Oproep van werkgevers slaat aan Fori de r< van Politiemeldpunt voor verdwenen minderjarige asielzoekers 'Specialisten hebben geen reden tot klagen' Raad van State: Betuwelijn oké Verzekeraars niet happig op gemeenten Heup1 Oorlogsi in Duits! ontvang» Duitsla Fokker Friendship naar museum Geding over eigen bijdrage WAO Commissie-Hermans onderzoekt toekomst studiefinanciering de stem de Stem de stem Medisch specialisten BINNENLAND Nationale aanpak werkloosheid Stichting Maia presenteert zorgverklaring COMMENTAAR BINNENLAND KORT Kamer bezorgd over beddenverlies Arafat komt maandag naar Den Haag Vluchtelinge mag terug naar Apeldoorn Gezocht: knalrode overvaller Douane-afspraken met Frankrijk versterkt Raadsleden werven per advertentie Oppositie VRIJDAG 31 JANUARI 1997 A Den Haag (anp) - Er komt een lande lijk politiemeldpunt voor vermiste minderjarige asielzoekers. Staatsse cretaris van Justitie Schmitz komt daarmee tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer, die wil dat ver dwijningen van zogeheten Ama's se rieuzer worden behandeld. Tijdens een mondeling overleg erkende de bewindsvrouwe dat het kortgeleden inge stelde meldpunt bij het bureau bijzondere zaken van de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) niet voldoende op deze taak is berekend. De Politie zal, ook in Europees verband, een sterkere coödine- rende rol moeten gaan vervullen bij het signaleren en traceren van verdwenen al leenstaande minderjarige asielzoekers. Sinds november vorig jaar heeft de IND dertig meldingen van verdwenen Ama's geregistreerd. In totaal zijn er vorig jaar tussen de 1600 en 1700 Ama's ons land binnengekomen. Van hen zijn inmiddels 330 (20 procent) weer met onbekende be stemming vertrokken. Ongeveer 60 pro cent zijn jongens en 40 procent meisjes. De meeste alleenstaande kinderen komen uit Somalië. Daarnaast worden als lan den van herkomst genoemd China, Libe ria, Angola en Nigeria. De Kamer vreest dat een deel van de verdwenen Ama's tot prostitutie wordt gedwongen. Onder aanvoering van D66-woordvoer- der Dittrich wil de Kamer volgende week minister Ritzen van Onderwijs onder druk zetten met een nieuwe motie over studiefinanciering voor jongere asielzoe kers, die nog geen duidelijke verblijfssta tus hebben. Volgens D66 ligt Onderwijs nu al twee jaar dwars bij het repareren van dit 'gat' en moet daar nu maar eens een einde aan komen. Het gaat om minderjarige asielzoekers, die een vergunning tot verblijf (vtv) heb ben op humanitaire gronden, maar nog geen drie jaar in Nederland verblijven. Voor deze categorie jongeren is geen dui delijke regeling getroffen, als zij willen studeren. Dittrich wil met brede steun van de Kamer Ritzen dwingen binnen een van te voren af te spreken termijn het probleem op te lossen. Uit het overleg bleek voorts dat Schmitz het onderzoek naar de leeftijd van bin nenkomende alleenstaande asielzoekers voorlopig heeft opgeschort. Hoewel het van belang is vast te stellen of iemand ouder of jonger is dan achttien, is de me thode om de juiste leeftijd boven water te krijgen omstreden. De staatssecretaris wil nu eerst de uitspraak afwachten, eind maart, van de rechter over de rechtmatig heid van de onderzoeksmethode. Den Haag (anp) - De vakbeweging en minister Melkert (Socia le Zaken en Werkgelegenheid) hebben positief gereageerd op een oproep van de werkgeversorganisatie VNO-NCW. Voorzit ter Blankert riep vakbeweging en politiek op uit de loopgraven te komen bij de bestrijding van de werkloosheid. De FNV wijst een pact tegen werkloosheid niet af. „Wij zijn absoluut bereid daar over te pra ten," zegt voorzitter J. Stekelen burg. Het wettelijk minimum loon met daaraan gekoppeld het sociaal minimum is voor hem onaantastbaar. „Er zijn nu een maal grenzen, waar je niet door heen zakt." Het was juist de recente discus sie rond het minimumloon die voorzitter