Ruim baan voor lagere huren Specialisten in opstand iU ki Steun aan Philips kost staat miljard 'Iers anti-discriminatievoorstel aanscherpen' Kamer steunt plan verplicht afkicken Positie Karremans al vóór Bosnië wankel PvdA dimt discussie nieuw beginselprogramma OV-studentenkaart BINNENLAND 'Belachelijk lage tarieven' Parlementair onderzoek geëist Meldpunt voor knelpunten c ara-patiënten COMMENTAAR BINNENLAND KORT DE STEM 11 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 A4| DESTEM Den Haag(anp) - Ongeveer zevenhonderd van de acht honderd woningcorporaties in ons land mogen vanaf 1 juli de gemiddelde huurstij- ging onder de 3,5 procent houden. Ze hoeven daarvoor geen ontheffing te vragen aan het rijk. Voor de honderd resterende cor poraties die er financieel slech ter voor staan, geldt dat staats secretaris Tommei (Volkshuis vesting) aanvragen tot onthef- fing van de regeling steeds apart zal beoordelen. Dat heeft Tommei gisteren ge schreven aan de Tweede Kamer. Die wilde eigenlijk dat de wette lijk verplichte gemiddelde huur verhoging van 3,5 procent per corporatie, zou worden ge schrapt. Maar Tommei wil vast houden aan de afspraken die Rijk en corporaties daarover eerder hebben gemaakt. „Con tract is contract," schrijft hij. Tommei overlegde eerder deze week met de corporaties om ook zonder het schrappen van de wettelijke regeling toch moge lijkheden te scheppen om tot een lagere gemiddelde huur te ko men. Volgens hem is er intussen over eenstemming bereikt om op rui me schaal lagere gemiddelde hu ren te bewerkstelligen. De wet telijke regeling blijft overigens van kracht dat de gemiddelde huurssomstijging jaarlijks een half procent boven de gemiddel de inflatie moet blijven. Het VVD-Kamerlid Hofstra, dat een amendement indiende om de 3,5-procentsregeling te schrap pen, toonde zich in een eerste reactie tevreden over de brief van Tommei. Hij sprak van een elegante oplossing, omdat ook hij waarde hecht aan de afspra ken die er zijn tussen Rijk en corporaties. De WD'er wil de details nu nader bestuderen. Mogelijk zal hij zijn amende ment intrekken. Volgende week spreekt de Kamer weer over de huren. Het kabinet is bereid tegemoet te komen aan de wensen van de coalitiepartners PvdA, D66 en WD voor aanpassing van de huursubsidie. Dat maakte pre mier Kok gisteren bekend na af loop van de ministerraad. De coalitie drong er eerder deze week bij staatssecretaris Tom mei (Volkshuisvesting) op aan zijn jongste plannen voor de huursubsidie aan te scherpen. Dat is volgens de partijen nodig om de positie van minima, al leenstaanden en gehandicapten te verbeteren. Van onze Haagse redactie Den Haag - De specialisten willen niet langer meepraten over de hoogte van de tarieven voor medische verrichtingen. Voor zitter Kingma van de Orde van Medisch Specialisten zei giste ren in Den Haag dat hij geen verantwoordelijkheid wil dragen voor de 'belachelijk lage' tarieven. Kingma kondigde aan dat zijn or ganisatie uit het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) wil stappen. Dat deed hij bij de officiële presentatie van de Orde, waarin vier specialisten-or ganisaties zijn opgegaan. Hij toonde zich bijzonder gepikeerd over berichten in de media over mogelijke fraude door specialis ten. Volgens Kingma begrijpen niet- ingewijden 'geen snars' van de fi nanciële problemen waarmee me dici kampen. „Mensen denken bij specialisten alleen maar aan dikke auto's en grote huizen. Maar dat oogartsen failliet dreigen te gaan vanwege de belachelijk lage tarie ven, daarover lees je niets in de kranten." De mededeling van Kingma is slecht gevallen bij het ministerie van Volksgezondheid, de Haagse politiek en het COTG. Alom wordt geconstateerd dat de specialisten zo de kans verspelen om mee te praten over de verdeling van de budgetten. „Ik