ewerkers Daniele Pontoni onttroont teleurgestelde Adrie van der Poel Met vallen en opstaan naar titel Wereldrecord en een autootje voor Marcel Wouda Nieuw tv-contract bedreiging voor eerste divisie DE STEM Opluchting bij clubs na nieuw tv-contract Gratis automaat 0p de nieuwe ford KscortBBBwiwwigS onderhoud Schulden met uw BV? Kleintje Analyse Reparateur PFAFF tigchelaar Ijireda - Etten-Leur - Oosterhout Rioolontstop, VERSTOPPINGEN IRISC0PIE ïrgadering ing van de commissie sn Milieu van 5 februari door. ende vergadering van ssie vindt plaats op t 18.30 uur tot 20.00 gemeentehuis aan de 17. en bijbehorende stuk- :er inzage bij de balie in het stadskantoor adskantoren. TV-opbrengst rest seizoen 24 miljoen Ajax dekt zich in voor Europees voetbal SPECIALISE I I doet meer voor u i Sport MAANDAG 3 FEBRUARI 1997 Vakbekwaam en reparatie van Uw lock naaimachine. Alle merken Met prijsopgave. 'L B.o.Zoom: Kortemeestrpl R'daal: Nieuwe Markt 4» f Breda: Lange Brugstr 3o Voor al uw OONINCX. 076-58786581 Wij zijn al onderweg! T.k. mooie MECHELS HERDER reu 0164-682600 tus.12.3C 13.30 en 18.00-20.00uur Cairn terriërpups m. stamb.076-5656264 T.k. Duitse Herderpup reuen met stamboom Fokcert. en teef van 7 mn 0114-314753 Te koop EZELTJE, jaar. (ruin). Inl. te 0165-379203. 200,- beloning voor wis mijn verloren tototoestef filmpje onvervangbaar terugbrengt. Plaats: Breda] datum: 20 dec., merk Olympus. Tel. 0162« 431819/0032-33150472. 076-5600555. Wij nemen uw bedrijf over met gehele vrijwaring Tel. 070-3110460 IDEM NED BV Een nieuw pluspunt in uw reclame: Het plaatsen van ee KLEINTJE vormt een we zenlijke bijdrage tot het re: liseren van uw doel. TIEN DUIZENDEN lezen u Bij exploit van M.GJ Langes d.d. 29 janna 1997 is op verzoek vr Propluss B.V. te Ette: Leur aan M. Mastenbroe zonder bekende woon verblijfplaats zowel bil nen Nederland als buiten, betekend de gros van een proces-verba van terechtzitting d.d. september 1996 van kantonrechter te Zever bergen, waarin partiji ter regeling van hun g schil zijn overeengekomi dat Mastenbroek voo noemd een overeengek men bedrag aan wede partij zou voldoen. Een a schrift van dit exploit kr worden verkregen ti kantore van Gerechtsdeurwaarders kantoor Rosmalen B.V. Koninginnestraat 104 4818 HE Breda. aar jonge enthousiaste erkinstelling. g waar collegialiteit en arbeidsvoorwaarden, amver band. i, schrijf dan een korte i 14 dagen op naar Postbus 182, 4900 AD in de heer P. Boswinkel. rama teenteJaEBE München - Niet een Italiaan, niet een Zwitser, ook niet een Belg, maar een onbekende Spanjaard boorde volgens Adrie van der Poel gisteren zijn hoop op een tweede opeenvolgende wereldtitel veldrijden en daar mee de glorieuze afsluiting van een superseizoen de grond in. Amper duizend meter na de start in het Olympisch stadion van München ging een van de pupil len van Cees van der Wereld voor zijn neus onderuit. „Die man heeft roet in mijn eten gegooid," stelde Van der Poel nadat hij ach ter zijn opvolger Daniele Ponto ni, Thomas Frischknecht en Luca Bramati als vierde over de streep was gekomen. „Ik durf te zeggen dat ik vandaag net zo goed was als Pontoni," wuifde Van der Poel alle sugges ties over een achteraf iets te be lastend seizoen resoluut van de hand. „Ik weet dat je op dit glad de parcours in het begin rustig moet blijven. Het was mijn be doeling om de wedstrijd geleide lijk op te bouwen. Dat was ook gelukt, als vlak voor de eerste balk die Spanjaard niet gevallen was. Hij was zo stom om zijn fiets (e vergeten. Op zich was dat nog niet zo erg, maar ik bleef bij die val met mijn voet achter een ka bel hangen. Op dat moment wist ik al dat ik mijn aspiraties op een tweede titel kon opbergen." Rond de minuut De verslagen wereldkampioen voerde als bewijs voor zijn nog altijd aanwezig topvorm aan dat het verschil tussen hem en Ponto ni na de