J. Blankert van VNO- NCW bracht tot zijn oproep. Blankert wil dat alle partijen om de tafel gaan zitten om te kijken wat er nodig is om de langdurige werkloosheid aan te pakken. „Wat ik mis is een samenhang. We moeten de koppen bij elkaar steken om te kijken, wat er echt werkt en wat niet." De werkgeversvoorman ergert zich eraan dat mensen elkaar verketteren over het wel of niet verlagen van het minimumloon, terwijl intussen de honderddui zenden werklozen niet aan een baan komen. Hij. wil bij de geza menlijke gesprekken niets onbe sproken laten. „Gooi de deur niet bij voorbaat dicht. Als je het probleem serieus neemt, moet je over je eigen schaduw heen dur ven te stappen." Minister Melkert laat weten dat het gemeenschappelijke in het plan van Blankert hem aan spreekt. Maar hij wil eerst meer informatie over wat de werkge versvoorman exact voor ogen staat. De bewindsman wijst er verder op dat in het najaar al met de sociale partners is afge- VERVOLG VAN VOORPAGINA Medici sturen ieder voor zich re keningen naar de zorgverzeker aars. Dat is fraudegevoelig, heeft de ECD aangetoond. Het zoge naamde verrichtingensysteem is met vierduizend verschillende ta rieven bovendien zeer ingewik keld. De ECD heeft tweeënzeventig specialisten betrapt op het indie nen van onjuiste declaraties ter waarde van 21 miljoen gulden. Huisartsen hebben voor 10 mil joen gulden 'gerommeld'. Borst bereidt een wet voor, die een einde maakt aan de huidige declaratiepraktijk. Ziekenhuizen moeten voortaan in overleg met de verzekeraars één budget vast stellen. Het is vervolgens aan de ziekenhuis-directies om het geld onder de medici te verdelen. Deze wet is al bij de Raad van State geweest voor advies en kan op korte termijn door naar de Tweede Kamer. PvdA-Kamerlid Oudkerk en zijn D66-collega Van Boxtel vinden het daarvoor hoog tijd. „Deze affaire toont aan dat we als een gek af moeten van het verrichtingensysteem," zegt Van Boxtel. Oudkerk vindt de fraude 'als het waar is, te gek voor woorden. Dit moet niet de hele beroepsgroep in een slecht daglicht stellen, maar de artsen die werkelijk frauderen moeten aangepakt worden. Niet met een zachte handschoen, maar met een harde'. WD-Kamerlid Kamp vraagt zich af of er sprake is van fraude of van fouten, uitgelokt door het inge wikkelde declaratiesysteem. „Maar als het inderdaad gaat om fraude, dan hoort dat niet. Ook niet voor artsen." Naast een nieuw declaratiesys teem, wil Oudkerk ook een toe- zichtsorgaan, dat toeziet op de rechtmatigheid van uitbetalingen. „De mensen moeten spijkerharde en waterdichte garanties krijgen dat iedere gulden in de zorg goed wordt besteed. Je moet er toch niet aan denken dat zieken- sproken, dat bij het voorjaars overleg de aanpak van de werk loosheid opnieuw op de agenda komt. Voorzitter A. Westerlaken van het CNV wil zulke gesprekken aangaan zonder voorwaarden vooraf. Daarmee wil hij niet ge zegd hebben, dat het CNV het minimumloon loslaat. „Als we weten waar we het over eens zijn, kunnen we concreet aan de slag en misschien iets licht revo lutionairs doen." Blankert stelt dat VNO-NCW geen verborgen agenda heeft. „De angst dat wij het sociaal mi nimum willen verlagen, is onte recht. Wij hebben belang bij een geordende samenleving. Daar hoort sociaal minimum bij. Hoe hoog dat moet zijn, zou de poli tiek moeten bepalen." De WD-fractie in de Tweede Kamer reageert wat terughou dend op de uitlatingen van Blan kert. „Dit is een oproep waarmee je het niet oneens künt zijn," zegt Kamerlid Van Hoof. „Maar het kabinet voert al een werkgele genheidsbeleid en er is al voor- en najaarsoverleg met de sociale partners." Een discussie „zonder taboes vooraf" (het minimum loon) is echter wat Van Hoof be treft altijd welkom. PvdA-Kamerlid Van Zijl is „zeer in" voor een discussie met de so ciale partners. Voorwaarde voor hem is, dat die „geen rituele