CompuKids: ook bij ouderen geliefd S) 1» •J a Het modernste netwerk ligt thuis of op kantoor en is razendsnel AJsTDI Verslingerd aan het net VENTER iFFMAN Hooresj viAN Rowland AMD lijdt fors verlies Computer voor een miljoen Bezoek verlaten raketbasis De computer als gitaarleraar Jj [Dagblad De Stem] INTERNET lijL :larant (m/v) Enkele maanden geleden kwam hij met het internet in aanraking en nu is Stem-verslag- gever Cees Maas verslingerd aan het me dium. Langzaam ontdekt hij het wereldwijde netwerk en zijn mogelijkheden. In drie delen doet hij verslag van zijn digitale avonturen. Deze week deel één: 'De ontdekking'. r^© MS ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 http: //www. dse.nl/stem Reacties: 1 E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn nl CHIPS BITES Intranet: internet in het klein LOGISTIC SERVICE |te Hazeldonk (Breda) is een erde expediteur. Voor onze s gehele goederenstroom [ment. In verband met uit- ïteiten zoeken wij dringend: |tse taal taal is een pre gende functie binnen een i organisatie van een team [voor deze functie kunt u uw pen aan: kV. Hazeldonk nr. 1408- T.a.v. de heer J.M.P.C. 54300 aardekoopêr Hoffman consultancy en fiscale N OP ZOOM zoeken wij aangesteld in de functie opleiding Se volgen. Voor r Economie I en/of I! in kunt u richten aan in Rutten, Centrale Staf- 64944). n;itni;><|iFH1 /en»lEUR/GO0R/60UBA(HWiBLEM;«JLST «DAM BONAIRE CURASAO I Ï&-AVIV (ISRAat Door Martijn de Meulder In de jaren tachtig bestonden veel 'computers' slechts uit een toetsenbord, een beeldscherm en een systeemkastje met be perkte mogelijkheden. Ze heet ten terminals, de gebruikers op kantoren keken naar een zwart scherm met gele of groene let ters en konden er eenvoudige DOS-programma's op draaien. De door de gebruikers gegene reerde data werden opgeslagen op een centrale computer el ders in het gebouw of op een computer in een andere stad, via het interne bedrijfsnet werk. Die manier van werken raakte echter uit de gratie, de toepas singen werden veeleisender en de bureaucomputers krachti ger. De oude netwerken kon den de datastroom niet meer aan, toepassingen werden voortaan opgestart op de eigen bureau-pc, data werden daar ook op bewaard. Het bedrijfs netwerk werd gebruikt voor de onderlinge communicatie, maar was niet zo belangrijk meer als vroeger. Toch lijkt het oude systeem weer terug te ko men, maar nu op basis van het grootste netwerk ter wereld: internet. Afspraak De oude netwerken hadden een capaciteit van tien megabits per seconde. Dat is niet veel: een bestandje van één megaby te had vele minuten nodig om tussen twee computers te rei zen. Tegenwoordig kunnen net werkkaarten (dat zijn insteek kaarten voor pc's) honderd me gabits per seconde aan. Dat opent de weg naar nieuwe mo gelijkheden. Een intranet werkt op precies dezelfde manier als internet, via het TCP/IP protocol. Zo'n protocol is een afspraak die er voor zorgt dat verschillende computers binnen hetzelfde netwerk elkaar kunnen ver- Systeembeheerder Pieter Klijs bij de centrale computer van het Florijn-intranet. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP staan. Daardoor wordt het bij voorbeeld mogelijk om zowel Macintosh-computers als pc's als Unix-computers 'aan el kaar te hangen'. Een intranet hoeft geen verbin ding met de buitenwereld te hebben. Slechts werknemers van het bedrijf waarbinnen het net zich bevindt kunnen er ge bruik van maken. Hackers Soms is er wel een echte aan sluiting met het wereldwijde net, alleen dan wordt de bin nenkant afgeschermd door een zogenoemde firewall. Gebrui kers van intranet kunnen dan wel 'naar buiten' maar nie mand kan 'naar binnen'. Op die manier wordt veilige