Parkeersector ziet nog niks in chipkaart Borsato en Polydor woedend op Sony I )e^e|Hd Drie jaar cel voor eerste verdachte Juliet-onderzoek Bill Clinton wordt middelpunt Marshall-feest Anti-wapen-protest Agenten als junk in vuilnisbak IRT pakt drugsbende en onderschept voor tien miljoen cocaïne Haagse verplegers speelden geraffineerd spel met geld en dood A2 DE STEM BINNENLAND A3 'Eerst met banken prateir Huismussen in de knel Universiteit dreigt Penthouse met kort geding Griepepidemie Zuid-N ederland JANUARI 1997 11111 VRIJDAG 31 JANUARI 1997 t-Brittannië en Ierland: In land beide dagen rustig en lig weer. In Ierland vrijdag bet westen uit kans op een Zaterdag ook in west- tland en Wales mogelijk le buien. Middagtempera- tussen 4 en 9 graden, ië en Luxemburg: Overwe- bewolkt, mistig en rustig Vrijwel overal droog, lagtemperatuur ongeveer den. d- en Midden-Frankrijk: it bewolkt en nevelig, tselijk ook mist. Zaterdag retagne kans op een bui. dagtemperatuur omstreeks aden. Langs de westkust loger. -Frankrijk: Nevelig en en daar mistig. Overdag perioden met zon. Zater- iater op de dag langs de At- ïsche Kust kans op een bui. dagtemperatuur rond 6 .en in de buurt van Lyon mgeveer 14 graden aan de van de Pyreneeën. In de :n temperatuur op 2000 er rond -3 graden, ugal: Vrijdag vooral in de •delijke helft veel bewol- en kans op een regen- of eersbui. In het zuiden en rdag overal perioden met en vrijwel overal droog. :ima langs de kust rond 16 len. nje: Perioden met zon en Dg. Middagtemperatuur va- end van 13 graden in het rden tot 18 lokaal langs de a del Sol. arische Eilanden: Perioden zon en vrijwel overal og. Temperatuur 's middags en 22 en 25 graden, lorca en Ibiza: Droog en k wat zon. Middagtempera- rond 17 graden, ië: Flinke wat zon en droog, de Po-vlakte lokaal hard- kige mist. Zaterdag in het >rdoosten meer wolken. Idagtemperatuur van onge- r 5 graden in het noorden 15 graden op Sicilië, ekenland en Kreta: Flinke mige perioden en op de este plaatsen droog. Gelei- ijk kouder. Zaterdag maxi- tussen de 6 en 12 graden, itsland: Wolkenvelden en aal kans op mist. Vooral jdag in het oosten wat lichte ;en of sneeuw. In de hogere ■gen ook zon. Middagtempe- uur dalend naar iets onder in het oosten tot plus 3 gra in het westen op zaterdag, ■itserland: In de dalen mist aewolking. Aan de zuidzijde de Alpen en in de bergen ik wat zon. Temperatuur op 10 meter circa min 4 graden, de dalen 3 graden aan de ordzijde en 8 in de zuidelijke ntons. stenrijk: In de dalen mist of wolking. Aan de zuidzijde en de bergen flink wat zon. Za- dag overal meer bewolking vooral aan de noordzijde n de Alpen kans op wat eeuw. Maxima dalend tot s onder nul. Temperatuur op 00 meter dalend naar min 10 zaterdag. HHHi TELEFOONTJE j dit spelletje bellen we een kend persoon. Zijn of haar aam is in het telefoonnummer arstopt. Een 2 in het nummer :aat voor de letter A, B of C etc. Iie bellen we? -4-6-3-5-3 8-3-7-2-8-7-4 plossingen van gisteren: ryptogram: orizontaal: 1. Baklap; 7. twist; 8. nter; 9. mazen; 10. pers; 11. kachel; 2. natron. ertikaal: 2. Asten; 3. laatje; 4. atrijs; 5. stam; 6. uitzicht; 10. plan; 1. kan. isitekaartje: O.S. Kamer uit Lent is lotenmaker'. Van onze Haagse redactie Pen Haag - Met gepaste trots kon de voorzitter van de stichting viering 50 jaar Marshall-plan het gisteren vertellen: de feestelijke her denking krijgt nog extra glans door de komst van de Amerikaanse president Clin ton. Het feest zal in ieder ge val een groot deel van diens