'RICH Vakantie reizen Rode Zee hele jaar geliefd lonteurs Voor een automobilist is de bediening van een kameel even wennen iPORT ECHNICUS Concurrentie voor de Canarische Eilanden grenzen. ERLAND B.V. DESTEM E4 De Sinaï is een rotswoestijn vol verrassingen. Eenzaam, maar er leeft en groeit toch van alles. Mensen die van stilte en warmte houden, zullen zich er thuis voe len. Als ze maar niet vergeten voldoende water te drinken. m Mogelijkheden O Petra Cairo" St: Cathirina- kLopstér'. Hurghada RODE ZEE I nodigen wij kandi- een gelijkwaardige lip MTS-niveau met [ring in een soortge- |ie, uit te reageren, over stellen wij een [le, plezierige baan (passend goed salaris idaire arbeidsvoor de reacties zendt u Ie van de heer W.A. burg, Postbus 4610, Breda. Tel. 076- luwbedrijf is tal la tie werken Irende logistieke dienst- I Bulgarije en Turkije. genpark met 20 eenhe- kent achtwagenmonteur I uitdaging (bruari naar: Df Companies kan Noorden bor in Hamburg en pland, Frankrijk en ort tot de meest vooraan- iers van magazijntrucks van stellingen en ijnsystemen in de wereld- eer sterke positie op de 'rkt. vice-veriening aan onze og verder verbeteren en termijn een st Brabant Zoom of omgeving. leeftijd 21-27 jaar): van intern transport trucks ieningen t, daar een goede service en mevrouw N. van Nuland. 06. Rijn ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 tOveral in het Midden-Oosten kan men een 'safari' maken per kameel. Leuke beesten en na even wennen blijkt een rit ook nog behoorlijk comfortabel. Met Anna door de Sinaï Door Nico Koolsbergen Haar naam bestaat uit iets met een a en dan een aa. Moeilijk te verstaan, want de jongeman die ons toeroept hoe ze heet, spreekt Engels met een gruwelijk accent. 'Allah' soms? „Anna," zegt de man, nu wat duidelijker, en hij kijkt niet vriendelijk. In dit deel van de wereld is zon grapje minder geslaagd. Anna dus. tona lijkt al wat ouder en ze is beslist eigen wijs. Als iedereen overeind moet komen, blijft zij op haar knieën zitten. Als iedereen op de grond moet, blijft zij staan. Anna verdient waardering. Ze heeft een eigen wil en dat valt te prijzen. Ook in een kameel. Anna is dus een kameel, al noemen Nederlan ders een beest met één bult een dromedaris. De rest van de wereld denkt daar anders over en noemt alles kameel, zowel de eenbultige dieren uit het Midden-Oosten en Afrika als de tweebultige uit Azië. „Dit heet toch ook Ca mel," roept de onverstaanbare jongeman ter wijl hij met zijn pakje sigaretten zwaait. Waar inderdaad een dromedaris op staat. Anna woont in de Camel Ranch in Eilat, in Zuid-Israël aan de Rode Zee. De Camel Ran ch organiseert sinds kort vier uur durende kameelritten door de Sinaï. Dat blijkt een booming business. Alle kamelen zijn voortdu rend bezet. Voor een doorgewinterde automobilist is de bediening even wennen. Je geeft 'gas' door flink tegen de flank te schoppen. Sturen ge beurt met een touw; trek de kop van de ka meel naar links of rechts en Anna gaat die richting in. Om te remmen wordt dat touw aangetrokken tot het dier stil staat. Geen re servewiel of krik, maar wel een fles water. In de droge woestijn móet de chauffeur geregeld drinken, dorst of niet. We hebben Anna niet geschopt; in die vier uur zijn we van haar gaan houden. Ze wist zelf de weg en bleef netjes bij de groep. Rotswoestijn De Sinaï bestaat vooral uit keien en rotsen. In het zuiden en in de woestijn ten westen van de Golf van Suez is wat zand te vinden, maar duinen zoals in de Sahara zijn er niét. De rot sen en bergen zijn kleurig. Rood, groen, beige, zwart, afhankelijk van de gesteenten. Bij