Energiefusie is ongunstig voor Delta Nutsbedrijven de' DE STEM ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 C1 'Surveillanten overal inzetbaar' Animo is groot voor 'Duurzaam Bouwen' Axel maakt weinig kans op beeld Kan Jarige Charly paraat voor optocht Beatrix YVM in problemen door faillissement, van onderaannemer Start reconstructie weg door Zandstraat "Man ten onrechte gepakt voor verkrachten vrouw' Klokkenshow van maar dan 400 Klokken Advocaat dient schadeclaim in: e aanloop naar München Programma 't Gouddoppe si politie van Axel, Terneuzen en Sas van Gent krijgt meeste profijt Politie arresteert vier snelkrakers in Middelburg Auto total loss na botsing met vrachtwagenwiel Zeeland krijgt tunneltelefoon nu is ver weg dichtbij.... Van onze verslaggever Schoondijke - De politie heeft een 50-jarige inwoner van Schoondijke volgens de Oostburgse advocaat mr. J. Burlet ten onrechte gearresteerd op verdenking van verkrachting van een veertigjarige dorpsgenote. De advocaat dient namens de man een schadeclaim in bij justitie. De vrouw werd in haar eigen wo ning verkracht in de nacht van 20 <>p 21 december. Enkele dagen la ter hield de politie de bewuste man aan. De verdenking tegen de man bleek echter onjuist, zo beweert de advocaat. Eerst oordeelde de raadkamer van de rechtbank in Middelburg al dat de bewijzen te mager waren om kern te vervolgen. Ook de uitslag van een DNA-test sprak de Schoondijkenaar volgens Burlet vrij. De persofficier van justitie in ket arrondissement Middelburg wil nog niet zover gaan te bevesti gen dat de verdachte onterecht heeft vastgezeten. „De beslissing tot sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek tegen de man is in middels genomen. De komende dagen wordt bekeken wat de ver dere consequentie daarvan is," al dus Veurink. Advocaat Burlet wacht eerst af wat de officier van justitie nu verder met de zaak gaat doen, alvorens hij de schadeclaim indient. Over de hoogte van de daarvan kon hij gisteren dan ook nog geen mededelingen doen. Van onze verslaggever Goes - Minstens zestig pro cent van de toekomstige nieuwbouw in Zeeland zal op milieuvriendelijke wijze plaatsvinden. Dat stelt de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) nu blijkt dat meer dan honderd organisaties het drie maanden oude convenant Duurzaam Bouwen hebben ondertekend. Een succes, noemt ZMF-stafme- dewerker Erik Ottens het grote aantal ondertekenaars, waaron der provincie, bouwbedrijven, projectontwikkelaars, architec ten en woningbouwverenigin gen, Als enige 'rouwrandje' noemt Ottens het feit dat slechts de helft van de Zeeuwse ge meenten het convenant hebben ondertekend. Zeeuws-Vlaande- ren scoort wat dat betreft het minst: van de zeven gemeenten hebben alleen Hulst en Axel hun paraaf onder de overeenkomst gezet. 'Opvallend goed' vindt Ottens daarentegen de onderte kening van alle Zeeuwse wo ningbouwverenigingen. Zeeland is het eerste gebied in Nederland waar een uniforme regeling voor duurzaam bouwen geldt. Het convenant Duurzaam Bouwen brengt eenheid in de re gels die gelden ten aanzien van duurzaam bouwen. Volgens de definitie in het convenant gaat het om 'het beperken van ge zondheids- en milieuschade in alle bestaansfasen van een wo ning, vanaf de winning van de grondstof, het ontwerp en de bouw tot en met de sloop van de woning'. Een belangrijk onderdeel van de overeenkomst is de materiaal keuze voor het bouwen. Geko zen is voor het al langer be staande Nationaal Pakket