Zwitserland opent boek joods tegoed Kolil wil voor 2000 van vier naar twee miljoen werklozen Magistraat: 4W e rollen Bende van Nijvel alsnog op' CÏ3 250.000 mensen leggen werk neer Colombianen Stakingen leggen Bulgarije lam In Afrika ligt een mega-oorlog op de loer VIEN Broers J energieprestatie- landaard EPN a aan een beter /ERKOOP i>NHUIS pESTEM BUITENLAND A6 Gestolen goud in bankkluizen Speelfilm over Richard Jewell rollen enorm drugslab op 'Etnische schoonmaak in Tanzania' BUITENLAND KORT Kritiek Burundi op VN-rapport 93e Ariane-raket gelanceerd Buthelezi is waarnemend president Belgische VN-soldaat gedood 5 verdachten voor moord op modekoning Hutu-eskaders doden getuigen bloedbaden Staalbedrijf Boël saneert 54 Irakezen in lusten naar Duitsland Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Bel 06-0034 (gratis) rarr m A X 99 E bv lid NVM 242350 JB 54 ngsbedrijf Tak B.V. I twee energie straat te Wouw, |ek" nte-isolatie van E.5 m2 K/W) estaat 's zomers j en 's winters uit oud behoeven. |-isolatie en geluid- een verkoelende |nd hoog rende- De woning LR. -ketel die |ebalanceerd hteterugwinning. collectoren in j van warm water. iimte die z, mede voor wat mz, woonkamer garage met kan- he, toilet en vaste ergzolder. NVM MAKELAAH 1 base.nl da |opbod en op dinsdag 25 telkens 's middags om lizershof, Bredaseweg 33 poeke van zijn opdracht- Boek 3 van het Bur ial verkopen: erf, en bijbehorende 70 te 4861 TD Chaam, te Chaam sectie A num- 65 centiare en A 2226 60 centiare. toepassing van de Alge voor executieveilingen triële akte verleden voor Rotterdam op 3 decem- oij de Arrondissements- ;e op 3 december 1992 it behoudens de bijzon- 00.- buitengerechtelijke ebracht. eiling aan de notaris ter itie voor de betaling van 9 lid 1 van de toepasse- waarden voor Executie taling van de koopsom ';ueel uit kracht van de ia de gunning. net de bewoners doch 1. raagd een identiteitsbe- lerhands op het te Veilen r het uitbrengen van een lijk bod aan het adres •s. Zo een bod zou leiden eschiedt deze na vooraf- :euring en is eveneens koop. ,age van de Veilingvoar- Mr M.J.M Broers, Gin- tbus 4766, 4803 ET Bre- 11111 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 poor Frans Wijnands Bonn - De Duitse Bondskanselier Helmut Ko hl voorspelt nog dit jaar een positieve kente ring op de Duitse arbeidsmarkt: „Ik zie niet in ivaarom we in het jaar 2000 het aantal werklo on niet tot de helft kunnen terugbrengen; van yier naar twee miljoen. Maar dat krijgt de re gering alléén niet voor elkaar. Daarom herhaalde Kohl zijn bereidheid samen met bedrijfsleven en vakbonden in het al eerder gesloten ■Verbond voor werk' te zoeken naar de juiste strate rne om 'de sociaal-maatschappelijk onverdraaglijke Werkloosheid terug te dringen'. Kanselier Kohl daagde in zijn regeringsverklaring in de Bondsdag de oppositie uit voor 'een wedstrijd in goede sociale ideeën'. „Want van foete ren over en weer worden de werklozen ook niet be ter." In een rede van een uur, die veel weg had van een waterval van de meest uiteenlopende cijfers, benadrukte Kohl nog eens het prioriteitenlijstje van zijn kabinet: belastingverlagingen en daardoor een beter investeringsklimaat en een hogere binnen landse consumptie; een verdere ombouw van de so ciale verzorgingsstaat en het streven naar meer deeltijdbanen, en het afschaffen van duur betaalde overuren die nieuwe arbeidsplaatsen blokkeren. „Ik accepteer het niet dat we niet met Nederland vergeleken zouden kunnen worden, zoals velen be weren. Natuurlijk zijn de omstandigheden