Forum tegen de regering van Albanië Heupwiegende officials starten campagne tegen racisme Oorlogsmisdadigers in Duitsland ontvangen uitkering Duitsland en Frankrijk, zonder elkaar kunnen ze niet nciering EU bezorgd over crisis Bulgarije listen KORT DE STEM BUITENLAND A5 COMMENTAAï Oppositie bundelt krachten As Gandhi uitgestrooid over Ganges Naam van Eefje taboe voor vader Marchal Drie Israëlische soldaten gedood in Zuid-Libanon BUITENLAND KORT JANUARI 1997 11111 VRIJDAG 31 JANUARI 1997 team van de Economische ar het declaratiegedrag van in patiënten waren voor het eving van de Wet Tarieven Ie op te starten, apige rapportage gebleken, in totaal 22 miljoen gulden ij verzekeraars ten onrechte itiekamers in rekening ge- aekendtarieven voor behan- arricht. De specialisten frau- leld 150.000 gulden. Het uit- Dlopen, want de ECD is nog n heeft geschrokken gerea- >m te spreken van een 'klein rt het gedrag van zijn colle- engt hij toch begrip op voor zijn mening verkeert zijn be- je de 'belachelijke tarieven- antatie van de voorzitter van n in de Tweede Kamer van Specialisten worden inder- onfronteerd, maar wel van- gehanteerde tarieven 'bela- le reden tot klagen. Wanneer daan voelen, dan moeten ze Ie inwoners van dit land gel en bij de verantwoordelijke aanspannen en ze kunnen al- n gebruiken om verandering jatie aan te brengen, claraties. De ministers Borst sn Economische Zaken moe- n dat ook zij zich aan de wet Isnel dient te worden aange- im is zo ingewikkeld (er zijn n) dat een waterdichte con- denverlies dat er meer plaatsen in be de 9000 die vorig jaar zijn af- Welzijn) zal hierover op kor en. Dit bleek gisteren het de- rheveling, vorig jaar, van de Vet Bijzondere Ziektekosten nstellingen afnemen met cir- ;teren bleek het verlies aan og hoger uit te vallen. PvdA- :t uit, dat het er uiteindelijk :hter daar weinig aan te kun- il bedden is een zaak voor de ar Den Haag fat komt maandag naar Den ister Van Mierlo van Buiten- t kader van het Nederlands Ook de Israëlische premier ken op bezoek. Van Mierlo i van een gesprek met zijn Is- ers hadden een anderhalf uur in het Midden-Oosten. iaar Apeldoorn linge die momenteel illegaal :en naar Apeldoorn. Zij mag en krijgt een uitkering. De Jdoorn, totdat haar asielver- stelt nadrukkelijk, dat zij de p de toezeggingen van Apel- jeldoorn de enige asielzoeker an de Rijks Opvangregeling aller zoek naar een knalrode over- lamrood op de kaken hebben, f. De ongeveer 25-jarige over- ntoor binnen. Hij zette de eni- te van de lokettiste geld. Dat en dat de lokettiste tussen de ir duizend gulden ook een zo gen over de geslaagde overval later moet het plofpakketje n de buurt vond de politie een f. Volgens de politie moet hij rankrijk versterkt nkrijk gaan de samenwerking svoeren. Staatssecretaris Ver- olmachtigd minister voor Be- andag in Den Haag hun hand- t moet regelen. Het convenant mwerking die Parijs en Den .msoverschrijdende criminali- er onder andere greep te krij- lerland. Om dat tegen te gaan is personencontroles, wat in t de Fransen hebben onderte- rrten krijgen ook grensover- merkenfraude en de smokkel aal en chemische stoffen krij- idvertentie le WD in Zutphen gaat in ad- leden werven. Volgens partij- mis met de kwaliteit van de uruitzien en het is moeilijk om 117 leden is de belangstelling liet groot." Het bestuur is niet de politiek snel carrière wil- scenario's kiezen. Reeds in lar worden de eerste concep- buiten gebracht om er ze^ J'dat de commissie niet wordt loor de schrijvers van de ver verkiezingsprogramma's. als dat niet zou lukken, dan mans in ieder geval weer een erd. Want veel verstand van mciering had hij tot voor kort heb ik ook tegen de minister >en hij mij vroeg. Maar goed, 1 vier kinderen die tegen het lanhangen. Het werd tijd, dat is in dit onderwerp ging ver- Door Elly Lammers Den Haag - Het lijkt nog het meest op een finale van het songfestival of een uitzen ding van 'kinderen voor kin deren'. Op het podium van de Haagse Ridderzaal staan een heupwiegende minister Dijk stal en Europees Commissa ris Flynn. Omringd door een groep kinde ren uit Amsterdam en zangeres Denise Jannah zingen ze luid keels de tekst mee van het lied dat in Nederland het Europees Jaar tegen het racisme kleur moet geven. 