U kunt hier zo olifantenmunitie kopen Nog altijd gaten in Belgische wapenwet 6 art m. KORT EXTRA A5 I olheffing WAPENS 3RUARI 1997 A4 >MMENTAAR It ministerie van Onder- Tlentenkaart een structu re creatieve vondst werd lerheid begon in te zien ■t langer tot in de hemel Jfunctionarissen hebben sgewerkt. Gekozen werd Identen, waarvoor ze op fcten van het gratis open- fcste ministerie en open- 1 nieuwe variant: week of meeste betrokkenen de i toe tot behoorlijk heeft lijs een slordige 900 mil- 71 er niet meer voor over. baar-vervoerbedrijven in Lpen op een zogenaamde ichts 425 miljoen gulden vervoerbedrijven nauwe- igen voor de trajectkaart J Voor minder zeggen ze Jiu in een patstelling ge- lelijk voor behoud van de Irbedrijven zeggen deze lissen. i duidelijk maken wat hij systeem en het armzali- Ijven maken duidelijk dat tijn twijfels gerezen) niet I jaarkaart. er dan de studenten een waaraan ze relatief veel Linnen ze beter hun eigen pESTEM ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 vier miljard irlijks vier miljard kwijt Hdeel het gevolg van de ari ingaat. Dat zegt pen- I [eversorganisatie VNO- ment van Sociale Zaken I ;n hard hoofd in dat vol- H:ijn een dergelijke hoge gen. In de toekomst is er I .atkist nodig, omdat het m Transport zijn tegen het hoge extra tolheffing op :ken tijdens de informele am. De Europese Unie is erland over het transito- htwagens tot 28 ton door llaatsen J erkers (WAV) wil de ko- Bederland ongeveer halve- T»ree stortplaatsen pér pro- peer 45 stortplaatsen. >ok verdacht i vorig jaar tipte over een Jonesië, wordt er nu zelf ken te zijn. De man staat lit om de 49-jarige piloot jtschappij Garuda. Hij zit nol is opgepakt met 6400 "let Openbaar Ministerie Mogelijk zijn er ook an- I Indonesische ambassade Jetrokkenheid. Informant £1 Al Boeing? i Haarlem beslist eind fe- i komt wegens fraude met Eie in oktober 1992 neer- lesluit op basis van onder- 7)e aanleiding voor het on- aangifte van een particu- [dentiteit slechts kwijt dat Jver de lading duiken al fraude /erkeer) heeft gisteren het tekenplaat gepresenteerd, er mee kan worden gesjoe- De nieuwe plaat, die in de ;rder een Europees tintje, Jt onderdeel van het num- 'n kleiner letter- en cijfer- edereen verkrijgbaar zijn, ldus Jorritsma tijdens de sens wordt strenger, want st zichzelf en hun auto le- irtuig moeten de nummer- 1. opgenomen ptredens voor de komende ïsdag met ernstige maag- 7olgens zijn manager moet rnhuis blijven. De oorzaak n woning wijk Het Zand hebben po- erschot gevonden van een wees uit dat de man ten moet hebben gelegen. De ewoners. Vast staat, dat hij ilitie kwam in actie, nadat agenlang geen telefonisch Poor Romain van Damme Antwerpen/Roosendaal - Voor alle zekerheid vra- pen we nog eens of dat schitterende jachtgeweer net twee vervaarlijk uit- ;iende lopen, zo meege nomen kan worden. Welzeker, geen enkel probleem," zegt Benoit Lang van de gelijknami ge wapen winkel in hartje Antwerpen. „Maar kom, uiteraard na betaling!" ,En u krijgt het pas mee-als ik iw paspoortgegevens heb. Die geef ik dan aan het Belgisch Centraal Wapenregister in Brus sel. Als het goed is, geeft die in stantie weer alles door aan de CRI (Centrale Recherche Infor- natie) in uw land en wordt daar gecontroleerd of u in het bezit lent van de juiste vergunnin gen." lortom, het duurt niet lang met te pret als de afspraken nageko- nen worden en blijkt dat de ko per niet in het bezit is van de j.iiste papieren. „Hooguit een [aar weken," vermoedt Benoit Lang. „Als er dan inderdaad iets: riet klopt, kunt u het jachtwa- [en zo weer inleveren. Interpol ,Hoe lang het precies duurt, veet ik niet," zegt een CRI-me- cewerkster. „Met de moderne communicatiemiddelen hoeft cat niet zo lang te zijn, maar het [robleem kan wel eens zijn dat iet eventjes bij de verschillende hstanties blijft liggen. Het tra- jict voert namelijk langs de In- brpolbureaus." Dat