Plan voor centrum telewerk Behoud Willibrordustoren verrast door uitspraak wethouder Aalscholvers heten ook wel palingkraonen of kraonveugels Bert van der Meijden veelzijdig vrijwilliger Triniteit wil 'vliegende brigades' voor jeugd PLAATSELIJK NIEUWS POLITIE RAPPORT Burgemeester Kruize achter initiatief gedenkteken soldaten Raad Sas akkoord met kleedruimte Corn Boys Alleen PvdA Oostburg tegen afschaffen van drempelbedrag minima pESTEM ZEELAND C3 CDA, WD en Weemaes (D66) zijn tegen Terneuzen ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 Van onze verslaggever jtrneuzen - De stichting Behoud Willibror dustoren Terneuzen is 'verrast en verbaasd' over de uitspraak van wethouder P. Hamelinck deze week in de gemeenteraad over het gebrek aan inzicht in de financiële situatie van de stichting. Om die reden wil de gemeente afzien van een fi nanciële bijdrage aan de stichting om het stadsca- rillon in de toren te plaatsen. „Nog maar een half jaar geleden hebben wij volle dige opening van zaken met betrekking tot de fi nanciën gegeven," zegt J. de Zeeuw, een van de be stuursleden van de stichting Behoud Willibrordus toren. De Zeeuw noemt het daarom 'vreemd' dat de wet houder nu ineens zegt dat de gemeente niet weet hoe de stichting er financieel voor staat. Sterker nog, opmerkingen van de wethouder over een moge lijke bijdrage uit het overschot op het stadsvernieu wingsproject Steenen Beer hadden de bestuursle den van Behoud Willibrordustoren zelfs redelijk optimistisch gestemd over een gemeentelijke bij drage. De stichting heeft die steun hard nodig om het stads- carillon in de Willibrordustoren te kunnen plaatsen. „Voor ons is dat financieel onhaalbaar, want er is een bedrag van vijftig- tot zestigduizend gulden mee ge moeid. En dat hebben wij niet," aldus De Zeeuw. Door de uitlatingen van de wethouder waren de bestuursleden in afwachting van een positief be sluit van de gemeente. Zonder die steun is de plaatsing van het carillon in de toren onhaalbaar. Het bestuur van Behoud Willibrordustoren komt volgens De Zeeuw volgende week bijeen om zich te beraden op de mededelingen van de wethouder. Daarna wil de stichting een gesprek aanvragen met Hamelinck. Van onze verslaggeefster Sluis - In West-Zeeuws-Vlaanderen bestaan er plannen om een telewerkcentrum op te richten. Het initiatief is ge nomen door IPC Plant in Schoondijke. Het doel van dit telewerkcentrum is het leveren van diensten aan bedrij ven en ondernemers die behoefte hebben aan flexibele dienstverlening. Hierbij wordt gedacht aan tekst verwerking, mailings, telemarke ting, correctie- en vertaalwerk, administratie en telefonisten- werk op afstand. Volgens het ge meentebestuur van Sluis-Aar- denburg is het enthousiasme voor een telewerkcentrum binnen de regio op dit moment nog niet erg groot. Maar als er mogelijkheden zijn een dergelijk centrum op te richten, is de steun van de ge meenten Oostburg en Sluis-Aar- denburg nodig. Het telewerkcentrum kan van start gaan als er voor negentig duizend gulden in wordt geïnves teerd. Oostburg en Sluis-Aarden- burg moeten zorg dragen voor de werving en coördinatie van dit bedrag en moeten tevens het be stuur voor de stichting samen stellen. IPC Plant en de NCB hebben sa men in 1995 voor 25.000 gulden aan voorwerk verricht om tot dit project te komen. IPC begeleidt bet project inhoudelijk bij de uit voering van het voortraject en het eerste jaar dat het bedrijf draait. Om na te gaan of er genoeg vraag is naar de diensten van een Zeeuws Telewerkcentrum is