'Different colours, one rainbow' (verschillende kleuren, één regenboog) galmt het luid door de statige Ridder zaal. Het publiek klapt en deint mee. „Dit is wel het beste voorbeeld van de complete teloorgang van de Europese Unie," zegt een spelbreker in het publiek. Want het innig vertoon van saamho righeid kan de onenigheid bin nen Europa over concrete maat regelen tegen racisme voorals nog niet wegpoetsen. Het gezang kwam gisteren tij dens de openingsconferentie van het Europees jaar tegen racisme na een reeks sprekers. Premier Kok, Flynn, voorzitter van de Europese Commissie Santer, voorzitter van het Europees Par lement Gil-Robles Gil-Delgado en voormalig Portugees presi dent Soares: allen benadrukken ze het belang van bestrijding van racisme, vreemdelingenhaat en anti-semitisme. „Racisme druist in tegen alles waar Europa voor staat en dat is het waarborgen van vrede en het beschermen van fundamentele rechten van de mens," zegt Flynn. Hij oreert tegen een ge hoor vankoptelefoontjes. De vijftien landen van de Europese Unie vormen een verbond dat tolken permanent in touw houdt. Als premier Kok zijn speech be gint, zet een deel van het publiek gelijktijdig de koptelefoon af, een ander deel doet hem prompt op. Het lijkt op een soort wave. „De Europese Unie-wave," mompelt een bezoeker. Kok pleit voor meer samenwer king, 'omdat racistische activi teiten niet stoppen bij de lands grenzen'. Hij roemt de klassieke erfenis van Europa, die bestaat uit 'tolerantie, wederzijds res pect en het gelijkheidsbeginsel'. Maar uit Koks verhaal blijkt ook dat hij niet veel voelt voor stren gere wetten tegen racisme in Eu ropees verband. „De sluipende vormen zijn moei lijk in regelgeving te vangen," aldus Kok. Nederland wil zich wel hard ma ken voor een paragraaf tegen ra cisme in het straks vernieuwde verdrag van de Europese Unie. Bovendien moet er een Europees waarnemingscentrum - een ob servatorium - komen, dat racis tische tendenzen vroegtijdig kan signaleren. Na afloop van de conferentie bestrijdt minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) dat Groot-Brittannië de komst van zo'n centrum dwarsboomt. Er zouden alleen 'juridische pro blemen' met de Britten zijn bij de opstelling van het statuut. De Unie trekt bijna elf miljoen gulden uit voor het Jaar tegen Racisme, bedoeld voor acties en initiatieven op Europees, natio naal en lokaal niveau. Een aan wezige vertegenwoordiger van de Stichting Nederland bekent Kleur wil niet cynisch doen over het Europese initiatief. „Voor ons is het een mooi aangrijpings punt voor acties, maar verder is er toch een gerede kans dat dit hier alleen bij mooie woorden blijft." Door Aart Heering Tirana - Zeven verschillende Albanese oppositie-partijen, van monarchisten tot voormalige communisten, hebben gisteren de vorming bekend gemaakt van een Democratisch Forum om het verzet tegen president Sali Berisha en zijn Democratische Par tij te coördineren. Bij die gelegenheid riep Neritan Ceka, de leider van de liberale oppositie-partij Democratische Alliantie, op tot een boycot van Albanië, zolang er geen nieuwe verkiezingen worden gehouden. „De internationale gemeenschap moet geen geld meer in Albanië stoppen zolang dit land een dic tatuur blijft in het hart van Euro pa," zei Ceka. De voormalig frac tieleider van de Democraten stapte vijf jaar geleden uit de partij uit protest tegen het auto ritaire optreden van Berisha. De vorming van het Forum is een