verschil lend, hier en ginds. Maar de situatie kan niet zó ver uiteenlopen dat ze in Nederland al dertig procent deeltijdbanen hebben en wij nog geen vijftien," al dus Kohl. De kanselier memoreerde dat in de afgelopen acht jaar meer dan 2,5 miljoen buitenlandse arbeids krachten Duitsland zijn binnengekomen. Velen van hen hebben - al dan niet zwart en/of illegaal - een baan. Kohl waarschuwde er evenwel voor dat the ma met buitenlander-onvriendelijkheid te verbin den, 'want zonder buitenlandse werkkrachten zou de Duitse industrie en het klein- en middenbedrijf niet kunnen draaien'. Kohl wond zich zichtbaar op over de tienduizenden vacante banen die, ondanks de record-werkloosheid, niet met Duitse werklozen zijn op te vullen. Gisteren nam de Bondsdag een wet aan die het mogelijk maakt misbruik van sociale voorzieningen harder aan te pakken. De socialisten Lafontaine, Scharping en 'Groenen'- fractieleider Fischer grepen de kans om met het re geringsbeleid de vloer aan te vegen. Lafontaine ver weet de regering een fataal-verkeerde politiek te voeren en sociaal-onrechtvaardige belasting- en pensioenhervormingen voor te bereiden. Kohl staat ook onder toenemende druk van zijn ei gen christen-democratische CDU. De afgelopen we ken uitten CDU-jongeren op belangrijke posten in diverse deelstaten, openlijk kritiek op de autoritai re stijl van leidinggeven van Kohl. Soortgelijke ge luiden vallen nu ook binnen kabinet en fractie te beluisteren. De CDU-fractie in de Bondsdag rea geerde gisteren met opvallend lauw applaus op de regeringsverklaring van Kohl over de economische situatie. Jeruzalem/Den Haag (afp/anp) - De Zwitserse banken hebben ermee ingestemd joodse organisaties toegang te verlenen tot hun archieven. Zo kunnen bankrekeningen worden opgespoord van overleden joden, van wie geen erfgenamen zijn vastgesteld. Dat heeft de president van het Joods Agentschap, Avraham Burg, gisteren in Jeruzalem verklaard. Burg, die donderdag in Zurich aan een vergadering met de Zwit serse banken deelnam, had het op de Israëlische radio over een 'spectaculaire doorbraak'. De boekhouders van het Joods Agentschap, een Israëlische se- mi-overheidsinstelling, 'zullen de bankrekeningen en hun eigena ren opsporen, te weten komen welke documenten door de ban ken zijn vernietigd en informatie knjgen over de geroofde tegoe den die de nazi's naar Zwitser land hebben overgemaakt', aldus Burg. Zwitserse banken zijn ervan be schuldigd dat ze geld en goud van in de Tweede Wereldoorlog ver moorde joden hebben gehouden. Onlangs kwam een medewerker van een Zwitserse bank met de onthulling dat zijn bedrijf docu menten over deze zaak had ver nietigd. Bovendien blijkt dat de Zwitser se Nationale Bank (SNB) in 1943 honderd ton goud van de nazi's heeft aangenomen. Zweden had het goud eerder geweigerd, om dat het van België was gestolen. Dat staat in een rapport uit 1946 dat de Amerikaanse Senaatscom- Atlanta (rtr) - Richard Jewell, de man die lang verdacht werd vori ge zomer de bom in Centennial Olympic Park te hebben ge plaatst, heeft overeenstemming bereikt met 20th Century Fox over de verfilming van zijn nachtmerrie tijdens de Spelen van Atlanta. De voormalig beveiligingsman gold even als een nationale held. gisteren op de eerste dag van het nieuwe onderzoek naar de Bende van Nijvel. De parlementaire Bendecommissie-bis' onder- teemt een tweede poging om ant woorden te vinden op de vragen ote sinds het begin van de jaren jachtig in België worden gesteld, tussen 1982 en '85 werden in de Belgische