een jeepsafari vanuit Eilat vertelt gids Jacques hoe dit landschap is ontstaan. Het gaat over aardschollen, vulkaanuitbarstin gen, overstromingen van heel lang geleden. Dat proces gaat nog steeds door: de landmas- sa's drijven uit elkaar en op een gegeven mo ment zal de Golf van Aqaba via Dode Zee en Jordaan doorbreken naar de Middellandse Zee. Over 25.000 jaar is Israël een eiland. Egyptenaren die met een terreinauto toeris ten meenemen, rijden aanmerkelijk harder dan Jacques in Israël. Op redelijk vlak zand is 90 kilometer per uur geen probleem. Je wordt door elkaar geschud, maar het plezier is na venant. Daarom trekt de woestijnrally Parijs- Dakar ondanks de gevaren altijd weer nieuwe waaghalzen. Na een uur racen vanuit Hurghada duiken de hutten op van. een bedoeïenenstam. Zeventig mensen wonen er, tussen zinderend zand en Britse karavaan door Nederland Van 12 tot en met 16 februari trekt de zo geheten 'Britse vakantie-karavaan' weer door Nederland. Op drie plaatsen in Ne derland (Rotterdam, Amsterdam en Den Haag) stopt de karavaan om informatie te geven over vakantiebestemmingen in Groot-Brittanië. Het is voor de zesde keer dat het Brits toeristenbureau deze karavaan organmiseert. Op deze reis markten zijn de meeste Groot-Brittanië- specialisten, veerdiensten en luchtvaart maatschappijen en vertegenwoordigers van de diverse Engelse regio's van de partij. Voor typisch Brits entertainment is ook gezorgd. De reismarkten zijn op: 12 februari in de Laurenskerk in Rotter dam, donderdag 13 februari in de Beurs van Berlage in Amsterdam en op 15 en 16 februari in de Grote Kerk in Den Haag. De toegang is gratis. Galileo Govert Shilling, programmaleider van Artis Planetarium, vertelt dinsdag 4 fe bruari over Galilei, die Jupiter verkent. Galileo Galilei richtte vier eeuwen gele den de eerste telescoop op de hemel en ontdekte de vier grootste manen van Ju piter. Vanaf 20.00 uur zijn bezoekers welkom bij de ingang aan de Plantage Kerklaan in Amsterdam. Romanov Het Nederlands vorstenhuis en de Russi sche tsarenfamilie Romanov waren in de negentiende eeuw met elkaar verbonden. Het Haags Historisch Museum houdt hier een tentoonstelling over van 1 fe bruari tot 29 april. Het museum ligt aan de Korte Vijverberg. Indische nacht Een 'Indische winternacht' vindt zater dag 8 februari plaats in Theater aan het Spui in Den Haag. De avond begint om 20.30 en zit vol film, muziek, dans en li teratuur uit Indonesië. Kaarten kosten 50 gulden (CJP-pas 40,00). Radio Kootwijk Radio Kootwijk houdt op zondag 9 fe bruari een museumdag rondom het gelij knamige zendstation. De rondleiding be gint om 11 uur in het Historische Mu- seum aan het Raadhuisplein in Apel doorn. Er rijden elk half uur bussen van het museum naar het zendstation. Om 15.00 uur geeft beheerder M. Nieuwenhuizen in het Historische i3l Museum een lezing over het station. 11 Toegangskaarten moeten vantevoren worden gereserveerd via tel.nr. 0900 1681636. Volwassen betalen een tien- tje, kinderen van 6 tot 12 jaar 5,00. ruige rotsen. Een paar honderd meter verder ligt een onooglijke bron, dertien meter diep en smal. In zo'n put, maar dan in Dothan, werd Jozef opgesloten door zijn broers. Daar kom je op eigen kracht nooit uit. Dat beetje troebel water houdt de stam in le ven. Ze zetten er thee mee: mierzoet, toch lek ker. Hoe vinden deze nomaden zo'n bron? Soms regent het zelfs in de woestijn en het water dat dan van de rotsen stroomt, laat zichtbare sporen achter. Daar moet je zoeken. Of geef een kameel vreselijk lang niets te drinken en laat het dier dan gaan. Het heeft een zesde