dans over verlaging van het mi nimumloon mag worden. Want dan zijn wij niet thuis." De Fokker-Friendship 'Display' maakte in de nacht van woensdag op donderdag zijn laatste tocht je. Het toestel werd van de luchtmachtbasis Soesterberg vervoerd naar het Militair Museum in Soesterberg. Om de F-21 op het terrein van het museum te krijgen moest het over een hek worden getakeld. foto anp Den Haag (anp) - Het kabinet kan verder met de plannen voor.de Betuwelijn. Dat blijkt uit een uitspraak door de Raad van State die gisteren in Den Haag is bekendgemaakt. Slechts op een enkel onderdeel is een ander ontwerp van de betref fende planologische kernbeslis sing (PKB) nodig, zo oordeelt de raad. Het college wees bijna 170 be zwaren van bewoners, belangen groepen en lagere overheden af. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wilde nog niet reage ren, maar eerst de uitspraak goed bestuderen. De Raad van State vindt dat er een nieuw ontwerp moet komen voor de aansluiting van de Bet uwelijn bij Eist in Gelderland. Het kabinet wil de goederen spoorlijn hier aansluiten op de bestaande rails tussen Arnhem en Nijmegen, die dwars door beide steden lopen. De Raad van State heeft nu be paalt dat gebruik van het be staande spoor te veel risico's voor de inwoners van beide steden op levert. Daarom zal de raad het kabinet opdracht geven voor dit gedeelte een nieuw plan te ma ken. Een nieuwe versie is, zoals ver wacht, ook nodig voor de passa ges met de Giessen en het Pan- nerdensch Kanaal. De conclusies maken een nieuwe politieke afweging over aanleg van de lijn door de Tweede Ka mer onnodig. fondspatiënten straks eigen bij dragen moeten betalen voor medi sche handelingen die niet eens zijn uitgevoerd." Van Boxtel en CDA-Kamerlid Lansink wuiven het verweer weg van de artsen dat lage tarieven fraude zouden uitlokken. Lan sink: „De gemiddelde inkomens van specialisten zijn niet slecht. Ze hebben geen reden tot klagen. Van Boxtel: „De hoogte van tarie ven is geen argument om een greep in de kas te doen." In de rapportage van de ECD gaat het om specialisten, die bij verze keraars ten onrechte declaraties en kosten voor operatiekamers in rekening hebben gebracht. Ook declareerden zij veel te hoog door bijvoorbeeld dure weekendtarie ven te berekenen voor behande lingen door deweek. De Orde van Medisch Specialisten heeft geschrokken gereageerd op het onderzoek maar spreekt van 'een klein probleem'. „Het gaat om een kwart procent van het be drag dat specialisten op jaarbasis declareren," zegt voorziter King- ma. Hij keurt de fraude af maar kan zich voorstellen dat specialisten zich verzetten tegen de 'belache lijke tarieven'. „Specialisten heb ben te maken met een gemiddelde tarievendaling van een kwart pro cent. De nood is hoog. Er gaan zelfs specialisten failliet," aldus Kingma. De dienst maakte proces-verbaal op tegen tweeënzeventig specia listen, onder wie gynaecologen, dermatologen en plastisch chirur gen. De medici fraudeerden per persoon voor gemiddeld 150.000 gulden. Justitie heeft de zaak nu in handen. De ECD begon vorig jaar het on derzoek naar aanleiding van klachten van patiënten en aangif ten van ziekenfondsen en het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg. De ECD is nog volop bezig met een onderzoek naar de praktijken van kno-artsen, ortho- peden en longspecialisten. