Trouw HÉ JA, DAT KEN I pESTEM ZEELAND Bureau Halt Jongen/meisje Grenzenloos Padvinder in de mist Afwasmachine Prijsverschil 'Pree tuut, de AL ZIEN Z'OU NOG ZO GJERN... PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN Jans Pommerans uit Nieuwerschans ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 C5 Ik was 8 jaar toen mijn vader aan een nieuwe carrière begon; hij kon kiezen of hij in het ste delijke Rotterdam wilde wer ken of in het landelijke Zeeuws-Vlaanderen. Met het oog op de nog niet af geronde opvoeding van de zes nakomelingen werd het Ter- neuzen. Als kind heb ik daar regelmatig over gemopperd; voor mij klonk Rotterdam als het middelpunt van de wereld en zij, mijn ouders, hadden mij tot een jeugd op het platteland veroordeeld! Nu ik zelf opvoeder ben, prijs ik me gelukkig dat ik hier ben blijven hangen; in de regio Rotterdam had ik wellicht een paar crimineeltjes aan de ont bijttafel gehad. De verschillen die er dertig jaar geleden al waren, zijn er - gelukkig- nog steeds. Eind de ze week stelden allerlei verte genwoordigers van justitie en jeugdzorg opgelucht vast dat Zeeuwse jeugdcriminaliteit op papier weliswaar niet onder deed voor stedelijke cijfers maar dat wij als wezenlijk ver schil hier geen gangs of clans hebben. Nu is het zaak ervoor te zorgen dat het ook niet zover komt. De groep waar het over gaat - tussen de twaalf en achttien jaar - komt sinds vijf jaar via de politie bij Bureau Halt terecht. Een lovenswaar dig initiatief om te voorkomen dat jongeren voor een relatief kleine misstap met een straf blad om hun nek aan hun leven als volwassene beginnen. Door de jonge overtreder indringend met de feiten te confronteren en een gepaste werkstraf op te leggen, wil Bureau Halt de stap naar steeds hardere crimi naliteit voorkomen. Voor een aantal jongeren werkt dat ook; het Bureau heeft onder zijn cliënten nog geen tien procent terugkomers. Nu over de afgelopen vijf jaar een explosieve stijging van de jeugdcriminaliteit is vastge steld, staat justitie een hardere aanpak voor. Uit recent onder zoek is gebleken dat na het uit blijven van een adequate reac tie op strafbaar gedrag de kans op een ontwikkeling naar ern stige vormen van criminaliteit groter is. Dat lijkt mij niet zo'n onthutsende conclusie; iedere opvoeder in welke sfeer ook, weet dat wanneer er bij mini male afwijking van de regels geen reactie volgt, de daarop volgende overtredingen bruta ler zullen zijn. Soms passen wij de regels, door omstandigheden gedwon gen, tijdelijk wat coulanter toe. Daar komt altijd een reac tie op in de vorm van verhe vigd uitproberen. Het wordt dan tijd om de teugels weer eens flink aantrekken zoals ik dat in mijn gezin noem. Je moet er als opvoeder bóvenop zitten, steeds terugfluiten en bijsturen. Daar word je van tijd tot tijd doodmoe van maar je oogst wat je zaait. En als dit in het klein werkt, waarom zou dat dan geen effect sorteren op grote schaal? De vraag is waarom jeugdcri minaliteit juist nu zo explosief groeit. Ik kan daar natuurlijk geen antwoord op geven. Wel zie ik de terugkerende belang stelling van de politiek voor het gezin. De nieuwste kreet is zorgloon. Daarbij wordt er ge praat over uitbreiding van het ouderschapsverlof, eventueel tot het kind acht jaar oud is. En dan? De problemen ont staan doorgaans wanneer jon geren in de puberteit hun gren zen gaan verkennen en verleg gen. Wie vangt ze dan op? In de ons omringende landen zijn werkende moeders al decennia lang een normaal verschijnsel. Nu dat in Nederland ook meer en meer geaccepteerd wordt, zal er door de maatschappij alert op gereageerd moeten worden. Door wie moeten jon geren hier worden gestuurd en gecoacht? Dat kan Bureau Halt niet alleen! Het was op de camping, ergens