provincies Brabant, Oost-Vlaanderen en Henegouwen zware misdrijven gepleegd. Bij overvallen kwamen 28 mensen O® het leven en raakten twintig Burgers en politiemensen ge wond. Vermoedelijk zijn de mis- drijven gepleegd door dezelfde oende, die berucht werd als Ben de van Nijvel. In deze Waalse ge meente pleegden zij in 1983 een toraak in een supermarkt. Een echtpaar en een gealarmeerde rijkswachter werden vermoord. De laatste overval, op 9 novem- °er 1985, was de bloedigste. In en rond de supermarkt Delhaize in Aalst werden toen acht mensen vermoord. Onderzoek naar de daders en hun ®otieven heeft sinds het midden de jaren tachtig nauwelijks bruikbaars opgeleverd. Een Parlementaire enquête-commis- le beet zich stuk op de Bende. GO p/klliin kkki»*f>i missie voor bankzaken deze week vrijgaf. Het document is indertijd opgesteld door de politieke advi seur van de Amerikaanse voorlo pige regering die Duitsland be stuurde na de Tweede Wereld oorlog. Voorzitter D'Amato van de Se naatscommissie is voorstander van heropening van het verdrag uit 1946 met Zwitserland over te ruggave van gestolen goudvoor raden: „Een echt neutraal land had dit goud niet aangenomen in de wetenschap dat het gestolen was van een buurland." De geallieerden waarschuwden alle neutrale landen in januari 1943 geen gestolen goud uit door Nazi-Duitsland bezette landen aan te nemen. Reden was dat de Duitsers het goud voor hun oor logsinspanningen gebruikten om goederen te kopen in landen die niet bij de oorlog waren betrok ken. Zweden en Zwitserland wa ren beide neutraal. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog be zat Duitsland goudvoorraden met een waarde van tussen de 70 en 100 miljoen dollar. Volgens het rapport had het land aan het einde van de oorlog voor 748 mil joen dollar goud. In een in 1946 gesloten akkoord met de Verenig de Staten, Frankrijk en Groot- Brittannië beloofde Bern zestig miljoen dollar aan goud terug te geven dat het van Duitsland had gekregen. Washington was van mening dat Zwitserland ongeveer vierhonderd miljoen dollar aan goud had. De honderd ton die Zwitserland, na de weigering van Zweden, aanvaardde was toen 123 miljoen dollar waard. „Hoe kunnen de Zwitsers beweren dat zij te goeder trouw waren toen zij het goud kregen in een tijd dat zij wisten dat de Zweden het hadden geweigerd," aldus het rapport. Een Bulgaarse demonstrant draagt een kruis met waardeloos geld. Het land heeft te kampen met een hyperinflatie. foto reuter Door Bert Schampers Brussel - Voormalig onderzoeksrechter Lacroix uit Charleroi verwacht dat binnen enkele maanden de leden van de zoge noemde Bende van Nijvel zullen worden ontmaskerd. De nieuwste methoden op het gebied van misdaadanalyse bieden volgens hem mogelijkheden om de waarheid te achterhalen. De magistraat verklaarde dat Toen al luidde de conclusie dat de Sofia (rtr/dpa) - De Bulgaarse kabinetsformateur Nikolai Dobrev heeft gisteren een ont moeting met president Petar Stojanov afgezegd. Hij zou de president op de hoogte stellen van de samenstelling van het nieuwe kabinet. Dobrev wil hiermee de leider van de Socialistische Partij, Georgi Parvanov, meer tijd geven met andere partijen over de politieke situatie te overleggen. Eerder bood hij aan zijn pogingen een kabinet te vormen, waarin de so cialisten de overhand hebben, te staken. Dobrev, minister van Binnen landse Zaken in het interim-ka binet dat sinds het aftreden van premier Videnov in december aan de macht is, zei gisteren dat de besprekingen tussen de partijen