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Socialistische Partij daagt de Tilburgse zorgverzekeraar CZ voor de rechter. Inzet is de hoogte van de eigen bijdrage die een verzekerde met een WAO- uitkering moet betalen: 100 of 200 gulden. Volgens CZ geldt voor WAO-ge- rechtigden een eigen bijdrage van 200 gulden. Een verzekerde die om halvering van de bijdra ge had gevraagd, kreeg nul op het rekest. Een andere zorgver zekeraar, Het Groene Land, heeft in een vrijwel identiek ge val wel ingestemd met halve ring van de bijdrage. Via een rechtzaak wil de SP duidelijkheid krijgen over de spelregels voor de eigen bijdra ge. De zaak zal dienen voor de rechtbank in Roermond. Het kabinet heeft besloten dat mensen met een minimum inko men de helft van de eigen bij drage betalen. Daronder valt ie dereen met een vaste uitkering, zoals de AOW, bijstand en AAW, Mensen met een uitkerin gen waarvan de hoogte is ver bonden met het laatstverdiende salaris, zoals, de WAO, WW of Ziektewet, komen volgens de letter van de wet niet voor kor ting in aanmerking. Na invoering van de eigen bij drage op 1 januari, blijkt dat zorgverzekeraars verschillend omgaan met de spelregels. De een kijkt uitsluitend naar de hoogte van de uitkering. Ligt die op het minimum, dan geldt de halve bijdrage. De ander in terpreteert de regel strikt en geeft geen korting aan mensen met een loon-gerelateerde uit kering. Amsterdam/Voorburg (anp) - De Stichting Maia heeft gis teren in Amsterdam de Zorg verklaring gepresenteerd. Dat is een persoonlijk onder tekende verklaring, waarin iemand vastlegt hoe hij zijn laatste levensfase wil door brengen. De verklaring is „voor iedereen die op wettelijk erkende en in ternationaal gerespecteerde wij ze wil vastleggen, op welke wijze hij of zij wel of juist niet me disch verzorgd wil worden in de laatste levensfase." Het initiatief is genomen door huisarts P. Sluis en de stichting Maia. Het krijgt de steun van onder meer de Nederlandse Hospice Beweging. Het formulier bevat allerlei op ties over wel of geen reanimatie, wel of geen bloedtoediening, be ademing, maar ook over licha melijke verzorging zoals het be vochtigen van de lippen en het toestaan van een familiebijeen komst in de ziekenkamer. Volgens de stichting Maia gaat het niet om een euthanasiever klaring. Het formulier is bedoeld als een „hulpmiddel ter bewa king van het respect voor de menselijke variatie en autono- Van onze redactie economie Asten - Verzekeringsmaat schappijen huiveren steeds meer om aansprakelijkheids verzekeringen met gemeenten af te sluiten. Reden hiervoor is, dat het aantal schade claims en de hoogte hiervan de laatste drie jaar explosief stijgen. De hoogte van de premies blijft stijgen, maar is nog altijd te laag om de jaarlijkse schade-uitkerin gen te betalen. Bovendien consta teert Centraal Beheer dat rech ters steeds vaker de claimende burger in het gelijk stellen. Dat zeggen de verzekeraars Cen traal Beheer en Delta Lloyd in reactie op de uitspraak van de Bossche rechtbank over boer L. Siegers uit Heusden. Centraal Beheer beheert zestig procent van de markt voor aansprakelijk heidspolissen bij gemeenten. „Deze polissen zijn voor verze keraars niet aantrekkelijk," zegt woordvoerder R. Mol van Cen traal Beheer. „Het totale aantal schades is de laatste drie jaar ex plosief gestegen. Dat beeld is niet incidenteel, maar structureel. We proberen daar een halt aan toe te roepen door hogere premies, ho gere eigen risico's in te bouwen, maar ook door schadepreventie." Delta Lloyd trekt zich terug uit deze tak van het verzekeringswe zen en sluit geen nieuwe polissen meer af. Woordvoerder J. Eelzak van Delta Lloyd geeft als reden op een onomkeerbaar in aantal en hoogte uitdijende claims. De gemeente Asten moet de voor malige Heusdense varkens- en pluimveehouder Siegers een schadevergoeding betalen van naar schatting 600.000 a 700.000 gulden. De rechter is van oordeel dat de gemeente onrechtmatig heeft gehandeld bij het afgeven van een gewijzigde hinderwet vergunning. De gemeente was, toen in 1991 de problemen met Siegers ontston den, tot een maximumbedrag van 250.000 gulden verzekerd bij Centraal Beheer. De claim van de boer gaat de gemeente Asten daarom naar alle waarschijnlijk heid minstens 350.000 gulden kosten. VORIG JAAR begon een speciaal team van de Economische Controle Dienst een onderzoek naar