bezoek, waarschijnlijk een dag, opslorpen. Het programma is er speciaal voor aangepast. De eigenlijke datum waarop de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall in 1947 zijn plan aankondigde, was 4 juni. De herdenking in de Ridderzaal was dus op die dag ge pland. Maar nu de stichting Clin ton kan 'krijgen' op 28 mei, is de geschiedenis snel aangepast. George C. Marshall voorzag vlak na de Tweede Wereldoorlog dat er alleen maar meer ellende in het oude Europa zou komen als er niet snel een krachtige impuls werd gegeven voor de wederopbouw. Hij riep de Europese landen op om een programma te ontwikkelen. Op die manier dwong hij ze tot sa menwerking, die achteraf een eer ste aanzet bleek te zijn tot de hui dige Europese Unie. Nederland kreeg in enkele jaren tijds 1,1 mil jard dollar, te vergelijken met 22 miljard dollar nu. De industrie, de landbouw, de Rotterdamse haven en tal van andere sectoren profi teerden ervan. Nederland is ook het land dat de Amerikanen daarvoor nu gaat be danken. Volgens voorzitter Hes- sing van de stichting, tevens WD- Kamerlid, zijn er in de andere Eu ropese landen nauwelijks initia tieven. „Dat kan nog wel komen, maar het zou mooi zijn als Neder land nu het toch het voorzitter schap van de EU bekleedt, Ameri ka namens allen kan bedanken." Er is een budget van vijf miljoen gulden voor de viering. Drie mil joen fourneert de regering, de rest moet van het bedrijfsleven en par ticulieren komen. Er zullen de ko mende maanden congressen en symposia plaatsvinden over de Marshall-hulp, er zijn tentoon stellingen, opstelwedstrijden voor de schooljeugd en de PTT geeft een speciale postzegel uit. De stichting van Hessing coördineert alle activiteiten, en laat ook als dank een delegatie uit het be drijfsleven een 'enorme bos bloe men' aanbieden in Washington. Voor die drie miljoen gulden heeft het kabinet een nationaal feestje, maar vooral een bezoek van de Amerikaanse president. Utrecht (anp) - De exploitanten van parkeeraccommodaties hebben absoluut geen haast met de ombouw of aanschaf van betaalautomaten ten behoeve van de chipknip en de chipper. De club wil eerst eens met de banken om de tafel gaan zitten om alle kostenaspecten tegen het licht te houden. „We gaan nog even afwachten. De onderhandelingen zitten nog in een heel pril stadium. De snel heid van de banken is niet de on ze", zegt woordvoerder Frans Korver. Hij is voorzitter van de commissie chipper en chipknip van de Vereniging van exploitan ten van parkeeraccommodaties Nederland VEXPAN. De banken en de leveranciers van de elektronische portemonnee zitten uiteraard likkebaardend af te wachten tot de parkeersector overgaat op de nieuwe appara tuur. Daarmee zijn 'ettelijke mil joenen' gemoeid, zo schat Korver. De kostenbesparing die de ban ken voorspiegelen, zitten er vol gens hem de eerste jaren zeker nog niet in. De Postbank komt de komende maanden met de eerste chippers voor de zogeheten kleine betalin gen. Het jongste nummer van PostbankNieuws meldt alvast dat de rekeninghouder met de nieuwe giromaatpas met chip ook terecht kan in parkeergarages. Bij nieuwe parkeergarages of wanneer oude automaten moeten worden vervangen zal dat vol gens Korver geen probleem zijn. In de overige gevallen staat de VEXPAN bepaald niet te trappe len. Korver erkent voluit dat de elek tronische portemonnee onmis kenbaar veel voordelen heeft. In Arnhem is er vorig jaar een proef mee gehouden op weg naar lan delijke invoering. Zijn persoon lijke ervaring: „De snelheid is