Kabinet pakt eco-drugs tiog niet aan I )e$re|lM Gratis kopiëren via Internet Gemeenten huren steeds vaker zelf politie in a Ruim helft activisten heeft dossier bij BVD Jonge huizenkopers in Rozendaal krijgen tachtig mille cadeau 'Er was een dode voor nodig om tot inkeer te komen TNO gaat de Nederlander meten Sekstoerist gaat in beroep OËSTEM BINNENLAND A3 Geen gevaar volksgezondheid' Rijkswaterstaat bergt Poolse oorlogsschepen Jellinek zaait verwarring met nep xtc-pil \97 A2 Jlerland: In nog rustig Ierland, ^tland mo- Zondag ag. Mid- |sen 4 en 9 rg: Perio- look enkele loog. In de I plaatselijk Iratuur on- (-Frankrijk: ook hier |ends plaat- ne kans op ^mperatuur Langs de Ide ochtend Jag ook pe- Ihet westen pans op een latuur rond t van Lyon ■den aan de peen. In de op 2000 fen. |g perioden Zondag van neer bewol- Ji bui. Maxi- |ond 17 gra fiet zon en jiet noorden tans op een latuur varie- I in het noor- |ngs de costa Droog en lagtempera- Izon. In het plkenvelden. g. Middag- I ongeveer 5 Irden tot 14 Jreta: Wisse- poral zondag |ers)bui. Ge- jmaxi- In de orage- fcniki tot 11 I noorden en trioden met nog wat wol- tijwel overal peratuur da- er nul in het Iraden in het pet noorden en vrijwel Ide zuidzijde Tik wat zon. 12000 meter min 4 gra- I in de dalen I net iets bo- i de zuidelij- al aan de Alpen wol- ns op wat den meer zon bog. Maxima Ier nul. In het lnul. Tempe- neter dalend PASSERDOOS iiiii ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 fin onze verslaggever jijinegen - Een snel groeiend 'jJBtal gemeenten besluit om ,jt eigen zak extra politie- jgenten in te huren. looral kleinere gemeenten zien zo jjns om meer 'blauw op straat' te irijgen en zijn bereid hiervoor het Jfjneentelijk budget aan te spre- voornamelijk om de in- jt van politie-surveillanten, de laagste 'rang' in politieland. Ze iiebben een kortere opleiding ge iten dan 'echte' agenten, maar jjn wel uitgerust met wapenstok, landboeien en in een enkel geval (zogenaamde surveillanten-B) met een vuurwapen. De surveil lanten vallen onder verantwoor delijkheid van de korpschef, maar het is de burgemeester van de (be talende) gemeente die bepaalt waar en waarvoor ze worden in gezet. In achttien van de 25 regionale korpsen zijn inmiddels 870 van deze surveillanten actief. Het Ne derlands Politie Instituut (NPI) in Den Haag bevestigt dat deze vorm van 'blauw op straat' de laatste maanden zeer in de belangstelling staat. „Gemeenten zien hierdoor kans om het politietoezicht, dat nu een maal niet in alle plaatsen even in tensief kan zijn, weer te intensive ren," zegt NPI-woordvoerster Susan Lammers. „Maar het is wel van belang dat er goede afspraken met de gemeen ten worden gemaakt. Deze men sen komen boven de normale sterkte van het politiekorps. Als een gemeente zou besluiten op te houden met betalen, dan kunnen de korpsen ze niet in dienst hou den of nemen." Het ministerie van Binnenlandse Zaken erkent dat door deze aan pak er verschillen kunnen ont staan tussen rijkere en armere ge meenten. „Maar het behoort tot de bestedingsvrijheid van iedere gemeente om ervoor te kiezen extra geld vrij te maken voor poli tietoezicht," aldus een woord voerder. De prijs die een gemeente voor een surveillant moet betalen, ver schilt overigens behoorlijk per re gio. In een brief aan de Tweede Kamer heeft het kabinet onlangs inge stemd met het inhuren van poli- tie-functionarissen door gemeen ten. Maar de regering dringt daar in tevens aan op 'zorgvuldige af spraken' en onderstreept nog eens, dat de surveillanten nimmer ten laste kunnen komen van het politiebudget. Eind februari debatteert de Twee de Kamer over deze vormen van 'politietoezicht'. Gemeenten streven niet alleen naar de inzet van de beperkt be voegde politiesurveillanten, maar slagen er soms ook in door aan wending van eigen middelen 'ech te' agenten op