reactie op de arrestatie van circa vijfhonderd aanhangers" van de oppositie, naar aanleiding van de rellen en vernielingen van afgelo pen zondag. In heel Albanië gin gen toen tienduizenden mensen de straat op uit woede en wan hoop over de ondergang van een reeks malafide beleggingsmaat schappijen die jarenlang opereer den met instemming van Berisha en de regering van premier Aleksander Meksi, Volgens de regering waren de de monstraties het werk van politie ke onruststokers. Daarom bevin den zich onder de gearresteerden ook tien leiders van de oppositie partijen die worden beschuldigd van vandalisme en het houden van manifestaties zonder toe stemming van de overheid. Daar voor kunnen zij worden veroor deeld tot gevangenisstraffen van een tot drie jaar. Sinds gisteren is het verenigd front tegen Berisha uitgebreid met de Rechtse Democratische Partij en de organisatie van voor malige politieke gevangenen on der het communistische regime. De Democraten die vorig jaar met een fikse stembusfraude de parlementsverkiezingen wonnen, komen daarmee zowel van links als van rechts onder druk te staan. De oppositie eist sneller vervroegde verkiezingen en de vorming van een zakenkabinet om Albanië uit zijn economische crisis te helpen. Een beter alternatief heeft ze nietj omdat de verschillende par tijen onderling te verdeeld zijn en de grootste van hen, de socialis tische, een zware communisti sche erfenis met zich meedraagt. „Berisha heeft het vertrouwen van de bevolking niet meer, maar wij hebben het nóg niet," zei de socialistische woordvoerder Maqo Lakrari gisteren Hamburg (ap) - In Duitsland krijgen zo'n vijftigduizend oor logsmisdadigers of hun nabestaanden een uitkering voor oor logsslachtoffers. Dat heeft het programma Panorama van de zender NDR gisteren gemeld. Hasselt (anp) - Paul Mar chal, vader van de vermoor de An, mag de naam Eefje niet gebruiken voor zijn ver eniging An en Eefje. Dat heeft de rechter gisteren in het Belgische Hasselt beslist in kort geding. Daarmee komt hij tegemoet aan de eis van de vader van Eefje Lambrecks, die wilde dat Marchal zou afzien van het gebruik van de naam Eefje. De stoffelijke resten van An en Eefje werden vorig jaar september gevonden achter een huis van Mare Dutroux in Jumet. De meisjes waren ruim een jaar eerder in Oostende ontvoerd. Paul Marchal wil met zijn vereniging An en Eefje strijd voeren tegen het sek suele misbruik van kinderen en opkomen voor de ouders van vermiste kinderen. Jean Lambrecks, de vader van Eefje, weigert daar aan mee te werken. Lambrecks en Marchal liggen elkaar niet. Tijdens de zoektocht naar hun dochters zocht Marchal zoveel mogelijk pu bliciteit, terwijl Lambrecks de media trachtte te mijden. An en Eefje werden in Has selt ook niet samen begra- De laatste resten van de as van Mahatma Gandhi zijn gisteren, 49 jaar nadat hij werd ver moord door een Indiase vrijheidsstrijder, over de heilige rivier Ganges uitgestrooid door zijn ach terkleinzoon Tushar Gandhi. Een fanatieke Hin doe vermoordde Gandhi tijdens een gebeds dienst, vijf maanden na de Indiase onafhanke lijkheid van Groot-Brittannië, waarvoor Gandhi op vreedzame manier had gestreden. Het meren deel van de as van Gandhi werd na de crematie verdeeld tussen de Indiase deelstaten. Een res tant van de as van de nationalistische leider lag jarenlang in een bankkluis. Dat werd gisteren verstrooid in Allahabad. foto anp Beiroet (dpa/afp) - Drie Israëli sche soldaten zijn in de nacht van woensdag op donderdag om het leven gekomen door een bomaanslag in Zuid-Libanon. Een vierde Israëlische militair liep verwondingen op. Op het moment dat de auto van de pa trouillerende soldaten langs kwam, brachten guerrillastrij ders een bom tot ontploffing. De aanslag vond plaats in de vei ligheidszone die Israël sinds 1985 in handen heeft om te voor komen dat extremisten