en. I I I - J i* Harold Schipper favoriet op 'Zeeuwse indoor' Terugkeer Thomas uit diep dal De moeilijkste dagen van Joris van Soerland MER FDM/V ruari 1997 Straks zie ik nooit meer iets, dacht ik nog' iteit die werkt sakademie DESTEM SPORT ZEELAND B3 SPORTNIEUWS KORT Dressuurconcours in manege Magrette Dressuurconcours van De Biezenruiters Terneuzen wint ruim van Aardenburg Oefenduels voetbalclubs Philippine 2 kampioen Smit bedwingt W Dow 2 Kampioenschappen BFTS X 95 ctie op een van onze n op zoek naar een: je Opeen van de rkers de 'ijke ontwikkeling, an de zorg. Daarnaast zorgverlening en draag de kwaliteit van de zorg kinderen 5 tot 23 jaar. Voor het tijdelijke zorgverlenings- ling i$ bij hen gericht op ontwikkeling. Bij de ud var» de oeken overdag school frurrt. Daarnaast wordt erking met de ouders. ij kandidaten die ervaring van zorginhoudelpe eid var» De Blauwe sen die goed en inbreng hebber» oek naar kandidaten met (HBO-V of Z-opleiding). ere zorginhoudelijke rin ervaring hebben Kandidaten met een te solliciteren. waliteiten verder te groep 45) en de overige iekenhuiswezen van informatie, dan kun je vers, waarnemend n 076-5607500. 14 februari a.s. worden derstaand adres. mmm ÜjHÉR - m. Biil dopleidingen Nederlands juridische vorming is er in en sociologie, ren van de arbeidsmarkt oi bij advocatenkantoren, ntiek aan het dagonderwijs, studie vergt zon 25 uur per erkkring hebben of anders- el gelijkwaardig diploma, of t afleggen van een toelatings- "VI 2 I RASMUS UNIVERSITEIT ROTTERDAM e van 0,C &W lijke rubriek van sblad 00, fax 076-5312310 of -578149 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 y,n onze tennismedewerker Coes/Kapelle - Harold Schip- ier uft Goes is als eerste ge- iaatst bij de Zeeuwse in- Joortenniskampioenschap- pen-Deze gaan maandag 3 fe- jpuari van start en vinden per traditie plaats in de tennis sen te Goes en Kapelle. TENNIS lennisleraar Schipper won een maand geleden het sterk bezette jdoortennistoernooi in de Goese jSl-hal na winst in de finale op plaatsgenoot Virgil Greeve. Deze jatste wordt ook in de Bl-finale 0 de 'Zeeuwse indoor' getipt als tegenstander van Harold Schipper. Dertiger Joost Thore- naar van het Middelburgse MLTC is als derde ingeschat. Thorenaar was verleden jaar ver liezend finalist tegen Mike Si mon. Titelverdedigen is er niet bij voor Mike Simon, want hij woont tegenwoordig in het Brabantse en is geen lid meer van een Zeeuwse tennisvereniging. Bij de vrouwen-B 1 hoopt de Mid delburgse Marjet Groenleer haar titel te prolongeren. Haar beoog de tegenstandster in de finale is Luciënne Sigmond van TC Sou burg. De talentvolle Marjan Gan seman uit Kapelle - zij is op de weg terug na een vervelende arm- blessure - wordt door de plaat singscommissie een halve-finale- plaats toebedacht. Dit jaar worden in Kapelle de ho gere speelsterkte-categorieën af gewerkt. Tevens zijn de meeste finales voorzien in Kapelle. De diverse finales worden gehouden op zondag 9 februari. Ze worden gespeeld om twee gewonnen sets, de overige partijen gaan op tijd volgens het 'no-add' systeem. „De 450 inschrijvingen zijn er ongeveer evenveel