straat te krijgen. De Gelderse gemeente Neerijnen bedacht een creatieve oplossing voor het gebrek aan toezicht op straat. Het gemeentebestuur gaat de loonkosten van een (burger)- receptioniste op het politiebureau aan de politie vergoeden, zodat de agent die dat werk voorheen deed, weer in het dorp aan de slag kan. Medio vorig jaar verklaarde de Raad van Korpsbeheerders nog dat de politie niet 'te koop' zou moeten zijn. Het ging toen om de vergoeding van de politie-inzet bij risicovolle voetbalwedstrijden. Volgens het NPI bestaat dat be zwaar niet bij het 'inkopen' van politie-toezicht, omdat het gaat om personeel boven de normale sterkte van de korpsen. Den Haag (anp) - Het kabinet is vooralsnog niet van plan het beleid ten aanzien van hallucinerende paddestoelen te wijzi gen. Er is voor zover nu bekend geen gevaar voor de volksge- iondheid, blijkt uit een brief van premier Kok en de ministers Borst (Volksgezondheid) en Sorgdrager (Justitie) aan de Twee de Kamer. De brief vormt een antwoord op wagen van het CDA. Eerder deze week trok ook PvdA- Iractievoorzitter Wallage bij Kok aan de bel over de door hem ge signaleerde gevaren van halluci- aogene paddestoelen. Volgens Wallage moeten de paddo's hard worden aangepakt. En desnoods moet de Opiumwet maar worden gewijzigd, meent hij. Het kabinet is echter nog lang niet zo ver. Het beleid is in de eerste plaats gericht op gezond heidsbescherming via onder an dere voorlichting en onderzoek. De werkzame stof van de halluei- nogene paddestoelen is, voor zo ver nu bekend, bij normaal ge bruik weinig toxisch en van li- rhamelijke afhankelijkheid is geen sprake, aldus de brief. Toch houdt het kabinet een slag om de arm. Over enkele maanden komen nieuwe resultaten be schikbaar van een onderzoek naar het gebruik van de paddo's. Aan de hand daarvan en op grond van de uitkomsten van lopende strafziken Wil het'kabinet bezien of nog aanvullende maatregelen nodig zijn of dat de regels moeten veranderen. PvdA-fraetieleider Wallage heeft tijdens het wekelijkse 'Torentjes overleg' met premier Kok aange drongen op een hardere aanpak. „We krijgen namelijk signalen uit de samenleving dat het be hoorlijk zwaar spul is," aldus Wallage's woordvoerster. „De ef fecten zijn groter dan tot nu toe vaak gedacht." D66-Kamerlid De Graaf is wei nig gelukkig met de uitspraken van Wallage. „Ik ben daar zeer verbaasd over, omdat tijdens het drugsdebat van afgelopen dins dag de PvdA het niet over een hardere aanpak van de padde stoelen heeft gehad. En dat is de plaats om je uit te spreken." De Graaf zal zijn coalitiegenoot dan ook om uitleg vragen. Maar op voorhand noemt hij de huidige trend bij de coalitiepartijen om van de drugsnota af te wijken, onverstandig. Tijdens het drugsdebat pleitte de WD voor een harde aanpak van de kleinschalige huisteelt van weedplanten. „Vooral nu Neder land het voorzitterschap van de Europese Unie heeft moet je niet over dit gevoelige onderwerp gaan kissebissen," aldus De Graaf. De bestrijding van de eco-drugs en de mogelijke vervolging van kwekers en handelaren is al lan ger een punt van discussie. Pro bleem is dat de hallucinerende stoffen in de paddestoelen onder de harddrugs vallen, maar ondui delijk is of dat ook geldt voor de paddestoelen zelf. 1 _J J/ €7 l? 