in Brabant. De hele familie in de bungalowtent. De jongste, een meisje, was een jaar of acht. Zo'n brutaaltje. Haar vlechten waren net voor de vakantie af geknipt. Dus liep ze over de camping met een kort, gitzwart 'Grenzenloze zorg', kreeg don derdag in Terneuzen een bijeen komst als thema mee om de ouderenzorg in Zeeuws- en Bel- gisch-Vlaanderen te verbeteren. Een loffelijk streven, want meer zorg is op welk terrein dan ook toch altijd een verbetering. Fouten maken is menselijk, maar soms knipper je wel eens even met de ogen. Wie de lange deelnemerslijst voor de bijeen komst in de Scheldestad bekijkt, stuit al snel op de naam van wet houder A. Keijmel-Cambier van de gemeente Sluis-Aardenburg. Maar dat staat er niet. De wet houder heet hier: Keijmel-Cam- biet A.S., wethouder gemeente Sluis-Cambiet. Ouder worden komt dus toch met gebreken. (PO) Daar zit je dan. Je riem hangt aan het zadel van de sportfiets en jij zit erbij en kijkt ernaar. Keurig wachtend tot de grote baas weer terugkomt van de dagelijkse boodschappen. Dan mag je weer achter hem aan rennen als beloning voor het lange wachten. Dat noem je nou nog eens hondstrouwfoto wim kooyman koppie. Van jongs af aan speelde ze het liefst met vriendjes. Want meisjes hielden zich bezig met poppen en fornuisjes. Daar moest ze niks van hebben. Nee, dan bomen klimmen, landvero- vertje, voetballen, dat was pas lol. Kapotte kniëen en blauwe plekken deerden haar niet. Zo ook op de camping. De eerste dag al had ze een vriendje. Sa men ravotten, de hele dag door. En meedoen aan het voetbal- toernooitje. Dat was weliswaar voor jongens bedoeld, maar nie mand had door dat zij een meis je was. Geen vlechten, dat deed dus wonderen. Ze was de ster van het toernooi, voetballen kon ze als de beste. Enfin, samen met haar vriendje had ze de tijd van haar leven. En die had niet het geringste ver moeden dat zijn maatje van het vrouwelijke geslacht was. Pas na anderhalve week kwam hij er toevallig achter, hij hoorde het van haar zus. Verschrikt rende hij de bunga lowtent in. Verbouwereerd, met grote ogen van ongeloof, vroeg- ie: „Is, is, is hij een meisje...?!(GH) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad de Stem. Bijdragen deze week van Cees Maas, Gerlach Hochstenbach, Harold de Puysseleijr, Peter Oggel, Sanne Schelfaut. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op- en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Bij bijzondere gelegenheid ging het gezin deze week uit eten. Iets dat Piet als elfjarige nog niet zo heel vaak had meege maakt in z'n nog korte leven. Al vindt hij zichzelf dan al een hele gabber, toch keek hij stie kem zijn ogen uit daar in het restaurant. Nam alle gasten die binnenkwamen als een ware de tective in zich op. Zijn onder zoekende blik maakte pas plaats voor een blik van verba zing, toen de patron zelf na het nuttigen van het aperitief de ta fel kwam dekken. Borden, gla zen, servetten en natuurlijk het bestek brengen. Want dat dat in zo'n eetgelegenheid allemaal volgens de vaste regels der eti quette verloopt, weet je als elf jarige natuurlijk niet. Vooral over dat laatste, het aanleggen van het bestek, had Piet dan ook zo z'n eigen gedachten. Want toen de eigenaar van het restau rant messen, vorken en lepels nog even met een doek oppoet ste alvorens ze naast de borden te leggen, was zijn conclusie snel getrokken: de afwasmachi ne werkt hier niet goed! (HdP) Reizigers die vanuit Hulst met de bus naar Goes gaan en terug zit ten met een opmerkelijk pro bleem. Een mevrouw stapte 's morgens in Hulst op de bus en moest voor 6 gulden strippen la ten afstempelen. In de namiddag reisde ze terug, maar tot haar verbazing kostte hetzelfde tripje ineens 7,50 gulden. Kost de bus 