val constant rond de mi nuut was blijven schommelen. Wat Van der Poel echter niet wist, was dat alle renners voor hem opgehouden waren, hetzij door eigen fouten, hetzij door de schuld van anderen. Daniele Pontoni ging liefst drie keer on deruit. Bij de laatste uitglijder verdween hij zelf onder een re clamedoek buiten het parcours. Frischknecht meldde tussen neus en lippen door dat hij was opge houden door... Adrie van der Poel. „Ik moest helemaal van achteruit terugkomen," zei de Zwitser. En zo had iedereen gis teren op de spekgladde omloop wel iets meegemaakt dat de eigen prestatie beïnvloed had. Het mooiste excuus kwam van de 'vierkant draaiende' Belg Mare Janssens die vertelde dat het 'nochtans goed ging tijdens het eerste rondje door het stadion.' Richard Groenendaal bekende ruiterlijk dat hij uit vorm is. De ploeggenoot van Van der Poel kwam niet verder dan de zeven tiende plaats. „Een ding weet ik nu al: volgend jaar rijd ik veel minder wedstrijden." Hij vond niet dat de wereldtitel van Ponto ni afbreuk doet aan de successen van hem en Adrie van der Poel. Daniele Pontoni gaat als winnaar over de streep in München. Adrie van der Poel raakte al vroeg in de wedstrijd in de knel toen voor hem een Span- foto reuter jaard onderuit ging. foto cor vos „Pontoni was vandaag de we reldkampioen, wij zijn de we reldkampioenen van het gehele seizoen." Veel kracht Wim de Vos was de enige Neder lander die de na de start ontke tende Bramati en Pontoni nog een beetje kon volgen. „Ik stond alleen in de achtervol ging. Met wat steun van anderen had ik meer kans gehad. Nu kost te die jacht me enorm veel kracht." Nadat hij was bijge haald door Frischknecht, moest de Oosterhouter vanwege een lekke band in de laatste ronde Adrie van der Poel laten voor gaan. Pontoni kon zijn geluk uiteraard niet op. Vorige zomer mislukte zowel zijn jacht op olympisch mountainbike-goud als de Euro pese ATB-titel. Ook dit veldrit- seizóen leek tot voor gisteren op een tegenvaller uit te draaien. u„Maar nu zou ik ieder jaar wel zo'n seizoen willen hebben," grapte de man die vanwege zijn iele castraatstemmetje in Italië plagend 'Paperino' (wat zoiets als Donald Duck betekent) wordt ge noemd. De Italiaan kwam met drie rede lijk grote overwinningen naar Mtmchen, de nationale titel, de superprestigerit van Diegem en een veldrit in Igorre. Als moun- tainbiker brak hem zowel in At lanta als op het EK ATB een snel le start pijnlijk op. De voormalige kelner uit Variano di Basiliano ging desondanks samen met Bra mati ook gisteren als een raket van start. „Maar dat was niet be wust," stelde Pontoni. „Toen we omkeken, zagen we niemand meer." Daarmee is het verhaal van de wedstrijd ook zo'n beetje verteld. Bramati verloor het contact door een foutje en de zege van ijzer- sterke Pontoni kwam ondanks een aantal valpartijen geen mo ment in gevaar. De 30-jarige Italiaan werd in 1992 al eens wereldkampioen bij de amateurs. Dat was in een pe riode dat hij als 'liefhebber' meer geld verdiende dan de meeste profs. Na het winnen van de wereldbe ker (1995), de superprestigecup (1993 en 1994) en achttien SP-ze- ges, behaalde hij in München zijn eerste grote proftitel. Thomas Frischknecht, evenals Pontoni en Bramati een fervent mountainbiker, pakte voor de zo veelste keer een tweede plaats op een kampioenschap. De Zwitser wanhoopt echter niet. „Adrie van der Poel is mijn grote voorbeeld," bekende hij. „Hij geeft me de hoop dat ik ooit, desnoods op 36- jarige leeftijd, wereldkampioen zal zijn." München. WK veldrijden. Elite: 1. Pontoni (Ita) 24,900 km in 1.00.40 (24,626 km/u), 2. Frisch knecht (Zwi) 0.23, 3. Bramati (Ita), 4. Van der Poel (Ned) 0.35, 5. De Vos (Ned) 0.53, 6. Vervecken (Bel) 1.13, 7. Nieberding (Dui) 1.25, 8. Wabel (Zwi) 1.39, 9. Runkei (Zwi), 10. Van Santvliet (Bel) 2.04,11. Djernis (Den) 2.16, 