'Geen geld, geen Zwitsers', zeiden ze vroeger in Neder land als er weer eens niet genoeg middelen waren om huurlingen te werven voor de strijd tegen de Spanjaar den, voor de verovering van de Oost of voor andere lu cratieve ondernemingen. Toen al waren Zwitsers te koop. Ook het niet onbemid delde Vaticaan heeft er trouwens een hele garde van. En u weet het: binnen zo'n garde zijn ze het altijd roerend met elkaar eens. ik Dus als er nu vanwege vroegere geheime rekeningen kritiek is op de Zwitserse banken dan zien de bankiers in dat Alpenland de bui hangen en kiezen ze eieren voor hun geld. Die Zwitsers weten ook wel dat wat nu voor banken geldt, straks ook opgaat voor Milka-koeien en andere Zwitserse producten. Zoals het Zwitserse klokje thuis tikt, zo tikt het toch nergens? Kortom, het Zwitsers levensgevoel is er een van met al le winden meewaaien en elke vorm van kritiek op jouw levensstijl zo veel mogelijk zien te neutraliseren. MERIJN Twee gezonken Poolse oorlogsschepen worden momenteel in de haven van Dodewaard geborgen. In 1993 meerde een Duits bedrijf dat sindsdien onvindbaar is, de vijf Poolse landingsvaartuigen bij de scheepswerf daar af. Afgelopen zomer nam een sloper drie van de vijf schepen onder de slopershamer. De twee gezonken schepen, die ook olie bleken te bevatten, liet het bedrijf liggen. Rijkswaterstaat klaart nu deze klus. foto anp Hilversum (anp) - Van de leden van de Vereniging Voorkom fenieting (WV) blijkt 60 procent een dossier te hebben bij de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD). Zij hebben daar in middels inzage in kunnen krijgen. Voorzitter Vleugels van de WV noemt het percentage van 60 'verbijsterend veel'. De ongeveer 200 leden van de vereniging hebben deze maand, na een juridische strijd van zes jaar, allemaal antwoord gekregen van de BVD op hun vermoeden, dat er een dossier was of wordt bijgehouden. Volgens Vleugels betekent de uitkomst dat 'meer dan één op de twee activisten in Nederland een dossier heeft'. De BVD wilde aanvankelijk niet ingaan op verzoeken om erachter Ie komen of er dossiers waren aangelegd, zeker voordat die mo gelijk zouden worden vernietigd. In het najaar van 1994 is in het bijzijn van de landsadvocaat af gesproken, dat de veiligheids dienst alsnog snel tot beantwoor ding zou overgaan. De BVD springt overigens wat merkwaar dig om met het begrip actueel. Kraakacties uit het midden van de jaren '80 zijn niet actueel, ac tiviteiten van de vredesbeweging rond de jaren '50 klaarblijkelijk nog steeds wel. De dossiers van de VW-leden verschillen overigens nogal in omvang. In het ene geval betreft het slechts één A4-tje, een andere keer gaat het om 40 tot zelfs 300 pagina's. Vleugels kwalificeert veel infor matie als 'meuk': rommel als ie mands schoenmaat. Maar ook is indertijd bijgehouden of iemand een cursus Esperanto volgde. Amsterdam (anp) - De Jelli- nekkliniek voor verslavings zorg in Amsterdam heeft voor verwarring gezorgd in het hoofdstedelijk uitgaans circuit, door neppillen uit te delen met dezelfde naam als een echte xtc-pil. Om aandacht te vestigen op de xtc-voorlichtingscampag- ne met de naam Unity, deel den medewerkers op een houseparty zakjes met vijf groene tabletten uit. Een verklaring werd er niet bij gegeven. Wie de pillen at, ontdekte snel dat de verwachte euforie uitbleef. Een frisse adem kreeg men er wel van, want het bleken gewone menthol- snoepjes te zijn. Niet iedereen waardeerde de ludieke stunt. Een bezoeker die na de houseparty nog een disco wilde bezoeken, mocht er niet in van de portier. „Hij geloofde niet dat het peper muntjes waren." De politie wist van niks. „We werden gewaarschuwd door de particuliere beveiligers op de houseparty," zegt M. Langendijk van het bureau Houtmankade. „We hebben er geen bezwaar tegen, alleen hebben we liever dat men van tevoren zoiets met ons bespreekt." Volgens Langen dijk waren de snoepjes be duidend groter dan de ge middelde xtc-pil. Eindhoven (anp) - Computer- bezitters met een aansluiting op Internet kunnen vanaf vandaag terecht op het e- mailadres van een bedrijf in Eindhoven voor een program ma, waarmee gratis cd's en cd-roms kunnen worden gela den en desgewenst geko pieerd. Het bedrijf Elektroson (adres: www.elektroson.com) stelt het programma bij wijze van promo tiestunt gratis beschikbaar. Volgens algemeen directeur H. Noorderhaven is de apparatuur waarmee thuis cd's kunnen