erken dat er een probleem ligt bij de tarieven, maar dan moet je daar juist over praten," zegt D66-Kamerlid Van Boxtel. „Ik zou zeggen1, loop niet ■;J8 De Tweede Kamer is nooit geïn formeerd over de omvang van de steunoperatie, die in 1993 werd voorgesteld door toenmalige mi nister Andriessen van Economi sche Zaken. „We kregen te horen dat het zou gaan om een nadeel voor de staat van tweehonderd of driehonderd miljoen gulden,, zegt WD-Kamerlid Van Rey, voorzitter van de Kamercommis sie voor rijksuitgaven. Onderzoek van NRC Handelsblad heeft aan het licht gebracht, dat het nadeel 1,1 miljard bedraagt. „Toen ik dat bedrag hoorde, zakte m'n broek af. Als het klopt, dan is dat zeer ernstig. Dan moet de Kamer daar een onderzoek naar instel len," aldus Van Rey. CDA-Kamerlid Terpstra, inder tijd als financieel specialist van zijn fractie nauw betrokken bij de hulpoperatie, zegt dat Andriessen inderdaad nooit be dragen heeft genoemd. Hij schetst de gang van zaken: „We kregen drie keuzes voorgelegd: of de staat geeft geld, of Philips gaat kapot, of de banken helpen." PvdA en CDA, die toen samen re geerden, kozen voor het laatste. Terpstra staat daar nog altijd achter: „Philips is er bovenop ge komen. De operatie heeft dus z'n waarde bewezen." Terpstra zal een verzoek om een parlementair onderzoek niettemin steunen. „We hebben destijds een keuze gemaakt en daar moet je dan voor staan. Als Van Rey een onderzoek wil, zal ik dat niet tegenhouden." Het ministerie van Financiën wilde gisteravond niet ingaan op de kwestie. Volgens de woord voerder is het wettelijk verboden mededelingen te doen over belas tingkwesties van particulieren of bedrijven. In 1993 sloten Philips en de Ra bobank een zogenaamde techno- lease-overeenkomst. Het elektro nicaconcern verkocht voor 2,8 miljard gulden technologische kennis aan de Rabobank. Philips huurde de kennis weer te rug tegen een bedrag dat onge veer gelijk is aan de aflossingsbe dragen van de Rabo. De bank kan de 2,8 miljard over een periode van tien jaar afschrijven van de W. te vroeg weg uit het COTG." Ook algemeen secretaris Van der Poel van het COTG vindt dat de spe cialisten niet moeten weglopen voor hun verantwoordelijkheid. In het COTG praten vertegen woordigers uit alle medische be roepsgroepen en de zorgverzeker aar over de hoogte van tarieven. Het orgaan, dat een wettelijke sta tus heeft, adviseert bindend aan minister Borst. Kingma zegt dat de specialisten steeds meer werk op hun bordje krijgen, maar daarvoor niet meer betaald krijgen. Zo daalt de prijs 'per verrichting'. „Een arts die in het ziekenhuis een verkeersge- wonde behandelt, krijgt daarvoor 25 gulden. Nou, mijn kapper re kent al meer." Van der Poel erkent het probleem dat Kingma schetst. „Er moeten meer verrichtingen worden betaald uit dezelfde pot. Dat leidt tot overschrijdingen en ook de kwaliteit van de zorg heeft daaronder te lijden. Niemand zal beweren dat de tariefstelling de schoonheidsprijs verdient." Maar dat zou volgens de COTG-secreta- ris voor de specialisten juist reden moeten zijn om mee te blijven pra ten. Nijpels en Terpstra openen de Nationale Viering van het Europees Jaar tegen Racisme Van onze Haagse redactie Den Haag - Regeringspartij WD en oppositiepartij Groen links eisen een parlementair onderzoek naar een fiscale con structie tussen de Rabobank en Philips. Door die constructie zou de Nederlandse staat 1,1 miljard gulden aan belastingin komsten mis. Dat is veel meer dan eerder werd aangenomen. Den Haag (anp) - Het Ierse voorstel om een antidiscrimi natie-bepaling op te nemen in het Verdrag van Amsterdam zou moeten worden aange scherpt. Dat heeft voorzitter Nijpels van het Nationaal Co mité Anti-racisme gezegd. Nijpels opende gisteren met staatssecretaris Terpstra van Welzijn in het Haagse stadhuis