waarschijnlijk vanavond zijn af gerond. Daarna nemen de bestu ren van de verschillende partijen een besluit over samenwerking. Pardanov zei na een bijeenkomst met het bestuur van zijn partij dat de voorbereidingen voor een nieuwe regering volgens plan verlopen. Maar oppositieleider Ivan Kostov maakte uit het uit stel van de ontmoeting tussen Dobrev en Stojanov op dat de ka binetsformateur grote moeite heeft andere partijen tot samen werking met de Socialistische Partij te bewegen. Volgens de grondwet heeft Do brev tot dinsdag de tijd om een kabinet te vormen. Tegenstan ders van de socialisten hebben de afgelopen weken betoogd voor vervroegde verkiezingen. De so cialisten, die de meerderheid in het parlement hebben, hebben toegezegd dat de verkiezingen worden vervroegd, maar zij heb ben geen datum genoemd. Honderden stakende mijnwer kers uit Pernik, ten zuiden van Sofia, zijn gisteren naar de Bul gaarse hoofdstad getrokken om bij het ministerie van energie te demonstreren voor hogere lonen. Volgens de vakbonden waren gis teren in het hele land 250.000 mensen in staking om loonsver hoging en het opstappen van de socialistische regering te eisen. Door de hyperinflatie heerst er grote armoede onder de Bulgaar se bevolking. De vijfduizend sta kende mijnwerkers in Pernik, die nog niet eens de slechtst betaalde arbeiders in het land zijn, eisen een verviervoudiging van hun loon dat nu ongeveer 45 gulden per maand bedraagt. Bogota (rtr/efe) - In Colombia is donderdag het grootste drugslaboratorium ontman teld ooit in dit land aangetrof fen. De politie nam na een bestorming van de productievoorziening 8,5 ton cocaïne en reusachtige hoe veelheden chemicaliën in beslag. Er werden geen arrestaties ver richt. Het narcolab lag midden in de jungle, in een streek van de zuid oostelijke provincie Guaviare die bekend staat als het 'cocaïne-pa- radijs'. Het totale complex be sloeg een oppervlakte van vier vierkante kilometer en was onder meer bereikbaar via een geheime landingsbaan waar met gemak een vrachtvliegtuig van het kali ber Hercules kan landen en op stijgen. Rond de drugsfabriek stonden 22 woonbarakken voor de naar schatting honderdvijftig medewerkers. Het laboratorium was volgens de politie goed voor een productie van twee ton cocaïne per dag, wat zelfs voor Colombia, de grootste cocaïneproducent ter wereld, een astronomische hoeveelheid is. Politie-autoriteiten spraken van het belangrijkste succes in de ge schiedenis van de strijd tegen de drugs. Van onze verslaggever Den Bosch - „Tanzania ge bruikt de geforceerde terug keer van Ruandese vluchte lingen voor een stille etnische schoonmaak." Die beschuldiging komt van de hulporganisatie Mensen in Nood in Den Bosch. Piet Spaarman, coördinator noodhulp van deze organisatie, zag met eigen ogen hoe Ruandese migranten die soms al generaties in Tanzania wonen nu plotseling naar Ruanda worden gedeporteerd met het ge weer in de rug. „Het gaat om zo'n vijftigduizend mensen," zegt Spaarman die net terug is van een bezoek aan Tan zania. De Mensen in Nood-mede- werker vindt dat Nederland con sequenties moet verbinden aan wat er op dit moment in Tanzania plaatsvindt. Spaarman: „Bij het bespreken van nieuwe ontwikkelingscon tracten moeten we vanuit Den Haag niet nalaten deze 'vrijwilli ge terugkeer' nadrukkelijk ter sprake te brengen." Mensen in Nood heeft al protest aangetekend bij de Tanzaniaanse autoriteiten. De organisatie pleit voor een juridisch-humane scree ning, alvorens wordt beslist over de toekomst van de in Tanzania