12. Simunek (Tsj) 2.19, 13. Gü (Pol) 2.24, 14. Janssens (Bel) 2.37, 15. De Clercq (Bel) 2.44, 17. Groenend- aal 3.30, 20. Boezewinkel 3.57, 24. Gerritsen 4.31, 43. Scheffer 8.43. vervolg van voorpagina In de vergadering te Zeist werd een bedrag van 24 mil joen gulden genoemd als te verwachten totale tv-op- brengst voor de rest van dit seizoen. Opgeteld bij de twee uitkeringen van Sport7 (70 miljoen) blijft de tv-op- brengst van 94 miljoen ver achter bij de 140 miljoen die in het ontbonden contract was opgenomen. KNVB en clubs hopen nu nog verdere financiële genoeg doening te halen uit de bank garantie van 180 miljoen. Het daartoe aangespannen kort geding wordt vandaag voortgezet. Naast de NOS hebben ook het commerciële station SBS6 en de Holland Media Groep tv-rechten ver worven. Voor een bedrag van vijf miljoen gulden per jaar gaat SBS6 samenvattingen van de eerste divisie en het KNVB-bekertoernooi (inclu sief live-uitzendingen van de finale en een halve) uitzen den. Via Veronica en RTL4 zal de Holland-Media Groep de vriendschappelijke inter lands en WK-kwalificatie- thuiswedstrijden van het Ne derlands elftal verzorgen. Het tarief daarvoor loopt op van 1,2 miljoen gulden per interland tot 1,4 miljoen in 2002. Open staan nog de bedragen waarvoor de rechten van li- ve-competititiewedstrijden worden verkocht. De abon nee-zender FilmNet maakt dit seizoen af volgens het ge plande schema. De drie top wedstrijden Ajax - Feye- noord (23 februari), Feye- noord - PSV (9 maart) en PSV - Ajax (13 april) moeten nog afzonderlijk worden 'verkocht'. Zowel de NOS als FilmNet is daarin geïnteres seerd. Ook in de komende seizoen gelden afzonderlijke regelin gen voor de rechten op de li ve-wedstrijden van de eredi visie. In de opbrengsten daarvan delen ook de clubs uit de eerste divisie mee. Hoe hoog de totale tv-opbrengst uitvalt, is nu nog niet exact te berekenen. Gelsenkirchen (anp) - Plotse ling stond hij er. De wereldre cordhouder waarop de Ne derlandse zwembond zo lang heeft moeten wachten. Mar cel Wouda, ruim twee meter zelfvertrouwen uit Brabant, drievoudig Europees kam pioen op de wisselslag (korte- baan), met een mondiale top tijd van 4.05,59 op de 400 m wisselslag achter zijn naam. Vlak na de oorlog stond Bob Bonte even te boek als snelste wan ter aarde op de onortho doxe 400 meter schoolslag, se rieus werd hij niet genomen. Marcel Wouda daarentegen des te meer. De beste wisselslag zwemmer op de 400 meter in het 25-meterbad. De tijd dat Wouda zichzelf op de belangrijke momenten de ver nieling in hielp, is voorbij. Hij is als sportman volwassen gewor den. in Atlanta betaalde zich dat nog niet uit in medailles. Bij de EK in Rostock wel, bij de wereldbekerwedstrijden in Gel senkirchen opnieuw. Ook letter lijk. Wouda verdiende met zijn wereldrecord 2000 dollar, de winst op de wisselslag in het orldcupcircuit (goed voor 7500 dollar) kan hem bijna niet meer ontgaan. En als bonus voor het record stond een autootje ter waarde van 20.000 gulden klaar, al moet hij om die te besturen op de achterbank gaan zitten. Het geld kan hij goed gebruiken. Het vinden van een sponsor is nog altijd moeilijk in Nederland. „Gelukkig heb ik een baan aan geboden gekregen bij Nic Fren- cken, een bedrijf gespecialiseerd in kantoorautomatisering. Dat is perfect te combineren met zwemmen. En precies op tijd. Als ik eind februari, want dan loopt mijn uitkering af, niets had gevonden dan had ik een stapje terug moeten doen. Want ook ik moet gewoon eten. Wouda kan zich nu op de sport blijven richten, al zal een andere privé-sponsor de route naar EK (augustus Sevilla) en WK (ja nuari Perth) nog beter kunnen plaveien. Zijn prestatie in Gel senkirchen dwong de PSV'er tot een teruggang in de herinnering. „'95 was een rotjaar door die knie-operatie. Misschien zijn de Spelen toch iets te vroeg ge weest, ook