de Nationale Viering van het Eu ropees Jaar tegen Racisme. Nijpels vindt de Ierse tekst te al gemeen en niet meer dan een in tentieverklaring, zonder enige juridische werking. Daarom deed hij een dringend beroep op de Nederlandse regering om als voorzitter van de Europese Unie (EU) het anti-discriminatie arti kel aan te scherpen. Nijpels pleitte voor een recht streekse werking van het artikel. Nationale rechters moeten zich dan bij dicriminatiezaken voor taan houden aan de Europese re gelgeving. Ook wil Nijpels dat het mogelijk wordt om Europese acties tegen discriminatie met een meerderheidsbesluit door te voeren. Tot nu toe is daar een unaniem EU voor nodig. Groot-Brittanië houdt dit tegen wegens princi piële bezwaren, omdat Londen niet wil dat Europa zich met za ken bemoeit die alleen de natio- winst. Daardoor loopt de staat ongeveer 1,1 miljard aan belas ting mis. Technolease is omstreden. De Rekenkamer heeft in oktober vorig jaar, tot grote woede van minister Wijers van Economische Zaken, in een rapport zware kri tiek geleverd op technolease-con- structies. Dat betrof niet de deal tussen Philips en de Rabobank, maar soortgelijke constructies voor Fokker, NedCar en DAF. Utrecht - Het Astma Fonds en de Gehandicaptenraad stellen een meldpunt in, waar cara- patiënten hun klachten over de Wet voorziening gehandi capten (Wvg) kwijt kunnen. De hele maand februari staat daartoe op werkdagen van 9.00 tot 13.00 uur een tele foonnummer in Utrecht open. De initiatiefnemers willen op deze manier tot een inventarisatie ko men van de voornaamste knel punten. Volgens het Astma Fonds en de Gehandicaptenraad hebben cara-lijders het financieel behoor lijk benauwd gekregen sinds de invoering van de Wvg in 1994. Door hun aandoening moeten de patiënten extra kosten maken voor bij voorbeeld een speciaal dieet. Ook verstoken ze vaak meer. Vroeger kregen ze deze uit gaven terug via de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAW), maar onder de Wvg worden dit soort kosten niet langer vergoed. Het meldpunt heeft behalve voor klachten ook oor voor positieve ervaringen en slimme tips. Boven dien kunnen cara-patiënten er in formatie over regelingen en voor zieningen krijgen. De ervaringen zullen worden gebundeld in een rapport voor gemeenten en be leidsmakers in Den Haag. Het telefoonnummer van het meldpunt is 030-2970404. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer steunt het plan van minister Sorgdrager (D66, Justitie) om criminele junks verplicht te laten afkicken. „Op die manier kun je de harde kern van criminele verslaafden te pakken krijgen," zegt WD-Ka merlid Korthals Altes. Ook PvdA en CDA staan posi tief tegenover het plan. Sorg drager wil criminele verslaaf den die herhaaldelijk zijn op gepakt vanaf volgend jaar dwingen om af te kicken. Het wetsvoorstel 'Strafrechtelijke Opvang Verslaafden' (SOV), dat verplicht afkicken moge lijk moet maken, ligt momen teel bij de Raad van State. Volgens het wetsvoorstel krij gen criminele junks in zo'n dwanginrichting gedurende een periode van ongeveer twee jaar begeleiding en scholing. Het plan voor gedwongen af kicken werd al gelanceerd bij de presentatie van de drugsno ta anderhalf jaar geleden. In Rotterdam loopt momenteel een experiment. Om gedwon gen behandeling elders ook mogelijk te maken, is een wet telijke basis nodig. „Je kunt het niet zo maar doen, want de dwang blijft een inbreuk op de lichamelijke in tegriteit," zegt CDA-Kamerlid Koekkoek. „Het gaat dan om een afweging tussen de rech ten van de verslaafde en die van de samenleving in zijn ge heel." Overigens heeft VVD-Kamer- lid Korthals er weinig vertrou wen in dat de dwanginrichtin- gen begin 1998 van start kun nen gaan. „Het schiet niet op met dat wetsvoorstel. Sorgdragers tempo is veel te laag. besluit