zal best. Loop je toch een tjdje frank en vrij met een pri- na geweertje rond. „Dat kan tan inderdaad van een zwaar Laliber zijn," zegt P. van de Srande, wapendeskundige bij de intwerpse politie. „De verkoop tan jacht- en sportgeweren in België is nou eenmaal vrij." Ondanks de aanscherping van de Belgische wapenwet in 1992. ,Maar die wet is gemaakt door nensen die niet zoveel verstand tan wapens en munitie hebben," xgl Van den Brande. „Een punt '2 mag niet verkocht worden, naar u kunt hier zonder pro- Ueem olifantenmunitie verkrij- fen. Geloof me, dat is vrij zwaar spul." De Antwerpse politieman is dan tok niet bijster gelukkig met de Belgische wapenwet die nog al- tjd mogelijkheden biedt om de cngetwijfeld goede bedoelingen [robleemloos aan flarden te schieten. Jachtvergunning .Want wat kunt u doen," schudt Tan de Brande moeiteloos een soorbeeld uit de mouw. „Stel dat 1 het allemaal eens eerlijk hebt fedaan. Goed paspoortnummer spgegeven, goed adres. Het eni- f£: u heeft in Nederland geen jachtvergunning. Aanvankelijk fjeen probleem want die moet u hch niet laten zien in de Bel gische winkel." ■Maar toch. De politie staat na ®n tijdje bij u op de stoep. En u ®gt, awel, dat wapen heb ik on- terweg in België voor een zeer Ibede prijs verkocht. Ik ben er det mee in Nederland geweest." Dag wapen. Of: „Een vals paspoort op de bonbank leggen. Dat schijnt ®k niet zo moeilijk te zijn, niet vaar? Meneer, ik heb er dus al genoeg op mijn bureel gehad, formulieren met daarop adres- sn die niet bestaan. Gaan er veer een aantal geweren de ille- fmiteit in." ■Tas op, ik wil niet alle wapen- vinkeliers over één kam sche- Rn, maar ik weet dat er winkels £jn waar de kopers zelf die for mulieren invullen. Tsja, dan is tet wel erg gemakkelijk om zo naar wat te schrijven. Goeden- De verkoop van jacht- en sportgeweren in België is vrij. FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER middag meneer, tot ziens en dank u wel." Hoog tijd Begin dit jaar kondigden de Ne derlandse ministers Sorgdrager (justitie) en Dijkstal (Binnen landse Zaken) aan dat illegaal wapenbezit harder aangepakt wordt. Dat werd hoog tijd von den de bewindslieden. Vooral Nederlanders die in Bel gië een wapen kopen, worden voortaan scherper gecontro leerd, klonk het een paar weken geleden streng. Naar goed Ne derlands gebruik is er zelfs een heuse projectgroep voor opge richt. „Heel goed om dat te horen," reageert Van de Brande. „Maar nog veel beter zou zijn de Bel gische wapenwet zodanig aan te passen dat ook de vrije verkoop van jacht-en sportgeweren ver boden wordt. Punt uit. Moeilijk punt hoor, want in België heb ben we natuurlijk nog wel de wapenindustrie. En die verkoopt heel graag." „Eigenlijk moet er een Europese aanpak komen. Dat is nog beter, al besef ik dat het moeilijk is om dat tot stand te brengen. Er spe len zoveel belangen mee dat het niet eenvoudig is iedereen op één lijn te krijgen. Toch jammer." Kwaadwilligen Samen met andere politiemen sen en met de Nederlandse divi sie van de Centrale Recherche 'In België hebben we natuurlijk nog wel de wapenindustrie. En die verkoopt heel graag.' *Een wapenwinkel in Putte-Kapellen, amper een paar honderd meter over de grens. Informatie zegt ook Van de Brande dat het voor de 'kwaad willigen onder ons' altijd moge lijk zal zijn ergens een wapen te pakken te krijgen. „Die mensen hou je niet tegen met een legiti matieplicht of een vergunning." Volgens een medewerkster van de CRI heeft de samenwerking tussen het Belgisch Centraal Wapenregister en de CRI deson danks de nodige vruchten afge worpen. „Want het wapentoeris- me zoals wij dat noemen, is aan zienlijk teruggelopen." „Tussen 1989 en 1992 kochten 2199 Nederlanders een wapen in België. Vanaf '92, toen de Bel gische wet dus werd aange scherpt, tot eind vorig jaar wa ren er 899 Nederlandse kopers in België. Een duidelijke afname, al wordt