van gurp Umuiden (anp) - Het overleg tus sen de vakbonden en de directie van Hoogovens over een reorga nisatie is zaterdagmorgen stuk gelopen. Volgens een woordvoer der van de Industriebond FNV komt het nu vrijwel zeker tot ac ties bij het staal- en aluminium- concem. Hoogovens Staal wil 3000 van de 10.500' banen schrappen en tege lijk duizend nieuwe, hoogopge leide jongeren in dienst nemen. De bonden eisen dat het schrap pen van banen zonder gedwon gen ontslagen gebeurt. Ook na 21 uur onderhandelen wilde de di rectie dat niet garanderen. Vandaag vragen de vakbonden aan hun leden wat er moet gebeu ren. Aangezien de leden tot nu toe gedwongen ontslagen hebben algewezen, is de kans groot dat de bonden een ultimatum aan Hoogovens sturen. Mocht er niet opnieuw worden onderhandeld, dffl wordt vrijwel zeker gestaakt. Ongeveer de helft van het Hoog ovens-personeel is lid van een vakbond; in de productieafdeling is dat percentage hoger. Set alleen over de inkrimping van het personeelsbestand zijn de partijen het oneens, ook over een loonsverhoging voor de resteren de werknemers zijn nog geen af spraken gemaakt. Morgen praat de Kamer over het asielbeleid. In het interne PvdA- blad Vlugschrift zegt Schmitz: „Het hoger beroep binnen de Vreemdelingenwet had niet afge schaft mogen worden. Er is een wetsvoorstel in voorbereiding over terugkeer van een beperkte re vorm van hoger beroep." PvdA-Kamerlid Middel juicht het initiatief van zijn partijgeno te Schmitz toe. „Het hoger be roep in de Vreemdelingenwet had nooit moeten worden afge schaft." Coalitiepartij WD is niet bij voorbaat tegen de herinvoering van een hoger beroep, aldus Ka merlid Rijpstra. „Voor de VVD is het van belang dat er een duide lijke rechtsgang moet zijn, ook voor de asielzoeker. Daar zou een zekere vorm van hoger beroep in kunnen passen." Rijpstra wil wel eerst duidelijk heid hebben over tal van zaken. Bijvoorbeeld welke zaken voor hoger beroep in aanmerking ko men, de consequenties voor de lengte van de procedure, voor de werkdruk van de rechterlijke macht en de kosten. Verder wil hij weten waar asielzoekers wor den ondergebracht gedurende de beroepsperiode. Het besluit van het kabinet Lub- bers/Kok om het hoger beroep in de Vreemdelingenwet af te schaf fen heeft altijd veel kritiek gekre gen. Asielzoekers werd als enige groep het recht onthouden om te gen een gerechtelijke uitspraak beroep aan te tekenen, zo luidde het hoofdbezwaar van juristen en Vluchtelingenwerk. PvdA'er Middel vindt overigens wel dat afgewezen asielzoekers die alle beroepsmogelijkheden hebben verbruikt, uiteindelijk moeten worden uitgezet. „Als we dat niet doen, ondermijnt dat het draagvlak van het asielzoekers beleid." Dat betekent in zijn visie ook dat uitgeprocedeerden uit hun woning gezet moeten wor den. Verschillende gemeenten, waar onder de drie grote steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, hebben vorige week laten weten dat ze een zo ingrijpende maatregel niet willen uitvoeren. De Tweede Kamer heeft dat standpunt afgelopen week nog scherp bekritiseerd:. Schmitz toont nu echter toch be grip voor de moeilijkheden die gemeenten ondervinden bij het uitvoeren van het vreemdelin genbeleid. „Op dit moment zoe ken we naar mogelijkheden om de gemeenten bij te staan in de meest schrijnende gevallen," zegt de staatssecretaris in Vlugschrift. Hilversum (anp) - Onder druk van bisschop Bomers van Haarlem wordt de herziene editie van de Willibrordvertaling hier en daar ge wijzigd. De Katholieke Bijbelstichting (KBS), de Vlaamse Bijbelstich ting en de bisschoppenconferenties van Nederland en België zijn dit overeengekomen. Het karakter