gevestigde Ruandezen. Spaar man: „Wat er op dit moment aan de gang is, moeten we stoppen. Er worden onschuldige mensen on der dwang gedeporteerd. politiediensten in België slecht samenwerken en dat hun opspo ringsmethoden niet deugen. Een poging van de slachtoffers en nabestaanden om het onderzoek nieuw leven in te blazen, had vo rig jaar na lang aandringen suc ces. De start van de nieuwe en quêtecommissie werd vertraagd, omdat aanvankelijk een aantal hoge magistraten niet wensten mee te werken. Voorzitter Tony van Parys van de 'Bendecommissie' vindt dat de politiek het aan zichzelf verplicht is de waarheid te achterhalen. In tegenstelling tot de vorige keer kunnen Van Parys, en ook de vier professoren die het voorwerk verrichtten, de gerechtelijke dos siers inkijken. Getuigen kunnen daardoor beter aan de tand wor den gevoeld. Verrassend was gis teren op de eerste dag de uitleg van onderzoeksrechter Lacroix. Aan de hand van schema's door liep hij de overvallen, de daarbij gebruikte wapens en auto's. Hij concludeerde dat dankzij de nieuwste technische snufjes, het mogelijk moet zijn de bende te ontmaskeren. „Binnen vier a vijf maanden, misschien wel voor de zomervakantie," zei Lacroix. Van onze verslaggever UGANDA en Sudan lokken elkaar naar het slagveld. In Oost-Zaïre knallen al weken mortieren. De spanning in het midden en oosten van Afrika is te snijden. Vijande lijkheden zijn het stadium van veenbrand allang voor bij. Oorlogsvuur bedreigt nu een enorme regio, een vijfde deel van het continent. Een gebied van - van noord naar zuid - drieduizend kilometer kan in een poel van ellende ver anderen als de betrokken par tijen het gevaar van hun wapen gekletter niet inzien. En partijen zijn er veel. Minstens zeven lan den in de regio zijn direct be trokken in een kluwen van vij andelijkheden: Zaïre, Ruanda, Uganda, Burundi, Sudan, Ethi opië en Eritrea. Het gaat om conflicten die op zichzelf niet per se met elkaar te maken hebben. Maar het naakte feit dat landen en rebellenlegers elk hun bondgenoten hebben, zorgt voor een sneeuwbaleffect in een groot gebied. Bovendien hangen over de gevechten scha duwen van twee westerse mo gendheden, die er op uit zijn hun invloedssfeer in dit deel van Afrika te vestigen of te vergro ten: de Verenigde Staten en Frankrijk. In Sudan barstte enkele weken geleden een oorlog op flinke schaal los. Een door het zuidelij ke opstandelingenleger SPLA aangevoerde verzetscoalitie bracht het moslim-fundamenta listische bewind in Khartoum zware slagen toe. Deze Nationa le Democratische Alliantie (NDA) staat vooralsnog sterk in de provincie Blauwe Nijl. Van een 'simpele' strijd, met aan een kant een hardvochtig regime en aan de andere een rebelleren de groepering, is hier geen spra ke. De NDA krijgt steun van drie buurlanden: Uganda, Ethi opië en Eritrea. Uganda neemt wraak op de Su danese regering die wapens ver schaft aan het noordelijke Ver zetsleger van de Heer. Dat wordt geleid door een catechist die president Museveni wil af zetten en het land wil regeren volgens de Tien Geboden. Ethiopië en Eritrea hebben eveneens de kant van de Suda nese rebellen gekozen, daartoe aangemoedigd door de VS. De Amerikanen zien het fundamen talistische bewind in Sudan, dat ze als een wereldwijde expor teur van terrorisme beschou wen, graag vallen. En de twee armlastige landen in de Hoorn van Afrika kunnen de vriend schap met de Amerikanen goed gebruiken. Die wordt namelijk in klinkende munt vertaald. In het explosieve gebied van de Grote Meren is de wirwar