als vorig jaar. De bezettingsgraad van de hal is ongeveer 96 procent," aldus Hans Ganseman. Hij verzorgt samen met Sandra van Eenennaam de wedstrijdleiding in Kapelle. In Goes is de regie in handen van Teun Melissen en Chris Versteeg. De 'Zeeuwse indoor' zag een de cennium geleden het levenslicht. Teun Melissen is wedstrijdleider van het eerste uur. „Er zijn steeds meer categorieën bijgekomen tot een totaal van 37. Dit jaar doen voor het eerst ook rolstoeltennis sers mee aan de Zeeuwse kam pioenschappen. Het is een initia tief van het district Zeeland van de KNLTB, De rolstoel tennissers worden getraind door Chris Ver steeg. Zij spelen in Goes - de hal daar heeft de voorzieningen - in vier poules van drie. De winnaars van de poules gaan over naar de kruisfinales," aldus Melissen. Melissen is eveneens wedstrijd leider van het Baarends-toernooi van tennis vereniging Goes en van het Inter Schelde K4-jeugd- toernooi te Goes. „Organiseren vind ik leuk werk. Plannen is een beetje vooruitzien. Met de com puter gaat alles een stuk makke lijker. Vroeger was het meer puz zelen. Met de automatisering is het rustiger werken," aldus Teun Melissen. PLAATSINGEN MANNEN ENKELSPEL BI: 1. Harold Schipper, 2. Virgil Greeve, 3. Joost Thorenaar, 4. Den nis van 't Westeinde. B2: 1. Antoine van Bockel, 2. Walter de Maar. Cl: 1. Dennis Reijnhout, 2. Dirk Rempt. C2: 1. Sander Kats, 2. Boudewijn Ruisaard. Dl: Marc Clausing, 2. Davy de Waal. D2: 1. Floor Benjaminsen, 2. Jan van de Weele. DUBBELSPEL B: 1. Schipper/Van 't Westeinde, 2. Schouw/Jongsma. Cl: 1. Van Driel/Jongsma, 2. Ruis- aard/Verschuure. VROUWEN ENKELSPEL BI: 1. Marjet Groenleer, 2. Luciënne Sigmond, 3, Marjolein Meulenberg, 4. Marjan Ganseman. B2: 1. Jessica Bakker, 2. Anouk van Straaten. Cl: 1. Lenneke Clement, 2. Joke Ganseman. C2: 1. Corine Janse, 2. Kim Dijkstra. Dl: 1. Linda Meeuwisse, 2. Martine Simonse. D2:1. Anja van Laarhoven, 2. Jolan- da Burgs. DUBBELSPEL B: poule. C: 1. Cok/Verschuure, 2. Van Eenen- naam/Vroegop. GEMENGD DUBBELSPEL 1. Dijkstra/Marijs, 2. Van de San- de/Van de Hooft. Twee toeristen laten in Daros van schrik bijna hun ski's op straat vallen als Annamarie Thomas 25) van achter hun rug onder de lange latten duikt en hen passeert. Bovenaan de draaitrap naar het zonovergoten terras van de Jakobsberg blijven mensen wijselijk staan, omdat het gevaar te vreselijk trilt. Thomas loopt namelijk niet naar boven, maar springt van tree naar tree. Als ze tijdens het inter view enkele malen onbe daarlijk moet lachen, kij ken skiërs en snowboar- ders angstig naar boven. Bang voor de lawine die elk moment kan volgen. Thomas geniet. Vier maanden knokte ze om terug te komen, nadat ze met gezichtsveldproble men in het ziekenhuis was opgenomen. Vandaag staat ze aan de start van de WK sprint in Hamar. Een monoloog. Door Danny van den Broek „Het gebeurde op een ond. Ik zat bij Bart I thuis tv te kijken. Van het ene op I het andere moment zag ik met I heide ogen aan de zijkanten niks I meer. Ik had1 ook een vreemde I tinteling in m'n rechterarm. La- I ter ook in m'n been. Eigenlijk schrok ik nog het meest van de reactie