van de lidstaten van de nale regeringen aangaan. Den Haag (anp) - Het functioneren van Dutchbat-commandant Karremans stond nog voor zijn uitzending naar Srebrenica (be gin 1995) ter discussie. Tijdens een voorbereidende oefening kwamen zijn gebrekkige communicatieve vaardigheden zo sterk aan het licht dat ontheffing uit zijn commando is overwogen. Dat stelt voormalig Dutchbat-of- ficier Jansen op de Haar in een in- gezonde brief gisteren in Het Pa rool. Jansen op de Haar, als kapi tein begin '94 een half jaar naar Bosnië gezonden, is zeker van zijn verhaal. Officieren uit zijn Dut- chbat-lichting waren bij de oefe ning de zogeheten oefenvijand. In december 1994, tijdens de laat ste voorbereidingen in Duitsland, ontpopte Karremans zich als een commandant die faalde in de con tacten met zijn superieuren, zijn eigen manschappen en de 'vij and', aldus de auteur. De toenma lig overste weigerde zijn voordeel te doen met de adviezen die vori ge Bosnië-gangers hem gaven en liet zijn oren hangen naar majoor Franken, die steeds meer macht opeiste. De volgens Jansen op de Haar ge hate Franken werd uiteindelijk Karremans' plaatsvervanger in Bosnië. Na de val van Srebrenica speelde hij een prominente rol, aangezien Karremans zich steeds meer terugtrok. Jansen op de Haar meldt dat aan de vooravond van Karremans' uitzending de oefenleiding in greep. Die nam de aanstaande Dutchbat-commandant apart om zijn optreden door te nemen. De overste bleek echter niet voor re de vatbaar waarna de voordracht voor ontheffing uit zijn comman do volgde. Jansen op den Haar stelt dat de legerkorpsleiding van de aanvraag op de hoogte is ge weest, maar hij weet niet waarom er geen gehoor aan is gegeven. Het ministerie van Defensie er kent in een reactie dat het optre den van Karremans ruimte laat voor aanmerkingen. Van een ont heffing van Karremans uit zijn functie is echter nooit sprake ge weest, „noch een maand voor ver trek, noch op enig ander mo ment". Volgens Defensie is het evalueren van een oefening nor maal. Dat houdt ook in doorne men wat beter had gekund. „Maar dat betekent niet dat ie mand dan meteen de wacht krijgt aangezegd." Ook majoor .Franken ontkent het verhaal van Jansen op de Haar. „Ik vind het spannend dat een ta melijk jonge en onervaren kapi tein tot dergelijke inzichten kan komen." Door Paul Kokke Amsterdam - Hij had bijna de armen ten hemel geheven. Maarten van Traa, Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, wil zo graag de be vlogenheid bij de sociaal-de mocraten zien terugkeren. Niks alleen maar van die technocratische discussies over het beeld van de partij. Nee, Van Traa dacht met wee moed terug aan wijlen Frangois Mitterand, die tijdens een verkie zingscampagne in 1982 de gen- denkwaardige woorden sprak: 'La gauche, la gauche, c'est l'es- poir'. Links, dat betekent hoop. „Maar ik heb hier weinig hoop gezien," zei Van Traa, Deze week discussieerden kop stukken in de PvdA in Amster dam over de noodzaak van een nieuw beginselprogramma. Het huidige dateert uit 1977 en is dringend aan vernieuwing toe. Want de wereld staat niet stil en de sociaal-democratie evenmin. Om maar een voorbeeld te noe men: toen de PvdA in '77 haar beginselprogramma opstelde, had vrijwel nog niemand van de chip gehoord. Anno 1997 vliegen de electronische snelwegen je om de oren. Een beginselprogramma is niet niks. In zekere zin is het zelfs be langrijker dan een verkiezings programma. De beginselen van een politieke partij bepalen haar identiteit en uitgangspunten. Het zijn de elementen die de ene par tij doen onderscheiden van de andere. Op voorstel van het partijbestuur heeft Thijs Wöltgens, senator en burgemeester van Kerkrade, een verkennende nota geschreven. Wöltgens gaat de commissie voorzitten die het nieuwe begin selprogramma zal