's middags meer dan 's morgens? Is de afstand Goes-Hulst misschien langer dan de afstand Hulst- Goes? „Nee," klonk het toen de mevrouw de busmaatschappij ZWN belde. Maar waar dan het prijsverschil wel in zit, ook daar kon de juffrouw aan de andere kant van de lijn geen uitsluitsel over geven. (EV) In de binnenstad waar ik werk schuifelt dagelijks een oud me vrouwtje door de straten. Heel mager, niet lang, en vrijwel al tijd gekleed in een lange dikke lichtbruine jas, en ze draagt een ouderwets hoofddoekje ge maakt uit van die dunne stof. Ze schuifelt, want mevrouw kan om een of andere manier niet meer gewoon lopen. Heel langzaam gaat het wanneer ze met haar boodschappentasje door de binnenstad zwerft. Ie dereen hier kent haar wel in middels, maar natuurlijk weet niemand haar naam. Zelf is ze ook niet zo toeschietelijk. Lo gisch ook weer, want ze heeft al haar, krachten nodig om voor uit te komen. Het is een zielig mevrouwtje, die schuifeldame. Al jaren kom ik haar tegen of haal haar al wandelend in. Het zijn stille confrontaties zoals je zo vaak hebt in een stad. De zelfde mensen ontmoet je er keer op keer maar hoogstens word je met de groentenman wat familiair. Met hem zeg ik hoi. Maar de schuifelmevrouw. Die had het extra zwaar vanmor gen. Omdat de mist als een dichte dot wit alle straten vul de. Het was niet zo dicht dat je de overkant van de straat niet zag, maar weer wel zo onover zichtelijk dat je het autover keer en de jongens met de scoo ters wel hoorde, maar niet zag naderen. Je moest dus enige voorzichtigheid betrachten bij het oversteken. En daar lag het probleem van mevrouw. Want omdat ze schuifelt, voetje voor voetje, duurt het nogal voor ze de overkant van een straat be reikt. Normaal is dat een pro bleem voor haar, maar nu hele maal. Ik zag haar staan van morgen. Overduidelijk in grote twijfel op de stoeprand, kijken naar rechts, kijkend naar links, weer kijkend naar rechts, maar niet durvend, want op die plek kan het soms heel druk zijn. En een auto hoor je nog, maar een stalen fiets natuurlijk niet. Die duikt zo uit de mist bovenop je. Het tafereel was te triest. 'Kom mevrouw,' zei ik, 'geef maar een arm dan steken we samen die weg over.' Ze keek me aan en voor het eerst zag ik dat ze een gouden brilletje droeg. Normaal schuifelt ze haar weg te gebogen, voor zo'n waarne ming. „Nou dank u wel," antwoordde ze met een piepstemmetje, en even later schuifelden we sa men naar de overkant, die we tergend langzaam, maar veilig bereikten. Ik speelde padvin dertje in de mist en had er later een goed gevoel over. Eenmaal op het werk meldde de radio dat er tientallen ongelukken waren gebeurd op de wegen. Ik dacht aan schuifelmevrouwtjes en alledaagse hinderlijkheden zoals mist. Daarnet in de stad, de mist was allang naar Engeland gevlogen, kwam ik haar tegen. Zonder bijgedachten over deze alle daagse ontmoetingetjes nader de ik haar en ze zei: „Dag me neer." Ik schrok eventjes en zei 'dag mevrouw'. En zo zal het voor taan altijd gaan. We zullen groeten, we zijn bekender met elkaar. Door die mist. Alleen door die mist. Zo raar gaan soms de vrijdagse dingen in de binnenstad waar ik werk. Zo heerlijk raar. (CM) Kwaod g'oren nondidomme, meester A.A.L.G.M. en ij zeg nog wel van zijn eigen: 4o lank a't netjes blijf meude zeggen wagge wil, ik zijn toch nie kwaod te krijgen. Da past ook bij zijn kleur: de WD, de partai die stao voor vrai-eid en dimmekraosie. Ma or ook weeral nie voor iedereen eveveel blijkbaor! Da val mij wel wa tegen! Ulder nie? Ik was nooit nie over die kompjoeters be- gost, aoitij eel eerluk en open gezeed: Mensen, w'emmen ier de plank leluk mis geslogen, da geef'k toe, maor ik weet waor at fout gegaon is. En 'n fout ist, de grootste nog