van Bart. Die was hele maal in paniek. Hij reed me on middellijk naar het ziekenhuis." Tas toen ik daar was, besefte ik dat het misschien wel goed mis was. Ik zat in een rolstoel. Alle maal doktoren om me heen. Str aks zie ik nooit meer iets, dacht ik nog. Dezelfde avond nog heb ben ze bloed afgenomen en kwam het eerste onderzoek, 's Nachts 'ag ik aan een infuus. Die och tend had ik nog volop gefietst. Maar op dat moment realiseerde ik me hoe onbelangrijk sport ei genlijk is." «De volgende morgen al wisten ze een verdieping lager dat Anna marie Thomas in het ziekenhuis ag. Ik had een kamer voor me al leen gekregen, maar zoiets lekt natuurlijk snel uit. Bart zagen ze tenslotte ook steeds binnenko men. In het ziekenhuis was ieder een heel voorzichtig met me. Ik zag weer normaal. Ik kon ook ge woon lopen. Maar ik mocht m'n bed niet uit. En als ik ergens naar toe moest, ging ik op een bran card. Onderweg zag je mensen öjken. Hé, is dat nietDan trok het liefst de dekens over m'n gezicht." „Elke dag dacht ik: nou ®ag ik naar huis. Maar steeds aneeg ik te horen dat ze me nóg fen nachtje wilden houden. Soms ■ad ik drie onderzoeken op een ™g- Bij anderen duurt dat maan den En steeds weer bloed afne men. Op het laatst zagen mijn ar men bont en blauw." «Vooral het MRI-onderzoek vond vervelend. Je hoofd wordt vastgezet. Dan schuiven ze je in n buis. Je zit bijna met je neus egen de binnenkant. Ik moest oodstil blijven liggen. Stiekem oeide ik met mijn handen. Die aken er gelukkig uit. Drie Kwartier piepte er iets bij m'n n? ,;.E" ik lcreeg last van m'n S- Uiteindelijk ben ik met mijn oefen gaan trappelen. Zodat ze de gaten kregen dat ik het niet "eer uithield," »Ma een week mocht ik eindelijk ar huis. Op negen december - 6 a§ dat mijn vader vijftig nnuT8!^ kwam het bericht dat n„ i aats'e onderzoeken niets Pgeleverd hadden. Ik mocht «eer schaatsen, maar m'n achter- oi- ,.°P,de rest was plotseling Pgantisch. Ik had drie kilo spie- verloren en die meiden had- Annamarie Thomas: „Na Hamar stap ik defintief over op de klapschaatsen. Na de laatste rit hier wil ik ze al bij het uitrijden gaan gebruiken. Ik ben ervan overtuigd dat ik dan zo weer op het niveau van de anderen zit. FOTO LEO VOGELZANG den in Berlijn Niemann versla gen. Toen ben ik me te pletter ge schrokken. Ik vond het zo raar dat die drie meiden plotseling zo snel gingen op klapschaatsen. Het deed ook behoorlijk pijn. Ik was altijd de nummer één ge weest van Nederland. En toen werd ik door iedereen vet eraf ge reden." „Ik had me erop ingesteld dat het heel moeilijk zou worden om te rug te komen. Gewoon lekker schaatsen, hield ik mezelf voor. Dan komt de rest vanzelf. Soms ging dat goed. Dan werd ik door een junior op honderd meter ge reden, maar schaatste ik wel door. Maar soms was ik echt wanhopig. Zoals in Hamar bij de World Cup. Ik zou klapschaatsen testen. Op de vijf kilometer werd ik door Tonny op 33 seconden ge reden, 7.15 tegen 7.48. En ik reed echt vol door. Maar het scheelde gewoon een rondje." „Toen heb ik het heel moeilijk ge had. Dan kan ik heel erg moppe ren. Op Bart. Op Ab. Iedereen ging sneller op