Duurzaam Bouwen. Dat pakket bouwmaterialen is in opdracht van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw nijverheid (NVOB) ontwikkeld en bevat uitsluitend materialen die vriendelijker zijn voor het milieu en beter kunnen worden hergebruikt. De ZMF zal, zo laat Ottens we ten, alles in het werk zetten nog meer bedrijven en gemeenten over de streep te trekken. „Het is bijvoorbeeld jammer dat de gemeente Terneuzen nog niet meedoet. Ambtelijk werd het convenant daar wel onder steund, bestuurlijk was er geen draagvlak voor. Men vreesde dat de overeenkomst een soort insti tuut zou worden. Dat is niet zo, de overeenkomst is geen doel op zich, alleen een instrument voor duurzaam bouwen." Ottens hebben inmiddels 'tevre den geluiden' van de onderte kenaars bereikt. „Vooral uit de bouwwereld zelf. Was duurzaam bouwen eerst nog maar een vaag begrip, het convenant biedt bouwers veel meer duidelijk heid." Het regionaal budgetbeheer wo ninggebonden subsidies Zeeuws-Vlaanderen wil voor dit jaar een bedrag van ruim vie- reneenhalve ton beschikbaar stellen voor duurzaam bouwen. Het algemeen bestuur neemt daar in zijn vergadering van 13 februari een beslissing over. Bo vendien wil het regionaal bud getbeheer voor particulieren de minimale grens om voor subsi die in aanmerking te komen ver lagen van duizend naar vijfhon derd gulden. Door Frank Deij Kneuzen/Middelburg - De vorming van een Grootschalig Productiebedrijf (GPB) in Ne derland voor de elektriciteits sector, waarbij distributiebe drijven nog vier jaar verplicht worden stroom in te kopen bij net Gpb, valt ongunstig uit voor Delta Nutsbedrijven. lussen Energiened, de overkoe- P.eiende vereniging van distribu tiebedrijven, en de producenten P) zijn voor de vierjarige overgangsperiode naar volledige marktwerking afspraken ge maakt over een nieuw tariefstel- Het stelsel is met ingang van dit jaar van kracht. In dit nieuwe tariefstelsel is een kostenverdeling voor de hele sec tor verweven voor een bedrag van 400 miljoen gulden per jaar om het GPB in die vrije markt een sterke startpositie te geven. De verdeling van die kosten is geba seerd op de afname door de dis tributiebedrijven in 1994 en 1995. Voor Delta betekent dit een forse tegenvaller. Het bedrijf heeft in 1998, wanneer Delta elektriciteit gaat afnemen van de warmtekrachtcentrale van Elsta bij Dow Terneuzen, 150 mega watt minder stroom nodig van het landelijk productienet. Daarmee halveert Delta de in koop uit de landelijke pool met een bedrag van 75 miljoen gul den. In de overeenkomst tussen Energiened en de SEP is echter besloten dat Delta over die ver minderde afname uit het land toch moet blijven betalen. Het gaat daarbij om een bedrag van veertig gulden per kilowatt. Dat komt voor Delta drie jaar lang neer op een bedrag van zes mil joen gulden, dat heeft een effect op de inkoopkosten van tien pro cent. Directeur P. Stoter vindt dat zijn relatief klein bedrijf onevenredig zwaar belast wordt en wil onder handelen over een betere bijdra geregeling. De kans op succes acht hij klein. „Wij hebben geen macht genoeg om die afspraak tussen Energiened en de SEP te beïnvloeden." De vorming van één Grootschalig Productiebedrijf is een gevolg van de liberalisering van de ener giesector. Het monopoliekarakter van energielevering verdwijnt en maakt plaats voor concurrentie in binnen- en buitenland. Dat geldt ook voor de distributeurs. Een individueel energiedistribu tiebedrijf, zoals Delta, krijgt op het