van de tekst blijft grotendeels behou den, zei de vertaalcoördinator, dr. W. Weren, hoogleraar Nieuwe Tes tament te Tilburg. De Nederlandse en Belgische bisschoppen hadden in 1995 hun goed keuring gegeven aan de derde druk die vrouwvriendelijk en goed was voor te lezen. Met een 'lichte herziening' van het taalgebruik wilden de vertalers de bijbel 'bij de tijd brengen'. Bisschop Bomers liet eind 1995 weten dat de vertaling 'heel wat fou ten telt' en 'soms opvallend faalt wat betreft het handhaven van de vertrouwde tekst'. Rooms-katholieken zouden zich niet aan deze troe bele bron moeten laven. Karin Adelmund groet kennissen en familieleden in een overigens bijna lege zaal in Trianon te Utrecht, waar gisteren zes kandidaten van de PvdA zich voorstelden en hun visie gaven over de ontwikkeling van deze partij. Rechts zit kandidaat Luc van der Schoot. foto anp Door Arnold Mandemaker Utrecht - Zaal Trianon in Utrecht, thuishonk van car navalsvereniging De Gein makers, is niet groot. Maar groot genoeg voor het eerste publieke debat tussen de zes kandidaat-voorzitters van de Partij van de Arbeid. „We praten tegen een paar fa milieleden en de pers," consta teerde één van de kandidaten spijtig, de zaal met amper twin tig belangstellenden overziend. Vijf min of meer onbekende partijleden traden gistermiddag in het krijt tegen Karin Adel mund, voormalig vice-voorzit ter van de FNV, zittend Kamer lid en enig serieus kandidaat. Want dat Adelmund de nieuwe voorzitter wordt staat buiten kijf, ook voor de tegenkandida ten. „We zijn ook geen kandi daat omdat Karin niet goed is," zei de Nijmeegse PvdA-gewest- voorzitter Martha Kam. „Maar zij is de kandidaat van de oude vakbondstop en de Amsterdam se grachtengordel. En er zit heus wel meer om de PvdA heen." De andere kanslozen kwamen met vergelijkbare tek sten. Ze ergeren zich aan het 'massief poneren' van Adelmund als op volger van Felix Rottenberg, de charismatische PvdA-voorzitter die wegens ziekte moest afha ken. „Misschien vindt het par tijbestuur het alleen maar ver velend dat wij als spelbrekers zijn opgestaan," meende Age Kamermans uit Middelburg. „De arbeider wordt vergeten," vond Luc van der Schoot uit Kaatsheuvel, 'ervaringsdeskun dige' in leven van een uitkering en 'actief volger' van de locale politiek. De vijf politieke dwergen voer den een verbaal rondedansje op rond reuzin Adelmund en be weerden dat ze haar in bescher ming wilden nemen. Want voor zitter én Kamerlid, is dan niet teveel voor één mens? Wat als er ruzie uitbreekt tussen partijbe stuur en fractie? En moet ook Karin niet onthaasten? Adel mund reageerde ontspannen. Misschien was een dubbelfunc tie lastig geweest; toen tussen partijbestuur en fractie een conflict ontstond over het af schaffen van de WAO, gaf ze toe. „Maar zo'n conflict verwacht ik de komende tijd niet. Ik wil juist de samenwerking tussen fractie en partij benadrukken." Haar Kamerzetel opgeven? Dat nooit! „Ik ben gekozen met een ruim mandaat. Het zou onbe grijpelijk zijn dat mandaat neer te leggen. Achter de tafel vormt de dubbe le pet van Adelmund misschien een probleem, maar onder de achterban speelt het niet, hield een toehoorder de kandidaat voorzitters voor. „Kijk maar naar deze lage op komst." Een mevrouw in het publiek vond het in bescher ming nemen van Adelmund ronduit 'betuttelend'. „Karin kan zelf wel uitmaken of zij dit wil." •vervolg van voorpagina Nathalie kreeg een Turkse advo caat toegewezen. Bij het verhoor jW hij zijn mond niet open. De iurkse kennis van Nathalie en bjgin die tijdens het ongeluk achterin in de auto zat maar niets tjankeerde, werd in de haast tot ofnciële tolk benoemd. Wat