wor den opgenomen inmiddels zo in prijs gedaald, dat die voor de ge middelde consument binnen be reik is gekomen. „De techniek om thuis cd's op te nemen is absoluut niet nieuw, net zo min als onze jDrogramma's. Maar twee jaar geleden kostte zo'p apparaat nog bijna 40.000 '"gulden, nu zijn ze irf 'de Verenigde Staten te koop voor nog geen dui zend gulden." „Het ziet er daarom naar uit dat de consument binnen afzienbare tijd zal overstappen van de zelf- opgenomen muziekcassette naar de thuis-cd," verwacht hij. Het Eindhovense bedrijf levert al jaren de benodigdheden aan be drijven en particulieren om digi tale informatie via de computer binnen te halen en op te slaan. „Dat kan zijn op cd of cd-rom of op beeldplaat, maar ook alle an dere eigentijdse manieren van data-opslag. Op een cd gaat de zelfde hoeveelheid informatie als op 650 floppy's," zegt Noorder haven. Om thuis informatie van, bij voorbeeld Internet, op cd te kun nen féttèn heeft de consument blanco cd's nodig en een speciale recorder. „Wereldwijd zijn er naar 'schatting f,5 tot 2 miljofei cd-reeorders verkocht," weet Noorderhaven. „Ik schat dat in Nederland ongeveer 25.000 van deze apparaten in gebruik zijn. De blanco cd's zijn in ieder geval niet aan te slepen, dus is er grote belangstelling voor data-opslag." Een woordvoerder van de au teursrechtenorganisatie Bu- ma/Stemra zegt desgevraagd dat de consument voor eigen gebuik kopieën mag maken. „Het doet er niet toe of wij geluk kig zijn met deze ontwikkeling. We moeten er vanuit gaan dat in de toekomst nog tal van andere vormen van thuiskopiëren ont staan, Daar is een regeling voor. Op iedere blanco informatiedra ger zit een speciale heffing," zegt hij. Van onze verslaggever Rozendaal - Elk jong gezin dat bereid is om zich in de ge meente Rozendaal in een nieuwe koopwoning te vestigen, krijgt 80.000 gulden voor deze woning cadeau van de ge meente. Een huis dat 480.000 gulden moet kosten, zal voor vier ton verkocht worden. De regeling is niet in het leven geroepen omdat het pittoreske kasteeldorp Rozendaal - zo'n 1.200 inwoners en de op twee na kleinste gemeente van Neder land - haar woningen niet kwijt kan. Integendeel. Er staan nu al tweehonderd mensen op de wachtlijst voor een woning in de nieuw te bouwen wijk De Kapellenberg. Het gaat om een toplocatie bin nen de regio Arnhem, waar van wege de hoge grondprijzen de huizenprijzen straks bepaald niet kinderachtig zullen zijn. Wie op zoek is naar een woning van drie ton kan De Kapellen- een geschakelde woning tot één miljoen gulden voor een vrij staande villa op een flmk^ lap grond. Rozendaal verwacht juist van wege de hoge prijzen dat veel ouderen een .woning in de nieu we wijk zullen kopen. Het mo menteel al sterk vergrijsde Ro zendaal vindt de komst van jon ge inwoners zó belangrijk, dat besloten is mee te betalen aan twintig voor jongeren gereser veerde woningen. De woningen zullen voor maxi maal vier ton worden verkocht aan belangstellenden die niet ouder dan 35 jaar mogen zijn. Rozendalers die deze leeftijd hebben, krijgen voorrang. Voor de woningen geldt een an- ti-speculatiebeding, wat in houdt dat ze de eerste acht jaar niet verkocht mogen worden. Gebeurt dit wel dan zal een nog nader te "bepaler!'IMlrag aan Re gemeente terugbetaald moeten worden. Indien3dlle wonifi§bn verkoÜfrf worden aan de doelgroep, kost dat de gemeente 1,6 miljoen gulden. Den Haag (anp) - De 24-jarige Haagse sekstoerist L. van E., die eerder deze week door de rechtbank in Den Haag is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, gaat in hoger beroep. Van E. heeft de twee minderjarige meisjes Pia Corvena (9) en Marlin Capio (14) begin vorig jaar op de Filipijnen seksueel misbruikt. De Nederlander pleegde de strafbare feiten samen met de 32-jarige Duit ser Th. B., die in december door een rechtbank in Duitsland