datacom municatie binnen een bedrijf mogelijk en kunnen gebruikers van dat net bijvoorbeeld ver trouwelijke email uitwisselen zonder bang te zijn voor hac kers (computerkrakers) van buitenaf. Ook kunnen intranetgebrui- kers een interne homepage ma ken. Zo kunnen systeembe heerders bijvoorbeeld een elek tronisch prikbord maken waar op ze mededelingen doen. Of werknemers zijn in staat om de vorderingen van hun onder zoek te publiceren waardoor iedereen up-to-date kan blij ven. Voeg daarbij de enorme snelheid van zo'n intranet en het ideale bedrijfsnetwerk is daar. Het Bredase Florijncollege heeft tegelijk met het nieuwe gebouw aan de Wilhelminasin- gel een gloednieuw netwerk ge kregen. „We gebruiken dat net werk op twee manieren," ver telt Jan Broeken, stafmedewer ker automatisering. „Het be staat uit een gewoon netwerk dat we gebruiken voor DOS- en Windows applicaties. Daar naast is het óók een educatief intranet. Daarbij draait alles om een Linux-server waarmee we een aantal complete inter netsites kunnen binnenhalen en opslaan op onze centrale harde schijf. Om die pagina's op te vragen, gebruiken de leerlingen de gewone Netsca pe-browser. Die pagina's vor men dus een selectie van gewo ne World Wide Web-pagina's. Op deze manier kunnen onze leerlingen met internet leren omgaan zonder dat ze einde loos op sites rond gaan snuffe len waar ze in principe niets te zoeken hebben. Daarbij hebben we nog niet genoeg fysieke bandbreedte om meerdere mensen tegelijk rechtstreeks op internet te laten surfen." Leerlingen en docenten kunnen op het Florijn-netwerk nog geen eigen homepage maken, maar Broeken verwacht dat dat in de toekomst wel kan. „Op dit moment zijn we bezig met een project dat informatie van het decanaat op het net werk moet zetten. Zo kunnen leerlingen altijd de meest actu ele informatie ophalen over bijvoorbeeld stageplaatsen, roostertijden en andere studie mogelijkheden. Als we wat meer bekend zijn met de moge lijkheden van de software en hardware, kunnen we die ook gaan benutten. Maar het is een nieuwe technologie, en daar moet je mee leren omgaan. Zo is dat ook met het versturen van interne- en externe email. Het kan allemaal al wel, maar de praktische uitvoering ervan kost tijd en geld." Geld Het Florijncollege kon in het kader van een speciaal project investeren in een nieuwe server voor het intranet. En dat is juist wat de komst van veel in tranets in de weg staat. Er is nieuwe hardware en software voor nodig en dat kost veel geld. Maar dat dit soort lokale netwerken de huidige LAN's op termijn gaan vervangen staat vast. Een intranet biedt tenslotte dus het gemak van het WWW: je leert er in tien minu ten mee omgaan. En alle infor matie is in hetzelfde HTML- formaat beschikbaar. Voeg daarbij de hoge snelheid en er lijkt een echte digitale snelweg te ontstaan, het eerst op lokaal niveau. Door Cees Maas Het ratelt en reutelt. Er schieten flitsen over mijn beeldscherm. 'Hey man, I'm cool, so cool,' meldt Jimmy The Ratman uit de Bronx. 'Hallo Cees, wees welkom,' mailt Flip de Zeeuwse radiobaas vanuit Vlissingen. Mijn computer zit geklonken aan miljoenen en miljoenen andere computers en ailes is zo onwerkelijk actief. Help, ik zit op internet! De burgemeester van Oostburg liegt dat-ie barst. Want hij is helemaal geen burgemeester. Hij heet Mister, mister Mister, en woont in het plaatsje Oostburg in Amerika. Dat wel, daar liegt hij niet over. Maar bur gemeester? Mocht hij willen. Ik zocht bewust in dat plaatsje naar men sen om informatie uit te wisselen, met in mijn achterhoofd een stukje in de krant over dat verre Amerikaanse Oostburg. kom ik mister liegbeest Mister tegen in een tsjetbox, een babbeldoos op