gebied van verkoop en dienst verlening meerdere concurren ten. Dat zijn de eigen collega's - Nederland heeft S6 distributiebe drijven en versqhillende ander soortige bedrijven waaronder mogelijk, oliemaatschappijen en installatiebedrijven uit binnen- en buitenland. De eerste aanzet tot het openbre ken van de binnenlandse markt is al gegeven. Pnem en Mega Limburg, de twee energieleve ranciers die binnenkort gaan fu seren, gaan buiten hun traditio nele verzorgingsgebied stroom leveren aan drie Unilever-bedrij- ven in Vlaardingen. Die bedrij ven betrekken tot nu toe stroom van de Zuid-Hollandse maat schappij Eneco. Delta wil ook zekerheid over de waarde en het dividend van het aandelenpakket (185 miljoen gulden) in de Elektriciteits Pro ductiemaatschappij Zuid-Ne derland (EPZ), een van de vier elektriciteitsproducenten in Ne derland die opgaan in het GPB. De deelneming van Delta in EPZ leverde in 1995 een dividend op van 15,5 miljoen gulden, waar van tien miljoen gulden gegaran deerd. Omdat de distributiebedrijven straks aandeelhouder worden van het GPB moeten de aandelen worden omgezet. Stoter wil niet dat Delta daar financieel nadeel van ondervindt. In hoeverre dat afdwingbaar is weet Stoter niet. „Dat zijn we aan het bestuderen. Maar als je door wetgeving ge dwongen wordt je aandelen over te dragen kan dat volgens mij niet zonder redelijke schadever goeding." 1: EBRUARI 1997 B4 onze verslaggever - In de aanloop het WK werden dit oen zes wereldbeker- Istrijden en acht su- prestigeritten verre- Na 'München' wacht renners nog de afslui- ie SP-cross in het nse Harnes. SLAGEN WERELDBEKER ienbach (Zwi): 1 Groenend- 3. Van der Poel, 3. Runkei. eone (Ita): 1. Groenendaal, n der Poel, 3. De Vos. ig (Tsj): 1. Van der Poel, unkel, 3. Bramati. imay (Fr): 1. Groenendaal. ntoni, 3. De Clercq. sijde (Bel): 1. Van der Poel, rvecken, 3. Groenendaal. len (Ned): 1. Janssens, n der Poel, 3. Frischknecht. stand: 1. Van der Poel, 2. nendaal, 3. Janssens LAGEN SUPERPRESTIGE n (Tsj): 1. De Clercq, nssens, 3. Vervecken. re (Bel): 1. Groenendaal, nssens, 3. Vervecken. en (Ned): 1. Van der Poel, Clercq, 3. Pontoni. an (Ita): 1. Van der Poel, ntoni, 3. Groenendaal. ijse (Bel): 1. Bramati, oenendaal, 3. Van der Poel. em (Bel): 1. Pontoni, Vos, 3. De Clercq. ikon (Zwi): 1. Bramati, rischknecht, 3. Simunek. 'winnaar: Van der Poel. Van onze verslaggever nchen - Twaalf jaar na de )mf van Klaus-Peter Tha is het Olympia-park en dion van München op- uw het decor van het we- dkampioenschap veldrij- drie titelcrossen (junio- i, espoirs en elite) worden ;ewerkt op een 3500 meter tg parcours met start en fi- in het stadion. PROGRAMMA erdag 1 februari: 14.00 uur: oirs (onder 23 jaar), dag 2 februari: 11.00 uur: 'oren; 15.00 uur: elite. s over het jaar (1994) dat hij igen kansen opofferde aan n Groenendaal: „In Koksij- b ik afstopwerk gedaan voor ~d. Dat leverde me slechts den op. Het is daarom een zaak dat aan de hand van elden wordt bekeken wat de n de anderen is geweest." ~s zal niet schromen diep in 'del te tasten bij een 'gouden' je in de rug. wereldtitel is van onschat- waarde. Dat zie je wel aan 'e Knetemann. Voor het cros- eldt hetzelfde. Henk Baars is g gestopt, maar hij heeft er g altijd profijt van." ijn eigen 'site', die hij bezit foto wfa gaan. Echt, ik had alles in de n. n enige zorg in de slotfase een eventuele samenwerking ai Erik Huizebosch en Henk Benthem, toch twee ploegge- n. Maar die twee snapten er maal niets