wel die atter bestaot, want in 'n gemeente zijn nie B en W d'n oog sten baos, maor altijd nog de raod! Zijn d'r fouten gemaakt, dan valta d'uit te leggen, maor nou maoktij zijn eigen kwaod. Dan deenke kik bots: Ola, die gasten èn iets willen doen zonder meeweten van de raod. Da's kwaoluk, da's eel kwaoluk, da's nou presies de grootste zonde die ge keun begaon! h de fak. Ze zeggen wel dan ze dimmekraot zyn, maor ze trekken d'r ulder niks van aon! Nou moette raod 's laote zien wattij wjèrd is en geen gesodemieter niemer deze keer, tan onzen wet'ouwer zitt'r ook tussen dus we doen lik as altijd! We zwijg'm mao' weer. Nie da meisen allenug laote sukkelen en stie kem open dasse de kous op eure kop krijg! De raod gepasseerd? Geen stem kommende jaor eeh voor wie van ulder dan ook agge nou zwijg! Past'r op eeh; wij keumen langer omtouwen as dagge gulder eigeluk wel gjèrn èt. En mosten de mensen 't vergeten zijn, wel licht danne kik d'r dan nog 's n'n boom over opzet. Want, ij kan wel deenken: de mensen zien mij gjèrn, ik mag wel buiten de pot pissen, daor zouw'k toch maor mee uitkijken, daor kantij - en gulder ook - 'm toch leluk in vergissen. In Hriekenland gaon vergaoren over druks of op de Mart 'n lieksken staon zingen, daor moettij zeker mee deurgaon en nog mee veel meer van zowa leutuge dingen, maor deenken dagge dan ook de regels aon ouw gat keu vaogen, da's dedju geen waor. Raod laot zien wagge echt wjèrd zijt, anders moej op ons nie reke nen oor volged jaor. En wa gek is: ne mensen krijg ook bots slech te gedachten: t'Is toch over geld da't gaot eeh En wie past'r voor de gemeenten Ulst nou toch ook weer op de portemonnee? Ah, d'n diejen! Daor zal toch niks fout zitten zeker? Luister, ik zeg nie da't zo is, maor att'r dan enees niemer over gepraot mag oren, deenkte bots: zitt'r dan toch iets mis? Voor geestelijke bijstand in het week einde is onderstaande pastorie te berei ken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. P. Theeuwes, Clinge, tel. 0114-313513. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. H. de Vrieze, tel. 0117-491472 (bgg. Zie kenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdor- pe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. C. Do- chy, tel. 0115-491346. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg -H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopneming, zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole-H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteits- kerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. ZATERDAG ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. M. Peroti. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. P. Sol. Vlissingen ('t Anker) 9.30 u. P. Sol. ZONDAG HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. Valk. Axel: 10 u. ds. J. v.d. Hoek. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland. d: geen dienst. Groede: 9.30 u. ds. F. van der Sar. Hoek: 10 u. ds. A. van der Maas. Hontenisse: 11 u. pastor M. Rouw. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 9.30 u. pastor M. Rouw. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogendoorn. Oostburg: 10 u. ds. C. van Duinen. Retranchement: 11 u. ds. Houwaart. Sas van Gent: 10 u. ds. R. de Meij Meci- ma. Schoondijke: 11 u. ds. F. van der Sar. Sint Anna ter Muiden: geen dienst. Sint Kruis: geen dienst. Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Sluiskil: Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. J. Boersma. (Opstandingskerk): 10 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. A. Souman. Waterlandkerkje: 11 u. ds. De Nood. Uzendijke: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 u. ds. L. Westhoff, 17 u. ds. A. de Haan. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10.45 u. ds. A. Klap, 16 u. H. Ketelaar. Zaamslag: 10 u. en 19 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Axel: 10 u. en 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 u. en 15 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 9.45 en 15.15 u. ds. Van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Ravelijn'): 10 u. J. Wulffraat. Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. C. Crezee. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. ds. G. van de Wete ring. Retranchement: 11 u. ds. G. van de We tering. Nieuwvliet: 10 u. geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. (rk kerk) dr. C. Lecompte uit Brasschaat. Goes: 10 u. ds. C. Vonk uit Antwerpen. Middelburg: 10 u. vervanging zr. Rezel- man. Vlissingen: 9.30 u. (Petruskerk) vervan ging zr. Rezelman. NIEUW-A EUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetingskerk), 10.30 u. ds. H. Vlak, jeugddienst. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. C. van Duinen, ZWO-dienst met Ju bilate (kerk/werelddiakonaat) Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. geen dienst. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. T. Hamelink. We namen onlangs het lied "t Typeken' op en we vroegen om de melodie. „Wat melodie," vroeg P. Verwer zich af, „al in 1990 of 1991 stuurde ik dat jullie op een bandje toe." Het zij zo... maar we kunnen het niet meer vinden en we zouden het toch graag habben, want het is een leuk liedje. Sorry, sorry Piet, maar als het nog eens kan astublieft...? In aflevering 494 namen het 'Het Kluchtig Lied van Liek Pik' op. Het speelt op Kloosterzande en begint met Cies Kozijn. Ed Steijns liet weten wie die Sies is, dat is Jan Francies Heije, eertijds slager aan de Hulsterweg en de grootschoonvader van Ed. Over de ande re mensen weten we nog niets. Het moet zich allemaal afspelen rond 1900, dus erg veel ooggetuigen zullen er niet meer zijn. We nemen vandaag een liedje op dat in 1923 geschreven werd door het populaire Duo Hofman en dat op muziek gezet werd door Willem Ciere. Wim Sonneveld nam het in 1966 - als herontdek king - op in zijn show - Ina van Faassen zong het - en later zette Ria Valk het op de plaat. Ze haalde er in 1977 tijdens carnaval de tipparade van Veronica mee. In Nieuwershans daar was en meid Een levend spook van magerheid Een lange dunne rariteit Een paling van een meid Ze kon wel door een lampeglas Als je d'r aankeek, wist je pas Wat vóór, opzij of achter was Een ieder zei: 't is kras! Refrein: Jans Pommerans uit Nieuwerschans O wat een spriet, wat een niet, wat een lat Jans Pommerans uit Nieuwerschans O wat een plank van een meid is dat Wanneer ze langs de wegen liep Gebeurde het dat iemand riep: Daar gaat een Zuiderzee-poliep Van 't voorhistorisch tiep De boerenpaarden werden mal Van schrik en vluchtten naar de stal De dienders brulden luid: sta pal! Daar kruipt een reuzenkwal! Refrein: En als ze in haar ledikant Ging rusten, sliep ze veilig want Heur linkeroog en rechterhand Bewaakten saam de rand Heur benen trok ze aan d'r kin D'r armen lei ze knopen in En als een opgerolde spin Sliep ze al blozend in Refrein: Die lange dunne rare meid Die heeft eens voor een korte tijd 7 "TMëteeB "Amsterdamse kraai gevrijd Dat was een stommiteit De kraai had gauw genoeg van haar En stuurde toen een ooievaar Die kwam en zag en zei: wat raar! Het is bepaald niet waar! Refrein: In Nieuwerschans daar is een meid Die eenzaam op haar nagels bijt En stiekem in d'r eentje schreit Omdat ze heeft gevrijd Die kraaienspruit die is nog klein Doch blijkt reeds muzikaal te zijn En zingt maar steeds tot haar chagrijn Dit populair refrein: Refrein: Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 29