voor de zelfde vergrijpen tot 3,5 jaar celstraf werd veroordeeld. De Filipijnse autoriteiten pakten Van E. en B. vorig jaar januari op. De twee slaagden er echter in om op borgtocht vrij te komen en naar Europa te vluchten. Op verzoek van het Filipijnse ministerie van Jus titie heeft het Openbaar Ministerie in Nederland Van E. uiteindelijk vervolgd. ■uaAoq poijos 'sijuü yeey\ Soesterberg (anp) - TNO Technische Menskunde in Soesterberg gaat nog dit jaar de gemiddelde Nederlander de maat nemen. Daarvoor is onlangs de werk groep Bodyscanning opgericht waarin TNO, de Hogeschool van Amsterdam en de kledingindus trie zitting hebben. De maat van de gemiddelde Ne derlander is voor het laatst vast gesteld in 1985. Die maat is een belangrijk gegeven voor onder andere de overheid, de kleding- ffl schoenindustrie, autofabri kanten, architecten en fabrikan ten van gereedschappen en be schermingsmiddelen als helmen. Het wordt hoog tijd dat we de maat van de gemiddelde Neder lander opnieuw vaststellen, legt dr. W. Lotens van TNO uit. „De Nederlander is het langste volk ter wereld en groeit nog steeds. Hmds 1985 is er gemiddeld 2 cen timeter bijgekomen. Dat lijkt misschien niet veel, maar in de mensmeetkunde zijn twee centi meters aardschokken." De ge middelde man in Nederland is 1,83 meter, de vrouw blijft daar 13 centimeter bij achter. Een ander argument om te komen tot een nieuwe maat voor de ge middelde Nederlander is de kwa liteit van het huidige bestand aan maten. Dat is zo langzamerhand een lappendeken geworden, om dat er in de loop der jaren tal van deelonderzoeken zijn gedaan. Een geheel nieuw onderzoek naar het vaststellen van de maat van de gemiddelde Nederlander bleef tot nu toe achterwege, omdat het een tijdrovende en zeer kostbare zaak was. Om van iemand secuur alle lichaamsmaten op te nemen zijn twee mensen een uur bezig. Om een goed idee van de gemiddelde lichaamslengte te kunnen krij gen, moet van tussen de vier- en vijfduizend mensen de maat wor den genomen. TNO heeft inmiddels een enkele tonnen kostend apparaat in be stelling, waarmee het vaststellen van iemands lichaamsmaten een kwestie van seconden is. In het apparaat tast een laserstraaltje het lichaam af en binnen de kort ste keren is er een afbeelding in drie dimensies beschikbaar met alle cruciale maten van de betref fende persoon. Daarmee kan tegen aanvaardba re kosten de maat van de gemid delde Nederlander komen vast te staan. Bovendien kan die in de toekomst veel gemakkelijker worden bijgesteld. De werkgroep Bodyscanning wil met het opnieuw vaststellen van de maat van de gemiddelde Ne derlander de industrie helpen een beter product te maken. De kledingindustrie, verenigd in Fenecon, is zeer geïnteresseerd, zegt R. Rijs van die organisatie. „Zo goed mogelijk vastgestelde lichaamsmaten stellen de kle dingindustrie in staat om zo goed mogelijk passende kleding te ma ken voor een bepaalde doelgroep. Dat wil zeggen, je kunt kleren maken die lekkerder zitten om dat ze beter passen." VERVOLG VAN VOORPAGINA Arnhem - Het proces tegen bendeleider Chiel O. (37) uit Vinkeveen is nietig. Het brein achter de bloedige Geldnet- overval in Duiven moet op vrije voeten worden gesteld. De juridische vondst van advo caat mr. J. Boone deed gisteren de publieke tribune in de Arnhemse rechtszaal huiveren. Moet een man, die vijftien jaar lang over vallen pleegde en die door officier van justitie mr. M. Pomper 'een zware crimineel' is genoemd, worden vrijgelaten? De advocaat had de rechtbank gevraagd de vonnissen van een aantal al eerder berechte mede verdachten aan hem toe te sturen. Daarin las de raadsman ook op merkingen die op zijn cliënt, ben deleider Chiel O., sloegen. Zoals de zin: 'Hetgeen O. in staat stelde op comfortabele wijze te leven van de overvalsbuit'. Daaruit concludeerde de raads man dat de Arnhemse