daarmee natuurlijk niet aangetoond dat de illegale wa penhandel óók verminderd is." Van de Brande: „Je kunt dat ille gale niet uitbannen. Nooit. Met geen enkele wet, maar je kunt het wel zo moeilijk nogelijk ma ken. Ha, dat is hier nogal moei lijk. Want laat me toch maar eer lijk zijn, Belgen zijn plannen- trekkers. Daarmee bedoel ik dat ze altijd iets proberen om een ontsnappingsweg te vinden." Riotguns Hij kan zelf wel lachen om al weer een voorbeeld. „Er werd besloten dat de zogenaamde riotguns met een loop tot zestig centimeter niet meer vrij ver- Alarmpistolen zien er griezelig echt uit. De rechtse Beretta is echt. kocht mochten worden. Dat is de gangbare maat. U begrijpt het, er kwamen riotguns met een loop van 61 centimeter. Mag nu trouwens ook niet meer." Van de Brande wil er absoluut niet mee gezegd hebben dat in België alles kan. Integendeel zelfs. „De tijd dat iedereen in België zomaar een wapen kon kopen, is natuurlijk al lang voorbij. Daar was die nieuwe wet tenslotte ook voor bedoeld en voor een deel werkt dat pri ma." Dat klopt. Zomaar een wapen winkel binnenlopen en een kwartiertje later fluitend met bijvoorbeeld een glimmende Be retta weer naar buiten lopen, is er niet meer bij. Wie een zoge naamd verweerwapen (hand vuurwapen) wil kopen, moet een vergunning op de toonbank kun nen leggen. „Een Nederlander moet dan met een door de politie verstrekte vergunning uit zijn land aanko men. Anders doen we dat niet," zegt een medewerkster van een wapenwinkel in Putte-Kapellen, amper een paar honderd meter over de grens. „Laatst was hier een meisje uit Nederland. Al een paar keer ste vig bedreigd en ze wilde een pis tool. Om zich te beveiligen, maar we mogen dat echt niet veiko- pen." Alarmwapen Wel had dat meisje een alarm wapen kunnen komen. Die alarmwapens mogen in België vrij verkocht worden. „Maar die mag je weer niet meenemen naar Nederland," zegt Benoit Lang in zijn Antwerpse wapenwinkel. „Anders krijg je daar problemen met de politie. Tenminste, als die dat alarmwapen ontdekt. Zo een alarmwapen kun je na tuurlijk simpel ombouwen tot een echt moordwapen, proberen we slim te zijn. „Vergeet het maar," schiet Benoit Lang die il- lussie even simpel aan diggelen. „U kunt dat misschien één keer proberen, maar de kans dat uw uitgekozen slachtoffer onge deerd blijft en u wat vingers mist, is heel groot." Bovendien zijn de alarmwapens in Luik de zogenaamde Proef- bank gepasseerd. „Daar worden de wapens uitvoerig gecontro leerd. Inderdaad, of ze niet om te bouwen zijn. Pas daarna mogen die wapens de handel in. Voor de goede orde, die wapens geven dus alleen maar een knal." Ze zien er wel griezelig echt uit. Als Benoit Lang een echte Beret ta naast een alarmwapen model Beretta legt, is het verschil voor de leek niet te zien. „Zelfs niet voor ons," zegt een medewerker van de winkel 'Berens' in Bergen op Zoom. Daar stappen we ook eens binnen om te vragen wat er allemaal nodig is om in Neder land een handvuurwapen of jachtgeweer te mogen aanschaf fen. Streng „Een geldige vergunning. Dat geldt in Nederland voor bijna al le wapens. Je kunt niet zomaar een twee drie wat kopen. Ik denk dat Nederland een van de strengste wapenwetten heeft. Hier in reguliere en legale zaken op dat gebied iets aanschaffen is onmogelijk!" „In principe is het bij ons in Bel gië ook een stuk moeilijker ge worden," zeggen de Belgische wapenwinkeliers. En dat moet de bezorgde ministers Sorgdra ger en Dijkstal toch als muziek in de oren klinken. Al klinkt het hier en daar nog re delijk vals. „Want we geven toe," zeggen die Belgische wapenwinkeliers, „tussen de koop van bijvoor beeld dat jachtwapen en de uit eindelijke registratie zit genoeg tijd om de nodige schade aan te richten. Wij kunnen bovendien aan niemands neus zien wat de plannen zijn en tjsa, een goed vervalst paspoort halen we er ook niet uit.

de Stem | 1997 | | pagina 5