r Door Saeftinghe zonder vieze voeten der (m/v) Zonder laarzen door Saeftinghe erkers choenen bv c4 de stem ZEELAND B526166cs gd wordt: 'liefrijke, communicatieve lonlijkheid Jeitmeteen produktie- |if ling met het voeren van jiistraties is van pc's en admini- |eve programma's ding MEAO/HEAO-niveau |en wordt: •Ifstandige, afwisselende in een dynamische Isatie. uimte voor eigen initiatief. arbeidsvoorwaarden. Izichzelf bewijzen, schrijf fen brief met pasfoto aan: in D. Bakkerijen B.V. nevrouw P. Groenewege us 1264 SG Roosendaal ïgért zijn wij op zoek naar geeft aan het voltallig r de bestellingen en de Irect aan de directie. Je dagelijkse gang van zaken neem je. Je bent een l/ende capaciteiten, je bent F kunt dat aantonen middels varing. Bij voorkeur heb je bhe en het spreekt voor zich een flexibele werkhouding nitiatief toont. Herkenbaar? steuning van deze inder meer zaken als vervangen van de filiaal- gheid dus ook leidinggeven, rlegcontact met de filiaal- de handen uit de mouwen f nt initiatief en je hebt enige che. Herken je je in deze [riste persoon om te reageren. artografenweg in Waalwijk gazijn van Hans Vrinten alle vestigingen voorzien en. Samenwerking in een roord bij Hans Vrinten akken en hebt de leeftijd i jij de magazijnmedewerker i snel! i van bovenstaande functies, liverende brief met pasfoto en ren B.V., gevestigd te dat zich beweegt in alle it als werkterrein voorna- steeds groeiende order- lexibele instelling ie werken olijke sollicitatie, voorzien AATSCHAPPIJ VLAANDEREN BV ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 iKijken naar de natuur van Saeftinghe vanuit een warme ruimte. foto's wim kooyman Beheerder Jos Neve en assistent-beheerster Diny de Putter bij een schaalmodel van het Verdronken Land van Saeftinghe. Door Eugene Verstraeten I Op de nevelige ochtend dat wij er op bezoek gaan, hebben we het rijk voor ons alleen. Normaal krijgen bezoekers een paar velletjes informatie toege stopt, maar wij vinden beheerder Jos Neve bereid ons rond te leiden, f Met enige fantasie vind je in de archi tectuur van het gebouw de kenmerken van Saeftinghe terug. Je kijkt tot in de nok en dat geeft een ruimtelijk effect. Niks is hoekig, alles is rond. Net als de geulen in Saeftinghe. En op het eerste gezicht wat slordig afgewerkte muren staan symbool voor de ruigte van het natuurgebied. Je loopt als het ware I door de geulen, maar dan zonder vieze voeten te krijgen, waarbij je links en rechts op de randen ervan de verschil lende tentoonstellingsonderdelen te genkomt. j De eerste blikvanger is een met water I gevulde glazen pilaar die tot tegen de nok van het dak omhoog priemt. „Een getijdenmeter," legt Jos Neve uit. „Die staat radiografisch in verbinding met een meter in de Schelde en iaat zo zien boe hoog de waterstand is." Tenmin ste, zo zou het moeten. Want er zit geen beweging meer in, sinds een verdwaal de ijsschots een paar weken geleden onzacht in botsing kwam met de ge voelige apparatuur. Zon en maan Wat het wel doet is een ingenieus me chanisme dat, door simpelweg aan een weitje te draaien, onthult hoe de be wegingen van zon en maan hun in vloed uitoefenen op eb en vloed. Verlichte kastjes laten zien welke plantjes er in Saeftinghe groeien. Maar daarvoor kun je het best in het voor jaar en in de zomer nog eens terug ko men. Op dit moment kan alleen een pol vers kweldergras getoond worden. In de vloer trekken glazen platen de aandacht. Er onder liggen allerlei vondsten die de modder van Saefting- I he af en toe prijs geeft. Onder meer een "ij gaaf skelet van een ongeveer 30- I jarige man die omstreeks 1050 het le- I ven liet. Een jaar of drie geleden bij toeval door een scholiere ontdekt, I maar van groot belang. Immers, tot I dan was altijd gedacht dat de eerste Exterieur van het bezoekerscentrum. bewoning van het gebied pas rond 1250 lag. Verder lopend klinkt plotsklaps een geritsel. Een sensor heeft ons opge merkt en zet