bet beeldscherm. Ik schrijf hello, hij schrijft hello, ik schrijf of hij het ie- meel-adres van de lokale burgemeester weet, hij schrijft: 'Dat is ook toe vallig, dat ben ik'. En hij begint een heel opschepverhaal. De dag daarna vind ik de huispagina van een regionale Kamer van Koop handel daar, en wat blijkt, de burgemeester van Oostburg aan de over kant heet helemaal geen Mister. Besodemieterd worden op internet, het is me al snel overkomen. Want ik ben digitaal, zoals dat heet. Ik zit sinds kort op het net en surf voor twee pieken per uur vrolijk de hele wereld over. Mijn mailbox puilt al uit van de nieuwe vrienden. Friendz zoals sommige surfers dat noe men. Ik ken de taal ook al een beetje. Engels natuurlijk, maar een vrolijk, bs soort Engels, een beetje rappend, een soort van turbo-Engels, whizz- Engels. Jong volk op het net zijn geen teenagers, dat zijn screenagers. En ik heb een postbus in mijn computer. Voor email, elektronische post. Daarmee kun je boodschappen ontvangen en ze met een druk op de antwoordknop beantwoorden. Een druk op de knop 'send immediately' an in een tel is het antwoord verzonden. Wereldwijd. '0 Cees', mailde Léon vanuit Breda. Léon is een collega die deze krant np internet heeft gezet en dagelijks een verse krant maakt, reacties van l6zers opneemt en beantwoordt. Léon zit hele dagen met zijn kop in het nat en krijgt complimenten vanuit de hele wereld. Van een Stemlezer die 'n 1950 richting Australië vertrok en nu rechtstreeks kan lezen hoe het niet MAC gaat. Dat soort mensen. En vrijwel altijd zijn ze heel blij met de digitale krant. 'k ook, want voor ik er erg in heb staat mijn naam boven een kranten stukje en staat dat bericht op het net. Het is nog een wonderlijk gevoel Kweten dat miljoenen mensen over de hele wereld je stukje kunnen le- j zonc'er zwarte vingers van de drukinkt te krijgen. Op die manier ben dus °°k digitaal. Help, ik ben dubbeldigitaal geworden. Volgende week: 'Gek van te veel informatie'. U kunt Cees Maas' email-adres vinden via de voorpagina van De Stem Online. Door Nico Koolsbergen CompuKids bestaat een jaar. Het is het eni ge computerblad voor kinderen. De Amster damse uitgeverij Kiddo Publications be dacht een jaar geleden dat in de meeste Ne derlandse huishoudens een computer staat die zeker niet alleen door papa of mama wordt gebruikt. Maar een apart computer blad voor kinderen bestond nog niet. Zo werd CompuKids geboren. Hoofdredacteur is Adrianus Koster die zijn sporen als computerschrijver al eerder had verdiend. Hij vertelt wat voor tijdschrift het is: „CompuKids is een computerblad voor kinderen. Het straalt uit dat computeren leuk is. De doelgroep is: 'kinderen die zelf kunnen lezen', dus vanaf zeven of acht jaar." Het blad verschijnt eens per maand en heeft, werd vorig jaar bij de introductie verteld, 'een licht educatieve inslag'. Kortom, je wordt er ook iets wijzer van. De rubriek 'Computer in de klas' beschrijft bijvoorbeeld wat op scholen allemaal met computers kan worden gedaan. CompuKids stimuleert dat. „Scholen kunnen zeker con tact opnemen als ze iets interessants te mel den hebben op computergebied," zegt Kos ter. „Scholen die kennismakingspakketten wensen, kunnen zich wenden tot onze assis tent-bladmanager Marcella Pomstra." Iedere maand beschrijft het blad ook 'thuis karweitjes' achter de pc, die leuk en soms ook een beetje nuttig zijn. Om voorbeelden te noemen: maak zelf een placemat of een kalender met hulp van-computer en printer. Het blad mikt daarbij op een pc met Win dows, want die hebben de meeste mensen. Soms komt ook DOS aan bod. „We willen geen spelletjesblad zijn. Wat niet wil zeggen dat we spellen verwaarlozen. Het hoort