van. Henk bleef r achter mij rijden, Erik ver- wde kennelijk op zijn eind- ït. Bij de finish op de Bonke- t had ik geen enkele twijfel r, ik wist dat ik zou gaan win- Ik bleef goed schaatsen, Hul- isch begon rare bewegingen te en. Hij blokkeerde gewoon de spanning, terwijl ik mijn 'e halen bleef maken. Ik was tuigd van mijn overwinning' absoluut niet het idee dat zebosch nog naast mij z°u nen komen. Ja, en toen kwaffl Is eerste over de streep. Ik had superdag, net als Evert van them in 1986." Zeeland Van onze verslaggever Amsterdam/Axel - Het is de gemeente Axel geraden snel een brief te sturen aan de gemeente Amsterdam met het verzoek het beeld van Wim Kan en Corry Vonk aan de Zeeuws-Vlaamse gemeente af te staan. De kans dat Amsterdam de beelden ook daadwerkelijk af staat aan Axel lijkt echter vol gens woordvoerder C. van Ge- mert van de hoofdstad gering. „Vooraan in de race ligt Den Haag, dat het beeld van Kan en Vonk op de pier bij Schevenin- gen of voor het Kurhaus wil plaatsen," aldus Van Gemert. De gemeentewoordvoerder acht het raadzaam dat de ge meente Axel snel een briefje aan de Amsterdamse cultuur wethouder E. Bakker schrijft. Want, zo zegt hij, het stadsbe stuur neemt waarschijnlijk op korte termijn het besluit welke gemeente het beeld krijgt. Het beeld van Kan en Vonk moest in verband met een her inrichting van het Leidseplein in Amsterdam van hun plaats verdwijnen, legt woordvoerder Van Gemert verder uit. Dit om dat het plein een meer open ka rakter moet krijgen waardoor er geen ruimte meer is voor 'ob stakels' zoals het beeld. De gemeentewoordvoerder van Axel, C. van Meurs, deelde gis teren mee, dat de bewuste brief inderdaad snel de deur uit zal gaan. Het idee het beeld naar Axel te halen, rees afgelopen donderdagavond in de rond vraag van de gemeenteraads vergadering. jgURCHTSTRAAT 8, Cjösi Van onze verslaggever Terneuzen - De politie in Midden- Zeeuws-Vlaanderen (Axel, Terneu zen en Sas van Gent) krijgt het mees te profijt van de inzet van politiesur veillanten. Dat is onlangs afgespro ten door justitie, politie en de zeven Zeeuws-Vlaamse burgemeesters in tet districtscollege van politie. De surveillanten zijn niet vast gedeta cheerd bij de drie basiseenheden in de streek, die de veiligheid in respectieve lijk Oost-, Midden- en West-Zeeuws- Vlaanderen garanderen. Er is een ver deelsleutel gemaakt op basis van het aantal uren, meldt de chef van de Zeeuws-Vlaamse politie, commissaris F. Goudswaard. De surveillanten blijven als club bijeen met een kantoor aan de Brug. Geillstraat in Terneuzen als cen trale uitvalsbasis. De meeste uren (8400 uren, hetgeen overeenkomt met zeven full-time eenhe den) gaan naar Midden-Zeeuws-Vlaan- deren. Basiseenheden Hulst (Oost- Zeeuws-Vlaanderen) en Oostburg (West- Zeeuws-Vlaanderen) krijgen ieder 2400 uren of twee full-time eenheden). De dertien politiesurveillanten die dit jaar na hun opleiding inzetbaar zijn in Zeeuws-Vlaanderen vormen, aldus Goudswaard, een soort van uitzendbu reau op veiligheidsgebied. Door het afsluiten van zogenaamde toe- zichtarrangementen tussen politie en be stuur, kunnen gemeenten een beroep doen op de inzet van de surveillanten. Goudswaard legt aan de hand van het voorbeeld van de deze winter verreden schaatstocht Sluis-Brugge-Sluis uit, dat de surveillanten flexibel inzetbaar zijn. „Als de gemeente Sluis-Aardenburg voor de schaatstocht op één dag over tien surveillanten wil beschikken, dan is dat mogelijk. Alleen gebruiken ze