klapschaatsen, behalve ik. Ze klappen helemaal niet als jij voorbij komt, hadden ze al tegen mij gezegd. Bleken die veren verkeerd afgesteld. Zaten veel te strak. Ik kreeg gewoon kramp in m'n kuiten." Sense „Ik ben daarna weer overgestapt op m'n oude schaatsen. Vervol gens verloor ik twee titels. In As sen werd ik vijfde op het NK all round, in Groningen tweede op het NK sprint. Door die vijfde plaats in Assen miste ik het EK in Heerenveen. Dat vond ik erg. Vooral voor Sense, mijn persoon lijke sponsor. Die commercial draaide op tv. Sense voor een ge zond leven, was de slogan. Je kunt de hele wereld aan, werd er in dat spotje gezongen. Maar ik had in het ziekenhuis gelegen en me niet eens kunnen plaatsen voor de Europese kampioen schappen." „Ik vond dat zo lullig. Shit, dacht ik. Die mensen heb ben zoveel tijd en geld in je gesto ken. Puur en alleen in mij. Aegon doet dat ook. Maar dat is anders. En die heb ik al het nodige terug gegeven. Ik voelde me dan ook verplicht om tijdens het EK naar Thialf te gaan. Natuurlijk wilde ik Bart zien rijden, maar ik ben ook drie dagen lang in de VIP- tent geweest. Gewoon om met de mensen van Sense en hun relaties te praten. Dat was het minste wat ik kon doen voor ze. „Voor de start van het seizoen heeft het er heel even naar uit ge zien dat ik in een privé-ploeg van Sense zou gaan rijden. Eigenlijk was alles rond. Behalve de bege leiding. Ik wilde Ab graag mee. Maar die zit vast bij de bond. En zonder Ab durfde ik het niet goed aan. Ik had gezien hoe het met Rintje gegaan was. De kernploeg joeg niet op de buitenlanders maar alleen op hem. Daar ben ik nog niet sterk genoeg voor. Mis schien wel na de Spelen. Met Bart als mijn trainer. Wie weet." „Toen ik uiteindelijk tot aan Na gano voor de bond tekende, heb ik wel geëist dat Ab zou aanblij ven. Mensen denken wel eens dat hij meer tijd in mij steekt dan in andere meiden uit de kernploeg. Maar dat is absolute onzin. Ab coacht mij hier in Hamar bij de WK sprint. Maar als Tonny zich geplaatst had, was hij met Tonny meegegaan. Ab geeft iedereen het gevoel dat hij er voor hun is. Als je even in een dip zit, haalt hij je er weer uit. Zo geeft-ie altijd te kennen dat-ie aan je denkt. Hij is de beste trainer die je kunt heb ben. Zit je in zijn ploeg, dan hoef je alleen maar hard te rijden. De rest regelt hij." „Hard rijden deed ik gelukkig ook weer in Davos. Ik was blij met de kans die ik kreeg om me via een tweekamp alsnog te plaatsen voor het WK in Japan. Maar toch was ik niet echt bezig met die tweekamp. Ik reed in Da- vos voornamelijk voor de World Cup punten. Tenslotte komt er ook nog een WK afstanden in Warschau. Misschien zei ik het iets te vaak. Maar ik was perfect in staat om de boel te relativeren. Dat had ik in het ziekenhuis wel geleerd." „Carla was voor de tweekamp duidelijk meer gespannen dan ik. Maar dat is ze altijd al. Ik had niets te verliezen. Carla wel. Die moest vechten voor haar plek. Ik ben mentaal sterk in zulke situa ties. Daarom zul je mij ook niet naar de sportpsycholoog zien stappen die we nu bij de kern ploeg hebben. Hij staat in de par keerstand, zoals dat zo mooi