er geld nodig voor een marktonder zoek. Voor dit onderzoek is onge veer twintigduizend gulden no dig. Het gemeentebestuur van Oost burg wil 7.500 gulden op tafel leggen en Sluis-Aardenburg stelt de raad voor 2.500 gulden be schikbaar te stellen voor dit nieu we project. De andere tiendui zend gulden wordt gefinancierd door een bank en voor een klein deel door Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen. De plannen voor het telewerk centrum komen dinsdag 4 fe bruari aan bod tijdens de com missie Financiën van de gemeen te Sluis-Aardenburg. De com missie begint om 19.30 uur in de Sluise raadzaal. Tijdens deze commissie zal A. Muller, hoofd basiseenheid politie Oostburg, uitleg geven over het beleidsplan van de politie. Van onze correspondent Sas van Gent - Met vier stemmen tegen en acht voor ging de raad Sas akkoord met een investeringssubsidie van drie ton voor voetbalvereniging Corn Boys. Dit komt neer op een kapi- taalslast van 51.000 gulden. Eerste uitreiking van Han van der Hooft-voetbaltrofee in Terneuzen De genomineerden voor de Han van der Hooft-voetbaltrofee zijn vlnr Jan Jansen, Bert van der Meijden en Toon van de Velde. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Door Peter Snelders Terneuzen - Bert van der Me ijden is winnaar geworden van de eerste editie van de Han van der Hooft-voetbal trofee. De 'duizendpoot'van de voetbalvereniging Vogel waarde kreeg die eervolle prijs en een fors geldbedrag uit handen van Elly van der Hooft, de vróuw van de vorig jaar overleden voetballiefheb ber en begrip Han van der Hooft. De acht personen tellende jury verkoos Bert van der Meijden bo ven Toon van de Velde en Jan Jansen (beiden W Axel). Met 22 stemmen ging het 'boegbeeld' van Vogelwaarde zowel Van de Velde (13 stemmen) als Jansen (10 stemmen) vooraf. Van doorslag gevende aard voor zijn verkiezing was de veelzijdigheid die vrijwil liger Van der Meijden door de ja ren heen aan de dag legde. Een bloemlezing uit zijn activi teiten die hij in zijn vrije uren sinds 1948 voor de vereniging uit het Oost-Zeeuws-Vlaamse ver tolkte: Van 1948 tot 1958 was hij vaste keeper van het eerste elftal. Sinds 1956 tot nu lid van het be stuur van die vereniging, $?rst als algemeen secretaris en daarna als wedstrijdsecretaris. Hij werd in 1959 trainer en behaalde met de hoofdmacht van de groen-witte dorpsclub de titel in de eerste klasse afdeling. Direct daarna promoveerde hij als kampioen van de vierde naar de derde klasse van de KNVB. Met dat keurkoprs verbleef hij tien jaar in die derde klasse. In de periode 1962-1968 was hij ook begeleider van de A-junioren. Daarnaast trainde hij het tweede team. Vanaf 1983 ging hij het iets rustiger aan doen, maar was als wedstrijdsecretaris en manusje van alles nog vrijwel dagelijks op het voetbalveld te vinden. Ondanks dat hij belangstelling voor zijn persoon schuwt, nam de 72-jarige toch, onwennig en schoorvoetend, de kolossale wis seltrofee uit handen van Elly van der Hooft in ontvangst. Dat aan denken werd begeleid met een geldbedrag van 2500 gulden voor de jeugdafdeling van zijn vereni ging. De nummer twee, Toon van de Velde, is eveneens een begrip in Zeeuws-Vlaanderen. De inmid dels 76-jarige W Axel-man in hart en nieren voetbalde zelf in het keurkorps, was 22 jaar als trainer op vrij hoog niveau bij dat team betrokken en bemande ge durende 32 jaar het secretariaat. Hij ontving uit handen van Barry van der Hooft een aandenken. Jan Jansen, die als derde een her innering aangeboden kreeg door Nicole van