al was ik in vorm. Ik ben ook relatief snel weer aan de slag gegaan. Ik heb daarbij van trainer Jacco Verhaeren de vrije hand gekregen tot en met de World Cup. Ik kon doen en laten wat ik wilde. Dat was vooral veel wedstrijden zwemmen, een prima training." Het bracht hem in tal van uit hoeken van Europa, maar de reislust strekte zich ook uit tot Australië, Hongkong en China. Een vermoeiend bestaan, maar precies op tijd duwde hij de al maar voortrollende koffer even om. Even plat, even rust. Een weekje maar, om in Gelsenkir chen te kunnen schitteren. „Ik wilde hier een beetje pieken en van Matthew Dunn, de we reldkampioen, winnen. Dat was belangrijk voor het klassement. Hij gaat terug naar Australië, want hij heeft het maximale aantal Worldcupwedstrijden ge had. Ik heb Imperia en Parijs nog te goed. Ik heb het er met Dunn over gehad. Hij ging voor het wereldrecord, ik voor de winst. In de slotfase wist ik dat ik 'm had, maar dat het zo close, slechts 0,03, zou zijn, had ik niet gedacht." Vervolgens won hij ook nog de 100 wissel - een bizarre combi natie op één dag - in een Neder lands record van 54,59, weer net voor Dunn. Een massage hielp onvoldoende voor een topver- richting op de 200 wissel. Wouda won zondag opnieuw, maar zijn nationaal record bleef buiten be reik. „Ik ging helemaal kapot," gaf hij toe. zie ook sport-b4 Marcel Wouda is dolgelukkig met zijn wereldrecord. FOTO EPA Vijf miljoen gulden per jaar, in- ciusief al het bekervoetbal om KNVB-beker, met live-uit zendingen van de finale en een alve finale. Televisie-uitzen- wgen van voetbal in de eerste divisie blijken niet zo veel waard te zijn. Nog nooit werd op de tv-markt een prijskaartje aan de eerste ivisie alleen gehangen. Het ontract met Sport7 omvatte al betaald voetbal en elke club ln de eerste divisie mocht op mi nimaal 2,9 miljoen gulden per ],.?r rekenen. Dat is vermoede- JK nog aanzienlijk meer dan het bedrag dat voor de complete eerste divisie resteert in het nieuwe tv-contract met SBS6 zonder toetjes als de ontknoping van het KNVB-bekertoernooi. Tot 1 juli 1999 mogen de clubs uit de eerste divisie vrijwel ge lijkelijk blijven meedelen in de opbrengsten van het eredivisie voetbal. Daarna krijgen de tv- tarieven nieuwe noteringen en zit het er dik in dat ook aan de verdeling drastisch wordt ge sleuteld. Een nieuwe forse be knibbeling van de tv-inkomsten zal hard aankomen. Welke toe komst resteert dan nog voor de Door Henk Mees eerste divisie? De achttien clubs in de eredivisie dromen al van een superliga met een eigen tv- contract. Na Ajax, Feyenoord en PSV besloten ook de vijftien overige clubs zaterdag de live uitzendingen van eigen thuis wedstrijden vanaf komend sei zoen eigenhandig te verhande len. Achter de schermen krijgt de 'BV eredivisie' al structuur. De lancering is voor 24 maart geprogrammeerd, de start op 1 juli. Eerst nog met achttien clubs, maar voor komend sei zoen reeds is extra degradatie gepland waardoor de BV eredi visie in 1998 de gewenste om vang van zestien clubs krijgt. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik verkondigde de plan netjes zaterdag alsof uitvoering al vanzelfsprekend is. Over de toekomst van de eerste divisie kon hij nog niets zeggen. Van den Herik sloot niet uit dat be halve extra degradatie uit de eredivisie ook doorstroming vanuit het amateurvoetbal in het vat zit. „Het fundament moet van onder komen," wist Van den Herik al. Schaalvergroting van de eerste divisie met twee clubs uit de hoogste klasse en promotie van amateur-hoofdklassers leidt haast automatisch tot twee pou les. Een tv-contract tot 1 juli 1999 lijkt voor de eerste divisie dan nog maar een strohalm. Via SBS6 mag de eerste divisie nu zijn bestaansrecht gaan be wijzen. De commerciële omroep, die via weerman Paulusma veel vuldig de provincie intrekt, moet voor nestwarmte