daar dan wel veel uren." Volgens de Zeeuws-Vlaamse politiecom missaris wordt het gebruikte model van het 'uitzendbureau voor politiesurveil lanten' ook op andere plaatsen in het land steeds meer toegepast. Preventief zichtbaar toezicht op straat is straks een van de belangrijkste taken voor de politiesurveillant in Zeeuws- Vlaanderen. De surveillanten moeten een bijdrage leveren in de terugdringing van het aantal inbraken, diefstallen uit auto's en gevallen van zakkenrollerij, om maar enkele voorbeelden van in deze streek voorkomende criminaliteit te noe men. De inzet van de surveillanten richt zich verder met name op plaatsen waar veel mensen bijeen zijn. Dat kan zijn tijdens evenementen zoals een weekmarkt, maar ook op de vooral door Belgen drukbe zochte zondagmiddagen in de winkel straten van Hulst en Sluis. Overal in Zeeuws-Vlaanderen waren gisteravond lampionoptochten ter ere van de 59e verjaardag van koningin Beatrix. In Terneuzen verzamelden zich bij het Rivierenhuis zo'n zestig kinderen en ouders. Voorafgegaan door Showband Jong Axel ging de optocht door de wijk. Charly Beije uit Terneuzen, met feestmuts op de voorgrond, wist te vertellen dat hij de verjaardag van de koningin nooit zal vergeten. Hij had daar een speciale re den voor. Hij is namelijk ook op 31 januari jarig. Op zijn hoofd had hij een mooie muts met daarop trots het cijfer zes. Charly had voor zijn verjaardagsfeestje al zijn vriendjes en vriendinnetjes uitge nodigd om mee te lopen met de lampionoptocht. Toen er in koor gezongen werd 'Hiep hiep hoera' vond hij dat ze ook een beetje voor hem zongen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - „Ik voel me comfortabel." Dat zei directeur M. Verbrugge van het afvalverwerkende bedrijf Verstraeten en Verbrugge Milieubeheer (WM) gisteren na afloop van een ge sprek met directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrijven. WM kwam deze week in het nieuws door een grootscheepse milieucontrole waarbij honder den monsters zijn genomen door de milieu-inspectie. Omdat Delta Nutsbedrijven vorig jaar voor 65 miljoen gulden meerdere deelne mingen in Verbrugge Internatio nal nam, vroeg Stoter gisteren om een gesprek over de achtergron den van de milieucontrole. Volgens Verbrugge, die gisteren namens beide partijen het woord voerde, is Delta gerustgesteld. Een faillissement van een onder aannemer tijdens de bouw van een waterbehandelingsinstallatie heeft WM enige tijd parten ge- Van onze verslaggever Schoondijke - De auto van een 28-jarige Middelburger is gister ochtend volledig vernield nadat een dertigjarige vrachtwagen chauffeur uit Oostburg een wiel van zijn aanhangwagen verloor. Het wiel botste tegen de auto van de Middelburger, die de vracht wagencombinatie op de rijksweg 61 nabij Schoondijke tegemoet reed. speeld. „Toen verdween de kennis en zijn we als het ware zonder een goede gebruiksaanwijzing begonnen. Het gevolg was dat de afvalwa terlozingen niet volledig volde den aan de lozingsspecificaties." Op het bedrijf worden tankwa gens gespoeld en vindt verwer king van diverse soorten waterige afvalstoffen, zoals zuren, logen, slibmengsels en afvalwater met een hoge organische verontreini ging plaatst. Met vallen en opstaan, zoals Ver brugge het gisteren verwoordde, is er 2,5 jaar geleden al een en eind gekomen aan de lozingspro blemen. Het onderzoek deze week vloeide volgens Verbrugge onder meer voort uit een verzoek van Verbrugge zelf om het bedrijf te inspecteren. „We