zintuig voor water en weet dat te vinden. Sjeik Een dag of wat later gaan we 's avonds vanuit Sharm el Sheik opnieuw de woestijn in, naar een sjeik die ook al thee zal serveren. Dat be tekent anderhalf uur jakkeren in het donker. Maar de maan schijnt, er is enig zicht, en het is lekker weer. In januari. Uiteindelijk duiken de tenten van zijne hoog heid op. Verrassing: er staat een bus en op kussens zitten tientallen Duitse toeristen te drinken. Hoe zijn die daar nu gekomen, heeft die bus ook zo veel woestijn achter de rug? Het antwoord blijkt later. De bus kwam van een asfaltweg - die maar een kilometer ver wijderd is van het kamp van de sjeik. De hellerit over al dat zand was dus niet no dig geweest. Maar wel hebben we daardoor de Straat van Tiran gezien, waarover Egypte en Saudi-Arabië in het verleden hevig ruzie den. Wie die straat beheerst, controleert de zeevaart naar Suez en Eilat. De woestijn leeft. Er vliegen vogels en er groeien wat struikjes, bomen en planten, al zijn die vooral bruin en geel. Op de grond zijn soms sporen van slangen te zien, net fietsspo- ren in zand. Er leven wilde geiten die niet erg schuw blijken. Ook Anna kan leven van de woestijn. Op de Camel Ranch wordt ze goed verzorgd maar een tussendoortje in de vorm van een dor struikje gaat er bij een kameel wel in. De 'zit' valt mee, al valt er weinig aan te ver stellen. Het schommelt behoorlijk. Beweeg ontspannen mee en de chauffeur ervaart al snel dat je best dagen op zo'n beest kunt zit ten. Een kameel 'starten' valt niet mee. Het dier moet vanuit geknielde positie, met de reiziger op de rug, overeind komen. De kameeldrijver moet soebatten en duwen, vooral bij Anna die nu eenmaal een eigen willetje heeft. Maar ze moppert geen enkele keer, zoals sommige van haar soortgenoten die knorrige geluiden ma ken. Anna niet. Ik mis haar. Monniken en demonen Door Nico Koolsbergen Het woord 'vrede' is nog wat te mooi voor de toestand in het Midden-Oosten. Maar het gaat de goede kant uit, daar verandert het te genstribbelen van Benjamin Nethanyahu weinig aan. Naarmate de spanningen afne- ®en, groeit het aantal toeristen. De Rode Zee en de bijbehorende woestijnen in Egypte en a®l zijn vooral 's winters een geduchte con- van de Canarische Eilanden gewor- Hgypte bouwt in razend tempo nieuwe hotels engs de stranden van Hurghada dat zich voorbereidt op een massatoerisme a la de £nse costa's- Daar ligt nu al 25 kilometer aan het strand, met vanuit elke kamer sen in Egypte (Luxor), Israël of Jordanië (Pe tra). En ook: genieten van zon, stranden en warmte als het in Nederland hartje winter is. Deze bestemmingen zijn inmiddels ontdekt door vooral Duitse vakantiegangers; in Hurg hada of Sharm el Sheik kan men behalve met Engels ook met Duits prima terecht, 's Zo mers verschijnen daar verder veel Italianen. .''zicht op zee. De rijkere bezoeker wordt in ing van het rustiger maar duurdere lrm el Sheik in de zuidpunt van de Sinaï j- nchting van het rustiger "arm el Sheik in de zuidpm.. gedirigeerd. Eilat in Israël is al langer een censtencentrum met ieder jaar nieuwe ver- aaksmogelijkheden. Vanuit Eilat worden - dank aan de vrede - ook steeds meer uit- aPJes naar Egypte gemaakt. Wat kan er allemaal aan en bij de Rode Zee? Awemr roen met dolfijnen, tochten per kameel de Llreinauto door de woestijn, duiken naar tl) ^raa'rdfen (met intro dives voor mensen a8 at gewoon een keer willen proberen), hitt n met bedoeïenen en sjeiks in de e van de woestijn. Verder: reizen langs en cursies naar historische en bijbelse plaat- MIDDELLANDSE ZEE pruzalem JORDANIË OEilat ji J oNuweiba OD.ihab