vanuit het zuiden van Libanon Israël binnenvallen. De pro-Iraanse Hezbollah-beweging heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De uitkering werd in 1950 inge steld voor mensen die 'oorlogs schade', meestal verwondingen, hadden opgelopen. Vorig jaar ging volgens Panorama bijna 13 miljard mark naar de 1,1 miljoen uitkeringsgerechtigden. Onder hen waren oorlogsmisdadigers en voormalige kampbewakers. Een van de uitkeringstrekkers zou een man zijn die als bewaker betrokken was bij de moord op joden en het opknopen van ge vangenen voor de ogen van alle geïnterneerden. De staat moet hem een uitkering geven omdat hij een rechtszaak won waarin hij aannemelijk kon maken dat hij aan het einde van de Tweede Wereldoorlog nierschade had opgelopen in een Engels krijgs gevangenenkamp. Onder de ontvangers van een slachtofferuitkering is ook de oorlogsmisdadiger Wolfgang Le- hnigk-Emden. Van de man is bekend dat hij in oktober 1943 in het Italiaanse Caiazzo vijftien vrouwen en kin deren vermoordde. Bij een po ging uit geallieerde gevangen schap te vluchten werd hij in het been geschoten. Sindsdien is hij lichamelijk gehandicapt, wat hem een maandelijkse uitkering van 708 mark oplevert, aldus Pa norama. Ignatz Bubis, de voorzitter van de Centrale Joodse Raad in Duitsland, sprak in een inter view met de NDR schande van het uitkeringenbeleid, dat de spot zou drijven met de slachtof fers van het nazi-regime. De Bulgaarse president Petar Stojanov foto anp Den Haag (anp) - De Europe se Unie heeft gisteren grote bezorgdheid geuit over de po litieke en economische crisis in Bulgarije. In een verkla ring roept zij op tot snelle hervormingen om de econo mie te herstellen. Alle politieke krachten in Bulga rije moeten proberen de huidige impasse te doorbreken en het vertrouwen van het volk in de democratische instellingen te herstellen, aldus de Unie. De Bulgaarse partijen moeten stre ven naar een stabiel en doeltref fend bestuur in overeenstem ming met de grondwet en de de mocratische procedures. De Bulgaarse oppositie eist al weken het vertrek van de rege rende ex-communisten van de Socialistische Partij (BSP) we gens de economische ineenstor ting van het land. De BSP houdt echter vast aan de macht, en stelt voor een nieuwe regering te vormen waarin zij ook experts en leden van de oppositie wil op nemen. De EU steunt de onlangs verko zen president Stojanov die een compromis voor de problemen zoekt, met name het vaststellen van een datum waarop verkie zingen moeten worden gehou den. Stojanov, zelf een leider van de oppositie, zei woensdag tegenover het Europarlement in Brussel dat vervroegde verkie zingen de enige optie zijn om de spanningen te doen luwen. Bul garije heeft een regering nodig die een einde kan maken aan de financiële instabiliteit, aldus het staatshoofd. Stojanov heeft dringend hulp gevraagd om uit de politieke en sociale crisis te komen. Gisteren had hij een ontmoeting met de Europese Commissie. Die heeft al 42 miljoen gulden noodhulp toegezegd voor 1,5 miljoen Bulgaren in zeer arme gezinnen, bejaardentehuizen en weeshuizen. boor Frans Wijnands Bonn - 'Met elkaar gaat het niet, zonder elkaar kunnen ze niet'. Dat gezegde over een problematisch huwelijk is ook van toepassing op de Duits-Franse relatie. De Franse oud-secretaris-gene- raal van de Europese Beweging, Dominique Bocquet, schreef on langs dat beide landen alle moei te doen de onderlinge spannin gen met de mantel der liefde te bedekken. Zoals dat in een goed burgerlijk milieu gewoonte is. De Duits-Franse relatie is nu eenmaal een verstandshuwelijk, waarin eigen èn gemeenschap pelijke belangen zwaarder we gen dan wederzijdse genegen heid. hiettemin hebben tussen de op eenvolgende regeringsleiders in Parijs en Bonn doorlopend man- nenvriendschappen bestaan; vooral tussen Mitterand en Kohl. Het voortdurend