prima, je hoeft niet meer te zoe ken naar die ene ontbrekende gulden, of naar dat tientje dat on gehavend genoeg is". De VEXPAN kan niet exact aan geven hoeveel parkeergarages ons land telt, laat staan het pre cieze aantal betaalautomaten. Maar het gaat om 'tien- en tien duizenden'. Ook de kosten van ombouwen, installeren of aan schaffen van apparatuur varië ren. In het ene geval gaat het om 9000 gulden, een andere keer loopt het op tot zo'n 23.000. De VEXPAN houdt tevens in het achterhoofd dat de apparatuur de komende jaren ongetwijfeld goedkoper zal worden. Korver hikt onder meer aan tegen het abonnementsgeld en de transactiekosten bij chipknip en chipper. Tot 1 januari 1998 zijn die nog gratis. Daarna gaat het abonnement naar vijftien gulden per maand per apparaat. Boven dien moeten de automaten het onderscheid kunnen maken tus sen de chipknip van de gezamen lijke banken en de chipper van de Postbank. Korver: „Een ander fenomeen wat ons te wachten staat is de in voering van de euro, dus we wachten nog even af". Gisterochtend in alle vroegte werd er voor de deur van het Hilton Hotel in Amsterdam ge demonstreerd tegen een confe rentie van wapenexperts. Het motto van de bijeenkomst was 'Reshaping business strategies in the European Defence Indus try'. De bijeenkomst wekte de woede van links actievoerend Nederland. De actie was een ini tiatief van Amok Noord uit Gro ningen. Volgens de demonstran ten was het Nederlands voorzit terschap van de EU voor de 'Eu ropese wapenlobby' aanleiding om in Amsterdam neer te strij ken. FOTO REUTER Amsterdam (anp) - Zelden maakt de politie drugsver slaafden aan het lachen. In Amsterdam is het gelukt met de bekendmaking dat agen ten zich vanaf deze week verkleed als junk in vuilnis bakken zullen verstoppen om gebruikers en dealers op heterdaad te betrappen. Was getekend: 'Het Repressie team, de gebundelde kracht vanaf nu overtuigend aanwe zig'. Volgens de onder de junks uitge deelde folders zou het Zeedijk team van de politie met twintig man zijn uitgebreid, dankzij sponsoring van de bedrijven Kromfutoe, Barberman en Pier- aai. Dat zijn overigens geen be drijven, maar de namen waar onder enkele politiemensen bij de overwegend Surinaamse en Antilliaanse verslaafden bekend zijn. „Doel is om iedereen na drukkelijk te melden dat we er tegenaan gaan", licht voorlich ter Wilting toe. „Niet alleen in uniform, maar ook verkleed. Je kunt ons bij wijze van spreken, overal tegenkomen." „Bij wijze van spreken? Jam mer", vindt een bekende Zee dijkzwalker. „Anders piste ik vanaf morgen in iedere vuilnis bak." sel 'paoi| 'awep jeep 'u3AoqsFlo81 Zwolle (anp) - Het Interregionaal Recherche Team (IRT) Noord- en Oost Nederland heeft een internationale drugsbende opgerold, In Nederland zijn op 22 november 1996 dertien arres taties verricht en in het buitenland nog eens vier. Tijdens het onderzoek heeft de politie voor ongeveer tien miljoen gulden aan cocaïne onderschept. Het Openbaar Ministerie in Zwolle en het IRT hebben dat gisteren bekend gemaakt. Hoofdverdachten zijn een 37-ja- rige inwoner van Ede die eerder is veroordeeld voor drugshandel, een 47-jarige Amsterdammer en een 48-jarige man uit de Kaag. In Turkije zijn twee mannen uit dat land aangehouden. De Britse en de Belgische politie hebben elk een aanhouding verricht. Het OM in Zwolle gaat ervan uit dat deze vier buitenlandse verdachten in aigen land terecht zullen staan, be bende liet in de tweede helft van vorig jaar harddrugs van Zuid-Amerika naar Europa ver