van belangen nog groter. De tot dus ver succesvolle opstand in het oosten van Zaïre, geleid door oudgediende Laurent Kabila, krijgt actieve steun van de buur landen Ruanda, Burundi en Uganda. Een reden daarvoor is dat de Zaïrese rebellen voor een belangrijk deel Tutsi-bloed- broeders zijn. Maar het' feit dat de regering van Zaïre de Hutu- extremisten die voor destabili sering van de buurlanden blij ven zorgen laat begaan, is even zeer van belang. Zaire's poten taat Mobutu zocht de afgelopen weken koortsachtig naar exter ne bondgenoten voor een groot scheeps tegenoffensief. Behalve bij een internationaal huurlin gengezelschap zegt hij die te hebben gevonden bij onder meer Sudan en Libië. Het conflict in Zaïre is een po- kerspel met grote gevolgen. Met het oog op 's lands bodemrijk dom zitten ook Frankrijk en de VS rond de speeltafel. Een beet je achteraf weliswaar, maar niet belangeloos toekijkend. Sinds lang speelt Parijs de kaart van Mobutu en de Hutu's, terwijl de Amerikanen met hun recente Afrika-interesse voorlopig de kant van Ruanda kiezen. Zowel in het Grote Merengebied als in de regio rond Sudan her bergt de betrokkenheid van bei de grote machten een groot ge vaar in zich. Hun onderlinge wedijver kan bijdragen aan een ongewilde schaalvergroting van de brand die dit deel van Afrika toch al teistert. Onoverzienbaar en onhanteerbaar: een mega- oorlog. Bujumbura - Burundi ontkent dat in het land massamoorden plaatsvinden en mensen standrechtelijk worden geëxecuteerd, zoals deze week in een rapport van de Verenigde Naties is gezegd. Burundi zegt dat het rapport gebaseerd is op verklaringen van liegende en vooringenomen getuigen. Volgens de VN hebben Hutu-rebellen en vooral het Burundese le ger zich de afgelopen twee maanden schuldig gemaakt aan moord op honderden mensen, meest vrouwen en kinderen. Kourou - De 93e Europese raket Ariane is donderdagavond met succes gelanceerd vanaf het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans-Guyana. De raket bracht twee telecommunicatie-satellie- ten in een baan om de aarde, de Amerikaanse GE2 en de Argen tijnse Nahuel-IA. Het was de eerste lancering van Ariane dit jaar. Van de 23 tele- communicatie-satellieten die in 1996 de ruimte in werden gescho ten, zijn er 15 door een Ariane omhoog gebracht. Dat leverde een marktaandeel van 65 procent op. Arianespace heeft nog veertig te lanceren satellieten in zijn orderboekje staan. Kaapstad - De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela heeft zijn belangrijkste zwarte rivaal, Zulu-leider Mangosuthu Buthe lezi, aangewezen als waarnemend president voor de periode van twee dagen dat Mandela en zijn plaatsvervanger Thabo Mbeki in het buitenland zijn voor het World Economie Forum in het Zwit serse Davos. Op Mandeia's bekendmaking gisteren voor de Senaat in Kaapstad werd met onzeker gelach en voorzichtig applaus gereageerd. Het leek alsof de parlementariërs niet wisten of Mandela een grap maakte. Spanningen tussen Mandeia's partij ANC en de Inkatha- partij van Buthelezi hebben in de provincie KwaZulu-Natal voor veel geweld gezorgd. De Zulu-leider is minister van Binnenland se Zaken in het kabinet van Mandela. De grondwet schrijft voor dat de president elk kabinetslid als waarnemer kan aanwijzen als president en vice-president tegelij kertijd niet beschikbaar zijn. Zagreb/Den Haag - Bij een schietpartij in de Kroatische stad Vukovar in Oost-Slavonië is gisteren een Belgische VN-korporaal gedood en zijn twee andere vertegenwoordigers van de volkeren organisatie