wederzijds res pect, dat al bestond tussen Kon rad Adenauer en Charles de Gaulle, heeft voorkomen dat grote politieke tegenstellingen tot openlijke belangenconflicten voerden ten koste van de Euro pese gedachte. Zelfs in de meest gevoelige zaken zoals de (in ternationale defensiepolitiek doen nu ook Chirac en Kohl alle moeite om vooral eensgezind heid te demonstreren. „Zonder nauwe Duits-Franse samenwerking wordt het niks met Europa," zegt Wolfgang Scha'uble, de fractievoorzitter van de christen-democratische CDU in de Bondsdag. Ook al houdt hij niet zo van de uitdruk king dat de as Parijs-Bonn zoiets is als 'de kern van de kern van het kern-Europa'. De CDU-woordvoerder buiten landse politiek, het Bondsdaglid Karl Lamers vindt dat in Duits land te weinig wordt geluisterd naar de Franse debatten over het toekomstige Europa, inclusief de supra-nationale defensiepoli tiek. Het is volgens Lamers een hardnekkig misverstand dat Duitsland in Europa de dienst wil uitmaken; als dat al zou kun nen. Maar dat geldt evenzeer voor de Fransen. Dus zijn beide grootmachten volgens Lamers op elkaar aangewezen. De regeringsdialoog tussen Bonn en Parijs loopt doorgaans wel. Maar daarnaast moet er veel meer uitwisseling en samenwer king komen op parlementair ni veau en tussen burgers onder ling. In alle facetten van de sa menleving. Schauble, die is op gegroeid in het Frans-Duitse stroomgebied van de Rijn en daar nog steeds woont, heeft al twintig jaar geleden gepleit voor tweetaligheid aan weerskanten van de rivier. Maar uitgerekend in een tijd van verdere toenade ring hebben veel Duitse scholen de verplichte lessen Frans ge schrapt. Bonn heeft duidelijk moeten wennen aan het denken, optre den en spraakgebruik van presi dent Chirac. Dat is anders dan men van Mitterand gewend was. Naarmate Chirac krachtiger taal uitsloeg en bijvoorbeeld de om streden atoomproeven doorzette, bekende Bonn zich nadrukkelij ker tot het Europa van alle lid staten, en tot de Atlantische band met Amerika. Sinds de door Frankrijk argwa nend bekeken Duitse eenwor ding zijn er momenten van grote spanningen geweest. Zo stemde Frankrijk met tegenzin in met de vroege erkenning van Slowenië en Kroatië, op aandrang van Duitsland. De Fransen vinden dat de Duitsers opnieuw te veel haast hebben, namelijk met de uitbreiding van EU en Navo richting midden- en oost-Euro pa. Daarentegen trapten de Fransen op de Duitse tenen met de recente, nauwelijks verkapte invitatie aan Bonn om zich on der de Franse atoomparaplu te scharen. Als onontkoombare prijs voor de na de oorlog teruggekregen on afhankelijkheid en het lidmaat schap van westers-Atlantische bondgenootschappen, heeft Duitsland indertijd de kernwa pens afgezworen. Dat uitgangs punt is het fundament van de Duitse (inter)nationale (defen siepolitiek gebleven, ongeacht welke regering in Bonn zetelt. Dat Chirac en Kohl nu toch over gemeenschappelijke defensie problemen en zelfs samenwer king spreken, roept in Duitsland uiteenlopende reacties op. Duitsland wordt niet automa tisch en via een achterdeur atoommacht als het bereid is met de Fransen te praten over een 'nucleaire afschrikking in de context van de Europese verde- digingspolitiek'. Wat is er voor nieuws onder de zon?, vragen sommige commentatoren zich af. Duitsland is al tientallen jaren bij atoomwapenbeleid betrok ken; als lid van de NAVO, waar in Amerikanen en Britten die kernwapens hebben ingebracht. Een atomair een-tweetje met de Fransen wordt niettemin una niem afgewezen. Daar is Bonn ook niet op uit. Maar Parijs en Bonn willen over alles met el kaar kunnen praten. Desnoods op hoge toon. Wat nog niet bete kent dat er een nieuw soort machtsstrijd tussen beide landen oplaait: mèt elkaar gaat het steeds beter. En zonder elkaar kunnen ze niet... Tweeling 92 dagen na elkaar geboren Chicago - In de buurt van