zitten in een sector die geen goed verleden heeft. Denk maar aan het Uniser- schandaal en zo zijn er wel meer schandaaltjes geweest. We heb ben gezegd toen we alles weer in orde hadden: kom maar kijken. En dat is nu gebeurd." Verbrugge ziet derhalve het on derzoek met het volste vertrou wen tegemoet. „Ik ben blij dat het gebeurd is. Ik zie het onder zoek met een gerust hart tege moet." Naar verwachting duurt het nog zeker meerdere maanden eer de resultaten van de milieu controle bekend zijn. Van onze verslaggever Zandstraat - De reconstructie van de weg door de buurtschap Zandstraat bij Philippine begint komende week. De provincie neemt meteen verkeersremmende maatregelen. Het eerst wordt de zuidkant van de rijbaan aangepakt. Aansluitend gaat het karwei aan de noordelijke rijbaan van start, waarbij ook het fietspad wordt meegenomen. Er komen twee drempels bij de grenzen van de bebouwde kom en vier wegver smallingen. Ter hoogte van de school komt een voetgangers oversteekplaats. Het werk duurt tot in het voorjaar. Tijdens de werkzaamheden blijft bestemmingsverkeer mogelijk. Al het andere verkeer wordt via borden omgeleid. De bewoners en eigenaren van bedrijven aan de Zandstraat zijn door de pro vincie geïnformeerd. Het plan is ontwikkeld nadat be woners van Zandstraat jaren aan de bel trokken omdat veel auto mobilisten de maximum snelheid in het buurtschap (vijftig kilo meterper uur) aan hun laars lap ten. De weg is tamelijk breed en dat nodigt uit tot hard rijden. Vorig jaar kwam er een nieuw probleem bij waardoor de veilig heid nog verder verslechterde. Sinds het gereedkomen van de rotonde bij Sluiskil namelijk, ge bruikten steeds meer vrachtwa genchauffeurs de weg door Zandstraat als sluiproute. Daar om schreven de buurtschapbe woners opnieuw een brief aan provinciale waterstaat met het verzoek snel actie te onderne men. De wegaanpassing kost acht ton. De gemeente Sas draagt ander halve ton bij, de rest is voor reke ning van de provincie. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever .Middelburg - Drie jongens van achttien, negentien en twintig jaar oud uit Middelburg en een achttienjarige Vlissinger zijn in de nacht van donderdag op vrij dag aangehouden kort na een snelkraak in een sportwinkel aan de Lange Noordstraat. Ze vernielden de glazen voordeur geheel en namen enkele sportar tikelen mee uit de zaak. Door aanwijzingen van een getuige kon de Walcherse politie het viertal korte tijd later arresteren. Ze zijn ingesloten voor verhoor. De kleding die ze aanhadden, met een gezamenlijke waarde van 650 gulden, is in beslag genomen. met een SIEMENS S4 GSM-telefoon rssa gerrit dejonge bereikboor in heel Europa Oranjestraat S Telefoon 0115 - 562710 Van onze verslaggewver Middelburg - De tunnelfoon of de tunneltelefoon. Hoe het num mer gaat heten is nog niet be kend, maarer zal een speciaal in formatie-telefoonnummer ko men voor de toekomstige toltun- nel onder de Westerschelde. Het zescijferige gratis 0800- nummer kan door iedereen ge bruikt worden voor actuele in formatie over alles wat maar met de tunnel en de boring ervan te maken heeft. Het nummer zal ook als centraal nummer op alle folders en brochures komen te staan. De aannemer wil op 15 november beginnen met de feitelijke bouw activiteiten aan Zeeuws-Vlaam sezijde. Om dat m&gelijk te ma ken moet er voor die tijd een deel van de centrale hoogspannings kabel van Zeeuws-Vlaanderen worden verlegd.

de Stem | 1997 | | pagina 21