schepen. Het spul werd meegege ven aan bemanningsleden of in de boten verstopt. De politie on derschepte in de havens van on der meer Amsterdam, Antwer pen, Zeebrugge en het Ierse Mo- neypoint in totaal ruim tweehon derd kilo cocaïne. De bende maakte gebruik van di verse vertrouwenspersonen die voor de ontvangst, opslag en dis tributie zorgden. Onder hen wa ren buitenlandse overheidsfunc tionarissen. Uit welke landen die komen wil het OM niet zeggen. „We zouden landen met het noe men van namen in verlegenheid brengen. Zij zijn nog bezig met onderzoeken tegen deze perso nen", zegt officier van justitie R. Klunder. Amersfoort (anp) - Marco Borsato's pla tenmaatschappij Polydor is woedend op Sony, omdat die muziekliefhebbers heeft aangemoedigd de nieuwe cd 'De Waar heid' van Borsato te kopiëren. Polydor spreekt van een stoot onder de gor del. Sony betreurt het dat 'de advertentie met een knipoog' bij de concurrentie in het ver keerde keelgat is geschoten. De suggestie in de omstreden Sony-adverten- tie voor de minidisc laat weinig te raden over: „De nieuwste van Marco voor f 14,95". Met de advertentie wilde Sony de minidisc opnieuw onder de aandacht brengen. 'De Waarheid' is met 400.000 verkochte cd's een enorm verkoopsucces voor Polydor, doch ter van het stroef draaiende Polygram. „Toen wij die advertentie zagen, dachten we: dit kan niet waar zijn," aldus Polydor-direc- teur N. van Hoff. „Ze zijn nog wel zo slim geweest de naam Borsato niet te gebruiken, maar wij waren laaiend dat ze op zo'n goedkope manier wil len meelopen met Marco's succesverhaal." Polydor was zo kwaad dat moedermaat schappij Polygram de zaak heeft aangekaart bij Sony International. Borsato's platenmaat schappij overweegt gerechtelijke stappen te gen Sony. Sony vindt het jammer dat Polydor de zaak zo hoog opneemt. „Spijt hebben we niet, dat is wat veel gezegd, maar we hebben waarschijn lijk wel te snel met de advertentie inge stemd," aldus J. van Grondelle, adjunct-di recteur van Sony Nederland. De twee partijen Marco Borsato deze week tijdens zijn optreden in de Amsterdamse poptempel Paradiso. FOTO REUTER gaan binnenkort om de tafel zitten. Sony Nederland kwam eerder deze maand al in aanvaring met Philips, de moedermaat schappij van Polygram en Polydor. Het elektronicaconcern betwistte toen het recht van Sony om tijdens het Europe Six- tournooi reclame te maken in het Amster damse stadion De Arena, waarvan Philips aandeelhouder is. In het conflict is toen een schikking getroffen. boor Rinze Brandsma Hen Haag - Ook hun advocaten ga ven het eerder toe: de twee Haagse bejaardenverzorgers hebben de schijn wel erg tegen. Maandag 3 fe bruari begint, na herhaald uitstel, voor de Haagse rechtbank het pro ces tegen John H. (37) en zijn zwa ger André du M. (40). Het gaat om een geruchtmakend Haags schandaal, dat al meer dan een half jaar rondzingt in de sjieke wijk Benoorden hout. Zij worden ervan verdacht een ge raffineerd spel gespeeld te hebben met dood en geld. Hun slachtoffers: zeven rijke bejaarden, met wie zij nauwe rela- ties aangingen, die zij verzorgden en van wie zij het overlijden bespoedigd hebben met overdoses medicijnen, om hun vermogen en kostbare spulletjes in handen te krijgen. Gisteren maakte justitie in de Hofstad bekend, dat - zoals geruchten allang en °°k de in december 1995 op »4-jarige leeftijd overleden jonkvrouwe Gatharina Roëll, vroeger particulier se cretaresse en hartsvriendin van prinses Juliana, tot hun slachtoffers behoorde. Ook zij zou door