er vervolgens gebeurde is «athalie tot vandaag de dag niet duidelijk. „Ik heb geen woord uitbrengen, want voor ik e' wist zat ik in de gevangenis an Denizli. Ik wist niet dat mijn ®an dood was en ik wist niet dat voor moord aangeklaagd werd WÏhin?tig jaar b°Ven h6t N" omstandigheden in haar cel 'aren barbaars. In een ruimte an nog geen zes zes me-ter ouden dertig bedden. Niet ge- oeS- want het aantal gevange- ce'was vee' Stoter. „Ik tussen vrouwen die een ren r "addeil gepleegd en er wa- ónderen en zelfs baby's die ten6n met ^un moe(ier opgeslo- n|.za'en- Een douche was er één l hts óén kraantje waar teer in de week warm water Hpm31?1' 'eek we^ een film u jknight Express'. In die n„ ha<Men gevangen tenminste ««matras. ,1? Sevangenis kreeg Na- zp me<bsche zorg die Waste had- Ze kon zich niet ,en' °mdat ze door haar ver- ttnn opn®e,n nauwelijks kon staan, die .ee(^s had ze de kleren aan do, ens hd ongeluk droeg, Hand 6 nvan het bloed. En nie- ze in f,m Nederland die wist dat 'ein deze ellende zat. Pas drie dagen na het ongeluk werden haar ouders in Nederland gewaarschuwd door kermissen in Turkije die lucht van de zaak hadden gekregen. „Maar het was vrijdagavond, we konden hele maal niets voor onze dochter doen," vertelt moeder Marjo Jut. Bovendien hadden de Turkse ad vocaat en de politie verzuimd de familie van Nathalie en de am bassade in te lichten. Hierdoor was de termijn om op borgtocht vrij te komen, verstreken. Haar ouders, Vic en Marjo Jut, en zus Samantha pakten het eerste vliegtuig naar Turkije. Daar bleek al snel dat ze met een door en door corrupt regime te maken had. Vader Vic: „Alles draait er om geld. Ook de advocaten wilden geld uit deze zaak slaan. Ze vroe gen astronomische bedragen. Ze manoeuvreerden je zo dat je ge dwongen werd om een vrienden dienst te verrichten. Of je een pakketje naar Nederland mee wilde nemen En de rechter be sliste dat een plaatselijke advo caat de zaak van mijn dochter moest behartigen. Ze speelden al lemaal onder een hoedje." Gelukkig voor het gezin stortte een Nederlandse vrouw uit Denizli zich op de zaak. Zij regel de een redelijke advocaat. „Ik ben haar voor alle hulp nog eeu wig dankbaar," benadrukt Mar jo. Om hun dochter in de gevangenis te bezoeken moesten de ouders de bewakers heel wat geld toestop pen. De eerste keer dat Nathalie en haar familie elkaar in die ge vangenis zagen zal niemand van Nathalie Kaya temidden van haar familie in Etten-Leur. het gezin ooit vergeten. Vic Jut: „Je wilt elkaar zoveel zeggen en vragen. Maar we hadden maar vijf minuten. In die vijf minuten moest ik mijn dochter bovendien vertellen dat haar man dood was. We stonden met zijn vieren te huilen toen mijn dochter huilend en schreeuwend werd wegge sleept. Dan voel je je als vader machteloos en zou je het liefst die bewakers een schop willen ge ven." In totaal bracht Nathalie 23 dagen door in de gevangenis van Denizli. In die tijd gingen duizen den en duizenden guldens op aan steekpenningen en advocaten. Zelfs een 'werkbespreking' tus sen de rechter en advocaat, ofwel een super-de-luxe dineetje, moest door de familie worden be taald. foto de stem/ben steffen Na 23 dagen werd Nathalie uit eindelijk hangende het onder zoek vrijgelaten. Gelukkig had ze haar paspoort nog. Hals over kop vertrok ze naar Nederland. Daar wachtte haar een hartverwar mend ontvangst. „Mijn familie en ik kregen ontzettend veel bloe men, kaarten en steun van vrien den en zelfs van vage bekenden. Fantastisch." De rechtszaak in Turkije werd zonder Nathalie voortgezet. In eerste instantie werd haar moord ten laste gelegd, maar omdat er een getuige achter in de auto zat werd de