opstellen. Dat zal overigens pas gebeuren na 1998, het jaar waarin de Tweede Kamerverkiezingen worden ge houden. Dat komt niet helemaal overeen met de wens van het par tijcongres uit 1992 om al in 1994 over een nieuw beginselprogram ma te beschikken. Het partijbe stuur besloot echter recent om een en ander over de verkiezin gen te tillen. De reden? De PvdA neigt nogal snel naar oeverloze en ruzie-ach- tige discussies waar het haar be ginselen betreft. En die kan de partijleiding de komende maan den, wanneer het succesvolle be leid van het kabinet-Kok moet worden omgezet in kiezersstem- men, niet gebruiken. Bovendien vereist het opstellen van het nieuwe verkiezingsprogramma al energie genoeg. „Dat element speelt wel mee," zegt Thijs Wölt gens. „We hebben een nogal cal vinistische neiging tot haarklo verij als het om de beginselen gaat. We willen nu eerst als één blok achter Kok gaan staan. Zo dat hij de verkiezingen wint." Maar voor Wöltgens staat vast dat er een nieuw beginselpro gramma komt. Een programma waarin begrippen als rechtvaar digheid en vooruitgang een nieu we betekenis krijgen. „Je kunt je zelfs afvragen of de PvdA nog wel bestaansrecht heeft als zij geen beginselpartij meer zou zijn. Het gaat erom welke nieuwe formulering je voor de idealen van de sociaal-democratie kunt bedenken," zei Wöltgens eerder die middag in zijn inleiding. „Idealen die de dwangmatigheid van de economie kunnen over winnen." Dat is voor de sociaal-democra ten hard nodig. Zij worden te vaak geconfronteerd met de jui chende verhalen over de werking van de markt-economie, die ech ter aan de onderkant van de sa menleving nog steeds de nodige slachtoffers eist. En de invloed van de staat, als voorwaarde scheppend kader, heeft ook aan betekenis ingeboet. En zonder een staat die zorgt voor de zwak keren in de samenleving, kan de sociaal-democratie niet overle- DESTEM HET WORDT steeds duidelijker dat het ministerie van Onder-I wijs met de introductie van de OV-studentenkaart een structuI reel probleem in huis heeft gehaald. De creatieve vondst werdl gelanceerd op een moment dat de overheid begon in te ziej dat ook voor studenten de bomen niet langer tot in de hemel groeiden. Bezuinigen was het parool. De beleidsfunctionarissen hebberl een breed scala aan mogelijkheden afgewerkt. Gekozen werc| uiteindelijk voor een ov-kaart voor studenten, waarvoor ze op| hun basisbeurs werden gekort. Het enthousiasme waarmee de studenten van het gratis open baar vervoer gebruik maakten, verraste ministerie en openj baar-vervoerbedrijven. Er volgde een nieuwe variant: week of I weekendkaart. Een systeem waar de meeste betrokkenen del redelijkheid van inzagen en dat tot nu toe tot behoorlijk heef:| gefunctioneerd. f Het kostte het ministerie van Onderwijs een slordige 900 mill joen. Maar zoveel heeft minister Ritzen er niet meer voor over I Vandaar dat hij opnieuw met de openbaar-vervoerbedrijven ir| de slag ging, met als doel over te stappen op een zogenaamde trajectkaart. Ritzen heeft voor zijn nieuwste plan slechts 425 miljoen gulder I over. Een bod dat door de openbaar-vervoerbedrijven nauwe lijks serieus wordt genomen. Zij vragen voor de trajectkaarj een bedrag van 625 miljoen gulden. Voor minder zeggen zei het niet te kunnen doen. Ritzen en zijn gesprekspartners zijn nu in een patstelling ge l raakt. De studenten pleiten hartstochtelijk voor behoud van del ov-jaarkaart en de openbaar-vervoerbedrijven zeggen dezeI bron van inkomsten niet te kunnen missen. Minster Ritzen moet op korte termijn duidelijk maken wat hi wil. De stelselmatige afbouw van het systeem en het armzali I ge bod aan de openbaar vervoerbedrijven maken duidelijk da11 de minister (ook elders in de politiek zijn twijfels gerezen) nie: I veel heil ziet in de handhaving van de jaarkaart. Laat