het declaratiegedrag van medische specialisten. Klachten van patiënten waren voor het team dat zich bezighoudt met naleving van de Wet Tarieven Gezondheidszorg, reden de controle op te starten. Niet tevergeefs, zo is uit de voorlopige rapportage gebleken Medisch specialisten hebben voor in totaal 22 miljoen gulden gefraudeerd. Sommigen hebben bij verzekeraars ten onrechte declaraties en kosten voor operatiekamers in rekening ge. bracht. Anderen rekenden hoge weekendtarieven voor behan delingen die doordeweek waren verricht. De specialisten frau deerden per persoon voor gemiddeld 150.000 gulden. Het uit eindelijke fraudebedrag zal nog oplopen, want de ECD is noq volop bezig met het onderzoek. De Orde van Medisch Specialisten heeft geschrokken gerea geerd, maar waagt het niettemin om te spreken van een 'klein probleem'. Voorzitter Kingma keurt het gedrag van zijn colle ga's niet goed, maar anderzijds brengt hij toch begrip op voor de frauduleuze handelingen. Naar zijn mening verkeert zijn be roepsgroep in hoge nood vanwege de 'belachelijke tarieven- daling'. Het is geen wonder dat de argumentatie van de voorzitter van de Orde van Medisch Specialisten in de Tweede Kamer van links naar rechts is weggehoond. Specialisten worden inder daad met een tarievendaling geconfronteerd, maar wel van wege het feit dat de tot voor kort gehanteerde tarieven 'l chelijk hoog' waren. De specialisten hebben geen enkele reden tot klagen. Wanneer ze zich desondanks toch tekort gedaan voelen, dan moeten ze de wegen bewandelen die voor alle inwoners van dit land gel den. Ze kunnen protest aantekenen bij de verantwoordelijke ministeries, ze kunnen processen aanspannen en ze kunnen al le andere democratische middelen gebruiken om verandering in de in hun ogen ongewenste situatie aan te brengen. Wat niet kan, is frauderen met declaraties. De ministers Borst van Volksgezondheid en Wijers van Economische Zaken moe ten de specialisten duidelijk maken dat ook zij zich aan de wet dienen te houden. Een wet die pijlsnel dient te worden aange past. Het huidige declaratiesysteem is zo ingewikkeld (er zijn vierduizend verschillende tarieven) dat een waterdichte con trole niet mogelijk is. Den Haag - De Tweede Kamer vreest, dat er meer plaatsen in be jaardenoorden zullen verdwijnen dan de 9000 die vorig jaar zijn af gesproken. Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) zal hierover op kor te termijn met de provincies gaan praten. Dit bleek gisteren het de bat over de ouderenzorg. Door de overheveling, vorig jaar, van de bejaardenoorden naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) zou het aantal bedden in die instellingen afnemen met cir ca 9000. Tijdens het Kamerdebat gisteren bleek het verhes aan plaatsen in de bejaardoorden echter nog hoger uit te vallen. PvdA- Kamerlid Vliegenthart sloot zelfs niet uit, dat het er uiteindelijk 12.000 minder worden. Terpstra zei echter daar weinig aan te kun nen doen. De beperking van het aantal bedden is een zaak voor de afzonderlijke provincies. Den Haag - De Palestijnse leider Arafat komt maandag naar Den Haag. Minister-president Kok en minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken ontvangen hem in het kader van het Nederlands voorzitterschap van de Europese Unie. Ook de Israëlische premier Netanyahu komt binnen enkele weken op bezoek. Van Mierlo maakte dat gisteren bekend na afloop van een gesprek met zijn Is raëlische collega Levy. De twee ministers hadden een anderhalf uur durend onderhoud over de problemen in het Midden-Oosten. Apeldoorn - Een Ethiopische vluchtelinge die momenteel illegaal in Den Bosch verblijft, mag terugkeren naar Apeldoorn. Zij mag gebruik maken van een huurwoning en krijgt een uitkering. De Ethiopische woonde drie jaar in Apeldoorn, totdat haar asielver zoek werd afgewezen. De gemeente stelt nadrukkelijk, dat zij