Chicago heeft een 35-jarige vrouw met een tussenpoos van 92 dagen het leven geschonken aan een tweeling. Het ziekenhuis stelde vast dat het om een nieuw record gaat. De eerste zoon van Janet Pasaye, kwam al op 26 oktober ter wereld, na 25 weken zwangerschap. Hij woog op dat moment bijna twee pond. Inmiddels is hij in de couveuse gegroeid tot 1,8 kilo. Bin nenkort mag hij naar zijn ouders en broertje. Afgelopen zondag zag tweelingbroer Jacob het levenslicht. Artsen hadden zijn ge boorte uitgesteld door zijn moeders baarmoederhals dicht te stikken. Jacob weegt 2,8 kilo en is kerngezond. Jeltsin terug in het Kremlin Moskou - De Russische president Jeltsin is gisteren in het Krem lin aangekomen voor een ontmoeting met het hoofd van het grondwettelijk hof Vladimir Toemanov. Dat meldde Jeltsins persvoorlichter. Het is de derde keer dat Jeltsin in het Kremlin is sinds hij tien dagen geleden het ziekenhuis verliet na een longontsteking. Hij bespreekt met Toemanov de versterking van de rol van het grondwettelijk hof in de Russische staatsstructuur. De grondwet verleent de president vergaande bevoegdheden. Wetswijzigin gen zijn pas mogelijk na langdurige debatten in het parlement. Maffioso hield zich schuil in klooster Rome - De Italiaanse politie heeft deze week een lid van de Ca- morra, de Napolitaanse maffia, gearresteerd bij een klooster waar hij zich schuilhield. Dat maakte de politie gisteren bekend. De 58-jarige Sergio Lauro leefde al enige tijd bij de zusters van het klooster, waar hij naar eigen zeggen zorgde voor een ziek meisje. Zijn dagelijkse gang naar een bar en een postkantoor leidde tot een tip aan de politie. Lauro werd sinds 1992 gezocht. Kardinaal weg als beschermheer Unicef Armagh/Utrecht - De Ierse kardinaal Cahal Daly (79) is afgetre den als beschermheer van Unicef, het kinderfonds van de Vere nigde Naties. Als reden noemde de oud-aartsbisschop van Ar magh dat Unicef activiteiten financiert die hem onwelgevallig zijn. Vorig jaar november trok het Vaticaan de symbolische bij drage van 2000 dollar (3300 gulden) per jaar aan Unicef in. Vol gens de Heilige Stoel propageert Unicef abortus en het gebruik van voorbehoedsmiddelen. Een VN-handboek, waaraan het kinderfonds zou hebben meegewerkt, bevat voorlichting over de morning-after-pil. Bondsdag stemt in met verzoening Praag Bonn - De Duitse Bondsdag heeft gisteren met grote meerder heid ingestemd met de verklaring over de verzoening tussen Duitsland en Tsjechië. Die is vorige week ondertekend door de Duitse bondskanselier Kohl en de Tsjechische premier Klaus. Tsjechië van zijn kant betreurt dat met de verdrijving van drie miljoen Sudeten-Duitsers na de Tweede Wereldoorlog ook on schuldige mensen veel leed en onrecht is aangedaan. Bonn en Praag hebben twee jaar onderhandeld over de tekst van de ver klaring, die in beide landen omstreden blijft. Dode bij grote brand in binnenstad Bern Bern - Bij een grote brand in het oude centrum van de Zwitser se hoofdstad Bern is gisteren een man om het leven gekomen. Zeker tien middeleeuwse panden zijn verwoest. De brand brak omstreeks drie uur 's ochtends uit. De politie zet te de hele wijk eromheen af en evacueerde meer dan zeventig be woners. Ruim 250 brandweermannen uit Bern en omliggende gemeenten bestreden het vuur. Over de oorzaak van de brand, die in de loop van de middag pas onder controle was, is nog niets bekend. De schade bedraagt 26 miljoen gulden. Griekenland legaliseert verblijf illegalen Athene - Griekenland gaat het verblijf van duizenden illegale buitenlanders legaliseren. De minister van Arbeid geeft hen twee maanden de tijd een werk- en verblijfsvergunning aan te vragen. Hij schat dat in Griekenland vierhonderdduizend illega len wonen. Het kunnen er een miljoen worden in het jaar 2000. Er is een nieuwe wet van kracht die de regeling van de status van