gewond geraakt. Er is een onderzoek gestart naar de schietpartij. De VN en de voorlopige politiemacht hebben een verdachte gearresteerd, aldus een woordvoerder van UNTAES (Het voorlopig VN-bewind over Oost-Slavonië). Oost-Slavonië is het laatste gebied in Kroatië dat nog onder controle staat van de Serviërs. Volgens afspraken die tijdens de conferentie van Dayton zijn gemaakt, moet het gebied aan de grens met Servië tot juni onder het gezag komen van de Kroatische regering in Zagreb. Rome - De Italiaanse politie heeft vijf mensen gearresteerd die worden verdacht van betrokkenheid bij de moord op de Italiaan se modekoning Maurizio Gucci in 1995. Dat heeft de Italiaanse publieke omroep RAI gisteren gemeld. Een van de arrestanten is Guzzi's 49-jarige eerste vrouw Patrizia Reggiani Martinelli, die tot de moord opdracht zou hebben gege ven. Haar 'spiritueel adviseur' is als medeplichtige gearresteerd. De drie overige arrestanten zijn mannen, van wie er twee een strafblad hebben. Gucci werd op 27 maart 1995 voor zijn kantoor doodgeschoten. De motieven voor de aanslag bleven lang ondui delijk. Justitie heeft lang vergeefs in kringen van zakenpartners van Gucci naar de daders gezocht. Génève - Hutu-doodseskaders in Ruanda maken jacht op Tutsi's en ooggetuigen die de bloedbaden van 1994 hebben overleefd. Dat staat in een rapport van het VN-bureau voor mensenrechten dat gisteren in Génève is gepubliceerd. Tutsi's in afgelegen gebieden in de buurt van stellingen van het Ruandese leger en steden worden gedwongen te vertrekken, om dat zij daar niet zeker zijn van hun veiligheid. De overlevenden worden in hun huis in afgelegen gebieden tegen de grens met Zaï re opgezocht, geïntimideerd, bedreigd en soms vergiftigd. De moordpartijen begonnen na de moord op de Ruandese president Juvenal Habyarimana in april 1994 en kostten aan meer dan een half miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's het leven. Brussel - De arbeiders van het Waalse staalbedrijf Usines Gusta- ve Boël (UGB) in La Louvière hebben gisteren ingestemd met de sanering van hun onderneming. Daarmee staat de deur open voor een alliantie met Hoogovens. Bij Boël werken 2.100 mensen. Zij dreigden allen hun baan te verliezen als ze niet akkoord gingen met de reorganisatie. Een meerderheid van de werknemers stem de gisteren voor het reddingsplan. Bij Boël sneuvelen daardoor achthonderd banen. Vorig jaar september toonde Hoogovens voor het eerst belangstel ling voor de Waalse staalproducent en het dochterbedrijf Fabri- que de Fer in het Noord-Franse Maubeuge. Zwickau - 54 Irakezen zeggen voor 4500 gulden per persoon in kisten naar Duitsland te zijn gebracht. De politie trof de Irakezen in de leeftijd van twintig tot vijftig jaar aan langs de autosnelweg tussen Dresden en Neurenberg. De Irakezen vertelden dat zij zes dagen eerder in Istanbul met proviand in kisten zijn gestopt. Ze werden door onbekenden op een parkeerplaats langs de snelweg uitgeladen. Daar vond de politie hen donderdag. Allen hebben politiek asiel gevraagd. (ADVERTENTIE) Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. VAKANTIEPARKEN Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochure aan! Creatief Vakantiebrochure aan! JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van CreatiefVakantieparken Naam:Voorletters:m/v Naam:Voorletters: Adres:huisnr: Postcode:Geb.datum:-19 Woonplaats: Stuur in een envelop zonder postzegel naar: CreatiefVakantieparken, Antwoordnummer 442, 9700 wb Groningen.

de Stem | 1997 | | pagina 7