de enige is die aanspraak kan maken op de toezeggingen van Apel doorn. De Ethiopische vrouw is in Apeldoorn de enige asielzoeker die gedupeerd is door de afbraak van de Rijks Opvangregeling Asielzoekers (ROA). Rijswijk - De Rijswijkse politie is op zoek naar een knalrode over valler. De man zal niet alleen het schaamrood op de kaken hebben, hij zit ook nog eens onder de rode verf. De ongeveer 25-jarige over valler drong gistermiddag een postkantoor binnen. Hij zette de eni ge klant een pistool in de nek en eiste van de lokettiste geld. Dat kreeg hij. Maar hij had niet in de gaten dat de lokettiste tussen de bankbiljetten ter waarde van een paar duizend gulden ook een zo genoemd plofpakketje stopte. Opgetogen over de geslaagde overval liep de overvaller naar buiten. Even later moet het plofpakketje zijn ontploft. Op een parkeerterrein in de buurt vond de politie een paar bankbiljetten onder de rode verf. Volgens de politie moet hij door de ontploffing ook zijn gewond. Den Haag/Parijs - Nederland en Frankrijk gaan de samenwerking tussen hun douanediensten verder opvoeren. Staatssecretaris Ver meend (Financiën) en de Franse gevolmachtigd minister voor Be grotingszaken Lamassoure zetten maandag in Den Haag hun hand tekening onder een convenant dat dat moet regelen. Het convenant vloeit voort uit de intensievere samenwerking die Parijs en Den Haag nastreven in de strijd tegen grensoverschrijdende criminali teit. Frankrijk verwacht op die manier onder andere greep te krij gen op de instroom van drugs uit Nederland. Om dat tegen te gaan handhaaft Parijs aan zijn noordgrens personencontroles, wat in strijd is met het Sehengen-verdrag dat de Fransen hebben onderte kend. Behalve illegale drugstransporten krijgen ook grensover schrijdende belasting-, landbouw- en merkenfraude en de smokkel van goederen zoals radioactief materiaal en chemische stoffen krij gen meer aandacht. Zutphen - Het afdelingsbestuur van de WD in Zutphen gaat in ad vertenties potentiële gemeenteraadsleden werven. Volgens partij secretaris Ben Vermeulen is er niets mis met de kwaliteit van de huidige politici. „Maar regeren is vooruitzien en het is moeilijk om nieuw kader te werven. Onder onze 117 leden is de belangstelling om veel tijd in de politiek te steken niet groot." Het bestuur is niet bevreesd voor eendagsvliegen, die via de politiek snel carrière wil len maken. Van onze Haagse redactie Den Haag - Extra geld voor een com pleet nieuw stelsel van studiefinan ciering is er waarschijnlijk niet, waarschuwde minister Ritzen (PvdA, Onderwijs) gisteren. Kan zijn, rea geerde voorzitter Hermans van het 'College Toekomst Studiefinancie ring', maar daar laten wij ons niet door ontmoedigen. Mochten wij na ons onderzoek op creatieve ideeën komen die wèl duurder uitpakken, dan moet de politiek maar beoorde len of die een hogere prijs waard zijn. Hermans, commissaris van de koningin in Friesland, kreeg eind vorig jaar het verzoek van Ritzen om, samen met een clubje specialisten, grondig na te den ken over de vraag waar het heen moet met de studiefinanciering. Het huidige stelsel heeft sinds de invoering in 1996 constant onder vuur gelegen. De wijzi gingen volgden elkaar de afgelopen tien jaar in hoog tempo op: verlaging van de basisbeurs, introductie van de OV-jaarkaart, van een tempobeurs, ga zo maar door. Van de oorspronkelijke opzet, meer fi nanciële zelfstandigheid voor de stu dent, is weinig meer over. Is het zo- langzamerhand geen tijd voor een com pleet nieuw systeem? Of is er na tien jaar onzekerheid juist rust geboden, met hooguit nog wat kleine verande ringen? Ritzen lijkt vooralsnog op het laatste af te koersen. Maar commissievoorzitter Hermans, die zijn werkzaamheden gis teren in Den Haag officieel begon, wil alle opties nadrukkelijk openhouden. Fiscalisering van het stelsel bijvoor beeld, de mogelijkheid voor