LM DE STEM 'NAC moet zich niet laten afleiden door emoties' Herbert Neumann weet dat ook zijn Keulen en Aken niet op een dag gebouwd zijn Jacobs Breda Electronics Computer scanner Professionals! ;ers m/v Twee jaar geleden deed NAC een vergeefse poging Herbert Neumann binnen te halen als trainer. Na een absurd fiasco in Brussel en een onverwacht geëindigd avontuur in Turkije komt de Duitser alsnog naar Breda. Dit keer liet hij zich niet afleiden door de belangstelling van een grotere club (Borussia Mönchengladbach). 'Natuurlijk had ik toen al moeten kiezen voor NAC, maar achteraf is het altijd gemakkelijker praten.' Een gesprek met een trainer die houdt van relativeren. B1 voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie jeven die het best bij je i in de toekomst |jgt liegt er niet om: van ojecten en productivity- Ir, die coach is van een kunnen ontwikkelen tot j bedienen van semi- m eventueel repareren van len op een stevige onder- et tal van interne st (volcontinu). I technische talenten. Sterke et een glas ïstgerichte instelling. je uitstekende primaire en re arbeidsvoorwaarden. Bngen en ontplooiing i sterk gestimuleerd. SITEREN BIJ PLM er uit zichzelf wil halen, zichzelf steeds zoekt naar pgen, wie niet zoekt naar maar naar een 'carrière' I de gevraagde kwalifica- ure voldoet, met hem of I kennismaken. Positive Packaging People ontvanger van politie, brand weer, etc. nu vanaf liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 rnaast graag ervaring n? Dan kunt u direct Idiensten. Voor projecten Indhoven zijn wij namelijk j en uitvoerende taak binnen I op minimaal MBO-niveau, ]i/of AMBI-opleidingen en st heeft u minimaal twee over een goed analytisch I kers. U geeft de gebruikers U heeft goede kennis van perken, mail-systemen en i pré. j verschillende opdrachtgevers ïgen en 14 dagen na het verschijnen ebreid curriculum vitae aan rlin Ganzeboom van de Door Ad Pertijs Keulen - Ook in Keulen maakt men zich momenteel op voor het carnaval. De stad aan de Rijn gaat prat op zijn toonaangevende rol in dit aloude volksfeest. Herbert Neu mann (43) zegt een rasechte Keulenaar te zijn, maar de nieuwe trainer van NAC laat het feest het liefst aan zich voorbij gaan. „Ik heb die tijd gehad," zegt hij over de pe riode dat hij tegen wil en dank de populaire voetballer van FC Köln uithing in zijn eigen stad. Herbert Neumann woont sinds zijn ontslag bij Istanbulspor al weer drieëneenhalve maand in Keulen. Hij maakt er deel uit van de anonieme massa. De Duitser vindt dat wel prettig. Aan zijn lijf geen polonaise meer. „Het is af en toe goed afstand te nemen van de dingen waar je mee bezig bent. Ik ben naar Keulen terugge keerd om mijn positie en situatie te analyseren en veel met mijn familie bezig te zijn." Neumann heeft een vriendin en twee zoontjes, een van vier jaar en een van een jaar. Ook die hebben de laatste twee jaar veel voor de kiezen gekregen. Reden waarom het gezin nog geen verhuis plannen richting Breda heeft. „Na alle verhuizingen van de laat ste tijd weten we niet wat het beste is. Verhuizen naar Breda zou betekenen dat we weer vanaf nul moeten beginnen. Ik denk dat we eerst een tussenoplossing zoeken, voor we de knoop definitief doorhakken." Wars van opsmuk „De mensen hier herkennen me niet meer als de voetballer van FC Koln,stelt Neumann nuchter vast. Hij zegt het op een manier zoals Nederland hem bij Vitesse tussen 1992 en 1995 heeft leren kennen. Neumann wekte toen bewondering met zijn rustige, rela tiverende houding. Wars van de opsmuk en grootspraak die welig tieren in de voetbalcultuur. Toch is het beeld van de man die af stand neemt van zijn vak, niet helemaal juist. „Het centrale the ma in mijn leven is altijd voetbal geweest. Die relativerende hou ding is meer een soort zelfbescherming." Herbert Neumann groeide op in Porz, een inmiddels door Keiden