der Hooft, heeft even eens een staat van dienst die er zijn mag. Hij voetbalde vanaf zijn twaalfde tot en met zijn 62e jaar bij die club zonder ooit een offi ciële waarschuwing van de arbi trage. Vanaf 1955 tot en met 1968 was hij actief als jeugdtrainer en sinds 1955 is hij lid van het jeugdbestuur. De prijswinnaars toonden zich verguld met hun verkiezing op deze drukke avond in de kantine van de voetbalvere niging Terneuzen. Het bedrag wordt voorlopig ge- cekt uit de bufferreserve. Van- Et 1998 zal er een structurele invulling plaatsvinden via het meerjarenbeleid. He tegenstemmers, CDA, WD ai Weemaes van D66, waren van mening dat het college geen andere dekking had ge bonden. R. Bruggeman (CDA): 'Er vindt een verschuiving plaats van prioriteiten ten kos te van het onderhoud. Er wordt pt de bufferreserve geput, vaardoor er in 1998 weer een voorstel op ons bordje ligt. Dit terwijl we nog niet weten of de rekening van 1996 een over schot of een tekort laat zien." Wethouder Platschorre gaf toe dat er intern geworsteld was met de tijd. „Tüssen investeringssubsidies en rekeningoverschotten ligt altijd een relatie. We hebben getracht een stukje gewenning in te bouwen. Mocht de reke ning over 1996 aanleiding ge ven om met een defenitief voor stel te komen dat zullen we dit niet nalaten." Op aandringen van R. de Meyer PvdA lichtte hij een tipje van de sluier op ten aanzien van 1996: „Er is reden tot enig opti misme." Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het bewoners platform Triniteit Lievens- polder wil met zogeheten 'vliegende brigades' meer ac tiviteiten voor jongeren gaan organiseren. Bij voorkeur wil het platform daarvoor samen werken met de wijken Oude- landse Hoeve en Binnenstad. Vliegende brigades zouden een goede oplossing kunnen zijn om de Terneuzense jeugd van hun verveling af te helpen, vindt Nel Florusse van het Bewonersplat form Triniteit. Behalve de jeugd zouden ook ba nenpoolers voor de brigades kun nen worden ingeschakeld. Die kunnen dan in de wijken klusjes uitvoeren, zoals reparatie van speeltoestellen. „Voor ons betekent de brigade zowel het organiseren van bij voorbeeld een playbackshow voor de jeugd als het verwijderen van losliggende straatstenen," zegt Nel. In samenwerking met de andere bewonersplatformen in Terneuzen, waarmee het overleg zich nog in een zeer pril stadium bevindt, hoopt Triniteit het pro bleem van de jeugd op te lossen. Ook de 'probleemgroep' is ruim genomen. Florusse doelt met de Terneuzense jeugd zowel op de jongeren tot twaalf jaar als jon geren in de leeftijdscategorie twaalf tot achttien. Nel: „In de activiteiten maken we wel onder scheid tussen de verschillende leeftijdscategorieën. Jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar zijn met hun brommer nu eenmaal mobieler dan kinderen tot twaalf jaar. Zij kunnen ook eens naar een activiteit aan de andere kant van de stad." Maar ook langdurig werklozen kunnen deelnemen aan de Vlie gende Brigade. „Zij kunnen bij voorbeeld regelmatig ingezet worden om klussen op straat te doen. We krijgen regelmatig klachten van bewoners over klei ne onregelmatigheden op straat die de gemeente laat liggen," al dus Florusse. Om op zo groot mogelijke schaal de jeugd bezig te houden, hoopt Triniteit dat de andere buurt- platformen net zo enthousiast zijn. „De problemen beperken zich natuurlijk niet tot een buurt. Als in de Dokweg jongeren maar wat op straat hangen omdat ze niks te doen hebben, is dat in de binnenstad niet veel minder. Met een beetje samenwerking