SAUDI- ARABIE ZOO km Israëli's, Scandinaviërs, Russen, Saudi's en Britten horen ook al tot de stamgasten, In het meer westerse Eilat hoort men vaak Neder lands. Behalve buikdanseressen in uitgaanstenten ziet men nergens volwassen vrouwen. Vrou welijke toeristen kunnen zich echter vrij en veilig bewegen. De Egyptische mannen blij ken hoffelijk en beleefd en accepteren dat an dere culturen andere gewoonten kennen. Topless baden is in Egypte echter taboe. Temperaturen 's Zomers is het heet: 35 graden en meer. Dat is een 'droge' hitte die daardoor goed te ver dragen valt. Januari is de 'koudste maand' met overdag 20 tot 25 graden, 's Nachts kan het dan in Eilat afkoelen tot het vriespunt en dat gaat snel. In Hurghada en Sharm el Sheik wordt het ook 's nachts nooit kouder dan 14 graden. Het zeewater is het hele jaar een graad of 25. Voor degenen die dat nog te koud vinden: de meeste hotels hebben zwembaden die tot 27 of 28 graden worden verwarmd. De grote Nederlandse toeroperators hebben allemaal reizen naar Egypte of Israël in het pakket. Isropa, al een kwart eeuw gespeciali seerd in het Midden-Oosten, heeft dit seizoen zelfs een aparte Rode Zee-gids met vakantie mogelijkheden in het Israëlische Eilat en de Egyptische plaatsen Hurghada en Sharm el Sheik en de dorpen Nuweiba en het pittores ke Dahab. Dahab is nog nauwelijks beroerd door de toeristenindustrie. m In het Catharijneconvent aan de Nieuwegracht in Utrecht is tot en met ;s 2 maart een expositie van engelen, I monniken en demonen. Naïeve kunst uit het oude Rusland. Het Moskouse Staats Historisch Museum stelt 87 O zeldzame prenten en tekeningen be schikbaar, de zg. loeboks. Ze tonen sprookjesfiguren of helden uit het sis» verleden of steken de draak met cor- rupte ambtenaren en rechters. Het museum is dinsdag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 17.00 uur en op zater dag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Pasvorm De ontwikkeling van de bedrijfskleding bij KPN en de vroegere PIT staat cen traal bij de expositie Pasvorm in het Ne derlands PTT Museum aan de Zeestraat 80 in Den Haag. Kleding ter promotie en protectie. Kleding als huisstijl en kle ding met een functie. Het museum is tot en met 30 maart open van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. West-Friese Flora De veilinghallen in het West-Friese Bo- venkarspel zijn van 14 tot en met 23 fe bruari het toneel van duizenden bloem bollen, planten en bloemarrangementen. Via een veilingklok zijn er ook bloemen en planten te koop, er draait een Agri- beurs en er is een kindertuin met boerde rijdieren. Maandag tot en met zondag open van 09.30 tot 18.00 uur, vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en woensdag en don derdag van 09.30 tot 21.00 uur. Op Pad-beurs In het Congresgebouw te Den Haag wordt op 1 en 2 februari het Op Pad Beursfestival gehouden. Het is de groot ste beurs in Nederland op het gebied van actieve vakanties. De beurs is beide da gen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is 15,00 (tot 12 jaar 5,00). Dassen Wie iets te weten wil komen over het le ven van dassen moet voor 14 februari toch eens naar Zeist. Want tot dan is in de Boswerf aan de Nicolaas Beetslaan 2 aldaar een expositie over dat wonder baarlijke dier te zien. De Boswerf is woensdags open van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdags van 14.00 tot 17.00 uur. Bijna 500 kilometer lang slingert deze weg zich door de dorre Sinaï, van Sharm el Sheik aan de zuidpunt van het schiereiland tot aan Eilat in Israël. foto's nico koolsbergen

de Stem | 1997 | | pagina 45