hem dat dan zeggen. Dat is beter dan de studenten eer I krakkemikkige regeling aanbieden, waaraan ze relatief vee moeten meebetalen. Voor dat geld kunnen ze beter hun eigen reisvoorzieningen treffen. Rijksbijdrage AOW naar de vier miljard Den Haag - De schatkist is vanaf 1998 jaarlijks vier miljard kwijt aan de AOW. Dat is voor een belangrijk deel het gevolg van de nieuwe opzet van de WAO, die per 1 januari ingaat. Dat zegt pen- sioendeskundige Verheij van de werkgeversorganisatie VNO- NCW. Een woordvoerder van het departement van Sociale Zaken bevestigt het probleem. Verheij heeft er een hard hoofd in dat vol gende kabinetten steeds bereid zullen zijn een dergelijke hoge rijksbijdrage voor de AOW op tafel te leggen. In de toekomst is er bovendien nog veel meer geld uit de schatkist nodig, omdat het aantal 65-plussers sterk oploopt. EU gekant tegen Zwitserse tolheffing Amsterdam - De Europese ministers van Transport zijn tegen het Zwitserse voorstel voor invoering van een hoge extra tolheffing op zwaar vrachtverkeer. Dat is gisteren gebleken tijdens de informele bijeenkomst van de ministers in Amsterdam. De Europese Unie is momenteel in onderhandeling met Zwitserland over het transito- verkeer. Op dit moment mogen alleen vrachtwagens tot 28 ton door Zwitserland rijden. Halvering aantal afvalstortplaatsen Den Haag - De Vereniging van Afvalverwerkers (WAV) wil dg ko mende jaren het aantal stortplaatsen in Nederland ongeveer halve ren. De afvalsector wil toe naar één tot twee stortplaatsen pér pro vincie in 2005. Nu telt ons land nog ongeveer 45 stortplaatsen. Informant in Garuda-zaak ook verdacht Amsterdam - Een informant die de politie vorig jaar tipte over een grootschalige XTC-smokkel richting Indonesië, wordt er nu zelf ook van verdacht bij die praktijken betrokken te zijn. De man staat bekend als informant 1500.De zaak draait om de 49-jarige piloot M.S. van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda. Hij zit vast, nadat hij eind september op Schiphol is opgepakt met 6400 XTC-pillen op zijn lichaam verborgen. Het Openbaar Ministerie gaat uit van georganiseerde drugssmokkel. Mogelijk zijn er ook an dere werknemers van Garuda en van de Indonesische ambassade bij betrokken. De ambassade ontkent betrokkenheid. Informant 1500 wil absoluut anoniem blijven. Fraude met vrachtbrieven El Al Boeing? Amsterdam - Het Openbaar Ministerie in Haarlem beslist eind fe bruari of er een strafrechtelijke procedure komt wegens fraude met de vrachtbrieven van de El Al Boeing, die in oktober 1992 neer stortte op de Bijlmer. Justitie neemt een besluit op basis van onder zoek dat de Luchtvaartpolitie verrichtte.De aanleiding voor het on derzoek van de Luchtvaartpolitie is een aangifte van een particu lier. Een woordvoerder wilde over diens identiteit slechts kwijt dat het gaat om iemand uit de luchtvaart. Over de lading duiken al sinds de ramp steeds nieuwe geruchten op. Nieuwe kentekenplaat tegen fraude Jorritsma met nieuwe kentekenplaat Amsterdam (anp) - Minister Jorritsma (Verkeer) heeft gisteren het ontwerp van de nieuwe Nederlanse kentekenplaat gepresenteerd. Die moet waarborgen bieden dat er minder mee kan worden gesjoe meld dan met het huidige nummerbord.De nieuwe plaat, die in de loop van 1998 in roulatie komt, heeft verder een Europees tintje, omdat het EU-embleem voortaan een vast onderdeel van het num merbord wordt. Door het gebruik van een kleiner letter- en cijfer- type en materialen die niet zomaar voor iedereen verkrijgbaar zijn, wordt die fraude moeilijker gemaakt, aldus Jorritsma tijdens de presentatie. Ook de uitgifte van de kentekens wordt strenger, want aanvragers moeten daarbij in de toekomst zichzelf en hun auto le gitimeren. Bij export of sloop van het voertuig moeten de nummer borden verplicht weer