heet. Als je hem nodig hebt, is-ie er voor je. Aan mij is dat niet be steed. Ik kan zo iemand niet in vertrouwen nemen als die een uur later met je concurrent gaat zit ten praten." Kroketten „Van Davos ben ik het meest te vreden over de 1500 meter. Daar kwam ik weer iets van mijn ouwe ikkie tegen. Niet dat ik ooit ge wanhoopt heb, hoor. Ik hield me altijd voor dat het volgend jaar belangrijk was. Maar de keren dat ik er finaal werd afgereden, heb ik me wel eens kloten ge voeld. Vooral toen ik niet naar het EK mocht. Dan sta je echt buiten de ploeg. Je hoort er ge woon even niet meer bij." „Nu rij ik dan nog drie titeltoer- nooien. Te beginnen met het WK sprint hier in Hamar. Dat vind ik een relaxed toernooi. Vorig jaar zat ik met Ab in Heerenveen zelfs nog kroketten te eten. Toen werd ik nog vijfde. Dat zal ik nu niet worden. Maar ik wil wel zo goed mogelijk rijden. En dan zien we wel hoe hoog we eindigen." „Na Hamar stap ik defintief over op de klapschaatsen. Na de laat ste rit hier wil ik ze al bij het uit rijden gaan gebruiken. Ik ben er van overtuigd dat ik dan zo weer op het niveau van de anderen zit." „Aan het ziekenhuis denk ik bijna niet meer. Behalve als we het erover hebben gehad, zoals vandaag. Ik sta nog wel onder controle. Vlak na het EK ben ik bijvoor beeld nog geweest. En ik slik nog steeds bloedverdunners. Mis schien was het een zware aanval van migraine, maar het kan ook een bloedpropje in de hersenen zijn geweest. Maar het houdt me niet echt meer bezig. Want het komt vaak zat voor dat Valentijn Rutgers me aanschiet en vraagt of ik m'n bloedverdun ners wel geslikt heb. Shit, denk ik dan. Ben ik ze weer een paar da gen vergeten." Axel - In manege Magrette nabij Axel wordt zondag 2 februari een kringdressuurconcours gehouden voor paarden en pony's. Er staan zo'n 65 deelnemers op de startlijsten. Begonnen wordt om 10.00 uur met de manegepony's. De laatste rubriek is omstreeks 18.00 uur. In de Z-rubriek komen van De Zwnruiters Ingrid Faes met Ivanti en Diana en Jan Noordhoek met Hurby en Edwin in de ring. In de M-klasse paarden zijn dat Luc Savat met Kairouan van De Zwinruiters, Piet Wetselaar met Big Foot en Sandra Heek met Donna, beiden van De Magrette. In de Ml-klasse paarden Ad Murre met Jamarette van De Zwinruiters, Mieke van de Bosch met Gentleman van Graeve Jan en Jan Noordhoek met Juventus van De Zwinruiters. Eede - In manege Primeur van de familie Boone aan de Biezen- straat in Eede wordt vandaag het eerste dressuurconcours gehou den voor paarden en pony's. De organisatie is in handen van de landelijke rijvereniging en ponyclub De Biezenruiters, die precies een jaar geleden is opgericht. Vanaf 09.15 uur komen zo'n dertig paarden en pony's in de ring om voor de jury hun proeven te to nen. Terneuzen - In een vriendschappelijke voetbalwedstrijd won Ter- neuzen ruim (6-1) van Aardenburg. Terneuzense Boys klopte Hontenisse met 1-3. TERNEUZEN-AARDENBURG 6-1 - Terneuzen was duidelijk de betere ploeg. Het kreeg legio scoringskansen. In de eerste helft liep de thuisploeg uit naar 3-0 door goals van Dominique Verlin de, Mare de Kunder en Barry van der