eis van 20 jaar omgezet in een eis van zeven jaar wegens dood door schuld. Op 7 november j.l. werd Nathalie, terwijl ze veilig in Nederland zat, toch vrijgesproken. Althans, dat heeft ze gehoord. Een officiële bevestiging heeft ze nog steeds niet. Brieven naar de advocaat en de rechtbank worden simpelweg niet beantwoord. Een andere zeer vervelende nasleep is dat ze al leen maar beschikt over fotoko pieën van officiële documenten. „In Nederland nemen ze geen ge noegen met een kopie van de overlijdensakte van mijn man," vertelt Nathalie. „Officieel ben ik nog steeds getrouwd." Nathalie heeft nog veel pijn als gevolg van het ongeluk. Twee we ken geleden bleek dat haar heup bij het ongeluk is gebroken. De botten zijn verkeerd aan elkaar gegroeid, waardoor ze niet lang kan blijven staan. Of zij haar beroep van kapster ooit weer zal kunnen uitoefenen, weet ze niet. Onderzoeken en eventuele operaties moeten dat nog uitwijzen. Een ding zou ze nog graag willen doen: het graf van haar geliefde Engin in Tur kije bezoeken. „Voordat ik naar Nederland kwam heb ik heb zijn graf even kunnen bezoeken. Hij ligt er zo mooi. Het land is ook zo mooi. En ondanks alles, de men sen zijn daar zo ontzettend aar dig. Alleen het rechtssysteem deugt voor geen meter. Nordhorn - De Nederlandse en Duitse politie werken sinds zater dag officieel samen. De overeenkomst tussen beide landen biedt mogelijkheden voor allerlei gezamenlijke acties, zoals het assiste ren bij calamiteiten, het inrekenen van criminelen, het uitwisse len van informatie en surveilleren. De nauwe samenwerking betekent niet dat Duitse agenten in Ne derland en Nederlandse in Duitsland evenveel bevoegheden heb ben als in eigen land. Dat geldt bijvoorbeeld'voor het uitdelen van bekeuringen. Het ge bruik van wapens op het grondgebied van het buurland is alleen geoorloofd wanneer er sprake is van noodweer. Den Haag - D66-fractieleider Wolffensperger wil dat de Neder landers op de lange termijn zekerheid krijgen over de AOW. Dat zou kunnen door de Algemene Ouderdoms Wet vast te leggen in de grondwet. Wolffensperger zei gisteren in het Radio 1-Journaal dat een even tueel te vormen AOW-fonds die zekerheid slechts ten dele geeft Zware garanties moeten er voor zorgen dat ook mensen die in 2015 en 2020 65 jaar worden, een welvaartsvaste AOW krijgen. De D66-leider ziet dit als een onderdeel van de zekerheid die het door hem gewenste tweede paarse kabinet moet bieden. Dordrecht - In een winkelpand aan de Voorstraat in Dordrecht heeft de politie zaterdagochtend een dode man aangetroffen. De man, de 40-jarige Dordtenaar A.M. Hommel, is met geweld om het leven gebracht. Hommel was vrijdagavond om 17.30 uur van huis vertrokken. Hij ging naar de winkel die eigendom is van zijn vrouw. Het recher chebijstandsteam onderzoekt met twintig man de toedracht. Didam - Een groep van 22 transportbedrijven heeft de nieuwe be langenorganisatie Wegvervoer Nederland opgericht. Deleden, die veelal gevestigd zijn in Oost- en Zuidoost-Nederland, voelen zich niet meer thuis bij de grote ondernemersorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Vice-voorzitter J. Schepers van Wegvervoer Nederland (WN) vindt dat TLN (7000 leden) te veel met de collectieve belangenbe hartiging bezig is. De problemen die individuele leden ondervinden en waarvoor zij deskundige hulp nodig hebben, worden onvoldoende onderkend. Zaandam - Minister De Boer (Milieu) claimt extra geld van het kabinet om in de komende jaren noodzakelijke milieu-investerin gen te kunnen doen. Ze denkt daarbij vooral aan bodemsanering, duurzaam bouwen, schonere brandstoffen en aan maatregelen tegen het versterkte