worden ingeleverd. André Hazes in ziekenhuis opgenomen Hilversum - André Hazes heeft al zijn optredens voor de komende zes weken afgezegd. De zanger is woensdag met ernstige maag klachten in het ziekenhuis opgenomen. Volgens zijn manager moet Hazes minstens drie weken in het ziekenhuis blijven. De oorzaak van de klachten is niet bekend. Man veertien dagen dood in woning Tilburg - In een woning in de Tilburgse wijk Het Zand hebben po litiemensen gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van een 51-jarige alleenstaande man. Onderzoek wees uit dat de man ten minste veertien dagen dood in zijn huis moet hebben gelegen. De man had geen enkel contact met buurtbewoners. Vast staat, dat hij een natuurlijke dood is gestorven. De politie kwam in actie, nadat de twee kinderen van de overledene dagenlang geen telefonisch contact met hun vader kregen. Door Romain van Damme Antwerpen/Roosendaal Voor alle zekerheid, vra gen we nog eens of da schitterende jachtgewee met twee vervaarlijk uit ziende lopen, zo meege nomen kan worden .Welzeker, geen enke probleem," zegt Benoi Lang van de gelijknami ge wapenwinkel in hartjt Antwerpen. „Maar kom uiteraard na betaling! „En u krijgt het pas mee als il iw paspoortgegevens heb. DL geef ik dan aan het Belgiscl Centraal Wapenregister in Brus sel. Als het goed is, geeft die in stantie weer alles door aan d CRI (Centrale Recherche Infor natie) in uw land en wordt daa gecontroleerd of u in het bezi tent van de juiste vergunnin gen." Kortom, het duurt niet lang me ce pret als de afspraken nageko men worden en blijkt dat de ko per niet in het bezit is van d j-.iiste papieren. „Hooguit eei paar weken," vermoedt Benoi Lang. „Als er dan inderdaad iet riet klopt, kunt u het jachtwa pen zo weer inleveren. Interpol „Hoe lang het precies duur vreet ik niet," zegt een CRI-me cewerkster. „Met de modern communicatiemiddelen hoei cat niet zo lang te zijn, maar hc probleem kan wel eens zijn da het eventjes bij de verschillend instanties blijft liggen. Het tr< ject voert namelijk langs de li torpolbureaus." Dat zal best. Loop je toch ee tijdje frank en vrij met een pr na geweertje rond. „Dat ka can inderdaad van een zwa: haliber zijn," zegt P. var Brande, wapendeskundige bij Antwerpse politie. „De verkoo van jacht- en sportgeweren België is nou eenmaal vrij." Ondanks de aanscherping van c Belgische wapenwet in 199 „Maar die wet is gemaakt do< nensen die niet zoveel verstar van wapens en munitie hebben zegt Van den Brande. „Een pu: 22 mag niet verkocht worde naar u kunt hier zonder pr Heem olifantenmunitie verkri gen. Geloof me, dat is vrij zwa, spul." De Antwerpse politieman is d< cok niet bijster gelukkig met i Belgische wapenwet die nog a tijd mogelijkheden biedt om cngetwijfeld goede bedoelinge probleemloos aan flarden schieten. J ac lit ve r gunning „Want wat kunt u doen," schu Tan de Brande moeiteloos ei voorbeeld uit de mouw. „Stel d v het allemaal eens eerlijk he gedaan. Goed paspoortnumm opgegeven, goed adres. Het er ge: u heeft in Nederland ge jachtvergunning. Aanvankeli geen probleem want die moet toch niet laten zien in de B gische winkel." „Maar toch. De politie staat een tijdje bij u op de stoep. Ei ®gt, awel, dat wapen heb ik o éerweg in België voor een zc goede prijs verkocht. Ik ben niet mee in Nederland gewees Dag wapen. Df: „Een vals paspoort op toonbank leggen. Dat schi °ok niet zo moeilijk te zijn, n vaar? Meneer, ik heb er dus genoeg op mijn bureel geh; Formulieren met daarop adri son 'die niet bestaan. Gaan veer een aantal geweren de il galiteit in." -Pas op, ik wil niet alle wape vinkeliers over één kam scl r«n, maar ik weet dat er wink zjn waar de kopers zelf die f nrulieren invullen. Tsja, dan het wel erg gemakkelijk om naar wat te schrijven. Goedi

de Stem | 1997 | | pagina 4