rechtbank Chiel O. nog voor het einde van het proces al schuldig had ver klaard. Hij liet de rechtbank we ten dat er grond bestaat voor twijfel over de onpartijdigheid van de rechters. Zij dienen zich naar zijn mening uit het proces terug te trekken. Dat gebeurde niet. Gisteren zaten dezelfde rechters op de zaak, die eerder ook alle andere zaken te gen medeverdachten hebben be handeld. Boone beriep zich op twee arres ten van het mensenrechtenhof in Straatsburg, dat over vergelijk bare gevallen uitspraken heeft gedaan. „Het publiek zal wel weer denken, weer zo'n slimme advocaat, maar het is het Europe- Met een shovel verschafte de bende van O. zich toegang tot Geldnet in Duiven. foto anp se Hof dat dit zegt," zo dekte de advocaat zich in tegen eventuele publieke verontwaardiging. De rechtbank ging vooralsnog niet in op het verweer en stelde O. ook niet in vrijheid. Tijdens het proces tegen oud- Amsterdammer Chiel O. is geble ken dat hij zich in de loop der ja ren steeds meer ontwikkelde tot de leider van een bende overval lers. Medio tachtiger jaren pleeg de hij nog met een trawant over vallen op geldlopers en sloeg hij met een moker bij twee overval len de ruit van een loket aan dig gelen. Begin negentiger jaren overviel O. met twee mededaders het ver voersbedrijf Aero Ground Servi ces op Schiphol (buit 2,9 miljoen gulden) en schoot hij bij een over val op een grenswisselkantoor in Amsterdam een politieman in een arm. Bij die overval (buit 1,2 mil joen gulden) werd springstof ge bruikt om een gepantserde ruit uit het pand te blazen. In de jaren '94-'95 trok O. met di verse auto's en veel helpers twee maal naar een geldtelcentrale van Geldnet in Zwolle. De overvallers waren voorzien van vuurwapens en handgranaten, maar om uit eenlopende redenen gingen de overvallen niet door. In septem ber '95 kwam het trieste diepte punt van de reeks. Tijdens een door O. geplande overval op een Geldnetvestiging in Duiven werd bewaker Johan Regeling (43) uit Zevenaar door zijn collega John G. (35) uit Arnhem doodgescho ten. John G. is inmiddels tot vijf tien jaar veroordeeld, een tweede overvaller, Joop V. (33) uit Am sterdam, kreeg twaalf jaar. De niet geplande dood van Rege ling greep Chiel O. erg aan. Hij werd op 24 april vorig jaar - na dat hij uit Spanje was opgehaald - in verzekering gesteld en begon gelijk schoon schip te maken. „De stem van zijn geweten heeft hem ertoe gebracht zijn wanda den op te biechten," sprak offi cier van justitie mr. M. Pomper plechtig. „Hij was een waterval, vragen hoefden hem nauwelijks gesteld te worden." En: „Er was een dode voor nodig om tot inkeer te komen, het is diep triest dat hij eerst dit sta dium moest bereiken." De waterval droogde op toen ad vocaat Boone op het tapijt ver scheen. Chiel O. hield ineens zijn mond op advies van zijn raads man. De affaire leidde gisteren tot een botsing tussen officier en advo caat. Volgens de officier had Boone zijn cliënt ook geadviseerd zijn bekentenissen in te trekken en maar te doen of hij in de war was. Dat werd door de raadsman ontkend. O. heeft zijn bekentenis sen ook niet ingetrokken. Officier en raadsman hadden ook een andere visie over de verhoren. De officier zegt dat alles volgens het boekje is gegaan, maar Boone meent dat O. wellicht niet in staat is geweest zijn wil te bepalen. O. had van een psychiater Oxaze- pan gekregen en dat middel heeft bijverschijnselen als overmoedig heid, sufheid of verlies van zelf bescherming. De officier noemde Chiel O. een vriendelijk, betrokken en sociaal voelend mens, maar aan de ande re kant ook dominant, dreigend en manipulatief. Met zijn capaciteiten (organisa tievermogen, dynamiek) had hij het in de bovenwereld ook ver kunnen brengen, aldus de acht tien jaar gevangenisstraf eisende officier. Uitspraak: 11 februari. I

de Stem | 1997 | | pagina 3