gaan zor gen. Vrijwel dagelijks zal SBS6 rapporteren uit de eerste divisie. De respons moet uitwijzen of dat stervensbegeleiding wordt door SBS6 of dat de eerste divi sie een 'nieuw hart van Neder land' in het voetballandschap krijgt. Door Henk Mees Zeist - „Een koekje van eigen deeg," noemde Feyenoord-voor zitter Jorien van den Herik zater dag de uitkomst van het nieuwe tv-contract voor het betaald voetbal tot 1 juli 1999. „De NOS heeft handig gebruik gemaakt van de zwakke positie waarin de voetballerij zichzelf heeft gema- noevreerd." Bij de voorzitter van Feyenoord overheerste ongenoegen, bij de meeste andere clubs opluchting, mede omdat de NOS bereid bleek als tijdelijk bankier de clubs al vast enkele tientallen miljoenen aan voorschotten uit de toekom stige uitkeringen te verstrekken. Nog geen jaar geleden hadden NOS, Holland Media Groep en FilmNet gezamenlijk 115 miljoen gulden op jaarbasis over voor alle tv-rechten in het betaald voetbal gedurende drie seizoenen. De clubs gingen toen liever het (onge wisse) avontuur aan met Sport7, dat 140 miljoen bood. Zaterdag konden de eerste schadebereke- ningen worden opgemaakt. Bij circa 46 miljoen gulden per jaar eindigt volgens een persbe richt van de KNVB nu voorlopig de optelsom van contracten met NOS (35,3 miljoen), SBS6 (vijf miljoen) en overeenkomsten met buitenlandse zenders (vijf mil joen). De opbrengst wordt nog verhoogd met de inkomsten uit in terlands en aparte contracten voor live-wedstrijden, ondermeer die van Ajax, Feyenoord en PSV. „Op jaarbasis rekenen we in to taal op een bedrag tussen de 80 en 85 miljoen. Dat is geen bedrag waarvoor je de vlag in top hijst, maar gezien de omstandigheden het hoogst haalbare," taxeerde Roda JC-voorzitter Theo Pickée zaterdag de totale tv-opbrengst per seizoen tot 1 juli 1999. „Door de tijdsdruk en de financië le nood valt het bedrag lager uit dan erin gezeten had," zei Van den Herik. „Merkwaardig. In een tijd perk dat overal in het buitenland de tv-rechten stijgen, moeten wij sterk terug, al vind ik wel dat de uitkomst van vorig jaar te veel was." Anders dan bij vorige ver gaderingen gingen de 36 clubs za- unaniem akkoord met het nieuwe tv-pakket. „Een heel goed resultaat na een goede vergade ring. Ik ben tevreden," reageerde KNVB-profsectie-voorzitter Jos Staatsen. Zijn woorden klonken bijna even trots als een jaar gele den, toen hij aankondigde: „Wij gaan iets nieuws beginnen." Het zal nu afhangen van de onder handelingen met FilmNet en de NOS over live-wedstrijden en topduels van Ajax, Feyenoord en PSV hoe hoog de opbrengst uit valt. Voor het restant van dit sei zoen wordt gerekend op 24 mil joen, wat stukken minder is dan de 70 miljoen die per 1 februari en 1 mei uit het contract met Sport7 hadden moeten vrijkomen. In het restant van dit seizoen betaalt de NOS voorlopig 14,4 miljoen, SBS6 twee miljoen, HMG 2,4 miljoen voor twee interlands (Frankrijk - Nederland en Nederland - San Marino). Contracten met buiten landse stations leveren de KNVB nog eens twee miljoen op. Zeist - Ajax houdt al rekening met een seizoen zonder Champions League. De Amsterdamse club sloot met de NOS een zesjarig contract voor wedstrijden in het Europa Cup-voetbal. „Ajax gaat ervan uit dat het vol gend seizoen geen Champions League speelt en in het UEFA Cup-toernooi zelf de tv-rechten weer mag verhandelen," aldus Kees Jansma van de NOS. Omdat Ajax de afgelopen jaren steeds in de Champions League speelde, was geen tv-contract voor Europees voetbal aan de orde. Deelnemers aan de Champions League zijn onderworpen aan het collectieve contract van de Euro pese voetbalunie UEFA. „Het contract met Ajax dat wij hadden, droeg daardoor een open einde. Nu de situatie anders is geworden, wilde Ajax zelf naar een nieuw contract toe. Dat is er gekomen," aldus Jansma.

de Stem | 1997 | | pagina 13