nou eenmaal bij het computergebruik, net zoals tekstverwerken en tekenen." CompuKids wordt maandelijks gedrukt in een oplage van 25.000 exemplaren. „Die verkopen we heus niet allemaal," zegt Kos ter. „Maar dat geeft ons de mogelijkheid om retouren, nadat ze eerst breed verspreid wa ren in de kiosk, strategisch in te kunnen zet ten voor abonneewerving. Dat doen we on der andere in mailingen en op beurzen." Hoewel de lezers - dat blijkt uit onderzoe ken - erg tevreden zijn over hun blad, is het weinig bekend. Kiddo Publications is een kleine uitgeverij met weinig middelen voor grote reclamecampagnes. Jammer, vindt Koster, want de mensen die het kennen, zijn er zeer over te spreken. Ook ouderen lezen het blad, bleek uit lezers onderzoek. „We hebben zelfs oudere abon nees, die heel blij zijn met ons blad omdat ze MET COMPUTERBLAD VOOR KINDEREN De omslag van het februarinummer van CompuKids de technobabbels van de 'volwassen' compu terbladen niet snappen," zegt Koster. Een van de ingezonden reacties kwam van een 'meisje' (de keus was jongen of meisje) dat als leeftijd 55 noteerde, en opmerkte: 'Ik ben zo blij met jullie blad. Eindelijk snap ik er ook wat van!' Koster: „Verder hoorde ik dat opa's Com puKids lezen om met hun kleinkinderen te kunnen praten over iets dat die kinderen in teresseert. Bij CompuKids komen natuurlijk brieven van kinderen binnen. En soms staat daarin dat papa of mama al dan niet stiekem iets uit CompuKids op de pc uitprobeert. „In dat jaar heb ik geen echt negatieve reac ties gehad," aldus de hoofdredacteur. „Al leen enkele wat oudere wizz-kids (veertien, vijftien jaar) vertelden me dat zij alles al wisten en dat zij daarom niet in CompuKids geïnteresseerd waren." Voor chipbakker Advanced Micro Devices (AMD) was 1996 geen best jaar. In totaal boekte het bedrijf een verlies van 68,95 miljoen dollar. De inkomsten zakten naar 497 miljoen dollar, tegen 595 miljoen in 1995. In dat jaar boekte het bedrijf juist een winst van 216 miljoen dollar. AMD heeft nu zijn hoop ge vestigd op de nieuwste K5 processor met een snelheid van 166 megahertz. Deze chip zou even snel, of zelfs iets sneller zijn dan de Pentium-166. De levering ervan begint aan het einde van dit kwartaal. De prijs bedraagt slechts 167 dollar (ruim 300 gulden), bij afname van duizend stuks. Het is even sparen, maar dan kan een droom werkelijkheid worden: nooit meer te weinig processorkracht of geheugen ruimte. Computerfabrikant Sun zorgt ervoor. Deze week bracht ze de Starfire mainframe-server op de markt. Een aller aardigste machine met minimaal 16, en maximaal 64 stuks Ul- trasparc 250 megahertz processoren aan boord. De maximale geheugenruimte is 64-gigabyte en de harde schijfcapaciteit kan opgevoerd worden tol 20 terabyte (tweeduizend gigabyte). De server wordt bestuurd door het Solaris Unix-besturingssys- teem en is uitgerust met 'Gigaplane XB'. Dat is een techniek die de machine in staat stelt om constant een maximum aan geheugen, schijven en processors in te zetten. Zo kunnen maxi maal 20.000 gebruikers gelijktijdig toegang tot de machine krijgen. Volgens Sun is de Starfire prima geschikt voor het bij houden van hele grote databases. Voor 966.890 dollar ligt de machine in de winkel. Ooit een verlaten raketbasis uit de koude oorlog bezocht? In ternet biedt nu de kans. In Amerika hebben twee jongens, Ke vin Kelm en Dave Rodenbaugh, die afdaling gemaakt en hun verslag op het net gezet. De basis is verboden terrein, de twee zijn zelfs voor hun tochtje gearresteerd. Op dat moment had den ze echter al genoeg foto's gemaakt om hun 'Abandoned missile base VR tour' in elkaar te zetten. Op de Website zijn een kaart en tientallen aan