Hooft, voordat Gerry Blaak man tegen scoorde. Na rust brachten Barry van der Hooft, Gerry Blaakman (eigen doelpunt) en Mike van Rossem de stand op 6-1. HONTENISSE-TERNEUZENSE BOYS 1-3 - De score had hoger kunnen uitvallen, omdat de bezoekers veruit de beste kansen kre gen. Toch was een fris spelend Hontenisse qua veldspel niet veel minder dan de bezoekers. Door treffers van Leon Goossen kwam Terneuzense Boys op 0-2. Net na de pauze scoorde Dave de Booy tegen, waarna Onno Ribbens de eindstand op 1-3 bepaalde. Terneuzen - Diverse voetbalclubs spelen dit weekeinde vriend schappelijk. De wedstrijden die op het programma staan zijn: Zaterdag 1 februari, 13.30 uur: Hoek 2-Zaamslag, 14.30 uur: Hoek-Oost- kapelle, Terneuzense Boys-Philippine, Spui-Hoek 3, Terneuzen Al-Cad- zand en Terneuzense Boys 2-Hulsterloo. Zondag 2 februari, 12.30 uur: METO-Hontenisse, Terneuzen 2-Schoon- dijke. 13.00 uur: HVV'24-Rood Wit, 14.30 uur: Biervliet-RIA, Terneuzen- STEEN, Vogelwaarde-Axel, Luctor'88-Middelburg en Clinge-Breskens. Sas van Gent - Philippine 2 is kampioen van het zaalvoetbalrayon Sas van Gent. Door afgelopen week met 2-5 van Benny Sport 2 te winnen, is de koploper nu reeds onbereikbaar geworden. Philip pine 2 staat maar liefst 16 punten voor op Benny Sport 2. Voor de kampioen kwamen dit seizoen onder leiding van coach Menno Spuesens de volgende spelers in actie: Josua Goethals, Olaf Ram- meloo, Davy Lauret, Jean-Paul Spuesens, Philip de Vriend, Eric de Jong, Mario Visser, Patrick Passemier en Michaël de Clippe- laar. Uitslagen: SVG-Marinet 5-3, De Spetters-Ranschaert 6-1, Cerestar-Out- okumpu 4-3, IZV-ADEG 0-9, Benny Sport 2-Philippine 2 2-5. Stand: Philippine 2 16-46, Benny Sport 2 16-30, ADEG 16-29, Het Loze Vissertje 16-29, Cerestar 17-27, Ranschaert 16-26, SVG 15-21, De Spet ters 17-21, Marinet 17-13, Outokumpu 16-12, IZV 15-0. Terneuzen - Doordat het laaggeklasseerde Smit in de vierde klas se van het zaalvoetbalrayon Terneuzen het hoog geklasseerde W Dow 2 bedwong (0-0), is de positie aan de kop van de ranglijst rooskleuriger geworden voor ZW De Ridder. Die ploeg won ge makkelijk met 0-7 .v3BteVW.jDow 3. Omdat nu pas duidelijk is ge worden dat ZW De Ridder het eerder gespeelde duel tegen Kota Radja niet verloor, maar met 3-5 won, ziet het er bijzonder gun stig uit «oor de leiffièf/TScSfe Radja won afgelopen week met 4-7 van Sporting'88/Maas, Witte/Boussen/De Bruin klopte W Crunchtime met 1-7 en ABN-AMRO/Adhanco was te sterk voor TES'92/De Rooy: 6-1. Stand vierde klasse: ZW De Ridder 11-28, W Dow 2 12-24, Kota Radja 11-20, ABN-AMRO/Adhanco 11-16, Witte/Boussen/De Bruin 10-15, Sporting'88/Maas 11-15, TES'92/De Rooy 11-14, VV Dow 3 12-9, Smit 11-7, W Crunchtime 10-5. Terneuzen - De Biljart Federatie Terneuzen Stad houdt in de maand februari twee kampioenschappen. Bij de biljartclub Wil helmina, in het gelijknamige lokaal, wordt het kampioenschap tweede klasse driebanden afgewerkt. De biljartvereniging Dow houdt in het Ontmoetinmgscentrum nabij sportpark Oude Vaart het kampioenschap eerste klasse driebanden. DEELNEMERS EERSTE KLASSE DRIEBANDEN Poule A: R. Wiemes, C.A. Wissel (beiden Concordia), N. Kalden ('t Bierwinkel tje), J. Zwanink (KOT), J. Breur (BW). Poule B: L. van der Hooft, A. de Kraker (beiden Concordia), A. Timmer ('t Bierwinkeltje), J. Dieleman (KOT), C.J. Wissel ('t Keldertje). TWEEDE KLASSE Poule A: J. Martin (Concordia), W. Goeman ('t Bierwinkletje), R. Mahoney ('t Keldertje), J. Klaassen (KOT), L. Breepoel (BW). Poule B: P. van de Velde (BC Wilhelmina), M. van Mil ('t Bierwinkeltje), R. Bentz ('t Keldertje),xJ. Sanderse (KOT), C. Meertens (BW). Poule C: J. Buijze (BC Wilhelmina), W. van Bree ('t Bierwinkeltje), P. van Es ('t Keldertje), M. Dekker (KOT). Poule E: A. Baart, C. van Boven (beiden 't Bierwinkeltje), A. Bakker, M. de Lijzer (beiden 't Keldertje). Joris van Soerland: „Eén stapje verder en ik was dood geweest. FOTO KEES MARTENS Van het ene op het andere mo ment kan een mensenleven in grijpend veranderen. Badmin- tonspeler Joris van Soerland (24) kan er sinds kort over meepraten. Wat begon met wat vage buikklachten, ein digde bijna fataal. De uit Nuenen afkomstige Braba- bander, die tegenwoordig in A,sterdam woont, lag enkele dagen in zeer kritieke toe stand in het ziekenhuis, keek de dood recht in de ogen, maar kwam er weer bovenop. Hij vertelt over de moeilijkste da gen in zijn leven. Door Arjen Vos Amsterdam - Joris van Soerland zit op de bank, een leeg boter hambordje links en een draagba re computer rechts van hem. Hij kan alweer wat werken, vertelt hij monter. Want het gaat goed met hem. „Elke dag voel ik me een stukje sterker. Ik heb een moeilijke periode achter de rug, daar zal ik overheen moeten zien te komen. Volgens mij heb ik nu het grootste deel verwerkt." Hij heeft naar aanleiding van zijn ziekte veel reacties gehad: kaar ten, telefoontjes, bloemstukken. „Ik heb net die kaarten nog eens zitten bekijken. Er zitten er tus sen van mensen die ik nauwelijks ken. Het heeft mij en mijn familie erg geholpen." Het ging tot eind november ei genlijk heel goed met Van Soer land. Hij keerde licht geblesseerd terug uit Atlanta, waar hij deel nam aan de Spelen, maar vanaf oktober zat er echter weer een stijgende lijn in. Ineens ging het echter mis. Goed mis. Een reconstructie. In de nacht van donderdag 28 november op vrijdag 29 november kreeg Van Soerland buikpijn, nadat hij eer der op de avond nog gewoon had gespeeld zonder ergens last van te hebben, ,,'s Nachts kreeg ik pijn en kon ik niet meer naar het toilet. Vrijdagochtend ben ik naar de dokter gegaan, die dacht dat het een buikgriepje was. Dat leek me sterk, want ik weet echt wel wat buikgriep is en dat leek niet op wat ik toen voelde. Maar goed, ik ben maar naar bed ge gaan." In de volgende nacht ging het he lemaal verkeerd. Van Soerland kon het niet meer harden van de buikpijn en meldde zich zater dagochtend in alle vroegte in het Lucas Ziekenhuis in Amsterdam, de stad waar hij sinds afgelopen zomer woont. Hij onderging en kele onderzoeken en om elf uur volgde een kijkoperatie. Vanaf dat moment is Van Soerland vier dagen buiten bewustzijn geweest. Tijdens de operatie werd gecon stateerd dat het om een geperfo reerde blinde darm ging, die ter stond