kom je dan een heel eind," aldus Flo- Door Mare Buise PALINGKRAONEN, kraonveu gels of kraonen zijn allemaal oude streeknamen voor de aal scholver. Deze namen dateren oog uit de tijd dat de aalscholver in onze contreien een allerminst zeldzame broedvogel was. Ge lukkig was men er niet mee want aalscholvers eten vis, vis die niet meer gevangen kan worden door vissers. Vandaar ook dat de aal scholver weinig genade vond in oe ogen van onze voorouders en daarom fel vervolgd werd. De nesten werden uit de bomen ge stoten en de jongen afgemaakt. Net als blauwe reigers broeden aalscholvers in bomen, bij voor keur hoge bomen met een om vangrijke kruin zoals iepen, die de grote takkennesten kunnen dragen. Het zijn gezelligheids- dieren wat betekent dat ze bij el kaar kruipen in dichte kolonies, vaak samen met reigers overi gens. pe nestbomen zijn evenwel geen lang leven beschoren. De over moedig geproduceerde klodders bijtende uitwerpselen zijn te veel van het goede zodat na een jaar of vijf nieuwe nestbomen dienen te worden opgezocht. Het ls begrijpelijk dat niet elke bo- menbezitter hiervan gediend was. Bovendien zijn aalscholvers De aalscholver heeft aantal oude streeknamen. nogal lawaaierig in hun kolo nies, wat ook niet bijdroeg tot een goede verstandhouding. Toch telde Zeeuws-Vlaanderen in het begin van deze eeuw di verse kolonies in iepenweiden bij kapitale boerderijen zoals die toen voorkwamen in de omge ving van Axel en Zaamslag. Ge durende de Eerste Wereldoorlog was het hout schaars, bracht dus veel geld op en de bomen werden overal grotendeels geveld. De ie penziekte ruimde de rest op. Met de 'olmenbomen' verdwenen ook de aalscholvers. Elders in den lande verging het de aalschol vers eveneens slecht, daar ze op FOTO CAMILE SCHELSTRAETE grote schaal werden vervolgd. Omstreeks 1970 bereikte de stand van de aalscholver een dieptepunt en ze werden nog maar hoogst zelden in de streek gezien. Daarna ging het weer be ter. Mentaliteit en inzichten wa ren veranderd, waardoor de soort opnieuw een kans kreeg. In 1974 werden voor het eerst sinds vele jaren kalkstrepen gezien op de lichtopstanden rondom Saef- tinghe. Omstreeks 1980 was de aalschol ver alweer een talrijke gast op de Westerschelde geworden, veelal jagend op jonge vis die door zuurstofgebrek naar het opper vlak werd gedwongen. Het was niets bijzonders meer om een tiental vogels bijeen op een strekdam of lichtbaken met ge spreide vleugels hun verenkleed te zien drogen. Aalscholvers mogen dan wel goede zwemmers en duikers zijn, in tegenstelling tot bijvoorbeeld eenden is hun verenpakje water- doorlatend en kunnen ze na zo'n zwem- of duikpartij niet meer vliegen. Landinwaarts kwamen de aal scholvers aanvankelijk weinig, maar ook dat veranderde. Sinds kort is die aanwezigheid landin waarts zelfs opvallend. Aal scholvers kunnen niet alleen worden aangetroffen op de grote kreken, maar zoeken ook allerlei kleine wateren op tot in het zandgebied zoals Het Grote Gat bij Koewacht of de Berriekreek bij Hulst. De bebouwde kom wordt even eens niet geschuwd, getuige di verse waarnemingen van afgelo pen zomer van een vogel op de binnen- en buitenvest van Hulst. Op 4 augustus vertoefde zelfs zo'n zwartrok op de stadsvijver aan de Poorterslaan te Hulst meldde E. Taelman. Bovendien is het in september en oktober mogelijk om met enig geluk gro te groepen aalscholvers, die soms wel meer dan honderd vo gels tellen, zien overvliegen in zuidelijke richtingen, op weg naar hun overwinteringsgebie- den. De mens. zou