de bejaardenverzor gers vermoord en bestolen zijn. Vorig jaar zomer werden H. en Du M. gearresteerd. Dat gebeurde, nadat een familielid van de op 6 april overleden schatrijke weduwe Anna Sloos-Fischer (94) naar de politie was gestapt. In ja nuari 1996 was John H., die de multi- miljonaire sinds korte tijd verzorgde, met haar getrouwd, nadat hij in een spoedprocedure van zijn vrouw ge scheiden was. Hij erfde haar vermogen van drie miljoen gulden en aanzienlijke aandelenportëfeuille. André du M., ge trouwd met een zus van H., had in fe bruari ontslag genomen als hoofdver pleger van de luxe Waalsdorp-service- flat in Den Haag, om de zieke douairiè re te helpen verzorgen. Volgens justitie is zij omgebracht met een combinatie van een overdosis medicijnen, uithon gering en onthouding van vocht. Appartementen Het justitieel onderzoek breidde zich snel uit. De politie ging twintig sterfge vallen van rijke hoogbejaarden onder zoeken, die zich de laatste jaren in de serviceflat en de particuliere apparte menten in Benoordenhout hadden voor gedaan en waar de twee opgetreden wa ren als verzorger. Aanvankelijk werden de verplegers verdacht van drie sterfge vallen. Eerder deze maand maakte jus titie bekend dat hen zeven gevallen ver weten zullen worden. Bij die zeven moordgevallen zijn, voor zover nu is bekend gemaakt, ook de be jaarde vader (via toediening van valium en/of een overdosis slaapmiddelen) en moeder van H. en de jonkvrouwe Dor- othee van Karnebeek - baronesse 'Van Wijnbergen (81, via een injectie). Ook de schoonzus van prins Bernhard, Si- mone zur Lippe-Biesterfeld (weduwe van zijn broer Aschwin) zou tot hun slachtoffers behoren, door diefstal van haar kostbaarheden. De moeder van oud-Kamerlid Gualthérie van Weezei (CDA, ambassadeur van Nederland bij de Raad van Europa) behoort ook tot de slachtoffers, in 1993. Hoofdverdachte Du M. was volgens de dagvaarding al zestien jaar bezig met het op vrijwel identieke wijze plegen van dergelijke misdrijven. Dat begon in 1980 met mevrouw A. Mutsaers. Tegelijk met de verplegers staan ook hun ('ex'-)vrouwen terecht, verdacht van medeplichtigheid. De ex-vrouw van H. - hij woonde nog steeds bij haar - werkte tot haar arrestatie ook in de Waalsdorp-serviceflat. Behalve zeven voudige moord gaat het om grootschali ge diefstal van schilderijen, sieraden, antiek en porselein uit de appartemen ten van de bejaarde, gefortuneerde slachtoffers. De advocaten van de vier zullen er maandag bij de rechter op aandringen om het proces toch weer uit te stellen. Zij vinden dat zij onvoldoende tijd ge kregen hebben om zich op hun verdedi ging te prepareren. De advocaten willen nog een serie getuigen laten horen. Vol gens mr. P. Hoogendam, een van de ver dedigers van Du M., is hun inzet de be trouwbaarheid van de tientallen getui gen die justitie opvoert. Het gaat daarbij nog niet om de artsen van de zeven overleden rijke bejaarden. Hoewel alle betrokken (huis-)artsen verklaringen van natuurlijke dood heb ben afgegeven, beschouwt justitie hen vooralsnog niet als verdachten in het proces. Alle artsen, gehoord in het on derzoek, verklaren nog steeds overtuigd te zijn van de natuurlijke dood van hun patiënten. Beroepsgeheim Bij het onderzoek heeft justitie - heel uitzonderlijk - toestemming gekregen inbreuk te maken op het beroepsgeheim van de huisartsen. Bij huiszoekingen werden de medische dossiers van de pa tiënten in kwestie meegenomen, die zij niet vrijwillig wilden overleggen. De verdediging wil zich concentreren