verwijderd werd. Hij werd op de intensive- care-afdeling ge legd. „Ze hebben me in slaap ge houden," vertelt Van Soerland, „omdat ik de pijn niet zou kun nen verdragen." Op maandag onderging hij een tweede operatie, waarbij zijn buik werd schoongespoeld en al les werd dichtgemaakt. Na die operatie traden er ernstige com plicaties op. Hij kreeg koorts en uitslag op zijn lichaam. Zijn toe stand werd door de artsen 'heel erg kritiek' genoemd. De artsen spraken over een bacteriële in fectie in de bloedbaan en kans op longonsteking. Van Soerland werd nog steeds kunstmatig in slaap gehouden, maar nu omdat de artsen vreesden dat zijn hart de situatie niet aan zou kunnen. Woensdag werd hij wakker ge maakt en bleek het levensgevaar geweken te zijn. Van Soerland: „Toen ik wakker werd, was ik heel slap, voelde ik me ontzettend ziek. Verder weet ik er weinig van. Ik mis vijf dagen van mijn leven, was me niet be wust van wat er aan de hand was." Zes dagen later, op dins dag 10 december, mocht hij het ziekenhuis verlaten. Maar daar mee was het verhaal nog niet voorbij. Diezelfde dinsdag rond het middaguur at hij wat, waarna hij weer verschrikkelijke buik pijn kreeg. „Ik dacht: dat is een reactie, en nam een pijnstiller", aldus Van Soerland. „Maar de pijn hield aan. Om half vijf ben ik terug gegaan naar het ziekenhuis. Gelukkig bleek het niet ernstig te zijn. Mijn dunne darm was afge- kneld door littekenweefsel." Van Soerland werd vervolgens op woensdag opnieuw opgenomen en twee dagen later voor de derde keer geopereerd. Acht dagen la ter, de zaterdag voor kerst, mocht hij weer naar huis. Ruim drie we ken na het begin van alle ellende. Hoe ernstig zijn situatie was, be sefte hij pas later. Van Soerland: „Het is me nadat ik weer bij ken nis was, wel verteld, maar het drong niet tot me door. Nader hand kreeg ik de krantenberich ten onder ogen. Ik schrok echt enorm, dacht: dat kan ik niet ge weest zijn. Ik probeerde me din gen te herinneren, maar dat lukte niet. Ik kreeg helemaal niets te rug." Hij was bijna dood. Hoe ga je om met dat idee? „Een stapje verder en ik was inderdaad dood ge weest. Daar probeer ik wel over na te denken, maar het gaat niet. Ik wil er nu in principe niet veel meer bij stilstaan. In feite hebben mijn familie en vrienden het moeilijker gehad dan ik. Voor hen was het echt bidden en ho pen." Voor Van Soerland is er door zijn ziekte veel veranderd. „Ik kijk nu heel anders tegen de dingen aan. Heb ook meer con tact met mijn familie en mijn vriendin. Ik genees honderd pro cent, daar ga ik vanuit. Ik denk dat ik er sterker uitkom dan ooit, zowel lichamelijk als geestelijk. Het is gek, maar ik hoop er ook op de baan uiteindelijk mijn voordeel mee te kunnen doen. Begin maart hoopt hij weer te kunnen trainen. „Half april wil ik weer wat spelen, maar de com petitie is voor mij voorbij. Ik wil eventueel wat gaan coachen bij mijn club, BCO/Inproba. Ik ken alle spelers van Nederland, dus kan ik onze spelers genoeg vertel len. We moeten proberen kam pioen te worden, ik wil mijn er varing graag gebruiken om daar aan een steentje bij te dragen."

de Stem | 1997 | | pagina 17