elkaar gekoppelde foto's te vinden. Het klikken op een deur, zichtbaar op een foto, leidt naar de achterliggende kamer op de volgende foto, en zo verder. De internetsite laat zich bekijken als een spannend boek, een onheilspellend gevoel bekruipt je als je al klikkend steeds ver der in de diepten van de basis afdaalt. Van de personeelsver- blijven tot de lanceersilo's en de luchtverversingsinstallatie, alles is er te bekijken. De basis verkeert in vervallen staat en de twee avonturiers ra den het iedereen af hun voorbeeld te volgen: „Er was geen en kel teken van leven te vinden, zelfs geen ratten of insekten. Wel asbest, chemicaliën, weinig lucht en de kans op radioactieve straling." De raketbasis kan het best met een snelle internetaansluiting bezocht worden. De grote hoeveelheid plaatjes doet immers een flinke aanslag op de capaciteit van de verbinding. Een snel modem en een bezoekje in de ochtend (als 'Amerika nog niet wakker is') zijn dan ook aanbevolen. De basis is te bereiken via De Stem Online. Door Peter Vierenhalm IK BEN een beetje boos op al die computertech neuten. Waarom komen ze nu pas met al die mooie pc's voor Jan en alleman? Computers die zelfs door de grootste sukkels bediend kunnen worden tegen een betaal bare prijs. En waarom komen ze nu pas met die handige cd-roms over hoe-leer-ik-gitaar-spelen? Ben ik te vroeg geboren? Feit is wel dat ik lang geleden op mijn zolderkamertje nummers moest uitzoeken. Op een gammele grammofoon (de voorloper van de cd-speler) draaide ik tot vervelens toe dezelfde elpee (de voorlo per van de cd). Tot de naald zo bot was als de schaatsen van Dolle Dries van Wijhe en de groeven in de plaat in loopgraven waren ver anderd. Maar ik moest dat akkoord weten, dus ging die naald weer richting beginpunt. Teksten uitzoeken was eveneens een crime. Wat zingt-ie nou? Black Magic Woman, you put a speld in me? Wat een gehannes gaf dat. Urenlang ploeteren voor een paar lijntjes tekst. En dan verzinnen een paar van die slimme mensen van het softwarebedrijf Ubi Soft Guitar Hits I en II. Eureka, de computer leert je gitaar spelen. Op cd-rom I staan zeven ouwe krakers van 'vogels' als Jimi Hen- drix, Bob Dylan en Stevie Ray Vaughan. Zeven nummers tot de bo dem uitgezocht met akkoordenschema's, notenschrift en tekst. Zelfs informatie over de artiest is aanwezig. Maar dat is nog niet al les. De gitaarleraar op Guitar Hits (althans zijn handen en gitaar) is in beeld om je visueel op de hoogte te houden van elke vingerzet ting. Met een simpele muisklik kun je elk nummer tot vervelens toe afspelen. Alles is zo overzichtelijk weergegeven, dat zelfs de groot ste Neandertaler binnen een uur een akkoord kan aanslaan (als-ie een gitaar bij de hand heeft). Guitar Hits II is volledig gewijd aan acht nummers van het beroem de Beatles-duo Lennon McCartney. Op de cd-rom staan nummers als Blackbird, Michelle en Yesterday. Beide schijfjes zijn bedoeld voor middelmatige gitaristen. Snarenfretsers en andere circus-ar tiesten hebben er weinig aan. Verder is het flower-power gehalte op beide plaatjes zeer groot. Daar is niks mis mee, maar ik denk dat de hedendaagse jeugd van andere muziekhelden gitaar wil leren spe len. Het zal me niks verbazen als U2 en Pearl Jam de volgende keer aan de beurt zijn. Of misschien Marco Borsato wel. Die duikt tegen woordig ook in elk medium op. Besproken programma's: Guitar Hits I en II. Minimum-systeemeisen: 486 DX 66 Mhz com puter, 8 Mb RAM, cd-romspeler met dubbele snelheid, SVGA-scherm met 640x480 256 kleuren, Soundblaster-kaart (of compatibel), Windows 3.1 of '95, boxen of koptelefoon. Importeur: Diamond Soft. Adviesprijs: f 99,95. Ml i

de Stem | 1997 | | pagina 47