op het medisch analyseren van de dubieuze overlijdensgevallen. De advocaten vinden dat het niet gaat om moorden, maar - in een enkel geval - hooguit om een soort euthanasie, het verlossen uit ondraaglijk lijden. De cliënten zouden stuk voor stuk op ster ven na dood zijn geweest: een zaak van 'een slaaptabletje of wat teveel'. Zij er kennen dat John H' met de weduwe Sloos trouwde om haar geld, 'maar dat is nog geen strafbaar feit'. De bejaarde, kinderloze multi-miljonaire zou haar erfenis liever gegund hebben aan de verpleger die haar goed verzorgde, dan aan de staat. A M A MS 15 Terwijl steeds meer mensen zich met een flinke mond voorraad en voorzien van alle mogelijke luxe en com fort in huis nestelen, neemt het aantal echte huismussen in steden juist af. Dat komt niet omdat in navolging van de Chinezen in eens iedereen die vogeltjes in de vriezer stopt, nee, het lijkt het gevolg te zijn van een gebrek aan nestruimte in de steden. Aan al die gekke nieuwe huizen zitten kennelijk nog nauwelijks dakgoten en dakpannen waaronder de mus sen zich kunnen nestelen en ook andere aantrekkelijke holten zijn door stadsvernieuwing verdwenen. Het schijnt om een vermindering van vijftig tot zestig procent te gaan en als die afname zich doorzet, dan zijn stadsmensen straks al blij met een dode mus. Alleen Breda schijnt een uitzondering te vormen in de reeks van steden waar de huismus verdwijnt. 'Hedde gij nog muskes gezien de leste tijd?,' vroeg laatst de ene Bredanaar aan de andere. 'Man, Muskens, die ziede toch elke dag, ge'oeft mar bröót te roepen en 'ij staot meej zunne foto in de krddnt.' MERIJN Van onze verslaggever Breda - Drie jaar gevangenisstraf. Dat is de eerste slag behaald door het Openbaar Ministerie in de strijd tegen de J.ulietbende die Breda en omgeving onveilig maakte. Gisteren hoorde Bre danaar J.S. het vonnis van de rechtbank aan. Hij stond terecht voor de levering van xtc-pillen aan, wat later bleek, leden van een politie-infiltratieteam. S., in een eerdere zitting omschre ven als een 'kleine vis', een tussen persoon van de bende, had een ho gere straf kunnen krijgen. Want één van de pogingen van zijn raadsman om de poten onder de stoel van het OM uit te zagen luk te. S. moest terecht staan voor de levering van drie partijen xtc-ta- bletten, 20.000, 50.000 en 100.000 stuks én de voorgenomen levering van nog eens 400.000 pilletjes. Hierover had de belangrijke ge tuige, bendelid P.P., verklaringen afgelegd. De rechtbank liet deze echter buiten beschouwing. De of ficier van justitie had voor dit feit een tweede dagvaarding uitge vaardigd, maar deze was naar de mening van de rechtbank te laat ingediend. Toch kan de uitspraak van de rechtbank een steun in de rug van het OM worden genoemd. De inzet van politie-infiltranten, door raadsman mr. R. Milo overdreven genoemd, werd door de rechtbank geaccepteerd. En ook van uitlok- Den Haag (anp) - Het aantal huismussen in de steden neemt flink af. Ten opzichte van begin jaren tachtig gaat het volgens voorzichtige schattingen om een terug gang van liefst 50 tot 60 pro cent. De stadsvogeltjes bij uitstek lijken vooral te kam pen met een tekort aan nest ruimte. Dat meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek giste ren. De oorzaken van de ach teruitgang zijn volgens de woordvoerder niet helemaal duidelijk. Belangrijke factor lijkt in elk geval de groot schalige renovatie die in de steden is doorgevoerd. „Huismussen nestelen in holtes van huizen en onder dakpannen. Door isolatie