illegalen mogelijk maakt. Een immigrant kan een gratis ver- blijfs- en werkvergunning krijgen van negen maanden. Daarna komt hij in aanmerking voor een vergunning van vijf jaar. Ieder een die nu niet om het eerste document verzoekt komt niet meer in aanmerking voor geregeld verblijf in Griekenland en wordt uitgezet. Maschadov nodigt Russische premier uit Grozny - De nieuwe Tsjetsjeense president Asian Maschadov wil de Russische premier Tsjernomyrdin uitnodigen voor zijn in huldiging op 10 februari. Ook de secretaris van de Russische veiligheidsraad Ivan Rybkin en diens voorganger Aleksandr Le- bed staan op de lijst van genodigden. Dit meldt persbureau Interfax. Weer arrestaties in Kosovo Belgrado - De Joegoslavische politie heeft in de afgelopen drie dagen zeker 26 inwoners van Kosovo aangehouden. Het zijn po litieke activisten die streven naar autonomie van Kosovo. Het onafhankelijke persbureau Beta heeft dit gisteren gemeld. Onder de arrestanten zijn medewerkers van het plaatselijke Ro de Kruis. Kosovo wordt overwegend bewoond door mensen van Albanese afkomst. Het gebied staat onder Servisch bestuur. Re cent zijn veel politieke tegenstanders van de regering opgepakt. Spitaels niet weg uit Waals parlement Brussel - Guy Spitaels, voorzitter van het Waals parlement, ziet geen reden die functie neer te leggen. De Franstalige socialist wordt genoemd in een smeergeldaffaire. Het parket van Luik heeft gisteren gevraagd om opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van Spitaels. Als toenmalig voorzitter van de Parti Socialiste zou hij in 1989 op de hoogte zijn geweest van een omstreden gift van de Franse vliegtuigbouwer Dassault aan de partij. Het bedrijf stortte 30 miljoen frank op rekening van een promi nent partijlid, die beweert dat Spitaels daarvan op de hoogte was en hem had verzocht geen ruchtbaarheid te geven aan de transactie. Spitaels pleit onschuldig, maar is bereid volledig mee te werken aan het onderzoek. Spaanse serieverkrachter opgepakt Madrid - Een 31-jarige Spaanse man heeft bekend de afgelopen negen jaar in Madrid honderd meisjes en jonge vrouwen te heb ben verkracht of aangerand. Dejnamdie zijn slachtoffers ach tervolgde en met een mes bedreigde, verklaarde dat zijn gedrag was voortgekomen uit een minderwaardigheidscomplex. Dat had hij overgehouden aan de minachtende behandeling door meisjes tijdens zijn schooltijd. De man vergreep zich veelal aan de vrouwen voordat hij zijn echtgenote van het werk haalde. 'Erken zege Joegoslavische oppositie' Belgrado - De president van de Federatieve Republiek Joegosla vië, Zoran Lilic, wil erkenning van de verkiezingszeges van de oppositie in een aantal gemeenten. Hij heeft zich gisteren voor het eerst zo duidelijk uitgesproken over het conflict tussen de regerende socialisten en de oppositie in Servië, waar vorig jaar in achttien gemeenten verkiezingen waren. Eerder sprak Lilic slechts van een dialoog tussen de partijen. EP volgt verzet tegen BSE-enquête niet Brussel - Het Europees Parlement lijkt niet bereid de Belgische Europarlementariër José Happart te volgen in zijn verzet tegen de Europese Commissie. Happart had voorgesteld de Commissie naar huis te sturen, om dat dit college volgens hem verantwoordelijk is voor nalatighe den in de BSE-crisis. Happart was tot gisteren woordvoerder van de socialistische fractie in de parlementaire enquêtecommissie die de gemaakte fouten in het dossier van de gekke-koeienziekte onderzocht. Op 19 februari presenteert deze commissie haar conclusies. Uit wat al is uitgelekt, wordt de indruk gewekt dat de Europese Com missie de gevaren van de gekke-koeienziekte heeft onderschat en zelfs heeft willen doodzwijgen. De Waalse socialist Happart is van mening dat de huidige Commissie moet boeten voor de fouten die in het verleden zijn gemaakt.

de Stem | 1997 | | pagina 5