geannexeerde stad. „Porz is pro-FC Köln. Wolfgang Weber kwam er ook vandaan. Ik kom uit een eenvoudig gezin. Gezien de vrij beperkte mogelijkheden was het niet zo vanzelfsprekend dat ik ging voetballen," zegt hij, terugkijkend op zijn prille jeugd. Toen hij zich eenmaal had aangemeld bij de plaatselijke voetbal club, was de jonge Herbert snel verkocht. „Ik had al heel vroeg het gevoel dat ik talent voor voetbal had. Prof worden was dan ook van begin af aan mijn ambitie. Op school was ik een goede leerling, maar het voetbal stond bij mij voorop. Helemaal toen ik op mijn zestiende door scouts naar FC Köln gehaald was. Een jongensdroom kwam toen uit. Later pas heb ik alle andere dingen in het leven geleerd of begrepen. Ook al omdat ik door het voet bal met veel mensen in contact kwam." Tien jaar lang speelde Neumann voor FC Köln. „Als voetballer was dat mijn mooiste tijd." Hij doelt met name op het niveau, want ook zonder de Dom kan hij goed leven. „Ik voel me overal snel thuis. Keulen, ik ben er geboren en opgegroeid, maar onder tussen heb ik al wel veertien jaar van mijn leven in het buitenland gewoond." Chiasso In de nadagen van zijn carrière werd hij bij het Zwitserse Chias so speler/trainer. „Ik had dat niet zo gepland. Eigenlijk was het puur toeval dat ik trainer werd. Het bestuur van Chiasso ontsloeg de coach en vroeg mij of ik het over wilde nemen. Ik was veruit de beste speler van het team en de leider van de groep. Vandaar ze ker. Aan de andere kant zal het ongetwijfeld zo geweest zijn dat anderen kwaliteiten bij mij zagen, die ik zelf nog niet in de gaten had." Na succesvolle periodes bij Chiasso en FC Zürich belandde Neu mann in 1992 bij Vitesse. „Ik heb er drie goede jaren gehad," zegt_ hij. Neumann mocht er bouwen aan een vernieuwd team. „Erlag al een goed fundament. Ik heb de zaak niet van de grond af hoe ven opbouwen. Een club maakt net als de mens cyclussen door in haar bestaan. Bij Vitesse was het tijd geworden om een generatie spelers te vervangen door jonge voetballers als Mackaay, Helder, Korsten en Van der Weerden. Ron Spelbos Neumann was naast een succesvolle verjonger bovenal een gelief de trainer. „Maar het is niet moeilijk populair te zijn als de din gen goed lopen," stelt hij. Toen na tweeëneenhalf jaar een flirt van voorzitter Aalbers met NAC-trainer Ron Spelbos in de open baarheid kwam nog voordat die had gesproken met de zittende man, koos het publiek de zijde van (in zijn ogen) slachtoffer Neu mann. Twee jaar na dato zegt Neumann dat het vertrek dat hij enkele dagen na de commotie rond de belangstelling voor Spelbos aan kondigde, weinig met die zaak te maken had. „Ik was zelf al tot de conclusie gekomen dat ik door moest. Ook zonder dat voorval zouden Vitesse en ik later hetzelfde besluit genomen hebben." De kritiek op Aalbers vindt hij dan ook niet helemaal terecht. „Hij heeft de dingen rond Spelbos toen slecht gespeeld, dat wel. Maar de mensen wisten aan de andere kant niet dat ik een maand daarvoor had gevraagd of ik naar Japan mocht vanwege een heel goede aanbieding. Aalbers liet me niet gaan. Hij vond dat je niet zomaar weg kon lopen. Daardoor is onze relatie niet verslechterd, maar misschien begreep hij uit het verzoek dat het beter was om alvast naar een alternatief om te zien." Spelbos kwam rond met Vitesse en NAC op zijn beurt wilde Neu mann. „Ik had al een aanbieding van FC Utrecht afgeslagen, op de achtergrond was er een vage belangstelling van Anderlecht," schetst Neumann het moment waarop NAC belde. „De gesprek ken met Vreijsen en Peek waren heel positief en thuisgekomen zei ik tegen mijn vriendin dat ik het gevoel had dat het goed zat. Maar snel daarna werd de belangstelling van Anderlecht heel se rieus en toen werd het moeilijk." Neumann zegt het spel dat volgde open en 'transparant' te heb ben gespeeld met NAC. „We hadden