van huizen is de ruimte om te nestelen gewoon afgeno men", meent een woordvoer der. Utrecht (anp) - De Rijksuni versiteit Utrecht wil een kort geding aanspannen tegen het maandblad Penthouse. Op de omslag van het februarinum mer van het blad staat: Rijks universiteit Utrecht propa geert seks met kinderen. In een negen pagina's tellend ar tikel stelt Penthouse dat de so ciaal-psycholoog T. Sandfort van de taakgroep Homostudies, onder het mom van wetenschap, seks met kinderen propageert en de universiteit dat toestaat. De universiteit wil rectificatie, omdat haar medewerker in dis krediet wordt gebracht en de in stelling schade wordt aangedaan met het artikel. Penthouse heeft niemand van de universiteit ge raadpleegd voor het stuk, aldus universiteitswoordvoerder J. Kessels. king door de politie-infiltranten was geen sprake. Zelfs de verklaring van 'kroonge tuige' P.P. werd door de recht bank geaccepteerd. Ook al be stond aanvankelijk duidelijk wat wantrouwen bij de rechtbank om dat de afspraken met de Engelse kroongetuige niet op papier staan. „Maar de mondelinge uitleg van de officier van justitie tijdens de zitting was voldoende", aldus rechtbankpresident mr. R. Lame- ijer. Met P. is de afspraak gemaakt dat het OM tegen hem een lichtere straf zal eisen. En als de reciiter hem toch zwaar veroordeelt, is het OM bereid een eventueel gratie verzoek bij de Kroon van een posi tief advies te voorzien. Voor S. zal zo'n gratieverzoek weinig zin heb ben. De rechtbank achtte, met de processtukken en de verklaringen in de hand, de feiten die S. ten las te werden gelegd bewezen. Hij heeft bovendien de pech dat justi tie hem verwijt een poging gedaan te hebben harddrugs te exporte ren naar Duitsland. Op export staat namelijk een hogere straf. Dat, zoals raadsman Milo betoog de, de xtc uiteindelijk door een politie-infiltratieteam werd ge kocht en dus nooit echt naar het buitenland gebracht zouden wor den vond ook de rechtbank geen doorslaggevend argument. Van onze verslaggever Breda - Het agressieve Wuhan- griepvirus heeft vooral in het Zuiden van Nederland toege slagen. Het Nationaal Influen za Centrum (NIC) in Rotter dam telde in Brabant, Zeeland en Limburg vorige week 37 griepmeldingen per 10.000 in woners. Omdat de grens op dertig ligt, is er sprake van een epidemie in Zuid-Nederland. Met carnaval in het vooruitzicht zal het aantal slachtoffers toene men, verwachten huisartsen. „In het Zuiden zijn de meldingen de laatste weken verdubbeld. Oost en West-Nederland hebben het hoogtepunt wel gehad. Ik schat dat het Noorden volgende week de volle laag krijgt. Nieuwe cijfers verschijnen dinsdag," al dus epidemioloog J. van der Vel den. Voor heel Nederland ligt het aan tal griepmeldingen nu gemiddeld op 28,6 per 10,0(30 mensen. Vol gens deskundigen 'hangt het er om' of landelijk de epidemische grens gehaald wordt. „Het is opmerkelijk hoeveel kin deren dit jaar door het virus zijn getroffen," zegt Van der Velden. „Vooral in de leeftijd van nul tot vier jaar is de stijging extreem hoog. Daarnaast zag je een duide lijke toename na de schoolvakan ties begin deze maand. Vooral in crèches, waar de bacterie zich na tuurlijk makkelijk verspreidt, sloeg de griep hard toe." Dit jaar overheerst het Wuhan-vi- rus. Van der Velden: „Het virus is vorig jaar in China ontstaan. Na een reis via Amerika en Australië is Europa aan de beurt. Een ken merk van dit smerige virus is de heftigheid; de koorts is hoger, de hoofdpijn zwaarder."

de Stem | 1997 | | pagina 3