de mens niet zijn als ook bij deze huidige opmars van de aalscholvers geen beden kingen worden geplaatst. Nu al gaan in sportvisserskringen stemmen op om de aalscholvers opnieuw te beperken. Aalschol vers zijn immers professionele vissers, terwijl zij maar amateur zijn. Oneerlijke concurrentie! LICHTFEEST - De leerlingen van de Vrije School in Terneu zen vieren maandag Maria lichtmis. Dit feest werd oor spronkelijk gevierd ter herin nering aan het reinigingsoffer dat Maria in de tempel op droeg, veertig dagen na de ge boorte van Jezus. Het is tevens het laatste lichtfeest na Sint Maarten en Kerstmis. De leer lingen gaan om 09.00 uur naar de Otheense Kreek om daar kaarsjes op houten plankjes te water te laten. Daarna eten ze pannenkoeken. MUSICALS De leerlingen van basisschool de Geule in Terneuzen voeren op woensdag 5 februari twee musicals op in het Zuidlandtheater. Groep een tot en met vier spelen 'De Letterboerderij' en groep vijf tot en met acht de musical 'Bingo'. AFSLUITING - In de Terneu zense wijk Oude Vaart worden eind februari geleidehekken geplaatst op het voetpad bij de vijver. De hekken moeten fiet sers en bromfietsers weerhou den gebruik te maken van het wandelpad. Vooral bewoners klagen dat zij last hebben van bromfietsers die van het pad gebruik maken. Radarcontrole Schoondijke - Bij een radar controle op de Lange Heeren straat in Schoondijke zijn 97 van de 902 automobilisten be keurd. Een overtreder reed 93 kilometer per uur terwijl maar 50 kilometer is toegestaan. Cocaïne Terneuzen - Een twintigjarige man uit Lille is in de nacht van donderdag op vrijdag op de Scheldeboulevard gesnapt met een kleine hoeveelheid cocaïne op zak. Dat kwam hem op een boete van 250 gulden te staan. Omdat hij bovendien geen identiteitsbe wijs bij zich had, kwam daar nog eens 110 gulden bovenop. Auto in beslag Philippine - Een 23-jarige in woner van Philippine is afgelo pen donderdagavond betrapt op rijden zonder rijbewijs. Het was niet de eerste keer dat hij daarvoor werd aangehouden en daarom nam de politie nu zijn auto in beslag. Doorijder Terneuzen - De auto van een 42-jarige Terneuzense is in de nacht van donderdag op vrij dag aangereden door een onbe kende autobestuurder. Haar auto die op de Azaleastraat ge parkeerd stond, liep forse scha de op. Van onze verslaggever IJzendijke - Burgemeester J. Kruize steunt het initiatief van het Comité Monument IJzendijke een gedenkteken op te rich ten ter herinnering aan 37 gesneuvelde Engelse en Canadese militairen. „Een goede zaak," zegt hij. De soldaten kwamen om toen op 20 oktober 1944 op de boerderij van de familie De Dobbelaere- Govaert aan de Isabellaweg zes duizend liter nitro-glycerine de lucht inging. Daarbij vielen ook nog 57 gewonden, waaronder veel zwaargewonden. Binnenkort stelt het comité het Oostburgse gemeentebestuur of ficieel op de hoogte van zijn ini tiatief en vraagt tevens medewer king voor realisering van het mo nument. Bedoeling van het comité is op 20 oktober 1997 - 53 jaar na de ramp - het monument te. ont hullen op een stukje grond dat hiervoor door de familie De Dob- belaere beschikbaar is gesteld. Op de rails Kruize verwacht dat het college positief op de brief reageert. „Ik wil mij daar als voorzitter wel sterk voor maken," zo zei hij gis teren. Hij vindt het een goede zaak dat ook komende generaties kennis kunnen dragen van wat zich in oktober 1944 heeft afge speeld. „En die ramp leeft nog steeds voort in de herinnering in IJzendijke." Het comité heeft de zaak inmid dels op