een deadline afgesproken, 'Ik weet niet wat er nu mis is met NAC'. FOTO'S THEO VAN ZWAM waar we samen op gewacht hebben." Na het verstrijken van die datum koos NAC voor Wim Rijsbergen. „Achteraf is het altijd ge makkelijk praten. Ik had voor NAC moeten kiezen. Maar op zo'n moment is het moeilijk om nee te zeggen tegen Anderlecht." De keuze voor de veelvoudige Belgische kampioen liep uit op een fiasco. Na een paar maanden al werd Neumann er ontslagen. Hij dacht er te kunnen gaan bouwen aan een fris spelend elftal. De Duitser wist dat je om dat te bereiken even een stapje terug moet doen. Hij meende dat ook de leiding van de club dat besefte. Het was een verkeerde inschatting. „Wat er precies gespeeld heeft, weet ik niet. Ik wil er ook de tijd en energie niet meer insteken om te achterhalen waarom ik zo snel al weg moest." Na Brussel volgde Istanbul. „Eind oktober 1995 nam ik Istan bulspor over van Leo Beenhakker. Na acht wedstrijden stond die ploeg met afstand laatste. Het was een 'hemelvaartscommando' om de club in de hoogste klasse te houden. Met goed voetbal luk te dat sneller dan verwacht was." De euforie was slechts van korte duur. Evenals het seizoen daar voor stond Neumann al in september weer op straat. De nieuwe manager had ideeën die niet overeenkwamen met die van Neu mann en dus moest de Duitser het veld ruimen. „Je verwacht zul ke dingen misschien eerder in Istanbul dan in Brussel, maar de feiten zijn overal hetzelfde. Het gaat altijd en overal om macht. Over mensen die vol com plexen zitten en angstvallig hun positie proberen te behouden of versterken." Herbert Neumann staat formeel nog tot 30 juni onder contract bij Istanbulspor. „Ik heb echter nog geen gulden gekregen. Toch ga ik er van uit dat het goed komt met de betaling." Terug in Keulen zegt hij zich geen zorgen te hebben gemaakt over de toekomst. „Dit soort ervaringen hoort bij het vak van voetbaltrainer. Ik was niet bang dat ik op een dood spoor terecht was gekomen. Je mag toch aannemen dat de clubs weten wat ik kan en dat die ook wei inzien dat mijn ontslag bij Anderlecht te absurd was om serieus genomen te worden." Er was dan ook geen moment van paniek in huize Neumann. „Een trainer moet wachten op de volgende club. Het past niet in de voetbalcultuur dat je jezelf aanbiedt. Bij mijn weten heb ik ook tegen niemand gezegd dat NAC me wel wat leek." Neumann haast zich echter om het beeld van de super-correcte coach enigs zins in de juiste context te plaatsen. „Wanneer ik na zeven maan den nog altijd zonder club had gezeten, was ik misschien ook wel regelmatig op de tribunes te zien geweest bij clubs waar de trai ner het moeilijk heeft. Een periode van bezinning is nuttig, maar uiteindelijk wil je toch werken." Dat werk ligt voor Neumann in de eerste plaats op het veld. „Voetbaltrainer kunnen zijn is voor mij het belangrijkste. Dat is wat ik het liefste doe, met alle consequenties vandien. Ik wil daar trainer zijn waar ik het best kan samenwerken met andere men sen. Er moet vertrouwen en respect zijn. Welke club het is, of in welke plaats die ligt, interesseert me veel minder." „Mijn ambitie is niet om een bekende Duitser te zijn. Als ik roem, aandacht of warmte krijg van de mensen met wie ik samenwerk - of dat er nu twintig of vijftig zijn - is dat voor mij voldoende. Dat zijn immers de enige personen die echt kunnen beoordelen wat ik doe." Voetbalfilosofie Bij Vitesse voelde hij die warmte. Daarom ook zei hij blij te zijn met zijn terugkeer naar Nederland. „Zoiets klinkt pathetisch of slijmerig, maar het is gewoon zo. Gezien de voetbalcultuur voel ik me in Nederland het mees.t thuis. De voetbalfilosofie daar sluit aan bij mijn denkbeelden. Er heerst een bepaalde nuchterheid en mensen begrijpen er veel van voetbal. Ze kunnen genieten van mooi voetbal." Over NAC wil Neumann het liefst nog niet