ouders om de studiekosten van hun kinderen af te trekken van de belasting. Daarnaast gaat Hermans niet alleen studeren op de kinderbijslag, maar ook op de Wet tegemoetkoming studiekosten, die de bijdragen aan middelbare scholieren regelt. Het oud-Kamerlid heeft niet de illusie dat zijn commissie met één kant-en- klare oplossing kan komen, zo maakte hij na afloop van een gesprek met Rit zen duidelijk. In plaats daarvan wil hij in oktober met een rijtje 'toekomst-sce nario's' voor de studiefinanciering ko men. In de aanloop daarnaartoe kan ie dere Nederlander zijn ideeën aan de commissie kwijt, onder andere via de speciale 'website' op internet, die is ge opend. De politiek mag naar believen uit de geleverde scenario's kiezen. Reeds in het voorjaar worden de eerste concep ten naar buiten gebracht om er zeker van te zijn, dat de commissie niet word' vergeten door de schrijvers van de ver schillende verkiezingsprogramma's. Maar zelfs als dat niet zou lukken, dat heeft Hermans in ieder geval weer een hoop geleerd. Want veel verstand van studiefinanciering had hij tot voor kor' niet. „Dat heb ik ook tegen de minister gezegd, toen hij mij vroeg. Maar goed, ik heb wel vier kinderen die tegen het studeren aanhangen. Het werd tijd, da' ik mij eens in dit onderwerp ging ver diepen." Door Elly Lammers Den Haag - Het lijkt meest op een finale songfestival of een ding van 'kinderen vi déren'. Op het podii Haagse Ridderzaal stj heupwiegende minist stal en Europees Co: ris Flynn. Omringd door een groe] ren uit Amsterdam en Denise Jannah zingen keels de tekst mee van dat in Nederland het Door Aart Heering Tirana - Zeven verscb monarchisten tot voor vorming bekend gemaa verzet tegen president 5 tij te coördineren. Bij die gelegenheid riep Ceka, de leider van de 1, oppositie-partij Democr; Alliantie, op tot een boyq Albanië, zolang er geen verkiezingen worden geb „De internationale gemeei moet geen geld meer in 4 stoppen zolang dit land ee tatuur blijft in het hart vanl pa," zei Ceka. De voormalij tieleider van de Demo stapte vijf jaar geleden partij uit protest tegen hetj ritaire optreden van Berish De vorming van het For reactie op de arrestatie var vijfhonderd aanhangers" vjj oppositie, naar aanleiding i rellen en vernielingen van pen zondag. In heel Alban gen toen tienduizenden de straat op uit woede en hoop over de ondergang v| reeks malafide beleggings schappijen die jarenlang op den met instemming van Ba en de regering van pi Aleksander Meksi. Volgens de regering waren I monstraties het werk van p£ ke onruststokers. Daarom f den zich onder de gearresth ook tien leiders van de oppii Hamburg (ap) - In Duitsl logsmisdadigers of hun n logsslachtoffers. Dat hee zender NDR gisteren gen De uitkering werd in 1950 steld voor mensen die 'oor,, schade', meestal verwondbj hadden opgelopen. Vorig !i ging volgens Panorama bija miljard mark naar de 1,1 mil uitkeringsgerechtigden. C hen waren oorlogsmisdad, en voormalige kampbewa Een van de uitkeringstrel zou een man zijn die als bew betrokken was bij de moor joden en het opknopen vai vangenen voor de ogen vanl geïnterneerden. De staat hem een uitkering geven oil "ji een rechtszaak won va hij aannemelijk kon maken] bij aan het einde van de Twl Wereldoorlog nierschade j opgelopen in een Engels kr gevangenenkamp Door Frans Wijnands Bonn - 'Met elkaar gaa! Piet, zonder elkaar kunn Piet'. Dat gezegde oven problematisch huwelijl ook van toepassing oa Duits-Franse relatie. 1 De Franse oud-secretaris-; raai van de Europese Bewt Dominique Bocquet, schret langs dat beide landen alle r te doen de onderlinge spa; gen met de mantel der lief Duits-Franse iCiau.c i eenmaal een verstandshuw w^a.^n eigen èn gemeensc Pehjke belangen zwaarder hekl ^an we^erzy^se gent Niettemin hebben tussen d eenyolgende regeringsleide anjs en Bonn doorlopend

de Stem | 1997 | | pagina 4