de rails gezet. Geschat wordt dat rond vijftienduizend gulden nodig is het monument te realiseren. Een monument waar op de namen van alle gesneuvel den staan vermeld. Voor de finan ciering wordt binnenkort, als de gemeente daarvoor vergunning geeft, een beroep gedaan op zowel regionaal bedrijfsleven als de be volking van IJzendijke. Voorts is het de bedoeling op de Folkloris tische dag (19 juli) met een kraam aanwezig te zijn. Voor die bevolking is het volgens oud-onderwijzer P. de Houck een erezaak het monument te verwe zenlijken. „Zevenendertig jonge kerels werden vlakbij IJzendijke uit het leven weggerukt. Ze waren naar Nederland gekomen om te strijden tegen de vijand die ons land had overweldigd. Ze hadden thuis afscheid genomen in de hoop dat ze gezond en wel zouden terugkeren, maar in het besef dat het hoogste offer van hen ge vraagd kon worden," schreef hij in een brief aan het comité. Inzamelingen Het comité is opgericht nadat de Engelse oud-strijder Martin Rea gan, tankcommandant van het es- cadron dat in 1944 de zware ver liezen leed, een oproep had ge daan zijn kameraden te geden ken. Precies vijftig jaar na die rampzalige dag bezocht hij de boerderij voor de tweede keer in zijn leven. Bij die gelegenheid rees het idee tot herdenken van zijn gevallen kameraden, een idee dat steun vond bij de familie De Dobbelaere die spontaan een stukje grond hiervoor beschik baar stelde. Reagan is inmiddels in Engeland en Canada met een geldinzameling begonnen. Het comité heeft voor de bouw van het monument inmiddels al de hulp toegezegd gekregen van de IJzendijkse gebroeders Steen- kiste, die op 20 oktober 1944 ge tuige zijn geweest van de ontplof fing. Zij zijn ook bereid mee te werken aan de geldinzameling. Van onze verslaggeefster Oostburg - Minima in de gemeente Oostburg kunnen hoogst waarschijnlijk dit jaar en ook in 1998 gebruik maken van de re geling bijzondere bijstand zonder het betalen van een drempel bedrag. Het college van B en W wil het drempelbedrag voor alle vergoe dingen afschaffen en op de PvdA- fractie na, kunnen alle raadsfrac ties instemmen met het college voorstel. De regeling bijzondere bijstand kwam gisteren aan de or de tijdens de commissie Financien en Economische zaken van de ge meente Oostburg Wethouder A. Rosendaal: „Bin nenkort wordt deze regeling in tern geëvalueerd en de intentie is om het ook dit jaar en in 1998 uit te voeren. Vorig jaar zijn er 150 aanvragen binnengekomen waar van er 130 zijn toegewezen. De aanvrager moet minstens drie jaar een inkomen ontvangen op mini mum-niveau wil hij in aanmer king komen voor bijzondere bij stand. Er waren een paar grensge vallen bij, maar die hebben we het voordeel van de twijfel gegeven." PvdA'er J. Wielakker had zo zijn twijfels over de criteria die het college hanteert voor de minima. Hij vroeg zich onder meer af of mensen die zo geïsoleerd zijn en alleen nog maar gebruik maken van hun telefoon om zo sociale contacten te onderhouden, de te lefoonkosten vergoed kunnen krijgen. Rosendaal antwoordde dat er ze ker mogelijkheden zijn om dit soort kosten mee te nemen binnen de regeling als blijkt dat mensen de telefoon echt niet kunnen mis sen. Voor Wielakker bleef het hui dige voorstel te onduidelijk en hij kon dan ook niet instemmen met het collegevoorstel. De verruiming van het beleid zal de gemeente Oostburg ongeveer 17.500 gulden kosten. De gemeen te verwacht door de afschaffing van het drempelbedrag 25 meer aanvragen voor bijzondere bij stand.

de Stem | 1997 | | pagina 25