broeikaseffect. De Boer meent dat de overheid extra oog moet hebben voor de leefbaarheid nu als gevolg van de economische groei de druk op het milieu toeneemt. Dat zei De Boer zaterdag in Zaandam bij de eerste bouwhande- ling van een woningproject op het voormalige Marvelo-terrein (levensmiddelenfabriek). Op dit gesaneerde terrein in het cen trum van de stad komen ruim 250 woningen. Ze illustreerde haar pleidooi door te wijzen op de problematiek van de vervuilde bodems. In ons land zijn tienduizenden lokaties in meer of mindere mate vervuild. Deze veelal gunstig gelegen plekken vragen om sanering om de leefbaarheid in de stad te ver beteren, aldus De Boer. (ADVERTENTIE) 500 gram J99 van 'JAff WESERGOLD SINAASAPPEL- OF APPELUMONADE 10 pakjes a 0,2 liter NU JZK ZUURKOOL a NATUREL 500 gram Aanbiedingen geldig van ma. 3 t/m wo. 5 feb. 1997 A&P Services BV. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS Van onze Haagse redactie Den Haag - De 15 lidstaten van de Europese Unie moeten meer samen optrekken en minder den ken aan eigen belangen. De hui dige lappendeken van nationale wetten en regels schaadt de inter nationale concurrentiepositie van het Europees bedrijfsleven, wat leidt tot meer werkloosheid. Die conclusie trok minister Wij ers (Economische Zaken) uit een driedaagse informele top in Den Haag met zijn Europese collega's, leden van de Europese Commis si e en belangrijke industriëlen. „Er is geen enkel scenario te be denken om van de werkloosheid in Europa af te komen zonder verbetering van de concurrentie positie," aldus Wijers. Hij vindt dat de Europese economie het mondiaal niet best doet en illus treerde dat met enkele cijfers: „Een gemiddelde Amerikaan ver dient 50 procent meer dan een Europeaan. De laatste tien jaar groeide het aantal banen in Amerika vier keer harder dan in Europa. Van de vijf snelst groeiende economi sche sectoren is Europa alleen in de voedselproductie nummer 1. Maar we lopen juist ver achterop bij de informatie- en communica tietechnologie." Den Haag (anp) - Het Commissariaat voor de Media zoekt uit of omroepen zich bij spelletjes op de publieke zenders waarbij prijzen zijn te verdienen, schuldig maken aan commerciële nevenactiviteiten. Het heeft de afgelopen week brie ven naar de omroepen gestuurd met de vraag om een opgaaf van deze activiteiten, aldus commis saris zendtijd- en toezichtzaken H. Koetje. Het vermoeden bestaat dat de omroepen bij de spelletjes wor den gesponsord door fabrikan ten. Het gaat daarbij vooral om programma's op Radio 3. Het Commissariaat vindt dat een pu blieke omroep zich 'niet dienst baar mag maken aan commercië le winsten van derden, zoals pla tenmaatschappijen. Prijzen mo gen alleen worden vergeven als de omroepen ze ook zelf hebben gekocht. Volgens het Commissariaat moet er een duidelijke scheidslijn blij ven bestaan tussen de publieke en de commerciële omroepen. Ook de commerciële omroepen kunnen brieven van het Commis sariaat verwachten. Deze instan tie kan controleren of de afge sproken programmering nog wordt gehandhaafd. In een aparte brief heeft het Commissariaat Radio 3 ophelde ring gevraagd rond de grote aan dacht die de zender aan de nieu we cd van Marco Borsato be steedt. „Deze commerciële con necties staan in de brief die uit is over Marco Borsato wel cen traal," aldus Koetje. Radio 3-programmacoördinator P. van der Lugt ziet het allemaal niet zo somber in. Zijn popzender doet 'niets dat het daglicht niet kan velen'. Hij juicht het onder zoek toe. „Het zal namelijk uit wijzen dat we ons strikt houden aan de wettelijke bepalingen rond radioprogramma's en spon soring."

de Stem | 1997 | | pagina 3