automatisch een diapro jector in werking. Op een stuk maag delijk witte muur verschijnt in de vorm van verschillende landkaarten de ontstaansgeschiedenis van Saeftinghe. „Het gebied was vroeger een moeras bos," zegt Jos Neve, wijzend op een stuk turf. Door de vervening ontstond een dikke turflaag. Het spul werd ge bruikt als brandstof en uit de as kon ook nog eens zout worden gewonnen. „Dat was toen een kostbaar goedje. De mensen kregen uitbetaald in zout. In het Latijn 'sale'. Daar komt het woord salaris vandaan." Druk op de knop en er begint een kor te theatervoorstelling, waarbij de stem van Richard Bleijenberg de Legende van Saeftinghe uit de doeken doet. We verklappen niets, ga zelf maar kijken en luisteren. Weer een druk op de knop en een bak zand wordt omgetoverd in drijfzand. Ook dat komt in Saeftinghe voor. Niet dat je er tot je nek in zakt, maar wel tot aan je knieën. Bij een an dere bak kom je te weten welke vissen en planten er in welke gedeelten van de Westerschelde leven en groeien. Een volgende bak stelt Saeftinghe voor met de ervoor liggende zeedijk en de erachter liggende polder. Een druk op de knop veroorzaakt een springtij bij Noordwesterstorm, compleet met dijk doorbraak. De liefhebbers kunnen met behulp van zandzakjes proberen het natuurgeweld te keren. „Je kunt hier Jn vitrines in de vloer van het bezoekerscentrum zijn bodemvondsten te onder meer een skelet, een schoen en potscherven. Het is allemaal mooi en wel om vanuit het bezoekerscentrum de schatten van het Verdronken Land van Saef tinghe te bewonderen. Het is natuurlijk ook zeer de moeite waard om het gebied 'aan den lijve' te bewonderen. Over een paar weken is dat mogelijk. In maart wordt in het schorrengebied namelijk een 800 meter lange wan delroute geopend, die iedereen op eigen houtje kan lopen. Waar het wat al te drassig is komen plankiers en brug getjes, zodat je dan zelfs je laarzen niet mee hoeft te nemen. foto archief de stem meteen ook goed zien wat er bij ont- polderen van de Hedwigpolder ge beurt," zegt Jos Neve, terwijl de 'pol der' achter de dijk wordt herschapen in een waterplas. Vissen Een paar stappen verder pikt opnieuw een sensor onze bewegingen op. In een aquarium komen kunststof vissen met informatie op hun lijf gedrukt plots tot leven. Wie wil weten wat er op staat, moet met behulp van een hengel eerst de rondzwemmende waterbewoners eruit vissen. Heb je geen talent of wei nig geduld, dan werkt een graai met je hand in de bak ook. Onder onze voeten licht een glazen plaat op. Er blijkt een vogelnest onder te ziten, gevuld met eieren. Tegelijker tijd richt een schijnwerpertje zijn lichtstraal op de vogel die bij het nest hoort. De vogels zitten geduldig op een rijtje paalhoofden te wachten tot de bezoeker op hun nest trapt. Na ons te hebben verbaasd over een automatisch startende videofilm over de slechtvalk staan we weer aan de infobalie van het bezoekerscentrum. Onbestemd Als je alles wil zien moet je zeker een paar uurtjes voor je bezoek uittrekken. Het kroost loopt zich dan natuurlijk al stierlijk te vervelen, maar ook daar is aan gedacht. Voor de kleintjes is er op de verdieping van het bezoekerscen trum een speel- en knutselhoek inge richt. Als je daar toch bent pik je met een de wisseltentoonstelling mee op de verdieping. Op dit moment gaat het om een collectie schilderijen van Narda Wilker uit Graauw. Terug buiten op het parkeerterrein blijven we toch met een onbestemd ge voel zitten. Eigenlijk willen we Saef tinghe nu ook eens aan den lijve onder vinden. En binnenkort kan dat ook. In het voorjaar wordt in het schorrenge bied een 800 meter lange wandelroute geopend, die iedereen op eigen houtje kan lopen. Waar het wat al te drassig is komen plankiers en bruggetjes, zodat je dan zelfs je laarzen niet hoeft mee te nemen. De opening is gepland in maart. Een peilglas geeft de eb/vloedstand van het Westerscheldewater aan.

de Stem | 1997 | | pagina 27