praten. Voor een groot gedeelte is dat goed fatsoen tegenover de nog zittende trainer Wim Rijsbergen. „Het is voor mij moeilijk om iets over NAC te zeggen. Ik heb de ploeg al anderhalf jaar niet meer in actie gezien. De laatste keer speelden ze nog met Van Hooijdonk, Lammers en Lokhoff. Dat was een heel felle ploeg. Of dat zonder die jongens nog zo is, kan ik vanaf hier niet beoordelen." Neumann is er de man niet naar om de komende maanden op de voorgrond te treden bij NAC. „Natuurlijk praat ik mee over de aankopen, maar met de huidige spèlers ga ik pas na 1 juli praten. Daarna heb ik nog tijd genoeg om ze te leren kennen voor het be gin van de competitie." Het is geen onverschilligheid. Neumann blijft een keurige heer, maar onderhuids brandt hij van nieuwsgierigheid. Helemaal wanneer het beeld dat 'Breda' van hem heeft, ter sprake komt. „Denk niet dat het bij Vitesse alleen maar om mooi voetbal ging. Wedstrijden winnen is ook voor mij het belangrijkste. Bij Vitesse eiste het publiek echter daarnaast goed voetbal. Dat past bij de cultuur van die club. NAC heeft een andere cultuur. Ik zal me daaraan moeten aanpassen." Zijn voetbalideeën zal Neumann echter nooit verloochenen. Op portunisme is hem vreemd, eerder een doorn in het oog. „Ik streef steeds naar een constant hoog niveau. Dat is ook mijn doelstelling bij NAC. De club moet net als Roda JC en Vitesse ieder jaar weer voor de Europa-Cup-plaatsen spelen." Dat constante niveau bereik je volgens Neumann niet met korte- termijn-politiek. „Bij voetbal gaat het om visie. Het is net als het gewone leven een prestatiemaatschappij. Maar anders dan in de gewone maatschappij kun je er het succes iedere week meten. Dat gaat gepaard met extreme emoties, zowel naar boven als naar be neden." Goede structuur Een juist die emoties zijn volgens Neumann vaak een sta-in-de- weg bij clubs die hogerop willen. „Voetbal is net een bedrijf. Je hebt een goede structuur en goede mensen nodig. Die mensen moeten gezamenlijk een visie definiëren en daar ook aan vast houden. Dan komt het succes op den duur vanzelf. Uiteraard ho ren emoties bij de sport. De kunst is alleen je als club niet te veel te laten beïnvloeden door emoties van buitenaf. Je moet je niet te veel laten wegleiden van je visie en doelstelling. Dat maakt het verschil tussen goede en slechte clubs. De slechte gaan als een lift op en neer, de goede halen een constant hoog niveau." „NAC heeft de potentie om mee te draaien in de subtop en ik heb ook het gevoel dat Peek en Vreijsen bezig zijn om NAC een solide basis te geven. Wat dat betreft pas ik denk ik bij de club. Daarom ook zullen ze me gevraagd hebben. Al zal nog moeten blijken of het ook in de praktijk goed klikt tussen ons. Dat weet je pas als de eerste tegenslagen zich aandienen." Neumann dekt zich niet in. Hij relativeert slechts. Hij probeert in te schatten wat hem dadelijk te wachten staat bij de club, die bij hem in zijn Vitesse-tijd een gevoel van sfeer en enthousiasme heeft achtergelaten. Hij kent de kracht van de B-side, maar re kent erop dat ook de meest fanatieke aanhangers begrijpen dat sommige dingen tijd kosten. „Ik weet niet wat er nu mis is met NAC. Ze hebben veel tegenslag gekend en nu is ook Arnold weg. Zoiets ligt niet aan een trainer. Als ik dan hoor dat de sponsors klagen dat Rijsbergen geen biertje met ze drinkt, weet ik alleen dat ze zoiets nooit gezegd zouden hebben wanneer er op het veld steeds gewonnen was." Neumann zegt slechts te kunnen hopen dat hij straks in Breda de tijd en ruimte krijgt om zijn werk te doen. Zijn Keulen en Aken zijn ook niet op een dag gebouwd. „We zullen nog slechte wed strijden spelen, of van de mat getikt worden. Maar ook in die moeilijke momenten moet NAC vasthouden aan de uitgezette lijn en doorgaan, vooral doorgaan." S535 J7, fax (040) 265 35 40

de Stem | 1997 | | pagina 13